Hoofdstukken van deze gids
Zonnepanelen Gids · 16 hoofdstukkenDeel 1 · Werking en technologie
- 1Hoe een zonnepaneel werkt
- 2Soorten panelen
- 3Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
- 4Bifaciale en glas-glaspanelen
- 5Rendement, wattpiek en temperatuur
Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
- 6Hoeveel panelen je nodig hebt
- 7Opbrengst in Vlaanderen
- 8Oriëntatie en hellingshoek
- 9Schaduw, bypassdiodes en optimizers
- 10Opbrengst opvolgen
Deel 3 · Plaatsing en onderhoud
Deel 4 · Levensduur en garanties
Tot slot
Gids
Zonnepanelen
Zonnepanelen zijn voor veel Vlaamse gezinnen de eerste stap naar een lagere energiefactuur. Een kWh die je zelf verbruikt is ongeveer 7,8 keer meer waard dan een kWh die je op het net zet, dus het gaat niet alleen om hoeveel je produceert, maar ook om wanneer je het gebruikt.
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie
1Hoe een zonnepaneel werkt
In het kort
Een zonnepaneel zet licht om in gelijkstroom. Een omvormer maakt daar wisselstroom van, zoals je huis en het net die gebruiken.
Van licht naar stroom: de zonnecel
Wat je niet zelf verbruikt, gaat naar het net (injectie). Wat je tekortkomt, haal je van het net. In Vlaanderen levert 1 kWp (kilowattpiek, het nominale vermogen van de panelen) op een zuidgericht dak met 35° helling ongeveer 1.050 kWh per jaar op. Bij een oost-westopstelling (panelen op een oost- én een westvlak) is dat ongeveer 850 kWh (PVGIS).
Een zonnepaneel bestaat uit zonnecellen. Een cel bevat een halfgeleider: een materiaal dat elektriciteit beter geleidt dan een isolator, maar minder goed dan een metaal. Meestal is dat silicium.
Valt er licht op de cel, dan geeft het licht zijn energie door aan elektronen (negatief geladen deeltjes). Die gaan door het materiaal stromen. Dat heet het fotovoltaïsch effect. De dunne metalen lijntjes op de cel vangen de stroom op en voeren ze af naar de omvormer.
Cellen worden aan elkaar geschakeld tot een paneel. Meerdere panelen samen vormen een installatie. Welke soorten silicium er bestaan, lees je in Soorten panelen.
Wat is een kWp?
Het vermogen van een paneel staat in Wp (wattpiek). Dat is het vermogen onder gestandaardiseerde testomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² op het paneel en 25 °C paneeltemperatuur. Die omstandigheden komen in Vlaanderen zelden voor. Het kWp zegt dus vooral hoe groot je installatie is. Hoeveel stroom ze oplevert, hangt af van de plaats en de richting van je dak. Meer daarover in Opbrengst in Vlaanderen.
De omvormer
Panelen maken gelijkstroom. De omvormer zet die om in wisselstroom die je in huis kunt gebruiken. Een hybride omvormer kan ook een thuisbatterij aansturen, zie Wat een omvormer doet.
⏱ De omvormer gaat korter mee dan de panelen. Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum als je je opbrengst wilt veiligstellen.
Wat gebeurt er in je woning?
- Je panelen produceren stroom. Die gebruik je eerst zelf, op het moment dat ze produceren.
- Produceren ze meer dan je op dat moment nodig hebt, dan gaat het overschot naar het elektriciteitsnet.
- Is je vraag groter dan je productie, bijvoorbeeld 's avonds of 's nachts, dan haal je stroom van het net.
Een digitale meter registreert afname en injectie apart, per kwartier. Stroom die je zelf verbruikt, bespaart je de volledige elektriciteitsprijs. Stroom die je injecteert, brengt maar een klein deel daarvan op. Wat dat in euro betekent, staat in Hoeveel panelen je nodig hebt.
Wanneer produceren ze?
- Tijdens de dag. De productie is het hoogst tussen 11 en 15 uur. In de zomer ligt de piek rond 14 uur.
- Tijdens het jaar. Bij een zuidhelling van 35° valt ongeveer 68 % van de jaaropbrengst tussen april en september. December levert ongeveer 3 % van het jaar. Juni levert ongeveer vier keer zoveel als december.
- Bij bewolking. Een groot deel van het licht in Vlaanderen is diffuus: licht dat door lucht en wolken is verstrooid. Panelen zetten ook dat licht om. Je krijgt dan wel minder stroom dan bij een heldere hemel.
Rendement en verliezen
Het rendement van een paneel is het deel van het licht dat in stroom wordt omgezet. ⏱ De beste panelen voor commercieel gebruik halen ongeveer 18 tot 22 %. Dat is niet wat er aan je meterkast aankomt, want onderweg gaat er stroom verloren:
- Warmte. Zonnecellen werken het best bij lage temperaturen. Als ze warm worden, daalt het vermogen.
- Weerkaatsing en invalshoek. Een deel van het licht kaatst terug.
- Systeemverliezen. Kabels, omvormer, vuil en veroudering. Voor je opbrengstberekening gebruik je gewoonlijk 14 %.
In totaal blijft er voor een zuidhelling van 35° ongeveer 80 % over van het theoretische maximum dat op het paneel valt.
Levensduur en milieu
Zonnepanelen gaan gemiddeld 25 jaar mee. Silicium-panelen leveren na 25 jaar nog meer dan 80 % van hun oorspronkelijke vermogen. Voor berekeningen reken je met 0,5 % degradatie (vermogensverlies) per jaar. In ongeveer een jaar wekt een paneel de energie op die nodig was om het te maken. Zo'n 85 % van een paneel kan gerecycleerd worden.
Na de installatie
- Een erkende keurder keurt de installatie (AREI-keuring) voordat je ze in gebruik neemt.
- Je meldt de installatie aan bij Fluvius via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Stekkerpanelen hebben een eigen regel: aanmelden binnen 30 dagen, en onder 800 W met een digitale meter is aanmelden niet verplicht.
- Heb je nog geen digitale meter, dan plaatst Fluvius die binnen 90 dagen na de aanmelding.
- ⏱ Meld je te laat aan, dan rekent Fluvius een administratieve kost aan. Voor aanmeldingen in 2026 (installaties kleiner dan 10 kVA) is dat 97,26 euro excl. btw.
- Vervang het standaardwachtwoord van je omvormer. Omvormers zijn meestal met het internet verbonden en kunnen dus gehackt worden.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar en heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuiddak met 35° helling, zonder schaduw.
- Opbrengst: 1.050 kWh per kWp per jaar.
- Zelfverbruik zonder batterij: ca. 34 %. Dat is wat de MYNRG Check rekent als productie en verbruik ongeveer gelijk zijn.
- Bespaarde stroom: 0,35 euro per kWh. Injectievergoeding: 0,045 euro per kWh.
- Verbruik gelijkmatig verdeeld (een vereenvoudiging).
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Jaarproductie | 3,22 × 1.050 | ca. 3.380 kWh |
| Rechtstreeks zelf verbruikt | 3.380 × 0,34 | ca. 1.135 kWh |
| Geïnjecteerd | 3.380 − 1.135 | ca. 2.245 kWh |
| Afname van het net | 3.500 − 1.135 | ca. 2.365 kWh |
| Voordeel per jaar | 1.135 × 0,35 + 2.245 × 0,045 | ca. 500 euro |
In juni dekt de productie ongeveer 140 % van het gemiddelde maandverbruik (413 kWh tegenover 292 kWh). In december is dat ongeveer 36 % (105 kWh). In werkelijkheid verbruik je in de winter meer, dus het winterdeel valt nog kleiner uit.
Goed om te weten
- Je panelen piekken niet om 12 uur. In de zomer ligt de piek rond 14 uur. Wie zijn verbruik wil afstemmen op de zon, kijkt best naar de vroege namiddag.
- Mei levert ongeveer evenveel als juni, en meer dan juli. Bij een zuidhelling van 35° is dat 129,8 kWh per kWp in mei, 128,2 in juni en 126,5 in juli.
- De omvormer kan uitvallen terwijl hij niet stuk is. Dat gebeurt bij een te hoge spanning op het net of in je binneninstallatie. Fluvius vraagt dan eerst de spanningsval in je aansluitkabel en binneninstallatie na te kijken: samen mag die maximaal 1 % bedragen.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Stroom die je meteen gebruikt, kost je niets extra | De injectievergoeding is laag en kan bij sommige contracten negatief zijn |
| Lange levensduur, gemiddeld 25 jaar | In de winter is de productie beperkt (december ca. 3 % van het jaar) |
| Energetische terugverdientijd van ongeveer 1 jaar | De omvormer moet waarschijnlijk vóór de panelen vervangen worden |
| Minder afhankelijk van energieprijzen, beter EPC | Je dak moet geschikt zijn: asbesthoudende dakbedekking is verboden |
| Werkt ook bij diffuus licht | Keuring en aanmelding zijn verplicht |
Voor wie het technisch wil weten
PVGIS, de gratis rekentool van het Joint Research Centre van de Europese Commissie, combineert satellietgegevens over straling (2005 tot 2023, resolutie ongeveer 5 km) met temperatuurgegevens en een berekende horizon. Voor Gent met een zuidhelling van 35° geeft het:
- Instraling op het paneelvlak: 1.314,6 kWh per m² per jaar.
- Opbrengst: 1.055,1 kWh per kWp. De verhouding (performance ratio) is dus 0,80.
- Verliezen: invalshoek −3,1 %, spectrum +1,8 %, temperatuur en lage instraling −5,4 %, systeem −14 %. Totaal −19,7 %.
De opbrengst schommelt ook van jaar tot jaar: de standaardafwijking is 48 kWh per kWp (4,6 %).
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- PVGIS 5 user manual (Joint Research Centre, Europese Commissie)
- PVGIS-rekentool
- US Department of Energy, Solar Photovoltaic Cell Basics
- US Department of Energy, PV Cells 101
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Zonnepanelen verplichtingen
- Fluvius, Zonnepanelen en digitale meter
- Fluvius, Storingen zonnepanelen
Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie
2Soorten panelen
In het kort
Er zijn drie families zonnepanelen: monokristallijn silicium, polykristallijn silicium en dunne film. ⏱ In 2025 was wereldwijd ongeveer 98 % van de geproduceerde panelen monokristallijn.
Van zonnecel tot paneel
Polykristallijne panelen worden praktisch niet meer gemaakt, en dunne film haalt ongeveer 2 %. Wie nu in Vlaanderen zonnepanelen laat plaatsen, krijgt dus vrijwel altijd monokristallijne panelen. Het zinvolle verschil tussen offertes zit niet meer in "mono of poly", maar in de celtechnologie (Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact), het vermogen per paneel en de garantie (Product- en vermogensgarantie).
Een zonnepaneel bestaat uit tientallen zonnecellen die in serie zijn geschakeld en tussen glas en een achterlaag zijn ingekapseld. Bij de meeste panelen is een cel een dun plakje silicium, een wafer. Hoe dat silicium is gekweekt, bepaalt de naam van het paneeltype. Hoe zonlicht in een cel stroom wordt, lees je in Hoe een zonnepaneel werkt.
De drie families
| Familie | Wat is het? | Aandeel wereldproductie 2025 ⏱ | Gemiddeld modulerendement |
|---|---|---|---|
| Monokristallijn silicium | Wafer uit één enkel kristal | 690 van 706 GWp (97,7 %) | 22,7 % voor kristallijn silicium (laagste 18,9 %, hoogste 24,8 %) |
| Polykristallijn silicium | Wafer uit een blok met veel kristalkorrels | 0 GWp, praktisch verdwenen | niet meer in de marktselectie |
| Dunne film | Laag van enkele micrometer op glas, metaal of kunststof | 16 GWp (2 tot 3 %) | cadmiumtelluride ca. 19 %, CIGS ca. 13 % (bij benadering) |
Een GWp is een miljoen kWp. Het modulerendement is het deel van het zonlicht dat het paneel in stroom omzet. Bron: Fraunhofer ISE, juli 2026. De cijfers voor dunne film zijn een ondergrens, want het rapport telt maar één fabrikant per technologie.
Monokristallijn: één kristal
De wafer is gesneden uit een groot silicium-eenkristal. Dat wordt meestal gekweekt door het langzaam uit gesmolten silicium te trekken (Czochralski-proces). Een eenkristal heeft een regelmatige structuur, maar de trage productie maakt het ook de duurste soort silicium.
Het rendement van commerciële monokristallijne modules steeg in tien jaar van ongeveer 17 % naar bijna 25 %.
Polykristallijn: eigenlijk multikristallijn
In een blok multikristallijn silicium groeien veel kristalkorrels naast elkaar. Op de grens tussen twee korrels gaan elektronen verloren en wordt de stroom geblokkeerd. Daardoor is de materiaalkwaliteit lager. De productie is wel eenvoudiger en goedkoper.
De naamgeving is verwarrend. Volgens de gangbare vakdefinitie gaat het om de grootte van de korrels:
| Naam | Korrelgrootte |
|---|---|
| Monokristallijn | groter dan 10 cm |
| Multikristallijn | 1 mm tot 10 cm |
| Polykristallijn | 1 µm tot 1 mm |
Wat in de volksmond "polykristallijn paneel" heet, is vakmatig dus multikristallijn. In deze tekst gebruiken we "polykristallijn", omdat zo gezocht wordt.
Multikristallijn was van ongeveer 2010 tot 2016 het grootste deel van de wereldproductie, ruwweg twee derde. Rond 2017 tot 2018 nam monokristallijn de leiding over. In 2025 is multikristallijn uit de productie verdwenen. Bestaande installaties met zulke panelen blijven gewoon werken. Hoe snel ze veroudering tonen, staat in Degradatie en levensduur.
Dunne film: een laag van enkele micrometer
Bij dunne film wordt geen wafer gezaagd, maar een halfgeleiderlaag rechtstreeks op een drager aangebracht. De commerciële soorten zijn cadmiumtelluride, CIGS (koper, indium, gallium en seleen) en amorf silicium. De panelen kunnen licht en soms flexibel zijn.
Het marktaandeel is klein, dus je krijgt dit voor een gewoon Vlaams woonhuis zelden voorgesteld. Het rendement per m² ligt lager dan bij silicium. Je hebt dus meer dakoppervlak nodig voor hetzelfde vermogen.
Hoeveel dakoppervlak per type?
Oppervlak = vermogen ÷ (rendement × 1.000 W/m²). Voor 4 kWp:
| Type | Rendement | Oppervlak voor 4 kWp |
|---|---|---|
| Kristallijn silicium (gemiddelde 2024) | 22,7 % | 17,6 m² |
| Cadmiumtelluride | ca. 18,9 % | 21,2 m² |
| CIGS | ca. 12,9 % | 31,0 m² |
Wat betekent dit voor jou?
- Nieuwe installatie. Je krijgt in de praktijk monokristallijne panelen. Vergelijk offertes op vermogen per paneel (Wp), garantie en prijs per kWp (Wat een installatie kost, Offertes vergelijken), niet op "mono of poly".
- Bestaande installatie met polykristallijne panelen. Er is geen technische reden om ze te vervangen enkel omwille van het type.
- Dunne film. Overweeg het enkel als je een bijzondere toepassing hebt. Verwacht minder keuze.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft een zuiddak (helling 35°, geen schaduw) waarop 20 m² paneeloppervlak past.
- Rendement per type zoals in de tabel hierboven.
- Opbrengst volgens PVGIS (Gent, zuid 35°, 14 % systeemverlies, vrijstaande montage): ongeveer 1.055 kWh per kWp voor silicium en 1.054 voor cadmiumtelluride. Voor CIGS gebruikt PVGIS de optie "CIS" en komt het op ongeveer 1.025.
- Geen schaduw, geen degradatie in het eerste jaar.
| Type | Vermogen op 20 m² | Jaaropbrengst |
|---|---|---|
| Kristallijn silicium | 4,54 kWp | ca. 4.790 kWh |
| Cadmiumtelluride | 3,78 kWp | ca. 3.980 kWh |
| CIGS | 2,58 kWp | ca. 2.650 kWh |
Op een beperkt dak bepaalt het modulerendement dus de jaaropbrengst, niet de opbrengst per kWp. Silicium levert hier ongeveer 20 % meer dan cadmiumtelluride en ongeveer 80 % meer dan CIGS. Heb je 100 m² dak vrij, dan speelt dat verschil veel minder. Echte panelen hebben vaste afmetingen, dus het aantal moet je afronden.
Goed om te weten
- "Polykristallijn" is eigenlijk multikristallijn. Echt polykristallijn silicium heeft korrels van 1 µm tot 1 mm en wordt met dampafzetting gemaakt.
- Multikristallijn ging van twee derde van de wereldproductie naar nul. Tussen 2010 en 2016 was het het grootste deel van de productie, in 2025 is het 0 van 706 GWp.
- Een dunnefilmpaneel levert per kWp evenveel op, maar vraagt meer plaats. In PVGIS haalt cadmiumtelluride in Gent evenveel kWh per kWp als silicium. Voor 4 kWp heb je 21,2 m² nodig tegenover 17,6 m².
- Een kristal met fosfor in plaats van boor kent een bekend verouderingseffect niet. Bij boor-gedopeerd silicium vormen zuurstof en boor complexen die de levensduur van ladingsdragers verminderen. Dat is een van de redenen waarom de industrie opschoof naar n-type silicium (fosfor): 86 % van de wafers in 2025.
Voor- en nadelen
Monokristallijn silicium - Voordelen: hoogste rendement per m² en de grootste keuze. - Nadelen: de duurste soort silicium om te kweken.
Polykristallijn silicium - Voordelen: goedkoper te maken. Bestaande installaties blijven werken. - Nadelen: lagere materiaalkwaliteit door de korrelgrenzen en niet meer in productie.
Dunne film - Voordelen: licht, soms flexibel, bruikbaar in gebouwgeïntegreerde toepassingen. - Nadelen: lager rendement per m², kleine markt en dus weinig keuze.
Voor wie het technisch wil weten
PVGIS modelleert de temperatuur van de module met het Faiman-model: Tm = Ta + G / (U0 + U1·W). Ta is de luchttemperatuur, G de instraling en W de windsnelheid. Voor modules zonder luchtstroom erachter (dakintegratie) is de koeling slechter dan bij vrijstaande modules. PVGIS rekent spectrale effecten enkel voor kristallijn silicium en cadmiumtelluride.
Voor Gent (zuid, 35°) geeft PVGIS:
| Technologie | Vrijstaand | Dakgeplaatst of ingebouwd |
|---|---|---|
| Kristallijn silicium | 1.055 kWh/kWp | 1.021 |
| Kristallijn silicium, nieuwere coëfficiënten | 1.086 | 1.063 |
| Cadmiumtelluride | 1.054 | 1.040 |
| CIS (verwant aan CIGS) | 1.025 | 1.007 |
Dat is een modelresultaat, geen veldmeting. Naast de drie families bestaan perovskiet en silicium-perovskiet-tandem. Die vallen buiten dit hoofdstuk.
Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie
3Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
In het kort
De zonnecel bepaalt hoe efficiënt een paneel licht in stroom omzet. TOPCon is nu de dominante celtechnologie.
Wat bepaalt de kwaliteit van een zonnecel?
De oudere PERC-cel heeft ⏱ in 2025 nog ongeveer 14 % van de wereldwijde celproductie. HJT (heterojunctie) en back contact hebben een kleiner aandeel. Op een gewoon Vlaams dak zijn de verschillen klein. Het grootste voordeel van de nieuwere technieken is dat ze meer vermogen op dezelfde dakoppervlakte leveren dan PERC.
Een zonnecel is een silicium-wafer met een p-n-overgang. Dat is de grens tussen twee lagen die verschillend gedopeerd zijn, waar de stroom ontstaat. Licht maakt in de wafer ladingsdragers vrij. De cel moet die opvangen voor ze verloren gaan. Verlies treedt vooral op aan het oppervlak en onder de metalen contacten, omdat daar ladingsdragers terug recombineren. Hoe beter een cel die plekken afdicht (passiveert) en hoe minder licht ze met contacten afschermt, hoe hoger het rendement. Alle technieken hieronder zijn varianten daarop.
Twee begrippen die je op offertes ziet: - p-type en n-type. De wafer is gedopeerd met boor of gallium (p-type) of met fosfor (n-type). ⏱ In 2025 is 86 % van de wafers n-type. - Passivering. Een dunne laag die het oppervlak afdicht zodat er minder ladingsdragers verloren gaan.
De vier technieken
PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) is een p-type cel met een passiveringslaag achteraan. Het is de vorige generatie. De industrie verwacht dat PERC binnen tien jaar uit de markt verdwijnt. Modules met PERC-cellen halen in massaproductie gemiddeld 21,7 % ⏱.
TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) heeft aan de achterzijde een ultradunne oxidelaag met daarop een laag gedopeerd polysilicium. Elektronen "tunnelen" er doorheen naar het metaalcontact. Fraunhofer ISE in Freiburg ontwikkelde de techniek en haalde in 2015 een rendement van 25,1 % op laboratoriumschaal. Modules halen in massaproductie gemiddeld 23,5 % ⏱. TOPCon haalde PERC in 2024 in.
HJT (heterojunctie) legt een kristallijne siliciumwafer tussen zeer dunne lagen amorf silicium, bij lage temperatuur afgezet. Modules halen gemiddeld 23,5 % ⏱. Het marktaandeel blijft klein.
Back contact (BC) legt alle stroomcontacten aan de achterkant. Zo werpen de metalen vingers aan de voorzijde geen schaduw. Dat vraagt wel een fijn patroon van n- en p-gebieden aan de achterzijde. Back contact haalt het hoogste modulerendement van de gangbare soorten, gemiddeld 24,1 % ⏱ voor de variant die op TOPCon steunt. De industrie verwacht dat het aandeel de komende tien jaar sterk groeit.
| Kenmerk | PERC | TOPCon | HJT | Back contact |
|---|---|---|---|---|
| Modulerendement in massaproductie 2025 ⏱ | 21,7 % | 23,5 % | 23,5 % | 24,1 % |
| Marktpositie | verdwijnt | dominant | klein | groeiend |
Wat betekenen de verschillen op een Vlaams dak?
1. Meer vermogen op dezelfde oppervlakte. Een hoger modulerendement vertaalt zich rechtstreeks in meer kWp per m². TOPCon levert 8,3 % meer vermogen per m² dan PERC (23,5 tegenover 21,7 %). Back contact levert 11,1 % meer dan PERC. Dat telt vooral bij een beperkt dak.
2. Temperatuur kost in Vlaanderen weinig. Panelen verliezen vermogen als ze warm worden. Technieken verschillen daarin: HJT en TOPCon doen het iets beter dan PERC. Voor Gent (zuid, 35°) komt het voordeel van HJT op PERC op hoogstens ongeveer 0,6 % van de jaaropbrengst. Dat is een berekening met typische temperatuurcoëfficiënten uit onafhankelijke tests en uurwaarden van PVGIS. In een warm klimaat is dat verschil veel groter dan hier.
3. Bifacialiteit speelt weinig bij hellende daken. Sommige technieken kunnen ook licht op de achterzijde omzetten. Een paneel dat dicht op het dak ligt, krijgt daar weinig licht. Zie Bifaciale en glas-glaspanelen.
4. Betrouwbaarheid hangt af van het product, niet alleen van de techniek. In onafhankelijke testreeksen faalt een groot deel van de ingezonden modulevarianten minstens één test. Dat zegt iets over de spreiding tussen producten en niets specifieks over de technologie.
