Hoofdstukken van deze gids
Thuisbatterij Gids · 14 hoofdstukkenDeel 1 · Basis en rendement
Deel 2 · Techniek en levensduur
- 4Batterijchemie: LFP of NMC
- 5Laagspanning of hoogspanning
- 6Het batterijbeheersysteem (BMS)
- 7SoC, SoH en DoD
- 8Levensduur en garantie
- 9AC- of DC-gekoppeld
Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
- 10Bijplaatsen bij bestaande panelen
- 11Noodstroom
- 12Dynamisch tarief
- 13Capaciteitstarief en pieken
- 14Veiligheid en plaatsing
Tot slot
Gids
Thuisbatterij
Een thuisbatterij bewaart stroom voor later, zodat je meer van je eigen zonnestroom gebruikt in plaats van die tegen een lage vergoeding aan het net te leveren. Of dat financieel loont, hangt sterk af van je verbruik, je installatie en je contract.
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids thuisbatterij · Deel 1 · Basis en rendement
1Hoe een thuisbatterij werkt
In het kort
Een thuisbatterij slaat elektriciteit tijdelijk op, zodat je ze later zelf kunt gebruiken in plaats van ze aan het net te leveren of van het net te halen. Met zonnepanelen gaat het overschot eerst naar de batterij en pas daarna naar het net.
Wat een thuisbatterij doet
Bij een tekort gebruik je eerst de batterij. Het is opslag voor uren tot enkele dagen, geen seizoensopslag van zomer naar winter.
Een thuisbatterij (ook thuisaccu genoemd) is een batterij met een grote opslagcapaciteit. Ze bewaart stroom van je zonnepanelen en geeft die later terug aan je woning. Afhankelijk van de instelling kan ze ook stroom van het net opslaan.
Waarom dat nuttig is, zie je aan het tijdstip. Zonnepanelen produceren het meest tussen 11 en 15 uur. Een gezin verbruikt vaak 's avonds en 's nachts. De batterij overbrugt dat verschil.
Het deel van je eigen zonnestroom dat je zelf gebruikt, heet zelfverbruik. Zonder batterij en zonder je gewoonten aan te passen ligt dat bij een gemiddeld gezin rond 28 % (Vlaamse overheid). De rest gaat naar het net. Een batterij kan dat aandeel verhogen. Hoeveel, hangt af van je verbruik, je panelen en de grootte van de batterij (zie De juiste capaciteit).
De onderdelen
- Batterijmodules (cellen): hier zit de opgeslagen energie. Ze werken op gelijkstroom (DC).
- Omvormer: zet gelijkstroom om in wisselstroom (AC) en omgekeerd. Je woning werkt op wisselstroom. Een omvormer die enkel een batterij bedient, noemt Fluvius een "storage only"-omvormer. Die is alleen geschikt voor een thuisbatterij.
- Batterijbeheersysteem (BMS): de elektronica die de cellen bewaakt, het laden en ontladen beveiligt en met de omvormer praat. Meer daarover in Het batterijbeheersysteem (BMS).
- Meting: je digitale meter en eventueel een extra meettoestel (stroomsensor) geven de batterij door wat je woning op dat moment verbruikt of injecteert. Zo kan ze meteen reageren.
Twee manieren om de batterij aan te sluiten
- AC-gekoppeld: de batterij heeft een eigen omvormer en hangt aan de wisselstroomkant van je installatie, naast de bestaande omvormer van je zonnepanelen.
- DC-gekoppeld (hybride omvormer): zonnepanelen en batterij hangen aan dezelfde omvormer. Volgens de Vlaamse overheid ligt het rendement bij DC-koppeling of een hybride omvormer doorgaans hoger, omdat er minder omzettingsverliezen zijn. Een cijfer geeft ze niet. Meer over die keuze lees je in AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer.
Een dag met een batterij
- Ochtend en middag: de panelen produceren meer dan je woning verbruikt. Het overschot laadt de batterij.
- Als de batterij vol is: het resterende overschot gaat naar het net (injectie).
- Avond en nacht: je woning verbruikt meer dan de panelen leveren. De batterij ontlaadt tot ze leeg is of tot haar minimumniveau.
- Daarna: het resterende verbruik koop je van het net.
Wat zie je op je digitale meter
Fluvius meldt dat je door de werking van de batterij soms tijdelijk een klein minimumverbruik of een injectie op je digitale meter ziet. Dat is op zich geen fout.
Wat moet je regelen in Vlaanderen
- Een thuisbatterij moet je verplicht aanmelden bij Fluvius via Mijn Fluvius. Die meldingsplicht voor opslagsystemen geldt sinds 1 januari 2017. Je stuurt een duidelijk eendraadschema mee en, waar een keuring vereist is, een geldige AREI-keuring. AREI is het Algemeen Reglement op de Elektrische Installaties, het keuringsreglement voor elektrische installaties in België.
- ⏱ Meld je batterij aan binnen 3 maanden na de AREI-keuring.
- Plaats je enkel een batterij bij, dan heb je geen nieuwe keuring nodig zolang de zekering in je zekeringkast niet wijzigt. Bij een krachtigere of een extra omvormer is een keuring wel verplicht.
- Voor installaties tot 25 kVA (kilovoltampère, een maat voor schijnbaar vermogen) moet de batterij door een erkend controleorganisme conform het AREI zijn verklaard en voldoen aan de technische voorschriften van Synergrid, de federatie van netbeheerders. Een eenfasige installatie is beperkt tot 5 kVA aan omvormervermogen aan de wisselstroomzijde. Een meerfasige installatie mag tot 25 kVA, met hoogstens 5 kVA onbalans per fase.
- Is de batterij gekoppeld aan zonnepanelen, dan meld je ook die productie aan.
Rekenvoorbeeld
Een gezin met zonnepanelen heeft een batterij van 5 kWh nominale capaciteit (kWh = kilowattuur, de hoeveelheid energie). Bij een maximale ontlading van 90 % is de netto capaciteit 4,5 kWh. Dat is de instelling uit een praktijkproef in Gent.
- Zomerdag: de panelen leveren overdag meer dan het gezin verbruikt. De batterij laadt tot ongeveer 4,5 kWh, de rest gaat naar het net.
- Avond: het gezin verbruikt uit de batterij. Plug-and-playbatterijen (kleine stekkerbatterijen) haalden in een consumententest gemiddeld ongeveer 80 % rendement. Voor vaste installaties is geen vergelijkbaar cijfer beschikbaar, dus neem dit als indicatie.
- Resultaat: van de 4,5 kWh die erin ging, komt ongeveer 4,5 x 0,8 = 3,6 kWh terug als bruikbare stroom.
Zo koop je ongeveer 3,6 kWh minder van het net op een dag waarop de batterij volledig laadt en ontlaadt. In de winter laadt ze veel minder vol. Dit is een illustratie van de werking, geen rendabiliteitsberekening. Dat staat in Rendabiliteit in Vlaanderen.
Goed om te weten
- Niet elke opgeslagen kWh komt terug. In een test van acht plug-and-playbatterijen (augustus 2026) was het gemiddelde rendement 82,4 % bij 23 °C en 78,1 % bij 5 °C. Het laagste toestel haalde 77,1 %.
- Een batterij verbruikt ook in rust. In dezelfde test gebruikte het zuinigste model in rust minder dan 1 W en het minst zuinige tot 36 W, ongeveer 70 keer meer. Over een heel jaar is 36 W gelijk aan ongeveer 315 kWh (36 W x 8.760 uur). Dat is het verschil tussen verwaarloosbaar en een merkbare verborgen verbruikspost.
- Je kunt de batterij niet volledig leegtrekken. Een batterij houdt altijd een deel van haar capaciteit achter. In de Gentse proef stond de maximale ontlading op 90 %. Meer over bruikbare en nominale capaciteit lees je in SoC, SoH en DoD.
- Zomerstroom bewaren voor de winter kan niet. De opslag helpt je hooguit een of enkele dagen. Een voorbeeld uit een consumentenonderzoek: je kunt 35 kWh produceren terwijl je er hooguit 10 kWh kunt opslaan. De rest gaat naar het net.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Meer eigen zonnestroom gebruiken in de avond en nacht | Aankoopprijs; of ze zich terugverdient, hangt sterk af van de aannames (zie Rendabiliteit in Vlaanderen) |
| Minder afhankelijk van de injectievergoeding: een schatting van de Vlaamse Nutsregulator zegt dat bijna 29.000 zonnepaneelbezitters in 2025 minstens een maand moesten betalen voor teruggeleverde stroom | Verliezen bij laden en ontladen, plus verbruik in rust |
| Kan een piek op je woning afvlakken (capaciteitstarief, zie Het capaciteitstarief) | Aanmeld- en keuringsverplichtingen |
| Geen seizoensopslag |
Voor wie het technisch wil weten
- Capaciteit en vermogen: capaciteit (kWh) zegt hoeveel energie de batterij kan opslaan. Vermogen (kW, kilowatt) zegt hoeveel stroom ze op hetzelfde moment kan leveren. Een batterij met 2,5 kW vermogen levert dus hoogstens 2,5 kW tegelijk, ongeacht haar capaciteit. Zie De juiste capaciteit.
- Omvormerkeuze: bij AC-koppeling wordt de stroom vaker omgezet dan bij DC-koppeling met een hybride omvormer. Daarom ligt het rendement bij DC-koppeling doorgaans hoger.
- Regelstrategieën: een batterij kan inzetten op maximaal zelfverbruik, op piekbeperking (voor het capaciteitstarief) of op prijs (bij een dynamisch contract). De praktijkproef in Gent vond dat piekbeperking weinig oplevert, omdat de verloren zelfverbruiksopbrengst ongeveer gelijk is aan de besparing op het capaciteitstarief.
- Normen: de Vlaamse overheid verwijst naar de technische voorschriften voor productie-installaties van Synergrid (C10/11) en naar de lijst van gehomologeerd materiaal (C10/26). De AREI-keuring gebeurt door een erkende keurder.
- Stekkerbatterijen: een kleine stekkerbatterij valt onder aparte regels. Het vermogen van de omvormer beperk je best tot minder dan 800 W. Met een digitale meter en minder dan 800 W is aanmelden voor stekkerpanelen niet nodig; of dat ook voor een stekkerbatterij geldt, vraag je best na bij Fluvius. Het toestel moet op de lijst van Synergrid staan.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Thuisbatterij
- Vlaanderen.be, Thuisbatterij (werking, aanmelding, keuring)
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Vlaanderen.be, Stekkerzonnepanelen en stekkerbatterijen
- Fluvius, Thuisbatterij plaatsen
- Fluvius, Opslagsysteem aanmelden
- Praktijktest thuisbatterijen in Gent (12/06/2024)
- Test van plug-and-playbatterijen (26/08/2026)
- Onderzoek naar zelfverbruik met batterij (22/07/2025)
- Onderzoek naar kosten van geïnjecteerde zonnestroom (28/05/2026)
Gids thuisbatterij · Deel 1 · Basis en rendement
2Rendabiliteit in Vlaanderen
In het kort
Een thuisbatterij kan zich in Vlaanderen terugverdienen, maar de uitkomst hangt sterk af van de prijs per kWh, je verbruik, een dynamisch contract en de sturing. Daarom lopen de schattingen ver uiteen.
Waardebron 1: meer zelfverbruik
⏱ De Vlaamse premie bestaat niet meer. Op een thuisbatterij geldt 6 % btw bij een privéwoning ouder dan 10 jaar als één aannemer levert én plaatst, anders 21 %. De waarde komt uit drie bronnen: meer zelfverbruik tegenover een lage injectievergoeding, slim laden en ontladen op een dynamisch tarief en een lager capaciteitstarief. De eerste weegt het zwaarst.
Zelfverbruik is het deel van je zonnestroom dat je zelf gebruikt. Zonder batterij ligt dat bij een gemiddeld gezin rond 28 %. Dat gezin levert bijna 2.500 kWh per jaar aan het net (Vlaamse overheid). In het rekenvoorbeeld hieronder ligt het zelfverbruik zonder batterij op ongeveer 34 % en met een batterij van 7 kWh op ongeveer 67 %.
Elke kWh die je zelf verbruikt in plaats van te injecteren, vermijdt een aankoop van het net. Het verschil tussen wat je aankoopt en wat je voor injectie krijgt, is de motor van de rendabiliteit. In dit hoofdstuk rekenen we met:
- ⏱ 0,35 euro per kWh voor bespaarde stroom;
- ⏱ 0,045 euro per kWh injectievergoeding. Volgens consumentenonderzoek lag de gemiddelde vergoeding in mei 2026 op 3 à 4 cent per kWh, met een grote spreiding tussen contracten.
Je wint dus ongeveer 0,305 euro per kWh die je opslaat in plaats van te injecteren. Hoe lager de injectievergoeding, hoe groter die winst.
Goedkopere maatregelen doen een deel van het werk. Volgens het onderzoek halen uitgesteld gebruik van toestellen en een geprogrammeerde elektrische boiler samen ongeveer de helft van de zelfverbruikswinst die een batterij kan geven. Reken daarom eerst na wat je zonder investering kunt verschuiven.
Waardebron 2: capaciteitstarief
Met een digitale meter betaal je een deel van je netkosten op basis van je hoogste kwartierpiek per maand. Dat is je gemiddelde verbruik over 15 minuten, uitgedrukt in kW. Je facturatiepiek is het gemiddelde van de maandpieken van de voorbije 12 maanden. Iedereen betaalt minstens het equivalent van 2,5 kW. Meer uitleg vind je in Het capaciteitstarief.
⏱ In 2026 bedraagt het gemiddelde tarief ongeveer 53,39 euro per kW per jaar, exclusief btw, met verschillen per netbeheerder.
Een batterij kan bij een verbruikspiek bijspringen. Maar de praktijkproef in Gent (2024) concludeert dat piekbeperking weinig of niets bijdraagt aan de terugverdientijd. Wat je verliest aan zelfverbruik, is ongeveer gelijk aan wat je bespaart op het capaciteitstarief.
Rekenvoorbeeld: een gemiddelde maandpiek die 1 kW lager ligt, bespaart ongeveer 53 euro per jaar exclusief btw. Dat is een bijkomend voordeel, geen hoofdreden. De MYNRG Check rekent daarom voorzichtig: 30 euro plus 5 euro per kWh batterijcapaciteit per jaar, met een maximum van 150 euro. Voor een batterij van 7 kWh is dat 65 euro per jaar.
Waardebron 3: dynamisch tarief
Bij een dynamisch contract verandert je prijs per uur of per kwartier. De prijzen voor de volgende dag worden elke dag rond 13 uur bekendgemaakt. Je digitale meter moet daarvoor kwartiergegevens meten. Dat is meetregime 3, waarvoor je zelf toestemming geeft via Fluvius.
Arbitrage betekent: laden als de prijs laag of negatief is, en ontladen als de prijs hoog is. De CREG meldt meer dan 520 uren met negatieve prijzen in 2025, tegenover 408 in 2024 en 222 in 2023.
Toch is het resultaat niet zeker. Een Vlaamse studie in opdracht van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (oktober 2025) concludeert dat een dynamisch contract voor kleinverbruikers meestal neutraal uitkomt. Huishoudens met zonnepanelen hebben gemiddeld een minder gunstig profiel, omdat ze injecteren op momenten met lage of negatieve prijzen. Met een batterij die actief wordt gestuurd, kan dat profiel gunstiger worden. In de meetdata zag de studie dat effect niet duidelijk. Arbitrage is dus een mogelijke extra, geen bewezen rendementsmotor voor een gewoon gezin. De MYNRG Check rekent met 25 euro per kWh batterijcapaciteit per jaar voor slim laden en ontladen op een dynamisch tarief. Voor een batterij van 7 kWh is dat 175 euro per jaar.
⏱ Premie en btw in 2026
- Premie: de Vlaamse premie voor de aankoop of leasing van een thuisbatterij is stopgezet. Het aanvraagloket is gesloten sinds 1 december 2024 en de laatste dossiers zijn sinds 1 juli 2026 definitief afgesloten. Het bedrag sinds april 2023 is 0 euro. Of er gemeentelijke of lokale premies bestaan, vraag je na bij je gemeente.
- Btw: op zonnepanelen en thuisbatterij geldt 6 % bij een privéwoning ouder dan 10 jaar, als één aannemer levert én plaatst. Anders is het 21 %.
Waarom de uitkomsten zo uiteenlopen
- De prijs per kWh. Marktprijzen uit onderzoek lagen op 700 tot 850 euro per kWh voor kleine batterijen (oktober 2025) en ongeveer 600 tot 700 euro per kWh voor grotere vaste batterijen (augustus 2026). Offertes kunnen daar ver onder liggen. De prijs per kWh is de grootste knop.
- Je extra zelfverbruik. Elke kWh die je 's avonds uit de batterij haalt in plaats van van het net, is ongeveer 0,35 minus 0,045 = 0,305 euro waard. Hoeveel kWh dat per jaar zijn, hangt af van je verbruik 's avonds en de grootte van je panelen.
- Een dynamisch contract. Slim laden en ontladen levert enkel iets op met een dynamisch contract en goede sturing. De prijsverschillen wisselen van dag tot dag.
- Het capaciteitstarief. De praktijkproef in Gent (2024) zag weinig of geen effect op de terugverdientijd.
- Levensduur. Een batterij verliest na verloop van tijd capaciteit. Ook dat telt mee.
Controleer in je offerte of de prijs inclusief btw is en welk btw-tarief geldt. Wat een batterij voor jouw woning betekent, rekent de MYNRG Check uit met jouw verbruik en jouw dak.
Goed om te weten
- De premie is weg en de laatste dossiers zijn afgesloten. De premie had ook een voorwaarde: de batterij moest minstens 10 jaar aangesloten blijven.
- Piekbeperking levert weinig op. Het gemis aan zelfverbruik is ongeveer gelijk aan de besparing op het capaciteitstarief.
- Negatieve prijzen werken in twee richtingen. Volgens een schatting van de Vlaamse Nutsregulator moesten bijna 29.000 zonnepaneelbezitters in 2025 minstens een maand betalen voor teruggeleverde stroom. Dat maakt zelfverbruik meer waard, maar vraagt niet noodzakelijk een batterij. Een energiemanagementsysteem dat toestellen op zonne-uren inschakelt, is vaak een eerste stap.
- Verbruik verschuiven kost niets. Een wasmachine of boiler laten draaien als de zon schijnt, haalt ongeveer de helft van het voordeel dat een batterij kan geven.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Meer zelfverbruik en minder aankoop van het net | Of ze zich terugverdient, hangt sterk af van de prijs per kWh, je verbruik en de sturing |
| Minder gevoelig voor lage of negatieve injectievergoedingen | Geen premie meer |
| Extra's: slim laden en ontladen op een dynamisch tarief en een lager capaciteitstarief | 21 % btw als de woning jonger is dan 10 jaar of als niet één aannemer levert en plaatst |
| Verliezen bij laden en ontladen en verbruik in rust (zie Hoe een thuisbatterij werkt) | |
| Goedkopere alternatieven halen een deel van de winst zonder investering |
Voor wie het technisch wil weten
- Waarde van een opgeslagen kWh: (aankoopprijs minus injectievergoeding) x rendement minus je eigen kosten. Daarom is een batterij aantrekkelijker als de injectievergoeding zakt of negatief wordt.
- Rekenregels capaciteitstarief: de maandpiek is het hoogste kwartiergemiddelde in een maand. De facturatiepiek is het gemiddelde van de laatste 12 maandpieken, met een minimum van 2,5 kW. Met een klassieke meter betaal je een vast bedrag op basis van 2,5 kW. Met een digitale meter is er geen prosumententarief en wordt de afname apart gemeten.
