Hoofdstukken van deze gids
Omvormers Gids · 12 hoofdstukkenDeel 1 · Types omvormers
Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging
Tot slot
Gids
Omvormers
De omvormer is het toestel dat de gelijkstroom van je panelen omzet in wisselstroom, zodat je woning en het net er iets mee kunnen. Hij bepaalt mee hoeveel van je panelen je effectief benut, hoe je schaduw opvangt, of je later een batterij kunt toevoegen en wat er gebeurt bij een stroompanne.
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers
1Wat een omvormer doet
In het kort
Zonnepanelen maken gelijkstroom (DC). Je woning en het net werken met wisselstroom (AC).
Wat doet de omvormer precies?
De omvormer zet die gelijkstroom om, laat de panelen op hun beste werkpunt draaien en koppelt de installatie veilig los van het net wanneer dat nodig is. In Vlaanderen noemt Fluvius het "eigenlijk verstandiger" om de omvormer kleiner te kiezen dan het paneelvermogen. ⏱ Een omvormer gaat volgens Fluvius hooguit 8 tot 12 jaar mee als je je opbrengst wilt veiligstellen.
- Omzetten van DC naar AC. Panelen leveren gelijkstroom. De omvormer maakt er de wisselstroom van die in huis en op het net gebruikt wordt, als een zuivere sinusgolf die je op het net kunt zetten.
- Het werkpunt zoeken. Hij zoekt voortdurend het punt waarop de panelen het meeste vermogen leveren. Dat heet MPPT (maximum power point tracking). Meer daarover vind je in MPPT.
- Opvolgen en communiceren. Hij meet je installatie en kan met je netwerk verbinden. Daardoor is hij ook een digitaal toestel. Vlaanderen.be raadt aan het standaardwachtwoord te vervangen door een sterk persoonlijk wachtwoord, zie Cyberveiligheid.
- Meedraaien met het net. Bij een korte storing in spanning of frequentie blijft een gewone kleine omvormer verbonden. Duurt de storing lang of is ze ongewoon groot, dan schakelt hij uit. Moderne omvormers kunnen hun vermogen bijsturen om het net te helpen en kunnen reactief vermogen leveren of opnemen. Dat is blind vermogen dat spanning en stroom in de pas houdt.
- Een batterij sturen. Een hybride omvormer kan ook een thuisbatterij aansturen. Bij een stroomuitval kan zo'n omvormer enkel zonder net werken als hij daarvoor ontworpen is. Zie Hybride omvormer en Noodstroom en back-up.
Welke soorten omvormers zijn er?
| Type | Hoe het werkt | Meer lezen |
|---|---|---|
| Stringomvormer | Eén omvormer voor één of meer reeksen (strings) panelen. Kostenefficiënt, maar bij schaduw of schade op één paneel daalt de output van de hele string. | Stringomvormer |
| Micro-omvormer | Een kleine omvormer per paneel. Schaduw op één paneel beïnvloedt de andere niet, maar het kan meer kosten. | Micro-omvormers |
| Hybride omvormer | Stuurt zowel de zonnepanelen als een thuisbatterij aan. | Hybride omvormer |
| Centrale omvormer | Eén grote omvormer voor een volledig park. Voor woningen niet relevant. | – |
Een derde route zijn optimizers: elektronica per paneel samen met één centrale omvormer. Zie Optimizers.
Eenfase of driefase, en hoeveel vermogen mag je plaatsen?
De grenzen van Fluvius gaan over het totale omvormervermogen op je aansluiting, uitgedrukt in kVA (kilovoltampère, het schijnbaar vermogen). ⏱
| Totaal omvormervermogen | Wat Fluvius vraagt |
|---|---|
| Tot 5 kVA | Een eenfase-aansluiting volstaat. Alle omvormers samen (zon, hybride, wind, warmtekrachtkoppeling) blijven onder 5 kVA. |
| Meer dan 5 en tot 25 kVA | Driefase-aansluiting vereist. Alle zon-, hybride en opslagomvormers samen maximaal 25 kVA. |
| Meer dan 10 kVA | Wil je injectievergoeding ontvangen, dan registreer je je als zelfstandige. De inkomsten uit injectie zijn dan belastbaar. |
| Meer dan 25 kVA | Een netstudie vooraf is verplicht. |
| 30 kVA | Een netontkoppelingsbeveiliging is verplicht. Je installateur zegt je meer. |
Alle omvormers op je aansluiting tellen mee, ook die van batterijen en laadpunten. Een hybride omvormer telt mee, ook als er nog geen panelen aan hangen. Fluvius raadt driefase-omvormers aan. Ze verdelen de zonnestroom gelijkmatig over de fasen, wat de kans op uitval verkleint. Je aansluiting moet dan wel driefasig zijn. Meer in Eénfase of driefase.
Moet de omvormer even groot zijn als de panelen?
Nee. Je installateur vertrekt van je verbruik. Zowel een omvormer die sterker is dan de panelen als een die zwakker is, mag. Fluvius vindt de zwakkere variant in ons klimaat verstandiger, omdat panelen zelden hun piekvermogen halen. Voor een dak op het zuiden met 35° helling geeft PVGIS, de zonnedatabank van de Europese Commissie, voor Gent een hoogste uurproductie van ongeveer 0,90 kW per kWp.
Een omvormer die kleiner is dan die piek, knipt enkel het toppunt af. Dat heet clipping. Een berekening op de PVGIS-uurwaarden van 2005 tot 2023 voor 1 kWp in Gent geeft dit verlies:
| Omvormer t.o.v. paneelvermogen | Verlies door clipping, zuid 35° | Verlies door clipping, oost-westopstelling |
|---|---|---|
| 100 % | 0,00 % | 0,00 % |
| 80 % | 0,07 % | 0,00 % |
| 75 % | 0,37 % | 0,00 % |
| 70 % | 1,14 % | 0,00 % |
| 65 % | 2,45 % | 0,00 % |
| 60 % | 4,39 % | 0,02 % |
| 50 % | 10,29 % | 1,08 % |
Lees dit als ondergrens. Uurwaarden middelen korte pieken uit, dus het echte verlies ligt hoger. Het Amerikaanse onderzoekslabo NREL toont dat gangbare uurmodellen clipping onderschatten, en meer naarmate de omvormer kleiner is ten opzichte van de panelen. Het vervolg staat in DC/AC-ratio en clipping.
Levensduur en wat uitval veroorzaakt
- Levensduur. ⏱ Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum om je opbrengst veilig te stellen. Zie Levensduur en vervanging.
- Te hoge spanning. Een omvormer schakelt uit als de spanning te hoog wordt. Fluvius noemt drie oorzaken: de toegelaten spanningsval in de binneninstallatie of aansluitkabel is overschreden, de omvormer hangt aan de fase met de hoogste spanning, of de spanning op het distributienet is te hoog. De spanningsval over aansluitkabel en binneninstallatie samen mag maximaal 1 % bedragen (fase en nul). Bij 230 V is dat ongeveer 2,3 V.
- Veiligheidsmodus. Op dagen met veel productie kunnen zonnepanelen in veiligheidsmodus gaan.
- Herhaalde uitval. ⏱ Valt je omvormer herhaaldelijk uit en ligt de oorzaak niet bij je binneninstallatie, meld dat dan aan Fluvius (078 35 35 00). Los Fluvius het probleem niet binnen 30 dagen op, dan kun je recht hebben op een vergoeding.
- Tijdelijk buiten dienst. ⏱ Zolang je omvormer niet werkt, kun je de installatie tijdelijk buiten dienst laten nemen via Mijn Fluvius. Dan betaal je geen prosumententarief.
Meer over storingen vind je in Storingen en foutcodes.
Keuring, aanmelding en lijst met toegelaten omvormers
Enkel omvormers op de lijst van Synergrid, de federatie van de netbeheerders (voorschrift C10/26), mogen op het net worden aangesloten. Typen die daar rood gemarkeerd staan, mogen in Vlaanderen niet geplaatst worden. Overweeg je een tweedehands omvormer, vraag dan naar merk en model, de reden van vervanging en de leeftijd.
- Een erkende keurder keurt je installatie (AREI-keuring) voor je ze in gebruik neemt. Zie AREI-keuring.
- Je meldt ze aan bij Fluvius via Mijn Fluvius binnen 3 maanden na de keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius.
- Vervangen, verplaatsen, uitbreiden of verwijderen meld je ook in Mijn Fluvius.
- ⏱ Een laattijdige of ontbrekende aanmelding kost voor 2026 € 97,26 excl. btw (installaties kleiner dan 10 kVA).
- Off-grid installaties moet je niet aanmelden. Fluvius raadt ze af wegens het Belgische klimaat, de hogere kosten en de grotere batterij die nodig is.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar en heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling. Het kiest tussen een omvormer van 3,2 kW en een van 2,4 kW.
Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar (zuid 35°). - Clippingverlies bij een omvormer van 75 % van het paneelvermogen: 0,37 % (rekenvoorbeeld op PVGIS-uurwaarden voor Gent, zie tabel hierboven; het werkelijke verlies kan hoger liggen). - Geen schaduw. Het omvormerrendement zit in het systeemverlies van 14 % dat PVGIS meerekent.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Jaarproductie | 3,22 kWp × 1.050 kWh/kWp | ca. 3.380 kWh |
| Omvormer 3,2 kW (100 %) | geen clipping | ca. 3.380 kWh |
| Omvormer 2,4 kW (75 %) | 3.380 × (1 − 0,0037) | ca. 3.367 kWh |
| Verschil | 3.380 − 3.367 | ca. 13 kWh per jaar |
| Totaal omvormervermogen | beide ruim onder 5 kVA | eenfase-aansluiting volstaat |
Het verschil van ongeveer 13 kWh per jaar is klein. In de praktijk loopt het wat op door clipping bij korte pieken. Reken je met de waarden van de MYNRG Check (0,045 euro per geïnjecteerde kWh, 0,35 euro per zelf verbruikte kWh), dan is dat tussen ca. 0,60 en ca. 4,50 euro per jaar. Zie Hoeveel panelen je nodig hebt en Injectievergoeding. Controleer in je offerte altijd het omvormervermogen in kVA en of de omvormer op de Synergrid-lijst staat.
Goed om te weten
- Een omvormer van 75 % verliest in Gent weinig. Bij zuid 35° is het clippingverlies in dit rekenvoorbeeld op uurwaarden 0,37 % bij 75 % en 0,07 % bij 80 %; het werkelijke verlies kan hoger liggen. Bij een oost-westopstelling is er pas bij ongeveer 50 % een merkbaar verlies (1,08 %).
- Clipping verbergt vuil maar weinig. Een NREL-studie op Amerikaanse locaties vond dat een kleinere omvormer de verliezen door vuil met hoogstens 1 % (absoluut) vermindert. Een goed excuus om je panelen niet na te kijken is dat dus niet.
- Je omvormer merkt ook paneelfouten. Volgens het IEA PVPS-rapport over degradatie en defecten (2025) kan gebroken paneelglas als eerste signaal een isolatiefout bij de omvormer geven. Vochtige, gescheurde achterfolies kunnen een omvormer 's ochtends laten wachten met starten. Een late start wijst dus niet altijd op een defecte omvormer. Zie Degradatie en levensduur.
- Elke omvormer telt mee voor de 5 kVA, ook zonder panelen. Een omvormer die enkel een batterij bedient, telt niet mee op voorwaarde dat hij bij Synergrid onder "Energy storage" maar niet onder "Solar energy" staat. Zo kan er tot 5 kVA bijkomen.
Voor- en nadelen van een kleinere omvormer dan het paneelvermogen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Weinig opbrengstverlies in Vlaanderen (0,37 % bij 75 %, zuid 35°; rekenvoorbeeld op uurwaarden, ondergrens) | Clipping bij pieken: onder ongeveer 70 % loopt het verlies merkbaar op |
| Fluvius noemt het in ons klimaat de verstandigere keuze | Een latere uitbreiding (extra panelen, batterij) kan een sterkere omvormer vragen, en dan een nieuwe keuring en aanmelding |
| Je blijft ruim onder de 5 kVA van de eenfase-aansluiting en onder de 10 kVA waarboven je als zelfstandige moet registreren | Korte pieken geven meer clipping dan uurmodellen tonen |
Voor wie het technisch wil weten
- Netgevolgd of netvormend. Gewone omvormers zijn "grid-following": ze volgen het signaal van het net. Grid-forming omvormers genereren hun eigen signaal en kunnen een net herstarten na een uitval (black start). Voor huishoudens speelt dat nu geen rol.
- Hoge netspanning. In wijken met veel zonne-energie schakelen omvormers soms uit bij te hoge netspanning. Fluvius vraagt eerst de spanningsval in aansluitkabel en binneninstallatie na te rekenen (er zijn rekenbladen voor 3x230 V en 3N400 V).
- Isolatiefouten. Panelen met verzwakte isolatie kunnen de omvormer 's ochtends laten wachten.
- Kwartiercijfers. De clippingtabel is gebaseerd op uurwaarden. Met kwartier- of minuutwaarden ligt het verlies hoger. Wat dat precies geeft, is hier niet doorgerekend.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Zonnepanelen verplichtingen
- Fluvius, Zonnepanelen storingen
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- US Department of Energy, Solar Integration: Inverters and Grid Services Basics
- NREL, Quantifying the Impact of Inverter Clipping on Photovoltaic Performance and Soiling Losses
- NREL, The Effect of Inverter Loading Ratio on Energy Estimate Bias
- IEA PVPS Task 13, Degradation and Failure Modes (2025)
- PVGIS (JRC, Europese Commissie), uurwaarden Gent
Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers
2Stringomvormer
In het kort
Een stringomvormer is één centraal toestel dat de gelijkstroom van een reeks (string) in serie geschakelde panelen omzet in wisselstroom. Het is de eenvoudigste en meest gangbare opzet.
Wat is een string?
De keerzijde: als één paneel in de schaduw staat of beschadigd is, daalt de output van de hele string. Bij schaduw leverde een micro-omvormer in een Amerikaanse test op jaarbasis 4 tot 12 % meer op. Zonder schaduw was het verschil ongeveer 0,5 %.
Een string is een reeks panelen die in serie hangen. De spanningen tellen op, de stroom blijft gelijk. De stringomvormer bedient één of meer van die strings. Het Amerikaanse ministerie van Energie (DOE) noemt het type kostenefficiënt, met als zwakte dat de output van de hele string daalt als één paneel beschaduwd of beschadigd is.
Een stringomvormer heeft meestal één of meer MPPT-ingangen. MPPT (maximum power point tracking) is het voortdurend zoeken naar het werkpunt waarop een string het meeste vermogen levert. Wat dat betekent voor een dak met schaduw of twee oriëntaties lees je in MPPT en Stringdimensionering.
Hoe groot is het effect van schaduw?
NREL, het Amerikaanse onderzoekslabo voor hernieuwbare energie, plaatste twee identieke installaties naast elkaar. De ene had een stringomvormer, de andere een micro-omvormer per paneel. Over beide werd een gecontroleerde schaduw gelegd. De drie schaduwniveaus waren gebaseerd op metingen bij meer dan 60 woninginstallaties.
| Schaduw (verlies aan instraling op jaarbasis) | Jaaropbrengst micro-omvormers t.o.v. de stringomvormer |
|---|---|
| Geen schaduw | ca. +0,5 % |
| Licht (7 %) | +3,7 % |
| Matig (19 %) | +7,8 % |
| Zwaar (25,5 %) | +12,3 % |
De micro-omvormers wonnen ongeveer 45 tot 55 % van de door schaduw verloren instraling terug. Het "meer dan 12 %" uit persberichten geldt dus enkel voor zware schaduw.
NREL leidt ook twee eenvoudige modellen af. Met S als het schaduwaandeel van het systeem is de relatieve productie van de stringomvormer ongeveer 0,99 − 1,36·S en die van de micro-omvormer 1 − 0,67·S. Per procent schaduw verliest de string in deze test dus ruwweg dubbel zoveel, tot hij afvlakt bij ongeveer 37 % van het normale vermogen.
Waarom het in Vlaanderen minder uitmaakt dan het klinkt
- Diffuus licht verkleint het voordeel. Het voordeel van micro-omvormers hangt af van de verhouding tussen diffuus licht (verstrooid licht uit de hele hemel) en het totale licht, kortweg Kd. Bij een Kd van 0,5 of lager is het voordeel ongeveer 50 % van het schaduwverlies, bij 0,75 ongeveer 30 % en bij 0,9 ongeveer 15 %. (NREL)
- Vlaanderen zit aan de lage kant. Uit PVGIS-gegevens voor Gent (maandgemiddelden 2005 tot 2023) komt een Kd uit tussen 0,48 in april en 0,66 in december. In lente en zomer ligt hij tussen 0,48 en 0,53, in herfst en winter tussen 0,56 en 0,66. Dat is het gebied waarin het voordeel van micro-omvormers het grootst is, al schuift het in de winter naar beneden.