UV-degradatie: het nieuwe aandachtspunt
UV-degradatie (UVID) is vermogensverlies door blootstelling aan UV-licht. Onafhankelijke tests zien het bij TOPCon, HJT en zelfs PERC-modules. De spreiding tussen producten is groot: sommige verliezen weinig, andere veel. De oorzaak is volgens de testers nog niet volledig begrepen. Een productgarantie die zulk verlies uitsluit of beperkt, wordt daardoor belangrijker, zie Product- en vermogensgarantie. Vraag je installateur naar testresultaten en garantievoorwaarden.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft een zuiddak (helling 35°, geen schaduw) waarop 22 m² paneeloppervlak past.
- Modulerendement volgens de tabel hierboven.
- Referentieopbrengst: 1.050 kWh per kWp voor elke techniek (zuid 35°, zoals de MYNRG Check).
- Het kleine effect van temperatuur en weinig licht is niet verrekend.
| Techniek | Rendement | Vermogen op 22 m² | Jaaropbrengst | Verschil met PERC |
|---|---|---|---|---|
| PERC | 21,7 % | 4,77 kWp | ca. 5.010 kWh | referentie |
| TOPCon | 23,5 % | 5,17 kWp | ca. 5.430 kWh | +8,3 % |
| HJT | 23,5 % | 5,17 kWp | ca. 5.430 kWh | +8,3 % |
| Back contact | 24,1 % | 5,30 kWp | ca. 5.570 kWh | +11,1 % |
Het verschil in vermogen per m² (8 tot 11 %) is veel groter dan het temperatuureffect (hoogstens ongeveer 0,6 %). Heb je veel dakoppervlak, dan hoef je niet op rendement te kiezen: je plaatst gewoon meer panelen. Is je dak klein, dan geeft een hoger rendement meer kWp op dezelfde plaats. Welke meerprijs dat rechtvaardigt, hangt af van de offerte (Wat een installatie kost, Offertes vergelijken). Echte panelen hebben vaste afmetingen, dus het aantal moet je afronden.
Goed om te weten
- TOPCon stond in 2015 nog op laboratoriumschaal. Tien jaar later is het de dominante techniek.
- PERC is niet slecht. De techniek is bewezen en heeft lange veldervaring. Ze wordt vooral uitgefaseerd omdat nieuwere cellen meer vermogen per m² geven.
- Het temperatuurverschil tussen technieken is in Vlaanderen hoogstens ongeveer 0,6 % van je jaaropbrengst. Het verschil in vermogen per m² is veel groter.
- Niet elke TOPCon is hetzelfde. Producten van dezelfde techniek kunnen sterk uiteenlopen in UV-gevoeligheid. Vraag naar testresultaten en garantievoorwaarden.
- Een paneel van vandaag veroudert technologisch traag. Het praktische maximum van een enkele siliciumcel ligt rond 27 %, het theoretische rond 30 %. De industrie verwacht dat het modulerendement van enkelvoudige siliciumcellen in tien jaar stijgt tot 26,3 % ⏱.
Voor- en nadelen
| Techniek | Voordelen | Nadelen |
|---|---|---|
| TOPCon | Grootste aanbod, veel testgegevens, 23,5 % | Grote spreiding in UV-gevoeligheid tussen producten, veldervaring op grote schaal pas sinds enkele jaren |
| HJT | Goed temperatuurgedrag, dunne wafers | Klein marktaandeel, dus minder keuze en minder testdata |
| Back contact | Hoogste rendement (24,1 %), geen contacten vooraan | Nog klein aandeel, weinig testdata |
| PERC | Bewezen techniek | Lager rendement (21,7 %), wordt uitgefaseerd |
Voor wie het technisch wil weten
- Spanning en temperatuur. Bij stijgende temperatuur daalt de open-circuitspanning (Voc), omdat de intrinsieke ladingsdragerconcentratie sterk stijgt. Voor silicium geldt bij kamertemperatuur: dVoc/dT = −0,0043 + Voc/300 (in V/°C). Hoe hoger de Voc van de cel, hoe kleiner de temperatuurgevoeligheid. Een PERC-cel heeft gemiddeld een Voc van 695 mV (−0,285 %/°C), een TOPCon-cel 735 mV (−0,252 %/°C).
- Gemiddelde celtemperatuur in Gent. Gewogen naar instraling is dat ongeveer 28 °C voor vrijstaande en ongeveer 34,5 °C voor dakgeplaatste panelen met weinig luchtstroom (Faiman-model, PVGIS-uurwaarden 2005 tot 2023).
- Poly-silicium in TOPCon. De laag was in 2025 ongeveer 110 nm dik en wordt volgens de industrie in tien jaar ongeveer 60 nm.
- Tandem. Silicium-perovskiet-tandemmodules combineren twee celtypes in één paneel. De industrie verwacht massaproductie rond 2027.
Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie
4Bifaciale en glas-glaspanelen
In het kort
"Bifaciaal" betekent dat een paneel ook licht benut dat de achterkant bereikt. "Glas-glas" betekent dat het paneel aan voor- én achterzijde een glasplaat heeft in plaats van een achterfolie.
Twee begrippen die door elkaar lopen
Het zijn twee verschillende eigenschappen die vaak samen voorkomen. Op een hellend dak waar de panelen dicht op het dakvlak liggen, komt er volgens het IEA PVPS "weinig tot geen" licht op de achterzijde. Reken dan op een extra opbrengst van 0 tot een paar procent. Bij 3,22 kWp is 2 % extra ongeveer 10 euro per jaar. Of een glas-glaspaneel hagelbestendiger is, hangt vooral af van de dikte van het voorglas.
Bifaciaal gaat over het licht. Een bifaciale cel zet licht op de voorzijde én op de achterzijde om in stroom. De verhouding tussen het rendement achteraan en vooraan heet de bifacialiteitsfactor. Bijna de hele celmarkt is al bifaciaal. Een cel kan dus bifaciaal zijn zonder dat het paneel er iets van benut.
Glas-glas gaat over de opbouw. Een gewoon paneel heeft glas vooraan en een achterfolie (backsheet) achteraan. Een glas-glaspaneel heeft ook achteraan een glasplaat. Een bifaciaal paneel heeft een doorzichtige achterzijde nodig, maar dat hoeft geen glas te zijn. Bij bifaciale modules heeft een doorzichtige achterfolie ⏱ in 2026 ongeveer 60 % van de markt.
⏱ Wereldwijd zijn ongeveer 68 % van de modules bifaciaal (2025), met een verwachte stijging naar ongeveer 85 % in 2036. Glas wordt binnen enkele jaren het dominante achtermateriaal. Het is dus waarschijnlijk dat je offerte een bifaciaal of glas-glaspaneel vermeldt, zonder dat het een bewuste keuze is.
Hoeveel extra levert de achterzijde?
De extra opbrengst ("bifacial gain") is de extra energie ten opzichte van een gewoon paneel met dezelfde oriëntatie. Op moduleniveau geldt: extra opbrengst ≈ (licht achteraan ÷ licht vooraan) × bifacialiteitsfactor. Komt er achteraan 10 % van het voorlicht aan en is de factor 80 %, dan is de winst ongeveer 8 %. Op systeemniveau valt dat lager uit, door extra verliezen in de kabels en omdat de omvormer vaker moet afknijpen.
Wat het licht achteraan bepaalt: de albedo (de weerkaatsing van de ondergrond), de hoogte boven de ondergrond, de hellingshoek en de afstand tussen de rijen. Albedo weegt het zwaarst. Gras weerkaatst 15 tot 26 % van het licht, verweerd asfalt ongeveer 18 %, sneeuw 55 tot 98 %.
Wat dat op een Vlaams dak betekent: - Hellend dak, panelen dicht op het dakvlak. Weinig tot geen licht achteraan. De extra opbrengst is klein of nul. - Plat dak met panelen op een stellage. Hoogte, hellingshoek en de kleur van de dakbedekking tellen. Hoe groot het effect op Vlaamse daken is, is niet gemeten. - Carport, overkapping of grondopstelling. De achterzijde "ziet" de ondergrond. Hier past bifaciaal het best. - Sneeuw. Sneeuw verhoogt de winst sterk, maar in Vlaanderen ligt zelden lang sneeuw. De winterinstraling is bovendien klein, zie Opbrengst in Vlaanderen.
Rekenmodellen zijn onzeker. In een vergelijking van 13 bifaciale modellen verschilden de voorspelde winsten tot een factor twee. PVGIS rekent niet bifaciaal: de referentie van ongeveer 1.050 kWh per kWp geldt voor een gewoon paneel.
Glas-glas: wat verandert er in het paneel?
Gewicht. Een glas-glaspaneel kan zwaarder zijn dan een paneel met achterfolie. Dat hoort bij het draagkrachtonderzoek van je installateur, zie Panelen op een plat dak en Montagesystemen.
Hagelschade zonder breuk. In een internationale hageltest met ijsballen van 35 tot 55 mm hadden modules die niet braken minder dan 2 % vermogensverlies. Bij glas-glas liggen de cellen in het neutrale vlak, waar de spanning bij buigen het laagst is.
Kans op glasbreuk. Dat is het eigenlijke risico, en het hangt vooral af van de glasdikte. In dezelfde test (2026) brak ⏱ 61 % van de modules met 2,0 mm glas voor en achter bij 45 mm hagel. Modules met dikker glas (bijvoorbeeld 3,2 mm voorglas met folie) braken in 7 % van de gevallen. Het glas bij de randen en bij de gaten voor de aansluitdoos brak het eerst. Dat zijn testresultaten van door fabrikanten ingezonden modules, geen garantie voor jouw dak.
Normen en Vlaamse hagel. De minimale hageltest in de norm IEC 61215 gebruikt ijsballen van 25 mm. Het KMI noteerde hagelstenen van gemiddeld 4 tot 6 cm (uitschieters tot 10 cm) op 26 mei 2009 langs het traject Doornik - Wetteren - Sint-Gillis-Waas, tot 7 cm bij Genk op 28 juni 2011 en tot 7 cm in Sleidinge op 9 juni 2014. Het KMI noemt stenen van meer dan 6 cm "erg uitzonderlijk". De norm is een minimum.
PID. Bij PID (potentiaal-geïnduceerde degradatie) wandelen natriumionen uit het glas naar de cel. Dubbelglasmodules met EVA als bindmiddel kunnen daardoor gevoeliger zijn dan modules met een achterfolie. Polyolefine (POE) voorkomt PID grotendeels.
Doorzichtige achterfolies. Die vergeelden in een betrouwbaarheidstest meer dan witte. Veel ervan zijn nieuw en hebben nog geen lange veldgeschiedenis.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft een zuiddak (helling 35°, geen schaduw) en een offerte voor 7 bifaciale glas-glaspanelen van 460 Wp (3,22 kWp).
- Opbrengst van een gewoon paneel: 1.050 kWh per kWp, dus 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh per jaar.
- Zelfverbruik ca. 34 %, bespaarde stroom 0,35 euro per kWh, injectie 0,045 euro per kWh.
- Waarde van één extra kWh: 0,34 × 0,35 + 0,66 × 0,045 = ca. 0,15 euro.
- De extra opbrengst is een scenario, want er is geen Vlaamse meting.
| Extra opbrengst | Extra kWh per jaar | Waarde per jaar | Wanneer realistisch |
|---|---|---|---|
| 0 % | 0 | 0 euro | panelen dicht op het dakvlak |
| 2 % | 68 | ca. 10 euro | lichte reflectie, hogere montage |
| 5 % | 169 | ca. 25 euro | opgestelde panelen boven een lichte ondergrond |
| 10 % | 338 | ca. 50 euro | gunstige hoogte, hellingshoek en ondergrond (veronderstelling) |
Op een hellend dak is 0 tot 2 % de redelijke verwachting. Een eventuele meerprijs moet uit een kleine, onzekere winst komen. Hogere stroom bij veel achterlicht betekent ook dat de maximale ingangsstroom van je omvormer telt, zie DC/AC-ratio en clipping en Stringdimensionering.
Goed om te weten
- Bijna elke cel is bifaciaal, maar je dak benut dat bijna niet. "Bifaciaal" op je offerte betekent niet dat je meer kWh krijgt. Verwacht het alleen waar de achterzijde echt licht ziet.
- Glas-glas is niet automatisch hagelbestendiger. Vraag naar de dikte van het voorglas, niet alleen of het glas-glas is.
- Vlaanderen heeft hagelstenen van 4 tot 7 cm gezien. De minimumnorm test op 2,5 cm.
- Een bifaciale winst van 2 tot 10 % is hier ongeveer 10 tot 50 euro per jaar. Elke extra procent is ca. 34 kWh, ongeveer 5 euro.
- Bifaciale panelen leveren bij veel achterlicht meer stroom. Dat getal moet binnen de maximale ingangsstroom van de omvormer blijven.
Voor- en nadelen
Bifaciaal - Voordelen: extra opbrengst waar de achterzijde licht ziet. Bijna alle huidige cellen zijn bifaciaal, dus de keuze kost meestal niets extra. - Nadelen: op een hellend dak is de winst klein of nul. Hogere stroom vraagt aandacht voor omvormer en kabels. Modellen verschillen tot een factor twee.
Glas-glas - Voordelen: cellen in het neutrale vlak, weinig vermogensverlies bij niet-gebroken modules na hagel, geen achterfolie die kan vergelen. - Nadelen: zwaarder. Bij 2,0 + 2,0 mm glas brak 61 % van de geteste modules bij 45 mm hagel. In combinatie met EVA kan PID vaker voorkomen.
Voor wie het technisch wil weten
- Datasheet. Op bifaciale modules staat vaak een tweede vermogenstabel met 1.000 W/m² vooraan en 135 W/m² achteraan. Dat is een rekenpunt van de fabrikant, geen verwachting voor jouw dak.
- Systeemwinst. Het IEA PVPS onderscheidt optische winst (licht achteraan ÷ licht vooraan), modulewinst (× bifacialiteitsfactor) en systeemwinst. De laatste is lager door ohmse verliezen (kwadratisch in de stroom) en clipping. De DC/AC-verhouding speelt mee, zie DC/AC-ratio en clipping.
- Ongelijk belicht. De achterzijde krijgt ongelijkmatiger licht dan de voorzijde. Dat geeft mismatch binnen het paneel en tussen panelen in een string. Micro-omvormers of optimizers kunnen dat opvangen, maar kosten extra, zie Micro-omvormers en Optimizers.
- Randeffecten. Panelen aan de rand van een opstelling krijgen extra licht. Kleine proefopstellingen overschatten daardoor de winst van grote installaties.
- Mechanische stress. Bij grote modules van 2,5 tot 3,0 m² steeg de breuk in een stresstest bij een dunner kader. Residentiële modules van ongeveer 2 m² vallen buiten dat bereik.
Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie
5Rendement, wattpiek en temperatuur
In het kort
De wattpiek (Wp) is het vermogen van een paneel onder standaard laboratoriumomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² en 25 °C celtemperatuur. Op een Vlaams dak haal je dat vermogen praktisch nooit: in de PVGIS-uurgegevens voor Gent bereikt een installatie hoogstens ongeveer 90 % van haar kWp.
Wattpiek en kilowattpiek
Het rendement vertelt hoeveel vermogen een paneel per m² levert. De temperatuurcoëfficiënt vertelt hoeveel vermogen je verliest per graad boven 25 °C.
Het kWp-getal geldt onder STC (Standard Test Conditions): 1.000 W/m² zonlicht op het paneel, 25 °C celtemperatuur en een standaardspectrum van het zonlicht. Een installatie van 3,22 kWp is de som van de labels van de panelen, bijvoorbeeld zeven panelen van 460 Wp. Wat dat vermogen jaarlijks oplevert, noem je de specifieke opbrengst, in kWh per kWp. Voor Gent met zuid 35° is dat ongeveer 1.050 kWh/kWp, zie Opbrengst in Vlaanderen.
Verwar kWp niet met het omvormervermogen. ⏱ Fluvius begrenst het vermogen van de omvormer (in kVA), niet de kWp van de panelen: maximaal 5 kVA bij een eenfasige aansluiting en 25 kVA bij een driefasige. Zie Eénfase of driefase en DC/AC-ratio en clipping.
Rendement
Het rendement van een paneel is het vermogen onder STC gedeeld door het oppervlak en door 1.000 W/m².
Rekenvoorbeeld: een paneel van 440 Wp meet 1,762 × 1,134 m, dus 1,998 m². Rendement = 440 ÷ (1,998 × 1.000) = 22,0 %. Dat is 220 Wp per m².
Een paneel met meer Wp is dus niet automatisch efficiënter: het kan gewoon groter zijn. Vergelijk panelen op Wp per m² of op rendement. ⏱ Volgens het Photovoltaics Report van Fraunhofer ISE was het gewogen gemiddelde rendement van kristallijne modules 22,7 % in het vierde kwartaal van 2024, met 24,8 % als hoogste waarde. Een rendement rond 22 % is dus gangbaar. Meer over celtechnieken in Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact.
Temperatuurcoëfficiënt
Een zonnecel levert minder spanning naarmate ze warmer wordt, dus daalt het vermogen met de temperatuur. De datasheet geeft dat als percentage per °C boven of onder 25 °C. Voor het vermogen (Pmax) zie je op moderne panelen waarden rond −0,26 tot −0,32 %/°C. Dichter bij nul is beter.
Een paneel van 460 Wp met −0,29 %/°C levert bij 60 °C celtemperatuur en 1.000 W/m²: 460 × (1 − 0,0029 × 35) = 413 W. Dat is een lineaire benadering.
De datasheet geeft ook de coëfficiënt voor de spanning zonder belasting (Voc). Die stijgt bij koud weer. Daar houdt je installateur rekening mee bij het bepalen van het aantal panelen per string, zie Stringdimensionering.
NOCT: het vermogen bij realistischer omstandigheden
NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) is de celtemperatuur onder vaste omstandigheden: 800 W/m², 20 °C buitenlucht, 1 m/s wind. Op een datasheet staat bijvoorbeeld NOCT 45 °C en een vermogen van 331 W voor een paneel van 440 Wp. Dat is geen slecht paneel. Er is maar 800 W/m² licht (−20 %) en de cellen zijn 45 °C warm (−5,8 %): 440 × 0,80 × (1 − 0,0029 × 20) = 332 W. Sommige datasheets geven NMOT in plaats van NOCT. Dat is een vergelijkbare celtemperatuur onder iets andere testomstandigheden; lees bij het vergelijken welke van de twee vermeld staat. PVEducation noemt 48 °C als typische NOCT.
Hoe warm wordt een paneel in Vlaanderen?
PVGIS rekent de paneeltemperatuur met het model van Faiman: de buitenlucht, de instraling en de wind bepalen samen hoe warm het paneel wordt. Een paneel op of in een dak met weinig luchtstroom wordt veel warmer dan een vrijstaand paneel.
Berekening voor een paneel van 460 Wp bij 1.000 W/m² (een benadering):
| Omstandigheid | Montage | Celtemperatuur | Vermogensverlies | Vermogen |
|---|---|---|---|---|
| Lucht 5 °C, wind 1 m/s | op dak | 48 °C | −6,7 % | 429 W |
| Lucht 20 °C, wind 3 m/s | op dak | 54 °C | −8,3 % | 422 W |
| Lucht 20 °C, wind 1 m/s | op dak | 63 °C | −11,1 % | 409 W |
| Lucht 25 °C, wind 1 m/s | op dak | 68 °C | −12,5 % | 403 W |
Het jaargemiddelde ligt veel lager, want het is meestal bewolkt of koel. Voor Gent (zuid 35°) is de gemiddelde celtemperatuur, gewogen naar instraling, 27,9 °C bij vrijstaande en 34,5 °C bij dak-geplaatste panelen. Temperatuur en weinig licht samen kosten volgens PVGIS voor Gent ongeveer 5 %. Dat zit al in de ongeveer 1.050 kWh/kWp en is dus geen extra aftrek.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent krijgt een offerte voor 7 panelen van 460 Wp op een zuiddak (35°, geen schaduw).
Aannames: - 3,22 kWp op 7 × 2,09 = ca. 14,6 m² (bij 22,0 % rendement is een paneel van 460 Wp 460 ÷ 220 = 2,09 m²). - Opbrengst 1.050 kWh/kWp, dus ca. 3.380 kWh per jaar. - Gemiddelde celtemperatuur op het dak 34,5 °C, dus 9,5 °C boven STC. - Waarde per kWh: 34 % zelfverbruik aan 0,35 euro plus 66 % injectie aan 0,045 euro, dus ca. 0,15 euro/kWh. ⏱
| Getal op de offerte | Wat het betekent | Wat het hier is |
|---|---|---|
| 3,22 kWp | som van de labels | 7 panelen van 460 Wp |
| 22,0 % rendement | vermogen per m² | 220 Wp/m², dus ca. 14,6 m² voor 3,22 kWp |
| −0,29 %/°C | verlies per graad boven 25 °C | op een warme dag (63 °C) ca. −11 % |
| NOCT 45 °C | celtemperatuur bij 800 W/m² | paneelvermogen 347 W |
| 1.050 kWh/kWp | PVGIS, zuid 35° | ca. 3.380 kWh per jaar |
Hoeveel doet de temperatuurcoëfficiënt ertoe?
| Pmax-coëfficiënt | Verlies bij 34,5 °C | kWh per jaar | Waarde per jaar |
|---|---|---|---|
| −0,26 %/°C | 2,5 % | 84 | ca. 12,60 euro |
| −0,29 %/°C | 2,8 % | 93 | ca. 14,00 euro |
| −0,32 %/°C | 3,0 % | 103 | ca. 15,50 euro |
Tussen beste en slechtste coëfficiënt zit ongeveer 19 kWh, of 2,85 euro per jaar. Dat is veel kleiner dan het effect van de oriëntatie (een oost-westopstelling levert ongeveer 20 % minder, zie Oriëntatie en hellingshoek) of van schaduw (Schaduw, bypassdiodes en optimizers). Kies een offerte dus niet op de temperatuurcoëfficiënt.
Goed om te weten
- Je installatie haalt haar kWp bijna nooit. In de PVGIS-uurreeks voor Gent (2005 tot 2023) was het hoogste uurgemiddelde 896 W per kWp (89,6 %). Boven 700 W/kWp kom je ongeveer 215 uur per jaar, boven 800 W/kWp ongeveer 30 uur. Dat speelt mee bij de keuze van de omvormer (DC/AC-ratio en clipping).
- 347 W op een paneel van 460 Wp is geen gebrek. Het is een andere test, geen slechtere.
- Meer Wp is niet per se beter. Het zegt niets over de grootte. Kijk naar Wp per m².
- Het aantal panelen hangt af van het paneel. Voor 3,22 kWp heb je met panelen van 460 Wp 7 stuks nodig, goed voor ongeveer 15 m². Oudere, kleinere panelen vragen meer plaats, zie Hoeveel panelen je nodig hebt.
Voor wie het technisch wil weten
- Faiman-model. Celtemperatuur = luchttemperatuur + instraling ÷ (U0 + U1 × wind). PVGIS gebruikt voor kristallijn silicium U0 = 26,9 en U1 = 6,2 voor vrijstaande panelen, en U0 = 20,0 en U1 = 3,2 voor panelen op of in een dak. De tabel hierboven rekent met de volledige instraling, zonder reflectiecorrectie. De temperaturen zijn dus een bovengrens.
- Lineaire benadering. De coëfficiënt van −0,29 %/°C is een vereenvoudiging. PVGIS rekent het rendement met een model dat temperatuur en instraling samen beschrijft.
