Hoofdstukken van deze gids
Laadpaal Gids · 11 hoofdstukkenDeel 1 · Thuis laden
Deel 2 · Slim en zuinig laden
- 4Laden met zonnestroom
- 5Load balancing en dynamisch laden
- 6Slimme laadpaal
- 7Laadpaal en capaciteitstarief
- 8V2H en V2G
Deel 3 · Installatie en bijzondere situaties
Tot slot
Gids
Laadpaal
Wie thuis een elektrische wagen laadt, wil dat veilig, vlot en tegen een redelijke kost doen. Een vast laadpunt is daarvoor de aanbevolen weg, maar de keuze van vermogen, sturing en aansluiting heeft gevolgen voor je maandpiek, je zonnestroom en je aansluiting.
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids laadpaal · Deel 1 · Thuis laden
1Een laadpaal thuis
In het kort
Thuis laad je een elektrische wagen het best met een vast laadpunt dat een installateur plaatst. Daarna laat je de installatie keuren door een erkend keuringsorganisme en meld je elk vast laadpunt aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring.
Wat heb je nodig om thuis te laden?
Laden via een gewoon stopcontact ziet de Vlaamse overheid als noodoplossing. ⏱ De vroegere belastingvermindering voor thuislaadstations gold volgens FOD Financiën enkel voor uitgaven betaald tot en met 31 augustus 2024.
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
- Laadpunt of laadpaal: het toestel waarop je de wagen aansluit. Het hangt tegen een muur of staat op een paal, met een vaste of een losse laadkabel. De meeste laadkabels zijn 3 tot 5 m lang.
- Wisselstroom: thuis laad je met wisselstroom (AC). Snelladen gebruikt gelijkstroom (DC) en is bedoeld voor onderweg.
- Geen verlengkabel: verlengkabels zijn verboden. Plaats het laadpunt dus dicht bij de wagen.
- Beveiliging: elk laadpunt heeft een eigen differentieelstroomschakelaar nodig van maximaal 30 mA (een schakelaar die de stroom afsnijdt bij lekstroom) en moet de CE-markering dragen.
- Installateur: Vlaanderen.be raadt aan een installateur het laadpunt te laten plaatsen. Die kan ook de keuring regelen.
Laden via het stopcontact
Vlaanderen.be noemt laden via het stopcontact een noodoplossing. Wie het toch doet, houdt best rekening met deze voorwaarden: - Een eigen stroomkring, rechtstreeks aangesloten in de zekeringkast. - Een stopcontact dat gecertificeerd is voor minstens 16 A piek en 10 A continu. De laadstroom blijft beperkt tot 10 A. - Bekabeling van minstens 2,5 mm², beveiligd met een automaat van maximaal 20 A. - Een differentieelschakelaar van 30 mA, type B, of type A in combinatie met een laadkabel met 6 mA DC-lekdetectie. - Een laadkabel van het type "Mode 2": een kabel met ingebouwde beveiliging. Geen verlengkabel of stekkerdoos.
Die ingebouwde beveiliging past de laadsnelheid aan aan wat de huisinstallatie en de auto aankunnen. Een verlengkabel of stekkerdoos wordt sterk afgeraden omdat ze te warm worden. Elk nieuw aangesloten stopcontact moet gekeurd zijn volgens het AREI, het Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties.
Welke aansluiting heb je thuis?
- Veel woningen hebben een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A). Een fase is een van de draden waarover wisselstroom verdeeld wordt.
- Voor driefasig laden moeten installatie, laadpunt, kabel én wagen dat toelaten. Een grotere aansluiting vraag je aan bij Fluvius. Dat is niet gratis en kan ook aanpassingen in je binneninstallatie vragen, dus overleg vooraf met je installateur.
- Het standaardnet is 3x400 V + nul. Op sommige plaatsen ligt nog een 3x230 V-net. Daar kunnen sommige laders slechter werken of uitvallen. Of jouw adres 400 V heeft, zie je in de Spanningschecker van Fluvius.
- Een eenfasige aansluiting volstaat volgens Fluvius meestal als je minder dan 100 km per dag rijdt en 's nachts laadt.
Meer over de keuze van het vermogen lees je in Laadvermogen.
Stappen voor een nieuw laadpunt
- Controleer je aansluiting (eenfasig of driefasig) en je netspanning.
- Laat een installateur het laadpunt plaatsen, met een eigen differentieelschakelaar van maximaal 30 mA.
- Laat de installatie keuren door een erkend keuringsorganisme (AREI-keuring). Zonder keuring volgt geen indienstname.
- Meld het laadpunt aan bij Fluvius via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. ⏱
Aanmelden bij Fluvius ⏱
Meld elk vast laadpunt aan bij Fluvius. Dat geldt voor een laadpunt dat enkel laadt én voor een laadpunt dat ook kan terugleveren. - Wie meldt aan: jij als gebruiker. De installateur heeft geen meldingsplicht. Ook een laadpaal van je werkgever meld jij zelf aan, omdat het EAN-nummer (het unieke nummer van je aansluitpunt) aan de locatie gekoppeld is. - Waarom: Fluvius wil weten welke laadpalen er zijn en waar, zodat het net in evenwicht blijft en stroompieken worden voorkomen. De aanmelding is volgens Fluvius niet bedoeld als controle. - Openbare laadpalen: laadpalen die al in het publieke laadnetwerk gekend zijn, hoef je niet aan te melden. - Laadkabel in een stopcontact: twijfel je of een losse laadkabel aangemeld moet worden? Vraag het na bij Fluvius.
Laden met een aparte meter
Fluvius kan een bijkomende meter plaatsen die enkel dient om je wagen te laden. Het laadverbruik wordt dan apart gemeten en je sluit er een apart energiecontract voor af, eventueel bij een andere leverancier. De nieuwe installatie moet apart gekeurd worden. Bij appartementen is een aparte meterkast naast de huidige niet mogelijk.
Fiscaal voordeel en premies ⏱
De belastingvermindering voor thuislaadstations gold voor uitgaven betaald van 1 september 2021 tot en met 31 augustus 2024:
| Betaaldatum uitgaven | Vermindering | Maximum per laadstation en per belastingplichtige |
|---|---|---|
| 1 sept.–31 dec. 2021 | 45 % | 1.500 euro |
| 2022 | 45 % | 1.750 euro |
| 2023 | 30 % | 1.750 euro (enkel laden) of 8.000 euro (ook terugleveren) |
| 1 jan.–31 aug. 2024 | 15 % | 1.750 euro (enkel laden) of 8.000 euro (ook terugleveren) |
Voor uitgaven na 31 augustus 2024 vermeldt FOD Financiën geen regeling meer. Reclame die nog "aftrekbaar" zegt, controleer je dus best. Of er intussen een nieuwe regeling of premie bestaat, vraag je na bij FOD Financiën en de Vlaamse overheid.
Wat kost het?
Een laadpunt bestaat uit drie kostenposten: het toestel, de installatie en de keuring. Soms zijn extra elektriciteitswerken nodig, bijvoorbeeld voor een zwaardere aansluiting. Vraag een offerte waarin die posten afzonderlijk staan. Het btw-tarief op de laadpaal en de plaatsing vraag je na bij je installateur en bij FOD Financiën; het hangt af van je situatie.
Nieuwbouw en meerdere parkeerplaatsen ⏱
Bij nieuwe woongebouwen met een parking van 2 of meer plaatsen (omgevingsvergunning aangevraagd sinds 11 maart 2021) moet voor elke plaats de infrastructuur voorzien zijn: buizen of minstens kabelgoten. Het laadpunt zelf moet niet geplaatst worden. Hetzelfde geldt bij een grondige renovatie van een woongebouw met meer dan 10 parkeerplaatsen. Appartementen en bedrijven: zie Bedrijven en appartementen.
Verhuizen
Laat je de paal achter, dan meldt de nieuwe eigenaar de eigendomsoverdracht in Mijn Fluvius. Neem je ze mee, dan laat je ze verwijderen, opnieuw installeren en keuren en meld je de verhuis in Mijn Fluvius. Heb je zonnepanelen, een thuisbatterij én een laadpaal, dan zijn dat drie afzonderlijke meldingen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW, een vast laadpunt van 3,7 kW en een wagen die 17 kWh per 100 km verbruikt.
Aannames: - 15.000 km per jaar, het gemiddelde van een Vlaamse bestuurder (VREG). - Verbruik van 17 kWh/100 km (voorbeeldwaarde van Vlaanderen.be). - Laadrendement van 90 % (richtwaarde van Vlaanderen.be). - Stroomprijs van 0,35 euro/kWh.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Energie in de wagen | 15.000 km × 17 kWh/100 km | 2.550 kWh per jaar |
| Energie uit de paal | 2.550 / 0,9 | ca. 2.833 kWh per jaar |
| Energiekost | 2.833 × 0,35 euro | ca. 992 euro per jaar |
| Energie per dag (40 km) | 40 × 0,17 / 0,9 | ca. 7,6 kWh |
| Laadtijd per dag bij 3,7 kW | 7,6 / 3,7 | ca. 2 uur |
Het gezin laadt dus gemiddeld ongeveer 2 uur per dag. Voor uitgaven in 2026 is er volgens FOD Financiën geen belastingvermindering meer. De aanmelding bij Fluvius volgt binnen 3 maanden na de keuring.
Goed om te weten
- De aanmelding is jouw taak. Fluvius zegt uitdrukkelijk dat de installateur geen meldingsplicht heeft en dat jij ook de paal van je werkgever zelf aanmeldt.
- Niet elk adres heeft het standaardnet. Op sommige plaatsen ligt nog een 3x230 V-net. Volgens Vlaanderen.be kan daar een transformator nodig zijn om driefasig te laden. Controleer dat vóór je een laadpaal koopt.
- De fiscale steun is stilgevallen. De oude voorwaarden waren streng: het laadstation moest laadtijd en laadvermogen kunnen laten sturen door een energiebeheersysteem, uitsluitend groene stroom gebruiken en goedgekeurd zijn door een erkend keuringsorganisme.
Voor- en nadelen
Voordelen van een vast laadpunt - Veiliger dan langdurig laden aan een stopcontact. - Hoger en regelbaar laadvermogen, combineerbaar met slim laden en zonnepanelen.
Aandachtspunten - Een investering, zonder belastingvermindering voor nieuwe uitgaven. ⏱ - Keuring en aanmelding zijn verplicht en kosten tijd en geld. - Een krachtig laadpunt kan je maandpiek en dus je nettarief verhogen (zie Laadpaal en capaciteitstarief). - Aansluiting of netspanning kan aanpassing vragen.
Voor wie het technisch wil weten
- Projecten met meerdere laadpunten: Fluvius adviseert alle aansluitingen op 400 V en load balancing sterk vanaf 2 laadpunten. Bij korte verblijfsduur (minder dan 5 uur) rekent Fluvius met 11 kW per laadpunt (3x16 A), bij lange verblijfsduur (vanaf 5 uur) met minstens 3,7 kW (16 A eenfasig), genoeg om 's nachts te laden. Zie Load balancing en dynamisch laden.
- Laadpunten die ook terugleveren: ze kunnen stroom aan het huis of het net teruggeven. Zie V2H en V2G.
- Keuring: ze gebeurt volgens Boek 1 van het AREI. Een nieuwe controle van de elektrische installatie volgt om de 25 jaar.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Meldingsplicht private laadpaal elektrische wagen
- Fluvius, Thuis opladen
- Fluvius, Hoe kan je een elektrische auto opladen
- Fluvius, Zonnepanelen, laadpalen en thuisbatterijen verplicht aanmelden
- Fluvius, Bijkomende elektriciteitsmeter voor opladen elektrische wagen
- Fluvius, Aansluiting aanpassen om thuis op te laden
- Fluvius, Wat bij verhuis
- Fluvius, Handvaten elektrisch laden voor projecten
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- Vlaanderen.be, Verplichtingen voor laadpunten bij parkings
- Vlaanderen.be, Keuring van uw elektrische installatie (AREI)
- Vlaanderen.be, Laadpunt of snellader
- FOD Financiën, Thuislaadstations voor elektrische wagens
- VREG, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
Gids laadpaal · Deel 1 · Thuis laden
2Laadvermogen
In het kort
Voor de meeste Vlaamse chauffeurs volstaat 3,7 kW (eenfasig, 16 A). Gemiddeld rijdt een Vlaming ongeveer 40 km per dag en dat is in ongeveer 2 uur terug bijgeladen.
Kilowatt, ampère en fasen
De meeste thuislaadpunten leveren maximaal 11 kW (driefasig, 3x16 A), maar je wagen en je aansluiting bepalen wat je effectief kunt gebruiken. Hoe hoger het laadvermogen, hoe groter de kans dat je maandpiek en dus je capaciteitstarief stijgt. ⏱
- kW (kilowatt): het vermogen waarmee je laadt. Hoe hoger, hoe sneller de batterij vol raakt.
- kWh (kilowattuur): de hoeveelheid energie. Laadtijd = kWh / kW / rendement.
- Fase: een van de draden waarover wisselstroom verdeeld wordt. Een eenfasige aansluiting gebruikt er één, een driefasige drie. Veel woningen hebben een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A).
- Ampère en spanning: eenfasig 16 A bij 230 V geeft ongeveer 3,7 kW. Driefasig 3x16 A bij 400 V geeft 11 kW.
Overzicht van de gangbare vermogens
Laadtijd voor 100 km, bij een verbruik van 17 kWh/100 km en 90 % rendement:
| Vermogen | Typische aansluiting | Laadtijd voor 100 km | Bereik per uur | Opmerking |
|---|---|---|---|---|
| 2,3 kW | Stopcontact met laadkabel (10 A) | 8 u 13 min | ca. 10 km | Noodoplossing |
| 3,7 kW | Eenfasig, 16 A | 5 u 6 min | ca. 15 km | Genoeg voor nachtladen |
| 7,4 kW | Eenfasig, ca. 32 A | 2 u 33 min | niet vermeld | Vraagt een aansluiting die dat aankan |
| 11 kW | Driefasig, 3x16 A | 1 u 43 min | ca. 50 km | Maximum van de meeste thuislaadpunten |
| 22 kW | Driefasig, ca. 3x32 A | ca. 52 min | niet vermeld | Zeldzaam thuis |
Voor 22 kW heb je een zware driefasige aansluiting nodig. Laat Fluvius en je installateur bevestigen wat jouw adres toelaat.
Laadtijd berekenen
Vlaanderen.be geeft deze formule: laadtijd (uren) = energie (kWh) / vermogen (kW) / rendement, met 90 % als richtwaarde voor het rendement. Voorbeeld: 20 kWh met 10 kW en 90 % rendement duurt ongeveer 2 uur en een kwart.
Vanaf 80 à 90 % vertraagt het laden. Voor 100 % reken je een half uur tot een uur extra.
Wat bepaalt het werkelijke laadvermogen?
Het laadpunt levert niet altijd wat er op staat. Vlaanderen.be raadt aan niet krachtiger te kiezen dan je wagen aankan. 1. Je wagen: de wagen bepaalt hoeveel wisselstroom ze opneemt. Dat verschilt per wagen, dus check de handleiding. 2. Je aansluiting: op een eenfasige aansluiting van 9,2 kW blijft er naast een laadpunt van 7,4 kW weinig over voor de rest van het huis. 3. Je netspanning: op een 3x230 V-net kan een transformator nodig zijn voor driefasig laden. 4. Sturing: een slimme laadpaal kan het vermogen verlagen of het laden tijdelijk stoppen om overbelasting te voorkomen. Zie Load balancing en dynamisch laden.
Welk vermogen volstaat voor jouw kilometers?
- Wie minder dan 100 km per dag rijdt, heeft volgens Fluvius meestal genoeg aan de bestaande eenfasige aansluiting, mits 's nachts laden.
- Volgens de VREG is een gewoon stopcontact (ongeveer 10 km bereik per uur) of een lader van 4 kW (ongeveer 15 km per uur) comfortabel als je minder dan 100 km per dag rijdt.
- De gemiddelde Vlaamse bestuurder rijdt ongeveer 15.000 km per jaar, ruim 40 km per dag.
Vermogen en capaciteitstarief ⏱
Een wagen laadt vaak urenlang aan hetzelfde vermogen. Het capaciteitstarief rekent met het gemiddelde vermogen over een kwartier. Een waterkoker van 2,2 kW die 3 minuten aanstaat, telt voor ongeveer 0,44 kW. Een laadpunt dat een volledig kwartier aan 11 kW laadt, telt voor de volle 11 kW. Meer uitleg in Het capaciteitstarief en Laadpaal en capaciteitstarief.