- Het is een Amerikaanse test. Ze vond plaats in Californië, met één type schaduwscherm. Of de winst bij typische Vlaamse schaduw, zoals een schouw, boom of dakkapel, gelijk is, is niet bevestigd. Lees de cijfers als indicatie.
- De vergelijkingsomvormer deed het niet perfect. Als een stringomvormer bij schaduw het hoogste werkpunt mist, kan dat bij matige schaduw ongeveer 2 % extra verlies geven. Dat blaast het voordeel van micro-omvormers in de test iets op.
Beperkingen van de omvormer zelf
- Eén toestel is één punt van uitval. Valt de stringomvormer uit, dan staat de hele installatie stil. ⏱ Bij herhaalde uitval die niet aan je binneninstallatie ligt, meld je dat aan Fluvius (078 35 35 00).
- Levensduur. ⏱ Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum om je opbrengst te verzekeren. Zie Levensduur en vervanging.
- Eén fase of drie. ⏱ Tot 5 kVA volstaat een eenfase-aansluiting. Daarboven, tot 25 kVA, is driefase vereist. Fluvius raadt driefase-omvormers aan omdat ze de zonnestroom gelijkmatig over de fasen verdelen en zo de kans op uitval verkleinen. Zie Eénfase of driefase.
Wanneer past een stringomvormer goed?
Op basis van de bronnen is hij vooral zinvol als: - het dak weinig of geen schaduw heeft; - de panelen op hetzelfde dakvlak liggen, met dezelfde helling en oriëntatie. Voor dakvlakken met een verschillende oriëntatie zijn aparte MPPT-ingangen handig, zie MPPT; - de kost telt. Het DOE zegt dat micro-omvormers meer kunnen kosten.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op één dakvlak (zuid, 35°) en last van de schaduw van een schouw in de namiddag. Stringomvormer of micro-omvormers?
Aannames: - Opbrengst zonder schaduw: ongeveer 1.050 kWh per kWp (zuid 35°), dus ca. 3.380 kWh per jaar. - Het echte schaduwverlies van dit dak is niet gemeten. We rekenen daarom met een veronderstelde stringproductie van 2.800 kWh per jaar na schaduw (ca. 83 % van de productie zonder schaduw). - De procentuele winst komt uit de Amerikaanse NREL-test en is voor Vlaamse schaduw niet bevestigd.
| Schaduwverlies op jaarbasis | Winst micro | Extra opbrengst | Productie met micro |
|---|---|---|---|
| Licht (7 %) | +3,7 % | ca. 104 kWh | ca. 2.904 kWh |
| Matig (19 %) | +7,8 % | ca. 218 kWh | ca. 3.018 kWh |
| Zwaar (25,5 %) | +12,3 % | ca. 344 kWh | ca. 3.144 kWh |
| Geen schaduw | +0,5 % | ca. 17 kWh | ca. 3.397 kWh |
De extra opbrengst in de eerste drie rijen is berekend op de veronderstelde 2.800 kWh; in de rij zonder schaduw op de 3.380 kWh zonder schaduw. Van die extra opbrengst verbruik je slechts een deel zelf. Zonder batterij is het zelfverbruik in dit voorbeeld ca. 34 %. De rest gaat het net op tegen een lage vergoeding, zie Injectievergoeding. Met de waarden van de MYNRG Check (0,35 euro per zelf verbruikte kWh, 0,045 euro per geïnjecteerde kWh) is een extra kWh gemiddeld ca. 0,15 euro waard. De extra opbrengst is dan ca. 15 euro per jaar bij lichte schaduw, ca. 32 euro bij matige en ca. 51 euro bij zware schaduw. Het prijsverschil tussen beide systemen is hier niet ingevuld: vraag het na in je offerte.
Goed om te weten
- Schaduw straft een string ongeveer dubbel zo hard. Bij lichte schaduw is het verschil klein (+3,7 %), bij zware groter (+12,3 %).
- Zonder schaduw is er bijna geen verschil. Wie een vrij dak heeft, betaalt voor een voordeel dat er amper is: de micro-opstelling produceerde ongeveer 0,5 % meer.
- In de winter is het licht diffuser. In de donkere maanden ligt de Kd in Gent het hoogst (0,61 tot 0,66), waardoor het voordeel van micro-omvormers dan kleiner wordt.
- Een kleinere omvormer verliest weinig. Een omvormer van 75 % van het paneelvermogen knipt in Gent bij zuid 35° 0,37 % af, bij een oost-westopstelling 0 %. Dat is een rekenvoorbeeld op PVGIS-uurwaarden; het werkelijke verlies kan hoger liggen. Zie Wat een omvormer doet en DC/AC-ratio en clipping.
- Herhaalde uitval kan recht geven op een vergoeding. ⏱ Lost Fluvius het probleem niet binnen 30 dagen op, dan kom je mogelijk in aanmerking voor compensatie. Controleer eerst of de spanningsval in je aansluitkabel en binneninstallatie onder 1 % blijft.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Eén toestel, eenvoudig en kostenefficiënt | Schaduw of schade op één paneel verlaagt de output van de hele string |
| Zonder schaduw praktisch gelijkwaardig aan micro-omvormers | Eén punt van uitval: valt hij uit, dan produceert niets |
| Te combineren met een thuisbatterij via een hybride stringomvormer, zie Hybride omvormer | Eén keer vervangen na 8 tot 12 jaar ⏱ |
Voor wie het technisch wil weten
- Seriële schakeling. In een string tellen de spanningen op. De omvormer heeft een toegelaten ingangsspanning (het MPPT-bereik) en een maximale stroom per ingang. Hoeveel panelen je per string kiest, lees je in Stringdimensionering.
- Meerdere MPPT-ingangen. Met twee ingangen kun je twee dakvlakken met een verschillende oriëntatie elk apart laten optimaliseren.
- Clipping. Boven het AC-vermogen van de omvormer wordt het overschot afgeknipt. Zie DC/AC-ratio en clipping en de tabel in Wat een omvormer doet.
- Isolatiecontrole. Een omvormer controleert de isolatie van de panelen, zodat paneelfouten bij de omvormer zichtbaar worden (IEA PVPS, 2025). Zie Storingen en foutcodes voor foutcodes.
- Hoge netspanning. Een stringomvormer schakelt uit bij een te hoge netspanning, zie Wat een omvormer doet en Storingen en foutcodes.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- US Department of Energy, Solar Integration: Inverters and Grid Services Basics
- NREL, Photovoltaic Shading Testbed (2012)
- NREL, Partial Shade Evaluation of Distributed Power Electronics for Photovoltaic Systems
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- IEA PVPS Task 13, Degradation and Failure Modes (2025)
- PVGIS (JRC, Europese Commissie)
Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers
3Micro-omvormers
In het kort
Een micro-omvormer is een kleine omvormer die op of achter elk paneel hangt en dat paneel afzonderlijk omzet van gelijkstroom naar wisselstroom. Schaduw of schade op één paneel beïnvloedt de andere dan niet.
Hoe werkt het?
In een test van het Amerikaanse onderzoekslabo NREL met twee identieke installaties leverden micro-omvormers 3,7 % (lichte schaduw) tot 12,3 % (zware schaduw) meer jaaropbrengst dan een stringomvormer. Zonder schaduw was dat slechts ongeveer 0,5 %.
Elk paneel krijgt zijn eigen omvormer. De omzetting gebeurt dus per paneel in plaats van per reeks panelen. Omdat elk paneel apart werkt, trekt een geschaduwd of beschadigd paneel de andere niet mee omlaag. Het Amerikaanse ministerie van Energie (DOE) merkt op dat micro-omvormers meer kunnen kosten dan een stringomvormer, zie Stringomvormer.
Wat levert het op? De NREL-test
NREL en een testlabo vergeleken twee identieke installaties, één met een stringomvormer en één met micro-omvormers, onder drie gecontroleerde schaduwniveaus. Die niveaus waren gebaseerd op metingen bij meer dan 60 woninginstallaties.
| Schaduw (verlies aan instraling op jaarbasis) | Winst micro-omvormers t.o.v. string |
|---|---|
| Geen | ca. +0,5 % |
| Licht (7 %) | +3,7 % |
| Matig (19 %) | +7,8 % |
| Zwaar (25,5 %) | +12,3 % |
De test vond plaats in Californië in 2011. De micro-omvormers wonnen daarbij ongeveer 45 tot 55 % van de door schaduw verloren instraling terug. Het "meer dan 12 %" uit persberichten geldt dus enkel voor zware schaduw.
Voorbehouden bij die cijfers
- Diffuus licht. Het voordeel hangt af van de verhouding tussen diffuus licht (verstrooid licht uit de hele hemel) en het totale licht, kortweg Kd. Bij Kd tot 0,5 is het voordeel ongeveer 50 % van het schaduwverlies, bij 0,75 ongeveer 30 % en bij 0,9 ongeveer 15 %. Voor Gent geeft PVGIS, de zonnedatabank van de Europese Commissie, maandgemiddelden tussen 0,48 (april) en 0,66 (december).
- De vergelijkingsomvormer. Als de stringomvormer in de test het hoogste werkpunt mist, kost dat bij matige schaduw ongeveer 2 % extra. Dat blaast het voordeel van micro-omvormers iets op.
- Onzekerheid. De methode heeft een onzekerheid van ongeveer ±1 % absoluut, onder meer omdat één type schaduwscherm is gebruikt.
- Amerikaanse test. Of de winst bij typische Vlaamse schaduw, zoals een schouw, boom of dakkapel, gelijk is, is niet bevestigd. Lees de cijfers als indicatie.
Vermogen en regels in Vlaanderen
- Alle toestellen tellen mee. ⏱ Fluvius vraagt dat alle omvormers op je aansluiting samen binnen de grenzen blijven: tot 5 kVA op een eenfase-aansluiting en tot 25 kVA op een driefase-aansluiting. Vraag je installateur of Fluvius hoe dat voor micro-omvormers precies gerekend wordt. Zie Eénfase of driefase.
- Elk type moet op de lijst staan. Enkel omvormers op de lijst van Synergrid (de federatie van de netbeheerders, voorschrift C10/26) mogen op het net worden aangesloten. Typen die daar rood gemarkeerd staan, mogen in Vlaanderen niet geplaatst worden. Zie Netvoorschriften C10/11 en C10/26.
- Keuring en aanmelding. ⏱ Zoals bij elke installatie: AREI-keuring voor de ingebruikname en aanmelden bij Fluvius binnen 3 maanden na de keuring. Zie AREI-keuring en Aanmelden bij Fluvius.
- Levensduur. ⏱ Voor omvormers in het algemeen noemt Fluvius 8 tot 12 jaar. Of dat voor micro-omvormers anders is, is niet bevestigd. Zie Levensduur en vervanging.
Plug-and-play: een kleine omvormer met stekker
Stekkerzonnepanelen werken meestal met een kleine omvormer van het micro-type. Dit bepaalt Synergrid in voorschrift C10/11, uitgave 2.3 (info van november 2024):
- De verplichting tot een vaste verbinding is geschrapt. Dat raakt vooral balkonpanelen, kleine mobiele batterijen met huishoudelijke stekker, bidirectionele laders in voertuigen en mobiele generatoren.
- Fabrikanten konden vanaf 17 oktober 2024 een homologatie volgens C10/26 aanvragen. Een homologatie is een officiële goedkeuring van het toestel. Goedgekeurde toestellen staan sinds 17 maart 2025 op de lijst en mogen sinds 17 april 2025 op een elektrische installatie aangesloten worden.
- Een automatisch scheidingssysteem blijft verplicht. Is het niet ingebouwd, dan moet het externe systeem ook in de homologatie staan.
- Bestaat een omvormer zowel met vaste aansluiting als met stekker, dan moet je hem aan zijn productreferentie kunnen onderscheiden.
⏱ Stekkerpanelen volgen een eigen aanmeldregel: meld ze aan bij Fluvius binnen 30 dagen. Onder 800 W met een digitale meter is aanmelden niet verplicht. Meer in Plug-and-play panelen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling. Een schouw beschaduwt in de namiddag een paar panelen.
Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar (zuid 35°). - Micro-omvormers van ca. 390 VA per paneel, ruwweg 85 % van het paneelvermogen. - Het schaduwverlies van dit dak is niet gemeten. We rekenen met de NREL-percentages als illustratie, op een veronderstelde stringproductie van 2.800 kWh per jaar na schaduw (ca. 83 % van de productie zonder schaduw). - Het vermogen van alle micro-omvormers wordt opgeteld voor de grens van 5 kVA.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Totaal vermogen micro-omvormers | 7 × 390 VA | ca. 2,7 kVA, onder 5 kVA |
| Productie zonder schaduw | 3,22 kWp × 1.050 kWh/kWp | ca. 3.380 kWh |
| Clipping bij 85 % omvormer | 0,01 % van 3.380 kWh (rekenvoorbeeld op uurwaarden, ondergrens) | verwaarloosbaar |
| Winst micro bij lichte schaduw (+3,7 %) | 2.800 × 0,037 | ca. 104 kWh per jaar |
| Winst micro bij matige schaduw (+7,8 %) | 2.800 × 0,078 | ca. 218 kWh per jaar |
| Winst micro zonder schaduw (+0,5 %) | 3.380 × 0,005 | ca. 17 kWh per jaar |
Met de waarden van de MYNRG Check (zelfverbruik zonder batterij ca. 34 %, 0,35 euro per zelf verbruikte kWh, 0,045 euro per geïnjecteerde kWh) is een extra kWh gemiddeld ca. 0,15 euro waard. De winst bij lichte schaduw is dan ca. 15 euro per jaar, bij matige schaduw ca. 32 euro. Het prijsverschil tussen zeven micro-omvormers en één stringomvormer is hier niet ingevuld. Haal het uit je offerte.
Goed om te weten
- Zonder schaduw is er bijna geen voordeel. Het voordeel van micro-omvormers zit bijna volledig in schaduw en in flexibiliteit bij meerdere dakvlakken, niet in een hoger rendement. Zie MPPT.
- Hoe diffuser het licht, hoe kleiner het voordeel. Van ongeveer 50 % van het schaduwverlies naar 15 % bij een Kd van 0,9. In Gent loopt Kd van 0,48 tot 0,66, en in de wintermaanden ligt hij het hoogst (0,61 tot 0,65).
- Een toestel met stekker heeft een eigen homologatie, hoe klein het ook is. Sinds 17 april 2025 mag het enkel aangesloten worden als het op de lijst C10/26 staat. Daarnaast is een automatisch scheidingssysteem nodig.
- Aan de wisselstroomkant tellen alle toestellen samen. Fluvius telt alle omvormers op je aansluiting mee voor de grens van 5 of 25 kVA.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Schaduw of schade op één paneel beïnvloedt de andere niet | Kunnen meer kosten dan een stringomvormer |
| 3,7 % tot 12,3 % meer jaaropbrengst bij licht tot zwaar schaduw (Amerikaanse test) | Zonder schaduw nauwelijks voordeel (ca. 0,5 %) |
| Plug-and-play-sets met stekker maken kleine installaties mogelijk | Meer toestellen op het dak, elk met een eigen vervangmoment |
| Het voordeel krimpt bij diffuus licht | |
| Elk type moet op de Synergrid-lijst staan |
Voor wie het technisch wil weten
- Onderdimensionering per paneel. Omdat een micro-omvormer meestal kleiner is dan het paneel, treedt er clipping per paneel op. Een berekening op PVGIS-uurwaarden (Gent, zuid 35°) geeft 0,01 % verlies bij 85 %, 0,37 % bij 75 % en 1,14 % bij 70 %. Bij een oost-westopstelling blijft het verlies 0 % tot minstens 60 %. Dit zijn rekenvoorbeelden op uurwaarden; het werkelijke verlies kan hoger liggen. Zie Wat een omvormer doet en DC/AC-ratio en clipping.
- Het testprotocol. NREL ontwierp een herhaalbare schaduwtest. Voor alle schaduwniveaus werd dezelfde soort gaas met 37 % doorlating gebruikt, wat de onzekerheid van ongeveer ±1 % mee verklaart.
- Eenvoudig model. De relatieve productie van de micro-opstelling is ongeveer 1 − 0,67·S en die van de string 0,99 − 1,36·S, met S het schaduwaandeel van het systeem. De string vlakt af bij ongeveer 37 % van het normale vermogen.