- Verlieskaart Gent. PVGIS toont voor Gent (zuid 35°): invalshoek −3,1 %, spectrum +1,8 %, temperatuur en lage instraling −5,4 %, systeemverlies −14 %.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- PVGIS, jaar- en maandcijfers (PVcalc)
- PVGIS, uurdata (seriescalc)
- PVGIS, Data sources and calculation methods
- Fluvius, Groene stroom
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report
- PVEducation, Nominal Operating Cell Temperature
- Pellegrino e.a., Outdoor measurements for an effective PV modules temperature characterization (EU PVSEC 2009)
Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
6Hoeveel panelen je nodig hebt
In het kort
Deel je jaarverbruik (in kWh) door de opbrengst per kWp. Dat is ongeveer 1.050 kWh op een zuidgericht dak in Vlaanderen en ongeveer 900 kWh bij een oost- of westdak (een oost-westopstelling reken je zoals de MYNRG Check per dakvlak, als oost- of westdak).
Stap 1: weet wat je verbruikt
Deel je dat vermogen door het vermogen per paneel (460 Wp), dan weet je het aantal panelen. Voor 3.500 kWh kom je zo uit op 7 panelen of 3,22 kWp (zuid) tot 8 panelen of 3,68 kWp (oost of west). Met een digitale meter is "evenveel produceren als verbruiken" niet meer de beste maatstaf: stroom die je zelf gebruikt, is veel meer waard dan stroom die je injecteert. Kijk dus ook naar je verbruik overdag, je dak en je toekomstige verbruikers.
- Gemiddeld Vlaams gezin. In 2024 verbruikte een gemiddeld Vlaams gezin 2.662 kWh. Dat cijfer geeft een vertekend beeld, omdat gezinnen met zonnepanelen veel minder van het net afnemen (Vlaamse Nutsregulator, voorheen VREG).
- Doorsnee gezin. De Nutsregulator rekent voor een doorsnee gezin met 3.500 kWh per jaar. Met een dag- en nachtmeter is dat 1.600 kWh overdag en 1.900 kWh 's nachts. Het is een rekencategorie en geen weergave van het typische Vlaamse gezin.
- Grote verbruikers. Een warmtepomp in een goed geïsoleerde woning gebruikt gemiddeld ongeveer 4.000 kWh per jaar. Oudere woningen met accumulatieverwarming komen op 10.000 tot 20.000 kWh, afhankelijk van de grootte (Vlaanderen.be).
- Jouw eigen verbruik. Kijk op je jaarafrekening. Heb je al zonnepanelen en een digitale meter? Dan is je verbruik gelijk aan je afname van het net plus je zelf verbruikte zonnestroom. Die laatste is je productie min je injectie. De productie lees je af op je omvormer, de injectie in Mijn Fluvius.
Stap 2: reken om naar kWp
Een kWp (kilowattpiek) is het nominale vermogen van je panelen. De formule is eenvoudig:
nodig vermogen (kWp) = jaarverbruik ÷ opbrengst per kWp
aantal panelen = jaarverbruik ÷ (1.050 × oriëntatiefactor × 0,46), afgerond
De oriëntatiefactor is 1 voor zuid 35° zonder schaduw en kleiner voor andere oriëntaties of bij schaduw. Voor een oost- of westdak met 30° is dat 0,856 (ongeveer 900 kWh per kWp). De MYNRG Check kent geen gecombineerde oost-westopstelling en rekent per dakvlak. Reken je met panelen van 460 Wp (0,46 kWp), zoals de MYNRG Check, dan geeft dat deze aantallen:
De opbrengst per kWp komt uit PVGIS, de gratis rekentool van de Europese Commissie. Details per oriëntatie en maand vind je in Opbrengst in Vlaanderen. Zie ook Oriëntatie en hellingshoek voor oriëntatie en Schaduw, bypassdiodes en optimizers voor schaduw.
| Jaarverbruik | Nodig bij zuid 35° (1.050 kWh/kWp) | Nodig bij oost of west 30° (ca. 900 kWh/kWp) |
|---|---|---|
| 2.500 kWh | 5 panelen (2,30 kWp) | 6 panelen (2,76 kWp) |
| 3.500 kWh | 7 panelen (3,22 kWp) | 8 panelen (3,68 kWp) |
| 5.000 kWh | 10 panelen (4,60 kWp) | 12 panelen (5,52 kWp) |
| 7.500 kWh (3.500 + warmtepomp 4.000) | 16 panelen (7,36 kWp) | 18 panelen (8,28 kWp) |
Van kWp naar panelen en dakoppervlak
- Oppervlakte. Het kWp-getal geldt onder testomstandigheden van 1.000 W zonlicht per m². Bij een paneelrendement van 18 tot 22 % heb je ongeveer 4,5 tot 5,6 m² per kWp nodig. Voor 3,22 kWp is dat ongeveer 15 tot 18 m². Fluvius geeft aan dat een dak van 14 tot 24 m² moet volstaan voor een gemiddeld gezin met twee kinderen, zonder elektrische wagen of warmtepomp.
- Aantal panelen. Dat hangt af van het vermogen per paneel, en dat verschilt per type en per jaargang. In de tabel hierboven rekenen we met panelen van 460 Wp. Staat er op je offerte een ander vermogen, deel dan het totale kWp door het vermogen van die panelen.
- Gemiddelde Vlaamse installatie. Eind 2025 waren er 1.048.626 installaties tot en met 10 kW met samen 4.639 MW. Dat is gemiddeld ongeveer 4,4 kW per installatie (Vlaamse Nutsregulator).
Wat veranderde er met de digitale meter?
Vroeger draaide een analoge teller terug wanneer je injecteerde. Het net werkte als een grote batterij. Dimensioneren op je jaarverbruik was dan logisch: wie op jaarbasis evenveel produceerde als hij verbruikte, betaalde weinig meer dan de vaste kosten.
Nu registreert een digitale meter afname en injectie apart. Je betaalt voor wat je werkelijk afneemt, en je verkoopt je injectie aan je energieleverancier via een terugleveringscontract. Het prosumententarief, een nettarief voor eigenaars van zonnepanelen met een terugdraaiende teller, geldt niet met een digitale meter.
⏱ Sinds 1 januari 2025 mag je de vervanging van je klassieke meter door een digitale meter niet meer weigeren. Eind 2025 had 92 % van de prosumenten (installaties tot en met 10 kW) een digitale meter, tegenover 60 % eind 2024.
Wat is een zelf verbruikte kWh waard?
Dit bepaalt hoe groot je installatie best is.
- Zelf verbruikte kWh. De waarde is gelijk aan de volledige stroomprijs per kWh in je contract: energie, nettarief, heffingen en btw. ⏱ Een prosument spaarde in 2025 gemiddeld 468,69 euro uit op zijn factuur door zijn eigen zonnestroom te gebruiken (Vlaamse Nutsregulator).
- Geïnjecteerde kWh. ⏱ De gewogen gemiddelde terugleververgoeding was 3,16 cent per kWh in 2025. Bij dynamische contracten was dat 1,92 cent.
- Negatieve vergoedingen. Bij variabele contracten die aan de beursprijs gekoppeld zijn, kan de vergoeding in sommige maanden negatief zijn. In 2025 betaalden naar schatting bijna 29.000 Vlaamse gezinnen minstens één maand om te mogen injecteren, vooral in de lente en de zomer.
Met de rekenwaarden van de MYNRG Check (0,35 euro per bespaarde kWh, 0,045 euro per geïnjecteerde kWh) is een zelf verbruikte kWh ongeveer 7,8 keer meer waard dan een geïnjecteerde.
Zelfverbruik: wat kun je verwachten?
- Volgens Vlaanderen.be verbruikt een gemiddeld gezin dat zijn gedrag niet aanpast zelf ongeveer 28 % van wat de panelen opwekken. Dat geldt voor gezinnen waarvan de panelen op jaarbasis evenveel produceren als het verbruik. Door toestellen met een hoog verbruik rond de middag te laten draaien, kan dat oplopen tot 35 % (Vlaanderen.be).
- Het profiel van je gezin telt. Vlaanderen.be rekent op 29 % bij aanhoudend laag verbruik, 22 % met een warmtepomp, 17 % met een elektrische boiler op nachttarief en 8 % met accumulatieverwarming op nachttarief.
- Zelfverbruik schommelt ook per seizoen: voor het eerste profiel van Vlaanderen.be is dat 73 % in januari, 30 % in mei en juni en 84 % in december.
- Een installatie die groter is dan nodig voor je jaarverbruik, geeft doorgaans een lager zelfverbruik. Een kleinere installatie verhoogt het percentage.
- In het rekenmodel van de MYNRG Check is het zelfverbruik zonder batterij ongeveer 34 % als de panelen op jaarbasis evenveel produceren als je verbruikt. Het daalt naarmate de installatie groter wordt in verhouding tot je verbruik.
Hoe groot mag je installatie zijn?
Wat een extra kWp oplevert, hangt af van hoeveel van die extra productie je zelf verbruikt. Wordt alles geïnjecteerd, dan levert 1 kWp ongeveer 1.050 × 0,045 = 47 euro per jaar op. Wordt alles zelf verbruikt, dan is dat ongeveer 1.050 × 0,35 = 368 euro. De werkelijke waarde ligt ertussen, en hoe groter de installatie ten opzichte van je verbruik overdag, hoe dichter bij de lage waarde. Zet dat naast de prijs per kWp in Wat een installatie kost. Geen Vlaamse premie meer voor zonnepanelen (sinds 2024).
Praktische richtlijnen:
- Start bij je verbruik overdag, niet alleen bij je jaarverbruik. Werk je thuis, heb je een warmtepompboiler of laad je overdag een elektrische wagen? Dan kun je een grotere installatie rendabel benutten.
- Denk aan toekomstig verbruik. Een warmtepomp voegt ongeveer 4.000 kWh toe, vooral in de winter. Dan produceren panelen weinig: december levert ongeveer 3 % van de jaaropbrengst.
- Stuur je verbruik. Vlaanderen.be raadt een energiemanagementsysteem aan om een laadpaal of boiler af te stemmen op de zonneproductie.
- Thuisbatterij. Die investering is hoog en niet voor iedereen rendabel. Verhoog eerst je zelfverbruik, zie Hoe een thuisbatterij werkt.
Grenzen voor je installatie
- ⏱ Tot en met 5 kVA omvormervermogen op een eénfase-aansluiting. Van meer dan 5 tot 25 kVA is een meerfasige aansluiting nodig. Zie Eénfase of driefase en Wat een omvormer doet.
- ⏱ Boven 10 kVA moet je als particulier je registreren als zelfstandige om een injectievergoeding te krijgen, en betaal je belastingen op die inkomsten (info via FOD Financiën). Boven 25 kVA is een netstudie verplicht.
- Je dak: hellingen tussen 15° en 50° zijn meestal geschikt. Asbest is verboden en rieten daken en groendaken worden afgeraden. Check je dak op de Zonnekaart van Vlaanderen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar en heeft een zuidgericht dak met 35° helling, zonder schaduw. Panelen van 460 Wp.
- Opbrengst: 1.050 kWh per kWp per jaar.
- Zelfverbruik zonder batterij: 0,33 ÷ √(opbrengst ÷ verbruik), tussen 18 en 70 %. Dat is ca. 34 % bij A en ca. 28 % bij B, want een grotere installatie verbruikt een kleiner deel zelf. In de derde kolom schuift het gezin zijn verbruik naar de middag: 35 %.
- Bespaarde stroom: 0,35 euro per kWh. Injectievergoeding: 0,045 euro per kWh.
| A: 7 panelen, 3,22 kWp (dekt het jaarverbruik) | B: 10 panelen, 4,60 kWp (ongeveer de gemiddelde Vlaamse installatie) | B met 35 % zelfverbruik | |
|---|---|---|---|
| Jaarproductie | 3.381 kWh | 4.830 kWh | 4.830 kWh |
| Zelf verbruikt | 1.135 kWh (34 %) | 1.357 kWh (28 %) | 1.691 kWh (35 %) |
| Geïnjecteerd | 2.246 kWh | 3.473 kWh | 3.140 kWh |
| Waarde zelfverbruik | 397 euro | 475 euro | 592 euro |
| Waarde injectie | 101 euro | 156 euro | 141 euro |
| Voordeel per jaar | 498 euro | 631 euro | 733 euro |
Van A naar B (+1,38 kWp) stijgt het voordeel met ongeveer 133 euro, of ongeveer 96 euro per extra kWp. Verschuif je bij B je verbruik naar de middag, dan komt er ongeveer 102 euro per jaar bij zonder één extra paneel. Een oost- of westdak met hetzelfde verbruik heeft 8 panelen (3,68 kWp) nodig voor een vergelijkbare jaarproductie (ca. 3.310 kWh tegenover 3.381 kWh bij A).
Goed om te weten
- Eén zelf verbruikte kWh is ongeveer 7,8 keer meer waard dan één geïnjecteerde. Daarom telt niet alleen hoeveel je produceert, maar vooral wanneer je verbruikt.
- Een installatie die jaarlijks evenveel produceert als je verbruikt, gebruikt zelf maar ongeveer 34 % van die stroom. De rest gaat naar het net. Toch komt het grootste deel van het financiële voordeel uit dat zelfverbruik, ongeveer 80 % in het rekenvoorbeeld.
- Een afnamepiek in de avond daalt niet met meer panelen. Het capaciteitstarief is een deel van je nettarief dat op je piekvermogen steunt. ⏱ Voor 2026 kost het gemiddeld ongeveer 53,39 euro per kW per jaar (excl. btw), met een minimum van 2,5 kW. Met een digitale meter en zonnepanelen tellen enkel afnamepieken mee, geen injectiepieken. Zie Het capaciteitstarief.
- De opbrengst verschilt van jaar tot jaar. 2025 was een zeer zonnig jaar. Reken met het langjarig gemiddelde van ongeveer 1.050 kWh per kWp en niet met een uitzonderlijk zonnig jaar.
Voor- en nadelen
| Grotere installatie | Kleinere installatie |
|---|---|
| Meer productie in lente, zomer en herfst | Hoger zelfverbruikspercentage |
| Bruikbaar voor een latere warmtepomp of elektrische wagen | Minder afhankelijk van de lage injectievergoeding |
| Meer injectie tegen een lage en schommelende vergoeding, soms negatief | Lagere investering |
| Lager zelfverbruikspercentage | Dekt minder van je jaarverbruik |
| Bij hoge omvormervermogens een meerfasige aansluiting of zelfstandigenstatuut nodig | Later uitbreiden kan, maar moet je melden aan Fluvius |
Voor wie het technisch wil weten
- Zelfverbruik en zelfvoorzienendheid. Zelfverbruik = (P − I) ÷ P × 100, met P de totale productie en I de injectie. Zelfvoorzienendheid is het aandeel van je verbruik dat uit eigen panelen komt.
- Kwartierdata. Met een digitale meter raadpleeg je je kwartierwaarden in Mijn Fluvius. Daarmee analyseer je je eigen zelfverbruik en afnamepieken om nauwkeurig te dimensioneren.
- kWp en kVA. kWp is het paneelvermogen onder testomstandigheden. De grenzen van Fluvius gaan over het omvormervermogen in kVA. Het paneelvermogen mag hoger zijn dan het omvormervermogen. Fluvius vindt onderdimensioneren van de omvormer in ons klimaat verstandiger dan overdimensioneren, zie Wat een omvormer doet.
- Waarde van injectie. ⏱ De gewogen marktprijs van zonnestroom was in 2025 ongeveer 4,49 cent per kWh. De vergoeding ligt daar met 3,16 cent onder.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaamse Nutsregulator, Energieverbruik
- Vlaamse Nutsregulator, Prosumententarief
- Vlaamse Nutsregulator, Capaciteitstarief
- Vlaamse Nutsregulator, Prijzenrapport 2025
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- Vlaanderen.be, Zonnekaart
- Fluvius, Is mijn dak geschikt
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Zonnepanelen en digitale meter
- PVGIS-rekentool (Europese Commissie, JRC)
- US Department of Energy, PV Cells 101
Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
7Opbrengst in Vlaanderen
In het kort
Een installatie van 1 kWp (kilowattpiek, het nominale vermogen van de panelen) levert in Vlaanderen op een zuidgericht dak met 35° helling ongeveer 1.050 kWh per jaar op. PVGIS geeft voor Gent 1.055.
Wat betekent kWh per kWp?
Tussen Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt loopt ze van 1.038 tot 1.079 kWh. Een oost- of westdak met 30° helling haalt in de MYNRG Check ongeveer 900 kWh per kWp, dus ongeveer 85 % van een zuiddak (PVGIS komt voor oost en west met 30° op ongeveer 845). Ongeveer 68 % van de jaaropbrengst valt tussen april en september. December levert ongeveer 3 %.
Het kWp-getal geeft het vermogen van de panelen onder gestandaardiseerde testomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² en 25 °C paneeltemperatuur. De specifieke opbrengst in kWh per kWp per jaar zegt hoeveel energie dat vermogen op een bepaalde plaats en met een bepaalde oriëntatie in de praktijk levert. Het voordeel van die eenheid: je vermenigvuldigt ze met het vermogen van elke installatie. Een installatie van 3,22 kWp (7 panelen van 460 Wp) levert in Gent op een zuiddak dus ongeveer 3,22 × 1.050 = 3.380 kWh per jaar.
Waar komen de cijfers vandaan?
Alle cijfers komen uit PVGIS, de gratis rekentool van het Joint Research Centre van de Europese Commissie. De instellingen:
- Zonnestraling uit satellietgegevens van 2005 tot 2023, met een resolutie van ongeveer 5 km. De lokale horizon (heuvels) is meegerekend.
- Kristallijn silicium als paneeltype, vrijstaande montage en 14 % systeemverlies. Dat verlies dekt kabels, omvormer, vuil en veroudering.
- Vijf steden: Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt.
- Geen schaduw van bomen of gebouwen. Dat komt aan bod in Schaduw, bypassdiodes en optimizers.
Resultaat per stad
Zuid, helling 35°:
| Stad | kWh per kWp per jaar | Optimale helling | Opbrengst bij optimale helling |
|---|---|---|---|
| Antwerpen | 1.038 | 39° | 1.041 |
| Gent | 1.055 | 39° | 1.058 |
| Brugge | 1.079 | 40° | 1.082 |
| Leuven | 1.064 | 39° | 1.067 |
| Hasselt | 1.060 | 39° | 1.062 |
Het verschil binnen Vlaanderen is klein: Brugge ligt ongeveer 4 % boven Antwerpen. Dat is veel minder dan het effect van de oriëntatie. Op dit platform is Gent de referentie, met ongeveer 1.050 kWh per kWp (PVGIS: 1.055).
Resultaat per oriëntatie en helling
Gemiddelde van de vijf steden, uitgedrukt ten opzichte van het optimum (zuid, 39 à 40°: 1.062 kWh per kWp):
| Opstelling | kWh per kWp per jaar | Bereik tussen de steden | % van het optimum |
|---|---|---|---|
| Zuid, 35° | 1.059 | 1.038 tot 1.079 | 100 % |
| Zuid, 45° | 1.058 | 1.037 tot 1.078 | 100 % |
| Zuid, 50° | 1.048 | 1.027 tot 1.068 | 99 % |
| Zuid, 25° | 1.037 | 1.016 tot 1.056 | 98 % |
| Zuid, 20° | 1.017 | 997 tot 1.036 | 96 % |
| Zuid, 60° | 1.010 | 990 tot 1.030 | 95 % |
| Zuid, 15° | 992 | 972 tot 1.010 | 93 % |
| Zuidoost, 35° | 1.000 | 984 tot 1.009 | 94 % |
| Zuidwest, 35° | 993 | 970 tot 1.021 | 94 % |
| Horizontaal (plat dak, 0°) | 884 | 866 tot 898 | 83 % |
| Oost, 10° | 880 | 864 tot 890 | 83 % |
| West, 10° | 877 | 858 tot 896 | 83 % |
| Oost, 30° | 852 | 841 tot 860 | 80 % |
| West, 30° | 845 | 824 tot 870 | 80 % |
| Oost, 35° | 842 | 831 tot 849 | 79 % |
| West, 35° | 833 | 812 tot 859 | 78 % |
| Zuid, verticaal (gevel, 90°) | 761 | 747 tot 775 | 72 % |
| Noord, 35° | 554 | 546 tot 561 | 52 % |
Wat dit betekent:
- Tussen 25° en 50° op zuid zit je binnen 2 % van het optimum. Vlaanderen.be noemt zuid tot zuidoost en zuidwest met 30° tot 50° helling als beste productie.
- Voor een oost-westopstelling reken je niet met de helft, maar met ongeveer 80 %. Die opstelling heeft wel een ander dagprofiel, zie Oriëntatie en hellingshoek.
Verdeling over het jaar
Kilowattuur per kWp per maand, gemiddelde van de vijf steden:
| Maand | Zuid 35° | Aandeel van het jaar | Oost 30° + west 30° | Aandeel van het jaar |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 37,9 | 3,6 % | 18,7 | 2,2 % |
| Februari | 54,9 | 5,2 % | 33,0 | 3,9 % |
| Maart | 93,7 | 8,8 % | 67,8 | 8,0 % |
| April | 122,1 | 11,5 % | 101,6 | 12,0 % |
| Mei | 129,8 | 12,2 % | 119,6 | 14,1 % |
| Juni | 128,2 | 12,1 % | 123,3 | 14,5 % |
| Juli | 126,5 | 11,9 % | 120,3 | 14,2 % |
| Augustus | 116,2 | 11,0 % | 102,6 | 12,1 % |
| September | 101,2 | 9,6 % | 77,8 | 9,2 % |
| Oktober | 72,5 | 6,8 % | 46,8 | 5,5 % |
| November | 44,2 | 4,2 % | 23,0 | 2,7 % |
| December | 32,2 | 3,0 % | 14,4 | 1,7 % |
| Jaar | 1.059 | 100 % | 849 | 100 % |
- Zuid 35°: april tot en met september levert 68,3 % van het jaar, november tot en met januari samen 10,8 %. Juni levert ongeveer vier keer zoveel als december.
- Oost-westopstelling 30°: april tot en met september levert 76,0 %. Juni levert ongeveer 8,6 keer zoveel als december.
Hoe zonnig is een Vlaams jaar?
- PVGIS geeft voor Gent (zuid 35°) een standaardafwijking van 48 kWh per kWp per jaar, of 4,6 %. Dat is een maat voor de variatie van jaar tot jaar tussen 2005 en 2023.
- Het KMI mat in Ukkel in 2025 een globale zonnestraling op een horizontaal vlak van 1.184,8 kWh/m². De normale waarde (1991 tot 2020) is 1.037,6 kWh/m², dus 2025 lag ongeveer 14 % boven normaal en was de zonnigste periode sinds 1991. Het laagste jaar was 1998 met 916,8 kWh/m², ongeveer 12 % onder normaal.
- Je opbrengst in één kalenderjaar kan dus gemakkelijk enkele tot meer dan 10 % afwijken van het langjarig gemiddelde.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent met 3.500 kWh verbruik per jaar, in twee varianten: 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op zuid (35°), of 8 panelen (3,68 kWp) op een oost- of westdakvlak (30°). Zo rekent ook de MYNRG Check: per dakvlak, zonder gecombineerde oost-westopstelling.
- Opbrengst per kWp: zuid 35° ongeveer 1.050 kWh, oost of west 30° ongeveer 900 kWh (oriëntatiefactor 0,856). De maandverdeling volgt het PVGIS-profiel van Gent.
- 14 % systeemverlies en geen schaduw.