Met het gemiddelde tarief van 2026 (ca. 53,39 euro per kW per jaar, excl. btw) is dit de bovengrens als de wagen elke maand tijdens je hoogste kwartier laadt, bovenop je andere piek:
| Laadvermogen | Extra kost per jaar (max.) |
|---|---|
| 3,7 kW | ca. 198 euro |
| 7,4 kW | ca. 395 euro |
| 11 kW | ca. 587 euro |
| 22 kW | ca. 1.175 euro |
Dit is een bovengrens. Laad je 's nachts, dan valt je laadkwartier meestal buiten je andere pieken: volgens Fluvius ontstaat de hoogste piek meestal tijdens het koken.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Antwerpen met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A), een wagen van 17 kWh/100 km en 40 km per dag. Het tarief in dit netgebied is 49,40 euro per kW per jaar excl. btw in 2026. ⏱
Aannames: - 17 kWh/100 km en 90 % rendement. - Basisverbruik van het huis in het kwartier: 0,4 kW. Koken: 3,0 kW. - Het laadpunt staat vast ingesteld op één vermogen.
| Laadpunt | Energie per dag | Laadtijd per dag | Beschikbaar voor de woning bij koken | Past binnen 9,2 kW? |
|---|---|---|---|---|
| 3,7 kW | 7,6 kWh | ca. 2 u | 9,2 − 3,7 = 5,5 kW, nodig 3,4 kW | ja |
| 7,4 kW | 7,6 kWh | ca. 1 u | 9,2 − 7,4 = 1,8 kW, nodig 3,4 kW | nee, zonder sturing |
| 11 kW (driefasig) | 7,6 kWh | ca. 0,7 u | hangt af van de driefasige aansluiting | niet op een eenfasige aansluiting |
Het laadpunt van 7,4 kW past hier enkel als de sturing het vermogen verlaagt tot ongeveer 5,8 kW zodra er gekookt wordt (9,2 − 3,4). Of 7,4 kW op een eenfasige aansluiting van 9,2 kW mag, vraag je na bij Fluvius.
De piek kost bij 49,40 euro per kW per jaar maximaal 7,4 × 49,40 = ca. 366 euro per jaar extra voor 7,4 kW en ca. 183 euro voor 3,7 kW. Laadt het gezin 's nachts en kookt het niet op dat moment, dan stijgt de maandpiek veel minder.
Goed om te weten
- Twee uur laden per dag is genoeg voor de gemiddelde Vlaming. Met 40 km per dag heb je ongeveer 7,6 kWh nodig: ongeveer 2 uur aan 3,7 kW en iets meer dan 40 minuten aan 11 kW. Een laadpunt van 11 kW is zelden nodig om elke dag voldoende bij te laden.
- Je aansluiting kan het echte plafond zijn. Een laadpunt van 7,4 kW laat op een aansluiting van 9,2 kW nog 1,8 kW over voor de rest van het huis. Sturing is daarom vaak belangrijker dan een hoger laadvermogen.
- Gespreid laden telt meer dan het typeplaatje. 11 kW 's nachts, zonder andere toestellen op dat moment, verhoogt je maandpiek niet meer dan wat er in dat kwartier samen loopt.
Voor- en nadelen
Hoog laadvermogen (7,4 tot 11 kW) - Voordelen: snel bijladen na een lange rit; ruimer venster om te laden wanneer de zon schijnt of de stroom goedkoop is. - Nadelen: groter risico op een hogere maandpiek, een sterkere aansluiting nodig, en je wagen moet het kunnen opnemen.
Laag laadvermogen (3,7 kW) - Voordelen: laag risico op een hogere piek en geschikt voor de meeste eenfasige aansluitingen. Fluvius noemt het voldoende om 's nachts bij te laden. - Nadelen: traag na een lange rit of als je weinig uren thuis bent.
Voor wie het technisch wil weten
- Vermogen per fase: P ≈ U × I per fase. Eenfasig 230 V × 16 A ≈ 3,68 kW. Driefasig 400 V × 16 A × √3 ≈ 11,1 kW.
- Meerdere laadpunten: Fluvius adviseert vanaf 2 laadpunten alle aansluitingen op 400 V en load balancing sterk aan. Zie Load balancing en dynamisch laden.
- Rendement: laden verliest energie in de wagen en het laadpunt. De 90 % is een richtwaarde, geen meting.
- Bereik per uur is geen constante: het hangt af van het verbruik van de wagen en van de laadcurve. Boven 80 à 90 % vertraagt het laden.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Laadpunt of snellader
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- Fluvius, Aansluiting aanpassen om thuis op te laden
- Fluvius, Handvaten elektrisch laden voor projecten
- Fluvius, Wat zorgt voor een hoge kwartierpiek
- VREG, Capaciteitstarief
- VREG, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
Gids laadpaal · Deel 1 · Thuis laden
3Stekkers en laadkabels
In het kort
Thuis laad je met een stopcontact en een speciale laadkabel (laag vermogen, 10 A of 2,3 kW) of met een vaste laadpaal (meestal tot 11 kW). Een laadpaal heeft ofwel een vaste kabel, ofwel een stopcontact van het type 2 waarop je een eigen kabel met passende stekker aansluit.
Drie manieren om te laden
Snelladers (gelijkstroom) hebben altijd een vaste kabel, meestal met een CCS2-stekker. Wagen, kabel, paal en aansluiting moeten alle vier het gewenste vermogen aankunnen.
- Stopcontact met laadkabel (mode 2). De kabel heeft een geïntegreerd controlesysteem, de IC-CPD. Dat is een bescherming in de kabel die tegen overbelasting en kortsluiting beveiligt, met de wagen communiceert en de laadsnelheid aanpast aan wat huis en wagen aankunnen. Op een huishoudelijk stopcontact is de laadstroom maximaal 10 A.
- Laadpaal (mode 3, wisselstroom). De paal hangt aan een muur of staat op een voet, thuis, op het werk of langs de weg. Vlaanderen.be rekent met vermogens van 3,7 kW tot 22 kW en meer.
- Snellaadstation (mode 4, gelijkstroom). Gelijkstroom laadt de batterij rechtstreeks op en is veel sneller dan wisselstroom.
De stekker: wat hangt waaraan?
- Aan de kant van de laadpaal. Heeft de paal een speciaal stopcontact, dan is dat in Europa altijd een CEE type 2-stopcontact. Je hebt dan een kabel met een passende stekker nodig. Een laadpaal met vaste kabel heeft dat niet nodig.
- Snelladers. De kabel zit vast, een eigen kabel is niet nodig. De meeste snelladers gebruiken een CCS2-stekker. Een kleiner aantal heeft ook CHAdeMO, volgens Vlaanderen.be vooral voor sommige oudere Aziatische modellen.
- De definitie in de Vlaamse parkingregels. Een "laadpunt" is daar een punt met meer dan 3,7 kW (16 A) en een Type 2-connector (wisselstroom) of Combo 2-connector (gelijkstroom). Een standaardstopcontact valt er niet onder.
- Aan de kant van de wagen. Welke stekker jouw wagen heeft, vind je in de handleiding.
Vermogen: fasen en ampère
- Eenfasig (één fase) laden komt overeen met 3,7 kW, driefasig (drie fasen) met 11 kW, zegt Fluvius.
- Driefasig laden vraagt een 400V-net in je straat. Fluvius: "de aanpassing naar 400V is niet gratis".
- Driefasig laden werkt alleen als installatie, laadpunt, kabel én wagen dat toelaten. Een krachtiger laadpunt heeft geen zin als je wagen dat niet aankan.
- Veel woningen hebben een aansluiting van 9,2 kW (eenfasig, 40 A).
- De meeste thuislaadpunten gaan tot 11 kW. Thuis volstaan meestal lagere vermogens.
Laadtijd berekenen
De formule van Vlaanderen.be: laadtijd (uur) = energie (kWh) ÷ vermogen (kW) ÷ rendement. Voorbeeld: 20 kWh bij 10 kW en 90 % rendement duurt ongeveer 2 u 15 min.
Tijd om 100 km bij te laden, met 17 kWh per 100 km en 90 % rendement:
| Laadvermogen | Tijd voor 100 km |
|---|---|
| 11 kW | 1 u 43 min |
| 7,4 kW | 2 u 33 min |
| 3,7 kW | 5 u 6 min |
| 2,3 kW (stopcontact) | 8 u 13 min |
De laadkabel zelf
- Lengte. De meeste laadkabels zijn 3 tot 5 m lang. Plaats het laadpunt dicht bij de wagen en denk aan voor- of achteruit parkeren.
- Vast of los. Bij een laadpaal kies je tussen een vaste en een losse kabel.
- Geen verlengkabel. Tussen laadpunt en wagen zijn verlengkabels volgens Vlaanderen.be verboden. Ook op een stopcontact raadt Fluvius een verlengkabel of stekkerdoos sterk af, omdat ze te warm worden.
- Mode 2-kabel. De laadstroom is maximaal 10 A en elke mode 2-kabel moet 6 mA DC-beveiliging hebben. Een oudere kabel zonder die beveiliging vervang je best. Sommige wagens en kabels vereisen een nulgeleider.
- Stopcontact om te laden. Vlaanderen.be vraagt een eigen stroomkring rechtstreeks in de zekeringkast, zonder andere stopcontacten op die kring. Het stopcontact is gecertificeerd voor minstens 16 A piek en 10 A continu. De bekabeling is minstens 2,5 mm² met een automaat van hoogstens 20 A, en de kring is geaard. De beveiliging is een type B-aardlekschakelaar van 30 mA, of een type A van 30 mA in combinatie met een kabel met 6 mA DC-lekdetectie.
Het net in België: 3N400V en 3 × 230V
België heeft zowel 3N400V als 3 × 230V. Bij 3 × 230V heb je een transformator nodig om driefasig te laden, en sommige wagens gebruiken dan maar 2 van de 3 fasen, met een lager vermogen. Sommige wagens en kabels hebben een nulgeleider nodig. Dan is een transformator nodig, ook voor eenfasig laden.
Snelladen
- De batterij kan tot 80 % worden opgeladen in minder dan 30 minuten, afhankelijk van batterijcapaciteit en wagen. De laatste 20 % duurt langer.
- Rond 80 à 90 % vertraagt het laden. Een volledige lading kan een half uur tot een uur extra duren. Doe dat enkel af en toe en volg de aanbevelingen van de fabrikant.
- Snelladen kan duurder zijn dan thuis of op het werk, door installatie- en onderhoudskosten.
- Vlaanderen.be geeft 120 kW als voorbeeld van een snellaadvermogen.
Aanmelden
Meld een private laadpaal van 5 kVA of meer aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Een stopcontactlaadkabel tot 5 kW hoef je niet te melden. Boven 5 kW vraag je bij Fluvius na wat geldt. Meer in Installatie en keuring.
Rekenvoorbeeld
Een gezin met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A) dat gemiddeld 41 km per dag rijdt.
Aannames:
- 15.000 km per jaar, gelijkmatig verdeeld.
- 17 kWh per 100 km en 90 % rendement.
- De wagen kan het getoonde vermogen aan.
- Geen kostenberekening.
Energie per dag van het net: 41,1 km × 0,17 kWh/km ÷ 0,9 = ca. 7,8 kWh.
| Optie | Vermogen | Duur voor 7,8 kWh | Opmerking |
|---|---|---|---|
| Stopcontact met mode 2-kabel | 2,3 kW | ca. 3 u 24 min | Noodoplossing, eigen kring en 6 mA DC-beveiliging vereist |
| Eenfasige laadpaal | 3,7 kW | ca. 2 u 6 min | Past op de aansluiting (3,7 van 9,2 kW) |
| Driefasige laadpaal | 11 kW | ca. 43 min | Vraagt driefasige installatie, laadpunt, kabel en wagen, en een aangepaste aansluiting |
Voor een gemiddelde dagrit volstaat een stopcontactkabel technisch, maar laden aan 2,3 kW is volgens Vlaanderen.be een noodoplossing. Aan 3,7 kW laad je de dagelijkse rit in ruim twee uur. 11 kW is hier niet nodig.
Goed om te weten
- Een gewoon stopcontact levert maximaal 2,3 kW aan de wagen. De laadstroom is beperkt tot 10 A, en 10 A × 230 V is 2,3 kW. Dat kost 8 u 13 min per 100 km. Het stopcontact zelf moet wel minstens 16 A piek en 10 A continu aankunnen.
- Niet elk Belgisch net is 400V. Bij een 3 × 230V-net heb je een transformator nodig om driefasig te laden.
- Een kabel met nulgeleider kan een transformator nodig maken, zelfs bij eenfasig laden.
- Een oudere mode 2-kabel is mogelijk niet meer in orde. Elke mode 2-kabel moet 6 mA DC-beveiliging hebben.
- In de Vlaamse parkingregels telt een stopcontact met laadkabel niet als laadpunt. Daarvoor is meer dan 3,7 kW (16 A) met Type 2 of Combo 2 nodig.
- De laatste 20 % van een snellaadbeurt duurt langer.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Laadkabel op stopcontact (mode 2) | Geen laadpaal nodig. | Laag vermogen (8 u 13 min per 100 km). Eigen, gekeurde en geaarde kring nodig. Geen verlengkabel. Oudere kabels zonder 6 mA DC-beveiliging zijn af te raden. |
| Laadpaal met vaste kabel | Kabel altijd bij de hand, je hoeft geen losse kabel te kiezen. | De kabellengte ligt vast (meestal 3 tot 5 m), dus de parkeerrichting telt. |
| Laadpaal met stopcontact (losse kabel) | Je kunt de kabel aanpassen aan een andere wagen. | Je hebt een kabel met de juiste stekker nodig en moet hem opbergen of meenemen. |
Voor wie het technisch wil weten
- IC-CPD. De geïntegreerde beveiliging in de mode 2-kabel communiceert met de wagen en past de laadstroom aan.
- Het AREI. Hoofdstuk 7.22 gaat over vaste laadinrichtingen met kabel. Voeding via een contactdoos (mode 1 en 2) valt onder de algemene delen van het AREI. Zie Installatie en keuring.
- Ampère en kilowatt. Met 230 V per fase geeft 10 A ongeveer 2,3 kW. Dezelfde rekenregel geeft 16 A ≈ 3,7 kW en 32 A ≈ 7,4 kW eenfasig, en 16 A driefasig ≈ 11 kW.
- Transformator bij 3 × 230V. Nodig om driefasig te laden.
- Slim laden. Voor de communicatie tussen wagen, paal en netbeheer zie Slimme laadpaal.
- Bidirectioneel laden. Een bidirectionele laadpaal heeft een omvormer en kan stroom uit de autobatterij terugsturen naar het net of je woning. Dat werkt volgens Fluvius nog met een beperkt aantal voertuigen. Zie V2H en V2G.
- Regio. Deze tekst gaat over Vlaanderen.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Laadpunt of snellader
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- Vlaanderen.be, Verplichtingen voor laadpunten bij parkings
- Fluvius, Hoe kan je een elektrische auto opladen
- Fluvius, Aansluiting aanpassen om thuis op te laden
- Fluvius, Soorten laadpalen
- VITO/EMIS, Verslag aan de Koning, hoofdstuk 7.22 AREI
Gids laadpaal · Deel 2 · Slim en zuinig laden
4Laden met zonnestroom
In het kort
Je laadt met zonne-energie door je wagen te laden op het moment dat je panelen meer produceren dan je woning verbruikt. Dat is meestal tussen 11 en 15 uur, met in de zomer een piek rond 14 uur.
Waarom zonne-energie en een wagen goed samenpassen
Een laadpunt met een energiebeheersysteem (EMS, een systeem dat verbruikers stuurt op basis van productie en verbruik) past het laadvermogen aan de zonneproductie aan: sneller laden bij veel zon, trager bij weinig. Op jaarbasis past het volume ongeveer: een wagen die 15.000 km per jaar rijdt, heeft ongeveer 2.550 kWh nodig en een gemiddeld gezin injecteert bijna 2.500 kWh. De uitdaging is het tijdstip.
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
- Een gemiddeld gezin dat zijn gebruik niet aanpast, heeft volgens de Vlaamse overheid 28 % zelfverbruik en levert jaarlijks bijna 2.500 kWh aan het net. Zelfverbruik is het aandeel van je zonneproductie dat je zelf gebruikt in plaats van te injecteren (terug te leveren aan het net).
- Vaatwasser, wasmachine en droogkast rond de middag laten draaien kan het zelfverbruik tot 35 % optrekken. Een slimme boiler, een elektrische wagen en eventueel een thuisbatterij kunnen dat verder verhogen.
- Het zelfverbruik verschilt per gebruiksprofiel van 8 % tot 31 %. Kleinere installaties verhogen het zelfverbruik, grotere installaties en oost-westopstellingen verlagen het doorgaans.
- Fluvius noemt laden met zelf opgewekte stroom de goedkoopste manier om te laden.
