Hoofdstukken van deze gids
Slim sturen Gids · 12 hoofdstukkenDeel 1 · Meter en gegevens
Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
- 4Energiemanagementsysteem (EMS)
- 5Zelfverbruik verhogen
- 6Verbruik verschuiven
- 7Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
- 8Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Deel 3 · Dynamische prijzen
- 9Dynamisch energiecontract
- 10Voor wie een dynamisch tarief loont
- 11Negatieve prijzen en injectie beperken
Deel 4 · Veiligheid
Tot slot
Gids
Slim sturen
Met een digitale meter kun je zien wanneer je stroom verbruikt en kun je toestellen laten werken op de momenten dat het je iets oplevert: als je zonnepanelen produceren, als de stroomprijs laag is of als je maandpiek laag blijft. Dat gaat van een toestel op de middag laten draaien tot een energiemanagementsysteem dat een laadpaal, boiler of batterij automatisch stuurt.
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids slim sturen · Deel 1 · Meter en gegevens
1De digitale meter
In het kort
Een digitale meter is een elektronische meter die je meterstanden automatisch naar Fluvius doorstuurt, je verbruik per kwartier kan meten en een gebruikerspoort (de P1-poort) heeft waarop je apps en sturingen aansluit. De plaatsing is gratis en je kunt ze niet weigeren.
Wat doet een digitale meter?
⏱ In Vlaanderen moet elke woning er uiterlijk in juli 2029 een hebben. Je factuur blijft gebaseerd op het verschil tussen meterstanden, en je kwartierwaarden worden enkel met jouw toestemming gedeeld met je leverancier.
Deze pagina beschrijft de situatie in Vlaanderen, met Fluvius als netbeheerder.
- Hij vervangt de klassieke meter voor elektriciteit en gas en stuurt de meterstanden automatisch naar de netbeheerder.
- Hij telt afname (stroom van het net) en injectie (stroom naar het net, bijvoorbeeld van zonnepanelen) apart, elk in kWh.
- Hij kan je verbruik per kwartier meten. Een kwartierwaarde is de hoeveelheid energie in één blok van 15 minuten. Die waarden zijn de basis voor het capaciteitstarief (Het capaciteitstarief), een dynamisch energiecontract (Dynamisch energiecontract), energiedelen (Energiedelen) en flexibiliteitsdiensten.
- Hij stuurt zijn gegevens versleuteld via het mobiele netwerk.
- Er bestaan twee generaties. Fluvius kondigde in oktober 2023 aan dat de tweede generatie volgde.
Wat kost het?
- De installatie is gratis. De kost van de meter zelf zit in de netwerktarieven.
- Je plaatsing vervroegen via Mijn Fluvius (het klantenportaal van Fluvius) is sinds 1 januari 2023 ook gratis.
- Blijkt na controle dat een probleem niet aan de meter ligt, dan rekent Fluvius een verplaatsingskost aan.
Wanneer krijg je een digitale meter? ⏱
Fluvius plaatst de meters straat per straat en wijk per wijk en bepaalt de volgorde zelf. Sinds 1 juli 2019 plaatst Fluvius enkel nog digitale meters. Het doel is 100 % tegen juli 2029.
Op 1 december 2025 meldde Fluvius dat 80 % van de Vlaamse woningen, appartementen en kleine bedrijven er al een had voor elektriciteit en gas. Dat zijn 2,95 miljoen elektriciteitsmeters. Bij eigenaars van zonnepanelen was dat 89 %. De resterende meters (ongeveer 1,25 miljoen voor elektriciteit en gas samen) volgen vanaf begin 2026, gespreid tot medio 2029.
Je eigen planning vind je met de planningschecker op de website van Fluvius. Je hebt daarvoor de EAN-code van je elektriciteitsmeter nodig (die staat op je elektriciteitsfactuur). Je gasmeter wordt tegelijk vervangen. Is je gemeente nog niet aan de beurt, dan kun je de plaatsing vervroegen.
Zonnepanelen
- ⏱ Meld je nieuwe zonnepanelen aan (zie Aanmelden bij Fluvius), dan plaatst Fluvius binnen 90 dagen een digitale meter. Dat geldt ook bij een uitbreiding, tenzij je al een digitale meter hebt.
- Bestaande installaties van vóór 2021 krijgen ook een digitale meter. Vanaf 2025 is dat wettelijk verplicht. Bij panelen die bijna 15 jaar in gebruik zijn, komt de meter vóór die 15 jaar vol zijn. Na een uitnodiging kun je ze niet meer weigeren.
- Wat dit betekent voor een terugdraaiende teller, lees je in Van terugdraaiende teller naar digitale meter.
Kun je de digitale meter weigeren?
Nee. De digitale meter is verplicht in de EU en in Vlaanderen. Bij weigering kan Fluvius een juridische procedure starten, met mogelijk kosten voor jou. Terug naar een klassieke meter kan niet, want die worden niet meer geplaatst.
Wat je wel kunt doen: - de plaatsing vervroegen of net afwachten tot je aan de beurt bent; - ⏱ bij een exclusief nachttarief is uitstel tot 1 januari 2028 mogelijk; - wie liever geen draadloze meter wil, kan een bekabelde meter met externe antenne aanvragen.
Wat zie je zelf?
- Op het display lees je de meterstanden en de poortstatus af.
- In Mijn Fluvius zie je je verbruikshistoriek tot en met de vorige dag, en welke gegevens je met wie deelt.
- Je hoeft je meterstanden niet meer door te geven. Er komt geen meteropnemer meer langs.
Kwartierwaarden: wie ziet ze? ⏱
Fluvius deelt je kwartierwaarden niet met je energieleverancier of dienstverlener zonder jouw toestemming. Voor een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract) geef je die toestemming. Dat heet meetregime 3: je geeft zelf toestemming via Fluvius, en de netbeheerder stuurt je kwartierwaarden dan door voor je factuur. Een energiedienstverlener krijgt je gegevens via een mandaat, een machtiging van jou.
Vanaf 2026 leest Fluvius de kwartierwaarden voor elektriciteit standaard uit. Uitlezen door Fluvius is iets anders dan delen met een leverancier. Je kunt de uitlezing ook zelf activeren. Een historiek wordt pas bijgehouden vanaf de activatie. Je blijft eigenaar van je gegevens: de wet bepaalt wie ze mag gebruiken (bijvoorbeeld voor je energiefactuur of het netbeheer), voor al het andere is jouw uitdrukkelijke toestemming nodig.
De P1-poort in het kort
Alle digitale meters hebben een P1-poort. Daarop sluit je apps en sturingen aan. Je moet de poort eerst laten activeren. Alles daarover staat in De P1-poort.
Wat als de meter geen verbinding heeft?
Je gegevens blijven veilig in de meter bewaard en je verbruik wordt gewoon geregistreerd. Ze geraken alleen niet automatisch tot bij Fluvius en je leverancier. Je kunt je standen van het display doorgeven. Zonder verbinding zie je je verbruik niet in Mijn Fluvius en kun je geen maandelijkse facturatie of energiedelen kiezen.
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent met 7 zonnepanelen van 460 Wp (3,22 kWp) en een digitale meter, zonder dynamisch contract. De getallen zijn gekozen om te illustreren, het zijn geen meetgegevens.
- Een kwartierwaarde is energie in kWh over 15 minuten. Het gemiddeld vermogen in dat kwartier is de kwartierwaarde × 4, want 15 minuten is een vierde van een uur.
| Kwartier | Wat gebeurt er | Meter registreert | Gemiddeld vermogen |
|---|---|---|---|
| 14.00 tot 14.15 | panelen leveren 0,75 kWh, het huis gebruikt 0,25 kWh | injectie 0,50 kWh | 2,0 kW naar het net |
| 19.00 tot 19.15 | koken, vaatwasser en verwarming samen: 1,10 kWh uit het net | afname 1,10 kWh | 4,4 kW van het net |
De meter zet afname en injectie in aparte tellers. Voor het capaciteitstarief telt enkel het afnamekwartier van 4,4 kW mee, injectie niet (zie Het capaciteitstarief). Op de jaarfactuur telt niet dit kwartier, maar het verschil tussen de meterstanden aan het begin en het einde van de periode. Wil het gezin dagelijks zien wanneer het zijn hoogste kwartier haalt, dan activeert het de uitlezing van de kwartierwaarden in Mijn Fluvius en kijkt het er de dag nadien.
Goed om te weten
- Je factuur komt niet uit je kwartierwaarden. Ook al meet de meter per kwartier, de afrekening gebruikt het verschil tussen de meterstanden. Kwartierwaarden doen er financieel pas toe bij het capaciteitstarief (Het capaciteitstarief) of een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract).
- Je leverancier ziet je kwartierwaarden niet zomaar. Ook niet nu ze vanaf 2026 standaard worden uitgelezen.
- De historiek begint pas bij activatie. Wil je later per kwartier kunnen terugkijken, laat de uitlezing dan nu aanstaan.
- Een meter zonder mobiel bereik verliest niets, maar mist wel functies. De gegevens blijven in de meter, maar maandelijkse facturatie, energiedelen en je overzicht in Mijn Fluvius vallen weg.
- Gas en water praten via je elektriciteitsmeter. Hun gegevens komen om de 5 minuten via de P1-poort, terwijl elektriciteit elke seconde wordt uitgestuurd.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Geen meterstanden meer doorgeven, geen meteropnemer | Je kunt de plaatsing niet weigeren |
| Inzicht in je verbruik, tot per kwartier | Je betaalt het capaciteitstarief op basis van je maandpiek (Het capaciteitstarief) |
| Voorwaarde voor een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract), energiedelen (Energiedelen) en maandelijkse facturen op basis van werkelijk verbruik | Zonder mobiel netwerk valt een deel van de functies weg |
| P1-poort voor apps en sturingen (De P1-poort, Energiemanagementsysteem (EMS)) | Je moet bewust kiezen of je kwartierwaarden deelt |
| Gratis plaatsing | Een geactiveerde poort leest elke aangesloten toepassing volledig uit; jij beslist wie toegang krijgt (Cyberveiligheid) |
Voor wie het technisch wil weten
- De eerste generatie meters volgt de specificatie voor een "Smart Metering System", de tweede een "Digital Metering System" (versie 2.1.1). De P1-aansluiting is een RJ12-connector achter een afdekklepje.
- De gegevensstroom van de poort bevat onder meer de tellerstanden voor afname en injectie in kWh (twee tarieven), het vermogen, de spanning en de stroom per fase, de maandpiek en de maandpieken van de voorbije 13 maanden. De volledige lijst staat in De P1-poort.
- De specificatie voorziet ook tot acht submeters (gas, water en andere) via een bus voor meters.
- Meetregime 3 betekent dat de netbeheerder je kwartierwaarden met jouw toestemming aan je leverancier doorgeeft voor je factuur.
Bronnen bij dit hoofdstuk
Gids slim sturen · Deel 1 · Meter en gegevens
2De P1-poort
In het kort
De P1-poort is de gebruikerspoort van je digitale meter (zie De digitale meter). Via die poort stuurt de meter elke seconde je verbruik, je vermogen en enkele kwaliteitsgegevens uit.
Wat is de P1-poort?
Gas- en watergegevens volgen om de 5 minuten. ⏱ Je laat de poort eerst activeren via Mijn Fluvius, wat tot 72 uur kan duren, en je beslist zelf welke apps of sturingen ze mogen uitlezen.
- Alle digitale meters hebben een P1-poort. Bij sommige meters zit ze onder het geelgroene klepje, bij andere onder een uitsparing.
- Je sluit er slimme toepassingen op aan, zoals een app of een slimme thermostaat.
- Meters met twee gebruikerspoorten hebben een P1- en een GP-poort. Een P1-toepassing hoort in de P1-poort.
- De poort geeft je op een gestandaardiseerde manier toegang tot verbruiks- en statusinformatie van de elektriciteitsmeter en van aangesloten gas- en watermeters, voor afname en injectie.
Wat komt er uit de poort?
- Elektriciteit: elke seconde je verbruik (kWh), je actief vermogen (kW) en enkele kwaliteitsgegevens.
- Gas en water: om de 5 minuten, via de P1-poort van je elektriciteitsmeter.