- Het gezin verbruikt 3.500 kWh per jaar (292 kWh per maand), gelijk verdeeld over de maanden. Dat is een vereenvoudiging, want in werkelijkheid verbruik je 's winters meer.
| Maand | Zuid (kWh) | Dekking van het maandverbruik | Oost of west (kWh) | Dekking van het maandverbruik |
|---|---|---|---|---|
| Januari | 122 | 42 % | 74 | 25 % |
| Februari | 176 | 60 % | 129 | 44 % |
| Maart | 301 | 103 % | 266 | 91 % |
| April | 390 | 134 % | 397 | 136 % |
| Mei | 411 | 141 % | 464 | 159 % |
| Juni | 408 | 140 % | 479 | 164 % |
| Juli | 400 | 137 % | 466 | 160 % |
| Augustus | 372 | 128 % | 402 | 138 % |
| September | 323 | 111 % | 305 | 105 % |
| Oktober | 232 | 80 % | 183 | 63 % |
| November | 142 | 49 % | 89 | 31 % |
| December | 104 | 36 % | 57 | 20 % |
| Jaar | 3.381 | 97 % | 3.310 | 95 % |
Op jaarbasis dekt de zuidvariant bijna het volledige verbruik (97 %) en de variant met oost of west 95 % (met één paneel meer). In november tot en met februari dekt de zuidvariant slechts 36 tot 60 % van een gelijkmatig verbruik, en in de zomer produceert ze ruim meer dan je verbruikt. Wat je met dat overschot doet, lees je in Hoeveel panelen je nodig hebt.
Goed om te weten
- Een oost- of westdak levert ongeveer 85 % van een zuiddak, niet de helft. Ongeveer 900 tegenover 1.050 kWh per kWp in de MYNRG Check. PVGIS geeft voor een oost-westopstelling met 30° ongeveer 845 kWh per kWp, ongeveer 80 %. De MYNRG Check rekent met een eigen oriëntatiefactor en komt daardoor iets hoger uit dan PVGIS.
- Een plat dak zonder helling haalt 83 % van het optimum. Een helling van 10° naar oost of west geeft ongeveer hetzelfde.
- Mei en juni leveren evenveel, en meer dan juli. De drie maanden samen leveren 36 % van het jaar.
- Een verticale zuidgevel produceert in december meer dan een dak van 35°. In Gent is dat 42 tegenover 38 kWh per kWp. Over het hele jaar levert de gevel wel 28 % minder.
Voor- en nadelen
| Zuid (30° tot 50°) | Oost-westopstelling (10° tot 35°) |
|---|---|
| Hoogste jaaropbrengst per kWp, rond 1.050 | Ongeveer 20 % lagere opbrengst per kWp |
| Meer winteropbrengst: december 3,0 % van het jaar | Minder winteropbrengst: december 1,7 % van het jaar |
| Productie concentreert zich rond het middaguur | Meer opbrengst in de ochtend en de avond van de zomer |
Fluvius merkt op dat een verdeling over twee dakvlakken de kans op zelfverbruik vergroot en de kans op uitval van de omvormer door overbelasting van het net verkleint. Vlaanderen.be noemt oost-westopstellingen bij een groter vermogen dan nodig daarentegen vaak minder gunstig voor het zelfverbruik. De uitkomst hangt dus af van je situatie.
Voor wie het technisch wil weten
- Hoe PVGIS rekent. PVGIS berekent de straling op het paneelvlak uit satellietgegevens, houdt rekening met de horizon, corrigeert voor invalshoek, spectrum, temperatuur en lage instraling, en past daarna het systeemverlies toe. De uitvoer is de wisselstroomenergie na verliezen.
- Verliezen in Gent, zuid 35°. Invalshoek −3,06 %, spectrum +1,77 %, temperatuur en lage instraling −5,40 %, systeem −14 %. Totaal −19,74 %. Op het paneelvlak valt 1.314,6 kWh/m² per jaar en er komt 1.055,1 kWh per kWp uit de omvormer. De verhouding (performance ratio) is dus 0,80.
- Helling. Op een horizontaal vlak in Gent valt gemiddeld 1.119 kWh/m² per jaar. Op een zuidhelling van 35° is dat 1.314,6 kWh/m², ongeveer 17 % meer.
- Gevoeligheid. Met 10 % systeemverlies krijg je 1.104 kWh per kWp (+4,6 %), met 18 % krijg je 1.006 (−4,6 %). Panelen die volledig in het dak zijn ingebouwd, zonder luchtstroom erachter, halen 1.021 (−3,3 %). Voor nieuwere paneeltypes biedt PVGIS een instelling die ongeveer 3 % hoger uitkomt (1.086 voor Gent).
- Temperatuur. Zonnecellen werken het best bij lage temperaturen. De gemiddelde luchttemperatuur in Gent loopt van 4,0 °C in januari tot 18,8 °C in juli.
- Diffuus licht. De verhouding diffuus tot globaal licht is in Gent ongeveer 0,5 tot 0,7. Een groot deel van de productie komt dus uit verstrooid licht.
- Veroudering. Panelen verliezen met de jaren wat vermogen. Silicium-panelen leveren na 25 jaar nog meer dan 80 % van hun oorspronkelijke vermogen, zie Hoe een zonnepaneel werkt.
- Wat PVGIS niet kent. Schaduw van bomen, schoorstenen en buren, vuil, defecten en een omvormer die op piekmomenten afregelt. De Zonnekaart van Vlaanderen houdt wel rekening met schaduw van gebouwen en bomen. Ze noemt een dak "ideaal" bij minstens 25 m² met een zoninstraling boven 1.000 kWh/m² per jaar en "bruikbaar" bij minstens 5 m² boven 800 kWh/m² per jaar.
Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
8Oriëntatie en hellingshoek
In het kort
Een zuidgericht dak levert in Vlaanderen het meeste per jaar: ongeveer 1.050 kWh per kWp (kilowattpiek, het vermogen van je panelen onder testomstandigheden). Een oost- of westdak haalt in de MYNRG Check ongeveer 900 kWh per kWp, zo'n 85 % daarvan.
Twee vragen die je best uit elkaar houdt
Het dagprofiel verschilt ook: zuid piekt rond de middag, een oost-westopstelling geeft een bredere en lagere curve. Wat voor jou beter is, hangt vooral af van het vermogen dat op je dak past en van wat je met je overschotten doet.
- Hoeveel kWh levert het per jaar? Dat bepalen de richting en de helling. Zie Opbrengst in Vlaanderen.
- Wanneer op de dag en in het jaar? Dat bepaalt hoeveel van je stroom je zelf verbruikt (zelfverbruik) en hoeveel je op het net zet (injectie).
Wat zeggen de officiële bronnen? Vlaanderen.be noemt zuid (zuidoost tot zuidwest) onder 30° tot 50° het best voor de productie. Een oost-westopstelling levert wat minder, maar ook 's ochtends en 's avonds stroom. Fluvius zegt dat zuid niet automatisch de beste keuze is: verbruik je vooral overdag, kies dan zuid; verbruik je vooral 's ochtends of 's avonds, dan zijn oost en west beter. Het WTCB (Wetenschappelijk en Technisch Centrum voor het Bouwbedrijf) geeft voor zuidoost of zuidwest maximaal ongeveer 5 % verlies en voor oost of west meer dan 15 %.
Het dagprofiel: een gemiddelde julidag en decemberdag
De cijfers hieronder zijn berekend met uurgegevens van PVGIS (het gratis zonnemodel van de Europese Commissie) voor Gent, gemiddeld over 2005 tot 2023. Ze tonen Wh per kWp per uur, in Belgische kloktijd. "Oost-westopstelling" is de helft van het vermogen op oost, de helft op west, beide onder 30°.
| Uur | Zuid 35°, juli | Oost-westopstelling, juli | Zuid 35°, december | Oost-westopstelling, december |
|---|---|---|---|---|
| 7 | 26 | 72 | 0 | 0 |
| 9 | 203 | 217 | 9 | 6 |
| 11 | 393 | 338 | 181 | 75 |
| 13 | 463 | 397 | 194 | 83 |
| 15 | 451 | 386 | 115 | 55 |
| 17 | 340 | 298 | 0 | 0 |
| 19 | 128 | 184 | 0 | 0 |
| 21 | 7 | 28 | 0 | 0 |
| Dagtotaal | 3.991 | 3.810 | 1.014 | 448 |
Wat je hieruit leest: - In juli verschillen de dagtotalen maar 5 %. Tussen ongeveer 10 u en 18 u levert zuid meer, ervoor en erna de oost-westopstelling. - In december haalt een oost-westopstelling slechts 44 % van zuid. Daar zit het grootste deel van het jaarverschil. - Dit zijn gemiddelden van alle dagen, ook de bewolkte. Op een heldere junidag piekt de oostkant rond 10 u en de westkant rond 16 u. Samen halen ze dan 96 % van het dagtotaal van zuid.
Hoeveel valt er in de ochtend en avond?
Het beeld "een oost-westopstelling is ochtend en avond" is groter dan de werkelijkheid. Over het hele jaar valt 10,1 % van een oost-westopstelling vóór 10 u, bij zuid 6,8 %. Tussen 10 u en 16 u valt bij een oost-westopstelling nog altijd 64 % van de productie, bij zuid 71 %. Het verschoven deel is dus ongeveer 7 procentpunten.
De helling bepaalt hoe zomerlastig je productie is
| Opstelling | kWh per kWp per jaar | Aandeel in november tot januari | Aandeel in april tot september |
|---|---|---|---|
| Zuid 15° | 988 | 8,5 % | 72,4 % |
| Zuid 35° | 1.055 | 10,9 % | 68,1 % |
| Zuid 50° | 1.044 | 12,3 % | 65,4 % |
| Zuid 60° | 1.006 | 13,3 % | 63,6 % |
| Oost of west 30° | ca. 845 | ca. 6,6 % | 75,9 % |
| Plat (0°) | 881 | 6,2 % | 76,8 % |
Een steilere helling schuift productie naar de winter, tegen een lagere jaaropbrengst. Een plat dak en oost of west met 10° hebben bijna hetzelfde seizoensprofiel. Het optimum voor de jaaropbrengst ligt bij 39° tot 40° naar het zuiden. Tussen 25° en 50° blijf je binnen 2 % van dat optimum.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar. Vergelijk zuid 35° (7 panelen van 460 Wp, 3,22 kWp) met een oost- of westdakvlak van 30° (8 panelen, 3,68 kWp). De MYNRG Check rekent per dakvlak en kent geen gecombineerde oost-westopstelling; een oost-westopstelling behandel je dus per dakvlak als oost- of westdak.
Aannames: - Verbruik 3.500 kWh per jaar. - Opbrengst: zuid 1.050 kWh/kWp, oost of west 30° ca. 900 kWh/kWp (oriëntatiefactor 0,856). - Zelfverbruik zonder batterij: 0,33 ÷ √(productie ÷ verbruik), begrensd tussen 18 en 70 %. Dit model rekent op jaarbasis en niet per uur. - Bespaarde stroom 0,35 euro/kWh, injectievergoeding 0,045 euro/kWh. ⏱
| Zuid 35° | Oost of west 30° | |
|---|---|---|
| Panelen | 7 (3,22 kWp) | 8 (3,68 kWp) |
| Productie | 3.381 kWh | ca. 3.310 kWh |
| Zelf verbruikt | 1.135 kWh (34 %) | ca. 1.123 kWh (34 %) |
| Op het net gezet | 2.246 kWh | ca. 2.187 kWh |
| Waarde per jaar | ca. 498 euro | ca. 490 euro |
| Investering | ca. 2.900 euro | ca. 3.310 euro |
| Terugverdientijd | ca. 5,8 jaar | ca. 6,7 jaar |
Met één paneel extra haalt het oost- of westdak bijna dezelfde productie en hetzelfde zelfverbruik (34 %). In geld komt zuid er ongeveer 8 euro per jaar beter uit, maar de extra paneel kost ongeveer 410 euro meer, waardoor de terugverdientijd ongeveer een jaar langer wordt. Het gezin met een oost- of westdak hoeft geen spijt te hebben als het dak geen keuze laat, maar het krijgt ook geen veel hoger zelfverbruik. Meer eigen stroom gebruik je vooral door verbruik te verschuiven (Verbruik verschuiven) of met een batterij (Rendabiliteit in Vlaanderen).
Goed om te weten
- In juli is het verschil klein. Het jaarverlies van ongeveer 20 % zit vooral in de winter, lente en herfst.
- Een extra paneel vangt het opbrengstverschil op. In het rekenvoorbeeld heeft oost of west 8 panelen nodig tegenover 7 bij zuid. De investering stijgt van ca. 2.900 naar ca. 3.310 euro.
- Een oost-westopstelling heeft een lagere piek. De hoogste uurwaarde is 685 W per kWp, bij zuid 896 W. Fluvius schrijft dat panelen over twee dakdelen verdelen ook de kans verkleint dat de omvormer uitvalt door overbelasting van het net.
- Een kleinere omvormer volstaat bij een oost-westopstelling. Met 600 W AC per kWp gaat bij zuid 4,4 % van de jaaropbrengst verloren aan afknippen, bij een oost-westopstelling 0,1 %. Meer daarover in DC/AC-ratio en clipping.
Voor- en nadelen
| Zuid (30° tot 50°) | Oost-westopstelling (10° tot 35°) | |
|---|---|---|
| Jaaropbrengst per kWp | Hoogste, ca. 1.050 kWh | Ca. 15 % lager (MYNRG Check), volgens PVGIS ca. 20 % |
| December | 2,3 keer meer dan een oost-westopstelling | Slechts 44 % van zuid |
| Dagprofiel | Hoge middagpiek | Bredere, lagere curve |
| Zelfverbruik in % | Lager | Hoger |
| Omvormer | Meer kans op afknippen | Kleinere omvormer volstaat |
Voor wie het technisch wil weten
- Uurreeks. PVGIS geeft per uur het vermogen voor 1 kWp. Lees de uurwaarde als gemiddelde rond dat uur; de tijdsaanduiding kan ongeveer een half uur afwijken.
- Mix 50/50. "Oost-westopstelling" is het gemiddelde van twee gelijke dakvlakken. Bij een andere verdeling schuift het profiel naar die kant.
- Zonnehoek. In Gent staat de zon om 12 u zonnetijd 62° hoog op 21 juni, 39° op 21 maart en september, en 15,5° op 21 december. Een lage winterzon treft zuidpanelen bijna loodrecht, oost- en westpanelen onder een scherpe hoek. Zo verklaar je de zwakke winter van een oost-westopstelling.
- Uurwaarden middelen uit. Op kwartierbasis ligt het echte zelfverbruik lager en het afknippen hoger dan hier berekend.
Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
9Schaduw, bypassdiodes en optimizers
In het kort
Schaduw kost niet evenveel als het schaduwdeel van je dak. Een paneel bestaat uit cellen in serie met meestal drie bypassdiodes, en de schaduw van een halve cel kan het vermogen van een derde van het paneel wegnemen.
Wat is schaduw voor een zonnepaneel?
Verre obstakels kosten een zuiddak veel meer dan een oost-westopstelling: een obstakel van 20° hoogte in het zuiden kost zuid 35° ongeveer 7 % en een oost-westopstelling ongeveer 3 % van de jaaropbrengst. Optimizers of micro-omvormers winnen bij matige tot sterke schaduw ongeveer 4 tot 12 % terug, maar bij lichte schaduw doet een gewone omvormer het vaak even goed.
Een zonnepaneel is een serieschakeling van zonnecellen. In een serie loopt overal dezelfde stroom, en de zwakste cel bepaalt die stroom. Is één cel beschaduwd, dan remt ze alle cellen in haar groep af. Er zijn vier soorten schaduw: - Verre schaduw: gebouwen, bomen of heuvels op tientallen meters. Ze beschaduwen het hele dak tegelijk bij een lage zon. - Nabije schaduw: schouw, dakkapel, dakraam, antenne, takken of een naburig dakvlak. Ze treft enkele panelen of cellen. - Eigen schaduw: panelenrijen op een plat dak die elkaar beschaduwen, zie Panelen op een plat dak. - Vuil: een blad of vogelpoep werkt als kleine, scherpe schaduw, zie Reinigen en onderhoud.
Vlaanderen.be zegt het kort: de opbrengst daalt bij schaduw van gebouwen, schoorstenen of bomen. De Zonnekaart houdt ook rekening met de schaduw van andere gebouwen, bomen en schouwen.
Hoe werkt een bypassdiode?
Een bypassdiode is een onderdeeltje dat de stroom om een groep cellen heen leidt. Een standaardpaneel heeft er meestal drie, elk voor 12 tot 18 cellen. Zo werkt het: 1. Wordt een cel door schaduw te zwaar belast, dan gaat de diode van die groep geleiden. 2. De stroom van de andere groepen loopt via de diode om de beschaduwde groep heen. 3. De rest van het paneel blijft werken, maar de spanning daalt met die van de groep: bij drie groepen met ongeveer een derde.
Zonder diode zou de beschaduwde cel opwarmen tot een hotspot. Maar ook met diode kan lokale schaduw warmte geven: volgens IEA PVPS tot 200 W op de meest beschaduwde cel. Komt er een defect in die cel bij, dan zijn schade of brand mogelijk. Zie ook Brandveiligheid en verzekering.
Hoeveel kost een beetje schaduw echt?
Het verlies is niet evenredig met de beschaduwde oppervlakte. NREL (het Amerikaanse onderzoeksinstituut voor energie) mat het op een string van tien oudere panelen: - Vanaf 25 tot 40 % schaduw op één cel daalt het vermogen van de 18-cellige groep sterk. Bij meer dan 40 % valt de groep volledig weg. - Het ergste geval: de schaduw van een halve cel kan het vermogen van alle 18 cellen in die groep wegnemen. - Extra schaduw op dezelfde groep geeft daarna geen extra verlies. - Bij weinig instraling schakelt de diode minder snel in, dus het effect is groter bij zonnig weer.
Een dunne tak of een schoorsteenpijp die over enkele cellen strijkt, kan dus meer verlies geven dan een brede schaduw over een heel paneel. Het gaat om een proef met oudere panelen; moderne panelen met meer diodes kunnen anders reageren.
Verre schaduw: wat de horizon kost
PVGIS laat je een horizon invoeren: de hoogte van de obstakels, gezien vanuit je panelen, per richting. Hieronder de opbrengst in kWh per kWp per jaar voor Gent, met gelijke obstakels over de aangegeven richtingen. Een oost-westopstelling is hier het gemiddelde van oost 30° en west 30°.
| Horizon | Zuid 35° | Verlies | Oost-westopstelling 30° | Verlies |
|---|---|---|---|---|
| Geen obstakels | 1.056 | 847 | ||
| 10° rondom | 1.034 | −2,1 % | 825 | −2,5 % |
| 20° rondom | 930 | −11,9 % | 760 | −10,3 % |
| 30° rondom | 804 | −23,9 % | 679 | −19,7 % |
| 20° enkel zuid | 978 | −7,4 % | 823 | −2,8 % |
| 30° enkel zuid | 911 | −13,7 % | 797 | −5,8 % |
| 20° enkel oost | 1.033 | −2,2 % | 816 | −3,6 % |
| 20° enkel west | 1.032 | −2,3 % | 814 | −3,9 % |
Een obstakel van 20° is bijvoorbeeld een muur of boom die 7,3 m hoger is dan je panelen, op 20 m afstand.
Wat je ziet: een obstakel in het zuiden treft een zuidgericht dak veel harder, omdat het net de beste uren wegneemt. Een obstakel in het oosten of westen treft vooral een oost-westopstelling. Een lage horizon van 10° kost maar ongeveer 2 %.
Beperking: PVGIS behandelt obstakels als een verre horizon die het hele paneelveld tegelijk beschaduwt. Schaduw van een schouw of tak op enkele cellen zit er niet in. Daarvoor is een schaduwstudie ter plaatse nodig.
Waarom schaduw 's winters erger is
Hoe lager de zon, hoe langer de schaduw. In Gent staat de zon op 21 juni om 12 u zonnetijd 62° boven de horizon, op 21 maart en september 39° en op 21 december 15,5°. Een schouw van 2 m werpt dan 1,0 m, 2,5 m en 7,2 m schaduw. Schaduw die je in de zomer niet opmerkt, kan in de winter een heel dakvlak raken.
Wat kun je doen?
- Ontwerp en afstand. Hoe verder de panelen van een obstakel staan, hoe minder schaduw.
- Stringindeling. Omdat in een serie dezelfde stroom loopt, zet je panelen met dezelfde schaduw en richting best samen op één string of MPPT-ingang. Zie Stringdimensionering en MPPT.
- Schaduwtolerante panelen. Panelen met vier of meer bypassdiodes verliezen minder per beschaduwde groep en voorkomen hotspots beter.
- Elektronica per paneel. Optimizers (een klein omvormertje per paneel, zie Optimizers) of micro-omvormers (een volledige omvormer per paneel, zie Micro-omvormers) laten elk paneel op zijn eigen werkpunt werken. Een beschaduwd paneel remt de rest niet af.
Wanneer lonen optimizers of micro-omvormers?
NREL vergeleek twee identieke systemen van 8 kW naast elkaar, één met stringomvormer en één met micro-omvormers, onder kunstmatige schaduw:
| Schaduw (verlies aan instraling) | Voordeel micro-omvormers |
|---|---|
| Licht (7 %) | ca. 4 % |
| Matig (19 %) | ca. 8 % |
| Zwaar (26 %) | ca. 12 % |
De elektronica won telkens 40 tot 50 % van het schaduwverlies terug.
IEA PVPS Task 13 (2024) maakt onderscheid naar het aandeel beschaduwde panelen:
| Schaduw | Aanbeveling |
|---|---|
| Minder dan 10 % van de panelen | Stringomvormer het beste |
| 10 tot 40 % | Optimizers vaak beter, verschillen beperkt |
| Meer dan 40 % | Optimizers op alle panelen het meest efficiënt |
Verder zegt IEA PVPS dat onafhankelijke metingen ongeveer 2 % extra verlies bij optimizers tonen, terwijl fabrikanten 99 % rendement opgeven. De verschillen in jaaropbrengst liggen bij lichte tot matige schaduw meestal onder 4 %. En bypassdiodes blijven volgens het rapport de meest robuuste oplossing voor de meeste schaduwsituaties. Elektronica op het dak is ook een extra onderdeel dat bij een storing vervangen moet worden.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) en een boom of gebouw in het zuiden dat 20° boven de horizon uitkomt. Vergelijk met 8 panelen (3,68 kWp) op een oost- of westdak. De MYNRG Check rekent per dakvlak en kent geen gecombineerde oost-westopstelling; die behandel je dus per dakvlak als oost- of westdak.
Aannames: opbrengst 1.050 kWh/kWp bij zuid en ca. 900 kWh/kWp bij oost of west 30°, geen andere schaduw, geen vuil. Het procentuele verlies door het obstakel komt uit de PVGIS-berekening met horizonprofiel (−7,4 % bij zuid, −2,8 % bij een oost-westopstelling met 30°; dat is een andere situatie dan het oost- of westdak met 900 kWh/kWp).
| Zuid 35° (7 panelen) | Oost of west 30° (8 panelen) | |
|---|---|---|
| Opbrengst zonder obstakel | 3.381 kWh/jaar | ca. 3.310 kWh/jaar |
| Opbrengst met obstakel | 3.131 kWh/jaar | ca. 3.217 kWh/jaar |
| Verlies | 250 kWh (−7,4 %) | ca. 93 kWh (−2,8 %) |
Zonder obstakel levert zuid met één paneel minder nog 71 kWh meer. Met het obstakel draait dat om: het oost- of westdak levert dan ca. 86 kWh (ca. 3 %) meer, maar met één paneel extra. Per kWp blijft zuid hoger (ca. 972 tegenover ca. 874 kWh per kWp).