Zelf berekenen kan: zelfverbruik = [(P − I) / P] × 100. P is je totale zonneproductie (af te lezen op de omvormer) en I is de totale injectie naar het net (af te lezen op het Fluvius-portaal).
Drie manieren om met zon te laden
- Handmatig of met een timer. Je start het laden op de uren dat de panelen produceren, via de timer van de wagen of het laadpunt. Het laadvermogen blijft constant. Valt de zon weg, dan trek je alsnog van het net.
- Slim laadpunt met EMS. Het laadpunt volgt de productie van je panelen. Fluvius: een slimme laadpaal gebruikt zonne-energie zolang die beschikbaar is en schakelt over naar het net wanneer dat nodig is. De Vlaamse overheid heeft een vergelijker voor energiebeheersystemen. Meer in Slimme laadpaal.
- Gekoppeld aan de digitale meter. Fluvius beschrijft een slimme laadpaal die gekoppeld is aan een meetpunt, zoals de P1-poort (de uitgang van de digitale meter voor eigen toestellen). Hij past het laden aan wanneer bijvoorbeeld de vaatwasser of wasmachine draait. Zie De P1-poort.
Wanneer produceren je panelen?
- Zonnepanelen produceren doorgaans het meest tussen 11 en 15 uur, met in de zomer een piek rond 14 uur.
- Over het jaar valt ongeveer 68 % van de opbrengst tussen april en september. December levert 3,0 % van het jaar (PVGIS, gemiddelde van vijf Vlaamse steden).
- Een zuidgericht dak (35°) geeft ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar. Een oost-westopstelling (panelen op twee vlakken) geeft ca. 850 kWh per kWp (PVGIS). kWp (kilowattpiek) is het maximale vermogen van je panelen. Zie Opbrengst in Vlaanderen.
Wat betekent dat voor de wagen?
Met 15.000 km per jaar (gemiddelde Vlaamse bestuurder, VREG) en 17 kWh per 100 km heeft een wagen ongeveer 2.550 kWh per jaar in de batterij nodig. Bij een laadrendement van 90 % is dat ongeveer 2.833 kWh uit het stopcontact of de paal, gemiddeld ongeveer 236 kWh per maand.
Een installatie van 4 kWp in Gent levert ongeveer 4.200 kWh per jaar, maar in december slechts ongeveer 130 kWh en in juni ongeveer 509 kWh. Het jaartotaal dekt de wagen dus ruim, maar in de winter dekt zelfs de volledige zonneproductie de behoefte van de wagen alleen niet.
Wat doet laden met zon met je capaciteitstarief? ⏱
Het capaciteitstarief is het deel van je nettarief dat afhangt van je hoogste kwartierpiek aan afname. Alleen afname telt, injectie niet. Laad je met je eigen zonne-energie, dan neemt het net minder af en ligt je piek lager. Het voorbeeld van de VREG: laad je aan 7 kW terwijl de zon 3 kW produceert, dan levert het net maar 4 kW. Zonder sturing, of als de zon wegvalt, verdwijnt dat voordeel. In 2026 kost een kW piek gemiddeld ca. 53,39 euro per jaar excl. btw, met een minimum van 2,5 kW. Meer in Laadpaal en capaciteitstarief.
Zonder zonnepanelen
Heb je zelf geen zonnepanelen, dan noemt Fluvius energiedelen met vrienden, buren of familie als alternatief. Zie Energiedelen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent met 4 kWp op een zuidgericht dak (35°), 3.500 kWh woningverbruik per jaar en 15.000 km per jaar met een wagen van 17 kWh per 100 km.
Aannames: - Opbrengst van 1.050 kWh per kWp. - Zelfverbruik zonder wagen volgens de MYNRG Check: 0,33 / √(4.200 / 3.500) = ongeveer 30 %, met een maximum van 70 %. - Laadrendement: 90 %. - Elke kWh zonnestroom die in de wagen belandt, vervangt een kWh die je aan 0,35 euro/kWh zou kopen en kost je een injectievergoeding van 0,045 euro/kWh. Het voordeel is dus 0,305 euro per kWh. - Het aandeel van het laden dat tijdens zonne-overschot gebeurt, is een aanname (20 %, 40 % of 60 %), geen meting.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Jaarproductie | 4 × 1.050 | 4.200 kWh |
| Zelfverbruik zonder wagen | 4.200 × 0,30 | ca. 1.265 kWh |
| Injectie zonder wagen | 4.200 − 1.265 | ca. 2.935 kWh |
| Wagen: energie in de batterij | 15.000 × 17 / 100 | 2.550 kWh |
| Wagen: energie uit stopcontact of paal | 2.550 / 0,9 | ca. 2.833 kWh |
| Aandeel van het laden met zonne-overschot | Zonne-energie in de wagen | Nieuw zelfverbruik | Voordeel per jaar (× 0,305 euro) |
|---|---|---|---|
| 20 % (toevallig overdag thuis) | ca. 567 kWh | (1.265 + 567) / 4.200 = ca. 44 % | ca. 173 euro |
| 40 % | ca. 1.133 kWh | (1.265 + 1.133) / 4.200 = ca. 57 % | ca. 346 euro |
| 60 % (veel thuis overdag of slimme sturing) | ca. 1.700 kWh | (1.265 + 1.700) / 4.200 = ca. 71 %, begrensd tot 70 % (2.940 kWh) | ca. 511 euro |
Het winterbeeld: december levert ca. 130 kWh, terwijl de woning gemiddeld 292 kWh per maand vraagt en de wagen ca. 236 kWh. Samen is dat ca. 528 kWh. De zon dekt in december dus hooguit ca. 25 % daarvan.
Ligt je dak op het oosten of westen, dan rekent de MYNRG Check met ca. 900 kWh per kWp: 4 × 900 = ca. 3.600 kWh. De Vlaamse overheid zegt dat een oost-westopstelling het zelfverbruik doorgaans verlaagt.
Goed om te weten
- Wat een gemiddeld gezin injecteert, is ongeveer wat een wagen per jaar nodig heeft. Het probleem is niet de hoeveelheid, maar dat de zon overdag schijnt terwijl de wagen vaak weg is.
- Een laadpunt met vast vermogen "laadt met zon" niet echt. Laad je aan 7 kW terwijl de panelen 3 kW leveren, dan draagt het net 4 kW. Pas als het laadpunt het vermogen volgt, gebruik je enkel het overschot. Een timer alleen volstaat dus niet.
- In december dekt zelfs alle zonneproductie niet wat de wagen nodig heeft. De wagen rijdt 's winters grotendeels op netstroom, ook met een slim laadpunt.
- Meer panelen is niet altijd het antwoord. Grotere installaties en oost-westopstellingen verlagen het zelfverbruik doorgaans.
- Het zelfverbruik van ongeveer 30 % is geen plafond. Volgens de Vlaamse overheid brengt toestellen rond de middag laten draaien een gemiddeld gezin naar 35 %, en een wagen komt daar bovenop.
Voor- en nadelen
Voordelen - Goedkoopste manier om te laden. - De wagen is een grote, regelbare verbruiker die je zelfverbruik verhoogt. - Je afnamepiek daalt als het laadvermogen de zon volgt.
Aandachtspunten - Het loont enkel als de wagen overdag thuis staat of je het laden kunt uitstellen. - Een slim laadpunt of EMS kost extra. - 's Winters rijdt de wagen grotendeels op netstroom. - De injectievergoeding bepaalt mee wat een kWh zonnestroom in de wagen waard is. ⏱
Voor wie het technisch wil weten
- Overschotsturing: het systeem meet de injectie of afname, bijvoorbeeld via de P1-poort van de digitale meter, en past het laadvermogen daarop aan. Hoe snel en nauwkeurig dat gebeurt, hangt af van het systeem.
- Meetinterval: de digitale meter registreert afname en injectie apart, per kwartier. Voor het capaciteitstarief telt enkel afname.
- Dynamisch contract: laden op momenten met lage of negatieve prijzen is een tweede strategie naast zonne-overschot. Zie Dynamisch energiecontract en Negatieve prijzen en injectie beperken.
- Bidirectioneel laden: een bidirectioneel laadpunt kan de wagen ook als opslag gebruiken en zo zonnestroom van de dag naar de avond verplaatsen. Zie V2H en V2G.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- Vlaanderen.be, Laadpunt of snellader
- Fluvius, Slim laden = voordelig laden
- VREG, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
- VREG, Capaciteitstarief
- PVGIS, zonne-opbrengst Gent, zuid 35°
Gids laadpaal · Deel 2 · Slim en zuinig laden
5Load balancing en dynamisch laden
In het kort
Load balancing (dynamisch lastbeheer) betekent dat je laadpunt het laadvermogen automatisch verlaagt, of het laden tijdelijk stopt, wanneer er te weinig vermogen overblijft. Dat kan omdat de rest van de woning veel verbruikt, omdat je aansluiting vol zit of omdat meerdere laadpunten dezelfde aansluiting delen.
Wat is load balancing?
Fluvius noemt het sterk aanbevolen vanaf 2 laadpunten. Bij een woning is het vooral nuttig als je laadvermogen groot is in verhouding tot je aansluiting en als je je maandpiek (het capaciteitstarief) wilt beperken.
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
- Bij een woning (Fluvius): een slimme laadpaal kan de laadsnelheid verlagen of het laden tijdelijk stoppen om overbelasting te voorkomen.
- Bij meerdere laadpunten (Fluvius): load balancing is een vorm van slim laden die het beschikbare vermogen verdeelt over alle aangesloten gebruikers. Dat kan de nodige aansluitcapaciteit sterk verminderen.
- Bij het aanpassen van je aansluiting (Fluvius): bij slim laden varieert de laadsnelheid met het beschikbare vermogen.
- VREG: kies een slimme laadpaal met load balancing. Die vertraagt het laden wanneer andere toestellen zwaar belasten en houdt rekening met de zonneproductie.
Overbelasting betekent dat de som van het laden en de andere verbruikers meer vraagt dan de aansluiting of de beveiliging aankan.
Waarop kan een laadpunt zich baseren?
Een laadpunt kan zijn vermogen laten afhangen van: 1. De rest van de woning. Het laadpunt of een meter in de meterkast meet het verbruik van de woning en laat wat overblijft aan de wagen. Fluvius noemt een laadpaal die gekoppeld is aan een meetpunt zoals de P1-poort (de uitgang van de digitale meter voor eigen toestellen). Die past het laden aan wanneer bijvoorbeeld de vaatwasser of wasmachine draait. Zie De P1-poort. 2. Je zonneproductie. Een laadpunt met energiebeheersysteem (EMS) laadt sneller bij veel zon en trager bij weinig. Zie Laden met zonnestroom. 3. Meerdere laadpunten op één aansluiting. Het beschikbare vermogen wordt verdeeld. Zie Bedrijven en appartementen. 4. Je maandpiek. Het laden volgt wat je nog kunt gebruiken zonder een nieuwe piek te zetten. Fluvius en de VREG raden aan het laden te spreiden of te sturen. Zie Laadpaal en capaciteitstarief. 5. Tijd of prijs. De laadpaal past laadduur en vermogen aan om van het voordeligste tarief te profiteren zonder het huisnet of het net te overbelasten. Zie Dynamisch energiecontract en Verbruik verschuiven.
Waarom is het nuttig?
Voor je aansluiting. Veel woningen hebben een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A). Een fase is een van de draden waarover wisselstroom verdeeld wordt. Een laadpunt van 7,4 kW laat dan niet veel over voor de rest van het huis. Zonder sturing kan de som het vermogen van je aansluiting overschrijden.
Voor je nettarief. Het capaciteitstarief rekent met je hoogste kwartierpiek per maand. Fluvius noemt koken en toestellen die tegelijk draaien als belangrijkste pieken en raadt aan de wagen te laden op een ander moment dan koken. Een slimme laadpaal met load balancing doet dat automatisch.
Voor het net. Fluvius wil dat het net in evenwicht blijft en dat piekbelasting beperkt blijft. Daarom moet je een laadpaal aanmelden bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Zie Een laadpaal thuis.
Ingebouwde bescherming van de laadkabel
Een laadkabel voor het stopcontact heeft een geïntegreerde beveiliging (IC-CPD, een beschermingsmodule). Die past de laadsnelheid aan aan wat de huisinstallatie en de auto aankunnen. Dat is een veiligheidsfunctie van de kabel. Ze vervangt load balancing op huisniveau niet, want ze ziet niet wat de rest van de woning verbruikt.
Meerdere laadpunten: het advies van Fluvius ⏱
Fluvius geeft in zijn richtlijnen voor projecten (parkings en gebouwen) deze adviezen: - Alle aansluitingen op 400 V en load balancing sterk aanbevolen vanaf 2 laadpunten. - Korte verblijfsduur (minder dan 5 uur): 11 kW per laadpunt (3x16 A) als standaardstroom. - Lange verblijfsduur (vanaf 5 uur): minstens 3,7 kW per laadpunt (16 A eenfasig), genoeg om 's nachts te laden. - Het vermogen van alle laadpunten optellen volstaat niet: gelijktijdigheid en gebruiksfactor tellen mee. - Reken op basis van de energie die elke wagen nodig heeft (kWh), niet op het aansluitvermogen per laadpunt.
Aanbevolen aansluitvermogen per aantal parkeerplaatsen (advies voor projecten, geen regel voor een woning):
| Aantal parkeerplaatsen | Parking van bewoners | Publieke parking |
|---|---|---|
| 2 | 3F16A / 11 kVA | 3F32A / 22,2 kVA |
| 3 tot 4 | 3F25A / 17,3 kVA | 3F40A / 27,7 kVA |
| 4 tot 6 | 3F32A / 22,2 kVA | 3F63A / 43,6 kVA |
| 6 tot 9 | 3F40A / 27,7 kVA | 3F80A / 55,4 kVA |
Voor grotere aantallen is een studie nodig. Boven 100 kVA is volgens Fluvius normaal een klantcabine nodig.
Appartementen
Voor een laadpaal in een appartementsgebouw zijn er volgens Fluvius meerdere opties, zoals plaatsing achter privémeters of een gemeenschappelijke laadinfrastructuur met load balancing. Een extra meter komt naast de meter voor de gemeenschappelijke ruimten. Het verbruik wordt verdeeld op basis van wat de laadpaal meet. Zie Bedrijven en appartementen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Antwerpen met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A) en een laadpunt van 7,4 kW (eenfasig). Of dat laadpunt op jouw aansluiting past, vraag je na bij Fluvius en je installateur.
Aannames: - In hetzelfde kwartier: basisverbruik 0,4 kW, koken 3,0 kW en warmtepomp 1,5 kW. - Tarief: 53,39 euro per kW per jaar excl. btw (gemiddelde van de VREG voor 2026). - De wagen laadt 7,6 kWh per dag, wat past bij een gemiddelde dag van 40 km.
| Situatie in dat kwartier | Berekening | Totaal |
|---|---|---|
| Woning zonder wagen | 0,4 + 3,0 + 1,5 | 4,9 kW |
| Woning + wagen aan 7,4 kW, zonder sturing | 4,9 + 7,4 | 12,3 kW (boven 9,2 kW) |
| Load balancing op de aansluiting (9,2 kW) | wagen krijgt 9,2 − 4,9 = 4,3 kW | 9,2 kW |
| Load balancing op een piekdoel van 6 kW | wagen krijgt 6,0 − 4,9 = 1,1 kW | 6,0 kW |
Wat de wagenpiek maximaal kost, als dit kwartier elke maand je hoogste is (excl. btw): - 7,4 kW: 7,4 × 53,39 = ca. 395 euro per jaar. - 4,3 kW: ca. 230 euro per jaar. - 1,1 kW: ca. 59 euro per jaar.
Het gezin laadt de resterende 7,6 kWh gewoon later: bij 1,1 kW duurt dat 7 uur, bij 4,3 kW ongeveer 1,8 uur. Zonder koppeling aan een meting kent het laadpunt het verbruik van de woning niet en kan het niet zo sturen. Met een koppeling aan de P1-poort wel. Het echte effect op je maandpiek hangt af van wat er op je hoogste kwartier loopt.
Goed om te weten
- Sturen op het hele huis is iets anders dan sturen op het laadpunt. De bescherming in de kabel past zich aan wat installatie en auto aankunnen. Een laadpaal zonder koppeling met de P1-poort of een meter kent het verbruik van de rest van je woning meestal niet.
- Langzamer laden is zelden een probleem. Een gemiddelde dag (40 km, 17 kWh per 100 km, 90 % rendement) vraagt ongeveer 7,6 kWh. Aan 3,7 kW is dat ongeveer 2 uur. Halveert het laadpunt het vermogen tot ongeveer 1,8 kW, dan is het ongeveer 4 uur. Fluvius merkt op dat 3,7 kW bij een lange verblijfsduur volstaat om 's nachts te laden.