De gegevensstroom (het "telegram") van de tweede generatie meters bevat onder meer: - de tellerstanden voor afname en injectie in kWh, voor twee tarieven; - het totale vermogen voor afname en injectie in kW; - het vermogen, de spanning en de stroom per fase; - het huidige gemiddelde vermogen, de maandpiek van de lopende maand en de maandpieken van de laatste 13 maanden; - de identificatie van de meter (EAN-code); - tot acht submeters (gas, water en andere) via een bus voor meters.
Een poort activeren of deactiveren
- Dien een aanvraag in via mijn.fluvius.be/poortbeheer.
- Houd een recente elektriciteitsfactuur, je rijksregisternummer en je identiteitskaart of een digitale identiteitsapp bij de hand. De gegevens moeten overeenkomen met je energiecontract.
- Wacht op de activatie. Bij een nieuwe digitale meter kan het tot 72 uur duren voor de meter in het systeem van Fluvius geregistreerd staat. Bij een pas geplaatste meter wacht je enkele dagen.
- Controleer op het display: een driehoekje boven "P1" (meter met één poort) of boven "GP" (meter met twee poorten) toont dat de poort actief is.
- Lukt de activatie niet op afstand, dan neemt Fluvius na de 72 uur contact op om de poort ter plaatse te activeren.
Wat kun je aansluiten?
- Apps op je smartphone of tablet, gratis of betalend, die je verbruik tonen.
- Een slimme thermostaat.
- Een energiemanagementsysteem (EMS) dat toestellen aanstuurt. Zie Energiemanagementsysteem (EMS).
- ⏱ Sinds 15 oktober 2025 mag de P1-poort ook gebruikt worden voor het vermogensbeheer van kleine batterijsystemen (zie hieronder).
Een overzicht van apps en sturingen vind je op de website "Maak je meter slim" van de Vlaamse overheid en Fluvius. Meer over apps in Energiedata en monitoring.
P1 voor thuisbatterijen sinds 15 oktober 2025 ⏱
Voor kleine installaties met een batterij vragen de netvoorschriften (technisch voorschrift C10/11 van Synergrid, de federatie van netbeheerders) een vermogensbeheersysteem: een systeem dat het vermogen dat je batterij op het net zet, onder controle houdt. Tot oktober 2025 gebeurde de meting daarvoor met een aparte sensor in de verdeelkast.
De Vlaamse Nutsregulator (VREG) keurde op 6 oktober 2025 een wijziging goed die de P1-poort als alternatief voor die sensor toelaat. Ze trad in werking op 15 oktober 2025. Het gaat om kleine installaties. Heb je een grotere installatie, vraag dan na bij je installateur en Fluvius wat voor jou geldt. Er komt ook nog een volledige herziening van het voorschrift. Meer over de netvoorschriften in Netvoorschriften C10/11 en C10/26, en over een batterij bijplaatsen in Bijplaatsen bij bestaande panelen.
Wie heeft toegang en wie is verantwoordelijk?
- Je blijft eigenaar van de gegevens uit je digitale meter, ook die uit de gebruikerspoort. Jij kiest of je de poort activeert en wie toegang krijgt.
- Alle toepassingen die op een geactiveerde poort zijn aangesloten, kunnen de beschikbare data uitlezen. Jij bent verantwoordelijk voor die toegang. Kies dus bewust wat je aansluit (zie Cyberveiligheid).
- De P1-lijnen zijn galvanisch gescheiden van het elektriciteitsnet, dus elektrisch van elkaar afgescheiden.
- De netbeheerder kan de poort uitschakelen en in sommige gevallen verzegelen.
- Werkt iets niet, controleer dan eerst of de poort geactiveerd is en of de toepassing in de juiste poort zit. Contacteer de leverancier van de app of het toestel. Enkel in zeer uitzonderlijke gevallen is de poort zelf defect. Ligt het probleem niet bij de meter, dan rekent Fluvius een verplaatsingskost aan.
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent met een digitale meter en een app via de P1-poort. De getallen zijn gekozen om te illustreren.
- Het gezin heeft de poort geactiveerd en de 72 uur afgewacht.
- Een waterkoker van 2,2 kW staat 3 minuten aan op een eenfasige groep van 230 V.
| Wat | Berekening | Resultaat |
|---|---|---|
| Gegevensberichten per dag | 24 × 3.600 | 86.400 (1 per seconde) |
| Stroom van de waterkoker | 2.200 W ÷ 230 V | ca. 9,6 A op één fase |
| Zichtbaar in de app | het vermogen springt 3 minuten lang met 2,2 kW omhoog | seconde per seconde |
| Telt mee voor het capaciteitstarief (gemiddelde over het kwartier) | 2,2 kW × 3 min ÷ 15 min | ca. 0,44 kW |
De poort toont dus elke seconde wat er gebeurt, terwijl het capaciteitstarief (Het capaciteitstarief) rekent met het gemiddelde over een kwartier. Wil je weten welk toestel je piek veroorzaakt, dan helpt dat beeld per seconde. Hoe je je piek daarna verlaagt, lees je in Energiemanagementsysteem (EMS) en Zelfverbruik verhogen.
Goed om te weten
- Sinds 15 oktober 2025 volstaat de P1-poort voor het vermogensbeheer van een kleine batterij. Daarvoor was een aparte sensor in de verdeelkast nodig.
- De poort levert maar heel weinig stroom. De specificatie geeft maximaal 250 mA op 5 V, ongeveer 1,25 W (5 V × 0,25 A). Wat je aansluit, moet daarmee toekomen.
- Gas en water komen langs dezelfde poort. Hun gegevens volgen om de 5 minuten via de elektriciteitsmeter.
- Elke toepassing op een geactiveerde poort leest alles. Er is geen onderscheid per gegeven of per app.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Inzicht per seconde in verbruik en injectie | Activatie duurt tot 72 uur, soms komt een technieker langs |
| Jij beslist of je de poort activeert en wie toegang krijgt | Je hebt een toepassing nodig die de poort leest, de poort zelf toont niets |
| Basis voor sturen (Energiemanagementsysteem (EMS)) en apps (Energiedata en monitoring) | Elke toepassing leest alle beschikbare data |
| Bruikbaar voor het vermogensbeheer van kleine batterijsystemen | De poort meet de totale stroom aan de meter, niet per toestel |
| Elektrisch gescheiden van het net | Verplaatsingskost als het probleem niet aan de meter ligt |
Voor wie het technisch wil weten
- Aansluiting. RJ12-connector. De meter heeft de vrouwelijke kant.
- Data Request. De toepassing houdt de Data Request-lijn hoog (4,0 tot 5,5 V). Zolang dat zo is, stuurt de meter elke seconde een telegram.
- Serieel formaat. 115.200 baud, 8 databits, geen pariteit, 1 stopbit. Het volledige telegram is binnen één seconde verstuurd.
- Voeding. 5,0 V nominaal, maximaal 250 mA continu. De uitgang is beveiligd tegen overstroom en overspanning.
- Inhoud. De gegevens worden geïdentificeerd met OBIS-codes, een internationaal codesysteem voor meterwaarden. Voorbeelden: 1-0:1.7.0 (totaal afnamevermogen), 1-0:2.7.0 (totaal injectievermogen), 1-0:31.7.0 (stroom op fase 1), 1-0:32.7.0 (spanning op fase 1).
- Update-snelheid. Elektriciteitsobjecten elke seconde, submeters elke vijf minuten.
Gids slim sturen · Deel 1 · Meter en gegevens
3Energiedata en monitoring
In het kort
Er zijn drie soorten energiedata. Je digitale meter geeft via het klantenportaal van Fluvius je afname en injectie per kwartier, tot en met de vorige dag, gratis.
De drie bronnen
De P1-poort van diezelfde meter stuurt elke seconde gegevens uit voor realtime toepassingen. Je zonne-opbrengst en het verbruik per toestel zie je niet in de meter: daarvoor heb je de omvormer, een productiemeter of submeters nodig. Deze pagina gaat over Vlaanderen. In Wallonië en Brussel zijn andere netbeheerders bevoegd.
| Bron | Wat zie je? | Hoe vaak? | Kosten en voorwaarden |
|---|---|---|---|
| Digitale meter via het klantenportaal van Fluvius | Afname en injectie tot op het kwartier, grafieken en een rapport om te downloaden | Een keer per dag bijgewerkt, tot en met de vorige dag | Gratis. Je activeert de uitlezing van kwartierwaarden zelf. |
| P1-poort van de digitale meter | Elektriciteit: verbruik en actief vermogen, elke seconde. Gas en water om de 5 minuten. | Realtime | Je activeert de poort via het portaal van Fluvius, wat tot 72 uur kan duren. Toepassingen zijn gratis of betalend. |
| Omvormer, productiemeter, submeters | Productie van je panelen, of verbruik van een circuit of toestel | Afhankelijk van het toestel | Eigen apparatuur (Opbrengst opvolgen) |
De digitale meter registreert injectie en afname apart en draait niet terug. Je nettarief wordt berekend op de werkelijke afname van het net.
Wat de meter niet weet
De meter ziet enkel wat het net binnenkomt en buitengaat.
- Je productie ziet hij niet. Dat is de taak van de omvormer of een productiemeter.
- Je totale verbruik ziet hij niet als je zonnepanelen hebt, want zelf opgewekte stroom die je meteen gebruikt gaat nooit door de meter.
- Het zelfverbruik reken je zo uit (Vlaamse overheid): (productie min injectie) gedeeld door productie, maal 100. Je totale verbruik is dan productie min injectie plus afname.
Kwartierwaarden: wat moet je weten?
Kwartierwaarden zijn de metingen van je digitale meter per kwartier. Ze zijn de basis voor dynamische contracten, energiedelen en flexibiliteitsdiensten.
- Je activeert de uitlezing zelf. ⏱ Fluvius meldt dat de kwartierwaarden voor elektriciteit vanaf 2026 standaard worden uitgelezen. Ze worden niet gedeeld met je leverancier of energiedienstverlener, tenzij je een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel energiesysteem kiest. Controleer in het portaal of de uitlezing bij jou actief is.
- Je historiek begint bij de activatie. Wie een jaar data wil voor een simulatie van een dynamisch contract (Voor wie een dynamisch tarief loont), activeert dus best vroeg.
- Je ziet je verbruik tot en met de vorige dag.
- Je kunt er sluimerverbruik en grootverbruikers mee opsporen en je maandpiek bepalen.
- Je kwartierpiek is het gemiddelde vermogen over 15 minuten. De hoogste van de maand bepaalt je capaciteitstarief (Het capaciteitstarief).
- Kleine verschillen tussen de som van je kwartierwaarden en je factuur worden pas aan je leverancier doorgegeven als ze een bepaalde omvang bereiken.
- Eind 2025 was de uitlezing geactiveerd bij 851.005 digitale elektriciteitsmeters, tegenover 588.031 eind 2024 (VREG).
De P1-poort
- Elke digitale meter heeft een P1-poort voor slimme toepassingen. Bij sommige meters zit die onder het geelgroene klepje, bij andere onder een uitsparing. Sommige meters hebben twee gebruikerspoorten.
- De poort stuurt elke seconde elektriciteitsdata uit. Data van een digitale gasmeter en watermeter komen via dezelfde poort om de 5 minuten.
- Activeren doe je met een aanvraag via het klantenportaal. Houd een recente factuur en je identiteitsgegevens klaar: de gegevens moeten overeenkomen met je contract. Het kan tot 72 uur duren voor een nieuwe digitale meter in het systeem van Fluvius staat. Of de poort actief is, zie je aan een driehoekje boven "P1" of "GP" op het display. Lukt activeren op afstand niet, dan neemt Fluvius contact op om het ter plaatse te doen.
- Je kunt er apps op smartphone of tablet op aansluiten voor een verbruiksoverzicht, een slimme thermostaat en andere toepassingen.
- Let op de toegang. Alle toepassingen op een geactiveerde poort kunnen de beschikbare data uitlezen. Jij bent verantwoordelijk voor wie toegang krijgt (Cyberveiligheid).
- Defecte poorten komen volgens Fluvius in zeer uitzonderlijke gevallen voor. Controleer bij een probleem eerst of de poort actief is en of de toepassing in de juiste poort zit. Contacteer daarna de leverancier van de app of het toestel. Fluvius kan een verplaatsingskost aanrekenen als het probleem niet bij de meter ligt.