- Dynamisch contract: kwartiergegevens moeten geactiveerd zijn. De uiteindelijke kost hangt sterk af van je eigen gedrag, en negatieve prijzen maken injectie duur.
- Representativiteit van de studie: de gemeten huishoudens in de Vlaamse studie verbruikten gemiddeld 3.690 kWh en produceerden 5.340 kWh zonnestroom per jaar. Dat is zwaarder dan het standaardgezin.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Premie thuisbatterij stopgezet
- Vlaamse Nutsregulator, Capaciteitstarief
- Vlaamse Nutsregulator, Prosumententarief
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Fluvius, Veelgestelde vragen groene stroom
- Studie "Voor wie loont een dynamisch elektriciteitscontract?" in opdracht van VEKA (16/10/2025)
- Praktijktest thuisbatterijen in Gent (2024)
- Onderzoek naar de rendabiliteit van thuisbatterijen (27/10/2025)
- Prijzen van plug-and-playbatterijen (30/08/2026)
- Kosten van geïnjecteerde zonnestroom (28/05/2026)
- Negatieve stroomprijzen (03/06/2026)
- VRT NWS, 520 uur negatieve prijs (06/01/2026)
Gids thuisbatterij · Deel 1 · Basis en rendement
3De juiste capaciteit
In het kort
De Vlaamse overheid en Fluvius geven als vuistregel 1 tot 1,5 kWh batterijcapaciteit per kWp zonnepanelen. Een tweede toets is je avond- en nachtverbruik: een batterij die groter is dan wat je na zonsondergang verbruikt, wordt in de praktijk nooit helemaal leeggemaakt.
Capaciteit (kWh) en vermogen (kW)
De MYNRG Check zet de batterij op ongeveer 70 % van je dagverbruik (tussen 5 en 20 kWh). Reken ook met de bruikbare capaciteit, die in een praktijkproef in Gent 90 % van de nominale was. En let op het verschil tussen capaciteit (kWh, het reservoir) en vermogen (kW, hoe snel je kunt laden en ontladen).
- Capaciteit (kWh, kilowattuur) zegt hoeveel energie de batterij kan opslaan.
- Vermogen (kW, kilowatt) zegt hoeveel stroom de batterij op hetzelfde moment kan leveren. Een voorbeeld van de Vlaamse overheid is een thuisbatterij met een vermogen van 2,5 kW.
Denk aan een emmer en een kraan. De capaciteit is de grootte van de emmer, het vermogen de dikte van de kraan. Met een kleine kraan duurt het lang om een grote emmer te vullen of leeg te maken.
De Vlaamse overheid geeft twee voorbeelden: een batterij van 4 kWh voedt een sluipverbruik van 100 W ongeveer 40 uur. Een oven van 2.000 W kan er ongeveer 2 uur op werken.
Is het vermogen te klein, dan dekt de batterij je avondpiek (kookplaat, oven, laadpaal) niet volledig. De rest komt van het net. Dat speelt ook mee voor het capaciteitstarief, dat op je kwartierpiek in kW is gebaseerd. Een vaste richtwaarde voor het vermogen bestaat niet. Vraag aan je installateur welk vermogen nodig is om jouw avondpiek te dekken.
Nominale en bruikbare capaciteit
De nominale capaciteit staat op de specificaties. De bruikbare of netto capaciteit is wat je in de praktijk haalt. Een batterij houdt altijd een deel van haar capaciteit achter, dat ze nooit gebruikt. In de proef in Gent stond de maximale ontlading op 90 %. Een batterij van 5 kWh had dan een netto capaciteit van 4,5 kWh.
Daarbovenop komen conversieverliezen. In een consumententest haalden plug-and-playbatterijen (kleine stekkerbatterijen) gemiddeld 82,4 % rendement bij 23 °C en 78,1 % bij 5 °C. Voor vaste installaties is geen vergelijkbaar cijfer beschikbaar.
Vergelijk offertes dus op bruikbare kWh, niet op nominale. Vraag je installateur om beide te vermelden, plus het maximale vermogen bij laden en ontladen.
Vuistregel in drie stappen
Stap 1: vermogen van je zonnepanelen. De Vlaamse overheid en Fluvius geven 1 tot 1,5 kWh per kWp. Een kWp (kilowattpiek) is het maximale vermogen van je panelen onder standaardomstandigheden. Voor 5 kWp is dat 5 tot 7,5 kWh.
Stap 2: je avond- en nachtverbruik. Bepaal hoeveel kWh je verbruikt wanneer de panelen weinig of niets leveren, ruwweg van zonsondergang tot de volgende ochtend. Je digitale meter en Mijn Fluvius geven je die gegevens. Als richtpunt neem je ongeveer het gemiddelde avond-nachtverbruik van een gewone dag, gedeeld door 0,9 voor de bruikbare capaciteit. Een batterij die groter is dan je avond-nachtverbruik, raakt zelden leeg en wordt dus niet volledig benut.
Verbruik dat je verwarming of wagen toevoegt, schuift de zaak op. Een warmtepomp in een goed geïsoleerde woning gebruikt gemiddeld ongeveer 4.000 kWh extra per jaar. Accumulatieverwarming gebruikt 10.000 tot 20.000 kWh per jaar (Vlaamse overheid).
Rekenregel van de MYNRG Check. De MYNRG Check zet de batterijcapaciteit op ongeveer 70 % van je dagverbruik, met een ondergrens van 5 kWh en een bovengrens van 20 kWh. Je dagverbruik is je jaarverbruik gedeeld door 365. Bij 3.500 kWh per jaar is dat ongeveer 9,6 kWh per dag en dus ongeveer 6,7 kWh batterij, afgerond 7 kWh.
Stap 3: zomer en winter. Het zelfverbruik zonder batterij is in de winter veel hoger dan in de zomer. Volgens de Vlaamse overheid ligt het in december tussen 70 en 84 %, afhankelijk van het verbruiksprofiel, en in juni tussen 21 en 29 %. De panelen leveren in de winter immers weinig.
Zomer en winter verschillen sterk
De Europese tool PVGIS rekent voor Gent (helling 35 graden, zuid, 14 % verliezen) op ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar. In juni is dat ongeveer 127 kWh per kWp, in december ongeveer 32 kWh. Dat is een factor van bijna 4.
Gevolg: een batterij die in de zomer vol raakt, wordt in de winter nauwelijks gevuld. Dimensioneer je op de zomer, dan zit je in de winter met een grotendeels lege batterij. Dimensioneer je op de winter, dan loopt ze in de zomer vol en gaat veel overschot toch naar het net. Er is geen seizoensopslag: de opslag helpt je hooguit een of enkele dagen.
Rekenvoorbeeld
Aannames (illustratie):
- Gezin van 4 personen met 4.000 kWh verbruik per jaar, 5 kWp zonnepanelen op het zuiden onder 35 graden, regio Gent.
- Geen warmtepomp, geen elektrische wagen.
- Constant verbruik over het jaar: 4.000 / 365 = ongeveer 11 kWh per dag.
- Aanname: 40 % van het verbruik valt overdag, 60 % 's avonds en 's nachts. Vervang dit door je echte meterdata.
Berekening:
- Vuistregel: 5 kWp x 1 tot 1,5 kWh = 5 tot 7,5 kWh.
- Avond en nacht: 0,6 x 11 = ongeveer 6,6 kWh per dag. Bij 90 % bruikbaar is dat 6,6 / 0,9 = ongeveer 7,3 kWh nominaal.
- MYNRG Check: 70 % van het dagverbruik van ongeveer 11 kWh is 0,7 x 11 = ongeveer 7,7 kWh. Dat valt binnen de grenzen van 5 tot 20 kWh.
- Juni: 5 x 127,3 = 636 kWh, ongeveer 21 kWh per dag. Het verbruik overdag is ongeveer 0,4 x 11 = 4,4 kWh. Het overschot is dus ongeveer 17 kWh per dag. De batterij vult dagelijks volledig, de rest gaat naar het net.
- December: 5 x 32,5 = 162 kWh, ongeveer 5,2 kWh per dag. Het verbruik overdag is 4,4 kWh. Het overschot is nog geen 1 kWh per dag, dus de batterij raakt nauwelijks gevuld.
Conclusie: ongeveer 6 tot 7,7 kWh nominaal sluit aan bij de vuistregel, bij het avondverbruik en bij de rekenregel van de MYNRG Check. Een grotere batterij werkt alleen in de maanden met veel zon. Of het economisch loont, lees je in Rendabiliteit in Vlaanderen.
Dit voorbeeld gebruikt een constant dagverbruik. In werkelijkheid ligt het winterverbruik hoger. Gebruik je echte meterdata voor een nauwkeuriger resultaat.
Goed om te weten
- Zonnepanelen leveren in december bijna 4 keer minder dan in juni. Een batterij werkt in de winter dus vooral als buffer en niet als bron.
- Tien kWh opslaan van 35 kWh productie. Een consumentenonderzoek geeft dit als voorbeeld van overproductie op een zonnige dag. De rest gaat naar het net.
- In de winter is er weinig te bufferen. Je zelfverbruik zonder batterij is dan al hoog, want je verbruikt bijna alles wat je produceert.
- Nominaal is niet wat je krijgt. 5 kWh nominaal is 4,5 kWh netto, en daarvan komt door verliezen niet alles terug.
Grote of kleine batterij
| Grotere batterij | Kleinere batterij |
|---|---|
| Dekt meer van je avond- en nachtverbruik, ook op minder zonnige dagen | Wordt vaker volledig benut |
| Hogere kost; extra kWh werken alleen in de zonnige maanden | Lagere investering en snellere terugverdientijd per kWh |
| Verliezen en verbruik in rust lopen mee | Dekt je volledige avond- en nachtverbruik niet |
Voor wie het technisch wil weten
- Verhouding vermogen en capaciteit: vermogen (kW) gedeeld door capaciteit (kWh) geeft een idee hoe snel de batterij laadt en ontlaadt. Een batterij van 5 kWh met 2,5 kW heeft een verhouding van 0,5.
- Fasen: bij aanmelding bij Fluvius geldt voor een eenfasige installatie een maximum van 5 kVA aan omvormervermogen aan de wisselstroomzijde. Voor meerfasige installaties is dat 25 kVA, met hoogstens 5 kVA onbalans per fase. Dat begrenst het vermogen van je batterij-omvormer.
- Dubbele omzetting: bij AC-koppeling gaat de stroom van de panelen via twee omvormers naar de batterij en terug. Bij een hybride omvormer gebeurt dat minder vaak (zie AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer).
- Zelfverbruik berekenen: de Vlaamse overheid geeft de formule (P - I) / P x 100, met P de totale productie en I de totale injectie.
- Kwartiergegevens: de netbeheerder meet elk kwartier. Die gegevens helpen bij het bepalen van je avond-nachtverbruik en je pieken.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Thuisbatterij
- Vlaanderen.be, Thuisbatterij (zonnepanelen)
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Fluvius, Thuisbatterij plaatsen
- Fluvius, Opslagsysteem aanmelden
- PVGIS 5.3, Europese Commissie (JRC), berekening voor Gent
- Praktijktest thuisbatterijen in Gent (2024)
- Test van plug-and-playbatterijen (26/08/2026)
- Onderzoek naar zelfverbruik met batterij (22/07/2025)
- Advies over plug-and-playbatterijen (30/08/2026)
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
4Batterijchemie: LFP of NMC
In het kort
De meeste thuisbatterijen die vandaag verkocht worden, zijn LFP (lithium-ijzerfosfaat). Het Internationaal Energieagentschap (IEA) schat dat LFP ongeveer 90 % van de wereldwijd geplaatste batterijopslag uitmaakt.
Wat LFP en NMC zijn
LFP is zwaarder en groter dan NMC (nikkel-mangaan-kobalt) voor dezelfde hoeveelheid energie, maar dat speelt thuis weinig. In laboproeven verloopt een doorslaande celbrand bij LFP milder, al is LFP niet brandvrij en is het vrijgekomen gas giftig. De chemie bepaalt dus een deel van het risico en van de levensduur. Garantievoorwaarden, beveiliging en installatie wegen minstens even zwaar.
Beide zijn lithium-ioncellen. Het verschil zit in de kathode, de plus-elektrode. LFP gebruikt lithium-ijzerfosfaat, NMC een oxide van nikkel, mangaan en kobalt. De min-elektrode is bij lithium-ionbatterijen in het algemeen grafiet.
Een derde type, NCA (nikkel-kobalt-aluminium), komt in thuisbatterijen minder voor. Het komt hier alleen aan bod omdat een belangrijke labostudie het als vergelijking gebruikt.
Marktaandeel
- Wereldwijd: volgens het IEA (Global Energy Review 2026) is LFP goed voor ongeveer 90 % van de uitgerolde batterijopslag. Vijf jaar eerder was dat ruim onder 50 %. Het cijfer gaat over opslag in het algemeen, niet enkel over thuisbatterijen.
- Duitsland (thuisbatterijen): in 2022 bevatte volgens een schatting van de HTW Berlin twee derde van de verkochte lithium-ionsystemen LFP. NMC viel van meer dan de helft in 2018 naar 12 % in 2022. NCA kwam op 20 %.
- Vlaanderen: een cijfer per chemie hebben we niet. Vraag het aan je installateur.
Gewicht en volume
Energiedichtheid zegt hoeveel energie een batterij per kilogram of per liter bevat. Volgens het IEA ligt LFP bij autopakketten ongeveer een vijfde lager per massa en ongeveer een derde lager per volume dan NMC. Voor een auto is dat een nadeel. In een garage of technische ruimte speelt het nauwelijks, tenzij de plaats beperkt is (zie Veiligheid en plaatsing).
Veiligheid: wat het onderzoek zegt
Thermal runaway is een doorslaande celbrand: een zichzelf versterkende oververhitting van een cel. De EU-batterijverordening beschrijft dat zo'n runaway in één cel kan overslaan op de rest van de batterij en veel gas kan vrijmaken.
- Labotest op losse cellen (2015): volledig geladen cilindercellen werden bewust oververhit. LFP en NCA begonnen vrijwel bij dezelfde temperatuur zelf op te warmen (140 en 139 °C). Het verschil zat in de heftigheid. De maximale celtemperatuur was 440 °C bij LFP tegenover 911 °C bij NCA, en er kwam 32 millimol gas vrij tegenover 277 millimol. Let op: dit is NCA, geen NMC, en het zijn losse cellen, geen volledige batterij.
- Overzichtsstudie van 60 publicaties (2024): NMC geeft meer gas vrij dan LFP, maar het afgas van LFP is in absolute zin giftiger. LFP produceert meer waterstof, NMC meer koolmonoxide. De ondergrens van ontvlambaarheid, de laagste concentratie waarbij het gas kan ontbranden, ligt bij LFP-gas lager (6,2 %) dan bij NMC-gas (7,9 %). De onderzoekers besluiten dat LFP-gas een groter ontvlambaarheidsrisico vormt, ook al zijn er minder vlammen bij de cel zelf. De studie zegt niets over hoe waarschijnlijk een runaway is, enkel over de gevolgen als het gebeurt.
- Geen enkele chemie lost alles op. De Duitse veiligheidsrichtlijn voor lithiumhuisbatterijen stelt dat geen enkel lithium-iontype niet-brandbaar genoemd kan worden, omdat elektrolyt en grafiet brandbaar zijn. Productiefouten binnenin cellen zijn nauwelijks met maatregelen buiten de cel op te vangen.
- Hoe vaak gaat het mis? Voor grote batterijparken, dus niet voor woningen, daalde het aantal incidenten per geïnstalleerde GW tussen 2018 en 2023 met 97 %, van ongeveer 9,2 naar 0,2. Bij de incidenten met bekende oorzaak lag 11 % bij cellen of modules. De meeste hadden te maken met werking en integratie, en 72 % deed zich voor tijdens de bouw, de inbedrijfstelling of de eerste twee jaar.
Levensduur
Een cyclus is één volledige laad- en ontlaadronde. Kalenderleeftijd is veroudering door tijd alleen, ook zonder gebruik.
- Netopslagstudie (PNNL, 2022, geen woningen): een kalenderlevensduur van 16 jaar voor LFP en 13 jaar voor NMC. Bij 80 % ontladingsdiepte komt de studie na eigen correctie op ongeveer 4.200 cycli voor LFP en 2.800 voor NMC, tot 60 % restcapaciteit. NMC wordt in stationair gebruik doorgaans beperkt tot 90 % laadniveau. Bij LFP geldt die beperking niet.
- Praktijkmeting bij woningen (RWTH Aachen, 2024): 21 thuisbatterijen in Duitsland, tot 8 jaar gevolgd. Gemiddeld verliezen ze 2 tot 3 procentpunt bruikbare capaciteit per jaar. Per type kwam LFP op 2,2 procentpunt per jaar en NMC op 3,2 (met een tweede schattingsmethode 2,0 en 1,9). De verschillen tussen chemieën zijn dus klein ten opzichte van de spreiding tussen individuele systemen, die ongeveer 2 procentpunt bedraagt. De systemen dateren van vanaf 2015. Nieuwere systemen verouderen volgens de HTW Berlin minder snel.
Prijs en grondstoffen
LFP is volgens het IEA bijna 30 % goedkoper per kWh dan NMC (cijfers voor auto's, 2024). Voor stationaire modules vond PNNL in 2022 ongeveer 10 %. Dat zijn twee verschillende contexten.
LFP bevat geen nikkel of kobalt, NMC wel. Bijna twee derde van de kobaltmijnbouw zit in Congo en meer dan de helft van het nikkel in Indonesië. Voor recyclage is NMC meer waard door nikkel en kobalt.
Wat je zelf kunt controleren
- Label: volgens de EU-batterijverordening moet het label o.a. de chemie, de capaciteit, de productiedatum en het gewicht vermelden. ⏱ De toepassing start ten vroegste op 18 augustus 2026. Of het al op elk product staat, vraag je best na bij de verkoper.
- Batterijpaspoort: ⏱ vanaf 18 februari 2027 krijgt elke industriële batterij boven 2 kWh, waaronder thuisbatterijen, een QR-code met een elektronisch paspoort. Daarin staan publiek o.a. de chemie, de nominale capaciteit, de spanning, de verwachte levensduur in cycli, de duur van de commerciële garantie en het rendement.
- Offerte: vraag expliciet naar de chemie, de bruikbare capaciteit in kWh, de garantie op restcapaciteit en doorvoer (zie Levensduur en garantie) en de plaatsingsvoorwaarden (zie Veiligheid en plaatsing).
Rekenvoorbeeld
Een gezin krijgt twee offertes voor een thuisbatterij van 10 kWh nominaal: A met LFP, B met NMC. De prijzen laten we hier weg.
- Afmetingen (indicatief, naar de verhoudingen van autopakketten): voor dezelfde energie is LFP ongeveer 25 % zwaarder en vraagt ongeveer 1,5 keer zoveel plaats als NMC.
- Cycli: volgens de Duitse veldstudie doorloopt een thuisbatterij 150 tot 300 equivalente volledige cycli per jaar. Met de netopslagwaarden hierboven (2.800 voor NMC, 4.200 voor LFP) is dat voor NMC 2.800 / 300 = ongeveer 9 jaar tot 2.800 / 150 = ongeveer 19 jaar. Voor LFP is het 4.200 / 300 = 14 jaar tot 4.200 / 150 = 28 jaar. Die waarden gelden voor grote netbatterijen en zijn hier alleen een indicatie.
- Wat ook beperkt: de kalenderlevensduur (16 jaar voor LFP, 13 voor NMC in de netopslagstudie) en vooral de garantie. Een garantie van 10 jaar, tot 80 % of minder restcapaciteit, is gebruikelijk.
Conclusie voor de offertevergelijking: de chemie rechtvaardigt hooguit een kleiner prijsverschil, geen blinde voorkeur. Vergelijk bruikbare kWh, garantie op restcapaciteit en doorvoer, certificering en plaatsingsvoorwaarden.