Staat er een schouw die op twee van de zeven panelen valt (29 %), dan zit je in de middencategorie van IEA PVPS. Elektronica per paneel is dan vaak beter, maar het verschil blijft beperkt. Vraag je installateur een schaduwberekening per paneel en een offerte met en zonder elektronica per paneel.
Goed om te weten
- Een halve cel schaduw kan een derde van een paneel uitschakelen. Een dunne tak doet meer kwaad dan zijn breedte doet vermoeden.
- Bij weinig schaduw is een optimizer vaak geen winst. Een gewone omvormer geeft dan meestal evenveel of meer.
- Dezelfde horizon kost een zuiddak meer dan twee keer zoveel als een oost-westopstelling (PVGIS). Bij 20° in het zuiden: −7,4 % tegenover −2,8 %.
- Een diode kan zelf warm worden. Bij plaatselijke schaduw tot 200 W op één cel.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Elektronica per paneel | Wint bij matige tot sterke schaduw 4 tot 12 % terug | Bij weinig schaduw geen winst of ca. 2 % extra verlies; extra onderdelen op het dak; extra kost |
| Stringomvormer met goede stringindeling | Geen extra elektronica op het dak; bij lichte schaduw vaak even goed | Grotere verliezen bij matige tot sterke schaduw |
| Schaduwtolerante panelen | Verliezen minder per beschaduwde groep | Meerprijs en aanbod niet nagegaan |
Voor wie het technisch wil weten
- Stroom en spanning. Een groep die door de diode overbrugd wordt, verlaagt de stringspanning met de spanning van die groep.
- Tracking. NREL meldt dat bij sommige schaduwpatronen een stringomvormer extra verliezen kan hebben omdat hij het maximale vermogenspunt niet goed volgt. Zie MPPT.
- Horizon in PVGIS. De horizon is een lijst hoogtehoeken per richting, beginnend bij noord en klokwijzerzin. Hier zijn 36 punten (stappen van 10°) gebruikt.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- NREL, Deline, Partially Shaded Operation of a Grid-Tied PV System (2009)
- NREL, Partial Shade Evaluation of Distributed Power Electronics for Photovoltaic Systems (2012)
- IEA PVPS Task 13, Performance of Partial Shaded PV Generators Operated by Optimized Power Electronics (2024), Executive Summary
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- Vlaanderen.be, Zonnekaart
- PVGIS, PVcalc met horizonprofiel
Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst
10Opbrengst opvolgen
In het kort
Vergelijk je jaaropbrengst met de verwachting voor je dak en niet je opbrengst van één maand. Voor zuid 35° in Vlaanderen is die verwachting ongeveer 1.050 kWh per kWp (kilowattpiek, het nominale vermogen van de panelen).
Stap 1: weet wat je mag verwachten
Het weer laat een enkele maand gemakkelijk 40 % of meer afwijken. Een betere test is de performance ratio: je werkelijke opbrengst gedeeld door wat de instraling toelaat. Voor een goed werkende installatie ligt die rond 77 tot 80 %. Mijn Fluvius toont afname en injectie bij je meter. Je productie lees je af in de app van je omvormer of op een productiemeter.
PVGIS is de gratis rekentool van het Joint Research Centre van de Europese Commissie. Voor Gent (zuid, 35°, 14 % systeemverlies, satellietgegevens van 2005 tot 2023) geeft het:
- Jaaropbrengst: 1.055 kWh per kWp. Voor een oost-westopstelling is dat ongeveer 850 kWh per kWp (PVGIS), of ongeveer 80 %.
- Instraling op het paneelvlak: 1.315 kWh per m² per jaar.
- Standaardafwijking tussen jaren: 48 kWh per kWp.
- De jaaropbrengst varieerde tussen 983 en 1.144 kWh per kWp (−5,2 % tot +10,3 % ten opzichte van het gemiddelde). In 15 van de 19 jaren bleef ze binnen ±5 %.
Verdeling over de maanden in Gent (kWh per kWp, zuid 35°):
| Jan | Feb | Mrt | Apr | Mei | Jun | Jul | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37,9 | 55,1 | 94,0 | 121,8 | 128,5 | 127,3 | 124,7 | 115,9 | 100,8 | 72,4 | 44,2 | 32,5 |
April tot en met september levert 68,1 % van het jaar.
Andere hoeken in Gent: een verticale zuidgevel (90°) haalt 758 kWh per kWp, een helling van 60° haalt 1.006 en een verticale oost- of westgevel ongeveer 530. Vergelijk dus altijd met de waarde voor jouw helling en richting. Meer daarover in Opbrengst in Vlaanderen en Oriëntatie en hellingshoek.
Stap 2: vergelijk op jaarbasis, niet per maand
De spreiding per maand tussen 2005 en 2023 is groot:
- Januari: −23 % tot +41 %. Februari: −41 % tot +68 %. December: −43 % tot +60 %.
- Juni: −23 % tot +23 %. Juli: −19 % tot +28 %.
- De standaardafwijking per maand loopt van 7 % (september) tot 28 % (februari en december).
Een maand die 20 % onder de verwachting ligt, zegt dus niets over je installatie. Een jaar op 90 % van de verwachting verdient wel aandacht. Maar ook een jaar schommelt: zie "Goed om te weten".
Stap 3: gebruik de performance ratio
De performance ratio (PR, volgens de norm IEC 61724) is de werkelijke opbrengst gedeeld door de referentieopbrengst. Je deelt de kWh die je per kWp kreeg door de instraling op het paneelvlak in kWh per m². De PR corrigeert zo voor het weer, waardoor een bewolkte maand eerlijker te vergelijken is. De PR is gebaseerd op het gelijkstroomvermogen onder testomstandigheden en is gevoelig voor temperatuur. Ze ligt in warme maanden dus lager.
Referenties:
- PVGIS-model voor Gent: jaar-PR van 80,3 %. Per maand loopt ze van 77,0 % (juli) tot 85,4 % (januari). De 14 % verlies is een aanname van PVGIS.
- Praktijkvloot: in een onderzoek bij meer dan 8.400 kleine installaties, veel in België en gemiddeld 30,5 maanden oud, was de gemiddelde PR 76,7 % en de opbrengst 954,9 kWh per kWp per jaar. Dat is een gemiddelde van die dataset en geen Vlaamse norm.
- Fraunhofer ISE: ⏱ 80 % bij aanvang en 73,6 % gemiddeld over de levensduur.
Voor de instraling heb je een meting nodig, bijvoorbeeld van een instralingsmeter of een betrouwbare weerbron.
Welke gegevens zie je waar?
Omvormer-app of -portaal. Toont je productie (kWh en vermogen) per dag, vaak per string of per paneel. Zie Energiedata en monitoring.
Mijn Fluvius (met digitale meter). ⏱ Een grafiek van afname en injectie tot op het kwartier. De gegevens worden dagelijks bijgewerkt en de recentste dag is meestal gisteren of eergisteren. Zie De digitale meter.
Meterdisplay. ⏱ Op de digitale meter lees je de maandpiek van de lopende maand af (code 1.6.0). Dat is nuttig voor het capaciteitstarief, zie Het capaciteitstarief.
Realtime. Via een dongle op de gebruikerspoort van de digitale meter kun je realtime meekijken, zie De P1-poort.
Typische fouten en hoe je ze herkent
Fluvius noemt als signalen een plotse opbrengstdaling, abnormale warmte, zichtbare schade, vervuiling of schaduw. Vervuiling en schaduw zijn volgens Fluvius niet echt een defect.
| Signaal | Mogelijke oorzaak | Wat doe je |
|---|---|---|
| Plotse daling tot nul | Omvormer uit, zekering gevallen, netuitval | Controleer de foutcode en het lampje, zie Storingen en foutcodes |
| Uitval of afknijping op zonnige dagen in lente en zomer | Omvormer schakelt uit door te hoge netspanning | Meld het bij Fluvius |
| Geleidelijk lager dan de jaren voordien | Vervuiling, groeiende schaduw, veroudering | Visuele controle, zie Reinigen en onderhoud, Schaduw, bypassdiodes en optimizers en Degradatie en levensduur |
| Eén string produceert minder | Paneeldefect, losse connector, defecte bypassdiode | Vergelijk de gegevens per string en bel een erkende installateur, zie Erkende installateur |
| Opbrengst valt plat op zonnige dagen | Afkappen: de omvormer is kleiner dan de panelen | Normaal, zie DC/AC-ratio en clipping |
Uitval door te hoge netspanning. ⏱ Valt je omvormer uit door een te hoge netspanning, dan contacteert Fluvius je binnen 10 werkdagen na je melding (078 35 35 00). Onder voorwaarden is er een vergoeding; vraag de actuele bedragen en voorwaarden na bij Fluvius. Het spanningsverlies in je interne installatie (fase en nul samen) mag maximaal 1 % bedragen. Fluvius dekt geen verkeerd geplaatste omvormers of bekabeling.
Omvormer stuk? Meld de tijdelijke buitenwerkingstelling in Mijn Fluvius.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling.
- Verwachting voor het jaar: 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh.
- Verwachting voor juli: 3,22 × 124,7 ≈ 402 kWh.
- De omvormer-app toont voor juli 360 kWh. Dat is ongeveer 10 % onder de verwachting.
Eerste lezing. Juli varieert tussen −19 % en +28 %, dus −10 % is niet conclusief.
Tweede stap met de PR. Stel dat een betrouwbare weerbron voor die juli 140 kWh/m² instraling op het paneelvlak geeft (aangenomen waarde). Dan is de PR = 360 ÷ (3,22 × 140) = 80 %. Dat ligt boven de PVGIS-PR voor juli (77,0 %). De installatie werkt goed en het was gewoon een minder zonnige maand.
Als de PR 65 % was, zou de productie bij dezelfde instraling 293 kWh zijn. Dan zoek je een defect: de foutcode, de strings vergelijken, een visuele controle.
Vuistregel: kijk eerst naar het jaar of naar de PR, en trek pas dan conclusies over je installatie.
Goed om te weten
- Een maand vergelijken met PVGIS zegt bijna niets. Februari kan 41 % onder tot 68 % boven het gemiddelde liggen, juli −19 % tot +28 %.
- Zelfs een heel jaar kan 5 % of meer onder de verwachting liggen zonder defect. In het slechtste jaar was dat 983 tegenover 1.055 kWh per kWp. Pas na enkele jaren of met de PR zie je een echte afwijking.
- Een lagere PR in de zomer is geen fout. In PVGIS is ze 77,0 % in juli en 85,4 % in januari, door de warmte van de panelen.
- Een defect door spanning op de cellen (PID) zie je moeilijk in monitoring. Het effect is bij veel zon klein en bij weinig licht groter (IEA PVPS). Vergelijk strings of vergelijk lichtarme dagen met zonnige.
- Een kleinere omvormer kan vervuiling verbergen. Doordat de omvormer afkapt, valt een kleiner vermogen van je panelen niet op (IEA PVPS).
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Omvormer-app | Directe productie, vaak per string. Helpt uitval vroeg te zien. | Afhankelijk van internet en cloud. De nauwkeurigheid van de meting is niet altijd gekend. |
| Mijn Fluvius | Gratis, officiële meterdata, kwartierwaarden. | Toont afname en injectie en een dag vertraging. |
Voor wie het technisch wil weten
- PR-formule: PR = (E ÷ P_DC,STC) ÷ (H_i ÷ G_STC). Hierin is E de geproduceerde wisselstroomenergie, P_DC,STC het nominale gelijkstroomvermogen, H_i de instraling op het paneelvlak en G_STC = 1 kW/m². De PR is dimensieloos en wordt als percentage uitgedrukt.
- Temperatuurcorrectie. De PR daalt bij warmte. Een temperatuurgecorrigeerde PR is stabieler voor trendanalyse (Sandia).
- Afkappen verbergt vervuiling en veroudering bij een lage verhouding tussen paneelvermogen en omvormervermogen, zie DC/AC-ratio en clipping.
- Kwartiercijfers. Een sterk schommelend vermogen kan wijzen op schaduw, afkapping door netspanning of een instabiele verbinding.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- PVGIS-rekentool (Europese Commissie, JRC)
- Sandia PVPMC, Performance Ratio
- Lindig e.a. (TU/e), Performance analysis and degradation of a large fleet of PV systems
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report
- IEA PVPS, Fact Sheet Soiling
- Fluvius, Hoe mijn energieverbruik online raadplegen
- Fluvius, Voordelen van de digitale meter
- Fluvius, Storing zonnepanelen
- Fluvius, Uitval omvormer
- Fluvius, Storingen zonnepanelen
Gids zonnepanelen · Deel 3 · Plaatsing en onderhoud
11Panelen op een plat dak
In het kort
Op een plat dak kies je zelf helling en richting. De panelen moeten genoeg van elkaar staan om elkaar niet te beschaduwen, en ze moeten bij storm op het dak blijven.
Drie manieren om panelen op een plat dak te houden
Dat lukt met ballast (gewicht), met bevestiging aan de constructie of met kleefsystemen. Alle drie vragen dat je de draagkracht en de dichting van het dak laat controleren. Een volledig vlak paneel haalt ongeveer 83 % van het optimum, zuid onder 15° ongeveer 93 %. Per m² dak kan een platte oost-westopstelling meer opleveren dan zuid, omdat de panelen veel dichter kunnen staan.
Volgens Leefmilieu Brussel (Gids Duurzame Gebouwen) zijn er in essentie drie opties: 1. Ballast. Consoles of een draagstructuur met gewicht erop, zoals betonblokken of grind. Het dak wordt niet doorboord. Nadeel: het gewicht en de gevoeligheid voor wind. 2. Bevestiging aan de gebouwstructuur. Een draagstructuur die door de dakopbouw in de onderliggende constructie verankerd is. Rond de verankeringspunten is een volledige afdichting nodig. 3. Kleven. Soepele panelen in dunne lagen die rechtstreeks op het dakmembraan gekleefd worden. Dat is bedoeld voor daken met een lichte helling, tot ongeveer 10°, en een gewicht onder 10 kg/m².
Los geplaatste, geballaste panelen kunnen door zuiging oplichten, kantelen of verschuiven. Laat een bijkomende draagstructuur daarom controleren door een stabiliteitsingenieur.
Welke helling op een plat dak?
- Zuid: consoles en draagstructuren staan volgens Leefmilieu Brussel op 15° tot 40°.
- Platte oost-westopstelling: doorgaans laag, zodat de rijen dicht op elkaar passen.
- Een steilere helling vraagt meer afstand tussen de rijen, zie verder.
Opbrengst per kWp (PVGIS, gemiddelde van vijf Vlaamse steden):
| Opstelling | kWh per kWp per jaar | % van het optimum |
|---|---|---|
| Zuid 25° | 1.037 | 98 % |
| Zuid 20° | 1.017 | 96 % |
| Zuid 15° | 992 | 93 % |
| Horizontaal (0°) | 884 | 83 % |
| Oost of west 10° | ca. 880 | 83 % |
| Oost of west 30° | ca. 850 | 80 % |
Bijna vlak leggen kost dus weinig tegenover de volle helling. Meer over richting en helling in Opbrengst in Vlaanderen en Oriëntatie en hellingshoek.
Afstand tussen de rijen
Staan de rijen te dicht, dan werpt de ene rij schaduw op de volgende. Leefmilieu Brussel geeft de vuistregel dat de tussenruimte drie keer de hoogte van het vorige paneel is. Dat komt neer op een schaduwhoek van 18,5°. De "pitch" is de afstand van de onderrand van de ene rij tot de onderrand van de volgende.
Berekening voor een paneel van 1,7 m lengte (aangenomen formaat). De tweede regel zorgt voor geen schaduw op 21 december om 12 u zonnetijd, wanneer de zon in Gent 15,5° hoog staat.
| Helling | Hoogte bovenrand | Pitch volgens 3×-regel | Pitch zonder schaduw op 21 dec | Aandeel dak bedekt (tweede regel) |
|---|---|---|---|---|
| 10° | 0,30 m | 2,56 m | 2,74 m | 61 % |
| 15° | 0,44 m | 2,96 m | 3,23 m | 51 % |
| 20° | 0,58 m | 3,34 m | 3,69 m | 43 % |
| 25° | 0,72 m | 3,70 m | 4,13 m | 37 % |
| 35° | 0,98 m | 4,32 m | 4,91 m | 28 % |
Een steile helling kost dus snel veel plaats: bij 35° neemt één rij bijna 5 m dak in voor een paneel van 1,7 m.
Platte oost-westopstelling
Bij een platte oost-westopstelling kijken de panelen om beurt naar oost en west, met een lage helling. De rijen schermen elkaar minder af, dus er passen meer panelen op hetzelfde dak. Onderzoekers van de EPFL (Zwitserland) vergeleken drie daken in Neuchâtel. Een oost-westopstelling met 5° tot 7° helling gaf telkens meer opbrengst per m² dak dan zuid: 60 tegenover 52, 71 tegenover 43 en 86 tegenover 75 kWh per m² dak per jaar. Dat is 14 %, 66 % en 14 % meer. Financieel was het resultaat gemengd: zuid was het best voor twee daken, de oost-westopstelling voor het derde. Het gaat om een kleine Zwitserse studie, dus de cijfers zijn geen garantie voor Vlaanderen.
Wind en ballast
Wind kan panelen optillen, kantelen of laten schuiven. Buildwise meldde na een winderige winter veel schadegevallen in België, vooral bij geballaste structuren. De windbelasting is het hoogst aan de hoeken en randen van het dak. Bouwunie raadt aan daar geen panelen te plaatsen, een afschermplaat aan de achterzijde te gebruiken en kleine spleten tussen de panelen te laten voor drukvereffening.
Hoeveel ballast je nodig hebt, hangt af van de gebouwhoogte, de plaats op het dak, de helling en de afstand tot de rand. Er is geen universeel getal. De bronnen noemen zelf alleen indicatieve oppervlaktelasten:
| Systeem | Oppervlaktelast (kg per m² dak) |
|---|---|
| Consoles of draagstructuur met ballast | meer dan 80 |
| Draagstructuur bevestigd aan de gebouwstructuur | meer dan 40 |
| Soepele panelen, gekleefd | minder dan 10 |
| Ballastsystemen met lage helling (12° in plaats van 25°) | minder dan 15 |
De spreiding laat zien dat elk dak een eigen berekening nodig heeft. Een lagere helling en aangepaste rijafstand kunnen de ballast sterk verminderen.
Draagkracht van het dak
- Daken zijn normaal berekend op circa 80 kg/m² (niet toegankelijk), circa 250 kg/m² (toegankelijk bij woningen) en circa 300 kg/m² (toegankelijk bij kantoren).
- Een geballast systeem kan meer dan 80 kg/m² wegen. De marge op een niet toegankelijk dak is dus klein. Of die waarden vergelijkbaar zijn, hangt af van wat er in de ontwerpbelasting zit, maar ze tonen waarom een controle nodig is. Laat dat doen door een burgerlijk ingenieur of een gespecialiseerd bureau.
- Zonnepanelen zelf wegen ongeveer 11 tot 13 kg/m² (WTCB).
Dakopbouw, dichting en onderhoud
- Bij een bestaand dak raadt Bouwunie minstens een nieuw membraan aan, omdat panelen ongeveer 20 tot 25 jaar meegaan. Kabeldoorvoeren vragen aandacht voor luchtdichtheid.
- Fluvius raadt aan dakisolatie of een dakraam te plannen vóór je de panelen plaatst. Rieten daken en groendaken raadt Fluvius af om veiligheidsredenen. Heb je een groendak, vraag dan advies voor jouw situatie.
- Betreed de panelen nooit. Het WTCB waarschuwt dat kristallijne panelen daarbij verborgen celschade (microscheurtjes) kunnen oplopen. Dat kan het vermogen merkbaar verlagen, zie Reinigen en onderhoud.
Vergunning en regels ⏱
Volgens Vlaanderen.be heb je vanaf 1 maart 2026 geen vergunning nodig voor zonnepanelen op een plat dak tot maximaal 1 meter boven de dakrand, onder een reeks voorwaarden. Die gaan onder meer over gemeentelijke regels, plannen en erfgoed. Op daken met asbest zijn panelen verboden. De gemeente kan extra voorwaarden opleggen. Vraag bij je gemeente na of de grens ook voor jouw dak geldt.
De hoogte van de bovenrand is lengte × sinus van de helling. Een paneel van 1,7 m blijft onder 1 m tot ongeveer 36° helling, een paneel van 2,0 m tot ongeveer 30°. De AREI-keuring is verplicht, zie AREI-keuring. Voor aanmelden zie Aanmelden bij Fluvius, voor vergunningen Vergunning.
Rekenvoorbeeld
Een plat dak van 100 m² bruikbaar oppervlak. Hoeveel past erop bij zuid in rijen en bij een platte oost-westopstelling?
Aannames: paneel van 1,7 × 1,1 m met 0,46 kWp (460 Wp), rijen zonder hoekzones of looppaden, opbrengst per kWp uit de tabel hierboven, behalve zuid 35° (1.050 kWh per kWp, zoals de MYNRG Check) en platte oost-westopstelling (ca. 900 kWh per kWp: de MYNRG Check rekent elk vlak als oost- of westdak, terwijl PVGIS voor een oost-westopstelling een lager cijfer geeft; dat zijn verschillende situaties). Zuid met rijafstand volgens de 3×-regel. De oost-westopstelling met 10° helling en 0,3 m tussen de panelen, zonder onderlinge schaduw. Dat laatste geeft een bovengrens.
| Opstelling | Pitch | kWp per m² dak | kWh per kWp | kWh per m² dak | Op 100 m² dak |
|---|---|---|---|---|---|
| Zuid 15°, 3×-regel | 2,96 m | 0,141 | 992 | 140 | 14,1 kWp / 14.000 kWh |
| Zuid 25°, 3×-regel | 3,70 m | 0,113 | 1.037 | 117 | 11,3 kWp / 11.700 kWh |
| Zuid 35°, 3×-regel | 4,32 m | 0,097 | 1.050 | 102 | 9,7 kWp / 10.200 kWh |
| Platte oost-westopstelling 10° | 1,97 m | 0,212 | 900 | 191 | 21,2 kWp / 19.100 kWh |
De steilste opstelling geeft de hoogste opbrengst per kWp, maar de laagste per m² dak. Op een beperkt dak levert de platte oost-westopstelling hier veel meer kWh. Dit cijfer is een bovengrens: bij lage zon schermen de rijen elkaar toch deels af. Een groter vermogen betekent ook een grotere omvormer en meer kosten (Wat een installatie kost, DC/AC-ratio en clipping), en in december levert een oost-westopstelling nauwelijks (Oriëntatie en hellingshoek).
Gewicht: zeven panelen (3,22 kWp) op zuid 15° met 3×-regel bedekken ongeveer 7 × 1,1 × 2,96 = 22,8 m² dak. Bij meer dan 80 kg/m² is dat meer dan 1,8 ton. Een stabiliteitscontrole bepaalt wat voor jouw dak geldt.
Goed om te weten
- Per m² dak kan een platte oost-westopstelling meer opleveren dan zuid. Per paneel is de opbrengst ongeveer 15 % lager (900 tegenover 1.050 kWh per kWp in de MYNRG Check), maar er passen veel meer panelen.