- Ook voor sturing. Sinds editie 2.4 van het technisch voorschrift C10/11 (15 oktober 2025) mag bij een kleine installatie met een opslagsysteem het vermogensbeheersysteem zijn informatie uit de P1-poort halen in plaats van uit een aparte sensor. De poort is dus niet alleen een kijkvenster, maar ook een stuursignaal voor een batterij.
Wie mag je data zien?
| Wie | Wat | Voorwaarde |
|---|---|---|
| Jij | Alles | Je registreert je bij het portaal. Staat het contract niet op jouw naam, dan is toestemming van de contracthouder nodig. |
| Je leverancier | Kwartierwaarden | Enkel bij een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel energiesysteem |
| Een energiedienstverlener | Gemeten data, ook kwartierwaarden | Jouw mandaat (volmacht) per EAN-code, periode en type gegevens. Voor kwartierwaarden is een specifieke toestemming nodig. De gegevens zijn informatief en minstens een dag oud. De meeste diensten zijn betalend. |
| Elke toepassing op de P1-poort | Alles wat de poort uitstuurt | Poort geactiveerd door jou |
| Installateurs | Gegevens met jouw toestemming | Via het mandaat |
De EAN-code is het nummer van je aansluiting. Je vindt het op je energiefactuur. Je kunt bij Fluvius een overzicht opvragen van wie toestemming heeft.
Welke vraag, welke bron?
| Wat wil je weten? | Waar vind je het? |
|---|---|
| Hoe verdeelt mijn afname zich over de dag? | Kwartierwaarden in het portaal (Voor wie een dynamisch tarief loont, Verbruik verschuiven) |
| Wat is mijn maandpiek en wanneer valt die? | Kwartierwaarden (Het capaciteitstarief) |
| Hoeveel van mijn zonnestroom verbruik ik zelf? | Productie (omvormer) min injectie (meter) (Zelfverbruik verhogen) |
| Wat is mijn sluipverbruik? | Kwartierwaarden 's nachts en submeters |
| Werkt mijn installatie goed? | Productie versus verwachting (Opbrengst opvolgen) |
| Hoeveel kost mijn wagen of warmtepomp? | Submeter of sturing op dat toestel (Energiemanagementsysteem (EMS)) |
| Welke prijs betaal ik per kwartier? | Prijzen van de dag erna met je dynamisch contract (Dynamisch energiecontract) |
Een monitoringoplossing kiezen
Dit zijn de vragen die je kunt stellen:
- Welke gegevensbron gebruikt ze? P1-poort, omvormerkoppeling of een eigen sensor. Een oplossing die enkel de omvormer leest, ziet je verbruik niet.
- Hoe fijn is de meting? Per seconde voor realtime inzicht, per kwartier voor wat telt voor facturatie en capaciteitstarief.
- Lokaal of in de cloud? Dat bepaalt wie je gegevens ziet, wat er gebeurt als de dienst stopt en of het blijft werken zonder internet (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
- Wat kost ze? Apps zijn gratis of betalend. Een mandaatdienst is meestal betalend.
- Kun je je gegevens exporteren? Zonder export zit je vast aan één aanbieder.
- Welke beveiliging heeft ze? Een toepassing op de P1-poort ziet alle uitgestuurde data (Cyberveiligheid).
- Stuurt ze ook, of toont ze enkel? Een energiemanagementsysteem (Energiemanagementsysteem (EMS)) kan op basis van de gegevens toestellen schakelen. Voor een batterij gelden de vereisten van C10/11.
Rekenvoorbeeld
Een gezin met 4,41 kW aan zonnepanelen en een digitale meter, volgens het gemiddelde Vlaamse profiel van 2025 (VREG). Welke bron toont welk getal?
| Getal | Waarde per jaar | Wie ziet het? |
|---|---|---|
| Productie van de panelen | 4.781 kWh | Omvormer of productiemeter |
| Injectie op het net | 3.385 kWh | Digitale meter (portaal, P1) |
| Afname van het net | 2.104 kWh | Digitale meter (portaal, P1) |
| Zelfverbruik | 1.396 kWh (4.781 min 3.385) | Niet zichtbaar in de meter, af te leiden |
| Totaal verbruik van het huis | 3.500 kWh (1.396 plus 2.104) | Niet zichtbaar in de meter, af te leiden |
| Zelfverbruik in procent | 29,2 % ((4.781 min 3.385) gedeeld door 4.781) | Af te leiden |
| Zelfvoorziening | 40 % (1.396 gedeeld door 3.500) | Af te leiden |
Heb je enkel het klantenportaal, dan zie je injectie (3.385 kWh) en afname (2.104 kWh). Je weet dan dat je 3.385 kWh niet zelf gebruikte, maar niet wat het huis in totaal verbruikt.
Zo analyseer je kwartierdata:
- Activeer de kwartierwaarden en wacht minstens enkele weken. Voor een simulatie van dynamische contracten heb je een jaar nodig (Voor wie een dynamisch tarief loont).
- Kijk naar de nacht: wat blijft er verbruikt als niets draait? Dat is je sluimerverbruik.
- Zoek je hoogste kwartieren per maand en bekijk welke toestellen toen draaiden (Het capaciteitstarief).
- Tel hoeveel van je afname tussen 17.00 en 24.00 uur valt.
Goed om te weten
- De meter ziet je productie niet. Zonder omvormerdata of productiemeter weet je niet hoeveel van je zonnestroom je zelf verbruikt. Je rekent het uit met productie min injectie.
- Je historiek begint pas wanneer je activeert. Een gemiste periode haal je niet meer in.
- Je leverancier ziet je kwartierwaarden niet, tenzij je daarvoor kiest. Dat is enkel bij een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel systeem.
- Elke toepassing op de P1-poort ziet alles. Er bestaat geen toestemming per app op de poort. Wat je aansluit, kan alle data lezen.
- De P1-poort mag nu ook een batterij sturen. Sinds 15 oktober 2025 staat C10/11 dat toe voor kleine installaties met opslag.
Voor- en nadelen per bron
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Klantenportaal van Fluvius | Gratis, geen apparatuur, kwartierwaarden, overzicht van toestemmingen | Tot en met gisteren, geen productie |
| P1-poort | Realtime, aansluitbaar op sturing | Je activeert zelf (tot 72 uur) en kiest een toepassing. Elke toepassing ziet alles. |
| Omvormer of productiemeter | Productie en opbrengstcontrole | Zegt niets over je verbruik |
| Submeters | Verbruik per toestel, sluipverbruik | Extra apparatuur en kosten |
| Mandaatdienst van een derde | Analyse en advies | Meestal betalend, privacy-afweging |
Voor wie het technisch wil weten
- Meetketen. De digitale meter registreert elektriciteit per kwartier en gas per uur. Het portaal toont dagelijkse waarden en kwartierwaarden tot en met de vorige dag.
- Meetregime. Een dynamisch contract vereist meetregime 3. Daarvoor geef je zelf toestemming via Fluvius, en dat laat de netbeheerder toe de kwartierwaarden naar die leverancier te sturen (Dynamisch energiecontract).
- Professionele gebruikers. Wie meerdere meters beheert, kan de API voor metergegevens van Fluvius gebruiken. Energiedienstverleners kunnen na mandaat automatisch meetgegevens ontvangen.
- Vermogensbeheer volgens C10/11. Een vermogensbeheersysteem krijgt zijn informatie via de P1-poort (met een dongle, een verzamelnaam voor de verschillende uitvoeringen), een directionele sensor of een andere conforme meter. Die staat in de verdeelkast of op een meetpunt waar het gecombineerde geïnjecteerde vermogen van alle productie-eenheden kan worden gemeten. Voor een kleine installatie zijn enkel de P1-poort en de sensor toegelaten.
- Volume. Seconden geven 86.400 waarden per dag per grootheid, kwartieren geven er 96. Daarom neemt lokale opslag van secondedata veel meer plaats in dan kwartierdata (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
- Realtime tegenover kwartier. Een realtimemeter toont pieken van seconden die voor je capaciteitstarief niet tellen, want dat middelt over een kwartier.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Hoe kan ik mijn energieverbruik online raadplegen?
- Fluvius, Wat zijn kwartierwaarden?
- Fluvius, Voordelen van de digitale meter
- Fluvius, Maak je digitale meter slim (P1-poort)
- Fluvius, Energiedienstverleners
- Fluvius, Fluvius maakt energiediensten op maat mogelijk
- VREG, Capaciteitstarief
- VREG, Prijzenrapport 2025
- Vlaamse overheid, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Synergrid, Technisch voorschrift C10/11, editie 2.4
Gids slim sturen · Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
4Energiemanagementsysteem (EMS)
In het kort
Een EMS (energiemanagementsysteem) is een app of toestel dat je verbruik en productie meet, meestal via de P1-poort van je digitale meter, en slimme toestellen zoals een laadpaal, warmtepomp, boiler of thuisbatterij automatisch aanstuurt. Zo schuift je verbruik naar momenten waarop je eigen zonnestroom beschikbaar is, stroom goedkoop is of je piekvermogen laag blijft.
Wat doet een EMS?
⏱ De Vlaamse overheid noemt prijzen van 0 tot ongeveer 1.000 euro. De besparing hangt sterk af van wat je kunt sturen.
Een EMS helpt je je energiegebruik te optimaliseren en je factuur te verlagen. Het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) omschrijft het zo: een EMS kan observeren, analyseren en sturen. Eenvoudige versies tonen je verbruik en pieken in real time. Geavanceerde versies zetten toestellen automatisch aan en uit.
De Vlaamse overheid beschrijft het als een toestel of app dat automatisch slim gebruikmaakt van je zonnestroom. Het beslist wanneer toestellen aanslaan en wanneer elektriciteit wordt opgeslagen, bijvoorbeeld in een warmtepompboiler, een elektrische wagen of een thuisbatterij.
Hoe werkt het?
- Meten. Het EMS leest de digitale meter via de P1-poort (zie De P1-poort) en leest eventueel gegevens uit de omvormer of andere toestellen.
- Beslissen. Op basis van regels en slimme programma's bepaalt het wanneer welk toestel mag draaien, op de goedkoopste of duurzaamste momenten.
- Sturen. Toestellen gebruiken niet allemaal dezelfde "taal". Een gateway, een schakelstuk, vertaalt tussen de protocollen, bijvoorbeeld Modbus of de API (de softwarekoppeling) van de fabrikant. Meer daarover in Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud.
- Tonen. Een app toont verbruik, productie, kosten en besparingen en geeft meldingen bij problemen.
Een EMS bestaat dus uit een energiebeheersysteem, een digitale meter met toegankelijke P1-poort (De digitale meter, De P1-poort), eventueel een gateway, slimme toestellen en een app.
Waarop kan een EMS sturen?
- Zon: je verbruik naar de uren met productie schuiven. Zonnepanelen leveren doorgaans het meest tussen 11 en 15 uur, met een piek rond 14 uur in de zomer. Zie ook Zelfverbruik verhogen.
- Piek: een auto die met 7 kW laadt terwijl de panelen 3 kW leveren, belast het net met 4 kW (voorbeeld van de Vlaamse Nutsregulator). Een EMS, of soms een eenvoudige timer, kan dat verschuiven. Zie Het capaciteitstarief.
- Prijs: laden of verwarmen op de goedkoopste kwartieren van een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract, Voor wie een dynamisch tarief loont).
- Flexibiliteit en delen: zie Energiedelen.
Welke toestellen? Accumulatieverwarming, elektrische boiler, huishoudtoestellen, laadpaal (Load balancing en dynamisch laden, Slimme laadpaal), thuisbatterij (Hoe een thuisbatterij werkt), warmtepomp en warmtepompboiler. Bij een warmtepomp laat slimme sturing toe om overdag meer te verwarmen. Volgens de Vlaamse overheid kan een aangepaste sturing ook tot een hoger energiegebruik leiden. Laat je daarom bijstaan door een expert.
Wat kost het? ⏱
VEKA schrijft: "De prijzen variëren van 0 euro tot rond de 1000 euro." Waaruit die prijsband precies bestaat, vermeldt VEKA niet. Er bestaat ook een premie voor sturingsapparaten voor elektrische warmte in gebouwen. Voorwaarden en bedrag lees je in Premies en voordelen; vraag ze na voor je rekent.