Goed om te weten
- LFP is niet vlamvrij. In de overzichtsstudie was LFP-gas giftiger dan NMC-gas en lag de ontvlambaarheidsgrens lager. Het voordeel zit in minder gas en minder hitte, niet in "veilig dus geen risico".
- De zelfopwarming begint niet noodzakelijk later, wel verloopt ze milder. In één labotest startte de reactie bij 140 °C (LFP) en 139 °C (NCA), maar de topwaarde was 440 tegenover 911 °C.
- Je kunt het celtype controleren. De chemie moet op het label staan en straks in een publiek paspoort. Je hoeft het dus niet op gezag van de verkoper aan te nemen.
- In de praktijk verouderen LFP- en NMC-thuisbatterijen in dezelfde orde van grootte. De spreiding tussen systemen was even groot als het verschil tussen de chemieën.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| LFP | Mildere runaway in labotests; langere levensduur in de netopslagstudie; geen nikkel of kobalt; geen verplichte beperking tot 90 % laadniveau; marktstandaard | Groter en zwaarder per kWh; giftiger afgas met lagere ontvlambaarheidsgrens; het laadniveau is moeilijker te schatten (zie SoC, SoH en DoD) |
| NMC | Hogere energiedichtheid; volgens het IEA beter bij koude; hogere recyclagewaarde | Heftigere runaway in de labotests; doorgaans beperkt laadniveau; nikkel en kobalt in de keten; minder gebruikelijk in nieuwe thuisbatterijen |
Voor wie het technisch wil weten
- Spanning en serie: een LFP-cel heeft een nominale spanning van ongeveer 3,2 V. Een batterij van 51,2 V bestaat uit 16 cellen in serie (16 x 3,2 V). Zie Laagspanning of hoogspanning.
- Vlakke spanningscurve: bij LFP blijft de celspanning over een groot deel van de lading nagenoeg gelijk. Daardoor geeft de spanning enkel "bijna vol" en "bijna leeg" betrouwbaar aan. In de Duitse veldstudie was de onzekerheid op de capaciteitsschatting bij LFP 8,0 procentpunt, tegenover 4,4 bij een LMO/NMC-type.
- Veroudering: in de veldgegevens is verlies van de lithiumvoorraad de dominante verouderingsvorm bij de onderzochte systemen. Dat is lithium dat niet meer meedoet aan de reactie.
- Gasvorming: afgas van LFP bestaat vooral uit CO2 (48 %), waterstof (29 %) en CO (9 %). Bij NCA overheerst CO (45 %). Het waterstofaandeel verklaart de lage ontvlambaarheidsgrens van LFP-gas.
- Standaardtests: de EU-batterijverordening eist testbewijs voor o.a. externe kortsluiting, overladen, overontladen, overtemperatuur, thermische propagatie, interne kortsluiting, brand en gasemissie, voor zover het gevaar bij het product bestaat.
- Beperking van de bronnen: de gas- en temperatuurwaarden komen uit tests op losse cellen onder labo-omstandigheden. Ze zeggen niets over een volledig systeem met behuizing, BMS en brandwerende maatregelen.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- IEA, Global Energy Review 2026, Battery storage
- IEA, Global EV Outlook 2025, Electric vehicle batteries
- PNNL, 2022 Grid Energy Storage Technology Cost and Performance Assessment
- HTW Berlin, Hybridwechselrichter und Lithium-Eisen-Phosphat-Batterien dominieren (2023)
- RWTH Aachen, Multi-year field measurements of home storage systems, Nature Energy (2024)
- RWTH Aachen, Degradation mode estimation from home storage field data (arXiv)
- Thermal runaway of commercial 18650 Li-ion batteries with LFP and NCA cathodes (2015)
- Overzichtsstudie veiligheid LFP, Journal of Energy Storage 2024, samengevat door pv magazine
- Analyse van incidenten bij batterijparken 2018-2023 (EPRI), samengevat door Energy-Storage.news
- Sicherheitsleitfaden Li-Ionen-Hausspeicher (BVES e.a., 2014)
- Verordening (EU) 2023/1542 (batterijverordening)
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
5Laagspanning of hoogspanning
In het kort
Bij thuisbatterijen betekent "laagspanning" meestal een batterij van rond 48 V (nominaal 51,2 V bij LFP) en "hoogspanning" een batterij van enkele honderden volt. De acht benoemde systemen in de Duitse HTW-test van 2026 zaten tussen 192 en 512 V.
Spanning, stroom en vermogen
Elektrotechnisch is een "hoogspanningsbatterij" nog altijd laagspanning, want het Belgische AREI rekent gelijkspanning tussen 120 en 1.500 V tot laagspanning. Voor hetzelfde vermogen is de stroom bij 51,2 V bijna acht keer hoger dan bij 400 V. Hoge spanning past doorgaans bij een hoger omvormerrendement, lage spanning laat zich soepeler uitbreiden. De keuze volgt vooral uit de omvormer waarmee je de batterij combineert.
- Vermogen (W) = spanning (V) × stroom (A). Voor een vast vermogen daalt de stroom naarmate de spanning stijgt.
- De spanning van een batterij ontstaat door cellen in serie te schakelen. Een LFP-cel (lithiumijzerfosfaat) geeft nominaal 3,2 V. Zestien cellen geven dus 51,2 V. Voor 400 V heb je ongeveer 125 cellen in serie nodig.
- De HTW Berlin merkt op dat batterijen steeds grotere cellen gebruiken. Voor 10 kWh zijn dan minder cellen in serie nodig, wat een lagere spanning per kWh geeft. Fabrikanten bouwen daarom soms een DC/DC-omzetter (een spanningsomzetter) in de batterij, wat rendement kost in de batterij zelf.
Wat "laag" en "hoog" betekent: markt versus wet
| Begrip | Gelijkspanning (zonder rimpel) |
|---|---|
| Zeer lage spanning (ZLS) | tot 120 V |
| Laagspanning (LS) | boven 120 V tot 1.500 V (met rimpel: vanaf 75 V) |
| Hoogspanning (HS) | boven 1.500 V |
- Een 48 V-batterij valt dus onder zeer lage spanning. Een "hoogspanningsbatterij" van 200 tot 600 V valt wettelijk nog onder laagspanning.
- De markttermen LV en HV hebben in de geraadpleegde bronnen geen wettelijke definitie.
- Bescherming tegen aanraking. Het AREI hanteert 120 V gelijkspanning (zonder rimpel) en 50 V wisselspanning als conventionele grens voor onrechtstreekse aanraking. Boven 120 V gelijkspanning zijn andere beveiligingsmaatregelen nodig.
- ⏱ Nieuw AREI. Het koninklijk besluit van 6 oktober 2025 (Belgisch Staatsblad 29 oktober 2025) voegt expliciete regels toe voor gelijkstroominstallaties zoals batterijen en zonnepanelen. Het gaat over aardingsstelsels, differentieelbeveiliging voor gelijkstroom en bewaking van isolatie. Het is van toepassing sinds 1 april 2026. Specifieke eisen voor opslagsystemen vind je in de samenvattingen niet terug. Vraag bij je keuringsorganisme na wat dit voor jouw installatie betekent.
Stromen en kabels
Stroom bij hetzelfde vermogen (I = P ÷ U). De spanningen 192, 307 en 512 V komen uit de HTW-test, 51,2 en 400 V zijn typische waarden voor laag- en hoogspanning.
| Vermogen | 51,2 V | 192 V | 307 V | 400 V | 512 V |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 kW | 97,7 A | 26,0 A | 16,3 A | 12,5 A | 9,8 A |
| 10 kW | 195,3 A | 52,1 A | 32,6 A | 25,0 A | 19,5 A |
Bij dezelfde stroomdichtheid is de nodige kabeldoorsnede evenredig met de stroom. Bij 400 V is dat bijna acht keer minder koper dan bij 51,2 V voor hetzelfde vermogen. De concrete doorsnede laat je bepalen volgens het AREI en de fabrikant.
Rendement
- De HTW Berlin (Stromspeicher-Inspektion 2026) stelt dat hoge batterijspanningen het rendement van de omvormer verbeteren. Een extra spanningsomzetter in de batterij voegt verliezen toe die het batterijrendement verlagen.
- Het gemiddelde batterijrendement (gelijkstroom, lader en ontlader inbegrepen) liep bij 12 geteste systemen van 87,9 % tot 97,1 %. Zes van de 12 systemen haalden meer dan 95,7 %. Het laagste systeem heeft een ingebouwde DC/DC-omzetter als mede-oorzaak. De test vergelijkt laag- en hoogspanning niet systematisch.
- Hybride omvormers, die gelijkstroom rechtstreeks aan de batterij koppelen, zijn volgens HTW-auteurs vooral voordelig met hoogspanningsbatterijen, door lagere omzettingsverliezen. In Duitsland was in 2022 driekwart van de nieuwe systemen met zonnepanelen en batterij gelijkstroomgekoppeld. Het verschil tussen AC- en DC-gekoppeld lees je in AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer.
Uitbreidbaarheid
- Laagspanning: modules van dezelfde spanning kun je parallel schakelen. De spanning blijft dan gelijk en de capaciteit stijgt.
- Hoogspanning: modules gaan in serie in een string. In de HTW-test hadden de benoemde systemen modules van 1,7 tot 3,3 kWh, met een toegelaten bereik per string van 2,5 tot 20 kWh, afhankelijk van het systeem. De spanning stijgt per module mee en moet binnen het spanningsbereik van de omvormer blijven.
- Garantie. Bij sommige fabrikanten vervalt de garantie als je een module meer dan 12 maanden na de eerste inbedrijfstelling toevoegt. Bij andere kan uitbreiding binnen 2 jaar, na meer dan 5 jaar of onbeperkt. Vraag dit vooraf, zie Levensduur en garantie.
- Keuring. Enkel een batterij bijplaatsen vraagt geen nieuwe keuring zolang de zekering niet wijzigt. Een krachtigere of extra omvormer vraagt wel een keuring. Zie Bijplaatsen bij bestaande panelen, Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Compatibiliteit met de omvormer
Een batterij werkt alleen met omvormers die haar spanningsbereik en communicatieprotocol ondersteunen. De HTW noemt per omvormer het aantal compatibele batterijen van andere fabrikanten: 4 tot 18 bij de vier omvormers die dit aangeven. Controleer dit altijd per combinatie. De batterij heeft een BMS (batterijbeheersysteem, zie Het batterijbeheersysteem (BMS)) dat met de omvormer communiceert.
Rekenvoorbeeld
Een eenfasige woning heeft een batterij die 5 kW levert. Dat is de grens van Fluvius voor een eenfasige omvormer van 5 kVA, zie Hoe een thuisbatterij werkt.
Aannames (illustratie, geen dimensioneringsadvies):
- De batterij staat op 3 m van de omvormer. Heen en terug is dat 6 m kabel.
- De kabel is koper met een doorsnede van 25 mm² (aangenomen).
- Soortelijke weerstand van koper: 0,0172 ohm·mm²/m bij 20 °C. Weerstand: 0,0172 × 6 ÷ 25 = 0,0041 ohm.
| 51,2 V | 400 V | |
|---|---|---|
| Stroom bij 5 kW | 97,7 A | 12,5 A |
| Verlies in dezelfde kabel (I × I × R) | ca. 39 W (0,8 % van 5 kW) | ca. 0,65 W (0,013 %) |
| Koperdoorsnede bij dezelfde stroomdichtheid | 25 mm² (aanname) | ca. 3 mm² |
Het kabelverlies is in beide gevallen gering. Wat verschilt, is het materiaal en de onderdelen die 100 tot 200 A moeten dragen (zekeringen, aansluitklemmen, kabeldoorsnede), en het rendement van de omzetting in de omvormer. Een extra DC/DC-omzetter in de batterij beïnvloedt het totale rendement meer dan het kabelverlies: de HTW-test toont 87,9 % tot 97,1 % batterijrendement over 12 systemen.
Goed om te weten
- Een "hoogspanningsbatterij" is wettelijk gewoon laagspanning. Het AREI trekt de grens tussen laag- en hoogspanning bij 1.500 V gelijkspanning, en 200 tot 600 V valt daar ruim onder.
- Een 48 V-batterij is "zeer lage spanning", maar niet stroomarm. 5 kW betekent bijna 100 A en 10 kW bijna 200 A. Het aandachtspunt verschuift van schokgevaar naar grote stromen. Volgens de Europese batterijverordening moeten batterijen onder meer getest zijn op externe kortsluiting (bijlage V).
- Het kabelverlies is niet het echte verschil. Dat zit in de omvormer en in eventuele extra omzetters in de batterij.
- De HTW-test zegt iets over Duitsland. Alle benoemde systemen zitten boven 120 V. Voor Vlaanderen is er geen cijfer voor het aandeel laag- en hoogspanning gevonden, en de acht systemen zijn geen representatieve steekproef van wat hier verkocht wordt.
- Uitbreiden is niet altijd gratis mogelijk. Sommige garanties vervallen of worden beperkt als je een module na meer dan 12 maanden bijplaatst.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Laagspanning (rond 48 V) | Zeer lage spanning (tot 120 V gelijkspanning). Modules zijn parallel schakelbaar. | Hoge stromen (ca. 100 A per 5 kW), dus dikkere kabels en zwaardere onderdelen. Volgens de HTW is het omvormerrendement bij hoge batterijspanning gunstiger. |
| Hoogspanning (enkele honderden volt) | Lage stromen (ca. 12 tot 20 A per 5 kW). Volgens de HTW een hoger omvormerrendement. Vaak de standaard bij hybride omvormers. | Boven 120 V gelijkspanning zijn extra beveiligingsmaatregelen vereist. Modules gaan in serie binnen het spanningsbereik van de omvormer, dus meer beperkt in uitbreiding. Niet elk systeem is combineerbaar met elke omvormer. |
Voor wie het technisch wil weten
- Spanningsvenster. De batterijspanning varieert met het laadniveau. Bij LFP is de curve vlak. De omvormer moet het volledige bereik ondersteunen.
- DC/DC-omzetter in de batterij. Volgens de HTW verklaart die het lage batterijrendement van een van de geteste systemen (87,9 %).
- DC-regels in het AREI 2026. TN-, TT- en IT-stelsels worden ook voor gelijkstroom erkend. Er zijn nieuwe differentieelgevoeligheden voor gelijkstroom (matig tot zeer hoog). Isolatiebewaking is verplicht bij IT-stelsels, tenzij automatische uitschakeling bij de eerste fout is voorzien.
- Vermogensgrens in Vlaanderen. De grenzen van Fluvius voor het wisselstroomvermogen van de omvormer (5 kVA eenfasig, 25 kVA meerfasig) begrenzen het vermogen ongeacht laag- of hoogspanning, zie Hoe een thuisbatterij werkt en De juiste capaciteit.
- C-rate. Dat is het vermogen (kW) gedeeld door de capaciteit (kWh). Een batterij van 10 kWh met 10 kW heeft een verhouding van ongeveer 1.
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
6Het batterijbeheersysteem (BMS)
In het kort
Het BMS (batterijbeheersysteem, in het Engels battery management system) is de elektronica in je thuisbatterij die elke cel of groep cellen bewaakt. Het beveiligt het laden en ontladen, schat hoe vol en hoe gezond de batterij is, houdt de cellen onderling in evenwicht en praat met de omvormer.
Wat een BMS is
Het BMS verbruikt zelf stroom en kan een fout in de cel zelf niet wegnemen. Sinds 18 augustus 2024 moet het BMS van een stationaire opslag ook gegevens over gezondheid en levensduur bijhouden.
De Europese batterijverordening (2023/1542) omschrijft het BMS als een elektronisch apparaat dat de elektrische en thermische functies van een batterij controleert of beheert. Het doel is veiligheid, prestatie en levensduur. Het slaat ook de gegevens op die iets zeggen over gezondheid en verwachte levensduur, en het communiceert met het toestel waarin de batterij zit.
In een thuisbatterij zit het BMS in de batterijkast of in elke module. Bij systemen met meerdere modules is er vaak een hoofdcontroller. Per module is er dan een bewakingseenheid die via een gegevensbus met die controller praat.
De vijf taken van een BMS
1. Bewaken. Het BMS meet celspanningen, temperaturen en stroom. Een batterij van 51,2 V met LFP-cellen (een veelgebruikt celtype, zie Batterijchemie: LFP of NMC) bestaat uit 16 cellen in serie. Dat zijn dus 16 spanningen die elk binnen de toegelaten grenzen moeten blijven. De Duitse veiligheidsrichtlijn voor lithiumhuisbatterijen noemt als kerntaken: spanning en temperatuur van afzonderlijke cellen bewaken, beveiligingsorganen zoals relais aansturen en met omvormer en regelaar communiceren.
2. Beveiligen. Bij een fout opent het BMS de hoofdschakelaars (contactors) van de batterij. Te hoge temperatuur beperkt het vermogen, en laden bij lage temperatuur wordt beperkt of geblokkeerd. In een labotest van de HTW Berlin gold voor een batterij een bedrijfsbereik van -10 tot 50 °C, maar tijdens het laden van 0 tot 50 °C. De Duitse richtlijn eist dat de bescherming tegen overladen en diepontlading ook bij een fout in het BMS zelf werkt. Het systeem moet dan naar een veilige toestand gaan. Dat is een ontwerpeis, geen garantie dat elk product eraan voldoet.
3. Balanceren. Cellen in een serieschakeling zijn nooit identiek. Zonder ingreep bereikt de zwakste cel bij het laden eerst de volle spanning en wordt ze overladen. Bij het ontladen is ze als eerste leeg. Bij passief balanceren laat het BMS een weerstand de overtollige energie van een cel als warmte afvoeren. Bij actief balanceren verplaatst het BMS energie van cellen met een hoger laadniveau naar cellen met een lager niveau. Dat is duurder en ingewikkelder.
4. Schatten. Het BMS schat het laadniveau (SoC), de gezondheid (SoH) en het beschikbare vermogen. Wat die begrippen betekenen, lees je in SoC, SoH en DoD. Het meet daarvoor de spanning, telt de stroom die erin en eruit gaat of combineert beide. Bij LFP is de spanningscurve zeer vlak, waardoor de spanning alleen "bijna vol" en "bijna leeg" betrouwbaar aangeeft. In een Duitse veldstudie was de onzekerheid op de geschatte capaciteit daarom groter bij LFP (8,0 procentpunt) dan bij een ander celtype (4,4 procentpunt).
5. Communiceren en loggen. Het BMS meldt aan de omvormer het laadniveau, de toegelaten laad- en ontlaadstroom en eventuele alarmen. Protocollen verschillen per fabrikant. Daarom bestaan er compatibiliteitslijsten: in de HTW-test konden vier omvormers elk samen met 4 tot 18 batterijen van andere fabrikanten werken. Controleer de compatibiliteit dus voor je koopt, zie AC- of DC-gekoppeld.
Wat de Europese batterijverordening van het BMS vraagt
- ⏱ Gegevens bijhouden: vanaf 18 augustus 2024 moet het BMS van stationaire batterijsystemen actuele gegevens bevatten over gezondheid (onder meer resterende capaciteit) en verwachte levensduur (onder meer doorgevoerde energie, schadelijke gebeurtenissen zoals diepontlading en het aantal equivalente volledige cycli).
- ⏱ Leestoegang: de rechtmatige koper, of een derde namens hem, krijgt te allen tijde niet-discriminerende leestoegang tot die gegevens. Zo kan je bijvoorbeeld de restwaarde laten beoordelen.
- ⏱ Softwarereset: het BMS moet een resetfunctie hebben, zodat een hergebruiker andere software kan laden. De oorspronkelijke fabrikant is dan niet aansprakelijk voor de gevolgen van die nieuwe software.