- Laden op goedkope momenten kan het net juist belasten. Heb je een dag/nachttarief, dan waarschuwt de VREG om niet alle toestellen aan het begin van de nacht te starten. Starten veel wagens op hetzelfde uur, dan ontstaat er een piek.
- Niet elke laadpaal werkt op elk net. Op sommige plaatsen ligt nog een 3x230 V-net, waar sommige laders slechter werken of uitvallen. Load balancing helpt daar niet. Controleer eerst je netspanning met de Spanningschecker van Fluvius.
Voor- en nadelen
Voordelen - Je blijft binnen het vermogen van je aansluiting. - Lagere maandpiek, dus een lager capaciteitstarief. - Bij meerdere laadpunten kan de aansluiting volgens Fluvius lichter blijven. - Je kunt zonne-overschot en piekbeperking combineren.
Aandachtspunten - Een laadpunt met sturing kost meer dan een eenvoudig laadpunt. - Het werkt alleen goed met een betrouwbare meting (P1-poort of meter). - De wagen laadt trager op drukke momenten. Bij een lege batterij en weinig uren thuis kan dat te weinig zijn. - Het vervangt geen geschikte aansluiting. Past je netspanning of aansluiting niet, dan moet die aangepast worden.
Voor wie het technisch wil weten
- Fasen: 3x16 A bij 400 V geeft 11 kW, eenfasig 16 A geeft 3,7 kW.
- Gelijktijdigheid: Fluvius adviseert voor projecten de berekening te baseren op de energie per wagen en rekening te houden met gelijktijdigheid en gebruiksfactor.
- Aansluiting aanpassen: bij een aanpassing stuurt Fluvius een aangepaste offerte. Ook de binneninstallatie kan aanpassing vragen. Het laadpunt moet daarna aangemeld worden.
- Communicatie met de meter: zie De P1-poort en Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Slim laden = voordelig laden
- Fluvius, Handvaten elektrisch laden voor projecten
- Fluvius, Aansluiting aanpassen om thuis op te laden
- Fluvius, Veelgestelde vragen over elektrische laadpalen
- Fluvius, Hoe kan je een elektrische auto opladen
- Fluvius, Wat zorgt voor een hoge kwartierpiek
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- VREG, Capaciteitstarief
- VREG, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
Gids laadpaal · Deel 2 · Slim en zuinig laden
6Slimme laadpaal
In het kort
Een slimme laadpaal past zelf aan wanneer en met hoeveel vermogen je wagen laadt, op basis van wat er in je woning gebeurt: andere toestellen, zonnepanelen en het tariefmoment. Zo vermijd je pieken die je capaciteitstarief verhogen en gebruik je meer van je eigen zonnestroom.
Wat is slim laden?
Een basisversie van dat sturen kan ook een timer in de wagen of de laadpaal. De echt slimme versie meet via de P1-poort (de uitgang van de digitale meter voor eigen toestellen) wat de rest van de woning verbruikt. ⏱
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
Er bestaan geen wettelijk vastgelegde niveaus. Er is ook geen vaste definitie van een slimme laadpaal, dus kijk naar de functies. In de praktijk zie je drie niveaus: 1. Gepland laden (timer). Je stelt in de app van de wagen of de laadpaal een starttijd in, zodat de wagen op rustige momenten laadt. 2. Load balancing (belastingsverdeling). Het laadvermogen daalt of pauzeert automatisch wanneer het totale verbruik van je woning te hoog wordt, bijvoorbeeld wanneer de wasmachine start. Fluvius noemt de P1-poort een ideaal meetpunt hiervoor. Zie Load balancing en dynamisch laden. 3. Sturing via een energiemanagementsysteem (EMS). Een EMS stuurt toestellen op basis van productie en verbruik. Gekoppeld aan een EMS past de laadpaal het vermogen aan je zonnepanelen aan: sneller laden bij hoge productie, trager bij lage. Een EMS kan ook rekening houden met je overige verbruik en met goedkope tariefperiodes, via de verbinding met de digitale meter. Zie Energiemanagementsysteem (EMS) en De P1-poort.
Waarom is dit in Vlaanderen relevant?
- Capaciteitstarief. Je betaalt een deel van je nettarief op basis van je hoogste kwartierpiek per maand. Laden is vaak het grootste vermogen dat je woning afneemt. Fluvius raadt aan te laden op een moment dat je niet kookt, 's nachts of bij zon, eventueel automatisch via een slimme laadpaal. Zie Het capaciteitstarief en Laadpaal en capaciteitstarief.
- Zonne-energie. Fluvius noemt laden met eigen zonnestroom de goedkoopste manier om te laden. Een slimme laadpaal gebruikt zonne-energie zolang die beschikbaar is en schakelt over naar netstroom wanneer nodig. Zie Laden met zonnestroom.
- Dynamisch tarief. Fluvius noemt een slimme laadpaal vooral handig bij een dynamisch elektriciteitstarief, omdat hij het laadmoment op de prijs kan afstemmen. Zie Dynamisch energiecontract en Voor wie een dynamisch tarief loont.
Een lager vermogen is vaak genoeg
Fluvius geeft als voorbeeld laden aan een lager vermogen, bijvoorbeeld 3,7 kW, 's nachts. Dat vermijdt pieken en je laadt toch voldoende kilometers bij. Je bestaande aansluiting volstaat volgens Fluvius meestal als je minder dan 100 km per dag rijdt. Meer over vermogen in Laadvermogen.
Communicatie: OCPP en ISO 15118
Een slimme laadpaal praat met andere systemen via standaarden. Twee komen vaak voor in productfiches: - OCPP (Open Charge Point Protocol) is het open protocol tussen laadstation en beheerssysteem. Versie 1.6 (2015) ondersteunt slim laden voor load balancing met laadprofielen. Versie 2.0.1 (2020) voegt functies voor slim laden toe en ondersteuning voor ISO 15118. Versie 2.1 (2025) voegt bidirectioneel laden toe. Versie 2.0.1 is in 2024 goedgekeurd als IEC-norm 63584. - ISO 15118 beschrijft de communicatie tussen wagen en laadinfrastructuur. Deel 2 (2014) legt berichten, datamodel en netwerkprotocollen vast. Deel 20 (2022) voegt de berichten voor bidirectionele energieoverdracht toe. - OCPP 1.6 en OCPP 2.0.1 zijn niet compatibel. Een beheerssysteem dat enkel de ene versie spreekt, werkt dus niet met een laadpaal van de andere versie.
Veiligheid en installatie, ook bij een slimme laadpaal
- Elk laadpunt heeft een eigen differentieelschakelaar van maximaal 30 mA (een schakelaar die de stroom afsnijdt bij lekstroom) en een CE-markering. Een installateur plaatst het laadpunt en regelt desgewenst de keuring.
- Meld je laadpaal, slim of niet, aan bij Fluvius binnen 3 maanden na de keuring. Zie Installatie en keuring en Aanmelden bij Fluvius.
- Laden via een gewoon stopcontact is volgens Vlaanderen.be een noodoplossing.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in het netgebied Fluvius Antwerpen met een digitale meter en een wagen die 2.500 kWh per jaar thuis laadt. De panelen zijn 4 kWp, zuidgericht (Gent-referentie).
Aannames: - Basisverbruik 0,4 kW en koken 3,0 kW. - Tarief 49,40 euro per kW per jaar excl. btw (Fluvius Antwerpen, 2026). - Woningverbruik 3.500 kWh per jaar, zonder wagen. Rechtstreeks zelfverbruik volgens de MYNRG Check: 0,33 / √(4.200 / 3.500) = ongeveer 30 % op jaarbasis. - Productie per maand voor 4 kWp: juni 509 kWh, december 130 kWh. - Het verbruik van de wagen is vereenvoudigd gelijk verdeeld over het jaar.
A. Capaciteitskost per laadgedrag
| Laadgedrag | Kwartierpiek | Capaciteitskost | Extra ten opzichte van zonder wagen |
|---|---|---|---|
| Geen wagen (piek tijdens koken: 0,4 + 3,0 kW) | 3,4 kW | 167,96 euro | - |
| 11 kW laden bij thuiskomst, samen met koken | 14,4 kW | 711,36 euro | 543,40 euro |
| 3,7 kW laden 's nachts (0,4 + 3,7 kW) | 4,1 kW | 202,54 euro | 34,58 euro |
| Slimme laadpaal, vermogen begrensd tot wat de woning nog toelaat (3,4 − 0,4 = 3,0 kW) | 3,4 kW | 167,96 euro | 0 euro |
In het laatste geval laadt de wagen 8 uur lang 3,0 kW, samen 24 kWh per nacht, zonder extra capaciteitskost. Voor 2.500 kWh per jaar is gemiddeld 6,8 kWh per dag nodig, dus ruim binnen die 24 kWh.
B. Zonne-overschot - De wagen heeft gemiddeld 208 kWh per maand nodig (2.500 / 12). - In juni produceren de panelen 509 kWh. Bij 30 % zelfverbruik wordt ongeveer 356 kWh geïnjecteerd, meer dan wat de wagen nodig heeft. - In december produceren de panelen 130 kWh, minder dan de 208 kWh voor de wagen. Dan kan zonne-overschot het laden niet dekken. - Voorwaarde: de wagen staat op het moment van overschot aan de laadpaal. Staat hij overdag elders, dan haalt een slimme laadpaal weinig uit het overschot.
Goed om te weten
- Een slimme laadpaal is niet automatisch compatibel met elk beheerssysteem. Vraag welke OCPP-versie een laadpaal spreekt vóór je hem koppelt aan een app of een EMS.
- Slim laden begint gratis. Een timer op de wagen of de laadpaal verschuift het laden al naar rustige momenten. Wie enkel 's nachts wil laden, heeft geen EMS nodig. Pas als je ook wilt sturen op zonne-overschot, je overige verbruik of dynamische prijzen, heb je een meetverbinding met je digitale meter nodig.
- Een dynamisch contract is nog zeldzaam, ook al past het goed bij slim laden. Eind 2025 had 0,8 % van de Vlaamse huishoudelijke afnemers een dynamisch contract (0,3 % in januari 2025). ⏱
- De hoogste afnamepiek in een woning is meestal het koken, niet het laden. Dat verandert bij een laadpaal van 11 kW, de bovengrens voor de meeste thuislaadpalen. Een slimme laadpaal die het vermogen aanpast, vermijdt dat deel van de piek.
Voor- en nadelen
Voordelen - Minder pieken, dus een lager capaciteitsdeel van je nettarief. - Meer eigen zonnestroom in de wagen. - Je kunt op een dynamisch tarief sturen.
Aandachtspunten - Een slimme laadpaal kost meer dan een eenvoudige. - Voor sturing op je overige verbruik is een koppeling met de digitale meter nodig. - Laadpaal, beheerssysteem en protocolversie moeten bij elkaar passen. - Zonne-overschot helpt enkel als de wagen overdag thuis staat.
Voor wie het technisch wil weten
- Hoe de laadpaal vermogen aanpast: bij AC-laden (wisselstroom) geeft de laadpaal aan de wagen op hoeveel stroom hij mag nemen. De wagen regelt zijn eigen lader. Een slimme laadpaal past die maximale stroom aan op basis van meetgegevens uit de woning.
- OCPP-laadprofielen: OCPP 1.6 ondersteunt slim laden met laadprofielen. Een centraal systeem kan zo een vermogensgrens per laadpunt doorgeven.
- ISO 15118: deel 2 beschrijft een datamodel in XML/EXI en gebruikt onder meer TLS, TCP en IPv6. Deel 20 bevat de berichten voor bidirectionele energieoverdracht. Zie V2H en V2G.
- Meetpunt: de P1-poort geeft de afname en injectie van je digitale meter vrij voor eigen toestellen. Een laadpaal die enkel zijn eigen verbruik meet, kan meestal geen load balancing op het verbruik van de woning doen. Zie De P1-poort.
- Aansluitvermogen: veel woningen hebben een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A). Driefasig laden vraagt dat installatie, laadpaal, kabel en wagen het toelaten. Bij een 3x230 V-net is een transformator nodig.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Slim laden = voordelig laden
- Fluvius, Factcheck: 5 (on)waarheden over elektrisch laden
- Fluvius, Hoe kan je een elektrische auto opladen
- Fluvius, Meldingsplicht private laadpaal
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- VREG, Capaciteitstarief
- VREG, Prijzenrapport 2025
- Open Charge Alliance, OCPP
- ISO 15118-20:2022
- ISO 15118-2:2014
Gids laadpaal · Deel 2 · Slim en zuinig laden
7Laadpaal en capaciteitstarief
In het kort
Een laadpaal verhoogt je capaciteitstarief alleen als hij je hoogste kwartierpiek van de maand verhoogt. Elke extra kW op je jaarlijkse facturatiepiek kost in 2026 gemiddeld ongeveer 53,39 euro per jaar excl. btw (49,05 tot 57,10 euro, afhankelijk van je netgebied).
Hoe het capaciteitstarief werkt
Laad je 's nachts op laag vermogen, of laat je de laadpaal zijn vermogen aanpassen aan de rest van je woning, dan blijft die extra kost klein of nul. ⏱
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
Een korte samenvatting, de volledige uitleg staat in Het capaciteitstarief. - Met een digitale meter betaal je een deel van je nettarief op basis van je maandpiek: het hoogste gemiddelde vermogen dat je in één kwartier van het net afneemt. - Je netbeheerder middelt je maandpieken van de voorbije 12 maanden tot je facturatiepiek. Daarop past je leverancier het tarief per kW toe. - Iedereen betaalt minstens voor 2,5 kW. Elke kW kost evenveel. - Het aantal fasen van je aansluiting verhoogt het tarief niet. Enkel de gemeten piek telt. - Enkel afnamepieken tellen mee, injectiepieken niet. - De gemiddelde maandpiek van Vlaamse gezinnen is 4,24 kW. ⏱
Waarom een laadpaal pieken geeft
Een laadpaal neemt uren aan een stuk vermogen af. Het kwartier waarin je wagen laadt, je kookt, de warmtepomp draait en de vaatwasser loopt, bepaalt je maandpiek. Fluvius noemt een elektrische wagen en een warmtepomp toestellen die veel energie verbruiken. Laad ze best 's nachts of op een ander moment dan koken, eventueel automatisch via een sturingsprogramma of slimme laadpaal.
Het vermogen van de laadpaal is een bovengrens
Wat de meter ziet, is het vermogen dat de wagen effectief opneemt. De meeste thuislaadpalen gaan tot 11 kW. Een krachtigere laadpaal dan je wagen aankan heeft volgens Vlaanderen.be geen zin. Een gewoon stopcontact is beperkt tot 10 A, ongeveer 2,3 kW. Zie Laadvermogen voor de keuze van het vermogen.
Wat kost een extra kW? ⏱
Voor 2026 geldt per netgebied (excl. 6 % btw): Fluvius Limburg 49,05, Fluvius Antwerpen 49,40, Fluvius Midden-Vlaanderen 50,12, Fluvius Imewo 54,20, Fluvius Halle-Vilvoorde 56,04, Fluvius Zenne-Dijle 56,12, Fluvius Kempen 56,21 en Fluvius West 57,10 euro per kW per jaar. Het gemiddelde is ongeveer 53,39 euro.
Wat een extra kwartiervermogen maximaal kost, tegen het gemiddelde tarief. Dit geldt alleen als dat vermogen elke maand bovenop je bestaande piek komt:
| Extra kwartiervermogen | Kost excl. btw | Kost incl. 6 % btw |
|---|---|---|
| 2,3 kW (stopcontact, 10 A) | 122,80 euro/jaar | 130,17 euro/jaar |
| 3,7 kW | 197,54 euro/jaar | 209,39 euro/jaar |
| 7,4 kW | 395,09 euro/jaar | 418,80 euro/jaar |
| 11 kW | 587,29 euro/jaar | 622,53 euro/jaar |
De nieuwe piek is de grootste van je kwartieren, niet de som van alles
Je piek is het hoogste kwartier, niet de optelling van alles wat die dag gebeurt. Laad je 's nachts op een moment dat de rest van de woning weinig verbruikt, dan blijft de kwartierpiek vaak onder je gebruikelijke piek tijdens het koken. Dan telt het laden niet mee in je tarief, hoewel het wel kWh verbruikt.
Hoe beperk je de piek door te laden? ⏱
Fluvius geeft deze mogelijkheden: - Laad 's nachts, wanneer er weinig ander verbruik is. - Laad aan een lager vermogen, bijvoorbeeld 3,7 kW. Je vermijdt pieken en laadt toch voldoende kilometers bij. - Plan het laden met een timer op de wagen of de laadpaal. - Gebruik een slimme laadpaal die het laadvermogen verlaagt of het laden pauzeert bij te hoog totaalverbruik. Fluvius noemt de P1-poort (de uitgang van de digitale meter voor eigen toestellen) een ideaal meetpunt. - Heb je zonnepanelen: laad overdag bij zon, want dan haal je minder af van het net.