Wat kan het opleveren?
Dat hangt af van wat je kunt sturen. Concrete effecten per maatregel vind je in Zelfverbruik verhogen en Verbruik verschuiven. Een algemeen besparingspercentage geven we niet, want daarvoor bestaat geen onafhankelijke bron.
Het onderzoeksinstituut VITO testte sinds 2021 in Genk een eigen energiemanagementsysteem met laadpunten, opslagbatterijen, warmtepompen en boilers. De onderzoekers zeiden in 2022 dat het je factuur niet meteen doet dalen en dat het vooral een bescherming is tegen toekomstige kostenstijgingen. De businesscase noemden ze uitdagend.
Wat een EMS niet is
- Geen monitoringapp alleen. Een app die enkel je verbruik toont (Energiedata en monitoring) is geen EMS. Een EMS stuurt ook.
- Geen batterijbeheer. Een BMS (batterijbeheersysteem) beheert de cellen in je batterij (Het batterijbeheersysteem (BMS)). Een EMS stuurt het hele huis.
- Niet hetzelfde als het vermogensbeheer in de netvoorschriften. Voor kleine installaties met opslag vragen die een vermogensbeheersysteem. Sinds 15 oktober 2025 mag dat via de P1-poort (zie De P1-poort en Netvoorschriften C10/11 en C10/26). Vraag aan je installateur of Fluvius wat in jouw geval volstaat.
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent met 7 zonnepanelen van 460 Wp (3,22 kWp), een elektrische wagen en een laadpaal van 7 kW. De getallen zijn gekozen om te illustreren, behalve de afstand en de laadsnelheid, die van de Vlaamse Nutsregulator komen.
- Het gezin rijdt 15.000 km per jaar, ongeveer 40 km per dag. Laden aan 4 kW geeft ongeveer 15 km per uur.
- Op een zonnige middag leveren de panelen 3 kW en gebruikt het huis 0,5 kW.
- Zonder EMS laadt de wagen aan 7 kW.
- Met EMS volgt het laadvermogen het overschot: 3 kW − 0,5 kW = 2,5 kW.
| Zonder EMS | Met EMS | |
|---|---|---|
| Laadvermogen | 7 kW | 2,5 kW |
| Afname van het net | 7 + 0,5 − 3 = 4,5 kW | 0,5 + 2,5 − 3 = 0 kW |
| Laadsnelheid | ca. 26 km per uur (15 × 7 ÷ 4) | ca. 9 km per uur (15 × 2,5 ÷ 4) |
| Tijd voor 40 km | ca. 1,5 uur | ca. 4,3 uur |
Met het EMS duurt het ruim 4 uur om 40 km te laden, ongeveer even lang als het zonnevenster tussen 11 en 15 uur. De wagen laadt dan bijna volledig met eigen zonnestroom en zet geen extra kwartierpiek op de teller (zie Het capaciteitstarief voor wat een piek kost). Op een bewolkte dag volgt het EMS het lagere overschot, of laadt het 's nachts, afhankelijk van de instelling.
Goed om te weten
- Een EMS kan gratis zijn of tot ongeveer 1.000 euro kosten. Vergelijk dus wat je voor je geld krijgt: enkel inzicht, of ook echt sturen.
- Soms volstaat een timer. Zowel de Vlaamse overheid als de Vlaamse Nutsregulator noemt een eenvoudige timer als alternatief. Laat toestellen met een timer uit brandveiligheid enkel draaien als er iemand thuis is.
- Zelfs de onderzoekers beloofden geen lagere factuur. VITO zei in 2022 over het eigen testsysteem: "Je zal er niet meteen je energiefactuur mee naar beneden kunnen drukken."
- Sturen zonder opvolging kan duurder uitvallen. Bij warmtepompen kan een aangepaste sturing tot meer verbruik leiden.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Je hoeft niet zelf in te grijpen, het systeem stuurt automatisch | De besparing is niet gegarandeerd |
| Meer van je zonnestroom zelf gebruiken (Zelfverbruik verhogen) en pieken beperken (Het capaciteitstarief) | Een foute afstelling kan het verbruik verhogen |
| Kan dynamische tarieven benutten zonder dat jij dagelijks prijzen volgt | Je hebt een digitale meter met geactiveerde P1-poort nodig |
| Prijzen vanaf 0 euro | Een gekoppeld systeem is een aanvalsoppervlak: let op wachtwoorden en updates (Cyberveiligheid) |
Voor wie het technisch wil weten
- Regelkring. Meten (elke seconde via P1, zie De P1-poort), beslissen (regels, planning, eventueel voorspellingen, zie Voorspellingen: zon, verbruik en prijs) en sturen (via protocollen of een API, zie Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
- Meetpunt. Een standaard P1-uitlezing geeft de totale afname en injectie aan de meter, niet per toestel. Om een toestel afzonderlijk te meten of te sturen, is een eigen meting of koppeling met dat toestel nodig.
- Doelen in botsing. Wie op de goedkoopste kwartieren laadt, kan al zijn toestellen tegelijk starten en zo zijn maandpiek verhogen (Het capaciteitstarief, Dynamisch energiecontract). Een goed EMS houdt rekening met vermogensgrenzen. Controleer of dat bij het jouwe zo is.
- Netvoorschriften. Voor kleine batterijsystemen is een vermogensbeheersysteem vereist dat de injectie beperkt. Sinds 15 oktober 2025 mag dat de P1-poort gebruiken.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- VEKA, Slim en simpel besparen op uw energiefactuur dankzij uw digitale meter
- Vlaanderen.be, Elektriciteitsgebruik slim sturen met een energiemanagementsysteem
- Vlaanderen.be, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- Vlaamse Nutsregulator, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
- Vlaamse Nutsregulator, besluit BESL-2025-61
- Fluvius, Maak je digitale meter slim
- VITO, HEMS wapent woningen en gebouwen voor de energietransitie
Gids slim sturen · Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
5Zelfverbruik verhogen
In het kort
Een gemiddeld gezin met zonnepanelen verbruikt zonder aanpassingen 28 % van zijn zonnestroom zelf (Vlaamse overheid). ⏱ Door vaatwasser, wasmachine en droogkast rond de middag te laten draaien kan dat volgens de Vlaamse overheid tot 35 % stijgen.
Wat is zelfverbruik en hoe bereken je het?
Daarna kun je het verder opdrijven met warm water en laden op zonne-uren, automatische sturing (Energiemanagementsysteem (EMS)) en eventueel een thuisbatterij (Hoe een thuisbatterij werkt).
Zelfverbruik is het deel van je zonnestroom dat je rechtstreeks zelf gebruikt, zonder dat het eerst het net op gaat. Stroom die je verbruikt terwijl de panelen produceren, is gratis.
De formule: zelfverbruik (%) = (P − I) ÷ P × 100. - P is je totale productie, te lezen op de omvormer of de productiemeter. - I is je totale injectie op het net, te lezen in Mijn Fluvius bij een digitale meter (zie De digitale meter).
Volgens de Vlaamse overheid haalt een gemiddeld gezin dat niet inspeelt op de productie 28 % zelfverbruik en levert het bijna 2.500 kWh per jaar aan het net.
Zelfverbruik is niet hetzelfde als zelfvoorziening. Het eerste meet hoeveel van je productie je zelf gebruikt, het tweede hoeveel van je verbruik je met eigen productie dekt.
Zonnepanelen produceren het meest tussen 11 en 15 uur, met in de zomer een piek rond 14 uur. Over de opbrengst lees je meer in Opbrengst in Vlaanderen en over de oriëntatie in Oriëntatie en hellingshoek.
Zelfverbruik per gebruiksprofiel
De Vlaamse overheid geeft het jaarlijkse zelfverbruik voor zeven gezinsprofielen. Ze heten hier "profiel 1" tot "profiel 7", niet te verwarren met de P1-poort uit De P1-poort.
| Profiel | Kenmerk | Zelfverbruik per jaar |
|---|---|---|
| 1 | lichte stijging 's ochtends en 's avonds | 30 % |
| 2 | opvallende stijging 's ochtends | 31 % |
| 3 | opvallende stijging 's avonds | 27 % |
| 4 | aanhoudend laag verbruik | 29 % |
| 5 | elektrische boiler op nachttarief | 17 % |
| 6 | accumulatieverwarming op nachttarief | 8 % |
| 7 | warmtepomp | 22 % |
Per maand schommelt dat sterk. Profiel 1 gaat van 29 % in juni tot 84 % in december. In de winter ligt het percentage hoger omdat de panelen minder produceren en de vraag hoger is.
Stap 1: meet waar je staat
- Bereken je zelfverbruik met de formule hierboven.
- Activeer de kwartierwaarden in Mijn Fluvius (zie De digitale meter). Een historiek wordt pas bijgehouden vanaf de activatie. Zo zie je wanneer je overschot injecteert.
- Een app op de P1-poort toont het ook seconde per seconde (zie De P1-poort en Energiedata en monitoring).
Stap 2: schuif toestellen naar de zonne-uren
- Start vaatwasser, wasmachine en droogkast rond de middag, na elkaar: bijvoorbeeld de vaatwasser rond 11 tot 12 uur, dan de wasmachine en daarna de droogkast. Een waslijn is een goed alternatief voor de droogkast.
- Strijken, elektrisch koken en elektrische fietsen en steps opladen overdag helpt ook.
- Een timer of uitstelknop is handig, maar laat toestellen enkel draaien als er iemand thuis is. Dat is een kwestie van brandveiligheid.
- Meer over gedrag en toestellen: Verbruik verschuiven.
Stap 3: warm water
Een warmtepompboiler of elektrische boiler met een thermisch voorraadvat houdt water vele uren warm. Je kunt het water voor douche of bad tussen 11 en 15 uur opwarmen, en een eenvoudige timer kan dat automatisch doen. Let op bij een boiler met een aparte elektrische weerstand: die kan je piekvermogen sterk verhogen (zie Het capaciteitstarief). Vraag je installateur naar de opties.
Stap 4: verwarming
- Een warmtepomp in een goed geïsoleerde woning verbruikt gemiddeld ongeveer 4.000 kWh per jaar. Oudere woningen met accumulatieverwarming verbruiken 10.000 tot 20.000 kWh per jaar, afhankelijk van de grootte.
- Verwarming verschuiven kan maar beperkt. Met slimme sturing verwarm je overdag meer en geniet je 's avonds van de restwarmte. Aanpassingen aan de sturing kunnen ook tot een hoger energiegebruik leiden, dus vraag een expert.
- Accumulatieverwarming op een meter voor uitsluitend nachttarief kan niet werken met zelf opgewekte zonnestroom: de panelen hangen dan aan een aparte meter.
Stap 5: elektrische wagen
Elke thuislaadbeurt die je van de avond naar de middag verplaatst, levert voordeel op. Hoeveel hangt af van je kilometers, je thuislaadmogelijkheden en de grootte van je installatie.
De gemiddelde Vlaming rijdt 15.000 km per jaar, ongeveer 40 km per dag. Laden aan een laadpunt van 4 kW levert ongeveer 15 km per uur. Laad liever elke dag wat bij dan om de paar dagen volledig, en niet aan het hoogste vermogen. Meer over laden met zonnestroom: Laden met zonnestroom. Over automatisch afstemmen op het overschot: Load balancing en dynamisch laden en Slimme laadpaal.
Stap 6: automatisch sturen
Een energiemanagementsysteem (EMS, zie Energiemanagementsysteem (EMS)) stuurt het zelfverbruik automatisch, zonder dat je telkens moet ingrijpen.
Stap 7: een thuisbatterij?
De Vlaamse overheid noemt een thuisbatterij als extra middel "waar nuttig", maar geeft er geen cijfers voor. Of ze zich terugverdient, lees je in Rendabiliteit in Vlaanderen en de dimensionering in De juiste capaciteit. Met je eigen offerte (Offertes vergelijken) en de btw-regels (Btw: 6% of 21%) kan het resultaat verschillen van een standaardvoorbeeld.
Installatieontwerp
Panelen met meer vermogen dan je jaarverbruik nodig heeft en oost-westopstellingen geven doorgaans een lager zelfverbruik. Kleinere installaties verhogen het. Zie Hoeveel panelen je nodig hebt en Oriëntatie en hellingshoek.