- ⏱ Batterijpaspoort: vanaf 18 februari 2027 bevat het paspoort van industriële batterijen informatie over gezondheid en gebruik. Individuele gegevens zijn enkel toegankelijk voor wie een legitiem belang heeft.
Hoe je die gegevens vandaag in de praktijk opvraagt (via een app, een poort of een aanvraag), verschilt per fabrikant. Vraag het na bij je installateur voor je tekent.
Wat een BMS niet kan
Fabricagefouten of onzuiverheden in de cel zelf kunnen met maatregelen buiten de cel nauwelijks worden ingeperkt. De verordening noemt interne kortsluiting, bijvoorbeeld door onzuiverheden, als oorzaak van de meeste veldincidenten. Het BMS beperkt wel risico's als overladen, overontladen en oververhitting. Meer over veiligheid lees je in Veiligheid en plaatsing.
Rekenvoorbeeld
Het BMS verbruikt zelf stroom. De HTW Berlin schrijft dat het BMS in standby tot 37 W kan verbruiken. Een voorbeeld uit dezelfde studie: een hoofdcontroller van 5,5 W plus 0,6 W per module geeft in dat voorbeeld 9 W. Het BMS-verbruik valt niet in de systeembeoordeling van de HTW, omdat het in het labo niet volgens de richtlijn gemeten kan worden. Het totale standby-verbruik van 12 geteste systemen liep van 4 W tot 64 W.
Aannames voor dit rekenvoorbeeld (een illustratie, geen meting):
- Een batterij van 7,3 kWh nominaal, 6,6 kWh bruikbaar.
- Een jaarlijkse doorvoer van 150 tot 300 equivalente volledige cycli. Dat is 0,99 tot 1,97 MWh per jaar.
- De HTW noemt 1.250 tot 3.500 uur per jaar waarin een eengezinsbatterij volledig ontladen is.
- Het BMS verbruikt in die uren continu 9 W of 37 W.
| BMS-verbruik | Bij 1.250 uur | Bij 3.500 uur | In % van de jaardoorvoer |
|---|---|---|---|
| 9 W | 11 kWh | 32 kWh | ca. 0,6 tot 3 % |
| 37 W | 46 kWh | 130 kWh | ca. 2 tot 13 % |
De werkelijke waarde ligt tussen of onder die cijfers en hangt van het model af. Het is een reden om bij een offerte naar het standby-verbruik van batterij en omvormer te vragen, geen reden om af te zien van een batterij.
Goed om te weten
- Het BMS verbruikt zelf tot 37 W. Dat verbruik zit niet in de gangbare rendementscijfers.
- Je hebt recht op de gezondheidsgegevens van je batterij. Sinds 18 augustus 2024 moet het BMS ze bevatten en moet leestoegang worden gegeven.
- De gezondheid in je app is een schatting. De onzekerheid kan enkele procentpunten bedragen, vooral bij LFP.
- Een BMS maakt een defecte cel niet veilig. Het kan fabricagefouten in de cel zelf niet wegnemen.
Voor- en nadelen (passief of actief balanceren)
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Passief | Eenvoudig en goedkoop, het meest toegepast | Energie gaat als warmte verloren, werkt enkel tijdens het laden, kleine stromen |
| Actief | Energie wordt verplaatst in plaats van verbrand, kan ook tijdens ontladen | Duurder, complexer, zelf ook een verbruiker en mogelijke storingsbron |
Voor wie het technisch wil weten
- Opbouw: een hoofdcontroller en bewakingseenheden per module, verbonden via een bus zoals CAN. Contactors en zekeringen vormen de uitvoerende en beschermende laag.
- Laadniveau schatten: de spanning geeft pas na enkele uren rust een nauwkeurige lezing. Het tellen van de stroom verliest nauwkeurigheid zonder regelmatige herijking.
- Isolatiebewaking: in systemen van 400 V of 800 V meet het BMS de isolatieweerstand en opent het de hoofdschakelaars bij een fout, zie Laagspanning of hoogspanning.
- Gegevens voor de levensduur: het BMS houdt onder meer energiedoorvoer, ladingsdoorvoer, schadelijke gebeurtenissen en equivalente volledige cycli bij, zie Levensduur en garantie.
- Internetverbinding: de HTW wijst erop dat bij veel fabrikanten een regelmatige internetverbinding een garantievoorwaarde is.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Verordening (EU) 2023/1542 (batterijverordening)
- HTW Berlin, Stromspeicher-Inspektion 2026
- BVES e.a., Sicherheitsleitfaden Li-Ionen-Hausspeicher (2014)
- Figgener e.a. (RWTH Aachen), Nature Energy (2024)
- Battery University, Cell mismatch and balancing
- Battery University, How to measure state-of-charge
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
7SoC, SoH en DoD
In het kort
SoC (state of charge, laadniveau) zegt hoeveel energie er nu in de batterij zit, in procent. SoH (state of health, gezondheid) zegt hoe goed de batterij nog presteert ten opzichte van nieuw, in de praktijk vooral hoeveel capaciteit er nog over is.
Het beeld van een tank
DoD (depth of discharge, ontladingsdiepte) zegt hoeveel van de batterij je mag of kunt leegmaken. Alle drie zijn schattingen of instellingen, en elke fabrikant gebruikt ze net iets anders. Vergelijk offertes daarom op bruikbare kWh en op restcapaciteit in de garantie.
- Nominale capaciteit is de opgegeven grootte van de tank, in kWh (kilowattuur, de hoeveelheid energie).
- SoC is hoe vol de tank nu is.
- SoH is hoe groot de tank vandaag nog is ten opzichte van toen hij nieuw was.
- DoD is hoeveel van de tank de regelaar laat gebruiken, of hoeveel je per keer leegmaakt.
SoC: het laadniveau
De Europese batterijverordening (2023/1542) definieert SoC als de beschikbare energie in een batterij, uitgedrukt als percentage van de nominale capaciteit zoals de fabrikant ze opgeeft.
Het batterijbeheersysteem (BMS, zie Het batterijbeheersysteem (BMS)) bepaalt het laadniveau op drie manieren. Het kijkt naar de spanning, die pas betrouwbaar is na enkele uren rust. Het telt de stroom die erin en eruit gaat, met periodieke herijking. Of het combineert beide. Het blijft een schatting: in voertuigen is de nauwkeurigheid van batterijmeters in de praktijk vaak minder goed dan beloofd, met fouten rond 15 %.
Bij LFP-cellen (een veelgebruikt celtype, zie Batterijchemie: LFP of NMC) is de spanningscurve zeer vlak. De spanning geeft er enkel "bijna vol" en "bijna leeg" betrouwbaar aan, niet het midden.
100 % op je scherm is bovendien niet altijd 100 % van de cellen. De fabrikant bepaalt welk deel van het bereik als 0 % tot 100 % wordt voorgesteld. Vraag bij je installateur welk bereik dat is.
SoH: de gezondheid
De verordening omschrijft SoH als een maat voor de algemene toestand van een herlaadbare batterij en haar vermogen om de gespecificeerde prestatie te leveren, ten opzichte van de beginsituatie. Voor stationaire opslag telt vooral de resterende capaciteit. Waar mogelijk horen daar ook het resterende vermogen, het resterende rendement, de ohmse weerstand (de interne weerstand van de cellen) en de evolutie van de zelfontlading bij.
In de praktijk is SoH dus restcapaciteit, uitgedrukt als percentage van de nominale capaciteit. Garanties en onderzoeken gebruiken meestal 80 % als drempel voor het einde van de levensduur. Dat is een afspraak, geen natuurwet. Studies naar opslag op het elektriciteitsnet gebruiken 60 %. Volgens de HTW Berlin garanderen fabrikanten in Duitsland in veel gevallen 80 % restcapaciteit na 10 jaar.
Hoe nauwkeurig is een SoH-schatting? In een Duitse veldstudie met 21 thuisbatterijen was de marge op de geschatte capaciteit gemiddeld 4,4 procentpunt bij één celtype, 6,8 bij een tweede en 8,0 bij LFP. De SoH op je scherm is dus een schatting met een marge van enkele procentpunten.
Het verlies verloopt niet noodzakelijk lineair. Labogegevens uit onderzoek naar netopslag wijzen erop dat de beschikbare energie eerst geleidelijk daalt en na ongeveer 50 tot 60 % van de nominale energie sterk kan afnemen.
DoD: de ontladingsdiepte
DoD heeft twee betekenissen.
- Als instelling op het datasheet. Volgens de HTW Berlin is dat de verhouding tussen bruikbare en nominale capaciteit. Een batterij die tussen 5 % en 95 % laadniveau werkt, heeft een DoD van 90 %. Een voorbeeld uit dezelfde bron: 16 kWh nominaal bij 90 % DoD geeft 14,4 kWh bruikbaar.
- Als gebruik. Hoe diep je per cyclus ontlaadt, bijvoorbeeld een ronde die 60 % van de capaciteit gebruikt. De verordening eist dat een fabrikant bij de levensduurtest de gebruikte DoD vermeldt.
Waarom bestaat die reserve? Veroudering, veiligheidsreserve en bescherming tegen diepontlading verminderen de bruikbare energie ten opzichte van de nominale. In de praktijkproef in Gent stond de maximale ontlading op 90 %, zodat 5 kWh nominaal neerkwam op 4,5 kWh netto.
Fabrikant en omvormer kunnen ook verschillen. De HTW beschrijft een batterij waarvan de fabrikant 7,7 kWh bruikbaar opgeeft bij 100 % DoD, terwijl de omvormerfabrikant de DoD op 95 % beperkt: 7,3 kWh volgens het datasheet van de omvormer en 7,4 kWh gemeten in het labo.
De gemeten bruikbare capaciteit wijkt ook af van het datasheet. Bij 12 geteste systemen lag ze tussen 7 procentpunt onder en 8 procentpunt boven de opgegeven waarde. Bij 7 van de 12 lag ze erboven.
Hoe vol laden en hoe diep ontladen de levensduur beïnvloedt
- Hoe vol je laadt: volgens het IEA kan LFP zonder noemenswaardige veroudering tot 100 % geladen worden, terwijl het andere veelgebruikte celtype in auto's doorgaans tot 80 % beperkt wordt. In stationaire projecten wordt dat laatste type doorgaans tot 90 % beperkt.
- Hoe diep je ontlaadt: onderzoek naar netopslag toont dat ondiepe cycli veel meer cycli opleveren, maar niet evenredig meer totale energie. Dit onderzoek gaat over netopslag en niet over thuisbatterijen, dus het is geen regel voor jouw batterij.
- Meer over cycli, levensduur en garantie lees je in Levensduur en garantie.
Twee halve ontladingen tellen samen als één volledige equivalente cyclus. Een garantie in cycli telt dus in equivalente volledige cycli, niet in aantal dagen.
Rekenvoorbeeld
Aannames (een illustratie):
- Een batterij met 10 kWh nominale capaciteit die tussen 5 % en 95 % laadniveau werkt. DoD 90 %, bruikbaar 9,0 kWh.
- Een capaciteitsverlies van 2 of 3 procentpunt per jaar, lineair. Dat is de range uit de Duitse veldstudie voor systemen vanaf 2015. De HTW meldt dat recentere systemen minder verliezen, zonder cijfer.
- Een gezin dat gemiddeld 6,6 kWh per avond en nacht verbruikt.
| Jaar | SoH bij -2 pp/jaar | Bruikbaar | SoH bij -3 pp/jaar | Bruikbaar |
|---|---|---|---|---|
| 0 | 100 % | 9,0 kWh | 100 % | 9,0 kWh |
| 5 | 90 % | 8,1 kWh | 85 % | 7,7 kWh |
| 10 | 80 % | 7,2 kWh | 70 % | 6,3 kWh |
Na 10 jaar dekt de batterij bij 3 procentpunt verlies per jaar niet meer het hele avondverbruik van 6,6 kWh, en nog minder als je de rendementsverliezen meetelt. Bij 2 procentpunt per jaar net wel. Het echte verloop is niet lineair, dus lees dit als een indicatie en niet als een voorspelling.
In een offertevergelijking gaat het dus om drie aparte getallen: de nominale kWh (10), de bruikbare kWh bij nieuw (9,0) en de garantie op restcapaciteit (bijvoorbeeld 80 % na 10 jaar).
Goed om te weten
- "DoD 90 %" op een datasheet is meestal een instelling, geen gebruiksadvies. Je gebruikt elke dag zoveel als je verbruik en zonne-overschot toelaten.
- De gemeten bruikbare capaciteit kan hoger of lager uitvallen dan op het datasheet. Van -7 tot +8 procentpunt bij 12 geteste systemen.
- 80 % SoH is een afspraak. Garanties en onderzoekers gebruiken 80 %, studies naar netopslag 60 %.
- Niet alle chemieën laden tot dezelfde grens. Een "volledig geladen" LFP-batterij is niet vergelijkbaar met een volledig geladen batterij van een ander celtype.
Voor- en nadelen (groot of klein bruikbaar venster)
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Groot venster (hoge DoD) | Meer bruikbare kWh voor dezelfde nominale capaciteit | De cellen komen vaker op de uitersten (zeer vol en zeer leeg), wat de veroudering kan versnellen. De fabrikant bepaalt wel het toegelaten venster |
| Klein venster (lage DoD) | Minder belasting per cyclus | Minder bruikbare kWh per euro. De fabrikant garandeert het gekozen venster, niet een venster dat jij zelf beperkt |
Voor wie het technisch wil weten
- Capaciteit versus energie: de verordening definieert nominale capaciteit in ampère-uur (Ah), terwijl thuisbatterijen in kWh worden uitgedrukt.
- Bruikbare energie: bruikbaar (kWh) = nominaal (kWh) x (SoC_max - SoC_min) x SoH. Rendement van omvormer en batterij komt daar nog bovenop. De HTW mat een batterijrendement van 87,9 % tot 97,1 % bij 12 systemen.
- Equivalente volledige cyclus: de som van de ontladen energie gedeeld door de nominale of bruikbare capaciteit. Of de garantie op nominale of op bruikbare capaciteit slaat, verschilt per fabrikant.
- ⏱ Batterijpaspoort vanaf 18 februari 2027: het vermeldt onder meer nominale capaciteit in Ah, de spanningen, de verwachte levensduur in cycli en het rendement bij aanvang. Individuele gezondheids- en gebruiksgegevens zijn enkel toegankelijk voor wie een legitiem belang heeft.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Verordening (EU) 2023/1542 (batterijverordening)
- HTW Berlin, Stromspeicher-Inspektion 2026
- Figgener e.a. (RWTH Aachen), Nature Energy (2024)
- PNNL, Grid Energy Storage Technology Cost and Performance Assessment (2022)
- IEA, Global EV Outlook 2025
- Battery University, How to measure state-of-charge
- Praktijktest thuisbatterijen in Gent (12/06/2024)
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
8Levensduur en garantie
In het kort
Een thuisbatterij verliest elk jaar een stukje van haar bruikbare capaciteit. In metingen bij Duitse woningen was dat gemiddeld 2 tot 3 procentpunt per jaar.
Drie begrippen die je uit elkaar moet houden
Fabrikanten geven meestal 10 jaar garantie, maar dat betekent niet 10 jaar op 100 %: de garantie zegt vooral dat er na die periode nog een minimumpercentage van de capaciteit over moet zijn, vaak 80 %. Wie veel laadt en ontlaadt, kan bovendien een limiet op doorgevoerde energie eerder bereiken dan het einde van de garantietermijn.
- Cyclusleven: het aantal laad- en ontlaadrondes tot de batterij een vastgelegd verlies aan capaciteit bereikt. Eén cyclus is één volledige laad- en ontlaadronde. Twee halve ontladingen tellen samen als één "equivalente volledige cyclus".
- Kalenderlevensduur: de levensduur in jaren, ook als je de batterij weinig gebruikt. Chemische veroudering gaat door met de tijd.
- Garantie: wat de verkoper of fabrikant contractueel toezegt. Dat is een afspraak op papier en niet hetzelfde als de verwachte levensduur.
De Europese batterijverordening (2023/1542) verplicht sinds 18 augustus 2024 dat herlaadbare industriële batterijen boven 2 kWh, waaronder thuisbatterijen, vergezeld gaan van een document met onder meer het capaciteitsverlies, het rendement en de verwachte levensduur in cycli en in jaren onder referentievoorwaarden. ⏱ Vanaf 18 februari 2027 is een publiek batterijpaspoort gepland, waarin die gegevens (met de gebruikte testmethode) zichtbaar worden. Daardoor worden claims tussen producten beter vergelijkbaar.
Waardoor een batterij veroudert
- Tijd en laadniveau: een lithium-ioncel veroudert ook als ze stilligt. Opslag op een hoog laadniveau veroudert sneller dan op een gemiddeld niveau.
- Temperatuur: warmte versnelt de veroudering, en ook koud laden en ontladen rond 0 °C schaadt de cellen. In een modelstudie van het Amerikaanse NREL verlengde een celtemperatuur van 20 tot 30 °C in plaats van 5 tot 35 °C de geschatte levensduur van ongeveer 7 naar ongeveer 10 jaar (NMC-cellen, zelfverbruik van zonnestroom). Plaats en klimatisering tellen dus mee, zie Veiligheid en plaatsing.
- Diepte van de cyclus: diepere cycli versnellen het verval. Het NREL-model adviseert dagelijkse cycli onder ongeveer 55 % ontladingsdiepte, met enkel af en toe een diepere ontlading.
Wat metingen in de praktijk tonen
Onderzoekers van de RWTH Aachen volgden 21 thuisbatterijen in Duitsland tot 8 jaar (2015 tot 2022), gepubliceerd in Nature Energy (2024): - Gemiddeld verlies: 2 tot 3 procentpunt bruikbare capaciteit per jaar. Een procentpunt is één procent van de oorspronkelijke capaciteit, dus van 100 % naar 98 %. - Per chemie (capaciteitstesten): LFP 2,2 per jaar, NMC 3,2, een mengsel van LMO en NMC 2,1. De spreiding tussen systemen van hetzelfde type was ongeveer 2 procentpunt per jaar. - De eerste systemen kwamen na 7 jaar op 80 % van hun nominale capaciteit. Sommige lagen al na 4,5 jaar onder die grens. - Een thuisbatterij doorloopt ongeveer 200 tot 250 equivalente volledige cycli per jaar. Het bereik is 150 tot 300.
Let op: het gaat om een kleine steekproef van systemen vanaf 2015. Nieuwere systemen verouderen volgens de Hochschule für Technik und Wirtschaft (HTW) Berlin trager, maar een cijfer geven ze niet. Voor Vlaamse installaties vonden we geen vergelijkbare meetreeks.
Wat fabrikanten typisch garanderen
Een analyse van 8 tot 9 systeemaanbieders op de Duitse markt (HTW Berlin, 2026, zonder merknamen) toont dit beeld:
| Garantiegegeven | Waarden in de analyse |
|---|---|
| Productgarantie | 5 tot 15 jaar, de meeste 10 |
| Prestatiegarantie (capaciteit) | 10 tot 15 jaar, de meeste 10 |
| Restcapaciteit op het einde van de garantie | 60 % tot 85 %, de meeste 80 % |
| Maximale doorgevoerde energie | 2,4 tot 8,5 MWh per kWh capaciteit |
| Maximaal aantal volledige cycli | ruim 3.000 tot 10.000, niet elke aanbieder vermeldt het |
Dit zijn Duitse marktgegevens, geen Vlaamse norm. Vraag altijd na wat jouw aanbieder precies garandeert.