Zie Load balancing en dynamisch laden en Slimme laadpaal voor de technische uitwerking.
Klassieke meter
Heb je nog een klassieke meter, dan betaal je een vast bedrag gelijk aan de minimumbijdrage van 2,5 kW. Je piek wordt niet gemeten, dus een laadpaal verhoogt dat capaciteitsdeel niet. Je betaalt wel een hoger kWh-nettarief dan met een digitale meter. ⏱
Rekenvoorbeeld
Een gezin in het netgebied Fluvius Antwerpen (49,40 euro per kW per jaar excl. btw in 2026) met een digitale meter, zonder zonnepanelen en met een wagen die elke avond laadt.
Aannames: - Basisverbruik 0,4 kW. - Kookplaat en oven samen gemiddeld 3,0 kW over het kwartier. - De wagen neemt het volledige laadvermogen van de laadpaal op. - De piek komt elke maand voor en er is geen warmtepomp.
| Scenario | Hoogste kwartier | Capaciteitskost | Extra ten opzichte van zonder wagen |
|---|---|---|---|
| Zonder wagen (koken: 0,4 + 3,0) | 3,4 kW | 167,96 euro | - |
| 11 kW laden bij thuiskomst, samen met koken | 14,4 kW | 711,36 euro | 543,40 euro |
| 7,4 kW laden bij thuiskomst, samen met koken | 10,8 kW | 533,52 euro | 365,56 euro |
| 3,7 kW 's nachts (0,4 + 3,7) | 4,1 kW | 202,54 euro | 34,58 euro |
| Slimme laadpaal, vermogen begrensd tot wat de woning nog toelaat (3,4 − 0,4 = 3,0 kW) | 3,4 kW | 167,96 euro | 0 euro |
Alle bedragen zijn excl. btw. Incl. 6 % btw vermenigvuldig je ze met 1,06. Het minimum van 2,5 kW komt in dit netgebied neer op ruim 123 euro per jaar. Dit gezin zit met 3,4 kW daarboven.
De laatste rij levert in 8 uur 3,0 kW × 8 = 24 kWh. Rijdt de wagen 2.500 kWh per jaar, dan is dat gemiddeld 6,8 kWh per dag, ruim binnen die 24 kWh. Het scenario toont dat het tijdstip en het vermogen van het laden de capaciteitskost bepalen, niet het aantal kWh.
Heb je een warmtepomp of kook je met meer toestellen, dan ligt de basispiek hoger en heeft het laden meer ruimte. De som met het laden telt dan opnieuw.
Goed om te weten
- Een laadpaal kan je capaciteitstarief nauwelijks of niet verhogen. Blijft je nachtelijke totaal onder je normale avondpiek tijdens het koken, dan verandert je facturatiepiek niet. Zie het voorbeeld met begrensd laden: 0 euro extra.
- Wat je wagen opneemt, bepaalt je kost, niet het vermogen van de laadpaal. Een laadpaal van 11 kW met een wagen die maar 7,4 kW opneemt, verhoogt je piek met 7,4 kW.
- Eén uitschieter weegt voor één twaalfde. Omdat de facturatiepiek een gemiddelde van 12 maanden is, kost 11 kW laden in één maand gemiddeld 11/12 = 0,92 kW extra. Dat is ongeveer 48,94 euro per jaar excl. btw, tegenover 587,29 euro als het elke maand gebeurt. Het gaat om je gewoonte, niet om één avond.
- Je stopcontact telt ook mee. Een laadkabel in een gewoon stopcontact (10 A, 2,3 kW) wordt gewoon meegemeten in je kwartierpiek.
- Je aansluiting speelt geen rol. Een driefasige aansluiting verhoogt het capaciteitstarief niet. Enkel het gemeten vermogen telt.
Voor- en nadelen
Voordelen - Een laadpaal waarvan je het vermogen of het tijdstip beheert, houdt het capaciteitsdeel beperkt. - Injectiepieken tellen niet mee. - Een piek in één maand weegt voor 1/12 mee.
Aandachtspunten - Een ongestuurde laadpaal van 11 kW kan het capaciteitsdeel van je nettarief meer dan verviervoudigen (167,96 euro naar 711,36 euro in het voorbeeld). - Het tarief verschilt per netgebied en steeg tussen 2024 en 2026. ⏱ - Je betaalt altijd minstens voor 2,5 kW. - Pieken ontstaan door gelijktijdig gebruik: koken, warmtepomp en laden samen. Zonder sturing vraagt spreiden een gedragsaanpassing.
Voor wie het technisch wil weten
- Effectief opgenomen vermogen: bij AC-laden bepaalt de lader in de wagen het vermogen, begrensd door het maximum van laadpaal en kabel. Een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A) is gebruikelijk. Driefasig laden vraagt dat installatie, laadpaal, kabel en wagen het toelaten.
- Maximumtarief: voor klanten met een digitale meter geldt een plafond op het totaal van de netkosten per verbruikte MWh: 327,62 euro per MWh excl. btw in 2026. Dat raakt vooral wie weinig verbruikt maar hoge pieken heeft. ⏱
- Prosumenten: wie zonnepanelen heeft en een digitale meter, betaalt op de bruto-afname. Zie Het capaciteitstarief.
- Dynamisch laden: load balancing op de P1-poort en sturing op prijs staan in Load balancing en dynamisch laden.
- Tarieven 2027: die zijn nog niet bekend. De tarieven worden jaarlijks herzien. ⏱
Bronnen bij dit hoofdstuk
- VREG, Capaciteitstarief
- VREG, Distributienettarieven elektriciteit 2026
- Fluvius, Hoe kan je voordelig opladen
- Fluvius, Factcheck: 5 (on)waarheden over elektrisch laden
- Fluvius, Wat zorgt voor een hoge kwartierpiek
- Fluvius, Hoe kan ik zelf mijn factuur verlagen
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
Gids laadpaal · Deel 2 · Slim en zuinig laden
8V2H en V2G
In het kort
V2H (vehicle-to-home) betekent dat je wagen via een bidirectionele laadpaal je woning van stroom voorziet. Bij V2G (vehicle-to-grid) levert hij stroom terug aan het net.
De vier varianten
Volgens Vlaanderen.be en Fluvius kan vandaag slechts een handvol wagens dit, en de uitrol wordt vertraagd door regelgeving en het ontbreken van een standaard laadprotocol. Meld ook een bidirectionele laadpaal aan bij Fluvius. ⏱
Vlaanderen.be onderscheidt vier vormen van "vehicle-to-X":
- V2G (vehicle-to-grid): energie teruggeven aan het net, vooral bij hoge vraag.
- V2H (vehicle-to-home): de wagen gebruiken als thuisbatterij, om zonne-energie op te slaan en je huis te voeden.
- V2L (vehicle-to-load): toestellen rechtstreeks of via een verlengkabel op de wagen aansluiten. Dit vraagt geen bidirectionele lader. Een verbinding met de vaste huisinstallatie is niet toegestaan.
- V2B (vehicle-to-building): vergelijkbaar met V2H, maar voor gebouwen zoals bedrijven of werkplekken.
V2L is dus geen V2H. Bij V2L voedt de wagen een toestel, bij V2H is hij gekoppeld aan je woning via een bidirectionele laadpaal.
Wat heb je nodig?
- Een bidirectionele laadpaal (een paal die stroom in twee richtingen laat vloeien) en een wagen die bidirectioneel kan laden. Die laders werken momenteel enkel met specifieke wagens. Fluvius noemt V2H voorlopig "toekomstmuziek".
- Gegevensuitwisseling tussen wagen en laadpaal. Bij wisselstroomsystemen zit de omvormer in de wagen, bij gelijkstroomsystemen in de laadpaal. Sommige constructeurs gebruiken gesloten systemen.
- Een laadpaal waarvan de fabrikant het product heeft laten homologeren (officieel goedkeuren) bij Synergrid, de federatie van de netbeheerders.
- Afstemming met Fluvius. Bij V2G moet de installatie aan de technische voorschriften van Synergrid voldoen. Bij een grotere installatie is eerst een netstudie nodig.
De autoconstructeur beslist
De Vlaamse minister van Energie schreef in december 2025 in antwoord op parlementaire vragen dat V2G technisch al mogelijk is in Vlaanderen. De belangrijkste hindernis zit volgens dat antwoord in de software-instellingen van de constructeurs: zij bepalen of de functie op een compatibele wagen wordt geactiveerd. Een bidirectionele laadpaal kopen heeft dus pas zin als je zeker weet dat je wagen de functie vrijgeeft.
Communicatie tussen wagen en paal
- ISO 15118-2 (2014) beschrijft de communicatie tussen wagen en laadinfrastructuur. ISO 15118-20 (2022) voegt de berichten toe voor bidirectionele energieoverdracht.
- OCPP is het protocol waarmee een laadpaal met een beheerssysteem praat. Versie 2.1 (2025) ondersteunt ISO 15118-20 en heeft een functioneel blok voor V2X. Oudere versies vermelden dit niet.
- Vlaanderen.be noemt het ontbreken van een standaard bidirectioneel laadprotocol als knelpunt.
Aanmelden en vermogensgrenzen
Een bidirectionele laadpaal is een private laadpaal. Je meldt hem aan in Mijn Fluvius, net als een gewone laadpaal, binnen 3 maanden na de AREI-keuring (de verplichte keuring van je elektrische installatie). Bij een grotere installatie is eerst een netstudie nodig.
⏱ Een bidirectionele laadpaal telt mee als opslagsysteem bij de berekening van het vermogen van je installatie. Bij een eenfasige aansluiting mogen productie-installaties en opslagsystemen elk niet boven 5 kVA uitkomen. Bij een driefasige aansluiting mag het totaal maximaal 25 kVA zijn. Een hoger vermogen vraagt een verzwaring van de aansluiting of een netstudie. Vraag bij Fluvius na wat voor jouw aansluiting geldt.
Fiscale en financiële vragen
Deze punten zijn nog niet uitgeklaard. Vraag ze na voor je beslist:
- Vlaanderen.be vermeldt een federale fiscale stimulans, maar enkel voor slimme en stuurbare laadpalen. Voorwaarden en bedragen zijn niet bevestigd. ⏱
- De verrekening van uitgewisselde energie tussen partijen bij bidirectioneel gebruik, bijvoorbeeld bij bedrijfswagens, is volgens de Vlaamse minister onduidelijk en een federale bevoegdheid.
- Of er extra nettarieven of heffingen gelden bij teruglevering uit een wagen, is niet bevestigd.
- Een prijs of omzettingsrendement voor een bidirectionele laadpaal is evenmin bevestigd. Vraag een offerte bij een installateur.
Batterijslijtage
Vlaanderen.be schrijft dat de impact op de wagenbatterij nog niet duidelijk is. Meer laadbeurten kunnen de batterij zwaarder belasten, maar gebruik kan haar ook in goede conditie houden. Verder onderzoek moet dit uitklaren. Over de gevolgen voor de garantie van de wagenbatterij zijn geen regels bevestigd.
Rekenvoorbeeld
Een gezin met 4 kWp zonnepanelen, zuidgericht, een wagen met V2H-functie en een aangemelde V2H-laadpaal.
- Productie: 4 kWp × 1.050 kWh per kWp = 4.200 kWh per jaar (zuid 35°, Vlaanderen).
- Woningverbruik: 3.500 kWh per jaar. Zelfverbruik zonder batterij volgens de MYNRG Check: 0,33 / √(4.200 / 3.500) = ongeveer 30 %, dus ongeveer 1.265 kWh. De rest, ongeveer 2.935 kWh, gaat naar het net.
- De wagen staat 100 dagen per jaar overdag thuis en neemt dan 10 kWh zonne-overschot op. 's Avonds voedt hij de woning.
Uitkomst:
- 100 dagen × 10 kWh = 1.000 kWh per jaar die je niet injecteert maar zelf gebruikt.
- Je zelfverbruik stijgt van 1.265 naar maximaal 2.265 kWh, dus van ongeveer 30 % naar ongeveer 54 % van je productie.
- Waarde: 1.000 kWh × (0,35 euro bespaarde stroom − 0,045 euro injectievergoeding) = maximaal ca. 305 euro per jaar.
Dit is een bovengrens. Omzettingsverliezen zijn niet meegerekend, en het effect valt weg als de wagen niet thuis is op het moment van overschot.
Goed om te weten
- De constructeur beslist, niet de laadpaal. V2G is technisch mogelijk, maar de software van de wagen moet de functie vrijgeven.
- Een bidirectionele laadpaal telt als opslagsysteem. Ze valt dus onder dezelfde vermogensgrens als een thuisbatterij.
- De markt is amper gestart. Volgens Fluvius, aangehaald in het antwoord van de minister, staat in Vlaanderen 174,5 kVA aan niet-publieke bidirectionele laders met ingebouwde omvormer. Eind 2025 stond er 7.595 MW aan zonnepanelen (VREG). Eenheden en definities verschillen, dus lees dit als een orde van grootte: het gaat om een fractie van een procent. ⏱
- V2L is geen V2H. Toestellen voeden via de wagen mag zonder bidirectionele lader, maar nooit via een verbinding met de vaste huisinstallatie.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Opslag voor zonne-energie zonder aparte thuisbatterij | Slechts een handvol wagens kan het |
| Mogelijk inkomsten door terug te leveren bij hoge prijzen (volgens Fluvius) | De constructeur moet de functie activeren |
| Volgens Fluvius mogelijk nuttig bij stroomuitval | Regelgeving en het ontbreken van een standaardprotocol vertragen de uitrol |
| Impact op de batterij is onduidelijk | |
| Fiscale vragen zijn niet opgelost | |
| De wagen is niet altijd thuis, een vaste thuisbatterij wel |
Voor wie het technisch wil weten
- AC of DC. Bij bidirectioneel wisselstroomladen zit de omvormer in de wagen, bij gelijkstroomladen in de laadpaal.
- Communicatielaag. ISO 15118-20 definieert de berichten en de volgorde voor tweerichtingsenergieoverdracht. OCPP 2.1 koppelt de paal aan een beheerssysteem.
- Homologatie. Laadpaalfabrikanten laten hun product homologeren bij Synergrid.
- Capaciteitstarief. Dit tarief meet je afnamepieken. Voor zonnepanelen tellen injectiepieken niet mee (VREG). Voor teruglevering uit een wagen is dat niet bevestigd, vraag het na bij de VREG.
- Regio. Deze tekst gaat over Vlaanderen. Brussel en Wallonië hebben andere netbeheerders en mogelijk andere regels.
Gids laadpaal · Deel 3 · Installatie en bijzondere situaties
9Installatie en keuring
In het kort
Een vaste laadpaal laat je plaatsen door een installateur, op een eigen stroomkring met een aardlekbeveiliging die ook gelijkstroomfouten opmerkt. Voor je de paal gebruikt, keurt een erkend controleorganisme de installatie volgens het AREI (het Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties).
Stopcontact of vaste laadpaal?
Daarna meld je een private laadpaal van 5 kVA of meer aan bij Fluvius via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de AREI-keuring. ⏱
- Vlaanderen.be onderscheidt twee manieren om thuis te laden: via een laadpunt of via een stopcontact. Een vast laadpunt verdient de voorkeur. Laden via een stopcontact noemt de pagina een noodoplossing, omdat een stopcontact niet ontworpen is voor langdurige grote vermogens. Er is risico op oververhitting en brand.
- Fluvius zegt hetzelfde: laden rechtstreeks via een gewoon stopcontact "zonder begrenzing en zonder beveiliging" is verboden. Een laadkabel met ingebouwde beveiliging is wel toegelaten. Die beveiliging heet IC-CPD: een bescherming in de kabel zelf tegen overbelasting en kortsluiting, die ook met de wagen communiceert.
- Over de kabels zelf lees je meer in Stekkers en laadkabels.
Waaraan moet de installatie voldoen?
Sinds het koninklijk besluit van juli 2022 (Belgisch Staatsblad van 16 augustus 2022) heeft het AREI een apart hoofdstuk 7.22 voor vaste laadinrichtingen met kabel voor elektrische wegvoertuigen. Het geldt voor nieuwe of vervangen laadinrichtingen waarvan de uitvoering vanaf 1 november 2022 begint. Bestaande laadinrichtingen mogen onder de oude regels blijven, tenzij ze worden aangepast. Laat de precieze tekst altijd nalezen door een erkend keurder.
Volgens het verslag aan de Koning vraagt het hoofdstuk:
- Een eigen stroombaan per verbindingspunt, dus per aansluitpunt voor één wagen.