- Homologatie. Voor de aanvraag vraagt Synergrid een Excel-bestand, datasheets en bij voorkeur proefrapporten volgens EN 50549-1, -2 of -10. Een omvormer die aan de gelijkstroomzijde batterijen accepteert, moet zowel voor zonne-energie als voor energieopslag goedgekeurd zijn.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- US Department of Energy, Solar Integration: Inverters and Grid Services Basics
- NREL, Photovoltaic Shading Testbed (2012)
- NREL, Partial Shade Evaluation of Distributed Power Electronics for Photovoltaic Systems
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Zonnepanelen verplichtingen
- Synergrid, Info fabrikanten november 2024: C10/11 uitgave 2.3 plug-and-play
- PVGIS (JRC, Europese Commissie)
Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers
4Hybride omvormer
In het kort
Een hybride omvormer stuurt zowel je zonnepanelen als een thuisbatterij aan, met één toestel. Fluvius raadt hem aan wie zonnepanelen heeft en een batterij plaatst of wil bijplaatsen.
Wat is een hybride omvormer?
Hij telt mee voor de vermogensgrens van je aansluiting (5 kVA eenfase, 25 kVA driefase) en moet op de lijst van toegelaten omvormers staan. ⏱ Vervang je een omvormer van ongeveer 10 jaar oud door een hybride, dan is dat volgens Fluvius een voordelige zet.
Een omvormer zet gelijkstroom om in wisselstroom, zie Wat een omvormer doet. Een hybride omvormer doet dat voor zonnepanelen én voor een batterij: hij kan beide aansturen. Een omvormer die enkel voor opslag dient (storage-only) is volgens Fluvius enkel geschikt voor een thuisbatterij en niet voor panelen. Heb je zonnepanelen, dan kies je volgens Fluvius "best" voor een hybride omvormer.
Wat telt mee voor de 5 kVA-grens?
kVA (kilovoltampère) is het schijnbaar vermogen van de omvormer. ⏱ Dit zegt Fluvius:
| Situatie | Wat telt mee |
|---|---|
| Hybride omvormer | Telt mee voor het totale omvormervermogen, ook als er nog geen panelen op aangesloten zijn. |
| Omvormer die enkel een batterij bedient | Telt niet mee voor de 5 kVA-grens als hij bij Synergrid onder "Energy storage" staat en niet onder "Solar energy". Hij mag er tot 5 kVA bovenop komen. |
| Eenfase-aansluiting | Alle omvormers samen (zon, hybride, wind, warmtekrachtkoppeling) tot 5 kVA. |
| Driefase-aansluiting | Alle zon-, hybride en opslagomvormers samen tot 25 kVA. Boven 25 kVA is een netstudie vooraf verplicht. |
Alle omvormers op je aansluiting tellen dus mee, behalve de batterij-omvormer onder de voorwaarde hierboven. Meer over eenfase en driefase vind je in Eénfase of driefase.
Goedgekeurd en op de lijst
Gebruik altijd een omvormer die goedgekeurd is. De lijst staat bij Synergrid, de federatie van de netbeheerders (voorschrift C10/26). Een omvormer die aan de gelijkstroomzijde batterijen accepteert, moet zowel voor zonne-energie als voor energieopslag goedgekeurd zijn. Zie Netvoorschriften C10/11 en C10/26.
AC- of DC-gekoppeld?
Een batterij kan aan de gelijkstroomzijde (DC) van een omvormer hangen, of aan de wisselstroomzijde (AC) van je installatie. Het verschil in toepassing en rendement vind je in AC- of DC-gekoppeld. Een studie van NREL, het Amerikaanse onderzoekslabo voor hernieuwbare energie, geeft een indicatie voor een Amerikaanse woning in Hawaï:
- Bij een verhouding DC/AC van 1,23 (panelen 23 % groter dan de omvormer) lag de netto contante waarde van de AC- en de DC-gekoppelde opstelling binnen 1 % van elkaar.
- Bij een verhouding van 1,85 verhoogde de DC-koppeling de netto contante waarde met 13 %.
- De DC-koppeling vangt energie op die anders door de omvormerlimiet afgeknipt zou worden.
Voor Vlaanderen is dat beperkt relevant. Fluvius vindt een omvormer die kleiner is dan het paneelvermogen in ons klimaat verstandig. Een omvormer van 75 % van het paneelvermogen betekent een DC/AC-verhouding van ongeveer 1,33. Bij zuid 35° in Gent geeft een berekening op PVGIS-uurwaarden daar slechts 0,37 % clippingverlies, zie Wat een omvormer doet. Dat is een ondergrens: het werkelijke verlies kan hoger liggen. Dat ligt dichter bij 1,23 dan bij 1,85. De Amerikaanse studie is niet op Vlaanderen toegespitst.
Hoeveel batterij?
Fluvius geeft als vuistregel een thuisbatterij van 1 tot 1,5 kWh per kWp zonnepanelen. De Vlaamse overheid raadt aan eerst je zelfverbruik te verhogen door toestellen te gebruiken wanneer de panelen produceren. Een gemiddeld gezin haalt 28 % zelfverbruik, met verschoven verbruik 35 %. Een batterij kan het zelfverbruik verder verhogen waar dat nuttig is. Zie Rendabiliteit in Vlaanderen en De juiste capaciteit.
Keuring bij bijplaatsen of vervangen
- Enkel een batterij bijplaatsen vraagt geen nieuwe keuring zolang de zekering niet wijzigt. Voeg je enkel een extra batterijmodule toe, dan is een nieuwe keuring ook niet verplicht.
- Wijzig je de elektrische binneninstallatie of de beveiligingsautomaat, dan is een nieuwe keuring wel verplicht. Hetzelfde geldt bij een krachtigere of een extra omvormer, want dat is een nieuwe installatie.
- Bij de aanmelding van een batterij stuur je een geldige AREI-keuring en een duidelijk eendraadschema mee. Na een verhuis is een nieuwe keuring verplicht.
- Ook als het niet verplicht is, raadt Fluvius een nieuwe keuring aan voor veiligheid, verzekering en brandveiligheid.
Zie AREI-keuring en Bijplaatsen bij bestaande panelen.
Aanmelden bij Fluvius
- Aanmelden is verplicht via mijn.fluvius.be/groenestroom. Je installateur kan dit ook doen. Je meldt de batterij samen met de zonnepanelen of apart, bijvoorbeeld bij een latere bijplaatsing. Fluvius werkt panelen en batterij mogelijk als aparte onderdelen af, dus de bevestigingen kunnen apart binnenkomen.
- Voor de panelen geldt: binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius.
- Heb je een batterij met hybride omvormer bij zonnepanelen die recht geven op groenestroomcertificaten, dan is een tweerichtingsmeting nodig. Zie De digitale meter.
- Vervang je een omvormer die zowel panelen als batterij aanstuurt, dan meld je de wijziging voor beide installaties apart. Wijzigingen aan de batterij meld je via het contactformulier, niet via Mijn Fluvius.
Premie en btw
⏱ Er is geen Vlaamse premie meer voor zonnepanelen (sinds 2024) en de thuisbatterijpremie is stopgezet. Wie ze vroeger kreeg, moet de batterij volgens Fluvius minstens 10 jaar aangesloten laten op het distributienet, anders volgt terugbetaling.
⏱ Voor btw geldt: 6 % op zonnepanelen en thuisbatterij bij een privéwoning ouder dan 10 jaar als één aannemer levert én plaatst. Anders is het 21 %. Zie Btw: 6% of 21% en Premies en voordelen.
Noodstroom
Een omvormer met een batterij kan bij een stroomuitval enkel zonder net blijven werken als hij daarvoor ontworpen is. Welke hybride omvormers dat kunnen en wat je daarvoor extra nodig hebt, lees je in Noodstroom en back-up en Noodstroom.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar en heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling. De stringomvormer is ongeveer 10 jaar oud. Het gezin overweegt een batterij.
Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar (zuid 35°). - Zelfverbruik zonder batterij ca. 34 % (rekenmodel van de MYNRG Check). - Batterijgrootte volgens de vuistregel van Fluvius: 1 tot 1,5 kWh per kWp. De MYNRG Check rekent met 70 % van het dagverbruik, hier 7 kWh.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Jaarproductie | 3,22 kWp × 1.050 kWh/kWp | ca. 3.380 kWh |
| Zelf verbruikt zonder batterij (ca. 34 %) | 3.380 × 0,336 | ca. 1.135 kWh |
| Geïnjecteerd | 3.380 − 1.135 | ca. 2.245 kWh |
| Batterijgrootte volgens Fluvius | 3,22 kWp × 1 tot 1,5 kWh/kWp | ca. 3 tot 5 kWh |
| Batterijgrootte volgens de MYNRG Check | 70 % van 9,6 kWh per dag = 6,7 kWh | afgerond 7 kWh (ca. 1.750 euro geplaatst) |
| Zelfverbruik met die batterij | MYNRG Check | ca. 67 %, dus ca. 2.265 kWh zelf verbruikt |
Er zijn twee wegen:
| Weg A: oude omvormer vervangen door hybride | Weg B: batterij met eigen omvormer bijplaatsen | |
|---|---|---|
| Omvormervermogen op de aansluiting | 4 kVA hybride (telt mee) | De zon-omvormer van 4 kVA blijft. De batterij-omvormer telt niet mee als hij bij Synergrid onder "Energy storage" staat |
| Keuring | Verplicht als je binneninstallatie of beveiligingsautomaat wijzigt, of de omvormer krachtiger wordt. Fluvius raadt ze sowieso aan | Een extra omvormer is een nieuwe installatie: keuring |
| Aanmelden | Panelen en batterij apart | Batterij aanmelden, apart of samen |
| De oude omvormer | Vervangen vóór hij uitvalt (8 tot 12 jaar) | Blijft staan tot hij uitvalt, daarna alsnog vervangen |
Wat elke weg kost, is hier niet ingevuld. Haal het uit je offerte.
Goed om te weten
- Een hybride omvormer telt mee voor de 5 kVA, ook zonder panelen. Een omvormer enkel voor een batterij niet, als hij onder "Energy storage" en niet onder "Solar energy" staat. Zo kan een eenfase-aansluiting tot 5 kVA zon-omvormers plus tot 5 kVA batterij-omvormers hebben. Controleer het type op de Synergrid-lijst vóór je kiest.
- Een oude omvormer vervangen door een hybride is volgens Fluvius voordelig. ⏱ Dat rijmt met de levensduur: Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum. Je vervangt dan op een moment dat het toch nodig wordt, in plaats van er later een tweede toestel bij te plaatsen.
- Een extra batterijmodule vraagt geen herkeuring, een nieuwe omvormer wel. Fluvius raadt een nieuwe keuring tóch aan voor veiligheid, verzekering en brandveiligheid.
- Het voordeel van DC-koppeling is klein bij een kleinere omvormer. In het Amerikaanse model liggen AC en DC op 1 % van elkaar bij DC/AC 1,23. Een Vlaamse omvormer op 75 % van de panelen knipt in Gent in een rekenvoorbeeld op uurwaarden maar 0,37 % af; het werkelijke verlies kan hoger liggen.
- Wijzigingen aan je batterij meld je niet in Mijn Fluvius. Daarvoor gebruik je het contactformulier.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Eén toestel voor panelen en batterij, door Fluvius aanbevolen bij zonnepanelen | Telt mee voor de 5 kVA-grens, ook zonder panelen (een batterij-omvormer niet) |
| Vervangt een oude omvormer en voegt tegelijk batterijsturing toe | |
| DC-koppeling vangt energie op die anders afgeknipt zou worden | Bij vervanging meld je panelen en batterij apart, en een batterijwijziging via het contactformulier |
| Wie een premie kreeg, moet de batterij 10 jaar aangesloten laten ⏱ |
Voor wie het technisch wil weten
- Sturing. Een hybride omvormer beheert twee gelijkstroombronnen: de panelen via een MPPT-ingang (zie MPPT) en de batterij via een lader en ontlader.
- Onderdimensioneren. Dezelfde clippinganalyse als in Wat een omvormer doet en DC/AC-ratio en clipping geldt. Het verlies is 0,37 % bij DC/AC ≈ 1,33 (zuid 35°, Gent), 1,14 % bij ≈ 1,43 (omvormer op 70 %) en 4,39 % bij ≈ 1,67 (60 %). Bij een oost-westopstelling blijft het tot en met 1,67 tussen 0 % en 0,02 %. Het zijn rekenvoorbeelden op uurwaarden; het werkelijke verlies kan hoger liggen.
- Tweerichtingsmeting. Voor installaties met groenestroomcertificaten en een batterij met hybride omvormer is een tweerichtingsmeting nodig.
- Back-upfunctie. Werking zonder net vraagt een omvormer die daarvoor ontworpen is, zie Noodstroom en back-up.
- Cyberveiligheid. Veel omvormers zijn met het internet verbonden. Vervang het standaardwachtwoord, zie Cyberveiligheid.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Thuisbatterij
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Zonnepanelen verplichtingen
- Synergrid, Info fabrikanten november 2024, C10/11 uitgave 2.3
- NREL, DC-connected Solar Plus Storage Modeling and Analysis for Behind-The-Meter Systems
- US Department of Energy, Solar Integration: Inverters and Grid Services Basics
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- PVGIS (JRC, Europese Commissie)
Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers
5Optimizers
In het kort
Een optimizer is een kleine DC/DC-omzetter (een omzetter van gelijkstroom naar gelijkstroom) op één paneel of op een paar panelen. Hij laat dat paneel zijn eigen optimale werkpunt zoeken, ook als andere panelen minder licht krijgen.
Waarom schaduw een hele string treft
Hij werkt samen met een gewone stringomvormer. Volgens een rapport van IEA PVPS uit 2024 is het verschil in jaaropbrengst met een stringomvormer zonder optimizers bij lichte tot matige schaduw meestal kleiner dan 4 %, en verliezen optimizers zelf ook energie. Ze lonen vooral bij matige tot zware schaduw, of bij panelen met een verschillende oriëntatie in dezelfde string.
- In een string (een reeks in serie geschakelde panelen, zie Stringomvormer) loopt door alle panelen dezelfde stroom. Een geschaduwd paneel kan minder stroom leveren en beperkt zo de stroom van de hele string.
- Een paneel heeft meestal drie bypassdiodes: kleine diodes die een deel van het paneel overbruggen. Valt er schaduw op een deel van het paneel, dan neemt de diode van dat deel de stroom over. Dat deel levert dan geen vermogen meer, waardoor ongeveer een derde van de paneelspanning ontbreekt.
- De MPP-tracker is de regeling die het werkpunt van de string zoekt, zie MPPT. Bij schaduw kan hij een werkpunt kiezen met hoge stroom en lage opbrengst.
- Een stringomvormer is kosteneffectief, maar levert minder op als één paneel problemen heeft (US Department of Energy).
Wat is een optimizer?
- Een optimizer hoort bij de familie van module level power electronics (MLPE), elektronica per paneel. Daartoe behoren optimizers en micro-omvormers.
- Bij een optimizer blijft er één stringomvormer nodig die de gelijkstroom omzet in wisselstroom. De optimizer zorgt dat elk paneel op zijn eigen werkpunt werkt.
- Bij een micro-omvormer gebeurt die omzetting naar wisselstroom al op elk paneel. Schaduw of schade aan één paneel heeft dan geen effect op het vermogen van de andere panelen. Micro-omvormers kunnen duurder zijn. Zie Micro-omvormers.
Wat metingen zeggen over de winst
IEA PVPS Task 13, rapport T13-27 (november 2024)
- Het jaarlijkse opbrengstverschil tussen een stringomvormer en MLPE is bij lichte tot matige schaduw meestal kleiner dan 4 %.
- Bij lichte schaduw (minder dan 10 %) doet een stringomvormer het goed, evenals optimizers op enkel de getroffen panelen. Optimizers op alle panelen scoren dan slechter. Bij matige schaduw (10 tot 40 %) zijn beide MLPE-varianten beter dan een standaard stringomvormer. Bij zware schaduw (meer dan 40 %) blijven optimizers op alle panelen het efficiëntst.
- In een simulatie varieert de MLPE-winst van −1,0 % (kleine dakkapel) tot +4,7 % (grote dakkapel). Commerciële simulatieprogramma's geven bij zware schaduw hogere winsten (+7,2 % en +14,6 %) dan het onafhankelijke rekenmodel van het rapport (+2,2 %).
- In één buitenmeting was het verschil tussen een stringomvormer en een van de geteste MLPE-systemen op jaarbasis niet groter dan 0,05 %.
- Datasheets geven optimizers een rendement van 98,5 tot 99,5 %. Onafhankelijke labo's meten maxima tot 99,6 % (±0,4 %), maar in buck- of boostmodus (de spanning verlagen of verhogen) ligt het rendement minstens 1 % lager. Metingen wijzen erop dat de verliezen ongeveer 2 % hoger liggen dan de datasheetclaim van 99 %.
NREL (mei 2012)
NREL testte twee identieke arrays van 8,5 kW, een met een stringomvormer en een met micro-omvormers (geen optimizers), onder kunstmatige schaduw. Gewogen met schaduwprofielen uit een enquête bij 66 Californische woningen verhoogde de micro-omvormer de productie met 3,7 % bij lichte schaduw (7 % jaarlijks verlies aan instraling), 7,8 % bij matige schaduw (19 %) en 12,3 % bij zware schaduw (25,5 %). Onbeschaduwd was het verschil +0,5 %.