De kleine lettertjes
De HTW analyseerde ook de garantievoorwaarden. Voorbeelden uit die analyse: - Registratie: afhankelijk van de fabrikant binnen 30 dagen tot 12 maanden. Anders is de garantie korter, bijvoorbeeld 2 of 5 jaar. - Meldtermijn bij een defect: bij sommige fabrikanten 5 werkdagen of 2 weken. - Internetverbinding: bij veel fabrikanten een voorwaarde voor garantie, omwille van monitoring en updates. - Gebruiksvoorwaarden: een temperatuurvenster, ventilatie en een correcte configuratie. Bij sommige fabrikanten vervalt de garantie als de batterij te lang leeg of buiten werking blijft. - Uitbreiding: bij sommige fabrikanten vervalt de garantie als je modules later dan 12 maanden na de inbedrijfstelling toevoegt, bij andere kan het wel. - Kosten bij een garantiegeval: in- en uitbouw, reis en arbeid zijn soms uitgesloten of voor een deel van de garantietijd voor jouw rekening. - Restwaardegarantie: in plaats van herstel of vervanging mag de fabrikant soms de restwaarde terugbetalen, bijvoorbeeld lineair dalend met 10 % van de aankoopprijs per jaar. Na 5 jaar krijg je dan 60 %, na 10 jaar 10 %.
Je aanspreekpunt is meestal de installateur, die de claim bij de fabrikant indient.
Wettelijke garantie
⏱ In België geldt voor de meeste aangekochte goederen een wettelijke garantie van twee jaar. In de hele EU is dat minstens twee jaar vanaf ontvangst. Een gebrek dat in het eerste jaar opduikt, wordt geacht al bij de levering te bestaan. De fabrieksgarantie komt erbovenop en vervangt je wettelijke rechten ten opzichte van de verkoper niet.
Rekenvoorbeeld
Aannames: - Batterij van 7,3 kWh nominaal, 6,6 kWh bruikbaar (90 % ontladingsdiepte), dus 6,57 kWh per volledige cyclus. - Garantie: 10 jaar en 80 % restcapaciteit, mogelijk met een doorvoerlimiet uit het bereik hierboven. De limiet slaat op de nominale capaciteit.
Doorvoer over 10 jaar:
| Gebruik | Per jaar | Over 10 jaar | Per kWh nominaal |
|---|---|---|---|
| 150 cycli | 986 kWh | 9,9 MWh | 1,35 MWh |
| 300 cycli | 1.971 kWh | 19,7 MWh | 2,7 MWh |
| 365 cycli (dagelijks) | 2.398 kWh | 24,0 MWh | 3,3 MWh |
Wat dat betekent: - Een limiet van 2,4 MWh per kWh bereik je bij 300 cycli per jaar na ongeveer 9 jaar, en bij dagelijks cycli na ongeveer 7 jaar. - Een limiet van 3,1 MWh per kWh bereik je bij dagelijks cycli na ongeveer 9,5 jaar. - Vanaf ongeveer 4 MWh per kWh haal je in alle drie de gevallen 10 jaar zonder de limiet te raken. - Een cycluslimiet van 3.500 bereik je bij dagelijks cycli na 9,6 jaar, bij 150 tot 300 cycli per jaar niet binnen 10 jaar. - Restcapaciteit na 10 jaar: bij 2 procentpunt verlies per jaar 80 % (5,3 kWh bruikbaar), bij 3 procentpunt 70 % (4,6 kWh). Bij 3 procentpunt per jaar zak je na ongeveer 6,7 jaar onder de 80 %.
Voor een gezin dat 150 tot 300 cycli per jaar draait, speelt een doorvoerlimiet dus vooral bij de strengste voorwaarden. Wie dagelijks volledig cyclet, bijvoorbeeld met een dynamisch contract (Dynamisch tarief), moet zowel de doorvoer- als de cycluslimiet nakijken. De garantie op restcapaciteit blijft in alle gevallen de belangrijkste controle.
Goed om te weten
- "10 jaar garantie" betekent meestal "10 jaar tot 80 % of minder". De meeste fabrikanten garanderen 80 %, maar de range loopt van 60 % tot 85 %.
- Veel cycli kunnen je garantie vroeger doen eindigen. Een doorvoerlimiet telt energie, geen jaren.
- Een restwaardegarantie is geen vervanging. Na enkele jaren is het terug te krijgen bedrag klein.
- Termijnen kunnen kort zijn. Registreren en een defect melden moet soms binnen enkele dagen of weken.
- Een levensduur van 15 jaar of meer is een verwachting van installateurs, geen garantie. Voor thuisbatterijen vonden we daar geen onafhankelijke meting voor.
Voor wie het technisch wil weten
- Twee verouderingscomponenten: modellen splitsen het verval in een kalendercomponent, die ongeveer met de vierkantswortel van de tijd groeit en versnelt bij warmte en hoog laadniveau, en een cyclus-component, die groeit met het aantal cycli en de diepte.
- Van doorvoer naar cycli: 1 cyclus is één keer de volledige capaciteit aan afgegeven energie. 3 MWh per kWh komt dus overeen met ongeveer 3.000 cycli.
- Testvoorwaarden tellen: cycliwaarden hangen af van ontladingsdiepte, temperatuur, laad- en ontlaadsnelheid en de definitie van "einde levensduur". Vergelijk garantiecijfers dus enkel onder gelijke voorwaarden.
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
9AC- of DC-gekoppeld
In het kort
Een AC-gekoppelde batterij heeft een eigen omvormer en hangt aan de wisselstroomkant van je installatie, naast de omvormer van je zonnepanelen. Bij een DC-gekoppelde batterij delen panelen en batterij één hybride omvormer.
Wat het verschil is
DC-koppeling heeft minder omzettingsstappen, maar metingen tonen dat het verschil tussen een goed en een slecht systeem groter is dan het verschil tussen de twee types. Bij bestaande panelen is AC-koppeling meestal de eenvoudigste weg, bij nieuwe panelen of een omvormer die toch aan vervanging toe is, ligt hybride vaak voor de hand.
- AC-gekoppeld: de batterij heeft een eigen omvormer en wordt aangesloten op de wisselstroomkant, naast de bestaande omvormer van de zonnepanelen.
- DC-gekoppeld of hybride: zonnepanelen en batterij werken met één omvormer. De Vlaamse overheid schrijft dat het rendement dan doorgaans hoger ligt omdat er minder omzettingsverliezen zijn, maar geeft er geen cijfer bij.
- Fluvius maakt onderscheid tussen een hybride omvormer (geschikt voor panelen én batterij) en een omvormer die enkel voor de batterij dient. Elke omvormer moet gehomologeerd zijn volgens Synergrid, de federatie van de netbeheerders. Meer over de hybride omvormer lees je in Hybride omvormer.
Waar gaat energie verloren?
Zonnepanelen en batterij werken op gelijkstroom (DC). Je woning en het net werken op wisselstroom (AC). Elke omzetting kost een beetje energie. - Bij AC-koppeling zet de omvormer van de panelen de zonnestroom eerst om naar AC. Om in de batterij te geraken, zet de batterij-omvormer ze weer om naar DC. Bij het ontladen volgt een derde omzetting naar AC. Zonnestroom via de batterij wordt dus drie keer omgezet. - Bij DC-koppeling gaat de zonnestroom rechtstreeks naar de batterij en wordt ze bij het ontladen één keer omgezet. Dat zijn twee omzettingen. - Stroom die je woning meteen verbruikt, wordt in beide gevallen één keer omgezet. Het voordeel van DC zit dus enkel in de stroom die via de batterij gaat. - Laden uit het net, bijvoorbeeld op een goedkoop moment, gaat in beide gevallen van AC naar DC naar AC. Dan bestaat dat voordeel niet.
Wat metingen zeggen
- HTW Berlin (Stromspeicher-Inspektion 2025) testte 22 systemen. Het gemiddelde batterijrendement was 95,7 %, met een bereik van 87,9 tot 97,8 %.
- Een hogere batterijspanning geeft een hoger omvormerrendement. Dezelfde omvormer haalde 95,8 % bij een lage en 97,4 % bij een hoge batterijspanning. Systemen met 51 V en 195 V haalden 92,0 % en 91,2 %.
- Orth e.a. (2023) vergeleken 26 systemen, 9 AC-gekoppeld en 17 DC-gekoppeld. Het DC-voordeel trad enkel op bij batterijspanningen van enkele honderden volt. Het beste systeem haalde meer dan 97 %, het slechtste ongeveer 90 %.
Het koppelingstype alleen bepaalt het rendement dus niet. Beide studies zijn Duits of Oostenrijks onderzoek, voor Vlaanderen vonden we geen meetreeks.
Wanneer kies je welke?
| Situatie | Meestal logischer | Waarom |
|---|---|---|
| Bestaande panelen, recente omvormer | AC-gekoppeld | De omvormer blijft, de installatie wordt niet herbouwd |
| Bestaande omvormer van ongeveer 10 jaar of ouder | Hybride overwegen | Fluvius noemt vervangen door een hybride omvormer dan voordelig |
| Nieuwe zonnepanelen met batterij | Hybride | Eén omvormer, minder omzettingen, minder toestellen |
| Batterij later bijplaatsen | AC-gekoppeld, tenzij je omvormer al hybride is | Je hoeft de paneelomvormer niet te vervangen |
| Meerdere dakvlakken of weinig dakruimte | Afhankelijk van het ontwerp | Laat per variant doorrekenen |
Keuring en aanmelding bij een bestaande installatie
Dit onderscheid verrast veel mensen: - AC-gekoppelde batterij met eigen omvormer: dat is een extra omvormer en dus een nieuwe installatie. Je hebt een nieuwe AREI-keuring, een nieuw eendraadschema en een aanmelding nodig. Meer in Bijplaatsen bij bestaande panelen. - Batterij op een bestaande hybride omvormer: zolang de zekering niet wijzigt, is er geen nieuwe keuring. Een krachtigere of extra omvormer vraagt er wel een. - Aanmelden bij Fluvius via Mijn Fluvius gebeurt binnen 3 maanden na de AREI-keuring, zie Aanmelden bij Fluvius. - Heb je nog groenestroomcertificaten, dan gelden extra regels bij een hybride omvormer. Een hybride omvormer zonder batterij is er niet toegestaan. Zie Bijplaatsen bij bestaande panelen.
Rekenvoorbeeld
Aannames, illustratief en niet gemeten: een gezin met bestaande zonnepanelen van 5 kWp, een omvormer van 4 jaar oud en een batterij van 5 kWh. Je krijgt twee offertes: A met een AC-gekoppelde batterij en eigen omvormer, B met een hybride omvormer die de paneelomvormer vervangt.
We rekenen met een aangenomen rendement van 97 % per omzettingsstap voor één kWh zonnestroom die via de batterij gaat. Het rendement van de batterij zelf laten we buiten beschouwing. - AC-gekoppeld, drie omzettingen: 0,97 x 0,97 x 0,97 = ongeveer 91,3 %. - DC-gekoppeld, twee omzettingen: 0,97 x 0,97 = ongeveer 94,1 %. - Verschil: ongeveer 2,8 procentpunt. Bij 1.500 kWh per jaar door de batterij is dat ongeveer 42 kWh.
Wat in de afweging telt: - De 97 % is een aanname. In de metingen schommelt het batterijpad van 87,9 tot 97,8 %. - Offerte B vervangt een nog jonge omvormer. Fluvius noemt vervangen voordelig bij een omvormer van ongeveer 10 jaar, niet bij 4 jaar. - Offerte A voegt een extra omvormer toe en vraagt dus een nieuwe keuring en aanmelding. - Vraag in beide gevallen naar het rendement bij laag vermogen en het stand-byverbruik, niet enkel naar de piekwaarde op de datasheet.
Goed om te weten
- DC-gekoppeld is niet automatisch efficiënter. Bij een lage batterijspanning haalden systemen 92,0 en 91,2 %, terwijl dezelfde omvormer met een hogere spanning 97,4 % haalde.
- Bij lage vermogens kan het rendement flink zakken. In de HTW-test had een minder efficiënt systeem bij 100 W uitgangsvermogen maar 54 % ontlaadrendement: 186 W uit de batterij voor 100 W bij de woning. Je nachtverbruik is zo'n laag vermogen.
- Een datasheet zegt weinig. De piekwaarde verwijst meestal naar het pad van panelen naar wisselstroom, niet naar het pad dat je met een batterij het meest gebruikt.
- Een hybride omvormer is voor Synergrid een gewone productie-eenheid. Hij telt mee bij het vermogen aan productie, niet als opslag, ook als er nog geen panelen aan hangen.
- Stand-byverbruik verschilt sterk. De HTW mat gemiddeld 4 W bij een volle batterij, met een bereik van 2 tot 64 W. Een batterij is 1.250 tot 3.500 uur per jaar leeg.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| AC-gekoppeld | Bestaande omvormer blijft; eenvoudig bij te plaatsen; kan ook zonder extra stappen uit het net laden | Drie omzettingen voor zonnestroom via de batterij; extra omvormer met stand-byverbruik; nieuwe keuring en aanmelding |
| DC-gekoppeld (hybride) | Minder omzettingen; één omvormer in plaats van twee | Bij bestaande panelen meestal omvormer vervangen; valt de omvormer uit, dan valt productie én batterij uit; voordeel verdwijnt bij lage batterijspanning |
Voor wie het technisch wil weten
- Parallel met het net: in Belgische installaties staat de omvormer altijd parallel met het net. Een "seriekoppeling" zou een dubbele conversie zijn, zoals in een noodstroomvoeding (UPS). Vraag wat een aanbieder bedoelt als hij die term gebruikt.
- Zonder panelen: injectie door de batterij is in principe niet toegestaan, behalve na een netstudie.
- Kleine installaties worden voor productie en opslag apart bekeken: eenfasig tot 5 kVA, driefasig tot 10 kVA.
- Aparte batterij-omvormer: die moet het vermogen beheersen. Sinds 15 oktober 2025 mag bij kleine installaties de P1-poort van de digitale meter daarvoor dienen, met een dongle.
- Waarom spanning ertoe doet: bij een lage spanning vloeien bij hetzelfde vermogen hogere stromen, wat de verliezen in de omvormer vergroot.
Gids thuisbatterij · Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
10Bijplaatsen bij bestaande panelen
In het kort
Je kunt een batterij op twee manieren aan bestaande zonnepanelen toevoegen. Je houdt je omvormer en plaatst een aparte batterij met eigen omvormer (AC-gekoppeld), of je vervangt je omvormer door een hybride omvormer die panelen en batterij samen bedient (DC-gekoppeld).
Optie 1: AC-gekoppeld bijplaatsen
Een AC-gekoppelde batterij is een extra omvormer en vraagt dus een nieuwe keuring. Een batterij op een bestaande hybride omvormer vraagt geen nieuwe keuring zolang de zekering niet wijzigt. In beide gevallen meld je de batterij aan bij Fluvius.
- De Vlaamse overheid schrijft dat de bestaande omvormer mogelijk behouden kan blijven. De batterij krijgt dan een eigen batterij-omvormer.
- Voordeel: je bestaande installatie wordt niet aangepast en een omvormer die nog goed werkt, hoef je niet te vervangen.
- Nadeel: de stroom wordt vaker omgezet. De Vlaamse overheid stelt dat het rendement bij een hybride omvormer doorgaans hoger ligt, zonder cijfer. Meer uitleg in AC- of DC-gekoppeld.
- Keuring en aanmelding: Fluvius telt een extra omvormer naast een batterij niet als gewone uitbreiding maar als nieuwe installatie. Dat vraagt een nieuwe keuring door een erkend controleorganisme, een nieuw eendraadschema (het eenvoudige schema van je installatie) en een aanmelding via Mijn Fluvius.
Optie 2: de omvormer vervangen door een hybride omvormer
- Fluvius schrijft dat het bij een omvormer van ongeveer 10 jaar oud voordelig is om hem bij het plaatsen van een batterij te vervangen door een hybride omvormer.
- Je moet de vervanging verplicht melden in Mijn Fluvius.
- Een nieuwe keuring is verplicht als de nieuwe omvormer krachtiger is dan de oude of als je een extra omvormer plaatst. Bij een omvormer met gelijk of lager vermogen is ze niet verplicht, maar wel aan te raden.
- ⏱ Je mag het vermogen verhogen zolang je binnen de grens van je netaansluiting blijft: 5 kVA bij een eenfasige en 25 kVA bij een driefasige aansluiting. Die grens volgt uit de lijst van gehomologeerde omvormers, niet uit het kentekenplaatje. Een lager vermogen mag altijd.
- Heb je groenestroomcertificaten? Dan is een hybride omvormer zonder batterij niet toegestaan. Vervangen kan enkel bij een defecte omvormer, of als je tegelijk een batterij toevoegt.
Als je alleen een batterij toevoegt aan een hybride omvormer
Heb je al een hybride omvormer en voeg je enkel een batterij toe, dan is er geen nieuwe keuring nodig zolang de zekering in de zekeringkast niet wijzigt. Je meldt de batterij wel aan.
Keuring en aanmelding in het kort
| Situatie | Nieuwe keuring? |
|---|---|
| Batterij op een bestaande hybride omvormer, zekering ongewijzigd | Nee |
| AC-gekoppelde batterij met eigen omvormer (extra omvormer) | Ja |
| Omvormer vervangen door een krachtigere | Ja |
| Omvormer vervangen door een gelijke of minder krachtige | Niet verplicht, wel aan te raden |
- Aanmelden doe je via Mijn Fluvius. Voor opslagsystemen geldt de meldingsplicht sinds 1 januari 2017.
- ⏱ Aanmeldtermijn: binnen 3 maanden na de AREI-keuring. Bij te late aanmelding van zonnepanelen rekent Fluvius een eenmalige administratieve kost van ongeveer 120 euro aan.
- ⏱ Voor het aanmelden van opslag gelden grenzen: eenfasig maximaal 5 kVA AC-omvormervermogen, meerfasig maximaal 25 kVA met hoogstens 5 kVA onbalans per fase.
- Het AREI legt om de 25 jaar een nieuwe controle op en vraagt controle bij een belangrijke wijziging of uitbreiding. Zie AREI-keuring en Aanmelden bij Fluvius.
- Een stekkerbatterij (omvormer onder 800 W) heeft eigen regels, zie Hoe een thuisbatterij werkt.
Aandachtspunten bij oudere installaties
Groenestroomcertificaten. - Je verliest je recht op certificaten niet door een batterij toe te voegen (Fluvius). - Zit de batterij in dezelfde stroomkring als de groenestroomteller, bijvoorbeeld bij een hybride omvormer, dan is een bidirectionele groenestroomteller verplicht zodra je certificaten krijgt. De teller moet het verschil zien tussen stroom van de zonnepanelen en stroom die via de batterij uit het net komt. Daarvoor is ook een nieuwe AREI-keuring nodig. - Staat de batterij in een aparte stroomkring, dan loopt haar stroom niet via de teller en geldt die regel niet. Welke situatie bij jouw AC-koppeling hoort, bevestigt je installateur best vooraf bij Fluvius. - Extra zonnepanelen op een installatie met certificaten zijn niet toegestaan. Ze moeten op een aparte omvormer als nieuwe installatie worden aangemeld.
Looptijd van de certificaten. ⏱ De steunperiode hangt af van de datum van ingebruikname. Voorbeelden: 20 jaar voor panelen in dienst tussen 1 januari 2006 en 31 juli 2012, 15 jaar tussen 1 januari 2013 en 31 maart 2018. Installaties tot 10 kVA die na 13 juni 2015 in dienst gingen, hebben geen recht meer op certificaten. Voor andere periodes gelden nuances: controleer je eigen startdatum bij Fluvius of VEKA. Certificaten die je nog ontvangt, tel je mee in de afweging.
Digitale meter. Met een digitale meter geldt sinds 1 maart 2021 geen prosumententarief meer: afname en injectie worden apart gemeten. Of jouw meter al vervangen is of wanneer dat gebeurt, vraag je best na bij Fluvius.