- Een steile helling kost veel plaats. Zonder schaduw op 21 december levert 15° ongeveer 112 kWh per m² dak, 35° maar 79.
- Het dak is zelf een beperking. Ballast van meer dan 80 kg/m² botst met een ontwerpbelasting van circa 80 kg/m² op een niet toegankelijk dak.
- Het meeste wind staat aan de rand. Daarom komen daar liefst geen panelen.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Aandachtspunten |
|---|---|
| Je kiest zelf helling en richting | Gewicht: ballast tot meer dan 80 kg/m² |
| Lage helling kost weinig opbrengst (83 % horizontaal, 93 % bij zuid 15°) | Wind aan hoeken en randen |
| Een platte oost-westopstelling laat meer panelen toe per m² | Meer afstand tussen de rijen bij steile helling |
| Bij ballast geen gaten in de dakbedekking | Lage winterproductie bij een oost-westopstelling |
Voor wie het technisch wil weten
- Rijafstand. Pitch = L × (cos β + sin β ÷ tan e), met L de paneellengte, β de helling en e de zonnehoek. Het aandeel dak dat de panelen horizontaal bedekken is L × cos β ÷ pitch.
- Hoogte. De bovenrand ligt op L × sin β boven het dak.
- Windbelasting. Die volgt de Eurocode NBN EN 1991-1-4: de windzones aan rand en hoeken zijn e = het kleinste van 2 × gebouwhoogte en de afmeting loodrecht op de wind. De krachtcoëfficiënten voor platte daken verschillen van die voor hellende daken, zie Montagesystemen.
- Dichting. Kabeldoorvoeren, ankerpunten en opstanden moeten waterdicht en luchtdicht zijn.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Leefmilieu Brussel, Gids Duurzame Gebouwen, Fotovoltaïsche installaties op platte en hellende daken (2021)
- Leefmilieu Brussel, Fotovoltaïsche zone-energie, Module 6 Inplanting (2010)
- Bouwunie, Stormschade vermijden door een professionele uitvoering (2019)
- Buildwise, Zonnepanelen op platte daken: windbelastingen (2012)
- WTCB-Contact 2013/4, Manipulatie van kristallijne fotovoltaïsche panelen
- WTCB, Technische Voorlichting 263 (2017), via de gemeente Mechelen
- Vlaanderen.be, Omgevingsvergunning: zonnepanelen bij een woning
- Fluvius, Is mijn dak geschikt voor zonnepanelen?
- EPFL, Peronato e.a., Assessing the Photovoltaic Potential of Flat Roofs (PLEA 2018)
Gids zonnepanelen · Deel 3 · Plaatsing en onderhoud
12Montagesystemen
In het kort
Op een hellend dak hangen zonnepanelen aan rails die met dakhaken in het houten gebinte van het dak geschroefd zijn. Op een plat dak blijven ze liggen door ballast (gewicht), door bevestiging aan de constructie of door lijm.
De onderdelen van een montagesysteem
De grootste kracht op een paneel is de wind. In een rekenvoorbeeld van het WTCB (Buildwise, het Belgisch onderzoekscentrum voor de bouw) trekt de wind met ongeveer 100 tot 166 kg per m² aan een paneel dat zelf 11 tot 13 kg per m² weegt. Daarom is de bevestiging een berekening en geen kwestie van "een paar schroeven".
- Paneel: wordt met klemmen op rails of profielen gehouden. Het paneel mag niet vervormen door de klemmen, want dat kan verborgen celschade geven. Een regelbaar bevestigingssysteem verdient de voorkeur.
- Rails: metalen profielen waarop de panelen rusten. Ze verdelen de krachten over de dichtstbijzijnde haken en kunnen in portret- of landschapsrichting liggen.
- Dakhaken: verbinden de rails met het dak. Ze passeren door de overlap van de dakbedekking en worden in het gebinte geschroefd.
- Bevestigingsmateriaal: schroeven, klemmen en eventueel ballastelementen, meestal in roestvrij staal of aluminium. Alleen de haken verschillen per soort dakbedekking.
Drie manieren om panelen op een hellend dak te plaatsen
De richtlijn van het WTCB (Technische Voorlichting 263, december 2017) geldt voor daken met een helling van 15° tot 75°.
- Bovenop de dakbedekking. De panelen rusten op rails die aan het daktimmerwerk vastzitten. De dakbedekking blijft de regen tegenhouden. Dit is de gangbare manier.
- Integratie. Een deel van de dakbedekking wordt vervangen door panelen met waterdichte aansluitingen.
- Semi-integratie. Vervangingselementen onder de panelen nemen de dakfunctie over. Dit is eerder zeldzaam voor zonnepanelen en vooral interessant bij nieuwbouw of renovatie.
Welke haak voor welk dak?
| Dakbedekking | Bevestiging |
|---|---|
| Pannen of leien | Haken gaan door de overlap van de elementen. De pan wordt aangepast zodat de haak de pan niet raakt (minstens 5 mm afstand). |
| Zink met staande naad | Klemmen op de staande naden. Minstens twee vaste klemmen per naad wordt aanbevolen; vraag het na bij de fabrikant van de dakbedekking. |
| Golfplaten of geprofileerde platen | De rails worden aan het gebinte bevestigd. |
| Sarkingdak (isolatie boven de kepers) | Het gebinte is moeilijker bereikbaar. Haken gaan in de tengellatten, die de extra last moeten aankunnen. Plaatsing op een sarkingdak dat niet volgens de regels is ontworpen wordt afgeraden. |
Enkele regels uit de richtlijn:
- Bevestigingen moeten geschroefd zijn. Vernagelde systemen zijn niet geschikt.
- Onder de panelen blijft minstens 50 mm vrij (rails loodrecht op de helling) of 20 mm (rails evenwijdig met de helling), zodat je bladeren kan verwijderen.
- Langs de dakranden en de nok blijft een vrije zone van ongeveer 30 cm voor inspectie.
De resterende levensduur van het dak moet langer zijn dan die van de installatie: minstens 20 jaar volgens het WTCB, minstens 25 jaar volgens Leefmilieu Brussel. Doorboringen moeten waterdicht en vakkundig uitgevoerd zijn. Corrosie is een risico bij water, zeelucht, industrie en een combinatie van verschillende metalen.
Wind: de Eurocode in gewone taal
De windbelasting volgt de Eurocode NBN EN 1991-1-4 met de Belgische nationale bijlage. Voor een paneel op een hellend dak geldt: windkracht = piekdruk × krachtcoëfficiënt. De piekdruk is de plaatselijke maximale winddruk, afhankelijk van terrein en hoogte. De krachtcoëfficiënt hangt af van de plaats op het dak en van de montagewijze. Een minteken betekent zuiging: de wind trekt het paneel naar buiten.
Rand- en hoekzones van het dak krijgen de hoogste belasting. De referentiewindsnelheid in België ligt tussen 23 en 26 m/s.
⏱ De cijfers komen uit documenten van 2013 tot 2017. De normen worden herzien, dus laat een installateur met de huidige waarden rekenen.
Sneeuw en gewicht
Sneeuw schuift naar de onderrand van de panelen en hoopt zich daar op. Vorst en dooi kunnen die sneeuw verdichten. Een zonnepaneel weegt zelf ongeveer 11 tot 13 kg per m².
Plat dak: ballast, verankering of lijm
De bronnen noemen onderstaande cijfers zelf "louter indicatief". Meer uitleg vind je in Panelen op een plat dak.
- Ballast: indicatief meer dan 80 kg per m² dak. Een niet-toegankelijk dak is normaal berekend op ongeveer 80 kg per m². Dak en draagstructuur moeten het extra gewicht dus bewijsbaar aankunnen. Een ingenieur controleert dat.
- Verankerd aan de gebouwstructuur: indicatief meer dan 40 kg per m². Dit vraagt een volledige afdichting rond de verankeringspunten.
- Gekleefd: soepele panelen in dunne lagen, onder 10 kg per m², voor een helling van 0° tot 10°.
Los geplaatste, geballaste panelen kunnen oplichten, kantelen of schuiven. Plaats geen panelen in de hoek- en randzones van het dak. Die zones zijn zo breed als het kleinste van twee maten: de gebouwhoogte × 2 of de gebouwbreedte. Bij winterstormen werden vooral schadegevallen gemeld bij geballaste structuren.
Staalplaten (steeldeck)
Voor de bevestiging op stalen profielplaten (draagkracht van de plaat, plaats en aantal schroeven) staan hier geen onafhankelijk bevestigde regels. Laat dit door een stabiliteitsingenieur of de installateur uitwerken en vraag de berekening schriftelijk.
Rekenvoorbeeld
Dit voorbeeld toont hoe de krachten oplopen. Het is geen berekening voor jouw dak: het neemt de parameters uit het WTCB-werkvoorbeeld over (piekdruk 815 Pa, helling 40°, een gebouw van 12 m hoog in terreincategorie III). Voor een gewone woning is de piekdruk anders.
Aannames: - Eén paneel van 1,7 × 1,1 m (aangenomen oppervlak 1,87 m²). - Drukcoëfficiënt −1,2 in het midden en −2,0 in de randzone. - Eigen gewicht 12 kg per m².
| Midden van het dakvlak | Randzone | |
|---|---|---|
| Zuiging per m² | 978 Pa (ca. 100 kg/m²) | 1.630 Pa (ca. 166 kg/m²) |
| Kracht op één paneel | ca. 1.830 N (ca. 186 kg) | ca. 3.050 N (ca. 311 kg) |
| Eigen gewicht paneel | ca. 22 kg | ca. 22 kg |
De zuiging is dus tot ongeveer 14 keer het gewicht van het paneel. Het pad van de kracht loopt van wind naar paneel, klemmen, rail, haken, schroeven en keper. De zwakste schakel bepaalt de sterkte. In het WTCB-voorbeeld is de kracht op een haak 1.227 N en houden twee schroeven van 6 × 80 mm tot ongeveer 3.885 N vast.
Goed om te weten
- De wind trekt harder aan een paneel dan zijn eigen gewicht. In het voorbeeld is de zuiging in de randzone ruim tien keer het paneelgewicht.
- Twee dikke schroeven houden meer vast dan vier dunne. In het WTCB-voorbeeld (houtklasse C18) houden vier schroeven van 4 × 50 mm 3.938 N vast, twee schroeven van 6 × 80 mm 6.170 N.
- Niet elk dak kan panelen dragen. Fluvius raadt rieten daken en groendaken af, en op daken met asbest zijn zonnepanelen verboden.
Voor- en nadelen
| Systeem | Voordeel | Nadeel |
|---|---|---|
| Hellend dak, bovenop | Dakbedekking blijft de regendichting, goede ventilatie | Haken door de dakbedekking zijn een zwakke plek bij foute uitvoering |
| Semi-integratie of integratie | Weinig visuele impact | Zeldzaam, vraagt waterdichte aansluitingen |
| Plat dak, ballast | Geen doorboring van de dakdichting | Veel gewicht, gevoelig voor wind |
| Plat dak, verankerd | Lichter | Vraagt perfecte afdichting rond de ankers |
| Plat dak, gekleefd | Zeer licht | Enkel voor soepele dunne-laagpanelen op lage helling |
Voor wie het technisch wil weten
- Krachtenpad. Bij zuiging gaat de kracht via paneel, klemmen en rail naar de haken en dan naar de schroeven in het hout. De schroefkracht volgt uit het moment rond het draaipunt van de haak.
- Uittrekweerstand. Die hangt af van de houtklasse (C14 tot D70, dichtheid 290 tot 900 kg/m³), de schroef en de indringing. Het aantal schroeven telt niet lineair mee: de rekenformule gebruikt n^0,9.
- Rekenmodule. Het WTCB biedt een gratis online rekenmodule voor de verankering op hellende daken. Controleer de actuele versie en voorwaarden.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- WTCB, Verankering van fotovoltaïsche panelen op hellende daken
- WTCB, Technische Voorlichting 263, Montage van zonnepanelen op hellende daken (december 2017)
- WTCB-Contact 2017/3, rekentool voor de verankeringen
- WTCB-Contact 2013/4, manipulatie van kristallijne fotovoltaïsche panelen
- Buildwise, bouwdetail 1357, semi-integratie
- Leefmilieu Brussel, Gids Duurzame Gebouwen, fotovoltaïsche installaties op platte en hellende daken
- Vlaanderen.be, omgevingsvergunning voor zonnepanelen
- Fluvius, is mijn dak geschikt voor zonnepanelen
Gids zonnepanelen · Deel 3 · Plaatsing en onderhoud
13Reinigen en onderhoud
In het kort
In Vlaanderen spoelt regen de meeste vuiligheid van je panelen. Stof alleen is meestal geen reden om te laten reinigen.
Wat is soiling?
Reinigen loont wel bij mos, korstmos (een grijsgroene korst), vogelpoep of een duidelijk vuile onderrand. Doe het dan zonder hogedrukreiniger, met een zachte doek of borstel en zuiver water.
Soiling is vervuiling: alles wat licht tegenhoudt voordat het de cellen bereikt, zoals stof, pollen, roet, vogelpoep, mos en korstmos. Het verlaagt je opbrengst, maar het is geen defect. Fluvius zegt zelf dat vervuiling of schaduw het rendement verlaagt, maar "niet echt een defect" is.
Hoeveel verlies is realistisch?
Er bestaat geen Vlaamse meting van het jaarlijkse verlies door vervuiling. Je hebt wel modelcijfers:
- Europa (modelstudie, 2025): gemiddeld 0,9% verlies per jaar als regen de panelen perfect reinigt, en 5,3% als regen maar 10% van het vuil verwijdert. De aanname over hoe goed regen reinigt, is dus de grote onzekerheid. In Midden-Europa is het verlies regelmatiger, maar het kan van jaar tot jaar sterk verschillen.
- Wereldwijd gemiddeld (IEA PVPS, 2025): 4 tot 7%.
- Helling: hoe steiler de panelen staan, hoe minder vuil blijft liggen.
- Rekentool PVGIS: die rekent standaard met 14% totaal systeemverlies, waarin vuil en sneeuw al zitten.
Niemand kent het cijfer voor jouw dak exact. Het hangt af van helling, omgeving en weer.
Wanneer loont reinigen?
⏱ Een professionele reiniging kost grofweg enkele euro's per paneel plus een verplaatsingskost. Voor een gewone woninginstallatie kom je op ongeveer 200 euro. Vraag altijd een prijs vooraf.
Dat is veel in verhouding tot wat je terugwint (zie het rekenvoorbeeld). Reinigen loont dus pas als er echt iets op de panelen zit, zoals mos, korstmos of vogelpoep, of als je het zelf veilig kan doen.
Hoe reinig je veilig?
- Gebruik regenwater of gedemineraliseerd water. Hard leidingwater laat kalkvlekken na.
- Gebruik geen hogedrukreiniger. Fabrikanten geven een maximale druk op. Lees de garantievoorwaarden na, want schade door verkeerd reinigen kan je garantie in gevaar brengen (zie Product- en vermogensgarantie).
- Gebruik een zachte doek of zachte borstel die daarvoor bedoeld is. Droge of harde borstels kunnen krassen en de antireflectielaag beschadigen.
- Gebruik water dat ongeveer de temperatuur van het paneel heeft en reinig niet in volle zon. Koud water op een warm paneel geeft spanning in het glas.
- Reinig niet vlak voor een zware regenbui. Dan betaal je voor iets wat de regen gratis doet.
- Laat geen vlekken of strepen achter. Een overgebleven vlek kan gedeeltelijke schaduw op een cel geven en een hotspot veroorzaken, een plek die lokaal opwarmt.
- Werken op het dak is de grootste risicofactor. Laat een professional komen of werk vanaf de grond met een telescopische steel.
Onderhoud buiten reinigen
Zonnepanelen hebben geen draaiende delen. Een visuele controle per jaar is genoeg:
- Barsten, verkleuring of delaminatie (lagen die loskomen) van de panelen.
- Losse of beschadigde kabels en connectoren, en nesten onder de panelen.
- Mos en groei aan de onderrand.
- De omvormer: foutcodes en rode lichten (zie Storingen en foutcodes).
- Je opbrengst (zie Opbrengst opvolgen): een plotse daling is vaak het eerste teken van een probleem.
Bij een storing raadt Fluvius aan een erkende installateur te contacteren (Erkende installateur).
Rekenvoorbeeld
Een gezin met 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp), zuid 35° in Vlaanderen, verbruikt 3.500 kWh per jaar.
Aannames: - Opbrengst 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh per jaar. - Twee scenario's voor het vervuilingsverlies: 0,9% en 5,3% (de grenzen uit de Europese modelstudie). - Zelfverbruik ca. 34%. Zelf verbruikte stroom bespaart 0,35 euro per kWh, geïnjecteerde stroom levert 0,045 euro per kWh op. Gewogen waarde: 0,34 × 0,35 + 0,66 × 0,045 = ca. 0,15 euro per kWh. - Reiniging kost ongeveer 200 euro en verwijdert het verlies volledig (optimistisch).
| Verlies 0,9% | Verlies 5,3% | |
|---|---|---|
| Verloren energie | ca. 30 kWh | ca. 180 kWh |
| Waarde per jaar | ca. 5 euro | ca. 27 euro |
Zelfs in het slechte scenario haal je de 200 euro niet terug, ook niet als je alle verloren kWh tegen 0,35 euro zou rekenen (ca. 63 euro). Reinigen loont dus voor stof niet.
Goed om te weten
- De aanname over regen verandert het verlies met een factor 6. Het Europese modelverlies loopt van 0,9% tot 5,3%, afhankelijk van hoe goed regen reinigt.
- Reinigen vlak voor een flinke regenbui is weggegooid geld.
- Verkeerd reinigen kan je garantie kosten. Te hoge waterdruk en droge borstels zijn risico's. Controleer de voorwaarden van je fabrikant.
- Vervuiling kan "verstopt" zitten. Heeft je omvormer minder vermogen dan je panelen samen (clipping, zie DC/AC-ratio en clipping), dan merk je vervuiling minder in je cijfers.
- Een professionele reiniging verdient zich zelden terug via opbrengst alleen.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Reinigen | Herstelt het verlies bij sterke vervuiling, mos of poep valt op tijd op | Kost geld, risico op krassen of een vervallen garantie bij een verkeerde methode, veiligheidsrisico op het dak, meestal weinig winst |
| Niet reinigen | Geen kost, geen risico | Bij mos of uitwerpselen kan het verlies en de kans op hotspots groter worden |
Voor wie het technisch wil weten
- Hotspot. Een deels afgedekte cel gedraagt zich als een weerstand en warmt op. Bypassdiodes beperken dat (zie Schaduw, bypassdiodes en optimizers).
- Waarom randvervuiling erger is. Op een hellend paneel blijft water en vuil onderaan staan. Gedeeltelijke schaduw op één rij cellen kan de output van een hele reeks in serie geschakelde cellen beperken.
- Regendrempel. IEA PVPS telt in zijn kaarten meer dan 5 mm regen per dag als "reinigend".
- Biofilm. Een dunne laag micro-organismen is moeilijk te verwijderen. In gematigde klimaten adviseert IEA PVPS één of twee keer per jaar reinigen met water.
- Meten of het zinvol is. Vergelijk je opbrengst voor en na de reiniging bij dezelfde instraling, of bekijk de spanning en stroom per string in de omvormer-app (Energiedata en monitoring).
Gids zonnepanelen · Deel 3 · Plaatsing en onderhoud
14Appartement of huurwoning
In het kort
Als eigenaar of huurder van een appartement heb je drie wegen. De vereniging van mede-eigenaars (VME) plaatst panelen op het gemeenschappelijke dak en de stroom wordt binnen het gebouw gedeeld.
Weg 1: de VME investeert en de stroom wordt gedeeld
Of je plaatst als mede-eigenaar zelf panelen, wat een zware meerderheid van de algemene vergadering vraagt. Of je hangt stekkerpanelen aan je balkon of gevel. Stekkerpanelen zijn in Vlaanderen toegelaten sinds 17 april 2025. De regels hieronder gelden voor Vlaanderen. In Brussel en Wallonië kunnen andere regels gelden.
Over de besluitvorming in een VME geven we hier een algemeen beeld. Vraag het na bij je syndicus of een jurist, want de regels van de mede-eigendom zijn de afgelopen jaren gewijzigd en jouw basisakte kan eigen bepalingen bevatten.
Een VME is de vereniging van de mede-eigenaars van een appartementsgebouw. De gemeenschappelijke delen, zoals dak, gevel en technische ruimtes, zijn van alle mede-eigenaars samen.
Plaatst de VME zelf een installatie, dan is volgens juridische bronnen een meerderheid van twee derde van de stemmen nodig. De VME is dan eigenaar van de installatie en de stroom gaat eerst naar de gemeenschappelijke delen, zoals lift en verlichting. Het overschot kan je delen of verkopen binnen het gebouw.
Energiedelen binnen één gebouw werkt volgens Fluvius zo:
- Elke deelnemer heeft een digitale meter nodig met meterregime 3. Je geeft zelf toestemming via Fluvius.
- De VME neemt een besluit op de algemene vergadering.
- Elke deelnemer heeft een eigen leveringscontract bij een leverancier.
- Er zijn minstens twee deelnemers: één aanbieder en één ontvanger.
- Het kan niet gecombineerd worden met andere vormen van energiedelen.
- De ontvanger betaalt nog netwerktarieven en heffingen op de gedeelde stroom. De aanbieder krijgt voor het gedeelde deel geen injectievergoeding. De leverancier mag administratieve kosten aanrekenen.
- Delen gebeurt per kwartier en kan niet opgeslagen worden. Wat niemand op dat moment verbruikt, gaat naar het net.
De VME kan ook zelf investeren en de stroom verkopen aan mede-eigenaars of huurders. Meer uitleg vind je in Energiedelen.
De Vlaamse overheid wijst erop dat eigen verbruik meer oplevert dan delen. Een kWh die je rechtstreeks zelf gebruikt, is vrij van netkosten en heffingen. Ook is één grotere gedeelde installatie goedkoper dan meerdere kleine.
Weg 2: een mede-eigenaar plaatst zelf panelen
Wil één eigenaar het gemeenschappelijke dak voor zichzelf gebruiken, dan gaat het om een uitsluitend gebruiksrecht op een gemeenschappelijk deel. Volgens juridische bronnen en de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten is daarvoor een meerderheid van vier vijfde nodig. De algemene vergadering kan die toestemming met dezelfde meerderheid ook weer intrekken. Wie zonder toestemming plaatst, riskeert een bevel om de installatie te verwijderen. Beslissingen van de algemene vergadering kunnen betwist worden.
Als algemene regel geldt sinds 1 januari 2019 een meerderheid van twee derde voor werken aan gemeenschappelijke delen en vier vijfde voor beschikkingen over gemeenschappelijke goederen. Of jouw plan onder de ene of de andere regel valt, bepaalt een jurist of je syndicus. De wetsartikelen zijn bij de overgang naar het nieuwe Burgerlijk Wetboek hernummerd, dus lees altijd de actuele tekst na.
Weg 3: stekkerpanelen
Een stekkerpaneel is een klein systeem met een omvormer die je in een gewoon stopcontact steekt. De regels volgens Vlaanderen.be en Fluvius, ⏱ zoals op 9 oktober 2026:
- Toegelaten sinds 17 april 2025.
- Geen AREI-keuring nodig voor het toestel zelf (AREI is het elektriciteitsreglement voor installaties). Een installatie binnen in het gebouw moet wel gekeurd zijn.
- Het toestel moet Synergrid-goedgekeurd (gehomologeerd) zijn.