Rekenvoorbeeld
Gezin in Gent met 3.500 kWh verbruik per jaar en 7 zonnepanelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling, zonder schaduw. Dit is het standaardvoorbeeld van de MYNRG Check.
Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar (zuid, 35°), dus 3,22 × 1.050 = ca. 3.380 kWh. - Zelfverbruik zonder aanpassing ca. 34 % (het zelfverbruik dat de MYNRG Check zonder batterij berekent bij deze verhouding tussen opbrengst en verbruik). Met toestellen op de middag nemen we een stijging van 7 procentpunt, naar analogie met de stijging van 28 naar 35 % die de Vlaamse overheid noemt. Dat is een bovengrens, geen garantie. - Geen batterij. - Rekenwaarden: bespaarde stroom 0,35 euro/kWh, injectievergoeding 0,045 euro/kWh. Het verschil is 0,305 euro per verschoven kWh.
| Zonder aanpassing | Met toestellen op de middag | |
|---|---|---|
| Zelfverbruik | ca. 34 % | ca. 41 % |
| Zelf verbruikt | 3.380 × 0,34 = ca. 1.135 kWh | 3.380 × 0,41 = ca. 1.372 kWh |
| Geïnjecteerd | 3.380 − 1.135 = ca. 2.245 kWh | 3.380 − 1.372 = ca. 2.008 kWh |
| Afname van het net | 3.500 − 1.135 = ca. 2.365 kWh | 3.500 − 1.372 = ca. 2.128 kWh |
| Zelfvoorziening (zelf verbruikt ÷ verbruik) | ca. 32 % | ca. 39 % |
Het gezin neemt ongeveer 237 kWh minder af per jaar. Elke kWh die je zelf verbruikt, bespaart 0,35 euro, maar je mist de injectievergoeding van 0,045 euro. De netto winst is dus 237 × (0,35 − 0,045) = 237 × 0,305 = ca. 72 euro per jaar. Toestellen verschuiven kost niets maar levert een bescheiden voordeel op. De grotere hefbomen zijn boiler en wagen.
Laden van de wagen: 40 km per dag aan 4 kW (15 km per uur) vraagt ongeveer 2,7 uur (40 ÷ 15). Dat past in het venster tussen 11 en 15 uur. Hoe je dat automatiseert, lees je in Energiemanagementsysteem (EMS).
Goed om te weten
- Een warmtepomp heeft een lager zelfverbruik dan het gemiddelde. Het profiel met warmtepomp haalt 22 % tegenover 28 % gemiddeld (Vlaamse overheid), omdat het verbruik vaak buiten de zonne-uren valt (winter, avond).
- Een hoog percentage in de winter zegt weinig. Profiel 1 haalt 84 % in december, maar dan produceren de panelen weinig. Een hoog percentage betekent daar weinig kWh.
- Een hoger percentage is niet altijd beter. Een kleine installatie heeft een hoger percentage maar produceert minder. Voor je portemonnee telt wat je uiteindelijk bespaart en ontvangt, niet het percentage alleen (zie Terugverdientijd en Injectievergoeding).
- Een nachtmeter sluit zonnestroom uit. De profielen met een elektrische boiler (17 %) of accumulatieverwarming (8 %) op nachttarief hebben ook het laagste zelfverbruik van de zeven.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen en aandachtspunten |
|---|---|
| Stroom die je zelf verbruikt, is gratis en vermijdt afname | Gedrag alleen heeft een beperkt effect |
| Vaak gratis (gedrag, timers), geavanceerder met een EMS | Timers: draai toestellen enkel als er iemand thuis is |
| Minder afhankelijk van het net (Injectievergoeding, Negatieve prijzen en injectie beperken) | Verkeerde sturing van een warmtepomp kan het verbruik verhogen |
| Helpt je piek (Het capaciteitstarief) | Een batterij is een grote investering die niet voor iedereen rendabel is (Rendabiliteit in Vlaanderen) |
Voor wie het technisch wil weten
- Begrippen. In het rekenvoorbeeld is 1.135 kWh ÷ 3.380 kWh = ca. 34 % zelfverbruik en 1.135 kWh ÷ 3.500 kWh = ca. 32 % zelfvoorziening. Het zijn twee gezichtspunten op dezelfde 1.135 kWh.
- Meting. De digitale meter registreert afname en injectie apart, per kwartier. Zelfverbruik meet hij niet rechtstreeks. Je leidt het af uit productie en injectie.
- Rendement van verschuiven. De winst per verschoven kWh is het verschil tussen de afname die je vermijdt en de injectie die je misloopt, in het rekenvoorbeeld 0,35 − 0,045 = 0,305 euro (Injectievergoeding). Een zelf verbruikte kWh is dan ca. 7,8 keer meer waard dan een geïnjecteerde. Dat verschil verandert met je contract (Dynamisch energiecontract, Negatieve prijzen en injectie beperken).
- Piek en zelfverbruik. Een auto die met 7 kW laadt terwijl de panelen 3 kW leveren, belast het net met 4 kW. Laden op het overschot verhoogt dus je zelfverbruik en verlaagt je kwartierpiek (Het capaciteitstarief).
Gids slim sturen · Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
6Verbruik verschuiven
In het kort
Verbruik verschuiven betekent een toestel op een ander moment laten draaien. Je kiest de uren dat je panelen produceren (ongeveer 11.00 tot 15.00 uur), de goedkope kwartieren van een dynamisch contract, of een moment waarop je weinig anders verbruikt.
Drie redenen om te verschuiven
Volgens de Vlaamse overheid haalt een gemiddeld gezin 28 % zelfverbruik, en toestellen rond de middag laten draaien kan dat tot 35 % brengen. Let wel op: draait alles in hetzelfde goedkope kwartier, dan stijgt je maandpiek en dus je nettarief.
| Doel | Waarheen verschuiven? | Wat win je? |
|---|---|---|
| Meer zonnestroom zelf gebruiken | Rond de middag, zeker van april tot september | Minder injectie en minder afname van het net |
| Goedkoop verbruiken met een dynamisch contract | Namiddag (12.00 tot 17.00 uur) en nacht (0.00 tot 6.00 uur), weg van 17.00 tot 24.00 uur | Lagere energiecomponent |
| Een lagere maandpiek (capaciteitstarief) | Weg van het moment waarop je al veel verbruikt, bijvoorbeeld koken | Lager nettarief |
Deze doelen vallen niet altijd samen. Zonnestroom en lage prijzen wijzen allebei naar de middag, maar het capaciteitstarief vraagt om spreiding. Het capaciteitstarief is het deel van je nettarief dat afhangt van je hoogste kwartierpiek per maand (Het capaciteitstarief). Een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract) en het vermijden van pieken moeten dus hand in hand gaan.
Wat kun je verschuiven?
| Toestel | Verschuifbaar? | Richting en opmerking |
|---|---|---|
| Vaatwasser, wasmachine, droogkast | Ja | Vaatwasser rond 11 tot 12 uur, daarna wasmachine en droogkast, of de waslijn. Gebruik een timer of vertraagde start. |
| Elektrische wagen | Ja | Thuis laden verplaatsen van de avond naar de middag, of 's nachts aan lager vermogen. Hangt af van waar de wagen overdag staat. |
| Elektrische boiler met voorraadvat | Ja | Water opwarmen tussen 11 en 15 uur met een timer. Een boiler op nachttarief verlaagt je zelfverbruik. |
| Warmtepomp | Gedeeltelijk | Overdag iets meer verwarmen en 's avonds van de restwarmte genieten. Laat de sturing instellen door een vakman. |
| Accumulatieverwarming op nachttarief | Beperkt | Laadt 's nachts op. Zonnepanelen voeden dit niet. |
| Strijken, e-fiets en e-step laden | Ja | Overdag. |
| Koken | Zeer beperkt | Veroorzaakt meestal de hoogste kwartierpiek. |
Laat nooit toestellen draaien als niemand thuis is. De VREG waarschuwt daarvoor omwille van de brandveiligheid.
Elektrische wagen: laag vermogen volstaat
- Fluvius raadt aan om 's nachts aan een lager vermogen te laden, bijvoorbeeld 3,7 kW. Dat vermijdt pieken en laadt toch voldoende bij.
- Volgens de VREG geeft een gewoon stopcontact ongeveer 10 km bereik per uur laden en een laadvermogen van 4 kW ongeveer 15 km per uur. Dat volstaat voor minder dan 100 km per dag.
- Een slimme laadpaal kan het vermogen verlagen wanneer andere toestellen draaien en kan reageren op zonneproductie en dynamische prijzen (Load balancing en dynamisch laden, Slimme laadpaal).
Verwarming en warm water
De VREG geeft deze tips voor een warmtepomp of elektrische boiler:
- Stel timers in zodat het toestel niet draait op je hoogste piekmoment.
- Verwarm met zonnepanelen rond de middag iets meer, zodat je 's avonds van de restwarmte profiteert.
- Controleer of er een elektrisch weerstandselement in zit. Dat kan je piek sterk verhogen. Vraag je installateur naar oplossingen.
- Verwarm op een lage, stabiele temperatuur. Slimme sturing kan het energieverbruik verhogen.
Hoe pak je het aan?
- Handmatig of met een timer. Een vertraagde start op het toestel of een timer op het stopcontact volstaat voor eenvoudige toestellen.
- Spreid de startmomenten. Start niet alles tegelijk. Dat geldt ook voor een dag/nacht-contract: begin niet alles op het begin van de nacht.
- Slimme laadpaal met load balancing (het automatisch verdelen van het beschikbare vermogen) voor de wagen.
- Een energiemanagementsysteem (EMS) voor grote verbruikers (Energiemanagementsysteem (EMS)). Voorbeeld van de VREG: laad je een wagen aan 7 kW terwijl de panelen 3 kW produceren, dan haalt de installatie slechts 4 kW van het net.
- Plan met de prijzen van de volgende dag. Onder normale omstandigheden zijn de prijzen rond 12.57 uur bekend voor de 96 kwartieren van de volgende dag.
De valkuil: verschuiven zonder te spreiden
Fluvius merkt op dat het capaciteitstarief bij lage marktprijzen een rem kan zijn om meer af te nemen. De CREG zegt dat je moet afwegen of je op bepaalde momenten zo veel mogelijk afneemt en daardoor een grote piek creëert, want die telt mee in het jaargemiddelde van het capaciteitstarief. Laat wasmachine, droogkast, vaatwasser en wagen dus niet allemaal samen draaien en laad liever langzaam dan snel.
Seizoen: vooral van april tot september
Het zelfverbruik van een gezin met een lichte stijging 's morgens en 's avonds zakt van 73 % in januari naar 29 % in juni (Vlaamse overheid). In de winter gebruik je dus bijna alles zelf. Verschuiven levert vooral in de lente en zomer iets op, wanneer er veel injectie is. In de zomer vallen ook de meeste negatieve prijzen (Negatieve prijzen en injectie beperken).
Wat de netbeheerder in de toekomst misschien verandert
⏱ Fluvius onderzocht in 2025 een tijdsafhankelijk nettarief. Het voorstel: in december, januari en februari vijf tijdsblokken met dal-, normale en piektarieven, en in de overige maanden twee blokken. Dit is een voorstel uit een onderzoek, geen beslissing. Tot er een besluit is, geldt het huidige systeem.
Rekenvoorbeeld
Gezin A: zonnepanelen en toestellen die je kunt verplaatsen. Aannames: het standaardvoorbeeld van de MYNRG Check, met 3.500 kWh verbruik en 7 zonnepanelen van 460 Wp (3,22 kWp) die ca. 3.380 kWh per jaar produceren, zonder batterij. Het zelfverbruik is ca. 34 %. Door toestellen rond de middag te laten draaien nemen we een stijging van 7 procentpunt, naar analogie met de stijging van 28 naar 35 % die de Vlaamse overheid noemt. Voor de waarde nemen we de rekenwaarden: bespaarde stroom 0,35 euro per kWh en injectievergoeding 0,045 euro per kWh.
| Zelfverbruik | Zelf gebruikt | |
|---|---|---|
| Zonder verschuiven | ca. 34 % | ca. 1.135 kWh |
| Met verschuiven | ca. 41 % | ca. 1.372 kWh |
| Verschil | 7 procentpunt | ca. 237 kWh per jaar |
Die 237 kWh haal je niet meer van het net. Je mist er wel de injectievergoeding voor: 0,35 min 0,045 is 0,305 euro per verschoven kWh, dus ongeveer 72 euro per jaar. Met je eigen tarieven kan dat anders uitvallen.