Capaciteit. De batterij moet qua capaciteit goed afgestemd zijn op je verbruik en de grootte van je installatie, zie De juiste capaciteit.
Btw. ⏱ Net als zonnepanelen krijgt een thuisbatterij 6 % btw bij een privéwoning ouder dan 10 jaar als één aannemer levert én plaatst. Anders is het 21 %. Zie Rendabiliteit in Vlaanderen.
Rekenvoorbeeld
Aannames, ter illustratie en zonder prijzen: een Vlaams gezin met 5 kWp zonnepanelen in dienst genomen in 2014 (dus 15 jaar certificaten, tot 2029), een driefasige aansluiting, een omvormer van ongeveer 11 jaar oud en een digitale meter.
- Optie A, AC-gekoppelde batterij: de bestaande omvormer blijft. De batterij met eigen omvormer is een nieuwe installatie: nieuwe keuring, nieuw eendraadschema en aanmelding via Mijn Fluvius. Of een bidirectionele groenestroomteller nodig is, hangt af van of de batterijstroom door de groenestroomteller loopt. Dat bevestigt de installateur vooraf bij Fluvius.
- Optie B, hybride omvormer: de oude omvormer wordt vervangen, wat Fluvius voordelig noemt bij een omvormer van ongeveer 10 jaar. Je meldt het in Mijn Fluvius, laat een nieuwe keuring uitvoeren bij een krachtigere omvormer en plaatst een bidirectionele groenestroomteller, omdat de installatie certificaten krijgt en de batterij aan de gelijkstroomkant zit.
- Wat het verschil maakt: hoe lang de certificaten nog lopen, de leeftijd en garantie van de omvormer en de offertes zelf.
Goed om te weten
- Je verliest je groenestroomcertificaten niet als je een batterij bijplaatst. Wel kan een bidirectionele teller verplicht worden.
- Een extra omvormer telt als nieuwe installatie, niet als uitbreiding. Dat betekent nieuwe keuring, nieuw eendraadschema en nieuwe aanmelding.
- Een hybride omvormer zonder batterij mag niet bij een installatie met certificaten.
- Je netaansluiting begrenst je omvormer, niet het kentekenplaatje: 5 kVA (eenfasig) of 25 kVA (driefasig).
- ⏱ Er is geen Vlaamse premie meer voor een thuisbatterij. De premie is stopgezet.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| AC-gekoppeld | Bestaande omvormer blijft in dienst | Tweede omvormer, meer omzettingsverliezen; nieuwe keuring en aanmelding |
| Hybride omvormer | Eén omvormer voor panelen en batterij; doorgaans hoger rendement; logisch als de omvormer oud is | Volledige omvormer vervangen; bij certificaten een bidirectionele teller; zonder batterij niet toegestaan bij certificaten |
Voor wie het technisch wil weten
- Meetopstelling bij certificaten: de groenestroomteller moet enkel stroom van de gecertificeerde panelen tellen. Bij een DC-gekoppelde batterij kan stroom die uit het net komt de productie opdrijven. Een bidirectionele teller lost dat op: productie is dan import min export, en die geef je door via Mijn Fluvius.
- Opslag aanmelden: de aanmelding vraagt een eendraadschema en, waar een keuring vereist is, een geldige AREI-keuring. Vanaf 25 kVA loopt het via een netstudie.
- Compatibiliteit: de nieuwe omvormer moet blijven passen bij je panelen. Vraag dat na bij je installateur.
- Technische voorschriften: Synergrid regelt via C10/11 en C10/26 de aansluiting en de gehomologeerde omvormers, zie Netvoorschriften C10/11 en C10/26.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaanderen.be, Thuisbatterij
- Fluvius, Thuisbatterij plaatsen
- Fluvius, Opslagsysteem aanmelden
- Fluvius, Aanpassingen aan je installatie zonnepanelen
- Fluvius, Bidirectionele groenestroomteller
- Fluvius, Groenestroomcertificaten
- Fluvius, Veelgestelde vragen groene stroom
- Vlaanderen.be, Steunperiode voor certificatensteun
- Vlaanderen.be, Keuring van uw elektrische installatie (AREI)
Gids thuisbatterij · Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
11Noodstroom
In het kort
Een gewone installatie met zonnepanelen en thuisbatterij valt bij een stroompanne uit, ook als de batterij vol is en de zon schijnt. Dat is bewust: de omvormer moet uitschakelen zodra er geen netspanning meer is.
Waarom je installatie bij een panne stopt
Alleen een batterijsysteem met een noodstroomfunctie (back-up) kan tijdens een panne tijdelijk stroom leveren, meestal aan een beperkt aantal toestellen. Een thuisbatterij is dus niet automatisch een noodstroomvoorziening.
Fluvius schrijft: "Bij een stroomonderbreking heb je meestal geen elektriciteit, ook niet als je zonnepanelen hebt." Om veiligheidsredenen schakelt je installatie automatisch uit zodra er geen netspanning meer is.
De reden is het anti-eilandbedrijf. Zou jouw installatie stroom op een uitgevallen straatnet blijven zetten, dan vormt ze een "eiland" onder spanning. Een technicus die aan een spanningsloos verklaarde lijn werkt, zou dan toch spanning kunnen aantreffen. De omvormer moet daarom een wegval van het net detecteren en tijdig en veilig uitschakelen. Dat gebeurt met een automatisch scheidingssysteem dat frequentie en spanning bewaakt. Hij mag daarna niet ongewenst opnieuw inschakelen.
Een batterij verandert daar niets aan. Zonder noodstroomfunctie ligt de batterij bij een panne even stil als de panelen. Ook een moderne verwarmingsketel heeft elektriciteit nodig en valt dus uit.
Twee soorten noodstroom
Synergrid, de federatie van netbeheerders, onderscheidt twee principes voor installaties die bij netuitval kunnen blijven werken.
| Gedeeltelijke back-up | Volledige back-up | |
|---|---|---|
| Wat blijft gevoed | Enkel de toestellen op de back-up-uitgang van de omvormer | Een groot deel of het geheel van de woning |
| Aansluiting | Aparte kring of uitgang | Omschakelaar tussen net en eilandwerking, bekabeling van de woning aanpassen |
| Complexiteit | Lager | Hoger |
Bij gedeeltelijke back-up blijft de rest van de woning spanningsloos. Bij volledige back-up draait de omvormer in zijn geheel in eilandwerking. Dat laatste vraagt een conforme omschakelaar.
Wat de omschakelaar moet kunnen
Voor een installatie die zowel op het net als in eilandwerking kan draaien, gelden volgens Synergrid onder meer deze eisen:
- De overgang verloopt eerst verbreken, dan pas verbinden (break-before-make).
- Er is een mechanische vergrendeling met een minimale onderbrekingstijd van 50 ms.
- De omschakelaar voldoet aan de norm IEC 60947-6-1 en onderbreekt alle actieve geleiders.
- Bij eilandwerking moet de bescherming tegen onrechtstreekse aanraking verzekerd blijven. De aarding van de neutrale geleider moet verbroken en vergrendeld worden vóór er terug wordt gekoppeld.
Dat laatste is een reden om dit niet zelf te knutselen. Installaties die uitsluitend off-grid draaien, dus nooit op het net zijn aangesloten, vallen buiten deze voorschriften.
Wat je moet regelen
- Een thuisbatterij meld je aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de AREI-keuring (het keuringsreglement voor elektrische installaties).
- Plaats je enkel een batterij bij, dan is er geen nieuwe keuring nodig zolang de zekering niet wijzigt. Bij een krachtigere of een extra omvormer is een keuring wel verplicht.
- Een specifieke Fluvius-regel voor het aansluiten of keuren van een noodstroomfunctie is niet gevonden. Vraag het na bij je installateur en je keuringsorganisme.
- ⏱ Synergrid werkt aan een wijziging van zijn technische voorschriften, met mogelijk verduidelijking over off-grid en eilandwerking. Vraag bij je offerte welke versie van de voorschriften geldt.
Stekkerbatterijen
In een consumententest van acht stekkerbatterijen (augustus 2026) stonden ze allemaal op de lijst van Synergrid en hadden er zeven een off-grid functie: een of meer stopcontacten op het toestel die actief worden bij een uitval. De batterij houdt altijd een reserve achter.
Rekenvoorbeeld
Aannames (illustratief, geen meetcijfers): een gezin met een vaste thuisbatterij wil bij een panne van 3 uur 's avonds in de winter enkele toestellen laten werken.
- Koelkast: 100 W gemiddeld.
- Verlichting: 150 W.
- Router: 15 W.
- Gasketel: 100 W.
Samen is dat ongeveer 365 W. De energiebehoefte is 0,365 kW x 3 u = ca. 1,1 kWh. Bij een batterij van 5 kWh nominaal is ongeveer 4,5 kWh netto beschikbaar (de instelling uit de praktijkproef in Gent). Dat dekt de 1,1 kWh ruim.
Wil je daarentegen een volledige back-up, dan komen een elektrische kookplaat, warmtepomp of laadpaal in beeld. Een kookplaat van 3 kW verbruikt op één uur al 3 kWh. Gedeeltelijke back-up volstaat voor de lichte lijst. Volledige back-up wordt pas relevant bij zwaardere verbruikers.
De vraag is dus niet "heb ik een batterij", maar "wat wil ik nog laten werken, en voor hoelang".
Goed om te weten
- De stilstand is geen defect maar een verplichte beveiliging. Elke omvormer moet een wegval van het net detecteren en uitschakelen.
- ⏱ Een panne is zeldzaam, maar niet altijd kort. In 2024 was een gemiddelde laagspanningsgebruiker ongeveer 13 minuten per jaar zonder stroom, met een frequentie van 0,068 onderbrekingen per gebruiker. Dat is gemiddeld ongeveer eens per 15 jaar (1 gedeeld door 0,068). De gemiddelde herstelduur was 3 uur 5 minuten per onderbreking (Vlaamse Nutsregulator). Dat zijn gemiddelden voor Vlaanderen en zeggen niets over jouw locatie.
- ⏱ Afschakeling bij schaarste is gepland. Bij energieschaarste staat standaard een afschakeling van 3 tot 4 uur voorzien. Fluvius zegt zelf dat iedereen enkele uren zonder stroom moet kunnen.
- Een generator aansluiten vraagt een correcte omschakeling. Fluvius adviseert de generator buiten te plaatsen, de hoofdschakelaar om te schakelen en enkel gekozen toestellen aan te sluiten. Een generator die parallel met het net kan draaien, moet gemeld worden.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Essentiële toestellen (koelkast, verlichting, internet, regeling van de verwarming) blijven werken | Extra kosten voor omvormer, back-up-kring of omschakelaar. Vraag een offerte |
| Bij gedeeltelijke back-up blijft de installatie eenvoudiger | Niet elke batterij of omvormer heeft de functie |
| De batterij moet bij een panne voldoende geladen zijn. Een deel van de capaciteit reserveren verlaagt wat je dagelijks voor zelfverbruik gebruikt | |
| Zonder professionele aansluiting riskeer je terugvoeding naar het net, met gevaar voor herstellers |
Voor wie het technisch wil weten
- Eilanddetectie: het automatisch scheidingssysteem bewaakt frequentie en spanning. Sinds maart 2021 eist Synergrid onder meer een functie 59V0 en, voor eilanddetectie, minstens df/dt (ROCOF, de snelheid waarmee de netfrequentie verandert) én een "narrow frequency band".
- Kritieke last: bij noodvoeding is er eilandwerking met een bewust beperkte groep verbruikers.
- Kortstondig parallel: een noodvoedingssysteem dat sporadisch en kortstondig parallel met het net werkt, moet toch aan de voorschriften voldoen, met afgezwakte eisen.
- Aanpassing van de installatie: een extra omvormer of een omschakelaar betekent een nieuwe keuring en aanmelding, zie Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Geen stroom! Wat nu?
- Fluvius, Veelgestelde vragen energieschaarste
- Synergrid, Webinar C10/11 (17/04/2023)
- Synergrid, FAQ C10/11 (ed. 2.4)
- Synergrid, Introductie C10/11 (19/06/2019)
- Vlaamse Nutsregulator, Kwaliteit van de dienstverlening elektriciteit 2024
- Praktijktest thuisbatterijen in Gent (12/06/2024)
- Test van plug-and-playbatterijen (26/08/2026)
Gids thuisbatterij · Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
12Dynamisch tarief
In het kort
Met een dynamisch energiecontract volgt je stroomprijs de groothandelsprijs per kwartier. Een thuisbatterij kan op goedkope of negatieve momenten laden en op dure momenten leveren.
Hoe het dynamische contract werkt
In theorie klinkt dat winstgevend. In de praktijk is het gemiddelde prijsverschil binnen een dag beperkt, gaat er bij elke cyclus stroom verloren en blijven nettarieven en heffingen vast. Zelfverbruik van je eigen zonnestroom levert per kWh meer op dan prijsarbitrage, het heen en weer schuiven van goedkope stroom.
- ⏱ Het dynamische tarief volgt de groothandelsprijs van de dag ervoor. Sinds 1 oktober 2025 gebeurt dat per kwartier, dus 96 prijzen per dag. De prijzen zijn rond 12:57 bekend voor de volgende dag.
- Je hebt een digitale meter nodig met meetregime 3. Daarvoor geef je zelf toestemming via Fluvius. Meer uitleg in Dynamisch energiecontract en De digitale meter.
- Nettarieven en heffingen zijn niet dynamisch. Ze blijven even hoog als bij een klassiek contract. ⏱ Volgens een consumentenonderzoek vormen netkosten en heffingen ongeveer 60 % van de totaalprijs. Je spaart dus enkel op het energiedeel. Wie 's nachts aan een lage prijs laadt, betaalt nog altijd het volledige nettarief per kWh.
Wat een batterij met dat contract kan doen
- Laden bij lage of negatieve prijzen, bijvoorbeeld midden op de dag bij veel zon of 's nachts bij veel wind, en die stroom later zelf verbruiken.
- Ontladen op dure momenten, typisch in de avond. Volgens de CREG, de federale energieregulator, valt 35 % van het verbruik in het avondblok van 17 tot 24 uur.
- Een buffer vormen. Volgens de CREG kan een slimme batterij stroom op interessantere momenten terugleveren, maar daarvoor zijn extra investeringen in sturing nodig. Als richtwaarde noemt de CREG ⏱ circa 7.000 euro voor een batterij van 10 kWh.
- Een mogelijk voordeel in de winter. De praktijkproef in Gent besluit dat sturing op prijs aanvullend werkt op zelfverbruik: in de winter kan de batterij op een laag tarief laden.
Wat zeggen de cijfers over de prijsspreiding?
- De praktijkproef in Gent (data van 2023) vond een gemiddeld dagverschil tussen hoogste en laagste prijs van 9 eurocent per kWh. Dat is tot vier keer lager dan het verschil tussen afname- en injectieprijs bij zelfverbruik. De cijfers dateren van vóór de kwartierprijzen. Of kwartierprijzen de spreiding vergroten, is niet onderzocht.
- ⏱ In 2025 telde de Vlaamse Nutsregulator 520 uren met een negatieve prijs, tegenover 408 in 2024 en 222 in 2023. Een andere telling van de CREG komt op 577 uren met een prijs van nul of lager. Dat is een ander criterium.
Wat zegt de onafhankelijke analyse?
Een analyse van EnergieID en VEKA (16 oktober 2025) bekeek meetdata van dynamische contracten:
- 20 % van de deelnemers meldt een batterij, maar de data tonen geen robuust effect van de batterij.
- Voor kleinverbruikers is dynamisch meestal neutraal. Gezinnen met zonnepanelen zijn gemiddeld ongunstiger af.
- Niet injecteren bij negatieve prijzen helpt wel. Wie dan niet injecteert, verbetert gemiddeld 29,7 euro per jaar (n = 840).
- Zelfverbruik is gunstiger voor het profiel met batterij, elektrische wagen of warmtepomp.
Wat de netregels beperken
Volgens de technische voorschriften van Synergrid is injectie door een batterij zonder zonnepanelen in principe niet toegestaan, behalve na een netstudie. Een batterij kan dus niet zomaar goedkope stroom "kopen" en op dure uren aan het net verkopen. Met zonnepanelen wordt bij kleine installaties de injectie begrensd op het AC-vermogen van de panelen. ⏱ Die voorschriften worden herzien, dus controleer wat geldt bij je installatie.
De batterij werkt in een woning dus vooral om je eigen verbruik te verschuiven.
Wat je nodig hebt
- Een dynamisch contract en een digitale meter, zie De digitale meter en Dynamisch energiecontract.
- Een batterij die op prijssignalen kan sturen. Ofwel zit die sturing in de batterij, ofwel gebeurt ze via een extern energiebeheersysteem, zie Energiemanagementsysteem (EMS). Wat zo'n extern systeem vandaag kost, is niet onderzocht.
- Communicatie met de meter en de batterij, zie Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud.
Rekenvoorbeeld
Aannames (illustratief, geen meting):
- Batterij van 5 kWh nominaal, netto 4,5 kWh bij 90 % maximale ontlading.
- Rendement van 80 % per cyclus.
- De batterij laadt in het goedkoopste uur aan 5 eurocent per kWh en ontlaadt in het duurste uur aan 14 eurocent per kWh. Het prijsverschil van 9 eurocent is gelijk aan het gemiddelde uit de praktijkproef.
Berekening:
- Gekocht bij laden: 4,5 kWh x 0,05 = 0,225 euro.
- Teruggeleverd: 4,5 x 0,80 = 3,6 kWh x 0,14 = 0,504 euro.
- Winst per cyclus: 0,504 - 0,225 = 0,279 euro.
- Over 365 dagen maximaal ca. 102 euro per jaar.
Dat is een theoretisch maximum. Er is niet elke dag een laag en een hoog moment dat je kunt benutten, het vaste deel van het contract en het verbruik van de batterij in rust zijn niet inbegrepen.
De MYNRG Check rekent voor slim laden en ontladen met 25 euro per kWh batterijcapaciteit per jaar. Voor 5 kWh is dat 5 x 25 = 125 euro per jaar, dicht bij de ca. 100 euro uit de berekening hierboven. De CREG noemt als richtwaarde ⏱ circa 7.000 euro voor 10 kWh; dat is een bronfeit, geen rekenwaarde van de MYNRG Check. Slim laden komt bovenop het extra zelfverbruik, dat de belangrijkste bron van besparing blijft.
Goed om te weten
- Het dagverschil is kleiner dan je denkt. Je eigen zonnestroom zelf gebruiken levert meer op dan goedkope stroom heen en weer schuiven.
- Elke cyclus kost je stroom. Stekkerbatterijen haalden in een consumententest 82,4 % rendement bij 23 °C en 78,1 % bij 5 °C. Van 10 kWh die je opslaat, komt dus ongeveer 8 kWh terug.
- Niet injecteren bij negatieve prijzen is verrassend goed. Een batterij of slimme sturing kan dat opvangen.
- Veel batterijen sturen standaard op zelfverbruik. Niet op prijs. Dat kan verklaren waarom de meetdata geen batterij-effect tonen.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Goedkope of negatieve stroom benutten en later zelf gebruiken | Het prijsverschil is beperkt, en de verliezen kosten ongeveer 18 tot 22 % van de opgeslagen stroom |
| Minder injecteren bij negatieve prijzen | Nettarieven en heffingen zijn niet dynamisch |
| Avondverbruik verschuiven naar goedkopere uren | Zonder zonnepanelen mag de batterij niet injecteren |
| Aanvullend op zelfverbruik, vooral in de winter | Gezinnen met zonnepanelen zijn gemiddeld ongunstiger af. Je hebt een digitale meter en prijssturing nodig |
Voor wie het technisch wil weten
- Kwartierprijzen: de batterij moet 96 prijsniveaus per dag kunnen verwerken.