- Aardlekbeveiliging. Elk wisselstroom-verbindingspunt heeft een aardlekschakelaar van hoogstens 30 mA die ook bij gelijkstroomfouten werkt. Dat kan een type B zijn, of een type A in combinatie met detectie van 6 mA residuele gelijkstroom. Vlaanderen.be vraagt bovendien een CE-markering op het laadpunt.
- Overstroombeveiliging volgens de algemene regels van het AREI.
- Uitvoering. Buiten minstens beschermingsklasse IP44 (de IP-code geeft aan hoe goed een toestel beschermd is tegen vocht en vaste voorwerpen) en bescherming tegen aanrijding. Bij een gemeenschappelijke voeding in een gebouw komt er een noodonderbreking bij.
Voeding via een stopcontact (mode 2) valt niet onder hoofdstuk 7.22 maar onder de algemene delen van het AREI.
Keuring
- Een AREI-keuring door een erkend controleorganisme is verplicht voor je een installatie in gebruik neemt, bij een belangrijke wijziging of uitbreiding en bij een verzwaring van de aansluiting.
- Vlaanderen.be raadt aan een laadpunt door een installateur te laten plaatsen en daarna te laten keuren. De installateur kan de keuring regelen.
- Wordt een bestaande laadinrichting aangepast, dan is een nieuwe controle nodig.
- Het keuringsverslag moet, wanneer aanwezig, het aantal laadpalen met serienummer en type vermelden.
- Een stopcontact dat je nieuw aansluit om te laden, moet ook volgens het AREI gekeurd zijn.
Aanmelden bij Fluvius
- Wat: meld een private laadpaal van 5 kVA of meer op het laagspanningsnet aan bij Fluvius. Dat geldt voor eenrichtings- en bidirectionele laadpalen. Openbare en semipublieke palen zitten al in het publieke laadnetwerk.
- Sinds wanneer: de meldingsplicht geldt sinds juni 2021.
- Hoe: online via Mijn Fluvius, tegel "Groene stroom". Heb je zonnepanelen, een batterij en een laadpaal, dan zijn dat drie aparte meldingen.
- Termijn: binnen 3 maanden na de AREI-keuring. ⏱
- Waarom: de melding is volgens Fluvius geen controle. Fluvius gebruikt ze om piekbelasting te zien en het net waar nodig aan te passen.
- Wie is verantwoordelijk: jij als klant, ook als een installateur of je werkgever de paal geplaatst heeft. Een installateur kan het melden, maar spreek dat vooraf af.
- Zonder aanmelding: Fluvius spreekt van een administratieve kost. Vraag bij Fluvius na wat dat voor jouw situatie betekent.
- Wijziging of vervanging: meld je via het contactformulier groene energie van Fluvius.
Aansluiting en meterkast
- Rijd je minder dan 100 km per dag, dan volstaat meestal je bestaande aansluiting, zegt Fluvius. Bij grotere afstanden kan een zwaardere aansluiting nuttig zijn, die je aanvraagt via Mijn Fluvius.
- Veel woningen hebben een aansluiting van 9,2 kW (eenfasig, 40 A), zegt Vlaanderen.be. Een verzwaring vraag je aan bij Fluvius.
- Eenfasig laden komt overeen met 3,7 kW, driefasig met 11 kW. Driefasig laden vraagt een 400V-net in je straat. Fluvius: "de aanpassing naar 400V is niet gratis".
- Productie-installaties en opslag, een bidirectionele laadpaal inbegrepen, hebben een limiet: eenfasig 5 kVA, driefasig 25 kVA. Vraag bij Fluvius na hoe dat voor jouw combinatie van zonnepanelen, batterij en laadpaal werkt. ⏱
Verhuizen of huren
- Blijft de laadpaal achter, dan meldt de nieuwe eigenaar de eigendomsoverdracht in Mijn Fluvius. Enkel de nieuwe eigenaar kan dat doen. Gaat de paal mee, dan meld je de verhuis.
- Na een verplaatsing laat je de paal opnieuw keuren. Je hebt het keuringsverslag nodig om hem opnieuw aan te melden.
- Huurders vragen eerst toestemming aan de verhuurder.
Kosten
Over de prijs van installatie en keuring, over premies en over het btw-tarief voor een laadpaal in een privéwoning is niets bevestigd. Vraag een offerte aan een installateur en een erkend controleorganisme, en vraag het btw-tarief na bij je installateur of bij FOD Financiën. ⏱
Rekenvoorbeeld
Een gezin met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A), een elektrische wagen en een eigen oprit.
Aannames:
- 15.000 km per jaar, gelijkmatig verdeeld over het jaar.
- 17 kWh per 100 km en 90 % laadrendement (de aannames die Vlaanderen.be zelf gebruikt).
- Geen zonnepanelen en geen kostenberekening.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Energie van het net per jaar | 15.000 km ÷ 100 × 17 kWh ÷ 0,9 | ca. 2.833 kWh |
| Gemiddeld per dag | 41 km × 0,17 kWh ÷ 0,9 | ca. 7,8 kWh |
| Laadduur per dag aan 2,3 kW (stopcontact) | 7,8 ÷ 2,3 | ca. 3 u 24 min |
| Laadduur per dag aan 3,7 kW (eenfasige laadpaal) | 7,8 ÷ 3,7 | ca. 2 u 6 min |
| Aandeel van de aansluiting voor 3,7 kW | 3,7 ÷ 9,2 | ca. 40 % |
| Laadpaal van 11 kW (driefasig) | past niet op een eenfasige aansluiting van 9,2 kW | eerst driefasige aansluiting aanvragen |
Het traject: de installateur plaatst een eenfasige laadpaal op een eigen kring met aardlekbeveiliging die gelijkstroomfouten dekt, een erkend controleorganisme keurt de installatie vóór het eerste gebruik, en het gezin meldt de laadpaal aan via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring, met het keuringsverslag als bijlage. Een gemiddelde dagrit vraagt ruim twee uur laden aan 3,7 kW. Een paal van 11 kW is hier niet nodig.
Goed om te weten
- Een type B-aardlekschakelaar is niet verplicht. Het AREI laat ook een type A toe, als het gecombineerd wordt met detectie van 6 mA residuele gelijkstroom.
- Het keuringsverslag is je toegangsbewijs bij Fluvius. Het vermeldt het aantal laadpalen met serienummer en type, en je hebt het opnieuw nodig na een verhuis.
- Ook "gewoon een stopcontact" heeft eisen. Vlaanderen.be schrijft een eigen stroomkring voor, rechtstreeks aangesloten in de zekeringkast, bekabeling van minstens 2,5 mm² met een automaat van hoogstens 20 A, en een aardlekbeveiliging van 30 mA: type B, of type A in combinatie met een kabel met 6 mA DC-lekdetectie.
- Je aansluiting bepaalt je maximale laadvermogen, niet de laadpaal. Een aansluiting van 9,2 kW kan geen laadpaal van 11 kW voeden.
- Veel thuispalen zijn niet aangemeld. Volgens Fluvius, aangehaald in de pers van februari 2026, zijn ongeveer 70.000 private laadpunten officieel geregistreerd en ligt het werkelijke aantal ruwweg het dubbele.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Vaste laadpaal | Eigen kring en beveiliging voor langdurig laden. Hogere vermogens dan 2,3 kW. Koppelbaar aan een energiebeheersysteem dat het laden aanpast aan zonnestroom. | Installatie, keuring en aanmelding zijn jouw verantwoordelijkheid. Een driefasige aansluiting of verzwaring is niet gratis. Bij verhuis opnieuw keuren en aanmelden. |
| Stopcontact met laadkabel | Geen laadpaal nodig. | Laag vermogen (maximaal 10 A, zie Stekkers en laadkabels). Noodoplossing volgens Vlaanderen.be. Het stopcontact moet op een eigen, gekeurde kring zitten. |
Voor wie het technisch wil weten
- Aardlekbeveiliging en gelijkstroom. Een laadpaal of de lader in de wagen kan gelijkstroom in een foutstroom veroorzaken. Een type A is slechts getest tot 6 mA gelijkstroom. Daarom vraagt het AREI detectie van gelijkstroomfouten: een type B, of een type A met 6 mA DC-detectie.
- Netsysteem. Een aardlekschakelaar vraagt een aarddraad en een TT- of TN-S-systeem. Bij IT-systemen vraagt het AREI een permanente isolatiecontrole.
- Net in België. België kent 3N400V en 3 × 230V. Bij 3 × 230V heb je een transformator nodig om driefasig te laden.
- Aansluiting aanpassen. Fluvius stuurt na je aanvraag een aangepaste offerte. Na jouw akkoord wordt het werk ingepland. De binneninstallatie kan ook aanpassingen vragen.
- Bidirectionele palen. Een bidirectionele laadpaal heeft een omvormer en kan stroom uit de autobatterij naar het net of je woning sturen. Zie V2H en V2G.
- Regio. Deze tekst gaat over Vlaanderen. Brussel en Wallonië hebben een andere netbeheerder en eigen regels.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Meldingsplicht private laadpaal
- Fluvius, Zonnepanelen, laadpalen en thuisbatterijen verplicht aanmelden
- Fluvius, Flyer aanmelden
- Fluvius, Veelgestelde vragen over groene stroom
- Fluvius, Aansluiting aanpassen om thuis op te laden
- Fluvius, Wat als je verhuist
- Vlaanderen.be, Uw elektrische wagen thuis laden
- Vlaanderen.be, Keuring van uw elektrische installatie (AREI)
- VITO/EMIS, Verslag aan de Koning bij hoofdstuk 7.22 AREI
Gids laadpaal · Deel 3 · Installatie en bijzondere situaties
10Laadpaal van je werkgever
In het kort
Laad je een elektrische bedrijfswagen of plug-in hybride thuis en betaalt je werkgever de stroom terug, dan komt daar volgens de richtlijnen van de FOD Financiën geen extra voordeel van alle aard (VAA) bovenop als aan de voorwaarden is voldaan. In plaats van je werkelijke kosten mag je werkgever een vast bedrag per kWh terugbetalen, maximaal het tarief van de CREG (de federale energieregulator).
Drie manieren om met een bedrijfswagen te laden
⏱ Je blijft zelf verantwoordelijk voor de aanmelding van de laadpaal bij Fluvius.
Dit is algemene informatie, geen fiscaal advies. Laat de details bevestigen door je werkgever of sociaal secretariaat.
- Op het werk of met een laadpas van de werkgever. De werkgever betaalt de energieleverancier rechtstreeks. Voorziet de car policy (het wagenreglement van je werkgever) dit, dan wordt er geen extra VAA belast. Enkel het forfaitaire VAA van de bedrijfswagen telt.
- Thuis laden met terugbetaling. De factuur staat op jouw naam en je werkgever betaalt de kosten terug. Hiervoor geldt de uitzondering hieronder.
- Een laadpaal die je werkgever bij je thuis laat plaatsen. Een meter in de laadpaal meet het exacte verbruik van de bedrijfswagen. Je krijgt het werkelijke verbruik vergoed, zegt Fluvius.
De voorwaarden voor thuisladen zonder extra VAA ⏱
Voor een elektrische of plug-in hybride bedrijfswagen gelden volgens de circulaires van de FOD Financiën drie voorwaarden samen:
- Je hebt thuis een laadpaal, door je werkgever geleverd of je eigen paal. Een laadpaal van de werkgever is dus geen vereiste.
- De laadpaal heeft een communicatiesysteem, bijvoorbeeld een tussenmeter, dat het verbruik verifieerbaar aan de werkgever doorgeeft.
- De car policy voorziet in terugbetaling van de elektriciteit die met die laadpaal is geladen.
Dan wordt de wagen fiscaal behandeld als een bedrijfswagen met tankkaart. Enkel het forfaitaire VAA van de wagen blijft verschuldigd, op voorwaarde dat de terugbetaling uitsluitend over de elektriciteit voor die bedrijfswagen gaat. Een terugbetaling van elektriciteit voor de bedrijfswagen is bovendien geen loon voor de RSZ-bijdragen.
Werkelijke kosten of vast bedrag per kWh ⏱
- De werkelijke elektriciteitskosten blijven de basisregel. Alle gangbare bewijsmiddelen zijn toegelaten, behalve de eed.
- Als administratieve tolerantie mag je werkgever een vast bedrag per kWh terugbetalen, zolang het niet hoger is dan het CREG-tarief van dat kwartaal. Sinds circulaire 2025/C/38 (17 juni 2025) geldt die tolerantie zonder einddatum, tot ze wordt ingetrokken.
- Het bedrag is een maximum. Je werkgever mag lager gaan, en sectorregels kunnen een lager bedrag opleggen.
- Het tarief verschilt per gewest van je woonplaats en wijzigt elk kwartaal. Je werkgever mag ook één tarief voor iedereen kiezen, niet hoger dan het laagste gewestelijke tarief van dat kwartaal. Die keuze geldt voor het hele kalenderjaar.
- Het tarief is het gemiddelde van de all-in commerciële elektriciteitsprijzen van drie maanden, berekend voor een referentiehuishouden met digitale meter, een elektrisch voertuig, 8.000 kWh per jaar en een gemiddelde maandpiek van 7,36 kW.
Maximumtarief voor het vierde kwartaal van 2026 ⏱
| Woonplaats | Eurocent per kWh |
|---|---|
| Vlaams Gewest | 32,25 |
| Brussels Hoofdstedelijk Gewest | 36,88 |
| Waals Gewest | 37,79 |
Dit staat in circulaire 2026/C/86 van 11 september 2026. Voor het Vlaams Gewest was het maximum 28,22 eurocent in het eerste kwartaal van 2025 en 34,56 eurocent in het derde kwartaal van 2025. Controleer elk kwartaal het actuele bedrag.
Wat valt niet onder de uitzondering?
- Publieke laadpunten. De uitzondering geldt niet. De algemene principes gelden.
- Een privéwagen. Je werkgever moet dan de werkelijke kosten terugbetalen, gesplitst in professionele verplaatsingen, woon-werkverkeer en privéverplaatsingen.
- Zelf rechtstreeks betalen via een laadpas of een aparte meter op naam van de werkgever. Dan is er geen terugbetaling en is het forfait niet van toepassing. Zie de eerste manier hierboven.
Meting
⏱ Een kWh-meter in een systeem dat vanaf 1 januari 2025 wordt aangekocht, gehuurd of geleased, moet minstens nauwkeurigheidsklasse B halen volgens het koninklijk besluit van 15 april 2016, of een gelijkwaardige klasse onder een andere norm. De kosten moeten per werknemer vast te stellen zijn. Indirecte communicatie via de leasemaatschappij of de laadpuntexploitant is toegestaan.
Laadpaal delen, overdragen en ontslag
- Meerdere gezinsleden met een bedrijfswagen mogen dezelfde laadpaal gebruiken als de laadkosten per wagen verifieerbaar apart kunnen worden vastgesteld.
- Een kosteloze overdracht van de laadpaal na afloop van de terbeschikkingstelling levert in principe een VAA op tegen de werkelijke waarde. Dit wordt per geval beoordeeld.
- Bij ontslag of verhuis regelen werknemer en werkgever de laadpaal onderling, zegt Fluvius.
Aanmelden en keuring zijn jouw zaak
Meld een privélaadpaal van 5 kVA of meer op het laagspanningsnet aan bij Fluvius via Mijn Fluvius, ook als je werkgever de laadpaal betaalt en plaatst. Het EAN-nummer (het unieke nummer van een aansluitpunt) van de laadpaal is gekoppeld aan de plaats waar hij staat. De meldingsplicht ligt bij jou als gebruiker, niet bij de installateur. Meld binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Zonder aanmelding riskeer je een administratieve kost. Meer in Installatie en keuring en Aanmelden bij Fluvius.
Wat moet je werkgever zelf voorzien? ⏱
Voor parkings bij gebouwen gelden Vlaamse verplichtingen, enkel voor personenwagens. Het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) controleert.
- Nieuwe of grondig gerenoveerde niet-woongebouwen met meer dan 10 plaatsen (aanvraag sinds 11 maart 2021): minstens 2 laadpunten en leidinginfrastructuur voor 1 op 4 plaatsen.
- Bestaande niet-woongebouwen met meer dan 20 plaatsen (sinds 1 januari 2025): minstens 2 laadpunten.
- Een laadpunt levert meer dan een gewoon stopcontact (meer dan 3,7 kW of 16 A) en heeft minstens een Type 2-stekker (wisselstroom) of Combo 2 (gelijkstroom).
Dat is een verplichting voor het gebouw, geen recht van de werknemer. Meer in Bedrijven en appartementen.
Rekenvoorbeeld
Een werknemer in Gent (Vlaams Gewest) met een elektrische bedrijfswagen, een eigen laadpaal met tussenmeter en een car policy met terugbetaling op basis van het CREG-forfait.
Aannames:
- De wagen laadt enkel thuis, 2.500 kWh per jaar. Jouw verbruik hangt af van je kilometers.