Waarom de twee bronnen verschillen. NREL meet een apparaat uit 2012 in Californische schaduwprofielen, met een referentie-omvormer die zijn werkpunt niet altijd goed vond. IEA PVPS vergelijkt recentere producten en rekent ook met schaduwtolerante modules. Geen van beide bronnen bevat Vlaamse metingen.
Alternatieven voor optimizers
- Bypassdiodes blijven volgens het IEA-rapport in de meeste gevallen de meest efficiënte en robuuste oplossing.
- Modules met vier of meer bypassdiodes verliezen minder vermogen en zijn beter bestand tegen hotspots (een oververhitte plek in een beschaduwde cel). Met schaduwtolerante modules en een gewone stringomvormer haal je vergelijkbare jaaropbrengsten als met MLPE, op voorwaarde dat de oriëntatie van de modules gelijk is. Meer over schaduw lees je in Schaduw, bypassdiodes en optimizers.
- Ligt je dak in twee richtingen, dan kun je panelen ook over meerdere MPP-trackers verdelen, zie MPPT.
Veiligheid, levensduur en monitoring
- Optimizers kunnen bij boogvorming of hoge temperatuur de spanning per paneel verlagen, zodat er geen gevaar voor personen is.
- Vervanging van MLPE kan vaker nodig zijn door de hogere werktemperaturen, wat de servicekosten kan verhogen. Concrete uitvalcijfers staan niet in het rapport. IEA verwacht in de nabije toekomst betere gegevens.
- Hoe lang een stringomvormer meegaat, lees je in Levensduur en vervanging. Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum als je je opbrengst wilt veiligstellen.
De Vlaamse context
Fluvius noemt schaduw als factor die de geschiktheid van een dak kan beperken, zonder percentages of afstanden en zonder optimizers te vermelden. Vlaanderen.be zegt dat de opbrengst daalt bij schaduw van gebouwen, schoorstenen of bomen, ook zonder cijfers en zonder optimizers te vermelden. De omvormer die de gelijkstroom omzet, moet op de lijst van Synergrid staan. Vraag je installateur of je optimizers aan bijkomende eisen moeten voldoen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling. Een schoorsteen werpt een deel van de dag schaduw op enkele panelen.
- Jaaropbrengst zonder schaduw: 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh (zuid 35°).
- De percentages komen uit de bronnen en zijn niet voor dit dak gemeten.
- Het voorbeeld rekent enkel in kWh. Prijzen van optimizers zijn hier niet meegerekend.
| Scenario | Bron van het percentage | Verschil per jaar |
|---|---|---|
| Lichte tot matige schaduw, bovengrens | IEA: minder dan 4 % | tot ca. +135 kWh |
| Lichte schaduw (7 % instralingsverlies) | NREL, micro-omvormer: +3,7 % | ca. +125 kWh |
| Matige schaduw (19 %) | NREL, micro-omvormer: +7,8 % | ca. +264 kWh |
| Zware schaduw (25,5 %) | NREL, micro-omvormer: +12,3 % | ca. +416 kWh |
Voor een dak met schoorsteenschaduw op enkele panelen ligt de verwachte winst volgens IEA ruim onder de 135 kWh per jaar. Volgens NREL (ouder apparaat, Californische profielen, micro-omvormer) ligt ze hoger. De werkelijke winst hangt af van hoeveel panelen hoeveel uren in de schaduw liggen. Vraag je installateur een schaduwanalyse.
Goed om te weten
- Optimizers verliezen zelf energie. Op een dak zonder schaduw kost een optimizer op elk paneel dus opbrengst.
- Je hebt niet altijd optimizers nodig om schaduw te beperken. Een schaduwtolerante module met een gewone stringomvormer geeft vergelijkbare jaaropbrengsten, zolang alle modules dezelfde oriëntatie hebben.
- Optimizers vinden niet altijd het hoogste vermogen. Bij wisselende schaduw bleven de geteste optimizers vaak in een lokaal maximum steken en haalden ze minder dan 90 % van het beschikbare vermogen. Bij een van de geteste modellen kon de zoekactie naar het globale maximum niet vaker dan om de vijf minuten starten.
- De schaduwwinst in een commerciële simulatie kan hoger zijn dan in een onafhankelijke. Vraag dus op welk rekenmodel een beloofde winst gebaseerd is.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Elk paneel werkt op zijn eigen werkpunt, wat het verlies bij schaduw of verschillende oriëntatie in dezelfde string beperkt | Eigen verliezen van de DC/DC-omzetting: ongeveer 2 % meer dan de claim van 99 % volgens onafhankelijke metingen |
| Bij matige tot zware schaduw beter dan een standaard stringomvormer, bij zware schaduw (meer dan 40 %) het meest efficiënt | Bij lichte schaduw is een stringomvormer meestal voordeliger |
| Kunnen bij boogvorming of hoge temperatuur de spanning per paneel verlagen | Meer elektronica op het dak bij hogere temperaturen. Vervanging kan vaker nodig zijn |
| Bij wisselende schaduw kunnen ze in een lokaal maximum blijven steken |
Voor wie het technisch wil weten
- Hoe de winst ontstaat. In een serieschakeling bepaalt het zwakste paneel de stroom. Een optimizer past spanning en stroom van zijn paneel aan, zodat dat paneel op zijn eigen maximum werkt, terwijl de string een gemeenschappelijke stroom en spanning behoudt.
- Buck- en boostmodus. In buckmodus verlaagt de omzetter de spanning, in boostmodus verhoogt hij die. Het rendement is in die modi minstens 1 % lager dan in de gunstigste toestand.
- Rendement in simulaties. Simulatieprogramma's gebruiken nog altijd rendementen uit datasheets van typisch 99 %. Dat vertekent de berekende winst.
- MPPT-gedrag. In het IEA-rapport lukte het twee geteste optimizers niet om bij ongeveer 27 V en hogere paneelstroom het absolute maximum te vinden, ook niet na een uur. Ze haalden minder dan 90 % van het beschikbare vermogen. Bij 50 % schaduw op één cel vonden beide enkel het lokale maximum. De stijgtijd van 10 tot 90 % van het uitgangsvermogen was 19 tot 33 seconden.
- Hotspots. In een standaardpaneel kan tot ongeveer 100 W ontstaan in de meest beschaduwde cel.
- Celtypes. In simulatie gaven back-contactcellen met ingebouwde bypass 7 tot 21 % extra opbrengst bij schaduw. Meer over celtypes lees je in Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- IEA PVPS Task 13, Performance of Partially Shaded PV Generators Operated by Optimized Power Electronics (T13-27, 2024)
- NREL, Photovoltaic Shading Testbed for Module-Level Power Electronics (2012)
- US Department of Energy, Solar Integration: Inverters and Grid Services Basics
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Fluvius, Het dak
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- PVGIS-rekentool (Europese Commissie, JRC)
Gids omvormers · Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
6Eénfase of driefase
In het kort
Op een eénfase-aansluiting mag het totale productievermogen van alle omvormers samen maximaal 5 kVA bedragen. Vanaf meer dan 5 kVA heb je een meerfasige aansluiting nodig.
Wat is een fase en wat is kVA?
Fluvius raadt zelf een driefase-omvormer aan, omdat die de zonne-energie gelijkmatig over de drie fasen verdeelt en de kans op een uitvallende omvormer verkleint. Een driefase-omvormer werkt alleen op een driefasige aansluiting. Een driefasige meter betekent niet automatisch dat je aansluiting driefasig is.
- Een eénfasige aansluiting heeft één fasedraad. Een driefasige aansluiting heeft er drie. Die bestaat in twee netspanningsvormen: 3 x 230 V en 3N400 V.
- kVA (kilovoltampère) is het schijnbare vermogen. Voor de limieten telt het wisselstroomvermogen van de omvormer, niet het aantal kWp aan panelen. Het verschil lees je in DC/AC-ratio en clipping.
- Een omvormer zet de gelijkstroom van de panelen om in wisselstroom, zie Wat een omvormer doet.
De limieten van Fluvius
⏱ Deze regels kunnen veranderen. Ze gelden voor Vlaanderen, waar Fluvius netbeheerder is.
| Situatie | Regel |
|---|---|
| Eénfase-aansluiting | Maximaal 5 kVA productievermogen, als totaal van alle omvormers voor zonnepanelen, hybride systemen, windmolens en warmtekrachtkoppelingen |
| Meer dan 5 tot en met 25 kVA | Meerfasige aansluiting vereist |
| Som van alle omvormers (zon, hybride en opslag) | Maximaal 25 kVA |
| Boven 10 kVA aan zonnepanelen-omvormers | Als particulier met injectievergoeding registreer je je als zelfstandige en kunnen er belastingen gelden op de injectie-inkomsten (advies via FOD Financiën) |
| Boven 25 kVA | Netstudie verplicht vóór plaatsing en aansluiting |
| Boven 30 kVA | Netontkoppelbeveiliging verplicht |
Wat telt mee binnen de 5 kVA?
- Telt mee: omvormers voor zonnepanelen, hybride omvormers, windmolens en warmtekrachtkoppelingen. Een hybride omvormer telt ook mee als er nog geen zonnepanelen op aangesloten zijn.
- Telt niet mee: een omvormer die alleen voor opslag dient (een batterij-omvormer). Je herkent hem op de lijst van Synergrid aan een kruisje bij "Energy storage" en niet bij "Solar energy". Zo'n omvormer mag er tot 5 kVA bovenop komen.
Meer over batterijkoppeling lees je in AC- of DC-gekoppeld en over hybride omvormers in Hybride omvormer.
Wat Fluvius adviseert
- Kies een driefasige omvormer. Je aansluiting moet dan driefasig zijn. Is ze dat niet, dan vraag je de ombouw aan via Mijn Fluvius. De simulatietool van Fluvius geeft een indicatieve kostenraming.
- Heb je al een eénfase-omvormer? Je kunt het vermogen beter verdelen door grote verbruikers aan te sluiten op de fase van die omvormer. Laat dat uitvoeren door een erkende installateur, zie Erkende installateur.
Waarom een eénfase-omvormer kan uitvallen
Fluvius somt vier veelvoorkomende oorzaken op voor een omvormer die uitschakelt door te hoge spanning:
- De toegelaten spanningsval in de binneninstallatie is overschreden.
- De toegelaten spanningsval in de aansluitkabel is overschreden.
- De omvormer hangt op de fase met de hoogste spanning.
- De spanning op het distributienet is te hoog.
De spanningsval over aansluitkabel en binneninstallatie samen moet binnen 1 % blijven.
Meter en aansluiting zijn niet hetzelfde
⏱ Fluvius heeft ongeveer 3,75 miljoen actieve elektriciteitsmeters, waarvan bijna de helft enkelfasig is. Een driefasige aansluiting kan standaard 17,3 kW leveren. Een driefasige meter betekent niet automatisch dat je aansluiting driefasig is. Een ombouw naar driefasig vraagt extra werken aan de binneninstallatie.
⏱ Tot eind 2025 plaatste Fluvius bij de overstap naar een digitale meter soms nog een enkelfasige meter. Vanaf 2026 krijgt de laatste 20 % van de klanten een driefasige digitale meter, ook bij een enkelfasige aansluiting. Volgens Fluvius kun je in de loop van 2026 op mijn.fluvius.be in je contractueel vermogen zien of je aansluiting enkel- of driefasig is. Meer over de digitale meter lees je in De digitale meter.
Wat de netvoorschriften van Synergrid toevoegen
⏱ De netvoorschriften C10/11 (editie 2.4, oktober 2025) van Synergrid, de federatie van de netbeheerders, zeggen onder meer:
- Een meerfasige aansluiting is verplicht boven 5 kVA en sterk aanbevolen boven 3,6 kVA.
- Bij een driefasige aansluiting mag het maximale vermogensonevenwicht tussen de fasen nooit groter zijn dan 5 kVA. Ook bij een driefasige aansluiting is het vermogen dus niet vrij te verdelen over de fasen.
Meer over de netvoorschriften lees je in Netvoorschriften C10/11 en C10/26. De regels kunnen verschillen per netbeheerder en per gewest. Vraag ze na bij de netbeheerder van je gemeente als je buiten Vlaanderen woont.
Keuring en aanmelding
Een erkende keurder keurt je installatie (AREI-keuring) voor je ze in gebruik neemt. Daarna meld je ze aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Een krachtigere of extra omvormer vraagt opnieuw een keuring en aanmelding. Zie Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent wil 8 kWp aan panelen op een zuidgericht dak met 35° helling.
- Opbrengst: 1.055 kWh per kWp per jaar (PVGIS, Gent, 35° zuid, 14 % verlies). Zonder afkappen is dat 8.440 kWh.
- Het afkappen is berekend op PVGIS-uurwaarden van 2005 tot 2023. Uurgemiddelden onderschatten de pieken binnen een uur lichtjes.
- Het voorbeeld gaat over energie, niet over prijzen. Het prijsverschil tussen omvormers en de kost van een ombouw zijn hier niet meegerekend.
| Keuze | Omvormer | Verhouding paneel- tot omvormervermogen | Productie zonder afkappen | Verlies door afkappen |
|---|---|---|---|---|
| A. Eénfase-aansluiting blijft | 5 kVA (maximum) | 1,6 | 8.440 kWh | ca. 318 kWh (3,8 %) |
| B. Aansluiting naar driefasig | 6 kVA | 1,33 | 8.440 kWh | ca. 44 kWh (0,5 %) |
| C. Aansluiting naar driefasig | 8 kVA | 1,0 | 8.440 kWh | 0 kWh |
Op een eénfase-aansluiting zit je met 8 kWp aan de grens van 5 kVA. Dat is aanvaardbaar, maar je kapt ongeveer 318 kWh per jaar af. Met een driefasige aansluiting en een omvormer van 6 kVA daalt dat verlies tot ongeveer 44 kWh. De vraag is of die ongeveer 274 kWh per jaar de ombouwkost en het prijsverschil rechtvaardigt. Dat reken je uit met een offerte en de MYNRG Check.
Goed om te weten
- De 5 kVA-grens gaat over de omvormer, niet over de panelen. Je kunt dus meer dan 5 kWp aan panelen op één omvormer van 5 kVA zetten. Wat dat kost aan afgekapte opbrengst, zie je in het rekenvoorbeeld.
- Een batterij-omvormer telt niet mee in de 5 kVA, een hybride omvormer wel, zelfs zonder panelen. Wie later een batterij wil bijplaatsen en nu zijn productielimiet bijna bereikt heeft, gaat best eerst na welk type omvormer de batterij aanstuurt.
- Een driefasige meter zegt niets over je aansluiting. Je ziet de echte situatie in Mijn Fluvius.
- Een eénfase-omvormer kan uitvallen omdat hij op de fase met de hoogste spanning hangt. Een driefase-omvormer vermijdt dat, omdat hij het vermogen over de fasen verdeelt.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Eénfase-omvormer | Geen ombouw nodig als je aansluiting eénfasig is. Volstaat voor een kleine tot gemiddelde installatie. | Maximaal 5 kVA productie. Hangt op één fase, die toevallig de fase met de hoogste spanning kan zijn. Het vermogen is ongelijk over de fasen verdeeld. |
| Driefase-omvormer | Fluvius raadt hem aan. Verdeelt de zonne-energie over de fasen en verkleint de kans op uitval door spanning. Meer ruimte boven 5 kVA. | Vereist een driefasige aansluiting en eventueel een ombouw met extra werken aan de binneninstallatie. |
Voor wie het technisch wil weten
- Schijnbaar vermogen. De limieten gelden voor het schijnbare vermogen in kVA: het maximale schijnbare wisselstroomvermogen dat de installatie kan produceren. Alle omvormers tellen mee in het totale opgestelde vermogen.
- Spanningsvormen. Fluvius stelt voor het berekenen van de spanningsval aparte rekenbladen ter beschikking voor 3 x 230 V en 3N400 V. Bij een eénfasige omvormer geven beide hetzelfde resultaat.
- Productie met opslag. Bij een combinatie van productie en energieopslag kan een sensor het injectievermogen beperken. Anders wordt de installatie volgens Synergrid niet meer als klein beschouwd.
Gids omvormers · Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
7MPPT
In het kort
Een zonnepaneel levert het meeste vermogen op één bepaald punt van zijn spanning en stroom: het maximum power point (MPP). Dat punt schuift de hele dag met het licht en de temperatuur.
Wat is het maximum power point?
MPPT (maximum power point tracking) is de regeling in de omvormer die dat punt blijft opzoeken. Een omvormer kan één of meer van die MPP-trackers hebben. Panelen die anders gericht zijn of schaduw krijgen, werken het best op een eigen tracker.