- Rendement en prijsverschil: bij 80 % rendement moet de prijs op het dure moment minstens 1,25 keer de laadprijs zijn om quitte te spelen (1 gedeeld door 0,8).
- Capaciteitstarief: wie 's nachts aan hoog vermogen uit het net laadt, kan zijn maandpiek en dus zijn capaciteitstarief verhogen. Kies een laadprofiel met laag vermogen. Zie Het capaciteitstarief en Capaciteitstarief en pieken.
Gids thuisbatterij · Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
13Capaciteitstarief en pieken
In het kort
Een thuisbatterij kan je maandpiek verlagen door in het piekkwartier stroom te leveren, zodat je minder van het net afneemt. Technisch is dat haalbaar en je hebt er weinig energie voor nodig.
Even herhalen: hoe het capaciteitstarief werkt
Het financiële voordeel is wel klein: ⏱ één kW lagere facturatiepiek is in 2026 ongeveer 49 tot 57 euro per jaar waard (excl. btw), en je moet die piek elke maand verlagen. Het capaciteitstarief is op zich dus geen reden om een thuisbatterij te kopen.
Een deel van je nettarief hangt af van je facturatiepiek. Dat is het gemiddelde van je hoogste kwartiervermogens (de maandpieken) van de voorbije 12 maanden. De kwartierpiek is je gemiddeld afnamevermogen over een kwartier. Alles over het tarief vind je in Het capaciteitstarief.
- ⏱ Het tarief in 2026 ligt per netgebied tussen 49,05 euro per kW per jaar (Limburg) en 57,10 euro (West), excl. btw. Antwerpen zit op 49,40 euro. Het gemiddelde is ca. 53,39 euro.
- ⏱ Je betaalt altijd minstens voor 2,5 kW. Een piek die al onder die drempel zit, kun je niet goedkoper krijgen.
- Injectiepieken tellen niet mee. Enkel afname telt. Een batterij die stroom naar het net stuurt, verlaagt je factuur dus niet.
- ⏱ Het gemiddelde Vlaamse gezin heeft een maandpiek van ongeveer 4,24 kW (Vlaamse Nutsregulator, november 2025).
- Gezinnen met sociaal tarief zijn vrijgesteld. Voor hen is piekafvlakking niet relevant.
Hoe een batterij een piek afvlakt
De Vlaamse overheid schrijft dat een thuisbatterij pieken kan opvangen en dat het vermogen (kW) bepaalt hoeveel pieken de batterij tegelijk kan afvlakken.
Wil je de piek in een kwartier met 2 kW verlagen, dan moet de batterij dat kwartier 2 kW extra leveren. De benodigde energie is 2 kW x 0,25 uur = 0,5 kWh. In de praktijkproef in Gent hielden de onderzoekers 0,5 kWh vrij (optimum 0,3 tot 0,8 kWh), genoeg om de piek met minstens 1 tot 2,5 kW te verlagen.
De beperking zit dus niet in de capaciteit maar in het vermogen van de batterij en in het tijdstip. De batterij moet op het juiste moment nog niet leeg zijn.
Wat zegt het onderzoek?
De praktijkproef in Gent (19 batterijen, 2024) kwam tot deze besluiten:
- Het netto voordeel van piekbeperking is "zeer beperkt tot zelfs negatief". De winst van een lagere piek wordt tenietgedaan door het verlies aan zelfverbruik, omdat die 0,5 kWh niet beschikbaar is om zonnestroom op te slaan.
- Een batterij die op zelfverbruik stuurt, vlakt al een deel van de pieken af. Voor het tarief volstaat het echter dat het één keer per maand mislukt. Gerichte sturing blijft dus nodig.
- Het capaciteitstarief is momenteel te laag om extra optimalisatie te rechtvaardigen. De onderzoekers benadrukken wel de maatschappelijke waarde van piekafvlakking, omdat het het net minder belast.
De proefgroep is klein en het rapport bevat inconsistenties. Gebruik het als praktijkindicatie en niet als bewijs voor jouw situatie.
Rekenvoorbeeld
Aannames (illustratief):
- Een gezin in het netgebied Antwerpen, tarief 49,40 euro per kW per jaar excl. btw.
- Een digitale meter en een maandpiek van 4,9 kW, elke maand.
- Een batterij met voldoende vermogen (aangenomen 3 kW) die elke maand het piekkwartier met 2 kW verlaagt.
Berekening:
- Zonder batterij: 4,9 x 49,40 = ca. 242 euro per jaar.
- Met batterij: 2,9 x 49,40 = ca. 143 euro per jaar.
- Besparing: 2 x 49,40 = ca. 99 euro per jaar excl. btw, op voorwaarde dat het elke maand lukt.
- Energie per piek: 2 kW x 0,25 u = 0,5 kWh.
- Zou de piek tot 2,5 kW dalen, dan is de maximale besparing 2,4 x 49,40 = ca. 119 euro per jaar. Onder die drempel valt niets meer te winnen.
- In het netgebied West (57,10 euro per kW) is dezelfde 2 kW goed voor ca. 114 euro per jaar.
Tegenover die ca. 100 euro staan het verlies aan zelfverbruikswaarde door de reserve en de investering. De CREG, de federale energieregulator, noemt ⏱ als richtwaarde circa 7.000 euro voor een batterij van 10 kWh; de MYNRG Check rekent met 250 euro per kWh geplaatst, dus 2.500 euro. Voor het capaciteitstarief rekent de MYNRG Check voorzichtig met 30 euro plus 5 euro per kWh batterijcapaciteit per jaar, met een maximum van 150 euro. Voor een batterij van 7 kWh is dat 30 + 7 x 5 = 65 euro per jaar, een bijkomend voordeel naast het extra zelfverbruik en het slim laden. Piekbeperking is dus een leuke bijkomstigheid, geen verdienmodel. Een batterij beoordeel je financieel vooral op zelfverbruik, zie Rendabiliteit in Vlaanderen.
Goed om te weten
- De batterij hoeft maar klein te zijn. 2 kW gedurende een kwartier is maar 0,5 kWh. Het probleem is vermogen en timing, niet capaciteit.
- Je moet het elke maand halen. Omdat het gemiddelde van 12 maanden telt, helpt één goede maand slechts voor 1/12. Eén mislukte maand knaagt aan de winst.
- Onder 2,5 kW win je niets. Wie al lage pieken heeft, haalt geen voordeel uit piekbeperking.
- Een batterij die 's nachts snel uit het net laadt, kan je piek verhogen. Afname telt, injectie niet. Laad je aan hoog vermogen op een goedkoop uur (zie Dynamisch tarief), dan kan dat precies je maandpiek zijn. Zet het laadvermogen laag.
- Zonnepanelen en piekverlaging overlappen weinig. Het tarief meet enkel afname, en zonnepanelen leveren overdag. Waar jouw pieken zitten, hangt van je gewoonten af. De Vlaamse Nutsregulator noemt dat de hoogste piek ontstaat wanneer veel zware apparaten tegelijk draaien.
- ⏱ Het tarief kan veranderen. Het tarief voor 2027 is nog niet bekend.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Een lagere facturatiepiek: ongeveer 49 tot 57 euro per kW per jaar excl. btw | Het voordeel moet elke maand opnieuw gehaald worden en weegt per maand maar voor 1/12 |
| Weinig energie nodig (0,5 kWh voor 2 kW in een kwartier) | Onder 2,5 kW win je niets |
| Maatschappelijk nuttig: minder belasting op het net | De reserve verlaagt je zelfverbruik, waardoor het netto voordeel "zeer beperkt tot zelfs negatief" is |
| Sturing is nodig om op het juiste moment te leveren. Een batterij die enkel op zonnestroom werkt, lost het piekprobleem niet op |
Voor wie het technisch wil weten
- Kwartiermeting: het tarief rekent op je gemiddeld afnamevermogen per kwartier. Bij een digitale meter is het piekmoment achteraf beschikbaar. Of de kwartieren vast of schuivend zijn, is niet bevestigd. Dat bepaalt hoe nauwkeurig de sturing moet zijn.
- Reactietijd: voor piekbeperking is de reactietijd van de sturing de kritische parameter. Of een bepaald systeem snel genoeg reageert, vraag je best na bij je installateur.
- Samenspel met dynamisch tarief: laden aan hoog vermogen op een goedkoop uur telt als afname, zie Dynamisch tarief.
- Laadpaal en warmtepomp: zwaar verbruikende toestellen bepalen vaak de piek. Een slim laadbeheer kan goedkoper zijn dan een batterij, zie Energiemanagementsysteem (EMS) en Laadpaal en capaciteitstarief.
Gids thuisbatterij · Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
14Veiligheid en plaatsing
In het kort
Een thuisbatterij met lithium-ioncellen is bij normaal gebruik veilig. Faalt ze toch, dan is de brand krachtig en moeilijk te blussen.
Wat de regels in België zeggen
Een Nederlands onderzoek rekent met een kans op een incident van ongeveer 1,4 op 10.000 per jaar bij een werkend beveiligingssysteem, tegenover ongeveer 2,3 op 100 zonder. Voor de plaatsing zijn in België geen specifieke wettelijke eisen gevonden. De batterij valt onder het AREI, het keuringsreglement voor elektrische installaties. Plaatsingsadvies komt van brandweerdeskundigen en van de fabrikant.
- Elektrische installatie: een thuisbatterij valt onder het AREI. Je binneninstallatie moet gekeurd worden door een erkend controleorganisme, en de periodieke controle gebeurt om de 25 jaar.
- Aanmelden bij Fluvius: Fluvius vraagt een melding van het opslagsysteem omwille van "operationele veiligheid en spanningskwaliteit". Dat gaat over het net en niet over brandveiligheid. Meld de batterij aan binnen 3 maanden na de AREI-keuring, zie Aanmelden bij Fluvius.
- Nieuwe keuring: plaats je enkel een batterij bij, dan is er geen nieuwe keuring nodig zolang de zekering niet wijzigt. Bij een krachtigere of extra omvormer is een keuring wel verplicht, zie AREI-keuring.
- Vergunning: voor stekkerbatterijen is geen vergunning nodig, behalve op beschermd erfgoed.
- Brandweer: het Nederlandse onderzoeksinstituut NIPV sprak drie brandweerexperten uit België en Duitsland. Die zeiden dat er in België geen specifieke eisen voor thuisbatterijen gelden en dat er geen lijst met installatiemaatregelen bestaat. Ze hadden weinig tot geen ervaring met batterijbranden. Vraag bij twijfel na bij de brandweer van je zone.
- Europese verordening: de batterijverordening (2023/1542) bepaalt in artikel 12 dat stationaire opslagsystemen veilig moeten zijn bij normaal gebruik, met documentatie over onder meer testen op thermische propagatie, overladen en kortsluiting. Het Europese onderzoekscentrum JRC wijst erop dat geen enkele norm alle testen uit de verordening dekt.
Hoe groot is het risico?
De cijfers komen uit een Nederlands onderzoek (NIPV, 2024) over lithium-ionbatterijen van 3 tot 20 kWh. De Belgische situatie is niet dezelfde, maar de fysica wel.
- Kans op falen per jaar: ca. 2,3 op 100 zonder veiligheidssysteem en ca. 1,4 op 10.000 met een werkend batterijbeheersysteem (BMS, zie Het batterijbeheersysteem (BMS)). Dat is ongeveer 1 op 43 tegenover 1 op 7.100.
- Vergeleken met een woning: de kans op brand in een woning zonder batterij is 0,13 tot 0,3 op 100 per jaar. Een batterij met veiligheidssysteem verhoogt de kans op een incident of woningbrand met ongeveer 10 %.
- Vergeleken met toestellen: vaatwasser of wasdroger 0,31 op 10.000, wasmachine 0,25 op 10.000, koelkast of diepvries 0,15 op 10.000 per jaar. Een batterij met BMS ligt dus ongeveer 4,5 keer hoger dan een vaatwasser (1,4 gedeeld door 0,31).
- Brandverloop: een brandvermogen van 0,8 tot 3,4 MW. Bij een batterij van een e-scooter kwam het tot een flashover (het plots ontvlammen van de hele ruimte) binnen één minuut, tegenover 3 tot 5 minuten bij een gewone woningbrand. Het persoonlijk risico voor bewoners is hoger dan bij een gewone woningbrand. Het risico op overslag naar buren is niet noemenswaardig hoger.
- Gassen: bij thermal runaway, een zelfversnellende oververhitting van een cel, komen onder meer waterstof en benzeen (explosiegevaar) en CO, HF en HCN (giftig) vrij. De brand kan na bestrijding opnieuw ontbranden.
Wat het NIPV aanbeveelt voor plaatsing
Dit zijn Nederlandse adviezen, geen norm.
- Plaats: buiten vluchtroutes en verblijfsruimtes, bij voorkeur op de begane grond, liefst buiten de woning in een van buitenaf bereikbare ruimte. Een aparte ruimte met detectie van thermal runaway brengt het risico op het niveau van een gewone woningbrand.
- Vrije ruimte: 0,5 m rondom en 1,5 m erboven vrij van brandbaar materiaal.
- Ventilatie: algemene ventilatie van 2 verversingen per uur. Een detectiegestuurde rookafvoer minstens 6 verversingen per uur.
- Detectie: een optische rookmelder in de ruimte.
- Ondergrond: een brandwerende, vloeistofdichte bak. Staal is beter dan aluminium, want aluminium smelt rond 660 °C.
- Onderhoud: minstens jaarlijks inspecteren en stof verwijderen.
- Cellen: getest volgens NEN-EN-IEC 62619:2022 of UL 9540A.
- Melding: een veiligheidssticker met contactgegevens, en de batterij melden aan de brandweer.
Stekkerbatterijen
Voor stekkerbatterijen (kleine batterijen die je in een stopcontact steekt) geeft de FOD Economie deze richtlijnen:
- Plaats het toestel op een droge, stofvrije, bereikbare plek, weg van brandbaar materiaal.
- Zorg voor ventilatie. Geen gesloten kasten, valse plafonds of valse vloeren. Vermijd gangen en slaapkamers.
- Geen verlengsnoeren. Bij een vaste installatie is een aparte kring verplicht vanaf 2.600 W.
- Vlaanderen.be vraagt het toestel rechtstreeks in een stopcontact van een aparte kring te steken, stevig bevestigd, en regelmatig te inspecteren.
Wat gebeurt er bij een incident?
Het NIPV analyseerde 8 incidenten (3 in Nederland, 5 in het buitenland): 6 in een garage, 1 in een woonkamer, 1 in een kelder. Er was rook en brand in alle 8 gevallen, explosie in 2 en herontsteking in 2. In zes gevallen werd de batterij na de eerste brandbeheersing naar buiten verplaatst.
- Als richtwaarde voor "stabiel" geldt: geen brandbare gassen en minder dan 50 °C gedurende 15 minuten.
- Uitschakelen via de meterkast maakt de batterij niet spanningsloos.
- Advies aan bewoners: ga naar buiten, sluit ramen en deuren en schakel, als dat veilig kan, de hoofdschakelaar, de batterijschakelaar en de zonnepanelen uit.
Verzekering
De beroepsvereniging van verzekeraars, Assuralia, zegt dat wijzigingen die de heropbouwwaarde van je woning veranderen, aan de brandverzekeraar gemeld moeten worden. Zonnepanelen vallen daaronder. Thuisbatterijen worden niet vermeld. Na renovatiewerken is een aanpassing van de verzekering niet verplicht, maar sterk aanbevolen om onderverzekering te vermijden. Er is geen Belgische bron gevonden die specifiek over thuisbatterijen gaat. Vraag het dus na bij je verzekeraar, en laat het schriftelijk bevestigen.
Rekenvoorbeeld
Een gezin wil een vaste batterij van 10 kWh plaatsen. Een checklist op basis van de bronnen:
- Niet in een vluchtroute of verblijfsruimte. Niet in een gang of slaapkamer.
- Droog, stofvrij, bereikbaar en geventileerd. Geen gesloten kast en geen valse vloer of plafond.
- 0,5 m vrij rondom en 1,5 m erboven. In een garage met stapels dozen, verf of een wagen is dat niet vanzelfsprekend.
- Een optische rookmelder en een veiligheidssticker met contactgegevens.
- Een brandwerende, vloeistofdichte bak onder het toestel.
- Vraag de installateur welke celnorm, welk BMS en welke plaatsingsvoorwaarden van de fabrikant gelden, en of die in de garantie staan.
- Verzekeraar vooraf inlichten.
- AREI-keuring laten uitvoeren waar vereist en de batterij aanmelden bij Fluvius.
De kans op een incident met BMS is 1,4 op 10.000 per jaar. Over 15 jaar is dat ca. 15 x 1,4 op 10.000 = 0,0021, ongeveer 0,2 %. Zonder veiligheidssysteem is het over 15 jaar ruim 30 % (15 x 2,3 op 100 = 0,345). Beide cijfers veronderstellen een constante kans. Het verschil toont waarom een werkend beveiligingssysteem de kern is.
Goed om te weten
- Het beveiligingssysteem maakt het verschil. Het is een factor van ongeveer 160 tussen 2,3 op 100 en 1,4 op 10.000.
- De brand kan terugkomen. In 2 van de 8 geanalyseerde incidenten was er herontsteking.
- Zes van de acht incidenten gebeurden in een garage. Een garage is niet automatisch veilig of onveilig, maar bevat vaak brandbaar materiaal.
- Of je je verzekeraar moet inlichten, staat nergens expliciet. Bel je verzekeraar en laat het bevestigen.
Voor- en nadelen van goede plaatsing
| Veiligheidsvoordelen | Aandachtspunten |
|---|---|
| Een brand blijft beperkt tot de ruimte en raakt geen vluchtroute | Geen Belgische wetgeving die plaatsing afdwingt. Je bent aangewezen op de fabrikant, de installateur en de brandweer |
| Detectie en ventilatie geven bewoners tijd | Een garage is vaak de meest praktische plek, maar bevat brandbaar materiaal |
| Verzekeraar en brandweer weten wat er staat | De verzekering is niet altijd duidelijk over batterijen |
Voor wie het technisch wil weten
- BMS: het bewaakt spanning, stroom en temperatuur van de cellen en schakelt af bij afwijkingen. De NIPV-faalkansen gelden voor een werkend BMS.
- Celnormen: het JRC noemt dat geen enkele norm alle testen van de verordening dekt.
- Netbeveiliging: de omvormer moet bij netuitval uitschakelen, zie Noodstroom. Dat staat los van de brandveiligheid van de cellen.
- Levensduur: Fluvius noemt het aantal laad- en ontlaadcycli als aandachtspunt.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- NIPV, Thuisbatterijen en brandveiligheid (10/12/2024)
- NIPV, Veiligheidsprincipes kleinschalige EOS'en (<20 kWh)
- NIPV, Incidentbestrijding lithium-ion thuisbatterijen (26/03/2026)
- FOD Economie, Plug & play-toestellen (19/01/2026)
- Fluvius, Opslagsysteem aanmelden
- Fluvius, Thuisbatterij plaatsen
- Vlaanderen.be, Stekkerzonnepanelen en stekkerbatterijen
- Assuralia, Moet ik mijn brandverzekeraar verwittigen als ik zonnepanelen plaats?
- Assuralia, Is het verplicht om na renovatiewerken je brandverzekering te laten aanpassen?
- Verordening (EU) 2023/1542 (geconsolideerde tekst)
- JRC, Rapport EUR 31823 EN (2024)
Gids thuisbatterij · Tot slot
?Veelgestelde vragen
Heb ik zonnepanelen nodig voor een thuisbatterij?
Zelfverbruik van zonnestroom bestaat alleen als je zonnepanelen hebt. Een batterij zonder panelen kan ook op het net laden, bijvoorbeeld bij een dynamisch contract. Dat is een ander verhaal, zie Rendabiliteit in Vlaanderen.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Moet ik mijn batterij aanmelden?