Gezin B: dezelfde woning met een elektrische wagen die 3.000 kWh per jaar laadt en een dynamisch contract. Volgens de CREG kost laden in de avond 152 euro meer dan in de namiddag en 94 euro meer dan 's nachts. De namiddag werkt enkel als de wagen dan thuis staat. Anders is laden 's nachts aan 3,7 kW de praktische keuze: 3.000 kWh per jaar is gemiddeld ongeveer 8,2 kWh per dag, en dat is ongeveer 2,2 uur laden aan 3,7 kW.
Gezin C: een dagplan met zonnepanelen. - 11.00 uur vaatwasser, 12.00 uur wasmachine, daarna droogkast of waslijn. Start ze niet tegelijk, want gelijktijdige belasting verhoogt de kwartierpiek. - Boiler: timer tussen 11 en 15 uur. - Wagen: bij thuiswerk in de middag, anders 's nachts aan lager vermogen. - Koken in de avond blijft. Zorg dat wagen en warmtepomp dan niet op volle kracht draaien.
Het grootste bedrag per toestel zit bij de wagen. Wasmachine en vaatwasser leveren per beurt weinig op, maar samen vormen ze een deel van die 7 procentpunt.
Goed om te weten
- Een elektrische boiler op nachttarief kost je zelfverbruik. Het zelfverbruik is 17 % bij een gezin met elektrische boiler op nachttarief, 8 % bij accumulatieverwarming op nachttarief en 22 % met warmtepomp, tegenover 27 tot 31 % bij gewone gebruiksprofielen. De boiler overdag laten opwarmen met een timer is een van de eenvoudigste ingrepen.
- Verschuiven werkt in de praktijk, maar is nog niet gedaan. Na de invoering van het capaciteitstarief daalde de individuele piek van elektrische wagens gemiddeld met 319 W (5 %). Toch heeft nog één op twee wagenbezitters zijn wintermaandpiek in een piekperiode.
- Je hebt geen groot laadvermogen nodig. Een laadvermogen van 4 kW geeft ongeveer 15 km bereik per uur.
- Slimmer sturen is niet altijd zuiniger. Een aangepaste sturing van een warmtepomp kan meer energie vragen.
- De goedkoopste uren vallen zelden samen met de netpiek. Fluvius stelt vast dat dagen met hoge energieprijzen onvoldoende samenhangen met hoge netbelasting. Daarom bestaat het voorstel voor een apart tijdssignaal in het nettarief.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Meer zelfverbruik: volgens de Vlaamse overheid tot 35 % in plaats van gemiddeld 28 %. | Het vraagt gedragsverandering of een investering, zoals een slimme laadpaal of EMS. |
| Lagere energiekost bij een dynamisch contract. | Draait alles tegelijk op het goedkoopste moment, dan stijgt je maandpiek. |
| Een lagere maandpiek als je zwaar verbruik spreidt. | Een aangepaste sturing van een warmtepomp kan meer energie vragen. |
| Vaak gratis te regelen met timers en vertraagde starts. | In de winter is er weinig te verschuiven. |
Voor wie het technisch wil weten
- Resolutie. Het capaciteitstarief meet per kwartier (Het capaciteitstarief). De markt werkt sinds 1 oktober 2025 met 96 kwartierprijzen per dag. Een sturing kan dus per kwartier schakelen, maar moet de som van alle belastingen op het aansluitpunt bewaken (Energiedata en monitoring).
- Gemiddelde over een kwartier. De piek is het gemiddelde vermogen in een kwartier, niet het kortstondige maximum.
- Netniveau. Fluvius berekende dat het spreiden van verbruik twee uur voor en na de piek de jaarpiek van een netelement gemiddeld met 15 % verlaagt. Enkel het hoogste moment verschuiven levert niets op, omdat de tweede hoogste piek dan de nieuwe jaarpiek wordt.
- Capaciteitstarief en piekreductie. In het voorstel van Fluvius zou de piek in het namiddagdal van maart tot en met november minder meetellen. Dat is nog niet beslist.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Vlaamse overheid, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
- VREG, Tips om je verbruik te spreiden met een digitale meter
- Fluvius, Het voordeel van slim laden
- Fluvius, Vervolgonderzoek naar tijdsafhankelijke tarieven en injectie
- CREG, Jaarlijks verslag over dynamische elektriciteitsprijzen in 2025
- VREG, Prijzenrapport 2025
Gids slim sturen · Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
7Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
In het kort
Je installatie praat op drie plaatsen. De digitale meter geeft via de P1-poort elke seconde je verbruik, enkel als lezing en zonder iets terug te sturen.
Drie lagen waarlangs gegevens lopen
Tussen omvormer, batterij, laadpaal en energiebeheer loopt meestal een lokaal protocol zoals Modbus. Voor toegang van op afstand loopt het meestal via een cloud-API van de leverancier. Lokaal blijft werken als het internet uitvalt en je bepaalt zelf wie meekijkt. Cloud is gemakkelijker, maar je hangt af van de leverancier. Klassiek Modbus heeft geen versleuteling en geen wachtwoord, dus hoort het op een afgeschermd netwerk.
- Meter naar je huis (P1-poort): lokaal, enkel lezen.
- Toestel naar toestel (Modbus, SunSpec, lokale API): lokaal, via je netwerk of een seriële kabel.
- Toestel naar leverancier of dienst (cloud-API, MQTT): via internet.
Een energiemanagementsysteem (EMS, zie Energiemanagementsysteem (EMS)) haalt gegevens uit laag 1 en 2 en stuurt via laag 2 of 3 commando's terug.
De P1-poort: lokaal en enkel lezen
- Elke digitale elektriciteitsmeter heeft een P1-poort, ook gebruikerspoort genoemd. Bij sommige meters zit die onder het geelgroene klepje, bij andere onder een uitsparing.
- Elektriciteitsdata komt er elke seconde uit: verbruik, actief vermogen en enkele kwaliteitsgegevens. Gegevens van de digitale gas- en watermeter komen om de 5 minuten via dezelfde poort.
- Je laat de poort eerst activeren met een aanvraag bij Fluvius. Dat kan tot 72 uur duren. Op het scherm van de meter staat een driehoekje boven "P1" als de poort actief is.
- Je blijft eigenaar van de gegevens. Maar elke app op een actieve poort kan de data uitlezen. Jij bent dus verantwoordelijk voor wat je aansluit.
- Fluvius beschrijft in zijn voorschriften geen versleuteling of aanmelding op de P1-verbinding. Sluit er daarom enkel toestellen op aan die je vertrouwt.
- De poort werkt in één richting. De voorschriften eisen dat de meter er op geen enkele manier door beïnvloed kan worden. Via P1 stuur je dus niets naar de meter of de netbeheerder.
Modbus: de gemeenschappelijke taal
- Wat het is. Modbus is een berichtenstructuur uit 1979 voor communicatie tussen slimme apparaten. Eén kant (de client) vraagt, de andere kant (de server) antwoordt.
- Modbus TCP. Dezelfde instructies verpakt in TCP/IP, zodat ze over Ethernet of Wi-Fi gaan. Poort 502 is ervoor voorzien.
- Modbus RTU. De seriële variant, bijvoorbeeld op een RS-485-bus. Een gateway kan een seriële lijn naar Ethernet omzetten.
- Registers. Waarden staan in registers van 16 bit. Je leest maximaal 125 registers per vraag en schrijft er maximaal 123.
- Beperking. Modbus legt vast hoe je een register leest, niet wat het betekent. Zonder verdere afspraken moet elke fabrikant zelf zeggen welk register wat bevat.
SunSpec: afspraken over de inhoud
SunSpec Modbus is een open standaard met gemeenschappelijke parameters en instellingen voor het monitoren en sturen van zonne-omvormers, opslag en meters. Het doel is dat toestellen van verschillende fabrikanten samenwerken. Of een toestel SunSpec ondersteunt, bepaalt de fabrikant. Vraag het na vóór je koopt.
API's en MQTT: berichten over het netwerk
- Een API is een afgesproken manier waarop software met software praat. Fluvius biedt een API voor energiedienstverleners die automatisch gegevens van digitale meters willen ontvangen, na een mandaat (volmacht) van de klant. Aanmelden kan enkel met een professioneel account en de meeste diensten zijn betalend.
- MQTT is een open standaard voor berichten tussen slimme toestellen op basis van publiceren en abonneren, met weinig bandbreedte. Handig om één waarde, zoals je netafname, naar meerdere ontvangers tegelijk te sturen.
- Het klantenportaal van Fluvius toont één nieuwe update per dag, tot en met de vorige dag. Voor snelle reacties heb je de P1-poort nodig, niet het portaal.
Welke meetgegevens krijgt wie van Fluvius?
⏱ De digitale meter meet per kwartier. Fluvius meldt dat de kwartierwaarden voor elektriciteit vanaf 2026 standaard worden uitgelezen. Ze worden niet gedeeld met je leverancier of energiedienstverlener, behalve wanneer dat nodig is voor een dynamisch contract (meetregime 3, waarvoor je zelf toestemming geeft) of wanneer jij toestemming geeft. Je ziet in het portaal met wie je gegevens deelt. Dit geldt voor het net van Fluvius in Vlaanderen. Brussel en Wallonië hebben andere netbeheerders.
Lokaal of cloud: de afweging
In grote lijnen:
| Aspect | Lokaal | Cloud |
|---|---|---|
| Internetstoring | Blijft werken, want het blijft in je eigen netwerk | Valt uit, tenzij het toestel een lokale terugval heeft |
| Wie ziet je gegevens | Enkel wie je toegang geeft op je netwerk | Ook de leverancier en zijn onderaannemers |
| Toegang van overal | Moeilijker: je zet een beveiligde verbinding op | Eenvoudig via een app |
| Afhankelijkheid van de leverancier | Laag bij een open lokale interface | Hoog: stopt de dienst, dan stopt de functie |
| Beveiliging | Jij beheert het netwerk. Klassiek Modbus heeft zelf geen beveiliging. | De leverancier beheert de server, jij ziet niet hoe |
| Updates | Je laat ze zelf of via het toestel uitvoeren | Vaak automatisch via de leverancier |
Twee Europese regels spelen mee:
- Data Act. ⏱ Sinds 12 september 2025 mag je als gebruiker van een verbonden product de gegevens die het genereert gratis opvragen en laten doorgeven aan een derde van jouw keuze. Het is een recht op toegang. Het is geen garantie op een lokale interface in realtime.
- Cyber Resilience Act. ⏱ Voor producten met digitale elementen moet de fabrikant bij aankoop een einddatum van de ondersteuningsperiode vermelden. Meer daarover in Cyberveiligheid.
Wat vraag je vóór je koopt?
- Heeft het toestel een open lokale interface, zoals Modbus TCP of een lokale API, en publiceert de fabrikant de registerlijst? Staat SunSpec erbij?
- Werkt het zonder internet, of blokkeert het dan de sturing?
- Welke einddatum voor beveiligingsupdates vermeldt de fabrikant?
- Kan ik mijn gegevens exporteren en doorgeven?
- Is er aanmelding en versleuteling op de lokale interface?
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Vlaanderen met een digitale meter, een omvormer met batterij en een laadpaal wil de maandpiek laag houden. Aannames: het gemiddelde capaciteitstarief is ongeveer 53,39 euro per kW per jaar (excl. btw, ⏱ tarief 2026). De piek is het hoogste gemiddelde over 15 minuten. Het systeem moet dus binnen een kwartier reageren.
Welke gegevensbron is bruikbaar?
- Het klantenportaal toont tot en met de vorige dag. Dat is te laat om te sturen, maar goed om achteraf je pieken te bekijken.
- De P1-poort geeft één telegram per seconde, dus 86.400 per dag. Daarmee kan een lokale EMS de netafname van het lopende kwartier bijhouden en bijvoorbeeld de laadpaal afremmen of de batterij laten bijspringen.