Het vermogen van een zonnecel is spanning maal stroom (P = V × I). Voor elke situatie is er één werkpunt waarop dat product het grootst is. Dat punt ligt aan de "knik" van de I-V-curve, de grafiek van stroom tegenover spanning.
Het punt ligt niet vast. Het verschuift met de hoeveelheid licht en met de temperatuur. Bij hogere temperatuur stijgt de stroom licht, maar de spanning daalt veel sterker (US Department of Energy). Over een jaar tel je dat mee: PVGIS, de rekentool van de Europese Commissie, rekent voor Gent (zuid, 35° helling) met ca. 5,4% verlies per jaar door temperatuur en lage instraling.
Wat doet MPPT?
MPPT past de elektrische belasting van het paneel aan, zodat het paneel in de buurt van zijn MPP werkt.
De meest gebruikte methode heet "perturb and observe". De regeling verandert de spanning van de panelen met een kleine stap en meet of het vermogen stijgt of daalt. Stijgt het, dan gaat ze verder in dezelfde richting. Daalt het, dan keert ze om. Je kunt het vergelijken met een heuvel beklimmen ("hill climbing"). De methode is eenvoudig, maar het vermogen schommelt voortdurend een beetje rond de top, ook bij constant licht.
Bij het opstarten in de ochtend vonden de geteste systemen in een internationaal onderzoek (IEA PVPS Task 13) het MPP in minder dan een minuut.
Wat gebeurt er bij schaduw?
Bij gedeeltelijke schaduw kan de curve van vermogen tegenover spanning meerdere pieken hebben. Een tracker die stap voor stap klimt, vindt de piek in zijn buurt en blijft soms op een lagere piek staan in plaats van op de hoogste.
In een string, een rij in serie geschakelde panelen, loopt overal dezelfde stroom. Een geschaduwd paneel beperkt die stroom. Een bypassdiode, een diode die een deel van het paneel overbrugt, neemt het verschil over. De tracker van een stringomvormer kan dan een werkpunt kiezen met hoge stroom en lage opbrengst (IEA PVPS).
Er zijn oplossingen, maar die verschillen sterk. Een optimizer is een kastje per paneel dat zelf het werkpunt zoekt (zie Optimizers). In de metingen vond één geteste optimizer het globale maximum pas na een scan die de omvormer startte. De scan duurde 1,1 seconde, maar kon niet vaker dan om de vijf minuten starten. Bij vaak wisselende schaduw kan dat de jaaropbrengst merkbaar verlagen. Twee geteste optimizers bleven bij wisselende schaduw vaak in een lokaal maximum steken en haalden minder dan 90% van het beschikbare vermogen. Deze resultaten gelden voor die specifieke toestellen en laten zich niet veralgemenen.
Hoeveel trackers heeft een omvormer?
Een omvormer kan meerdere MPP-trackers hebben, elk met een eigen ingang voor één of meer strings (zie Stringomvormer). Elke tracker zoekt één gezamenlijk werkpunt voor alle panelen die erop zijn aangesloten.
Daarom sluit je panelen met een verschillende oriëntatie best op verschillende trackers aan. Fluvius meldt dat je panelen over twee dakdelen kunt verspreiden, en dat een oost-westopstelling beter past bij verbruik 's ochtends en 's avonds.
Hoeveel trackers een omvormer voor een woning heeft, verschilt per toestel. Het staat op de datasheet en in de offerte.
Wat MPPT niet doet
MPPT haalt niet méér uit het licht dan er is. Het zorgt er alleen voor dat het paneel op zijn beste punt werkt. De verliezen door temperatuur, invalshoek en de rest van het systeem blijven (zie Opbrengst in Vlaanderen).
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent, dak met een oostvlak en een westvlak (helling 35°), 6 kWp: 3 kWp oost en 3 kWp west.
Aannames: - PVGIS-uurwaarden voor Gent, gemiddeld over 2005-2023, 14% systeemverlies, helling 35°. - Tijdstippen in lokale zomertijd, waarden afgerond op de watt. - Jaaropbrengst: oost ca. 840 kWh per kWp, west ca. 829 kWh per kWp.
Jaaropbrengst: 3 × 840 + 3 × 829 = ca. 5.007 kWh, of ca. 835 kWh per kWp. Dat ligt iets onder de vuistregel van ca. 850 kWh per kWp voor een oost-westopstelling (PVGIS), die voor een helling van 30° geldt.
Gemiddeld vermogen in juni, per kWp:
| Lokaal uur | Oost | Zuid (ter vergelijking) | West |
|---|---|---|---|
| 08 u | 271 W | 102 W | 66 W |
| 11 u | 471 W | 422 W | 230 W |
| 14 u | 387 W | 488 W | 425 W |
| 16 u | 245 W | 415 W | 451 W |
| 18 u | 110 W | 242 W | 389 W |
Oost- en westpanelen hebben nooit tegelijk hetzelfde werkpunt. Om 11 u levert een oostpaneel ongeveer het dubbele van een westpaneel (471 tegen 230 W per kWp). Om 16 u is dat omgekeerd (245 tegen 451 W per kWp). Sluit je alle panelen op één tracker aan, dan krijgen ze één gezamenlijk werkpunt. Met twee trackers zoekt elk dakvlak zijn eigen werkpunt. Hoeveel energie je daardoor wint of verliest, is niet vastgesteld.
Goed om te weten
- De tracker staat nooit stil. De gangbare methode schommelt voortdurend rond het MPP, ook bij constant licht.
- Bij warm weer zakt de spanning. Het MPP verschuift naar een lagere spanning en de omvormer volgt dat.
- Bij schaduw bestaat "het" MPP niet. Er zijn meerdere pieken en een tracker kan op een lagere blijven staan.
- Een scan naar het beste punt kost tijd. Bij een geteste optimizer kon die scan niet vaker dan om de vijf minuten starten.
- Ook een stringomvormer heeft MPPT. Je hebt geen optimizers nodig om een tracker te hebben. Optimizers geven elk paneel een eigen werkpunt.
Voor- en nadelen van meerdere trackers
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Panelen met verschillende oriëntatie of schaduw zoeken elk hun eigen werkpunt | Elke tracker bedient nog altijd alle panelen in zijn string(s): een geschaduwde module trekt zijn string omlaag |
| Schaduw op één groep laat de andere groepen ongemoeid | MPPT-regelingen verschillen sterk in hoe snel en hoe goed ze het globale maximum vinden |
Voor wie het technisch wil weten
- Karakteristieke weerstand. Het MPP komt overeen met een belastingsweerstand V/I. MPPT is in feite het afstemmen van de belasting op die weerstand.
- Methoden. Perturb and observe en incremental conductance zijn beide hill-climbingmethoden. Een methode met een vaste verhouding tot de open-klemspanning gebruikt vaak de factor 0,76, die niet altijd nauwkeurig is.
- Vereenvoudiging. Sommige methoden nemen aan dat de MPP-spanning lineair met de moduletemperatuur verandert en dat de instraling nauwelijks invloed heeft. Dat is een vereenvoudiging, geen algemene wet.
- Stringdimensionering. Het aantal panelen per string en het spanningsvenster van de tracker staan in Stringdimensionering.
Gids omvormers · Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
8DC/AC-ratio en clipping
In het kort
De DC/AC-ratio is het vermogen van je panelen (kWp) gedeeld door het wisselstroomvermogen van de omvormer (kVA). Panelen halen in Vlaanderen zelden hun volledige kWp, dus een omvormer die kleiner is dan het paneelvermogen kost weinig.
Begrippen
In een rekenvoorbeeld op PVGIS-gegevens voor Gent verlies je bij een zuidopstelling ca. 0,03% van de jaaropbrengst bij ratio 1,2, ca. 2,3% bij 1,5 en ca. 10,9% bij 2,0. Het werkelijke verlies kan hoger liggen, want uurwaarden middelen korte pieken uit. Fluvius vindt onderdimensioneren "eigenlijk verstandiger" in ons klimaat. Bij een oost-westopstelling is het verlies nog kleiner.
- kWp (kilowattpiek): het nominale vermogen van de panelen onder testomstandigheden: 1.000 W per m² instraling en 25 °C paneeltemperatuur. Zie Rendement, wattpiek en temperatuur.
- kVA (kilovoltampère): het schijnbare wisselstroomvermogen van de omvormer. In dit hoofdstuk behandelen we kVA als gelijk aan kW, een vereenvoudiging.
- DC/AC-ratio: kWp van de panelen gedeeld door kVA van de omvormer. Bij 6 kWp en een omvormer van 5 kVA is de ratio 1,2.
- Clipping (afkappen): leveren de panelen meer dan de omvormer aankan, dan begrenst de omvormer zijn output. Het energiedeel boven die grens gaat verloren.
- Overdimensioneren en onderdimensioneren: bij overdimensioneren is de omvormer sterker dan de panelen, bij onderdimensioneren zwakker. Beide zijn volgens Fluvius aanvaardbaar. Bespreek de keuze met een erkende installateur.
Waarom een kleinere omvormer kan
Het opgegeven kWp geldt bij 1.000 W/m² en 25 °C. Die omstandigheden komen in Vlaanderen zelden voor. PVGIS rekent in Gent (zuid, 35°) met 19,7% totaal verlies ten opzichte van instraling × kWp, waarvan 14% systeemverlies en 5,4% verlies door temperatuur en lage instraling.
Het gevolg zie je in de uurwaarden van 19 jaar (2005-2023): de hoogste waarde is ca. 911 W per kWp voor een zuidopstelling en ca. 666 W per kWp voor een oost-westopstelling. Een omvormer van 1 kVA per kWp staat dus nooit op volle toeren. Uurgemiddelden vlakken pieken binnen een uur wat af, dus het echte afkappen ligt iets hoger.
Een grotere paneelopstelling vangt bovendien meer energie op aan het begin en het einde van de dag, ook al wordt de output op de zonnigste uren afgekapt (NREL).
Wat afkappen kost
Rekenvoorbeeld op PVGIS-uurreeksen voor Gent, 19 jaar, 14% systeemverlies, helling 35°. Zuid: aspect 0°. Oost-westopstelling: gemiddelde van een oost- en een westvlak met gelijk vermogen. Per uur is het geleverde vermogen het kleinste van het geproduceerde vermogen en 1.000 W gedeeld door de ratio, per kWp. De uurwaarden zijn bijgesteld zodat de jaaropbrengst overeenkomt met 1.055 kWh per kWp (zuid) en ca. 836 kWh per kWp (oost-westopstelling).
| DC/AC-ratio | Voorbeeld (kWp op kVA) | Zuid: verlies per jaar | Oost-westopstelling: verlies per jaar |
|---|---|---|---|
| 1,0 | 5 op 5 | 0% | 0% |
| 1,2 | 6 op 5 | 0,03% | 0% |
| 1,3 | 6,5 op 5 | 0,32% | 0% |
| 1,4 | 7 op 5 | 1,10% | 0% |
| 1,5 | 7,5 op 5 | 2,29% | 0% |
| 1,6 | 8 op 5 | 3,77% | 0,01% |
| 1,8 | 9 op 5 | 7,23% | 0,31% |
| 2,0 | 10 op 5 | 10,94% | 1,29% |
Het verlies loopt veel sneller op dan de ratio. Tot ongeveer 1,3 is het verwaarloosbaar, boven 1,4 wordt het merkbaar.
De berekening gebruikt uurgemiddelden. Korte pieken binnen het uur vallen daardoor weg, zodat het werkelijke afkapverlies hoger kan liggen dan de tabel aangeeft, vooral bij lage ratio's. Zie de cijfers daarom als ondergrens.
Wanneer het afkappen gebeurt
Bij ratio 1,5 (zuid) gaat 55,6% van de afgekapte energie verloren in april tot en met juni, 9,9% in juli en 8,6% in augustus. In april verlies je dan ca. 4,3% van de maandproductie, in mei 3,7%, in juli 1,9% en in december niets. Afkappen gebeurt dus vooral in de lente, niet in de hoogzomer.
Het verlies verschilt ook per jaar. Bij ratio 1,5 ligt het tussen 1,75% en 2,99%, naargelang het zonnigste of minst zonnige jaar.
De grens van 5 kVA
⏱ Op een eénfase-aansluiting mag het totale productievermogen van alle omvormers maximaal 5 kVA zijn (Fluvius, zie Eénfase of driefase). Die grens geldt voor het wisselstroomvermogen van de omvormer, niet voor het aantal kWp. Met een hogere ratio kun je binnen die grens toch meer panelen plaatsen.
⏱ Enkele grenzen per omvormervermogen (Fluvius): - Een omvormer die enkel een batterij bedient, telt niet mee. Een hybride omvormer wel (zie Hybride omvormer). - Boven 10 kVA aan omvormers registreer je je als zelfstandige als je een injectievergoeding wilt. - Boven 25 kVA is een netstudie verplicht.
Het omvormervermogen bepaalt dus de regels, niet het kWp.
Uitval is geen clipping
Vlaanderen.be vermeldt dat omvormers op dagen met veel zonneproductie kunnen uitvallen om overbelasting van panelen en net te vermijden. Fluvius noemt als oorzaak onder meer een te hoge spanning op het net of in de binneninstallatie (zie Storingen en foutcodes). Dat is iets anders dan clipping: bij clipping begrenst de omvormer zijn vermogen, bij uitval schakelt hij uit. Bij oost-westopstellingen is de kans op overbelasting van de omvormer volgens Fluvius kleiner.
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent, zuidgericht dak (35°), 7,5 kWp aan panelen, eénfase-aansluiting.
Aannames: opbrengst 1.055 kWh per kWp; afkappen volgens de tabel hierboven; verlies uitgedrukt in kWh, niet in euro, want de waarde per kWh hangt af van je contract en verbruik.
| Keuze | Omvormer | Ratio | Productie zonder afkappen | Afgekapt | Geleverd |
|---|---|---|---|---|---|
| A. Eénfase-aansluiting blijft | 5 kVA | 1,5 | 7.913 kWh | ca. 181 kWh (2,29%) | ca. 7.732 kWh |
| B. Driefasige aansluiting | 6 kVA | 1,25 | 7.913 kWh | ca. 10 kWh (0,12%) | ca. 7.903 kWh |
| C. Driefasige aansluiting | 7,5 kVA | 1,0 | 7.913 kWh | 0 kWh | 7.913 kWh |
| D. Zelfde 7,5 kWp, oost-westopstelling | 5 kVA | 1,5 | 6.269 kWh | 0 kWh | 6.269 kWh |
De grens van 5 kVA kost in keuze A ca. 181 kWh per jaar (2,3%, een ondergrens). Met 5 kWp op dezelfde omvormer lever je 5.276 kWh. De extra 2,5 kWp leveren dus nog ca. 2.457 kWh, of ca. 983 kWh per kWp. Dat is ongeveer 93% van de normale 1.055 kWh per kWp. Of een ombouw naar driefasig dat verschil waard is, hangt af van wat de ombouw en de omvormer kosten.
Goed om te weten
- Zelfs op het beste uur haalt een paneel in Gent zijn kWp niet. De hoogste uurwaarde in 19 jaar is 911 W per kWp (zuid) en 666 W per kWp (oost-westopstelling).
- De eerste 20% "te kleine" omvormer kost bijna niets. Daarna loopt het verlies snel op.
- Afkappen gebeurt vooral in april tot en met juni. In de hoogzomer valt het mee.
- Bij een oost-westopstelling past een kleine omvormer bijna zonder verlies. Een omvormer van 5 kVA met 8 kWp in oost-westopstelling kapt in het rekenvoorbeeld ca. 0,01% af (een ondergrens). Op een zuiddak met dezelfde ratio is dat 3,8%.
- Extra panelen op een volle omvormer leveren nog veel. In het rekenvoorbeeld geven de extra 2,5 kWp nog ca. 93% van een gewone opbrengst.
Voor- en nadelen
| Ratio boven 1 (omvormer kleiner dan panelen) | Ratio 1 of lager |
|---|---|
| Weinig verlies zolang de ratio laag blijft | Nooit afkappen |
| Meer panelen binnen de grens van 5 kVA | De omvormer bereikt zelden zijn nominaal vermogen |
| Fluvius vindt het verstandiger | |
| Boven ca. 1,4 loopt het verlies snel op, en het valt in de sterkste productieperiode |
Voor wie het technisch wil weten
- Uurvermogen. PVGIS rekent uit stralingsgegevens het vermogen van een PV-systeem uit, inclusief systeemverliezen (standaard 14%). Tijdstippen staan in UTC.
- Bijstelling. De uurreeks geeft zonder bijstelling 1.036,9 kWh per kWp, de jaarberekening van PVGIS 1.055,1. Het verschil van 1,8% komt overeen met het spectrale effect dat de jaarberekening meerekent. Zonder bijstelling zijn de zuidcijfers iets lager: ratio 1,5 geeft dan 1,95% en ratio 2,0 geeft 10,29%.