Ja, verplicht bij Fluvius via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Je stuurt een eendraadschema mee en, waar vereist, een AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Werkt de batterij bij een stroompanne?
Niet automatisch. Een gewone installatie valt bij een stroompanne uit, ook met batterij. Alleen met een noodstroomfunctie en een daarvoor voorziene aansluiting kan de batterij tijdens een panne stroom leveren. Meer in Noodstroom.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Wat is het verschil tussen capaciteit en vermogen?
Capaciteit in kWh is het reservoir. Vermogen in kW is hoeveel stroom je op een bepaald moment kunt afnemen. Meer uitleg vind je in De juiste capaciteit.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Waarom meet mijn digitale meter soms kleine waarden terwijl de batterij actief is?
Fluvius beschrijft dat als een gevolg van de werking van de batterij. Het is op zich geen fout.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Wat is een hybride omvormer?
Een omvormer die zowel de zonnepanelen als de batterij bedient. Zie Hybride omvormer.
Uit hoofdstuk 1: Hoe een thuisbatterij werkt
Is er nog een premie voor een thuisbatterij in Vlaanderen?
⏱ Nee. De Vlaamse premie is stopgezet en het loket is sinds 1 juli 2026 definitief gesloten. Vraag bij je gemeente na of er een lokale premie bestaat.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Welke btw betaal ik op een thuisbatterij?
⏱ 6 % bij een privéwoning ouder dan 10 jaar, als één aannemer levert én plaatst. Anders 21 %, net als bij zonnepanelen.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Wat is de terugverdientijd van een thuisbatterij?
Of een thuisbatterij zich terugverdient, hangt sterk af van de prijs per kWh, je verbruik, een dynamisch contract en de sturing. Daarom lopen de schattingen ver uiteen. De MYNRG Check rekent het uit voor jouw situatie.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Loont een batterij door het capaciteitstarief?
Op zich weinig. De praktijkproef in Gent vond geen of nauwelijks positief effect op de terugverdientijd. De MYNRG Check telt 65 euro per jaar mee voor een batterij van 7 kWh.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Is een dynamisch contract met batterij de oplossing?
Het kan helpen: de MYNRG Check rekent met 25 euro per kWh batterijcapaciteit per jaar, dus 175 euro voor 7 kWh. De Vlaamse studie vond in de meetdata wel geen duidelijk batterij-effect en huishoudens met zonnepanelen komen gemiddeld minder gunstig uit.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Wat is goedkoper: een batterij of verbruik verschuiven?
Verbruik verschuiven kost niets en haalt ongeveer de helft van het voordeel dat een batterij kan geven.
Uit hoofdstuk 2: Rendabiliteit in Vlaanderen
Hoeveel kWh heb ik nodig?
Als vuistregel 1 tot 1,5 kWh per kWp zonnepanelen. Toets dat aan je avond- en nachtverbruik. De MYNRG Check zet de batterij op ongeveer 70 % van je dagverbruik (5 tot 20 kWh).
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Wat is het verschil tussen kW en kWh?
kWh is de opslag, het reservoir. kW is hoeveel stroom de batterij op één moment kan leveren.
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Is nominale capaciteit gelijk aan bruikbare capaciteit?
Nee. Een batterij houdt altijd een deel achter. In de praktijkproef in Gent was dat 10 %.
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Is een grotere batterij altijd beter?
Niet noodzakelijk. Ze moet in de zomer gevuld raken en in de winter is er weinig overschot.
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Kan ik zomerstroom bewaren voor de winter?
Nee. De opslag helpt je hooguit een of enkele dagen.
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Heb ik een grotere batterij nodig met een warmtepomp of elektrische wagen?
Een warmtepomp verschuift verbruik naar de winter, wanneer de zon weinig levert. Een grotere batterij lost dat niet op. Een wagen met een grote batterij kan zelf als buffer dienen, wat een thuisbatterij volgens een consumentenonderzoek twijfelachtig maakt.
Uit hoofdstuk 3: De juiste capaciteit
Is LFP veiliger dan NMC?
In labotests verloopt een runaway bij LFP milder, met lagere piektemperatuur en minder gas. Het afgas is wel giftig en heeft een lage ontvlambaarheidsgrens. Geen enkel lithium-iontype is niet-brandbaar.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Welke chemie zit er in mijn batterij?
Vraag het aan je installateur en controleer het label. De chemie moet op het label staan en vanaf 18 februari 2027 ook in het batterijpaspoort.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Is LFP altijd langer houdbaar?
Op papier wel, in de netopslagstudie: 16 tegenover 13 jaar kalenderlevensduur. In de Duitse veldmeting bij woningen lag het verschil binnen de spreiding tussen systemen.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Is NMC nog zinvol voor thuis?
Het wordt nog gebruikt, maar het aandeel in nieuwe thuisbatterijen is sterk gedaald (Duitsland: 12 % in 2022). Voor een specifiek product telt wat op het label staat.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Is LFP beter in de winter?
Het IEA noemt NMC beter bij koude. Bij lage temperatuur kan het batterijbeheersysteem het laden beperken (zie Het batterijbeheersysteem (BMS) en Veiligheid en plaatsing). Een opstelling binnenshuis lost veel op.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Is de chemie het enige dat telt voor brandrisico?
Nee. Bij grote batterijparken had de meerderheid van de incidenten te maken met integratie en werking. Cellen waren bij de gevallen met bekende oorzaak in 11 % de oorzaak.
Uit hoofdstuk 4: Batterijchemie: LFP of NMC
Wat is het verschil tussen een laag- en een hoogspanningsbatterij?
Vooral de spanning: ongeveer 48 V (51,2 V) tegenover enkele honderden volt. Daarmee verandert de stroom bij hetzelfde vermogen sterk.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Is een hoogspanningsbatterij gevaarlijker?
Boven 120 V gelijkspanning gelden strengere beschermingsmaatregelen volgens het AREI. Er is geen bron gevonden die een van beide types veiliger noemt. Het gaat om een correcte installatie en keuring.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Welke batterij heeft het beste rendement?
Het batterijrendement lag bij 12 geteste systemen tussen 87,9 % en 97,1 %, zonder systematische vergelijking tussen laag- en hoogspanning. Het omvormerrendement is volgens de HTW gunstiger bij hoge batterijspanning.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Kan ik een laagspanningsbatterij met een hybride omvormer combineren?
Alleen als de omvormer dat ondersteunt. Controleer de compatibiliteitslijst van de fabrikant, zie AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Heb ik een dikkere kabel nodig bij laagspanning?
Ja. De stroom is bijna acht keer hoger bij hetzelfde vermogen (51,2 V tegenover 400 V). De installateur bepaalt de doorsnede volgens de normen.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Moet ik mijn batterij laten keuren?
Een thuisbatterij meld je aan bij Fluvius met een geldige AREI-keuring, zie Hoe een thuisbatterij werkt, Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 5: Laagspanning of hoogspanning
Wat is een BMS?
De elektronica die de cellen bewaakt, beveiligt en in evenwicht houdt, het laadniveau en de gezondheid schat en met de omvormer praat.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Kan ik de gegevens van mijn BMS uitlezen?
Volgens artikel 14 van de Europese batterijverordening heb je recht op leestoegang tot de gezondheidsgegevens van een stationaire batterij. Hoe dat in de praktijk gebeurt, verschilt per fabrikant. Vraag het na bij je installateur.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Verbruikt een BMS stroom?
Ja, tot 37 W volgens de HTW Berlin. Het totale standby-verbruik van 12 geteste systemen lag tussen 4 en 64 W.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Wat gebeurt er als het BMS uitvalt?
Een ontwerpeis uit de Duitse veiligheidsrichtlijn is dat het systeem dan naar een veilige toestand gaat. Dat is geen automatische garantie voor elk product.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Waarom is balanceren nodig?
Cellen in serie verschillen in capaciteit en spanning. Zonder balancering wordt de zwakste cel overladen of overontlaadt ze.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Kan een BMS een brand voorkomen?
Het beperkt risico's als overladen, overontladen en oververhitting. Interne celdefecten kan het niet wegnemen, zie Veiligheid en plaatsing.
Uit hoofdstuk 6: Het batterijbeheersysteem (BMS)
Wat is het verschil tussen SoC en SoH?
SoC is hoe vol de batterij nu is. SoH is hoe gezond ze is ten opzichte van nieuw.
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Wat is DoD?
Het deel van de nominale capaciteit dat bruikbaar is of dat per cyclus wordt ontladen. Op datasheets is het meestal het bruikbare venster, bijvoorbeeld 90 %.
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Hoe weet ik hoeveel capaciteit mijn batterij nog heeft?
Via de SoH in de app, wat een schatting is, of via een capaciteitstest door de installateur. Volgens de Europese verordening moet het BMS de gegevens bijhouden en heb je leestoegang, zie Het batterijbeheersysteem (BMS).
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Wat is een goede SoH na 10 jaar?
Garanties zeggen vaak 80 %. De HTW noemt voor de Duitse markt een bereik van 60 tot 85 %.
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Is bruikbare capaciteit hetzelfde als nominale capaciteit?
Nee. Vraag altijd beide, samen met het maximale vermogen, zie De juiste capaciteit.
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Waarom wijkt het gemeten getal af van het datasheet?
Door reserves, instellingen van de omvormer en toleranties. Bij de HTW-test was dat -7 tot +8 procentpunt.
Uit hoofdstuk 7: SoC, SoH en DoD
Hoelang gaat een thuisbatterij mee?
In een veldmeting bij Duitse woningen verloren de systemen gemiddeld 2 tot 3 procentpunt capaciteit per jaar en bereikten de eerste na 7 jaar 80 %. Fabrikanten garanderen meestal 10 jaar.
Uit hoofdstuk 8: Levensduur en garantie
Wat is een cyclus?
Eén volledige laad- en ontlaadronde. Twee halve rondes tellen samen als één equivalente volledige cyclus.
Uit hoofdstuk 8: Levensduur en garantie
Wat betekent 80 % restcapaciteit in de garantie?
Dat de batterij na de garantieperiode minstens 80 % van de nominale of bruikbare capaciteit moet behouden. Vraag na welke van de twee bedoeld wordt.
Uit hoofdstuk 8: Levensduur en garantie
Wat is een doorvoerlimiet?
Het maximum aan energie dat de batterij binnen de garantie mag afgeven, bijvoorbeeld 26 MWh voor 10 kWh in 10 jaar. Overschrijd je dat vroeger, dan eindigt de prestatiegarantie.
Uit hoofdstuk 8: Levensduur en garantie
Beïnvloedt de plaats van de batterij de levensduur?
Ja. Temperatuur is een grote factor, zie Veiligheid en plaatsing.
Uit hoofdstuk 8: Levensduur en garantie
Is DC-gekoppeld altijd efficiënter?
Nee. Het voordeel treedt enkel op bij batterijspanningen van enkele honderden volt, en het verschil tussen goede en slechte systemen is groter dan het verschil tussen de types.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Kan ik een batterij aan mijn bestaande zonnepanelen koppelen?
Ja, meestal als AC-gekoppelde batterij met eigen omvormer. Een hybride omvormer vervangt de bestaande paneelomvormer. Zie Bijplaatsen bij bestaande panelen.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Moet ik mijn omvormer vervangen?
Niet voor een AC-gekoppelde batterij. Fluvius noemt het vervangen van een omvormer van ongeveer 10 jaar door een hybride omvormer wel voordelig.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Heb ik een nieuwe keuring nodig?
Bij een AC-gekoppelde batterij met eigen omvormer wel, want het is een extra omvormer. Een batterij op een bestaande hybride omvormer vraagt geen nieuwe keuring zolang de zekering niet wijzigt.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Moet ik de batterij aanmelden?
Ja, via Mijn Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Werkt mijn batterij bij een stroompanne?
Dat hangt af van de noodstroomfunctie, niet van het koppelingstype. Zie Noodstroom.
Uit hoofdstuk 9: AC- of DC-gekoppeld
Kan ik een batterij bijplaatsen zonder mijn omvormer te vervangen?
Ja, met een aparte batterij en eigen omvormer. Dat is een extra omvormer en dus een nieuwe installatie voor keuring en aanmelding.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Verlies ik mijn groenestroomcertificaten?
Nee, niet door een batterij toe te voegen. Er gelden wel extra regels, zoals een bidirectionele teller.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Moet ik mijn batterij laten keuren?
Bij een AC-gekoppelde batterij met eigen omvormer wel, want het is een extra omvormer. Bij een batterij op een bestaande hybride omvormer niet, zolang de zekering in de zekeringkast niet wijzigt. Een krachtigere omvormer vraagt wel een keuring.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Hoe meld ik de batterij aan?
Via Mijn Fluvius, met een eendraadschema en, waar vereist, een keuring. Doe dat binnen 3 maanden na de keuring.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Is een oude omvormer een probleem?
Bij een omvormer van ongeveer 10 jaar vindt Fluvius het voordelig om hem bij het plaatsen van de batterij door een hybride te vervangen.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Mag ik extra zonnepanelen bijplaatsen bij mijn installatie met certificaten?
Nee. Nieuwe panelen komen op een aparte omvormer als nieuwe installatie.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Welk btw-tarief geldt er?
⏱ 6 % bij een privéwoning ouder dan 10 jaar als één aannemer levert én plaatst, anders 21 %.
Uit hoofdstuk 10: Bijplaatsen bij bestaande panelen
Werkt mijn thuisbatterij bij een stroompanne?
Niet automatisch. Alleen met een noodstroomfunctie en een daarvoor voorziene aansluiting.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Waarom schakelen mijn zonnepanelen uit bij een panne?
Uit veiligheid: de omvormer moet uitschakelen zodra er geen netspanning is, zodat herstellers geen spanning aantreffen.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Kan de hele woning blijven werken?
Ja, met een omvormer die in eilandwerking kan draaien en een conforme omschakelaar. Anders blijven enkel de verbruikers op de back-up-uitgang gevoed.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Moet ik iets aanmelden of laten keuren?
De batterij meld je aan bij Fluvius, binnen 3 maanden na de keuring. Een krachtigere of extra omvormer vraagt een nieuwe keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Heeft mijn stekkerbatterij noodstroom?
Zeven van de acht geteste toestellen hadden een off-grid functie met stopcontacten op het toestel.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Mag ik een generator op mijn installatie aansluiten?
Alleen correct omgeschakeld en met enkel gekozen toestellen. Een generator die parallel met het net kan draaien, moet gemeld worden.
Uit hoofdstuk 11: Noodstroom
Heb ik een batterij nodig voor een dynamisch contract?
Nee. Een dynamisch contract werkt ook zonder batterij. Je kunt je verbruik verschuiven, zie Verbruik verschuiven.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Kan mijn batterij stroom aan het net verkopen op dure uren?
Zonder zonnepanelen niet. Met zonnepanelen is de injectie begrensd op het AC-vermogen van de panelen.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Loont een batterij met dynamisch contract?
De analyse van EnergieID en VEKA vindt geen robuust batterij-effect. De volledige afweging staat in Rendabiliteit in Vlaanderen.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Betaal ik nog nettarieven als ik 's nachts laad?
Ja. Nettarieven en heffingen zijn niet dynamisch.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Heb ik een digitale meter nodig?
Ja, met meetregime 3. Daarvoor geef je zelf toestemming via Fluvius.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Wat gebeurt er met mijn capaciteitstarief?
Een batterij die snel uit het net laadt, kan je maandpiek verhogen. Zie Capaciteitstarief en pieken.
Uit hoofdstuk 12: Dynamisch tarief
Kan een batterij mijn capaciteitstarief verlagen?
Ja, als ze in het piekkwartier stroom levert. Het voordeel is klein: 49 tot 57 euro per kW per jaar excl. btw.
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Hoeveel batterij heb ik nodig voor piekafvlakking?
Weinig energie, maar voldoende vermogen. Voor 2 kW in een kwartier is 0,5 kWh genoeg.
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Loont het?
Volgens de praktijkproef in Gent is het netto voordeel van piekbeperking "zeer beperkt tot zelfs negatief". Zie Rendabiliteit in Vlaanderen.
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Wat als mijn piek al onder 2,5 kW ligt?
Dan betaal je toch voor 2,5 kW en is er niets te winnen.
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Is een slimme laadpaal een beter alternatief?
Mogelijk, omdat de laadpaal vaak de grootste piek veroorzaakt. Zie Laadpaal en capaciteitstarief en Energiemanagementsysteem (EMS).
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Moet ik mijn batterij aanmelden voor piekafvlakking?
Het aanmelden volgt de gewone regels voor opslagsystemen, zie Aanmelden bij Fluvius.
Uit hoofdstuk 13: Capaciteitstarief en pieken
Kan een thuisbatterij ontploffen of in brand vliegen?
Ja, het kan. Volgens het Nederlandse NIPV is de kans klein bij een werkend BMS (ca. 1,4 op 10.000 per jaar) en groter zonder (ca. 2,3 op 100).
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Mag ik een thuisbatterij in mijn garage plaatsen?
Er is geen specifieke Belgische regel gevonden. Het NIPV adviseert buiten vluchtroutes en liefst op de begane grond, met 0,5 m vrij rondom en 1,5 m erboven.
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Mag ik de batterij in de slaapkamer of gang zetten?
De FOD Economie raadt dat af voor stekkerbatterijen.
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Moet ik mijn brandverzekeraar verwittigen?
Wijzigingen die de heropbouwwaarde veranderen, moeten gemeld worden. Voor batterijen is er geen specifieke vermelding. Bel je verzekeraar.
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Wat als er brand uitbreekt?
Ga naar buiten, sluit ramen en deuren en bel de brandweer. Schakel, als dat veilig kan, de hoofdschakelaar en de batterijschakelaar uit. De batterij blijft onder spanning.
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Hoe vaak moet ik de batterij laten nakijken?
Het NIPV adviseert minstens jaarlijks een inspectie. Belgische wetgeving schrijft dat niet voor. De AREI-controle gebeurt om de 25 jaar.
Uit hoofdstuk 14: Veiligheid en plaatsing
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids thuisbatterij · Tot slot
!Wist je dat?
- De allereerste batterij, uit 1800, was een stapel schijfjes zink en zilver met daartussen lappen doordrenkt met zout water.
- In 1859 bouwde de Fransman Gaston Planté de eerste herlaadbare batterij: twee opgerolde loden platen in verdund zwavelzuur. Verbeterd zit ze nog altijd in auto's.
- De lithiumbatterij vindt haar oorsprong in de oliecrisis van de jaren 1970, toen onderzoekers energie zochten zonder fossiele brandstoffen.
- De eerste commercieel bruikbare lithium-ionbatterij dateert van 1985. Haar uitvinders kregen er in 2019 de Nobelprijs voor.
- Een lithium-ioncel kostte in 1991 ongeveer 9.200 dollar per kWh. Drieëndertig jaar later nog maar 78 dollar: meer dan 99 procent goedkoper.
- In 2023 was lithiumijzerfosfaat (LFP) goed voor ongeveer 80 procent van de nieuwe batterijopslag in de wereld.
- In 2023 kwam er wereldwijd meer dan 40 gigawatt aan batterijopslag bij op het stroomnet, het dubbele van het jaar ervoor.
- Europa legt vast dat uit afgedankte batterijen eind 2027 minstens de helft van het lithium teruggewonnen moet worden, en eind 2031 80 procent.
- Vlaanderen telt intussen meer dan 185.000 thuisbatterijen die bij Fluvius zijn aangemeld.
- In 1980 toonde John Goodenough aan dat een lithiumbatterij met kobaltoxide tot vier volt kan leveren, veel meer dan eerdere ontwerpen.
Laatst gecontroleerd op 9 oktober 2026. ⏱ markeert informatie die kan veranderen.