- Het commando naar omvormer, batterij en laadpaal gaat via hun lokale interface, zoals Modbus TCP. Ontbreekt die, dan gaat het via de cloud van de leverancier. Dat voegt een afhankelijkheid van internet en leverancier toe.
Wat levert het op? Elke kW minder maandpiek, gemiddeld over het jaar, scheelt ongeveer 53 euro per jaar. Een laadpaal die je tijdelijk terugschroeft, maakt dus verschil. Of je die winst echt haalt, hangt af van je profiel (Het capaciteitstarief, Capaciteitstarief en pieken).
Goed om te weten
- De P1-poort is een eenrichtingskabel. Je kunt er niets in terugsturen. Voor het uitlezen van je netafname ben je dus niet afhankelijk van een cloud.
- Elke app op een actieve P1-poort ziet alles. Er is geen aparte aanmelding per app.
- Klassiek Modbus heeft geen wachtwoord en geen versleuteling. Het Amerikaanse onderzoekscentrum NREL schrijft dat in traditioneel Modbus geen versleuteling wordt gebruikt.
- Er bestaat een beveiligde Modbus, maar dat is een ander protocol. Modbus/TCP Security gebruikt TLS (versleutelde verbinding) en certificaten op poort 802. Of jouw toestel dit ondersteunt, staat in de handleiding.
- Je hebt recht op de gegevens van je toestel, maar niet automatisch via de lokale weg. De Data Act gaat over toegang en doorgeven, niet over formaat of snelheid. Vraag bij twijfel de fabrikant wat precies beschikbaar is.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Lokaal | Werkt zonder internet, geen leveranciersafhankelijkheid, snelle reactie, je gegevens blijven thuis | Je beveiligt netwerk en toegang zelf, geen bereik van op afstand zonder extra voorzieningen, vereist een toestel met open interface |
| Cloud | Werkt overal, onderhoud door de leverancier, eenvoudige app | Stopt de dienst of je internet, dan stopt de functie. Je gegevens staan bij een derde. Je weet niet precies hoe het beveiligd is. |
Voor wie het technisch wil weten
- P1-signaal. Seriële verbinding op 115200 baud (8N1), RJ12-connector, open-collectoruitgang, +5 V met maximaal 250 mA, één telegram per seconde met CRC16-controle (een controlegetal tegen corrupte waarden). Het telegram begint met "/" en eindigt met "!" en de CRC.
- Seriële kant van Modbus. Bij Modbus RTU zit het serveradres in het bericht (1 byte). Een gateway zet RS-232 of RS-485 om naar Ethernet. Zo wordt een oudere omvormer met seriële poort bereikbaar over Modbus TCP, maar dan hangt hij ook aan je netwerk.
- Eén client tegelijk? Of een toestel meerdere Modbus-clients tegelijk toelaat, bepaalt de fabrikant. Test dit voor je een tweede systeem naast de app van de fabrikant aansluit.
- Poll tegenover push. Modbus werkt met polling: de client vraagt. MQTT werkt met abonnementen: de bron publiceert en ontvangers krijgen het automatisch.
- Modbus/TCP Security. Verplicht TLS 1.2 of hoger met wederzijdse certificaten. Terugvallen op oudere versies is niet toegelaten.
- Functiecodes. 03 leest holding registers, 04 leest input registers (enkel lezen), 06 schrijft één register, 16 schrijft meerdere registers. Een mislukte vraag komt terug als functiecode plus 0x80 met een foutcode.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Fluvius, Maak je meter slim (P1-poort)
- Fluvius, Wat zijn kwartierwaarden?
- Fluvius, Energiedienstverleners
- Fluvius, Technische voorschriften eMUCS-P1 (v2.1.1)
- Fluvius, User Ports of Smart Meters
- VNR, Capaciteitstarief
- Modbus Organization, FAQ
- Modbus Organization, Application Protocol Specification V1.1b3
- Modbus Organization, MODBUS/TCP Security
- NREL, Cybersecurity Certification Recommendations for Interconnected Grid Edge Devices
- SunSpec Alliance, SunSpec Modbus
- MQTT
- Europese Commissie, Data Act
- Europese Commissie, Cyber Resilience Act
Gids slim sturen · Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
8Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
In het kort
Een energiebeheersysteem (EMS, zie Energiemanagementsysteem (EMS)) kijkt vooruit op drie dingen: hoeveel zon er morgen komt, hoeveel jij zult verbruiken en wat stroom kost. Dat laatste is geen voorspelling.
Wat wordt er voorspeld?
Bij een dynamisch contract zijn de prijzen voor de 96 kwartieren van morgen de dag ervoor rond 13 uur bekend. De zon volgt uit een weersverwachting, en die is voor één dak minder nauwkeurig dan voor een groot gebied. Een goed systeem plant daarom vooruit en past zich tijdens de dag aan, in plaats van een voorspelling blind te volgen.
- Zonproductie van je panelen, uit het weer (vooral bewolking), de zonnestand, de oriëntatie en de helling.
- Verbruik van je huis: basisverbruik, warmtepomp, laadpaal. Het systeem leert dit uit je eigen historiek.
- Prijs bij een dynamisch contract (Dynamisch energiecontract). Het systeem voorspelt de prijs niet, het leest hem.
Met die drie beslist het systeem wanneer de batterij laadt of ontlaadt, wanneer de warmtepompboiler opwarmt en wanneer de auto laadt (Zelfverbruik verhogen, Verbruik verschuiven, Dynamisch tarief).
Hoe komt een zonvoorspelling tot stand?
- Weermodellen. Het Koninklijk Meteorologisch Instituut (KMI) gebruikt onder meer het model ALARO, dat op resoluties van 50 km tot 4 km kan draaien, en het model AROME met 2,5 km tot ongeveer 1 km. Daarnaast bestaan er ensemblesystemen. Die draaien het model meermaals met licht verschillende startwaarden en geven een spreiding in plaats van één getal.
- Van bewolking naar vermogen. Het EMS of een dienst zet de voorspelde bewolking om in zonne-instraling en daarna in het vermogen van jouw panelen. Het Amerikaanse ministerie van Energie schrijft dat de nauwkeurigheid vooral afhangt van hoe goed je voorspelt hoe ondoorzichtig de wolken tussen zon en panelen zijn. De evolutie van wolken is moeilijker te voorspellen dan hun aanwezigheid.
- Korte termijn. Voor de komende minuten tot een uur zijn hemelbeelden en satellietbeelden met hoge tijdsresolutie bruikbaar. In een woning zijn die zelden beschikbaar.
- De netbeheerder. Elia, de beheerder van het hoogspanningsnet, publiceert als open data per kwartier schattingen en voorspellingen van de zonne-energie op het Belgische net, tot 7 dagen vooruit. Dat is een voorspelling voor het hele land, niet voor jouw dak.
Hoe nauwkeurig is dat?
- Grotere regio, kleinere fout. Het internationale energieagentschap IEA PVPS vergeleek voorspelmodellen voor Italië. De gemiddelde fout (RMSE, uitgedrukt in procent van het geïnstalleerde vermogen) daalde van 5,5 % voor marktzones naar 3,6 % voor heel Italië. De variabiliteit van samengenomen zonnesystemen neemt af naarmate het gebied groter is.
- Dag 1 tot 3 verschilt weinig. In diezelfde studie veranderden de fouten amper tussen 1 en 3 dagen vooruit. Dat geldt voor een grote regio. Voor één woning is dat niet onderzocht.
- Combineren helpt. Het mengen van meerdere modellen gaf een betere voorspelling dan het beste model afzonderlijk.
- Een voorspelling per woning is slechter dan voor het hele land. De nationale voorspelling van Elia zegt dus weinig over hoe goed jouw dakvoorspelling is.
Jaar na jaar
Volgens PVGIS, het zonnemodel van het Gemeenschappelijk Onderzoekscentrum van de Europese Commissie, levert 1 kWp (kilowattpiek, het piekvermogen van de panelen) bij zuid 35° in Gent gemiddeld ongeveer 1.050 kWh per jaar op. Van jaar tot jaar bedraagt de spreiding (standaardafwijking) ongeveer 48 kWh per kWp, of ruim 4 %. Een terugverdienberekening met ongeveer 1.050 kWh per kWp is dus een gemiddelde en geen voorspelling voor volgend jaar.
Hoe gebruikt een EMS dit?
- Het ziet rond 13 uur de prijzen voor morgen (bij een dynamisch contract).
- Het kijkt naar de zonverwachting voor morgen en naar je gewoonten.
- Het plant. Bij een zonnige dag laat het de batterij 's nachts leeg lopen tot de ochtend. Bij een grijze dag laadt het mogelijk 's nachts bij goedkope kwartieren bij.
- Tijdens de dag vergelijkt het zijn plan met wat de P1-poort en de omvormer meten (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud) en past het aan. Die herplanning is het antwoord op een foute voorspelling.
Let op de volgorde: de prijzen van morgen zijn rond 13 uur bekend, de voorspelling van Elia voor morgen wordt pas om 17.40 uur bijgewerkt. Een EMS dat om 13 uur plant, gebruikt voor de zonverwachting dus een andere bron.
Wat is niet te voorspellen?
- Een plotse wolkenlaag of een onweer binnen het uur.
- De exacte schaduw van een boom of gebouw in de buurt. De rekenroosters van de weermodellen zijn minstens ongeveer 1 tot 2,5 km groot en zien je buur niet.
- Je eigen onverwachte verbruik, zoals de was of een gast.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Gent heeft 7 zonnepanelen van 460 Wp (3,22 kWp, zuid, 35°), een digitale meter, een thuisbatterij en een dynamisch contract. Aan ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar is dat gemiddeld ca. 3.380 kWh per jaar. Een echte dag kan daar ver van afwijken: in de zomer zit je ruim boven het daggemiddelde, in de winter ver eronder.
Wat verandert voor het systeem?
- Zonnige zomerdag. Het systeem hoeft de batterij 's nachts niet uit het net te laden. Het zonnestroomoverschot overdag vult hem.
- Grijze zomerdag. De productie dekt weinig. Of het zin heeft de batterij 's nachts bij goedkope kwartieren bij te laden, hangt af van het prijsverschil en de verliezen (Dynamisch tarief).
- De dag erna. De prijzen voor alle 96 kwartieren zijn rond 13 uur bekend. Het systeem kan al plannen, ook al is de zonverwachting nog onzeker.
- Tijdens de dag. De P1-poort (één telegram per seconde, zie Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud) toont of verbruik of productie afwijkt. Het systeem herplant.
- Capaciteitstarief. ⏱ Elke kW maandpiek kost gemiddeld ongeveer 53,39 euro per jaar (excl. btw, tarief 2026). Een voorspelling van je verbruik, bijvoorbeeld wanneer laadpaal en warmtepomp samen draaien, helpt die piek te vermijden (Het capaciteitstarief).
Goed om te weten
- De prijs van morgen is geen voorspelling. Bij een dynamisch contract zijn de prijzen voor alle 96 kwartieren van de volgende dag al bekend. Wat onzeker blijft, zijn de zon en je verbruik.
- De nationale voorspelling zegt weinig over jouw dak. De fout daalde in de Italiaanse studie met ruim een derde door van marktzones naar het hele land te gaan.
- "Morgen is zoals vandaag" is een zwakke voorspelling. De dagopbrengst verschilt van dag tot dag sterk, en in de winter is elke kleine afwijking in verhouding groot.
- Het ene jaar is niet het andere. Een jaar kan ruim 4 % van het gemiddelde afwijken.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Sturen op voorspellingen | Plant vooruit voor batterij, warmtepomp en auto. Gebruikt gekende prijzen. Combineert zon- en prijsmomenten. | Fouten bij wisselvallig weer. Een slechte voorspelling kan een batterij onnodig uit het net laden. Hangt af van de kwaliteit van weerdata en je verbruiksgeschiedenis. |
| Sturen op vaste regels (bijvoorbeeld laden tussen 12 en 15 uur) | Eenvoudig, voorspelbaar, geen data van buitenaf. | Houdt geen rekening met het weer of de prijs van morgen. |
Voor wie het technisch wil weten
- Skill score. Een maat voor hoeveel een model beter is dan een eenvoudige referentie, zoals "morgen is zoals vandaag". Een skill score van 42 % betekent dat de fout 42 % lager ligt dan die van de referentie. Voor 150 daksystemen in Utrecht lag die op 42 tot 44 %.