- Wat niet is gemodelleerd. Het verschil tussen kVA en kW, het rendement per belasting en de grenzen aan de gelijkstroomzijde (maximale ingangsspanning en -stroom per tracker, zie MPPT en Stringdimensionering).
- Thuisbatterij. Of een batterij afgekapte energie kan opvangen, hangt af van de koppeling (zie AC- of DC-gekoppeld).
Gids omvormers · Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
9Stringdimensionering
In het kort
Stringdimensionering is bepalen uit hoeveel panelen je een string opbouwt en hoeveel strings je op een omvormer aansluit. Een string is een rij in serie geschakelde panelen.
Wat is een string?
De spanning van de string moet bij de koudste én de warmste omstandigheden binnen het spanningsbereik van de omvormer blijven. Panelen geven meer spanning bij kou en minder bij warmte, en dat bepaalt het maximale en het minimale aantal panelen per string. De installateur rekent dit uit met de datasheets van panelen en omvormer. Jij kunt de berekening in een offerte laten controleren.
Een string is een reeks panelen in serie. De spanning van de string is de spanning van één paneel maal het aantal panelen in de reeks.
Meerdere strings kunnen parallel op één omvormer worden aangesloten, meestal via een of meer MPPT-ingangen. Een MPPT (maximum power point tracker) is het onderdeel in de omvormer dat de spanning zoekt waarbij de string het meeste vermogen levert. Zie MPPT.
Waarom temperatuur de sleutel is
De spanning van een paneel daalt boven 25 °C en stijgt eronder. Dat geldt voor twee waarden: - Voc: de open-klemspanning, de spanning zonder belasting. - Vmp: de spanning in het werkpunt met maximaal vermogen.
Het effect staat in de datasheet van het paneel als temperatuurcoëfficiënt, in % per °C of in V per °C. Het sluit aan op wat het Amerikaanse Department of Energy zegt: bij hogere temperaturen daalt de spanning van een zonnecel sterk, en daarmee het vermogen (zie Rendement, wattpiek en temperatuur).
De vier controles
Een omvormer heeft vier spanningsgrenzen: een minimale startspanning, een MPPT-bereik (onder- en bovengrens) en een absolute maximale ingangsspanning. Een cursus van Penn State toont de vier controles met een voorbeeldomvormer (MPPT-bereik 250 tot 480 V, maximaal 600 V, start op 300 V):
- De laagste Voc bij de hoogste gemiddelde temperatuur moet minstens gelijk zijn aan de startspanning.
- De laagste Vmp bij de hoogste gemiddelde temperatuur moet minstens de onderkant van het MPPT-bereik halen.
- De hoogste Voc bij de laagste temperatuur mag de absolute maximale ingangsspanning niet overschrijden.
- De hoogste Vmp bij de laagste temperatuur mag de bovenkant van het MPPT-bereik niet overschrijden.
Controle 3 is de veiligheidsgrens. Wordt die overschreden, dan kan de omvormer beschadigd raken. De andere drie bepalen vooral of de installatie goed produceert.
Waarom de koudste dag niet de zonnigste hoeft te zijn
De gangbare rekenmethode veronderstelt dat de koudste temperatuur samenvalt met een instraling van 1.000 W/m². Onderzoekers van het Amerikaanse Lawrence Berkeley National Laboratory schrijven dat dit ongeveer 10% conservatiever is dan nodig, waardoor strings ongeveer 10% korter uitvallen dan strikt nodig. Hun methode rekent Voc uit op basis van historische weergegevens. Welke rekenmethode in België is toegelaten, volgt uit de Belgische installatievoorschriften en niet uit dat model.
Vermogen en vermogensgrenzen
Over de verhouding tussen paneel- en omvormervermogen (de DC/AC-verhouding) lees je meer in DC/AC-ratio en clipping. Penn State noemt voor warme plaatsen een bovengrens van 110%. Fluvius vindt zowel overdimensioneren als onderdimensioneren aanvaardbaar en onderdimensioneren verstandiger in ons klimaat.
⏱ Fluvius telt het totaal van alle omvormers op je aansluiting, in kVA: - Tot en met 5 kVA: monofasige aansluiting. Omvormers die enkel voor batterijopslag dienen, tellen niet mee. Hybride omvormers wel. - Meer dan 5 tot en met 25 kVA: meerfasige aansluiting nodig. Boven 10 kVA registreer je je als zelfstandige. - Meer dan 25 kVA: een netstudie is verplicht vóór plaatsing en aansluiting. - Vanaf 30 kVA: netontkoppelbeveiliging verplicht.
Een monofasige installatie boven 5 kVA staat Fluvius niet toe. Andere netbeheerders in België hebben eigen regels.
Volgens Fluvius verdelen driefasige omvormers de energie gelijkmatig over de fasen en verkleinen ze de kans op een uitvallende omvormer. Je aansluiting moet dan wel driefasig zijn (zie Eénfase of driefase).
Rekenvoorbeeld
Dit voorbeeld toont hoe een installateur het aantal panelen per string bepaalt. De cijfers zijn voorbeeldwaarden, geen gegevens van een bestaand product.
Aannames: - Voorbeeldpaneel: Voc bij 25 °C = 37,2 V; temperatuurcoëfficiënt van Voc = −0,127 V/°C. - Voorbeeldomvormer: startspanning 300 V; MPPT-bereik 250 tot 480 V; maximale ingangsspanning 600 V. - Laagste ontwerptemperatuur: −10 °C (een aanname, geen Vlaamse normwaarde). - Hoge celtemperatuur: 70 °C (aanname). - Voc verandert lineair met de temperatuur (vereenvoudiging).
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Voc per paneel bij −10 °C | 37,2 + 0,127 × 35 | 41,65 V |
| Maximaal aantal in serie (controle 3) | 600 ÷ 41,65 = 14,4 | 14 panelen |
| Controle: 14 panelen bij −10 °C | 14 × 41,65 | 583 V, binnen 600 V |
| Controle: 15 panelen bij −10 °C | 15 × 41,65 | 625 V, niet toegelaten |
| Voc per paneel bij 70 °C | 37,2 − 0,127 × 45 | 31,49 V |
| Minimaal aantal voor de start (controle 1) | 300 ÷ 31,49 = 9,5 | 10 panelen |
| Controle: 10 panelen bij 70 °C | 10 × 31,49 | 315 V, boven 300 V |
| Controle: 9 panelen bij 70 °C | 9 × 31,49 | 283 V, te laag |
In dit voorbeeld is een string van 10 tot 14 panelen mogelijk. Controles 2 en 4 (Vmp in het MPPT-bereik) kun je hier niet narekenen, omdat de Vmp van het voorbeeldpaneel niet gegeven is. De installateur gebruikt daarvoor de Vmp en haar coëfficiënt uit de datasheet.
Een gezin hoeft dit niet zelf uit te rekenen. Vraag in de offerte wel bij welke temperaturen is gerekend, welke Voc en Vmp zijn gebruikt, en wat de maximale en minimale spanning van de string is.
Goed om te weten
- De gevaarlijkste spanning is die van een koude, heldere dag. Voc stijgt bij kou, en de maximale ingangsspanning van de omvormer bepaalt hoeveel panelen er in een string mogen.
- Een te korte string kan precies op zonnige zomerdagen problemen geven. Op warme dagen zakt de spanning. Komt ze onder de startspanning of onder het MPPT-bereik, dan start de omvormer niet of levert hij minder.
- De standaardmethode kan strings ongeveer 10% korter maken dan nodig. Een offerte met een korte string is dus niet fout, maar mogelijk niet optimaal.
- Een batterij kan je over een grens van je aansluiting brengen. Een hybride omvormer telt mee voor de grens van 5 kVA, een omvormer enkel voor opslag niet.
Voor- en nadelen
| Langere strings | Kortere strings |
|---|---|
| Lagere stroom in de DC-kabels | Meer marge ten opzichte van de maximale spanning |
| De omvormer start vroeger bij weinig licht | Risico dat de spanning op warme dagen onder het MPPT-bereik zakt |
| Dichter bij de maximale spanning in de kou | |
| Schaduw op één paneel beïnvloedt een grotere reeks (zie Schaduw, bypassdiodes en optimizers) |
Voor wie het technisch wil weten
- Formules. Maximum aantal panelen per string: N_max = ⌊V_max,omvormer ÷ Voc(T_laag)⌋, met Voc(T) = Voc,25 + β × (T − 25 °C) en β de temperatuurcoëfficiënt in V/°C (negatief). Minimum voor de start: N_min = ⌈V_start ÷ Voc(T_hoog)⌉. Dezelfde logica geldt voor Vmp en de grenzen van het MPPT-bereik.
- Rekenen op uurbasis. Het open rekenmodel berekent Voc voor elk uur van een jaar met gegevens uit een zonne-instralingsdatabase en een thermisch model. Het is een voorbeeld van een methode, geen Belgisch voorschrift.
- Gelijkstroomzijde. Een hoge Voc bij kou staat aan zolang er licht is, ook als de omvormer is uitgeschakeld. Brandveiligheid en DC-schakelaars staan in Brandveiligheid en verzekering.
- Schaduw en optimizers. Optimizers en micro-omvormers veranderen de stringlogica: zie Optimizers en Micro-omvormers.
Bronnen bij dit hoofdstuk
Gids omvormers · Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging
10Storingen en foutcodes
In het kort
Een omvormer die uitvalt is in Vlaanderen niet altijd defect. Een veelvoorkomende oorzaak is een te hoge netspanning: dan schakelt de omvormer zichzelf uit om overbelasting te vermijden.
Wat is een foutcode?
Noteer de foutcode, laat eerst de spanningsval in je binneninstallatie narekenen (die mag samen met de aansluitkabel maximaal 1% bedragen) en neem bij aanhoudende uitval contact op met Fluvius. Een melding over isolatie, hardware of communicatie heeft een andere oorzaak en vraagt vaak een installateur.
Een foutcode is een melding op het scherm of in de app van de omvormer die aangeeft waarom hij stopt met leveren of niet start. De codes zijn niet gestandaardiseerd: de handleiding van je omvormer verklaart ze. Dit hoofdstuk groepeert de oorzaken daarom in categorieën die bij elke omvormer terugkomen.
Categorie 1: netspanning te hoog
Volgens Fluvius kan een omvormer uitvallen door een te hoge spanning. De oorzaken: - de toegelaten spanningsval in de binneninstallatie wordt overschreden; - de toegelaten spanningsval in de aansluitkabel wordt overschreden; - de omvormer hangt aan de fase met de hoogste spanning; - de spanning op het distributienet is te hoog.
Spanningsval is het spanningsverlies over een kabel: hoe langer of dunner de kabel en hoe meer stroom erdoor gaat, hoe groter het verlies. De grens is 1% (fase + nul) voor aansluitkabel en binneninstallatie samen. Voor een eenfasige omvormer geven de twee rekenbladen van Fluvius hetzelfde resultaat. Voor een driefasige omvormer gebruik je het rekenblad dat past bij je net: 3x230V of 3N400V.
Valt de spanningsval binnen de grens en blijft het probleem bestaan, dan contacteer je Fluvius en komt een technicus ter plaatse. Is je binneninstallatie niet conform, dan betaal je een verplaatsingskost.
Vlaanderen.be legt de logica uit: op dagen met veel zonneproductie valt de omvormer uit om overbelasting van je zonnepanelen en het elektriciteitsnet te vermijden. ⏱ Ligt de oorzaak niet bij je binneninstallatie, dan meld je de storing aan Fluvius op 078 35 35 00.
Categorie 2: netwegval of onstabiel net
Een omvormer moet zichzelf automatisch van het net loskoppelen als het net wegvalt of onstabiel is. Het automatisch scheidingssysteem uit de voorschriften C10/11 van Synergrid, de federatie van de Belgische netbeheerders, bewaakt daarvoor frequentie en spanning. Na de uitschakeling mag de omvormer pas opnieuw inschakelen als het net opnieuw voldoende stabiel is.
Dat verklaart waarom een omvormer na een stroompanne niet meteen weer levert. Meer daarover in Noodstroom en back-up.
Categorie 3: isolatiefout aan de gelijkstroomzijde
Een isolatiefout betekent dat de isolatie tussen de gelijkstroomgeleiders en de aarde onvoldoende is. De omvormer controleert dit en weigert te starten als de waarde te laag is.
Een internationaal onderzoeksrapport (IEA PVPS Task 13, 2025) beschrijft omvormers die 's ochtends niet starten omdat een natte, gescheurde achterlaag van een paneel een isolatiefout geeft. Bij glasbreuk kan een isolatiefout het eerste foutsignaal bij de omvormer zijn. Een isolatiefout wijst dus vaak op een probleem in de panelen of de bekabeling, niet op de omvormer zelf.
Categorie 4: slijtage in de omvormer
Een omvormer bevat vermogenshalfgeleiders en andere elektronica. Volgens een studie van het Amerikaanse NREL zijn thermische cycli, het telkens opwarmen en afkoelen, de belangrijkste stressfactor in een omvormer. Dat is slijtage, en het verklaart waarom de levensduur van een omvormer korter is dan die van de panelen (zie Levensduur en vervanging).
Categorie 5: installatiefouten
Een verkeerd geplaatste omvormer, binneninstallatie of bekabeling tot aan het distributienet kan ervoor zorgen dat een installatie na verloop van tijd uitvalt. Fluvius is daarvoor niet verantwoordelijk.
Alleen omvormers op de C10/C26-lijst van Synergrid mogen op het net aangesloten worden. Types in het rood op die lijst mogen in Vlaanderen niet geïnstalleerd worden.
Wat kun je zelf doen?
- Noteer de foutcode, het tijdstip en het weer (zon, temperatuur).
- Kijk of de storing alleen op zonnige middagen optreedt. Dat wijst op netspanning.
- Laat de spanningsval narekenen door je installateur of keurder.
- Neem contact op met Fluvius als de spanningsval in orde is.
- Zet de installatie bij een defect tijdelijk buiten dienst en meld dat in Mijn Fluvius. Dan betaal je voor die periode geen prosumententarief.
⏱ Lost Fluvius een probleem niet binnen de voorziene termijn op, dan kan de eigenaar een forfaitaire vergoeding krijgen, die hij zelf aanvraagt. Vraag bij Fluvius na welke termijn en welk bedrag nu gelden.
Rekenvoorbeeld
Gezin met een eenfasige omvormer van 4 kVA. Op zonnige middagen in de zomer meldt de omvormer een fout en stopt hij voor een uur.
Aannames: nominale spanning 230 V; de installatie is correct gekeurd; het gezin houdt een logboek bij met datum, uur en foutcode.
| Stap | Actie | Resultaat |
|---|---|---|
| 1 | Logboek: storing alleen tussen 12 en 16 uur, op zonnige dagen | Wijst op te hoge netspanning (categorie 1) |
| 2 | De installateur rekent de spanningsval na met het rekenblad van Fluvius | Grens: 1% van 230 V = ca. 2,3 V |
| 3a | Spanningsval boven de grens | De installateur past de bekabeling aan: het probleem ligt aan de eigen kant |
| 3b | Spanningsval binnen de grens | Het gezin meldt de storing aan Fluvius (078 35 35 00) en een technicus komt ter plaatse |
| 4 | Installatie tijdelijk buiten dienst | Melden in Mijn Fluvius: geen prosumententarief voor die periode |
Goed om te weten
- Een uitvallende omvormer is vaak niet kapot. Een installateur die meteen een nieuwe omvormer voorstelt, heeft de spanning mogelijk niet gecontroleerd.
- De spanningsval in je eigen leidingen telt mee. Een te dunne of te lange kabel naar de omvormer kan volstaan om hem te laten uitvallen.
- Het probleem is in één jaar bijna gehalveerd. In de zomer van 2024 meldde Fluvius 2.613 meldingen van uitvallende installaties, tegenover meer dan 5.000 in 2023. Per 100.000 installaties daalde dat van 91 naar 41 (VRT Nieuws, 2024).
- Een slecht paneel kan zich als omvormerprobleem voordoen. Wie telkens dezelfde ochtendstoring ziet, zoekt best ook aan de panelen.
- Een netversterking duurt lang. Volgens VRT Nieuws (2024) is het ca. 2 jaar werk. ⏱
Voor- en nadelen
| Oorzaak bij het net | Oorzaak bij het toestel of de installatie |
|---|---|
| De omvormer is niet defect en hoeft niet vervangen | De oplossing ligt bij jou en je installateur |
| Je kunt zelf weinig doen, en netversterking kan lang duren | Fluvius is niet verantwoordelijk; bij een niet-conforme binneninstallatie betaal je de verplaatsing |
Voor wie het technisch wil weten
- Netspanning en injectie. Wie injecteert, verhoogt de spanning op het aansluitpunt. C10/11 beperkt de spanningsstijging tussen de hoofdmeter en de aansluitklemmen tot minder dan 1% van de nominale spanning.