- Het tarief van het vierde kwartaal van 2026 geldt het hele jaar. Dat is een vereenvoudiging, want het tarief wijzigt per kwartaal.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Maximaal forfait, Vlaams Gewest | 2.500 kWh × 0,3225 euro | 806,25 euro per jaar |
| Per kwartaal | 625 kWh × 0,3225 euro | 201,56 euro |
| Zelfde verbruik, woonplaats Brussels Gewest | 2.500 × 0,3688 | 922,00 euro |
| Zelfde verbruik, woonplaats Waals Gewest | 2.500 × 0,3779 | 944,75 euro |
| Eén tarief voor iedereen (laagste gewest is nu Vlaanderen) | 2.500 × 0,3225 | 806,25 euro |
Fiscaal gevolg voor de werknemer: geen extra VAA, mits car policy, communicatiesysteem en kWh-meter in orde zijn. Het VAA van de wagen zelf blijft verschuldigd.
Goed om te weten
- Het forfait hangt af van waar je woont, niet van waar je werkt. In het vierde kwartaal van 2026 ligt het maximum in het Waals Gewest ongeveer 17 % hoger dan in het Vlaams Gewest (37,79 tegenover 32,25 eurocent).
- Het tarief beweegt per kwartaal. Het volgt de gemiddelde elektriciteitsprijs van drie maanden. Je werkgever moet het blijven opvolgen.
- Het forfait is berekend op een ander huishouden dan het jouwe. Jouw werkelijke kost per kWh kan lager of hoger liggen, bijvoorbeeld door zonnepanelen of door het sturen van je laadpiek (zie Laadpaal en capaciteitstarief).
- Een laadpaal van je werkgever aanmelden blijft jouw taak. De installateur heeft geen meldplicht.
Voor- en nadelen
| Voordelen voor de werknemer | Aandachtspunten |
|---|---|
| Geen extra VAA op de terugbetaling bij thuisladen, mits aan de voorwaarden is voldaan | De laadpaal heeft een verifieerbaar communicatiesysteem en een kWh-meter van klasse B nodig |
| Je werkgever hoeft geen werkelijke kosten te berekenen, een forfait volstaat | Het forfait geldt enkel voor een bedrijfswagen en enkel voor thuisladen |
| Thuisladen is financieel neutraal als je het werkelijke verbruik vergoed krijgt | Het tarief wijzigt elk kwartaal |
| Het forfait is een maximum, je werkgever of sector mag minder toekennen |
Voor wie het technisch wil weten
- Basis van het tarief. Het gemiddelde van de all-in commerciële prijzen van drie maanden voor het referentiehuishouden, met 8.000 kWh per jaar en een gemiddelde maandpiek van 7,36 kW.
- Capaciteitstarief. Met 7,36 kW als referentiepiek en een gemiddeld tarief van ongeveer 53,39 euro per kW per jaar (excl. btw) komt het capaciteitsdeel op ongeveer 393 euro per jaar. Dat is een rekenvoorbeeld ter illustratie van de orde van grootte. Of de CREG exact dit tarief gebruikt, is niet bevestigd.
- Meetnauwkeurigheid. Klasse B, of een gelijkwaardige klasse onder een andere norm.
- Communicatieprotocollen. Voor de koppeling met een beheerssysteem worden vaak open protocollen zoals OCPP gebruikt (zie Slimme laadpaal). De circulaires schrijven geen protocol voor.
- Andere gewesten. Het forfait verschilt per gewest van de woonplaats. De regels voor aansluiting en meters in Brussel en Wallonië zijn hier niet uitgewerkt.
Gids laadpaal · Deel 3 · Installatie en bijzondere situaties
11Bedrijven en appartementen
In het kort
In een appartementsgebouw heb je meestal drie opties: een laadpaal op je eigen staanplaats achter je eigen meter, een paal op een gemeenschappelijke parking met toestemming of kennisgeving aan de vereniging van mede-eigenaars (VME), of een gemeenschappelijke laadinstallatie met load balancing. Bedrijven met een parking vallen onder Vlaamse verplichtingen: bestaande niet-woongebouwen met meer dan 20 plaatsen moeten sinds 1 januari 2025 minstens 2 laadpunten hebben.
Appartementen: de technische opties
⏱ Bij een grotere installatie kan de netaansluiting de beperkende factor zijn.
De punten over mede-eigendom zijn algemene informatie en geen juridisch advies. De regels over mede-eigendom zijn federaal, de parkingverplichtingen en de netbeheerder zijn Vlaams. Laat je situatie nalezen door je syndicus, een notaris of een advocaat.
Fluvius beschrijft twee oplossingen voor een appartementsgebouw:
- Laadpalen achter privémeters. Dit vraagt een grondig technisch onderzoek van elke binneninstallatie en van de gebouwaansluiting.
- Gemeenschappelijke laadinfrastructuur met een centrale meter. Via load balancing (het verdelen van het beschikbare vermogen over de laadpunten) blijft het totaal binnen de netaansluiting.
Een gemeenschappelijke aansluiting heeft volgens Fluvius vaak de voorkeur, omdat ze eenvoudiger te realiseren is. Het aanmeldpunt is niet beperkt tot één gemeenschappelijke meter. Uitleg over load balancing vind je in Load balancing en dynamisch laden.
Appartementen: wat zegt de wet?
Volgens juridische toelichtingen in vakmedia zijn dit de hoofdlijnen. De wettekst zelf is hier niet nagelezen en de details kunnen wijzigen. ⏱
- Paal op je privé-staanplaats, vanaf je eigen meter. Volgens die toelichtingen heb je daarvoor meestal geen toestemming van de VME nodig. Je blijft wel aansprakelijk voor schade aan privé- of gemeenschappelijke delen.
- Kabels door de gemeenschappelijke delen. Een mede-eigenaar zou een wettelijk recht hebben om kabels en leidingen aan te leggen in de gemeenschappelijke delen, op voorwaarde dat het de energie-, water- of telecominfrastructuur van de privédelen verbetert en de anderen er geen financiële last van dragen.
- Kennisgeving. Daarvoor stuur je minstens twee maanden vóór de start van de werken een aangetekende zending met een beschrijving van de werken aan de andere mede-eigenaars of de syndicus. Verzet is mogelijk binnen dezelfde termijn, op grond van een rechtmatig belang. Wie de termijn mist, kan zijn rechten verliezen.
- Paal op een gemeenschappelijke staanplaats. Daarvoor is in de regel toestemming van de VME nodig, via de kennisgevingsprocedure of via een beslissing van de algemene vergadering. Welke meerderheid precies geldt, verschilt volgens de bronnen en kan gewijzigd zijn. Vraag het na bij je syndicus of een jurist.
- Statuten en reglement van orde. De basisakte of het huishoudelijk reglement kan laadpunten regelen en de kennisgevingsprocedure uitschakelen.
- Geschil. Een betwiste beslissing kan worden voorgelegd aan de vrederechter.
- Kosten. Een privé-installatie betaalt de eigenaar. Bij een gemeenschappelijke installatie betaalt in de regel de aanvrager, tenzij de VME beslist tot een collectieve installatie.
Praktisch: verwittig de gebouwverzekeraar via de syndicus, vraag de brandveiligheidsvoorschriften na bij je gemeente of hulpverleningszone, laat bedrading en netcapaciteit controleren, werk met een erkende installateur en laat de installatie vóór gebruik keuren. Bij een gedeeld systeem zijn load balancing en een meetafspraak nodig. Als huurder vraag je toestemming aan de verhuurder.
Appartementen: wat moet het gebouw voorzien?
Volgens Vlaanderen.be:
- Nieuwbouw van een woongebouw (vergunning aangevraagd vanaf 11 maart 2021) met 2 of meer parkeerplaatsen: laadinfrastructuur voor elke plaats.
- Grondige renovatie (vergunning vanaf 11 maart 2021) met meer dan 10 plaatsen: laadinfrastructuur voor elke plaats.
- Bestaand woongebouw zonder grondige renovatie: geen verplichting.
- "Laadinfrastructuur" betekent hier leidingen of minstens kabelgoten waarmee je later laders kunt toevoegen zonder grote breek- of graafwerken. Bekabeling en laders zelf zijn niet verplicht.
- Opritten van huizen tellen niet als parkeerplaatsen.
- Het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) controleert. De eigenaar van het gebouw is verantwoordelijk, bij nieuwbouw de vergunninghouder.
Bedrijven: verplichtingen voor de parking ⏱
| Situatie | Verplichting |
|---|---|
| Nieuw of grondig gerenoveerd niet-woongebouw, meer dan 10 plaatsen | Minstens 2 laadpunten en laadinfrastructuur voor 1 op 4 plaatsen |
| Bestaand niet-woongebouw, meer dan 20 plaatsen (vanaf 1 januari 2025) | Minstens 2 laadpunten |
- Een laadpunt is in deze regels meer dan een standaardstopcontact: meer dan 3,7 kW (16 A), met een Type 2-connector (wisselstroom) of Combo 2-connector (gelijkstroom).
- Gebouwen die één parking delen, worden afzonderlijk berekend en daarna opgeteld. Een supermarkt en een schoenwinkel op dezelfde parking hebben samen vanaf 1 januari 2025 vier laadpunten nodig.
- Eén toegangsweg betekent één parking. Aparte toegangswegen betekenen aparte parkings met elk hun verplichting.
- Bij een grondige renovatie gelden de verplichtingen enkel voor het deel van de laadgerelateerde werken tot 7 % van de totale renovatiekost.
- Je kiest zelf of de laadpunten publiek toegankelijk zijn of beperkt.
- Alleen personenwagens tellen, vrachtwagens, tractoren en werfmachines niet.
- Bij niet-naleving kan de VEKA sancties opleggen.
Bedrijven: netaansluiting
- Je bent grootvermogenklant bij een elektriciteitsaansluiting vanaf 100 kVA.
- Verwachte netcongestie. Bedrijven die van fossiele energie naar elektriciteit overstappen, kunnen op bepaalde plaatsen en momenten de netcapaciteit overschrijden. Voor een nieuwe of zwaardere aansluiting kan dat betekenen dat een klassieke aansluiting niet meteen mogelijk is, dat het gevraagde vermogen pas na netversterkingen komt, of dat er extra afspraken nodig zijn. Fluvius zoekt per aanvraag een alternatieve oplossing. De pagina gaat niet specifiek over laadpalen, maar geldt in principe ook voor grotere laadinstallaties. ⏱
- Fall-Back Flex. Je krijgt toegang tot het gevraagde vermogen, maar Fluvius kan vragen dat tijdelijk te beperken.
- Wachttijden zijn niet gepubliceerd. Fluvius verwijst voor jouw locatie naar het contactformulier.
Bedrijven: aanmelden, publiek openstellen en bedrijfswagens
- Aanmelden. Meld een private laadpaal van 5 kVA of meer op het laagspanningsnet aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Openbare en semipublieke palen zitten al in het publieke laadnetwerk.
- Semipubliek noemt Fluvius een paal op het parkeerterrein van bedrijven, winkels of andere instellingen, waar de eigenaar bepaalt wie mag laden, onder welke voorwaarden en wanneer.
- Publieke paal aanvragen. Burgers, bedrijven en organisaties kunnen via het e-loket "Paal volgt Wagen" een publieke paal aanvragen. Regels voor een eigenaar die zelf een eigen paal voor het publiek wil openstellen, staan niet op die pagina.
- Bedrijfswagen thuis laden. Je werkgever kan een installatie bij de werknemer thuis laten plaatsen. Zie Laadpaal van je werkgever.
- Fiscale steun. Vlaanderen.be vermeldt dat bedrijven die een publiek toegankelijk laadstation installeren, een federale belastingvermindering kunnen krijgen. Bedragen en voorwaarden zijn niet bevestigd. Vraag ze na bij de FOD Financiën of je boekhouder. ⏱ Over het btw-tarief op een laadpaal geldt hetzelfde: vraag het na.
Rekenvoorbeeld
A. Bedrijf met een bestaande parking van 30 plaatsen
Aannames: bestaand niet-woongebouw, geen grondige renovatie, één parking met één toegangsweg, twee laadpunten van 11 kW (aanname).
| Stap | Regel | Resultaat |
|---|---|---|
| Plaatsen | 30 plaatsen is meer dan 20 | De verplichting geldt sinds 1 januari 2025 |
| Aantal laadpunten | Minstens 2 | 2 laadpunten (meer dan 3,7 kW, Type 2) |
| Vermogen | 2 × 11 kW | 22 kW samen, onder de grens van 100 kVA voor grootvermogenklanten |
Of de bestaande aansluiting volstaat, hangt af van het overige verbruik van het bedrijf. Gebruik load balancing om binnen het beschikbare vermogen te blijven (Load balancing en dynamisch laden).
B. Nieuwbouw woongebouw met 8 parkeerplaatsen
De vergunning is aangevraagd na 11 maart 2021 en 8 plaatsen is meer dan 2. Het gebouw moet dus laadinfrastructuur (leidingen of kabelgoten) voorzien voor alle 8 plaatsen. Laders en bekabeling zijn niet verplicht.
C. Appartement van 8 woningen, bestaand gebouw
Het gebouw heeft geen verplichting. De VME kan vrijwillig kiezen voor een gemeenschappelijke installatie met load balancing en centrale meter, of voor palen achter privémeters. Een mede-eigenaar die zelf een paal wil, begint met een aangetekende brief aan de syndicus en volgt daarna het verloop dat de statuten en een jurist bevestigen.
Goed om te weten
- Voor bestaande appartementsgebouwen bestaat geen verplichting om laadinfrastructuur aan te leggen. Enkel nieuwbouw met minstens 2 parkeerplaatsen en grondige renovaties met meer dan 10 plaatsen moeten leidingen of kabelgoten voorzien.
- Een laadpunt in de wettelijke zin is méér dan een stopcontact. Pas boven 3,7 kW (16 A) met Type 2 of Combo 2 telt het mee.
- Twee bedrijven op één parking tellen samen.
- Een appartementsgebouw hoeft niet te werken met één gemeenschappelijke meter. Het aanmeldpunt is daartoe niet beperkt.
- Een groot laadproject kan vastlopen op de netaansluiting. Een Fall-Back Flex-aansluiting kan het vermogen tijdelijk beperken. ⏱
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Gemeenschappelijke installatie met centrale meter en load balancing | Eenvoudiger te realiseren. Het totaal blijft binnen de netaansluiting. | Beslissing in de VME nodig. Meet- en verrekeningsafspraken tussen gebruikers nodig. |
| Palen achter privémeters | Elke gebruiker heeft een eigen meter en contract. | Grondig technisch onderzoek van elke binneninstallatie en van de gebouwaansluiting. |
| Eigen aanvraag via kennisgeving | Mogelijk een recht op kabels in gemeenschappelijke delen, onder voorwaarden. | Termijnen van twee maanden. Verzet is mogelijk. Je betaalt zelf de installatie. |
| Bedrijf: laadpunten voor personeel en klanten | Je kiest zelf of ze publiek of beperkt toegankelijk zijn. | Wettelijke verplichtingen. Netcongestie kan de aansluiting vertragen of beperken. |
Voor wie het technisch wil weten
- AREI 7.22 bij gedeelde voeding. Elk verbindingspunt heeft een eigen stroombaan met eigen aardlekbeveiliging (maximaal 30 mA, werkzaam bij gelijkstroomfouten). Voor laadinrichtingen met meerdere verbindingspunten die niet tegelijk werken, is een gemeenschappelijke overstroombeveiliging toegestaan. Bij een gemeenschappelijke voeding in een gebouw is er een noodonderbreking. Buiten is minstens IP44 nodig, plus bescherming tegen aanrijding. Zie Installatie en keuring.
- Load balancing. De laadstroom per punt wordt dynamisch aangepast, zodat het totaal onder het beschikbare aansluitvermogen blijft. Zie Load balancing en dynamisch laden en Slimme laadpaal.
- Netcongestie. Fluvius onderscheidt Fall-Back Flex (toegang tot het gevraagde vermogen, tijdelijk te beperken), T-Flex (injectie van grote productie-installaties tijdelijk beperken) en andere flexibiliteit tegen vergoeding.
- Meten en doorrekenen. De regels voor het doorrekenen van stroom aan gebruikers in een gedeeld systeem zijn hier niet bevestigd. Vraag ze na bij de Vlaamse Nutsregulator (VREG).
- Handhaving. De VEKA handhaaft de parkingverplichtingen.
- Regio. Brussel en Wallonië hebben eigen netbeheerders en eigen regels.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Verplichtingen voor laadpunten bij parkings
- Vlaanderen.be, Publieke laadpunten voor elektrische voertuigen
- Fluvius, Factcheck: 5 (on)waarheden over elektrisch laden
- Fluvius, Meldingsplicht private laadpaal
- Fluvius, Aansluiting grootvermogen
- Fluvius, Verwachte netcongestie voor bedrijven
- VITO/EMIS, Verslag aan de Koning, hoofdstuk 7.22 AREI
Gids laadpaal · Tot slot
?Veelgestelde vragen
Moet ik mijn laadpaal laten keuren?