- Omvormer onder 800 W met een digitale meter: je moet niets aanmelden. Fluvius detecteert het automatisch en je bevestigt in Mijn Fluvius.
- Omvormer onder 800 W met een analoge meter: aanmelden binnen 30 dagen.
- Omvormer van 800 W of meer: altijd aanmelden binnen 30 dagen.
- Het toestel komt rechtstreeks in een stopcontact op een eigen stroomkring.
- Stekkerpanelen tellen niet mee in het EPC (energieprestatiecertificaat).
- Je hebt geen stedenbouwkundige vergunning nodig. Ze mogen op gevels en balkonborstweringen, behalve bij beschermd erfgoed.
- Fluvius raadt aan om toch aan te melden, om een vergoeding te krijgen. Vraag ook aan de VME en de gemeente of zij beperkingen opleggen.
Een vaste installatie op een dak meld je bij Fluvius aan binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Voor stekkerpanelen gelden de eigen regels hierboven.
Huurders
- Stekkerpanelen zijn de eenvoudigste weg, omdat je ze kan meenemen. Vlaanderen.be noemt ze uitdrukkelijk geschikt voor huurders en mensen zonder dakruimte. Vraag toch de toestemming van je verhuurder en, in een appartementsgebouw, van de VME.
- Een vaste installatie op het dak is een werk aan het pand van de verhuurder en kan niet zonder zijn instemming. Maak afspraken schriftelijk. Wat de huurwetgeving precies zegt over werken door de huurder, kan je best met een jurist of huurdersorganisatie nagaan.
- Via de verhuurder: de eigenaar investeert en de huurder koopt de stroom. Zo krijgt de huurder goedkopere kWh zonder zelf te investeren.
Rekenvoorbeeld
Een huurder in een appartement in Gent met een zuidgericht balkon, met 0,7 kWp stekkerpanelen (omvormer onder 800 W) op de balkonborstwering, verticaal en op zuid.
Aannames: - Opbrengst: 0,7 × 758 = ca. 531 kWh per jaar (rekentool PVGIS, verticaal zuid, geen schaduw van buren of een overhangend balkon). - Zelfverbruik: er is geen bron voor een typisch percentage bij stekkerpanelen. Daarom drie scenario's: 50%, 70% en 100%. Bij een verbruik van 3.500 kWh per jaar geeft het rekenmodel van de MYNRG Check voor zo'n klein vermogen zijn bovengrens van 70%. - Zelf verbruikte stroom bespaart 0,35 euro per kWh. Geïnjecteerde stroom levert 0,045 euro per kWh op.
| Zelfverbruik | Waarde per jaar |
|---|---|
| 50% | ca. 105 euro |
| 70% | ca. 137 euro |
| 100% | ca. 186 euro |
Een verticaal paneel levert ongeveer 72% van een paneel onder 35° (758 tegenover ongeveer 1.050 kWh per kWp). Kan je de hoek aanpassen naar 60°, dan stijgt dat naar ongeveer 1.006 kWh per kWp. Een prijs voor het toestel is hier niet opgenomen, want die verschilt sterk. ⏱ Premies voor stekkerpanelen zijn ons niet bevestigd. Er is geen Vlaamse premie voor gewone zonnepanelen meer. Vraag bij je gemeente of er een lokale steun bestaat.
Goed om te weten
- De meerderheid hangt af van wie plaatst. Twee derde als de VME installeert, vier vijfde als één eigenaar het dak voor zichzelf wil gebruiken. Laat dit nalezen door een syndicus of jurist.
- Onder 800 W met een digitale meter hoef je een stekkerpaneel niet aan te melden. Aanmelden loont toch, want Fluvius raadt het aan om een vergoeding te krijgen.
- De VME kan je stekkerpanelen beperken. Fluvius vermeldt dat de VME en de gemeente beperkingen kunnen opleggen. Hang dus niet zomaar iets aan de gemeenschappelijke gevel.
- Op gedeelde stroom betaal je nog netkosten en heffingen. Alleen wat je rechtstreeks zelf verbruikt, is daarvan vrij.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Stekkerpanelen | Geen dak nodig, geen AREI-keuring, verplaatsbaar, onder 800 W met digitale meter geen aanmelding | Klein vermogen, verticaal minder opbrengst, VME of gemeente kan beperken, geen EPC-voordeel, zonder aanmelding mogelijk geen vergoeding voor wat je injecteert |
| Installatie door de VME met delen | Grote installatie is goedkoper per kWp, stroom voor gemeenschappelijke delen, huurders en eigenaars kunnen meedoen | Zware besluitvorming, digitale meter per deelnemer, netkosten op gedeelde stroom, geen opslag, administratiekosten |
| Eigen installatie op gemeenschappelijk dak | Je krijgt je eigen productie | Zware meerderheid nodig, toestemming is intrekbaar, gebruiksrecht moet geregeld zijn |
Voor wie het technisch wil weten
- Meterregime 3 is nodig om per kwartier te kunnen verdelen tussen deelnemers.
- Vermogen. De grens van 800 W gaat over de omvormer. Of het paneelvermogen hoger mag zijn, vraag je best na bij Fluvius.
- Brussel en Wallonië. Regels over stekkerpanelen en energiedelen kunnen daar verschillen.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Stekkerzonnepanelen en stekkerbatterijen in Vlaanderen
- Fluvius, Plug-en-play toestellen
- Fluvius, Energiedelen binnen eenzelfde gebouw
- Fluvius, Verkopen in een gebouw
- Fluvius, Wat is energiedelen
- Vlaanderen.be, Energiedelen in een appartementsgebouw
- Stad Antwerpen, brochure Mede-eigendom (2020)
- VVSG, vragen en antwoorden over energiedelen in appartementen (2023)
Gids zonnepanelen · Deel 4 · Levensduur en garanties
15Degradatie en levensduur
In het kort
Zonnepanelen verliezen langzaam vermogen. In veldstudies ligt de mediaan voor kristallijn silicium rond 0,5 tot 0,6 % per jaar.
Wat is degradatie?
Bij een grote groep kleine woninginstallaties, met veel Belgische, lag het verlies rond 0,74 tot 0,86 % per jaar. Na 25 jaar lever je dus ongeveer 80 tot 90 % van je beginvermogen. Vlaanderen.be rekent met een gemiddelde levensduur van 25 jaar; veel panelen werken daarna nog door, met minder vermogen.
Degradatie is het geleidelijke vermogensverlies van een paneel doorheen de jaren, uitgedrukt in procent per jaar ten opzichte van het beginvermogen. Dat is iets anders dan een defect. Een paneel met 0,7 % degradatie per jaar werkt gewoon, het levert alleen elk jaar iets minder. Een defect, zoals gebarsten glas of een kapotte verbinding, is een plotse of lokale fout.
Houd ook twee zaken uit elkaar: - Vermogensverlies van het paneel: de cellen en materialen verouderen. - Prestatieverlies van de installatie: paneel, kabels, omvormer, vuil en schaduw samen. De meeste veldstudies meten dit tweede cijfer. Het bevat dus meer dan paneeldegradatie.
Wat zeggen de studies?
| Studie | Omvang | Resultaat |
|---|---|---|
| NREL, 2012 | ca. 2.000 cijfers | mediaan 0,5 % per jaar |
| NREL, 2016 | meer dan 11.000 cijfers uit bijna 200 studies in 40 landen | kristallijn silicium: mediaan 0,5 tot 0,6 %, gemiddelde 0,8 tot 0,9 % per jaar |
| Amerikaanse vloot, 2023 | ca. 19.000 omvormers op ca. 2.200 sites | mediaan ca. 0,75 % per jaar, trager in koelere klimaten |
| Residentiële vloot, 2021 | meer dan 8.400 kleine installaties, veel in België, gemiddeld 30 maanden oud | 0,74 tot 0,86 % per jaar |
| Commerciële vloot, 2024 | ca. 190.000 omvormers in bijna 6.000 installaties | mediaan 0,9 % per jaar |
De spreiding is groot (0,5 tot 0,9 % per jaar), omdat de studies verschillende dingen meten, andere technologieën en leeftijden bevatten en andere methodes gebruiken. Voor een planning over 25 jaar is een bandbreedte eerlijker dan één exact cijfer.
LID: een sneller verlies in het begin
LID (light-induced degradation, lichtgeïnduceerde degradatie) is een verlies in de eerste uren tot dagen zonlicht bij bepaalde kristallijne siliciumcellen. Volgens IEA PVPS ligt het rond 2 tot 4 %. Het geldt niet als fout zolang het verlies niet groter is dan wat de nominale vermogensklasse al in rekening brengt. Daarom lijkt het eerste jaar vaak sneller te dalen dan de volgende.
LeTID: traag verlies, dan herstel
LeTID (light- and elevated temperature-induced degradation) is een verlies dat zich langzaam opbouwt bij warmte en licht en daarna gedeeltelijk of volledig herstelt. Het treft vooral PERC-cellen, een veelgebruikte celtechniek. Fraunhofer ISE mat in testen 2 tot 3,6 % bij mono-PERC en 3,8 tot 7,5 % bij multi-PERC, en tot 9,2 % onder versnelde omstandigheden.
PID: het effect van spanning
PID (potential-induced degradation) ontstaat door de hoge spanning tussen de cellen en het geaarde frame, vooral bij vocht en warmte. Slechts een deel van de panelen in een string is getroffen, het is deels omkeerbaar, en er hoeft niets zichtbaars te veranderen aan het paneel. Bij veel zon is het effect klein, bij weinig licht groter. Je merkt het in je maandcijfers dus moeilijk.
Levensduur: 25 jaar is geen einddatum
De 25 jaar van Vlaanderen.be is een gemiddelde, geen fysieke grens. Fraunhofer ISE rekent in zijn berekeningen 25 jaar levensduur en 0,70 % degradatie per jaar. Wat versnelt of vertraagt het verlies? - Warmte, vorst en vervuiling wegen het zwaarst. - Koelere klimaten degraderen trager. Vlaanderen ligt daar gunstig. - Weinig achterventilatie kan de degradatie verhogen. - Een hoge systeemspanning speelt mee bij PID.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak (35°) en verbruikt 3.500 kWh per jaar.
Aannames: - Opbrengst jaar 1: 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh. - Het verlies loopt lineair, ten opzichte van jaar 1. Twee scenario's: 0,5 % per jaar en 0,8 % per jaar. - ca. 34 % zelfverbruik zonder batterij, bespaarde stroom 0,35 euro/kWh, injectievergoeding 0,045 euro/kWh. Gewogen: 0,34 × 0,35 + 0,66 × 0,045 = ca. 0,15 euro per kWh. ⏱ - De energieprijzen blijven constant. Dat is een vereenvoudiging.
| 0,5 % per jaar | 0,8 % per jaar | |
|---|---|---|
| Opbrengst in jaar 25 ten opzichte van jaar 1 | 88 % | 80,8 % |
| Gemiddelde over 25 jaar | 94 % | 90,4 % |
| Totale productie in 25 jaar | 79.454 kWh | 76.411 kWh |
| Waarde bij 0,15 euro/kWh | ca. 11.900 euro | ca. 11.500 euro |
Het verschil tussen de scenario's is 3.043 kWh, of ongeveer 455 euro over 25 jaar. Dat is een kleinere onzekerheid dan de evolutie van de elektriciteitsprijs. Degradatie bepaalt je terugverdientijd (Terugverdientijd) dus minder dan het prijsverloop en je zelfverbruik.
Goed om te weten
- 0,5 % per jaar is een mediaan, geen gemiddelde. In de grote studie met 11.000 metingen is het gemiddelde 0,8 tot 0,9 %, omdat een groep slechte panelen het optrekt.
- LID, LeTID en PID zijn drie verschillende mechanismen. LID zit in het eerste jaar, LeTID is traag en kan herstellen, PID komt van de spanning en is deels omkeerbaar.
- Een jaar is geen jaar. Zonder één paneel te veranderen schommelt de PVGIS-opbrengst voor Gent tussen 983 en 1.144 kWh per kWp. Dat is veel meer dan het degradatieverlies van één jaar (0,5 tot 0,9 %). Je leest degradatie dus niet af uit twee opeenvolgende jaren.
- Voor nieuwe celtypes ontbreekt de langste veldgeschiedenis. Studies gaan over oudere technologie, zie Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact.
Voor- en nadelen van de gangbare cijfers
- Voordeel: je rekent realistisch (Terugverdientijd) en weet wat een vermogensgarantie moet dekken (Product- en vermogensgarantie).
- Beperking: veldcijfers zijn gemiddelden van oudere technologie.
- Beperking: prestatieverlies van de installatie omvat meer dan paneeldegradatie.
Voor wie het technisch wil weten
- Lineair of niet. Een verlies in het eerste jaar gevolgd door een lineair verloop is een gangbare vereenvoudiging. NREL ziet het grootste deel van het vroege verlies in jaar 1, met medianen van −0,25 tot −0,55 % per jaar daarna voor de meeste types.
- Afwijking van het label. Het werkelijke beginvermogen kan van het label afwijken. Is het label de referentie, dan lees je dat in veldstudies als degradatie.
- Systeemverlies in PVGIS. De standaardwaarde van 14 % bevat onder meer kabels, omvormer en vuil. Met 10 % verlies geeft PVGIS voor Gent 1.104 kWh/kWp, met 18 % verlies 1.006.
- Omvormer. Die heeft een eigen levensduur en wordt vaak eerder vervangen, zie Levensduur en vervanging.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Jordan & Kurtz (2012), Photovoltaic degradation rates, OSTI
- Jordan e.a. (2016), Compendium of photovoltaic degradation rates, OSTI
- U.S. Department of Energy, vloot van omvormers (2023)
- Lindig e.a. (2021), Performance analysis and degradation of a large fleet of PV systems, TU/e
- Eurac Research, Can climate affect the long-term performance of PV systems? (2024)
- Fraunhofer ISE, Photovoltaics Report
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- IEA PVPS, Review of Failures of Photovoltaic Modules
- Fokuhl e.a., Fraunhofer ISE, LeTID (EU PVSEC 2019)
- PVGIS, jaar- en maandcijfers
Gids zonnepanelen · Deel 4 · Levensduur en garanties
16Product- en vermogensgarantie
In het kort
Bij een installatie krijg je meerdere garanties naast elkaar. De wettelijke garantie van 2 jaar heb je altijd als consument, en ze loopt via je verkoper.
De wettelijke garantie: 2 jaar, bij de verkoper
Daarbovenop kunnen fabrikanten en installateur vrijwillige garanties geven: een productgarantie (defecten), een vermogensgarantie (minimaal vermogen na een aantal jaar) en een installatiegarantie (het werk zelf). Een garantie is maar zo goed als haar voorwaarden en als de partij die ze geeft er nog is. Dat laatste is het grote risico bij een faillissement.
Dit hoofdstuk is geen juridisch advies. Voor jouw situatie kan een jurist of de dienst consumentenrechten van de overheid je verder helpen.
Wie als consument bij een professional koopt, heeft recht op een product dat conform is, dus overeenstemt met wat is afgesproken. Volgens de consumentenregels geldt in grote lijnen:
- Duur: 2 jaar vanaf de levering.
- Wie is aansprakelijk: de verkoper, niet de fabrikant.
- Bewijslast: een gebrek dat binnen 2 jaar opduikt, wordt verondersteld er al bij levering geweest te zijn, tenzij de verkoper het tegendeel bewijst.
- Melden: binnen 2 maanden nadat je het gebrek vaststelt.
- Herstel: eerst herstel of vervanging. Lukt dat niet, dan kan je een prijsvermindering of ontbinding van de overeenkomst vragen. De kosten zijn voor de verkoper.
- Tweedehands: de termijn kan beperkt worden tot minimaal 1 jaar, als dat duidelijk gecommuniceerd is.
- Na 2 jaar: verborgen gebreken kunnen nog, maar dan moet je het bewijzen.
Voor installatiefouten bepaalt de Europese richtlijn 2019/771 (art. 8) dat een foute installatie een gebrek aan conformiteit is, als de installatie deel uitmaakte van de verkoopovereenkomst en door de verkoper of onder zijn verantwoordelijkheid gebeurde. Dat is de Europese tekst. Hoe de Belgische wet dit precies omzet en welke wijzigingen recent van kracht werden, laat je best nalezen bij een jurist.
De productgarantie van de fabrikant
Ze dekt materiaal- en fabricagefouten van het paneel zelf, zoals delaminatie (lagen die loskomen) of defecte bypassdiodes. Voor België vonden we geen betrouwbaar overzicht. Als richtwaarden uit de Nederlandse markt:
- Panelen: meestal 10 tot 15 jaar, soms tot 30 jaar.
- Omvormers: minimaal 5 jaar, vaak 10 jaar of meer. Voor micro-omvormers 10 tot 25 jaar.
- Als minimum voor een omvormer vraag je best 10 jaar.
De vermogensgarantie
Ze garandeert dat het paneel na een aantal jaar nog een minimaal percentage van zijn beginvermogen levert. Gangbaar is ongeveer 80% na 20 tot 25 jaar. Let op twee dingen:
- Lineair of in stappen? Bij een lineaire garantie zakt de ondergrens gelijkmatig, zodat je sneller aan een claim toekomt.
- Een vermogensgarantie helpt niet als het paneel uitvalt na het einde van de productgarantie.
De installatiegarantie
Ze dekt het werk van de installateur: montage, bekabeling, waterdichtheid van dakdoorvoeren. Vaak is dat 2 jaar, steeds vaker 5 tot 10 jaar. Wettelijk valt het werk onder de garantie van je verkoper. Een langere termijn moet in je offerte staan.
Sommige aanbieders bundelen alles in één systeemgarantie van 8 tot 10 jaar. Lees na wie ze uitvoert en of ze verzekerd is.
Wat bij een faillissement?
Het hangt af van wie failliet gaat.
De installateur (je verkoper) gaat failliet. - Een voorschot dat je betaalde, wordt in de regel een ongedekte schuldvordering die je kan aanmelden bij de curator. Veel kans op terugbetaling is er dan niet altijd. - De curator kan het contract beëindigen of voortzetten. - Een algemene verzekering die de klant van een failliete aannemer dekt, bestaat niet. - Betalen met kredietkaart of via een online betaaldienst kan terugvordering mogelijk maken. Vraag bij je bank of kaartuitgever wat in jouw geval kan. - Wat er met je wettelijke garantie gebeurt tegenover een verkoper die niet meer bestaat, is een juridische vraag. Leg ze voor aan een jurist.
De fabrikant gaat failliet. - Een fabrieksgarantie kan dan vervallen. Soms neemt een garantiefonds ze over. Bij verzekerde garanties stopt de dekking als de premies niet meer betaald worden. Een bankgarantie of garantiefonds helpt. - Je wettelijke garantie blijft bij je verkoper. Die kan zijn kosten proberen te verhalen op zijn leverancier.
Wat vraag je in de offerte?
- Waarvoor staat de garantie (product, vermogen, installatie) en tegenover wie (fabrikant of installateur)?
- Hoe lang loopt ze en is de vermogensgarantie lineair?
- Wat moet je zelf doen voor een claim (bewijs van productie, meting, onderhoud)?
- Is de garantie verzekerd of gedekt door een fonds?
- Wat gebeurt er met de garantie als je je huis verkoopt? Vraag het schriftelijk, want we hebben hierover voor Vlaanderen geen bevestigde regel.
Rekenvoorbeeld
Een gezin met 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp). De cijfers van de offerte zijn aannames voor het voorbeeld, geen marktgemiddelden: panelen 15 jaar productgarantie, vermogensgarantie lineair tot 80% na 25 jaar, omvormer 10 jaar, installatie 5 jaar, installateur is de verkoper.
| Gebeurtenis | Aanspreekpunt | Wat dekt het |
|---|---|---|
| Jaar 1: dakdoorvoer lekt | Installateur (verkoper) | Wettelijke garantie (2 jaar) en installatiegarantie |
| Jaar 8: paneel valt uit door een defecte bypassdiode | Fabrikant, via de installateur of rechtstreeks | Productgarantie (15 jaar). De wettelijke garantie is verlopen. |
| Jaar 11: omvormer defect | Fabrikant | De omvormergarantie is na 10 jaar verlopen. Eigen kost. |
| Jaar 12: paneel meet 84% van het beginvermogen | Fabrikant | Een lineaire garantie van 100% naar 80% over 25 jaar geeft op jaar 12 een ondergrens van 100 − 20 × 12/25 = 90,4%. 84% valt daaronder, dus een claim is mogelijk. Bij een niet-lineaire garantie (80% pas na 25 jaar) niet. |
| Jaar 4: installateur gaat failliet | Curator | De wettelijke garantie is verlopen en de installatiegarantie van de installateur is moeilijk afdwingbaar. |
Het voorbeeld toont waarom je naar de partij achter de garantie kijkt, en niet alleen naar het aantal jaren.
Goed om te weten
- De wettelijke garantie is van je verkoper, niet van de fabrikant. Je hebt er dus recht op, ook als er geen fabrieksgarantie bestaat.
- De bewijslast ligt 2 jaar lang bij de verkoper. Vroeger was dat slechts 6 maanden.
- Een vermogensgarantie van 25 jaar is weinig waard als het paneel na 12 jaar uitvalt zonder productgarantie. Dan valt het paneel buiten beide.
- Een voorschot bij een failliete installateur is meestal een ongedekte schuldvordering. Hoe je betaalt, kan uitmaken.
- Een lineaire vermogensgarantie laat je eerder claimen dan een garantie die pas na 25 jaar iets garandeert.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Lange garantie | Financiële zekerheid bij een defect | Enkel zo goed als de partij die ze geeft, vaak voorwaarden (onderhoud, meetbewijs, installatie door een erkende installateur), claim vraagt tijd en bewijs |
| Wettelijke garantie | Altijd, kosteloos herstel, bewijslast bij de verkoper | Slechts 2 jaar, enkel voor consumenten tegenover professionals |
Voor wie het technisch wil weten
- Hoe meet je 84%? Een vermogensclaim vraagt meestal een meting onder gestandaardiseerde omstandigheden (STC), geen afleiding uit je jaarcijfers. Het weer laat je opbrengst van jaar tot jaar met ongeveer −5% tot +10% schommelen, dus monitoring alleen bewijst een claim niet (Degradatie en levensduur). Welke meetmethode een fabrikant aanvaardt, lees je in zijn voorwaarden.
- Wat 80% na 25 jaar betekent. Dat komt overeen met een gemiddeld verlies van 0,8% per jaar. Veldstudies tonen een mediaan van ongeveer 0,5 à 0,6% per jaar, dus de meeste panelen blijven boven de garantiegrens (Degradatie en levensduur).
- LID. Het verlies in het eerste jaar door lichtgeïnduceerde degradatie (ongeveer 2 tot 4%) valt binnen de nominale toleranties en is geen defect.
- Richtlijn 2019/771, art. 17 regelt wat een commerciële garantieverklaring moet bevatten. Hoe België dat omzet, hebben we niet nagekeken.
Gids zonnepanelen · Tot slot
?Veelgestelde vragen
Werken zonnepanelen bij bewolking?
Ja, met minder vermogen. Een groot deel van het licht in Vlaanderen is verstrooid, en dat zetten panelen ook om.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een zonnepaneel werkt
Hoe lang gaan zonnepanelen mee?
Gemiddeld 25 jaar. Silicium-panelen leveren dan nog meer dan 80 % van hun oorspronkelijke vermogen. De omvormer gaat korter mee: 8 tot 12 jaar.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een zonnepaneel werkt
Moet ik mijn zonnepanelen laten keuren en aanmelden?