- Netontkoppeling. Voor installaties tot 30 kVA volstaat een gehomologeerd automatisch scheidingssysteem. Boven 30 kVA is een extern ontkoppelrelais nodig.
- Aanmeldtest. Bij de oplevering moet worden aangetoond dat de galvanische scheiding binnen ten hoogste 5 seconden tot stand komt.
- Driefasig. Een driefasige omvormer verdeelt de energie over de fasen en verkleint de kans op uitval door spanning.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Zonnepanelen storingen
- Fluvius, Welke omvormer kies ik
- Vlaanderen.be, Zonnepanelen
- Synergrid, webinar C10/11 (2023)
- Synergrid, C10/11 editie 2.2
- IEA PVPS Task 13, Degradation and Failure (2025)
- NREL, studie over levensduur van omvormers (2019)
- VRT Nieuws, Halvering meldingen over uitvallende zonnepanelen (2024)
Gids omvormers · Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging
11Noodstroom en back-up
In het kort
Een gewone installatie met zonnepanelen en een omvormer zonder back-upfunctie schakelt bij een stroompanne uit, ook als de zon schijnt. De voorschriften van Synergrid, de federatie van de Belgische netbeheerders, verplichten een automatisch scheidingssysteem dat het wegvallen van het net detecteert en de installatie loskoppelt.
Wat is eilandwerking?
Noodstroom is alleen mogelijk met een omvormer die een back-upfunctie heeft, meestal samen met een batterij. Die werkt op twee manieren: met een aparte back-uputgang (vaak EPS genoemd, emergency power supply) of met volledige eilandwerking van de woning.
Eilandwerking betekent dat een deel van een elektrisch net spanning levert zonder verbinding met het openbare net: een "eiland". Dat kan de bedoeling zijn, bijvoorbeeld een woning die bij een panne op een batterij draait. Het kan ook ongewenst zijn: een stuk net dat spanning houdt terwijl het openbare net is uitgeschakeld, omdat zonnepanelen blijven leveren. Dat is gevaarlijk voor wie aan het net werkt.
De techniek die dit voorkomt, heet anti-islanding. De omvormer detecteert dat het net wegvalt en koppelt zichzelf los.
Wat de voorschriften zeggen
De technische voorschriften C10/11 van Synergrid beschrijven hoe productie-installaties op het distributienet worden aangesloten. Daaruit: - Automatisch scheidingssysteem. Het zorgt voor een tijdige en veilige uitschakeling op een onstabiel of afwezig net. Het bewaakt daarvoor frequentie en spanning. - Geen ongewenste herinschakeling. De installatie mag pas opnieuw inschakelen als het net weer voldoende stabiel is. - Aanmeldtest. Bij de oplevering moet worden aangetoond dat de galvanische scheiding (de volledige onderbreking van de verbinding met het net) binnen ten hoogste 5 seconden tot stand komt. - Grotere installaties. ⏱ Boven 30 kVA is een extern ontkoppelrelais nodig. Daaronder volstaat een automatisch scheidingssysteem.
Back-up in twee vormen
Voor omvormers met een back-upfunctie bestaan twee principes:
- Een aparte back-uputgang. Alleen bepaalde verbruikers, de "kritieke last", hangen aan deze uitgang en blijven gevoed. Denk aan koelkast, verlichting en internet. De rest van de woning valt weg.
- Volledige eilandwerking. De hele woning draait op de eigen voeding. Daarvoor is een conforme omschakelaar nodig.
Voor die omschakelaar gelden volgens Synergrid deze eisen: - Hij werkt volgens het "break-before-make"-principe: eerst onderbreken, daarna pas verbinden. Het net en de eigen voeding zijn nooit tegelijk verbonden. - De onderbreking duurt minstens 50 ms. - Hij heeft een mechanische vergrendeling, voldoet aan de norm IEC 60947-6-1 en onderbreekt alle actieve geleiders. - Een homologatie van omschakelaars is momenteel niet voorzien.
Wat valt buiten de regels?
Een off-grid installatie, die nooit met het distributienet verbonden is, valt buiten C10/11. Fluvius vraagt niet dat je off-grid zonnepanelen aanmeldt, maar raadt off-grid af vanwege het Belgische klimaat, de hogere kosten en de grotere thuisbatterij die je nodig hebt.
Is een thuisbatterij automatisch noodstroom?
Nee. Fluvius en Vlaanderen.be beschrijven de thuisbatterij als opslag van eigen zonne-energie en van goedkope stroom. Noodstroom bij een panne vermelden ze daarbij niet als doel. Of een batterij je woning bij een panne kan voeden, hangt af van de omvormer en de bekabeling.
Rekenvoorbeeld
Gezin met zonnepanelen en een thuisbatterij van 4 kWh, met een back-upuitgang voor de kritieke last.
Aannames: - De batterij is volledig bruikbaar. Minimale laadtoestand en omzetverliezen tellen niet mee, een vereenvoudiging. - Kritieke last: koelkast, router en verlichting. - Er is geen zon tijdens de panne. - Als referentie dient het voorbeeld van Vlaanderen.be: 4 kWh voedt een stand-byverbruik van 100 W ongeveer 40 uur.
| Kritieke last | Vermogen (aanname) | Autonomie op 4 kWh |
|---|---|---|
| Alleen stand-by | 100 W | 40 uur |
| Koelkast, router, wat verlichting | 300 W | ca. 13 uur (4.000 Wh ÷ 300 W) |
| Idem plus een kookplaatje | 1.500 W | ca. 2,7 uur |
Zonder batterij en zonder back-upfunctie zou in dit gezin bij dezelfde panne niets werken, ook niet met zon.
Goed om te weten
- Zonnepanelen zonder back-upomvormer leveren bij een panne geen stroom aan je woning, ook niet bij zon. Dat is geen gebrek maar een eis.
- Een omschakelaar onderbreekt bewust. Minstens 50 ms zonder stroom bij het omschakelen, omdat net en eigen voeding nooit samen verbonden mogen zijn.
- Er is geen homologatie van omschakelaars. De installateur moet zelf aantonen dat de omschakelaar voldoet.
- "Noodstroom" betekent meestal niet "alles blijft werken". De ene variant voedt een aparte groep, de andere de hele woning. Vraag in de offerte wat er tijdens een panne werkt.
- Na een panne levert je omvormer niet meteen weer. Hij wacht tot het net stabiel is.
Voor- en nadelen
| Voordelen van een back-upfunctie | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Een deel van de woning blijft werken bij een panne | Je hebt een omvormer met die functie nodig, vaak met extra bekabeling in de meterkast |
| Bij een aparte uitgang voeden enkel de gekozen verbruikers mee | Bij omschakeling is er een korte onderbreking van minstens 50 ms |
| Een omschakelaar voor volledige eilandwerking moet aan specifieke eisen voldoen en is niet gehomologeerd | |
| Of het zinvol is, hangt af van hoe vaak je een panne hebt |
Voor wie het technisch wil weten
- Detectie bij grotere installaties. Bij installaties met een ontkoppelrelais schrijft Synergrid sinds maart 2021 de homopolaire spanningsfunctie (59V0) voor. Daarnaast moeten df/dt (de verandering van de frequentie in de tijd, ook ROCOF genoemd) en een smalle frequentieband aanwezig zijn. Kleine installaties gebruiken het geïntegreerde automatische scheidingssysteem.
- Aarding. Bij eilandwerking mag een aardverbinding van de nulgeleider blijven bestaan, maar ze moet worden verbroken en vergrendeld vóór de koppeling met het net. De bescherming tegen onrechtstreekse aanraking moet gewaarborgd blijven.
- Testprotocol. Het testdocument van Fluvius voor grotere installaties met een noodvoedingssysteem simuleert faseverlies: de netschakelaar opent en de kritieke last wordt enkel door het noodvoedingssysteem gevoed. Reageert de netschakelaar niet, dan volgt na 300 ms een back-upontkoppeling.
Gids omvormers · Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging
12Levensduur en vervanging
In het kort
Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximumleeftijd van een omvormer als je je opbrengst wilt veiligstellen. Zonnepanelen gaan gemiddeld 25 jaar mee, dus de omvormer is het onderdeel dat je waarschijnlijk één keer vervangt.
Hoe lang gaat een omvormer mee?
Een vervanging meld je altijd in Mijn Fluvius. Een nieuwe AREI-keuring is verplicht als de omvormer krachtiger is of als je er een extra omvormer bij plaatst, want dan is het een nieuwe installatie.
⏱ Volgens Fluvius hebben omvormers een relatief beperkte levensduur. Acht tot twaalf jaar is het maximum als je je opbrengst wilt verzekeren. Het is een planningsvenster, geen garantie en geen harde grens. Zonnepanelen gaan volgens Vlaanderen.be gemiddeld 25 jaar mee.
Waarom is de omvormer het kwetsbare onderdeel?
- Thermische cycli. Een Amerikaanse studie (NREL, 2019) noemt temperatuurschommelingen de belangrijkste stressfactor in een omvormer. Door dag en nacht en zomer en winter warmt hij voortdurend op en koelt hij af.
- Aandeel in de verliezen. In een studie van 27 maanden veroorzaakten uitvallende omvormers 36% van het totale energieverlies, tegenover 5% voor de panelen. Let op: het gaat daar om grote installaties. Voor woningen is geen vergelijkbaar cijfer beschikbaar.
Niet elke uitval betekent een defect. Een te hoge netspanning kan een omvormer ook laten uitvallen, zie Storingen en foutcodes.
Wanneer vervang je?
- Bij een defect dat niet door het net of de binneninstallatie wordt veroorzaakt. Controleer dat eerst.
- Rond 8 tot 12 jaar, om uitval te voorkomen.
- Als je een batterij plaatst. Volgens Fluvius is vervanging door een hybride omvormer voordelig als je huidige omvormer ongeveer 10 jaar oud is. Een hybride omvormer stuurt zowel panelen als batterij aan (zie Hybride omvormer). Een omvormer "enkel voor opslag" bedient alleen een batterij.
- Als de installatie verandert, met meer of minder vermogen.
Wat moet je regelen bij een vervanging?
| Situatie | Wat Fluvius vraagt |
|---|---|
| Omvormer vervangen (defect, meer of minder vermogen) | Melden in Mijn Fluvius. Voor de omvormer van een thuisbatterij gebruik je het contactformulier |
| Omvormer stuurt zowel panelen als batterij aan | De vervanging voor beide installaties apart melden |
| Gelijkwaardige omvormer, elektrische installatie en beveiligingsautomaat blijven gelijk | Herkeuring niet verplicht |
| Ook de elektrische installatie of de beveiligingsautomaat wijzigt | Nieuwe keuring wel verplicht |
| Krachtigere of extra omvormer | Nieuwe installatie: nieuwe AREI-keuring, daarna aanmelden binnen 3 maanden na de keuring |
| Nieuwe, bijkomende of uitgebreide installatie | Fluvius plaatst een digitale meter binnen drie maanden na de aanmelding, als je er nog geen hebt |
Daarnaast: - Verhuizen, uitbreiden, vervangen of verwijderen van een installatie moet je melden in Mijn Fluvius. - Alleen omvormers op de C10/C26-lijst van Synergrid mogen op het net aangesloten worden. Types in het rood zijn in Vlaanderen niet toegelaten. - ⏱ De vermogensgrenzen gelden voor het totaal van alle omvormers: tot en met 5 kVA monofasig, boven 5 en tot 25 kVA meerfasig, boven 25 kVA netstudie, en boven 10 kVA registreer je je als zelfstandige. Een krachtigere omvormer kan je over zo'n grens brengen. Hybride omvormers tellen mee, omvormers enkel voor opslag niet. - ⏱ Aanmelden doe je binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Bij laattijdige aanmelding rekent Fluvius een administratieve kost aan: € 97,26 excl. btw in 2026, voor installaties kleiner dan 10 kVA.
Tijdens een storing
Is de omvormer defect, dan mag je de installatie tijdelijk buiten dienst zetten. Je betaalt dan voor die periode geen prosumententarief. Meld dit in Mijn Fluvius.
Tweedehands omvormer
Koop je een tweedehands omvormer, vraag dan welk type het is, waarom hij vervangen werd en hoe lang hij gebruikt is. Hij moet op de C10/C26-lijst staan.
Rekenvoorbeeld
Gezin met 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) zuidgericht (35°), 3.500 kWh verbruik per jaar, omvormer van 10 jaar oud.
Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar. - Zelfverbruik zonder batterij ca. 34% (rekenmodel van de MYNRG Check). - De omvormer valt 2 maanden uit voor hij vervangen is. - Het verlies is verdeeld als jaargemiddelde. In werkelijkheid verschilt het per seizoen.
| Stap | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Jaarproductie | 3,22 × 1.050 | ca. 3.380 kWh |
| Gemiddelde productie per maand | 3.380 ÷ 12 | ca. 282 kWh |
| Productie die verloren gaat bij 2 maanden uitval | 2 × 282 | ca. 563 kWh |
| Daarvan zelf verbruikt geweest (ca. 34%) | 563 × 0,336 | ca. 189 kWh |
| Daarvan geïnjecteerd geweest | 563 − 189 | ca. 374 kWh |
Met de waarden van de MYNRG Check (0,35 euro per zelf verbruikte kWh, 0,045 euro per geïnjecteerde kWh) is dat ca. 66 + 17 = ca. 83 euro. Wat het bij jou is, hangt af van je energiecontract (zie Injectievergoeding en Dynamisch energiecontract). Het voorbeeld toont vooral waarom je een uitgevallen omvormer best snel opvolgt: in de zomer is het verlies per maand groter dan het gemiddelde.
Tijdlijn: een installatie die in 2016 gekeurd werd, bereikt het venster van 8 tot 12 jaar tussen 2024 en 2028.
Goed om te weten
- De 8 tot 12 jaar van Fluvius is een maximum, geen gemiddelde. Het is een moment om te plannen en je opbrengst te controleren, geen deadline.
- Een omvormer kan veel meer verlies geven dan de panelen. In de studie van 27 maanden 36% tegenover 5%, al ging het om grote installaties.
- Je meldt een vervanging ook als de omvormer gewoon stuk is. Stuurt hij panelen én batterij aan, dan meld je twee keer.
- Een gewone vervanging vraagt geen nieuwe keuring. Een krachtigere of extra omvormer wel. Vraag je installateur vooraf in welke situatie je zit.
- Je betaalt geen prosumententarief zolang je installatie buiten dienst staat, als je dat meldt in Mijn Fluvius.
Voor- en nadelen van tijdig vervangen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Je vermijdt onverwachte uitval en productieverlies | Je betaalt een omvormer die misschien nog jaren zou meegaan |
| Je kunt de vervanging combineren met een batterij en een hybride omvormer | Een krachtigere omvormer kan een nieuwe keuring en meer papierwerk betekenen |
| Je moet de vervanging melden, ook als alles in orde is |
Voor wie het technisch wil weten
- Welke onderdelen verouderen? De NREL-studie modelleert de levensduur van de vermogenshalfgeleiders op basis van schommelingen in de temperatuur van de chip. Voor twee plaatsen in de Verenigde Staten komt ze op orde 64 tot 140 jaar, maar dat geldt voor één bepaald faalmechanisme (aluminium bonddraden). Het is een model en geen voorspelling voor een woning.
- Reactief vermogen. In het model daalt de resterende levensduur als de arbeidsfactor verder van 1 komt, omdat stromen en temperaturen toenemen.
- Andere stringlengte na vervanging. Een andere omvormer heeft andere spanningsgrenzen: kijk of de strings nog kloppen (zie Stringdimensionering) en of het vermogen nog past (zie DC/AC-ratio en clipping).
Gids omvormers · Tot slot
?Veelgestelde vragen
Wat doet een omvormer in één zin?
Hij zet de gelijkstroom van je panelen om in wisselstroom voor je woning en het net.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Hoe lang gaat een omvormer mee?
⏱ Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum als je je opbrengst wilt veiligstellen.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Mag mijn omvormer kleiner zijn dan mijn panelen?
Ja. Fluvius noemt het in ons klimaat zelfs verstandiger. Bij een omvormer van 75 % van het paneelvermogen is het clippingverlies in Gent ongeveer 0,4 % (zuid 35°). Dat is een rekenvoorbeeld op PVGIS-uurwaarden; het werkelijke verlies kan hoger liggen.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Hoeveel omvormervermogen mag ik plaatsen?
⏱ Tot 5 kVA op een eenfase-aansluiting en tot 25 kVA op een driefase-aansluiting. Boven 25 kVA is een netstudie nodig.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Moet ik mijn installatie laten keuren als ik de omvormer vervang?
Een krachtigere of extra omvormer vraagt een nieuwe keuring. Wijzigt bij een vervanging ook de elektrische installatie of de beveiligingsautomaat, dan is een keuring eveneens verplicht. Vraag het na bij je installateur of Fluvius. Zie AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Waarom valt mijn omvormer soms uit?