Ja. Het laadpunt moet na de plaatsing gekeurd worden. De installateur kan dit regelen. Voor een verhuisde laadpaal heb je het keuringsverslag nodig om ze opnieuw aan te melden.
Uit hoofdstuk 1: Een laadpaal thuis
Binnen welke termijn meld ik mijn laadpaal aan?
Binnen 3 maanden na de keuring, via Mijn Fluvius. ⏱
Uit hoofdstuk 1: Een laadpaal thuis
Moet de installateur de aanmelding doen?
Nee. De meldingsplicht ligt bij jou als gebruiker. De installateur kan het wel voor je doen als jullie dat afspreken.
Uit hoofdstuk 1: Een laadpaal thuis
Is er nog een belastingvermindering voor een laadpaal?
Volgens FOD Financiën gold ze enkel voor uitgaven betaald tot en met 31 augustus 2024. ⏱ Vraag het na bij FOD Financiën als je twijfelt.
Uit hoofdstuk 1: Een laadpaal thuis
Mag ik laden met een verlengkabel?
Nee. Verlengkabels zijn verboden. Plaats het laadpunt dicht bij de wagen.
Uit hoofdstuk 1: Een laadpaal thuis
Welk laadvermogen heb ik thuis nodig?
Voor 40 km per dag volstaat 3,7 kW. Voor hogere afstanden of weinig thuisuren kan 7,4 of 11 kW zinvol zijn, op voorwaarde dat aansluiting en wagen dat aankunnen.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Is 22 kW thuis mogelijk?
Vlaanderen.be zegt dat de meeste thuislaadpunten maximaal 11 kW leveren. Voor 22 kW heb je een zware driefasige aansluiting nodig. Laat Fluvius en je installateur dit bevestigen.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Moet ik een driefasige aansluiting aanvragen?
Niet noodzakelijk. Een eenfasige aansluiting volstaat volgens Fluvius meestal bij minder dan 100 km per dag met nachtladen. Wil je 11 kW, dan heb je driefasig nodig.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Kan mijn wagen 11 kW aan?
Dat hangt van de wagen af. Kies niet krachtiger dan je wagen aankan en check de handleiding.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Kost laden aan 11 kW meer dan aan 3,7 kW?
De energie kost per kWh hetzelfde. Het capaciteitstarief kan wel hoger uitvallen als het laadvermogen je maandpiek verhoogt.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Kan ik het laadvermogen beperken?
Ja, met een slimme laadpaal of via een instelling van de wagen. Zie Slimme laadpaal.
Uit hoofdstuk 2: Laadvermogen
Kan ik mijn wagen aan een gewoon stopcontact laden?
Met een mode 2-laadkabel met controlesysteem wel, aan maximaal 10 A (2,3 kW). Zonder begrenzing en beveiliging is het verboden. Gebruik een eigen, geaarde stroomkring.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Mag ik een verlengkabel gebruiken?
Tussen laadpunt en wagen zijn verlengkabels verboden. Op een stopcontact worden ze sterk afgeraden, omdat ze te warm worden.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Welke stekker heeft een laadpaal?
Een vaste kabel of een stopcontact van het type 2. Dan gebruik je een eigen kabel met passende stekker.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Welke stekker hebben snelladers?
De meeste hebben CCS2, een kleiner aantal ook CHAdeMO. De kabel zit vast.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Hoe lang moet mijn laadkabel zijn?
De meeste zijn 3 tot 5 m lang. Kijk waar de wagen staat en hoe je parkeert.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Heb ik een driefasige aansluiting nodig voor 11 kW?
Ja. Ook de laadpaal, de kabel en de wagen moeten driefasig kunnen laden.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Waarom laadt mijn wagen trager dan de laadpaal kan?
Een krachtiger laadpunt heeft geen zin als de wagen dat niet aankan. De laagste schakel bepaalt de snelheid.
Uit hoofdstuk 3: Stekkers en laadkabels
Kan ik mijn wagen volledig met zonnepanelen laden?
Op jaarbasis kan het volume bijna passen, maar in de winter niet. Zonder batterij hangt het af van hoeveel je overdag thuis laadt.
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Heb ik een slimme laadpaal nodig?
Niet verplicht. Een timer volstaat om overdag te laden, maar enkel een laadpunt met EMS volgt de zonneproductie. Zie Slimme laadpaal.
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Wat als ik overdag niet thuis ben?
Dan laat een slim laadpunt weinig toe. Opties zijn laden in het weekend, thuiswerken, een thuisbatterij (Hoe een thuisbatterij werkt), een bidirectionele wagen (V2H en V2G) of laden op de werkplek (Laadpaal van je werkgever).
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Heb ik zonnepanelen nodig om slim te laden?
Nee. Slim laden kan ook gestuurd worden op goedkope uren of om pieken te vermijden. Zonder panelen kan energiedelen een alternatief zijn (Energiedelen).
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Telt injectie mee voor het capaciteitstarief?
Nee, enkel afname.
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Wat als ik een oost-westopstelling heb?
Dan is de opbrengst lager (de MYNRG Check rekent per dakvlak met ca. 900 kWh per kWp voor een oost- of westdak) en daalt het zelfverbruik doorgaans.
Uit hoofdstuk 4: Laden met zonnestroom
Wat is load balancing?
Het automatisch verlagen of tijdelijk stoppen van het laden wanneer er te weinig vermogen beschikbaar is, om overbelasting te voorkomen.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Heb ik load balancing nodig?
Fluvius beveelt het sterk aan vanaf 2 laadpunten. Voor één laadpunt thuis is het nuttig als het laadvermogen een groot deel van je aansluiting inneemt of als je je maandpiek wilt beperken.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Heb ik een P1-poort nodig?
Fluvius noemt een laadpaal die gekoppeld is aan een meetpunt zoals de P1-poort van de digitale meter. Zie De P1-poort.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Vertraagt de wagen als ik kook?
Met load balancing op de woning kan het laadvermogen dalen terwijl andere toestellen draaien. Daarna loopt het laden verder.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Verlaagt het mijn capaciteitstarief?
Het kan je maandpiek beperken. Het effect hangt af van je instelling en van wat er op je piekkwartier gebeurt. Zie Laadpaal en capaciteitstarief.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Kan ik load balancing met zonnepanelen combineren?
Ja. Een laadpunt met EMS past het laden aan op de zonneproductie. Zie Laden met zonnestroom.
Uit hoofdstuk 5: Load balancing en dynamisch laden
Wat is het verschil tussen een slimme en een gewone laadpaal?
Een slimme laadpaal past zijn vermogen en laadtijdstip automatisch aan op gegevens uit je woning, je zonnepanelen of je tarief. Een gewone laadpaal laadt aan een vast vermogen.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Heb ik een slimme laadpaal nodig?
Niet altijd. Een timer volstaat voor nachtladen. Met zonnepanelen, een dynamisch contract of veel gelijktijdige verbruikers wordt sturing nuttiger.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Moet ik een slimme laadpaal aanmelden bij Fluvius?
Ja, slim of niet. Je meldt aan binnen 3 maanden na de keuring.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Wat is OCPP?
Het open protocol tussen laadstation en beheerssysteem. Versie 1.6 en 2.0.1 zijn niet compatibel.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Is er een premie of belastingvoordeel voor een slimme laadpaal?
⏱ De belastingvermindering voor thuislaadstations gold volgens FOD Financiën enkel voor uitgaven betaald tot en met 31 augustus 2024 (zie Een laadpaal thuis). Vraag het na bij FOD Financiën en de Vlaamse overheid of er intussen een andere stimulans bestaat.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Helpt een slimme laadpaal tegen het capaciteitstarief?
Ja. Door het laadvermogen af te stemmen op andere verbruikers vermijd je een hogere kwartierpiek. Zie Laadpaal en capaciteitstarief.
Uit hoofdstuk 6: Slimme laadpaal
Verhoogt een laadpaal mijn capaciteitstarief?
Alleen als het laden je hoogste kwartierpiek van de maand verhoogt.
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Hoeveel kost 1 kW extra?
In 2026 gemiddeld ongeveer 53,39 euro per jaar excl. btw, tussen 49,05 en 57,10 euro afhankelijk van het netgebied. ⏱
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Is 3,7 kW genoeg?
Fluvius noemt laden aan 3,7 kW 's nachts als manier om pieken te vermijden en toch voldoende kilometers bij te laden. Bij minder dan 100 km per dag volstaat je bestaande aansluiting meestal.
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Moet ik een driefasige laadpaal vermijden?
Nee. Het aantal fasen speelt geen rol voor het capaciteitstarief. Enkel de gemeten piek telt.
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Moet ik mijn laadpaal aanmelden?
Ja, bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius en Installatie en keuring.
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Wat als ik een klassieke meter heb?
Dan betaal je een vast bedrag gelijk aan 2,5 kW en wordt je piek niet gemeten. Je betaalt wel een hoger kWh-nettarief.
Uit hoofdstuk 7: Laadpaal en capaciteitstarief
Wat is het verschil tussen V2H, V2G en V2L?
V2H voedt je woning via een bidirectionele laadpaal, V2G levert aan het net en V2L voedt toestellen rechtstreeks via de wagen, zonder verbinding met de vaste installatie.
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Kan elke elektrische wagen dit?
Nee, volgens Vlaanderen.be slechts een handvol.
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Moet ik een bidirectionele laadpaal aanmelden?
Ja, meld hem aan bij Fluvius via Mijn Fluvius. Bij een grotere installatie is eerst een netstudie nodig.
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Telt mijn bidirectionele laadpaal mee voor het vermogen van mijn installatie?
Ja, als opslagsysteem. Eenfasig mogen productie en opslag elk maximaal 5 kVA zijn, driefasig totaal maximaal 25 kVA. ⏱
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Verdien ik geld met V2G?
Fluvius noemt het terugleveren bij hoge prijzen een mogelijk voordeel. Bedragen voor Vlaamse gezinnen zijn niet bevestigd en de fiscale regels zijn onduidelijk.
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Beschadigt V2H mijn batterij?
Dat is volgens Vlaanderen.be nog niet duidelijk.
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Krijg ik een premie?
Vlaanderen.be vermeldt een federale fiscale stimulans, enkel voor slimme en stuurbare laadpalen. Vraag voorwaarden en bedrag na. ⏱
Uit hoofdstuk 8: V2H en V2G
Is een keuring van een laadpaal verplicht?
Ja. Een erkend controleorganisme keurt de installatie volgens het AREI voor je ze in gebruik neemt.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Moet ik mijn laadpaal aanmelden bij Fluvius?
Ja, als het een private laadpaal van 5 kVA of meer is. Meld ze aan via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de AREI-keuring. ⏱
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Moet een laadkabel in een stopcontact ook aangemeld worden?
Een stopcontactlaadkabel tot 5 kW hoef je niet te melden. Het stopcontact moet wel op een eigen, gekeurde kring zitten. Boven 5 kW vraag je bij Fluvius na wat geldt.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Wat kost een keuring?
Dat is niet bevestigd. Vraag een offerte aan een erkend controleorganisme.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Mag een installateur de laadpaal aanmelden?
Ja, als je dat vooraf afspreekt. Jij blijft verantwoordelijk.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Moet ik de paal opnieuw laten keuren als ik verhuis?
Verhuis je de paal naar een nieuw adres, dan wel: laat hem keuren na installatie en meld hem opnieuw aan. Blijft hij achter, dan meldt de nieuwe eigenaar de eigendomsoverdracht.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Heb ik een driefasige aansluiting nodig?
Voor 11 kW wel. Voor 3,7 kW volstaat eenfasig.
Uit hoofdstuk 9: Installatie en keuring
Mag mijn werkgever mijn thuisladen terugbetalen zonder extra belasting?
Ja, voor een elektrische of plug-in hybride bedrijfswagen die je thuis laadt, als de car policy het voorziet en het verbruik verifieerbaar is. Laat het bevestigen door je werkgever.
Uit hoofdstuk 10: Laadpaal van je werkgever
Hoeveel mag mijn werkgever per kWh terugbetalen?
Maximaal het CREG-tarief van het kwartaal. In het vierde kwartaal van 2026 is dat 32,25 eurocent in het Vlaams Gewest. Je werkgever mag minder terugbetalen. ⏱
Uit hoofdstuk 10: Laadpaal van je werkgever
Geldt dit ook voor mijn privé-elektrische wagen?
Nee. Dan geldt terugbetaling op werkelijke kosten, gesplitst naar soort verplaatsing.
Uit hoofdstuk 10: Laadpaal van je werkgever
Wie meldt de laadpaal aan als mijn werkgever hem plaatst?
Jij, via Mijn Fluvius, voor een privélaadpaal van 5 kVA of meer. Meld binnen 3 maanden na de AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 10: Laadpaal van je werkgever
Is mijn werkgever verplicht een laadpaal te voorzien?
Voor sommige gebouwen met parking wel. Dat gaat over het gebouw, niet over een recht van de werknemer. Zie hierboven.
Uit hoofdstuk 10: Laadpaal van je werkgever
Heb ik als huurder of mede-eigenaar recht op een laadpaal?
Als huurder vraag je toestemming aan de verhuurder. Als mede-eigenaar zou je volgens juridische toelichtingen onder voorwaarden een recht hebben om kabels aan te leggen in de gemeenschappelijke delen. Laat dit juridisch nalezen.
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Heb ik toestemming van de VME nodig?
Voor een paal op je privé-staanplaats achter je eigen meter meestal niet. Voor kabels door gemeenschappelijke delen volg je de kennisgevingsprocedure. Voor een paal op een gemeenschappelijke staanplaats is toestemming nodig.
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Wie betaalt de installatie?
Een privé-installatie betaalt de eigenaar. Bij een gemeenschappelijke installatie betaalt in de regel de aanvrager, tenzij de VME een collectieve installatie beslist.
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Moet mijn appartementsgebouw laadpalen aanleggen?
Een bestaand gebouw zonder grondige renovatie niet. Een nieuwbouw met minstens 2 plaatsen moet laadinfrastructuur voorzien voor elke plaats.
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Hoeveel laadpunten moet mijn bedrijfsparking hebben?
Bestaand gebouw met meer dan 20 plaatsen: minstens 2 laadpunten, sinds 1 januari 2025. Nieuwbouw of grondige renovatie met meer dan 10 plaatsen: minstens 2 laadpunten en laadinfrastructuur voor 1 op 4 plaatsen. ⏱
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Wat als mijn bedrijf geen netaansluiting krijgt voor extra vermogen?
Fluvius zoekt per aanvraag een alternatieve oplossing, bijvoorbeeld een aansluiting met tijdelijke beperking (Fall-Back Flex). ⏱
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Moet ik een paal in een gemeenschappelijke parking aanmelden bij Fluvius?
Private laadpalen van 5 kVA of meer wel. Openbare en semipublieke palen niet, want die zitten al in het publieke netwerk.
Uit hoofdstuk 11: Bedrijven en appartementen
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids laadpaal · Tot slot
!Wist je dat?
- Rond 1900 was ongeveer een derde van alle voertuigen op de Amerikaanse wegen elektrisch.
- In 1899 haalde Camille Jenatzy, geboren in Schaarbeek, met de elektrische 'La Jamais Contente' 105 km/u. Het eerste wegvoertuig boven de 100 km/u.
- België telde in augustus 2025 zo'n 100.000 publieke laadpunten. Met 7,6 per 1.000 inwoners stond ons land derde in de EU.
- Vlaanderen had in augustus 2025 ongeveer 77.000 publieke laadpunten, het grootste deel van België.
- Aan een gewoon stopcontact moet de laadstroom beperkt blijven tot 10 ampère, zegt de Vlaamse overheid.
- Met 'vehicle-to-load' steek je een toestel rechtstreeks in je elektrische wagen. Je wagen wordt zo een rijdend stopcontact.
- Een elektrische wagen kan ook stroom teruggeven: aan je woning (V2H) of aan het net (V2G). Vandaag kan slechts een handvol wagens dat.
- In 2024 werden wereldwijd meer dan 17 miljoen elektrische auto's verkocht: meer dan één op de vijf nieuwe auto's.
- In 2023 werden in Vlaanderen 70.054 nieuwe batterij-elektrische wagens ingeschreven, meer dan het dubbele van een jaar eerder.
- In Gent staat het eerste laadeiland van Vlaanderen waar elektrische wagens stroom kunnen terugleveren aan het net: 8 laadpunten op 4 palen.
Laatst gecontroleerd op 9 oktober 2026. ⏱ markeert informatie die kan veranderen.