Ja. Eerst een AREI-keuring door een erkende keurder, daarna aanmelden bij Fluvius via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een zonnepaneel werkt
Heb ik een thuisbatterij nodig?
Niet noodzakelijk. Verhoog eerst je zelfverbruik door toestellen te laten draaien als de panelen produceren. Een thuisbatterij is een grote investering en niet voor iedereen rendabel, zie Hoe een thuisbatterij werkt.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een zonnepaneel werkt
Wat is het verschil tussen mono- en polykristallijne zonnepanelen?
Mono komt uit één silicium-eenkristal, poly uit een blok met veel korrels. De korrelgrenzen verlagen de materiaalkwaliteit. ⏱ In 2025 was mono 690 van 706 GWp en poly 0.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Zijn polykristallijne zonnepanelen slechter?
Het materiaal heeft een lagere kwaliteit door de korrelgrenzen. Bestaande installaties blijven werken. Hoeveel ze met de jaren degraderen, lees je in Degradatie en levensduur.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Worden polykristallijne zonnepanelen nog gemaakt?
Niet meer in noemenswaardige hoeveelheden. Je krijgt ze dus niet meer in een nieuwe offerte.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Is dunne film beter bij weinig licht of hoge temperaturen?
In het PVGIS-model komt cadmiumtelluride per kWp op bijna dezelfde jaaropbrengst als silicium (1.054 tegenover 1.055 kWh/kWp). Dat is een modelresultaat.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Welk type moet ik kiezen voor mijn dak in Vlaanderen?
In de praktijk kies je tussen monokristallijne panelen met verschillende celtechnologie, zie Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact. Hoe je een datasheet leest, staat in Rendement, wattpiek en temperatuur.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Kan ik oude polykristallijne panelen combineren met nieuwe monokristallijne?
Vraag het aan je installateur en laat de elektrische compatibiliteit (spanning en stroom per string) nakijken, zie Stringdimensionering.
Uit hoofdstuk 2: Soorten panelen
Wat is het verschil tussen TOPCon, HJT en back contact?
TOPCon heeft een tunneloxide en polysiliciumlaag aan de achterzijde. HJT omringt de wafer met lagen amorf silicium. Back contact legt alle contacten achteraan. Hun modulerendement ligt in massaproductie op respectievelijk 23,5 %, 23,5 % en 24,1 % ⏱.
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Is TOPCon beter dan PERC?
Gemiddeld ja: 23,5 % tegenover 21,7 % modulerendement, dus ongeveer 8 % meer vermogen per m².
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Is HJT zijn meerprijs waard in Vlaanderen?
Dat hangt van de prijs af, zie Offertes vergelijken. Technisch is de temperatuurwinst ten opzichte van PERC hoogstens ongeveer 0,6 % van de jaaropbrengst.
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Wat is UVID en moet ik me zorgen maken?
UVID is vermogensverlies door UV-licht. De spreiding tussen producten is groot. Vraag je installateur naar testresultaten en naar de garantievoorwaarden.
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Moet ik wachten op tandem- of perovskietpanelen?
Een verwachting voor massaproductie rond 2027 zegt nog niets over prijs en garantie. Of wachten loont, hangt af van wat je dak en je verbruik vragen.
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Hoe herken ik de techniek op een datasheet?
Die staat meestal bij het celtype of in de productnaam. De belangrijkste cijfers zijn vermogen (Pmax), rendement, temperatuurcoëfficiënt en bifacialiteit, zie Rendement, wattpiek en temperatuur.
Uit hoofdstuk 3: Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
Is een bifaciaal paneel beter voor een gewoon schuin dak?
Meestal niet merkbaar. Reken op 0 tot een paar procent extra.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Is glas-glas hetzelfde als bifaciaal?
Nee. Bifaciaal gaat over het licht aan de achterkant, glas-glas over de opbouw. Een bifaciaal paneel kan ook een doorzichtige achterfolie hebben.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Is een glas-glaspaneel hagelbestendiger?
Niet automatisch. In de test brak 61 % van de modules met 2,0 + 2,0 mm glas bij 45 mm hagel, tegenover 7 % van de modules met dikker glas. Vraag naar de dikte van het voorglas.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Is een glas-glaspaneel te zwaar voor mijn dak?
Het verschil kan enkele kilo's per paneel bedragen. Of je dak het aankan, beoordeelt je installateur.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Geeft PVGIS de opbrengst van een bifaciaal paneel?
Nee. De ongeveer 1.050 kWh per kWp geldt voor een gewoon paneel.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Dekt mijn verzekering hagelschade aan panelen?
Dat hangt af van je polis, zie Brandveiligheid en verzekering.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Loont een bifaciaal paneel op een plat dak?
Soms. Hoogte, hellingshoek en kleur van de dakbedekking bepalen het licht achteraan. Metingen voor Vlaamse platte daken ontbreken. Zie Panelen op een plat dak.
Uit hoofdstuk 4: Bifaciale en glas-glaspanelen
Wat is het verschil tussen Wp en kWp?
Een kWp is 1.000 Wp. Een installatie van 3,22 kWp bestaat bijvoorbeeld uit zeven panelen van 460 Wp.
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Waarom haalt mijn installatie nooit het vermogen van de offerte?
STC is een laboratoriumsituatie. In de PVGIS-uurreeks voor Gent haalde een installatie hoogstens 89,6 % van haar kWp. Dat zegt niets over de kwaliteit.
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Wat is een goed rendement voor een paneel?
Rond 22 % is gangbaar. Een hoger rendement geeft meer Wp op dezelfde dakoppervlakte.
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Wat is een goede temperatuurcoëfficiënt?
Dichter bij nul is beter. Op een Vlaams dak is het verschil tussen −0,26 en −0,32 %/°C ongeveer 2,85 euro per jaar bij 3,22 kWp.
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Kan een paneel meer leveren dan op het label staat?
Dat hangt af van de tolerantie op de datasheet. Kijk of die positief of negatief is. Onder echte omstandigheden ligt het vermogen meestal onder het label door temperatuur en lichtniveau.
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Hoeveel oppervlakte heb ik nodig voor 3,22 kWp?
Met 7 panelen van 460 Wp ongeveer 15 m².
Uit hoofdstuk 5: Rendement, wattpiek en temperatuur
Moet ik mijn installatie nog dimensioneren op mijn volledige jaarverbruik?
Niet noodzakelijk. Dat was logisch met een terugdraaiende teller. Nu is zelfverbruik veel meer waard dan injectie, dus reken ook met je verbruik overdag en je toekomstige verbruikers.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Hoeveel panelen zijn dat dan?
Dat hangt af van het vermogen per paneel. Met panelen van 460 Wp heb je voor 3.500 kWh op een zuiddak 7 panelen nodig (3,22 kWp). Staat er een ander paneelvermogen op je offerte, deel dan het totale kWp daardoor.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Wat als ik later een warmtepomp of elektrische wagen neem?
Een warmtepomp gebruikt ongeveer 4.000 kWh per jaar, vooral in de winter. Overweeg een iets grotere installatie of voorzie uitbreiding. Een uitbreiding meld je aan bij Fluvius.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Is er een maximum aan het aantal panelen?
Niet per paneel, wel per omvormervermogen: 5 kVA op een eénfase-aansluiting en tot 25 kVA op een meerfasige aansluiting. ⏱ Boven 10 kVA word je als particulier zelfstandige voor de injectie-inkomsten, boven 25 kVA is een netstudie verplicht.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Heb ik een thuisbatterij nodig bij een grote installatie?
Niet per se. Verhoog eerst je zelfverbruik. Een batterij is een hoge investering en niet voor iedereen rendabel.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Wat krijg ik voor mijn overtollige stroom?
⏱ In 2025 gemiddeld 3,16 cent per kWh bij vaste en variabele contracten en 1,92 cent bij dynamische contracten. Controleer de actuele tarieven bij de leveranciers en de Nutsregulator.
Uit hoofdstuk 6: Hoeveel panelen je nodig hebt
Hoeveel kWh levert één paneel op?
Het vermogen van het paneel in kWp maal de specifieke opbrengst. Met een paneel van 460 Wp (0,46 kWp) en 1.050 kWh per kWp is dat ongeveer 483 kWh per jaar. Het werkelijke vermogen per paneel staat op je offerte.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Is 1.000 kWh per kWp realistisch?
Voor een goed gericht dak zonder schaduw wel: PVGIS geeft ongeveer 1.040 tot 1.080. Voor een oost- of westdak ligt het rond 900 (MYNRG Check) en voor een oost-westopstelling volgens PVGIS rond 850. De MYNRG Check rekent met een eigen oriëntatiefactor en komt iets hoger uit dan PVGIS. Met schaduw ligt het lager.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Wat levert een plat dak op?
Horizontaal geplaatste panelen halen volgens PVGIS 884 kWh per kWp, ongeveer 83 % van de optimale opstelling.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Welke helling is het best?
Volgens PVGIS 39 tot 40° op zuid, maar tussen 25° en 50° zit je binnen 2 % van het optimum. Vlaanderen.be noemt 30° tot 50°.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Hoeveel produceren panelen in de winter?
In december ongeveer 32 kWh per kWp bij zuid 35° (3,0 % van het jaar) en in januari ongeveer 38. Bij een oost-westopstelling zijn dat 14 en 19 kWh per kWp.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Kan mijn jaaropbrengst afwijken van deze cijfers?
Ja. PVGIS geeft zelf een standaardafwijking van 4,6 % per jaar. Het KMI mat in 2025 14 % meer straling dan normaal en in 1998 12 % minder. Schaduw, vuil en omvormerproblemen komen daar nog bovenop, zie Opbrengst opvolgen.
Uit hoofdstuk 7: Opbrengst in Vlaanderen
Is een oost-westopstelling beter voor zelfverbruik?
In de MYNRG Check niet: bij 3.500 kWh verbruik is het zelfverbruik van een oost- of westdak (8 panelen) ongeveer 34 %, net als bij zuid (7 panelen). De MYNRG Check rekent op jaarbasis en niet per uur, dus het bredere dagprofiel zit niet in dat cijfer.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Hoeveel minder levert een oost-westopstelling op?
Een oost- of westdak levert in de MYNRG Check ongeveer 15 % minder per kWp per jaar (900 tegenover 1.050 kWh per kWp). Voor een oost-westopstelling geeft PVGIS ongeveer 20 % en in december slechts 44 % van zuid.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Welke helling is het best voor de jaaropbrengst?
Zuid onder 39° tot 40°. Tussen 25° en 50° blijf je binnen 2 % van dat optimum.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Wat als mijn dak naar het noorden helt?
Noord 35° haalt slechts 52 % van het optimum. Bekijk het andere dakvlak, een plat dak of een andere opstelling.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Hoeveel levert een plat dak?
Horizontaal ongeveer 83 % van het optimum, met een zomerlastig profiel. Zie Panelen op een plat dak.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Moeten mijn panelen de dakhelling volgen?
Meestal wel op een hellend dak. Op een plat dak kies je zelf helling en richting.
Uit hoofdstuk 8: Oriëntatie en hellingshoek
Hoeveel kost schaduw?
Dat hangt af van richting en afstand. Een obstakel van 20° in het zuiden kost ongeveer 7 % bij zuid 35° en ongeveer 3 % bij een oost-westopstelling. Schaduw op enkele cellen kan meer kosten dan het oppervlak doet vermoeden.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Wat doet een bypassdiode?
Hij leidt de stroom om een beschaduwde groep cellen heen, zodat de rest van de string blijft werken en de cel niet oververhit raakt.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Heb ik optimizers nodig?
Niet altijd. Bij schaduw op minder dan 10 % van de panelen is een gewone omvormer vaak even goed of beter. Bij sterke schaduw (meer dan 40 %) winnen optimizers.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Is schaduw gevaarlijk?
Een beschaduwde cel kan tot 200 W warmte dissiperen. Met een bijkomend defect kunnen hotspots ontstaan. Laat je installatie periodiek nakijken, zie Reinigen en onderhoud.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Is een boom in de tuin een probleem?
Dat hangt af van hoogte, afstand en richting. Een schaduwstudie ter plaatse geeft zekerheid.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Houdt de Zonnekaart rekening met schaduw?
Ja, ook met de schaduw van gebouwen, bomen en schouwen.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Helpt elektronica per paneel bij een dak met verschillende richtingen?
Ze laat elk paneel op zijn eigen werkpunt werken. Of je dat nodig hebt of dat een omvormer met meerdere MPPT-ingangen volstaat, hangt af van jouw dak. Laat het berekenen.
Uit hoofdstuk 9: Schaduw, bypassdiodes en optimizers
Hoeveel moet mijn installatie opbrengen?
In Vlaanderen ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar bij zuid 35° en ongeveer 850 bij een oost-westopstelling (PVGIS).
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Mijn jaaropbrengst is 5 % lager dan verwacht. Is dat erg?
Nee. Het weer schommelt van jaar tot jaar tussen −5,2 % en +10,3 % ten opzichte van het gemiddelde (PVGIS, Gent).
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Wat is een goede performance ratio?
Het PVGIS-model geeft 80,3 % per jaar. Een grote praktijkvloot, met veel Belgische installaties, haalde gemiddeld 76,7 %.
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Wat doe ik bij een plotse daling?
Kijk naar de foutcode en het lampje van de omvormer, controleer de zekering en bel daarna een erkende installateur.
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Mijn omvormer valt in de zomer uit. Wat nu?
Mogelijk is de netspanning te hoog. Meld het bij Fluvius (078 35 35 00). Onder voorwaarden is er een vergoeding.
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Hoe vaak moet ik controleren?
Een korte blik per week in de app, en een vergelijking met de verwachting aan het einde van het jaar.
Uit hoofdstuk 10: Opbrengst opvolgen
Welke helling is het best op een plat dak?
Voor de opbrengst per kWp is hoger beter tot ongeveer 35° (zuid). Per m² dak is een lage helling (10° tot 15°) beter, omdat de rijen dichter kunnen staan.
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Is een platte oost-westopstelling slecht?
Per kWp haal je ongeveer 80 % tot 83 % van het optimum, maar er passen meer panelen op het dak. In de winter is de productie laag.
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Hoeveel ballast heb ik nodig?
Dat bepaalt een berekening voor jouw dak. Indicatief gaat het van minder dan 10 kg/m² (kleefsysteem) tot meer dan 80 kg/m² (consoles met ballast).
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Kan mijn plat dak de panelen dragen?
Laat de draagkracht en de dichting controleren door een burgerlijk ingenieur of een gespecialiseerd bureau.
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Moet ik het dak openbreken?
Bij ballast niet. Bij een verankerde draagstructuur wel, en dan is een perfecte afdichting nodig. Kleefsystemen vragen geen doorboring.
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Heb ik een vergunning nodig?
⏱ Volgens Vlaanderen.be niet voor panelen tot maximaal 1 m boven de dakrand, onder voorwaarden, vanaf 1 maart 2026. Controleer het bij je gemeente.
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Wat levert een horizontaal plat dak op?
Volgens PVGIS ongeveer 884 kWh per kWp, 83 % van het optimum, zonder rijafstand. De MYNRG Check rekent voor een plat dak met ongeveer 945 kWh per kWp (factor 0,90).
Uit hoofdstuk 11: Panelen op een plat dak
Hoe worden zonnepanelen op een pannendak bevestigd?
Met rails op dakhaken die door de overlap van de pannen gaan en in het gebinte geschroefd zijn. De pan wordt aangepast zodat de haak de pan niet raakt.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Beschadigen de haken mijn dak?
Bij vakkundige uitvoering niet. Doorboringen moeten waterdicht zijn en de dakbedekking blijft de regendichting. Een foute uitvoering is wel een risico.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Hoe weet ik of mijn dakstructuur sterk genoeg is?
Dat vraagt een controle van het houtwerk: afmetingen, houtklasse en toestand. Een erkende installateur (Erkende installateur) rekent de verankering uit, bijvoorbeeld met de WTCB-rekenmodule.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Kan elk dak zonnepanelen dragen?
Nee. Controleer de resterende levensduur van het dak (minstens 20 tot 25 jaar), de draagkracht en de dakbedekking. Op daken met asbest zijn panelen verboden.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Wat is beter op een plat dak: ballast of verankering?
Ballast doorboort de dichting niet maar weegt meer. Verankering is lichter maar vraagt een perfecte afdichting. Zie Panelen op een plat dak.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Heb ik een vergunning nodig voor een montagesysteem op een plat dak?
⏱ Volgens Vlaanderen.be is er vanaf 1 maart 2026 geen vergunning nodig als de panelen maximaal 1 m boven de dakrand uitsteken, onder voorwaarden. Zie Vergunning.
Uit hoofdstuk 12: Montagesystemen
Moet ik mijn zonnepanelen reinigen?
Meestal niet, want regen doet het meeste. Reinig bij mos, korstmos of vogelpoep.
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Hoeveel kost een reiniging?
⏱ Reken op enkele euro's per paneel plus een verplaatsingskost, samen ongeveer 200 euro voor een gewone installatie. Vraag vooraf een prijs.
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Mag ik een hogedrukreiniger gebruiken?
Nee. Fabrikanten geven een maximale druk op en overschrijden kan je garantie in gevaar brengen.
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Welk water gebruik ik?
Regenwater of gedemineraliseerd water, zodat er geen kalk achterblijft.
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Wanneer reinig ik?
Niet in volle zon en niet vlak voor een regenbui. Ochtend of avond is beter.
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Wat als mijn opbrengst plots daalt?
Zoek eerst naar een foutcode (Storingen en foutcodes) en vergelijk met je normale opbrengst (Opbrengst opvolgen). Blijft de daling, contacteer dan een erkende installateur (Erkende installateur).
Uit hoofdstuk 13: Reinigen en onderhoud
Mag ik zonnepanelen op mijn appartement plaatsen?
Op het gemeenschappelijke dak kan dat enkel met een besluit van de algemene vergadering van de VME. De vereiste meerderheid hangt af van het plan. Vraag het na bij je syndicus.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Zijn stekkerpanelen toegelaten in Vlaanderen?
Ja, sinds 17 april 2025.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Moet ik een stekkerpaneel aanmelden?
Niet als de omvormer onder 800 W is en je een digitale meter hebt. Met een analoge meter binnen 30 dagen, en vanaf 800 W altijd binnen 30 dagen.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Heb ik een keuring nodig?
Niet voor het stekkertoestel zelf. Een installatie binnen in het gebouw moet wel AREI-gekeurd zijn.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Mag mijn VME stekkerpanelen verbieden?
Fluvius zegt dat de VME en de gemeente beperkingen kunnen opleggen. Vraag het dus vooraf.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Kan ik als huurder zonnepanelen laten plaatsen?
Een vast systeem op het dak niet zonder je verhuurder. Stekkerpanelen zijn verplaatsbaar, maar vraag toch toestemming. Een goede optie is dat de eigenaar investeert en jij de stroom koopt.
Uit hoofdstuk 14: Appartement of huurwoning
Hoeveel verliest een zonnepaneel per jaar?
Gemiddeld ongeveer 0,5 tot 0,9 % van het beginvermogen, afhankelijk van de studie.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Hoe lang gaan zonnepanelen mee?
Vlaanderen.be rekent met gemiddeld 25 jaar. Daarna werken panelen meestal door met minder vermogen. De omvormer vervang je vaak eerder.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Wat is het verschil tussen LID, LeTID en PID?
LID is een verlies in de eerste dagen licht, LeTID een traag verlies bij warmte en licht met herstel, PID komt van de systeemspanning en is deels omkeerbaar.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Kan ik degradatie meten aan mijn productiecijfers?
Moeilijk. Het weer verschuift je jaaropbrengst met enkele procenten naar boven of onder, veel meer dan de degradatie. Vergelijk over meerdere jaren en corrigeer voor instraling, zie Opbrengst opvolgen.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Vallen degradatie en defecten onder de garantie?
Een vermogensgarantie dekt vermogensverlies onder een afgesproken grens. Zie Product- en vermogensgarantie.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Moet ik na 25 jaar mijn panelen vervangen?
Nee, er is geen technische of wettelijke grens op 25 jaar. Het hangt af van vermogen, veiligheid en rendabiliteit.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Moet mijn oude installatie een digitale meter krijgen?
Voor sommige oudere installaties legt Fluvius een termijn op. Vraag na bij Fluvius wat voor jouw installatie geldt, zie Van terugdraaiende teller naar digitale meter.
Uit hoofdstuk 15: Degradatie en levensduur
Hoe lang is de wettelijke garantie?
2 jaar vanaf de levering, bij de verkoper.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Wat is het verschil tussen product- en vermogensgarantie?
Een productgarantie dekt defecten. Een vermogensgarantie dekt een minimaal vermogen na een aantal jaar.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Is een vermogensgarantie van 25 jaar genoeg?
Enkel samen met een productgarantie. Anders dekt ze een uitgevallen paneel niet.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Wat bij een faillissement van de installateur?
Je staat als schuldeiser in de rij en een voorschot is meestal een ongedekte vordering. Betalen met kredietkaart of via een online betaaldienst kan terugvordering mogelijk maken. Raadpleeg een jurist voor jouw geval.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Wat bij een faillissement van de fabrikant?
De fabrieksgarantie kan vervallen, tenzij een fonds of verzekering ze overneemt. Je wettelijke garantie blijft bij je verkoper.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Moet ik een gebrek meteen melden?
Binnen 2 maanden nadat je het vaststelt.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Gaat de garantie mee over naar de nieuwe eigenaar van mijn huis?
Daar vonden we geen bevestigde regel voor Vlaanderen. Vraag het schriftelijk aan je installateur en fabrikant.
Uit hoofdstuk 16: Product- en vermogensgarantie
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids zonnepanelen · Tot slot
!Wist je dat?
- Het principe achter zonnecellen werd al in 1839 ontdekt door de Fransman Edmond Becquerel, meer dan honderd jaar voor de eerste bruikbare zonnecel.
- De eerste zonnecellen, beschreven in 1883 door de Amerikaan Charles Fritts, waren niet van silicium maar van seleen.
- Bij de voorstelling van de eerste praktische siliciumzonnecel in 1954 dreef zonlicht een speelgoedreuzenrad en een kleine radiozender aan. Het rendement: ongeveer 6 procent.
- Vanguard 1, gelanceerd in 1958, was de eerste satelliet op zonne-energie. Zijn signaal viel in 1964 stil, maar hij is nog altijd de oudste satelliet in een baan om de aarde.
- Einstein kreeg zijn Nobelprijs in 1921 niet voor de relativiteitstheorie, maar voor het foto-elektrisch effect: de natuurkunde achter zonnecellen.
- De zonnevleugels van het internationale ruimtestation ISS zijn samen 109 meter breed. Breder dan het grootste passagiersvliegtuig ter wereld.
- Vlaanderen telt meer dan 1 miljoen installaties met zonnepanelen en staat bovenaan in Europa als je kijkt naar zonnepanelen per inwoner.
- Een zonnepaneel verliest gemiddeld maar zo'n 0,5 procent opbrengst per jaar. Na twintig jaar levert het nog ongeveer 90 procent van wat het in het eerste jaar deed.
- In 2025 kwam er wereldwijd voor het eerst meer dan 600 gigawatt aan zonnepanelen bij in één jaar.
- Boven de spoortunnel bij Antwerpen liggen 16.000 zonnepanelen over 3,4 kilometer. Sinds 2011 leveren ze stroom voor het treinverkeer, een Europese primeur.
Laatst gecontroleerd op 9 oktober 2026. ⏱ markeert informatie die kan veranderen.