Meestal door te hoge spanning op het net of in je binneninstallatie. Controleer eerst de spanningsval (maximaal 1 %) en contacteer anders Fluvius.
Uit hoofdstuk 1: Wat een omvormer doet
Wat is een stringomvormer?
Eén omvormer voor één of meer reeksen in serie geschakelde panelen.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Wat is het grootste nadeel?
Schaduw of schade op één paneel verlaagt de output van de hele string.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Hoeveel verlies geeft schaduw?
In de NREL-test leverde een micro-omvormer 3,7 % (licht), 7,8 % (matig) of 12,3 % (zwaar) meer op dan een stringomvormer. Voor Vlaamse omstandigheden is dat niet bevestigd.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Is een stringomvormer slechter zonder schaduw?
Nee. In de test was het verschil ongeveer 0,5 %.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Mag mijn stringomvormer kleiner zijn dan mijn panelen?
Ja. Fluvius vindt dat in ons klimaat verstandig. Bij 75 % van het paneelvermogen is het clippingverlies in Gent ongeveer 0,4 % (zuid 35°). Dat is een rekenvoorbeeld op PVGIS-uurwaarden; het werkelijke verlies kan hoger liggen.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Mag ik elke stringomvormer aansluiten?
Nee. Enkel typen op de lijst van Synergrid (C10/26). Rood gemarkeerde typen mogen in Vlaanderen niet geplaatst worden.
Uit hoofdstuk 2: Stringomvormer
Wat is een micro-omvormer?
Een kleine omvormer per paneel die de gelijkstroom van dat paneel meteen omzet in wisselstroom.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Is een micro-omvormer altijd beter?
Nee. Zonder schaduw was het verschil in de NREL-test ongeveer 0,5 %. Het voordeel zit in de schaduw.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Hoeveel levert hij op bij schaduw?
3,7 % tot 12,3 % meer jaaropbrengst bij licht tot zwaar schaduw, volgens een Amerikaanse test. Voor Vlaamse omstandigheden is dat niet bevestigd.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Zijn micro-omvormers duurder?
Het DOE zegt dat ze meer kunnen kosten. Een prijsverschil voor Vlaanderen vind je in je offerte, zie Offertes vergelijken.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Moet een micro-omvormer op de Synergrid-lijst staan?
Ja, elke omvormer die op het net wordt aangesloten. Rood gemarkeerde typen mogen in Vlaanderen niet geplaatst worden.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Kan ik een micro-omvormer met stekker gewoon aansluiten?
Enkel een toestel dat bij Synergrid goedgekeurd is (lijst C10/26, aansluiten sinds 17 april 2025) en met een automatisch scheidingssysteem. ⏱ Meld het binnen 30 dagen aan bij Fluvius, tenzij het onder 800 W blijft en je een digitale meter hebt.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Moet ik micro-omvormers laten keuren en aanmelden?
Ja, zoals elke installatie: AREI-keuring voor de ingebruikname en aanmelden binnen 3 maanden na de keuring. ⏱ Voor stekkersets geldt de eigen regel hierboven.
Uit hoofdstuk 3: Micro-omvormers
Wat is een hybride omvormer?
Een omvormer die zowel zonnepanelen als een thuisbatterij kan aansturen.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Heb ik een hybride omvormer nodig voor een thuisbatterij?
Niet per se. Een batterij kan ook met een eigen opslag-omvormer werken. Bij zonnepanelen raadt Fluvius wel een hybride omvormer aan.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Moet ik mijn installatie laten keuren als ik een batterij bijplaats?
Enkel een batterij bijplaatsen: nee, zolang de zekering niet wijzigt. Bij een krachtigere of extra omvormer wel. Fluvius raadt een nieuwe keuring tóch aan. Zie AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Hoeveel kVA mag ik plaatsen?
⏱ Tot 5 kVA op eenfase en tot 25 kVA op driefase. Een hybride omvormer telt mee, een batterij-omvormer onder voorwaarde niet.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Moet ik de batterij aanmelden?
Ja, via mijn.fluvius.be/groenestroom of via je installateur, samen met de panelen of apart.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Hoe groot moet de batterij zijn?
De vuistregel van Fluvius is 1 tot 1,5 kWh per kWp. Zie De juiste capaciteit.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Werkt mijn hybride omvormer bij een stroompanne?
Enkel als hij daarvoor ontworpen is. Zie Noodstroom en back-up.
Uit hoofdstuk 4: Hybride omvormer
Wat is het verschil tussen een optimizer en een micro-omvormer?
Een optimizer is een DC/DC-omzetter per paneel en werkt samen met één stringomvormer. Een micro-omvormer zet op elk paneel de gelijkstroom om in wisselstroom.
Uit hoofdstuk 5: Optimizers
Heb ik optimizers nodig bij schaduw van een schoorsteen?
Niet noodzakelijk. Bij lichte tot matige schaduw is het jaarlijkse verschil volgens IEA meestal kleiner dan 4 %. Bij zware schaduw (meer dan 40 %) zijn ze het efficiëntst.
Uit hoofdstuk 5: Optimizers
Verhogen optimizers de opbrengst op een dak zonder schaduw?
Nee. Ze verliezen zelf energie: onafhankelijke metingen wijzen op ongeveer 2 % meer verlies dan de datasheetclaim van 99 %.
Uit hoofdstuk 5: Optimizers
Zijn optimizers nuttig op een oost-westopstelling?
Ze zijn vooral zinvol bij panelen met een verschillende oriëntatie in dezelfde string. Je kunt dat ook oplossen met aparte MPP-trackers, zie MPPT.
Uit hoofdstuk 5: Optimizers
Gaan optimizers even lang mee als de panelen?
Daar zijn geen betrouwbare cijfers over. IEA stelt dat vervanging door de hogere temperaturen vaker nodig kan zijn en verwacht betere gegevens.
Uit hoofdstuk 5: Optimizers
Mag ik een eénfase-omvormer van 6 kVA plaatsen?
Niet op een eénfase-aansluiting in Vlaanderen. Fluvius laat daar maximaal 5 kVA productievermogen toe. Boven 5 kVA is een meerfasige aansluiting nodig.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Moet ik een driefase-omvormer nemen?
Verplicht is dat enkel als je boven 5 kVA gaat. Fluvius raadt het wel aan, omdat het de kans op een uitvallende omvormer verkleint.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Ik heb een driefasige meter. Is mijn aansluiting dan driefasig?
Niet noodzakelijk. Controleer het in Mijn Fluvius bij je contractueel vermogen, in de loop van 2026.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Telt mijn thuisbatterij mee in de 5 kVA?
Een omvormer die alleen voor opslag dient, niet. Een hybride omvormer wel, ook zonder panelen.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Wat kost het om mijn aansluiting driefasig te maken?
Een bedrag noemen we hier niet. De simulatietool van Fluvius geeft een indicatieve raming, en je installateur kan je een offerte geven.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Moet ik mijn installatie opnieuw laten keuren bij een krachtigere omvormer?
Ja. Een krachtigere of extra omvormer vraagt een nieuwe keuring en aanmelding bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring.
Uit hoofdstuk 6: Eénfase of driefase
Wat betekent MPPT?
Maximum Power Point Tracking: de regeling in de omvormer die het werkpunt van de panelen zo instelt dat ze zo veel mogelijk vermogen leveren.
Uit hoofdstuk 7: MPPT
Wat is een MPP-tracker op een omvormer?
Een ingang met een eigen regeling voor één of meer strings. Een omvormer kan er meerdere hebben.
Uit hoofdstuk 7: MPPT
Heeft een omvormer met twee MPP-trackers zin bij een oost-westopstelling?
Oost- en westpanelen hebben op hetzelfde moment een ander vermogen. Met aparte trackers zoekt elk dakvlak zijn eigen werkpunt. Hoeveel dat in kWh scheelt, is niet vastgesteld.
Uit hoofdstuk 7: MPPT
Wat doet MPPT bij schaduw?
Bij gedeeltelijke schaduw zijn er meerdere pieken en kan de tracker op een lagere piek blijven staan. Sommige trackers doen af en toe een scan naar het globale maximum.
Uit hoofdstuk 7: MPPT
Wat is het MPPT-spanningsbereik op een datasheet?
Het spanningsvenster waarbinnen de tracker kan werken. Hoe je strings daarop afstemt, staat in Stringdimensionering.
Uit hoofdstuk 7: MPPT
Wat is een goede DC/AC-ratio?
Fluvius vindt onderdimensioneren verstandiger dan overdimensioneren. In het rekenvoorbeeld kost een ratio tot 1,3 bij zuid minder dan 0,4% van de jaaropbrengst en wordt het boven 1,4 merkbaar. Een vaste "beste" waarde bestaat niet.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Telt het kWp of het kVA mee in de grens van 5 kVA?
Het kVA van de omvormer. Je kunt meer dan 5 kWp aan panelen plaatsen.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Mag ik meer panelen plaatsen dan het vermogen van mijn omvormer?
Ja. Fluvius vindt overdimensioneren én onderdimensioneren aanvaardbaar en raadt onderdimensioneren aan.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Moet ik iets melden als ik extra panelen bijplaats?
Ja: extra vermogen of een uitbreiding meld je bij Fluvius via Mijn Fluvius. Bij een krachtigere of extra omvormer is een nieuwe AREI-keuring nodig. Aanmelden doe je binnen 3 maanden na de keuring.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Heeft een thuisbatterij invloed op de ratio?
Een omvormer die enkel voor opslag dient, telt niet mee voor de 5 kVA. Een hybride omvormer wel. Zie AC- of DC-gekoppeld.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Hoe lang gaat een omvormer mee?
Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum om je opbrengst te verzekeren. Zie Levensduur en vervanging.
Uit hoofdstuk 8: DC/AC-ratio en clipping
Waarom mag ik niet gewoon alle panelen in één lange string zetten?
De spanning in de kou kan boven de maximale ingangsspanning van de omvormer uitkomen. Dat kan de omvormer beschadigen.
Uit hoofdstuk 9: Stringdimensionering
Wat gebeurt er als de string te kort is?
Op warme dagen kan de spanning onder de startspanning of onder het MPPT-bereik zakken. De omvormer start dan niet of levert minder.
Uit hoofdstuk 9: Stringdimensionering
Zijn Voc en Vmp hetzelfde?
Nee. Voc is de spanning zonder belasting, Vmp de spanning in het werkpunt met maximaal vermogen. Beide veranderen met de temperatuur en elk heeft een eigen controle.
Uit hoofdstuk 9: Stringdimensionering
Mag ik zelf panelen toevoegen aan een bestaande string?
Dat verandert de stringspanning en mogelijk het omvormervermogen. Laat het narekenen. Een uitbreiding of een extra omvormer meld je bij Fluvius (zie Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring).
Uit hoofdstuk 9: Stringdimensionering
Heb ik een driefasige omvormer nodig?
Dat hangt af van het vermogen: boven 5 kVA is een meerfasige aansluiting nodig (Fluvius). Zie Eénfase of driefase.
Uit hoofdstuk 9: Stringdimensionering
Waarom valt mijn omvormer uit op zonnige dagen?
Meestal omdat de netspanning te hoog wordt. Hij schakelt zichzelf uit om overbelasting te vermijden.
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Is mijn omvormer dan defect?
Niet noodzakelijk. Controleer eerst de spanningsval. Blijft het probleem bestaan, dan komt Fluvius ter plaatse.
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Wie moet ik bellen?
Ligt de oorzaak niet bij je binneninstallatie, dan Fluvius op 078 35 35 00. ⏱
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Wat betekent de foutcode?
Dat staat in de handleiding van je omvormer. Codes verschillen per fabrikant.
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Waarom start mijn omvormer 's ochtends niet?
Een mogelijke oorzaak is een isolatiefout door vocht in een paneel of kabel. Laat de installatie controleren.
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Hoe controleer ik of mijn omvormer werkt?
Via monitoring. Zie Opbrengst opvolgen en Energiedata en monitoring.
Uit hoofdstuk 10: Storingen en foutcodes
Werken mijn zonnepanelen bij een stroompanne?
Niet zonder back-upfunctie. Het automatisch scheidingssysteem koppelt de installatie los bij netwegval en schakelt pas weer in als het net stabiel is.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Heb ik een batterij nodig voor noodstroom?
Niet noodzakelijk een batterij, wel een omvormer met back-upfunctie. Een batterij zorgt ervoor dat er ook 's nachts of bij bewolking stroom is.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Wat is het verschil tussen EPS en volledige back-up?
EPS, een aparte back-uputgang, voedt een deel van de woning. Volledige eilandwerking voedt de hele woning via een omschakelaar.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Wat is anti-islanding?
De beveiliging die ervoor zorgt dat een installatie zich van het net loskoppelt als het net wegvalt, zodat er geen onbedoeld eiland ontstaat.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Moet ik een noodstroominstallatie aanmelden bij Fluvius?
Een installatie die op het net aangesloten blijft, valt onder de gewone keurings- en aanmeldingsregels: AREI-keuring, aanmelden binnen 3 maanden na de keuring. Of een back-up of omschakelaar die je later toevoegt een nieuwe keuring vraagt, vraag je na bij je installateur of Fluvius. Een volledig off-grid installatie hoef je niet aan te melden.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Kan ik met mijn elektrische auto mijn huis voeden?
Dat heet V2H. Zie V2H en V2G.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Hoe lang houdt een batterij het uit bij een panne?
Dat hangt af van de capaciteit en het verbruik van de kritieke last. Volgens Vlaanderen.be voedt 4 kWh een stand-byverbruik van 100 W ongeveer 40 uur.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom en back-up
Hoe lang gaat een omvormer mee?
Fluvius noemt 8 tot 12 jaar als maximum om je opbrengst te verzekeren. ⏱
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Moet ik mijn omvormer na 10 jaar vervangen?
Niet verplicht. Het is een planningsmoment: controleer je opbrengst (Opbrengst opvolgen) en de foutmeldingen (Storingen en foutcodes).
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Moet ik een vervanging melden?
Ja, in Mijn Fluvius. Stuurt de omvormer ook een batterij aan, dan meld je de vervanging voor beide installaties apart.
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Is een nieuwe keuring nodig?
Bij een gewone vervanging niet, zolang de elektrische installatie en de beveiligingsautomaat gelijk blijven. Bij een krachtigere of extra omvormer wel.
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Binnen welke termijn meld ik aan?
Binnen 3 maanden na de AREI-keuring. ⏱ Laattijdig aanmelden kost in 2026 € 97,26 excl. btw voor installaties onder 10 kVA.
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Kan ik een tweedehands omvormer plaatsen?
Hij moet op de C10/C26-lijst staan. Vraag naar het type, de reden van vervanging en de gebruiksduur.
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Wat kost een nieuwe omvormer?
Daar geven we geen prijs voor: die verschilt per type en vermogen. Vergelijk offertes (zie Offertes vergelijken).
Uit hoofdstuk 12: Levensduur en vervanging
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids omvormers · Tot slot
!Wist je dat?
- Voor de wereldtentoonstelling van Chicago in 1893 was het wisselstroomvoorstel veel goedkoper dan dat met gelijkstroom. Zo won wisselstroom een belangrijke ronde in de 'stroomoorlog'.
- Op 16 november 1896 ging in de Amerikaanse stad Buffalo het licht aan met wisselstroom uit de Niagarawatervallen.
- Tussen Lixhe bij Luik en Duitsland ligt sinds 2020 een ondergrondse gelijkstroomkabel van ongeveer 90 kilometer. Aan beide kanten zetten reuzenomvormers de stroom om.
- In 2018 liepen klokken die op de netfrequentie draaien in Europa bijna zes minuten achter, omdat de frequentie maandenlang net onder 50 Hz bleef.
- Op 8 januari 2021 viel het Europese stroomnet even in twee stukken. Na ongeveer een uur was het weer één geheel.
- In Duitsland moesten zonne-installaties achteraf aangepast worden: bij 50,2 Hz zouden ze allemaal tegelijk uitvallen, samen zo'n 9 gigawatt.
- Een omvormer hakt gelijkstroom met razendsnelle schakelaars in stukjes en maakt er een gladde golf van. Al in 2009 haalde een zonne-omvormer in het lab 99 procent rendement.
- Omdat de zon voor iedereen in de straat tegelijk schijnt, kan het net plaatselijk overbelast raken. Dan valt een omvormer even uit, zegt Fluvius.
- De frequentie van ons stroomnet mag maar 0,05 Hz afwijken van 50 Hz. Zakt ze tot 49 Hz, dan wordt automatisch verbruik afgeschakeld om een black-out te vermijden.
- Onderzoekers testen of omvormers zelf de wisselstroomgolf kunnen leveren, zodat ze een stroomnet na een black-out mee weer kunnen opstarten.
Laatst gecontroleerd op 9 oktober 2026. ⏱ markeert informatie die kan veranderen.