- RMSE. De wortel van de gemiddelde kwadratische fout. Grote missers wegen zwaarder dan kleine.
- Probabilistisch tegenover deterministisch. Een ensemble geeft een spreiding in plaats van één getal. Een EMS dat die spreiding kent, kan voorzichtiger plannen.
- Gemodelleerde data. De waarden van PVGIS zijn berekend uit satelliet- en heranalysedata en niet gemeten op een dak. De dagvariatie op een echt dak kan afwijken.
- Kwartierprijzen. De dagmarkt werkt sinds de leveringsdag 1 oktober 2025 met kwartierprijzen, dus 96 per dag.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Elia, Solar power generation
- KMI, Numerieke weersvoorspellingen
- IEA PVPS, Regional Solar Power Forecasting
- US Department of Energy, Solar Forecasting: Maximizing its value for grid integration
- NEMO Committee, 15-minute MTU in SDAC implemented
- CREG, Jaarlijks verslag over dynamische elektriciteitsprijzen in 2025
- Fluvius, Wat zijn kwartierwaarden?
- VNR, Capaciteitstarief
- PVGIS, Europese Commissie
Gids slim sturen · Deel 3 · Dynamische prijzen
9Dynamisch energiecontract
In het kort
Bij een dynamisch contract volgt je energieprijs per kWh de groothandelsprijs op de day-ahead markt voor België, sinds 1 oktober 2025 per kwartier. De prijzen voor de volgende dag zijn meestal rond 13 uur bekend.
Wat is een dynamisch contract?
Je hebt een digitale meter nodig met geactiveerde kwartierwaarden. Enkel de energiecomponent is dynamisch: nettarieven en heffingen komen er gewoon bij. ⏱
Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
Bij een vast contract ligt de prijs per kWh vast. Bij een variabel contract verandert die per maand of kwartaal. Bij een dynamisch contract verandert de energieprijs per uur of per kwartier volgens de groothandelsmarkt. De prijs hangt dus af van de marktprijzen en van wanneer jij verbruikt. Dezelfde kWh kan 's middags bijna niets en 's avonds veel kosten.
Je kunt een dynamisch contract nemen voor afname, voor injectie (teruglevering van zonnestroom) of voor beide.
Waaraan is de prijs gekoppeld?
Aan de day-ahead markt: de beursmarkt waarop elke dag de prijzen voor de levering van de volgende dag worden bepaald. Voor België wordt die prijs gevormd op de gekoppelde Europese day-ahead markt. Onder normale omstandigheden maakt de markt de prijzen voor alle 96 kwartieren van de volgende dag om ongeveer 12.57 uur bekend (CREG, de federale energieregulator). Je kent je prijs dus ongeveer 11 tot 35 uur vooraf. ⏱
Uurprijzen of kwartierprijzen?
- Tot eind september 2025 had de markt uurprijzen: 8.760 prijzen per jaar.
- Sinds 1 oktober 2025 werkt de gekoppelde markt met een tijdseenheid van 15 minuten: 96 prijzen per dag, 35.040 per jaar.
- Contracten worden sindsdien per kwartier gefactureerd. De prijs volgt de markt nauwkeuriger, maar de jaarfactuur is ook moeilijker na te rekenen.
Wat heb je nodig? ⏱
- Een digitale meter. Zonder digitale meter kun je geen dynamisch contract krijgen.
- Meetregime 3 (SMR3) geactiveerd. De netbeheerder mag dan de kwartierwaarden doorsturen naar je leverancier. Je geeft daarvoor zelf toestemming via Fluvius. Zie De digitale meter.
- Een leverancier die zo'n contract aanbiedt. Leveranciers met meer dan 200.000 afnemers zijn verplicht een dynamisch contract aan te bieden aan elke eindafnemer die erom vraagt en een geschikte meter heeft. Eind 2025 boden 16 actieve leveranciers zo'n contract aan.
Wat komt er bovenop de marktprijs?
De prijsformule is volgens de CREG: A + (B × Index + C) × kWh. - A is de vaste vergoeding. Gemiddeld 60 euro per jaar bij dynamische producten eind 2025. - Index is de day-ahead prijs voor België per kwartier. - B is een coëfficiënt waarmee de leverancier risico's en kosten dekt. Gemiddelde in 2025: 1,0358. - C is de mark-up (commerciële marge). Gemiddelde in 2025: 1,2727 c€/kWh, dus 12,73 euro per MWh.
Dat is enkel de energiecomponent. Daarbovenop komen op je factuur, ook bij een dynamisch contract: - Nettarieven: het distributienettarief (met een kWh-deel en het capaciteitstarief, zie Het capaciteitstarief) en het transmissietarief. Het bedrag hangt af van je netgebied. - Kosten voor groene stroom en warmtekrachtkoppeling (WKK): soms apart vermeld, soms in de energieprijs inbegrepen. - Heffingen: energiebijdrage, bijzondere accijns en bijdrage Energiefonds. - Btw: 6 % op elektriciteit voor gezinnen.
Netkosten en heffingen zijn niet dynamisch. Ze zijn in elk kwartier gelijk. Het capaciteitstarief blijft dus gewoon gelden.
Negatieve prijzen: wat betekent dat?
Op sommige momenten is de groothandelsprijs nul of negatief: er is meer aanbod, vooral van zon en wind, dan vraag. Dat gebeurt het vaakst op zonnige of winderige dagen met weinig vraag, bijvoorbeeld op zondag. In 2025 telde de VREG 520 uren met negatieve prijzen (6 % van alle uren). De CREG telde 577 uren met een prijs van 0 euro per MWh of lager (6,59 %). Het diepste dal was −450 euro per MWh op zondag 11 mei, de hoogste piek 518 euro per MWh op 1 juli.
Voor je verbruik kan de energiecomponent bij een negatieve marktprijs negatief of bijna nul worden. Je totale prijs per kWh blijft meestal positief, want nettarieven en heffingen komen erbovenop.
Voor wie zonnepanelen heeft en een dynamisch injectiecontract volgt de vergoeding voor teruglevering dezelfde marktprijs. Ze kan negatief worden, en dan betaal je om stroom op het net te zetten. Een thuisbatterij of het afschakelen van de installatie zijn opties, en elk kost iets. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
Rekenvoorbeeld
Een Vlaams gezin met 3.500 kWh per jaar, een elektrische wagen en een digitale meter. De marktprijzen zijn aangenomen, binnen het bereik van 2025. Enkel de energiecomponent is berekend, zonder nettarieven, heffingen en btw.
Aannames: - Prijs (c€/kWh) = 1,0358 × Index (euro per MWh) / 10 + 1,2727. De vaste vergoeding laten we buiten beschouwing. - Dagverbruik zonder wagen: 3.500 / 365 = 9,59 kWh, verdeeld volgens het profiel van de CREG (0-6 u: 19,64 %, 6-12 u: 24,31 %, 12-17 u: 20,69 %, 17-24 u: 35,36 %). - Aangenomen gemiddelde marktprijs per blok: 85 / 120 / 20 / 150 euro per MWh.
| Blok | Verbruik | Index (euro/MWh) | Prijs (c€/kWh) | Kost (euro) |
|---|---|---|---|---|
| 0-6 u | 1,88 kWh | 85 | 10,08 | 0,19 |
| 6-12 u | 2,33 kWh | 120 | 13,70 | 0,32 |
| 12-17 u | 1,98 kWh | 20 | 3,34 | 0,07 |
| 17-24 u | 3,39 kWh | 150 | 16,81 | 0,57 |
| Totaal | 9,59 kWh | gemiddeld 11,95 | 1,15 |
Laden van de wagen (3,7 kW gedurende 2 uur = 7,4 kWh, bovenop het gewone verbruik):
| Wanneer laden | Prijs (c€/kWh) | Kost voor 7,4 kWh |
|---|---|---|
| 's avonds (17-24 u) | 16,81 | 1,24 euro |
| 's nachts (0-6 u) | 10,08 | 0,75 euro |
| 's middags (12-17 u) | 3,34 | 0,25 euro |
Het verschil tussen avond en middag is ongeveer 1 euro per laadbeurt. De CREG komt voor een heel jaar op 152 euro verschil tussen laden in de avond en in de namiddag, bij 3.000 kWh. Dat gaat in dezelfde richting.
Negatief in de middag? Zakt de marktprijs naar 15 euro per MWh onder nul, dan is de energiecomponent 1,0358 × (−1,5) + 1,2727 = −0,28 c€/kWh. De energie is dan (bijna) gratis, maar je betaalt nog altijd nettarieven en heffingen.
Met dynamische teruglevering: neem als indicatieve referentie 0,9588 × Index − 13,63 euro per MWh (gemiddelde van de aanbiedingen in augustus 2025). Voor 5 kWh injectie krijg je bij 45 euro per MWh +0,15 euro. Bij −15 euro per MWh is het −0,14 euro: je betaalt dan om te injecteren.
Goed om te weten
- Negatieve prijzen wegen minder door in je jaarfactuur dan de krantenkoppen doen vermoeden. De CREG rekent voor dat 1 uur aan −266 euro per MWh voor 0,0114 % in de jaarfactuur weegt. Veel belangrijker is de verschuiving van je verbruik weg van 17.00 tot middernacht.
- Het avondblok is duur én druk. Een gemiddeld gezin (3.500 kWh) verbruikt in 2025 ongeveer 35 % van zijn stroom tussen 17.00 en 24.00 uur. Dat is goed voor 42 % van de energiecomponent (164 van 387 euro), aan gemiddeld 13,22 c€/kWh.
- Wanneer je laadt, bepaalt of een dynamisch contract loont. Een wagen die 3.000 kWh per jaar laadt, kost bij laden 's avonds 152 euro per jaar meer dan bij laden in de namiddag. Laden tussen middernacht en de vroege ochtend scheelt 94 euro ten opzichte van de avond.
- Op papier goedkoper, in de praktijk niet altijd. Volgens het VREG-prijzenrapport was dynamisch in 2025 gemiddeld ongeveer 62 euro goedkoper dan variabel en ongeveer 193 euro goedkoper dan vast, berekend op een standaardprofiel. Een studie in opdracht van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) vergeleek 1.014 Vlaamse gezinnen met een digitale meter. Met hun echte profiel betaalden zij gemiddeld 5,3 % meer dan met het standaardprofiel op hetzelfde dynamische contract. De steekproef is niet representatief. Zie Voor wie een dynamisch tarief loont.
- Maar 0,4 % van de aansluitingen heeft er een. Eind september 2025 telde de CREG 20.552 dynamische contracten op 5,2 miljoen aansluitingen. ⏱
Voor- en nadelen
Voordelen - Je betaalt wat de stroom op dat moment kost. Volgens de CREG is de gemiddelde mark-up lager dan bij variabele spotcontracten (12,73 tegenover 19,58 euro per MWh) en de vaste vergoeding lager dan bij vaste contracten (60 tegenover 81 euro per jaar). - Voordeel bij het verschuiven van verbruik naar de namiddag en de nacht. - Interessant bij een wagen, een warmtepomp of boiler met sturing, en bij een thuisbatterij. - De prijzen zijn vooraf bekend.
Nadelen - Het prijsrisico ligt bij jou. Pieken van meer dan 500 euro per MWh komen voor. - Zonder verschuiving van je verbruik kan het duurder uitvallen dan een variabel contract. - Bij zonnepanelen kan de injectie minder opbrengen of zelfs kosten. - De factuur is moeilijker te controleren. - Je moet prijzen volgen of automatisering gebruiken.
Voor wie het technisch wil weten
- Kannibalisatie-effect: veel zonne-energie drukt via de marktkoppeling de prijzen op momenten van hoge opwekking. De CREG noemt dit het kannibalisatie-effect van hernieuwbare energie.
- Dynamisch ten opzichte van variabel spot: een variabel spotcontract rekent het gemiddelde van de marktprijzen (bijvoorbeeld het maandgemiddelde). Een dynamisch contract factureert je werkelijke afname per kwartier.
- Capaciteitstarief: dat meet je hoogste kwartier per maand. Draait door een dynamisch contract alles tegelijk in het goedkoopste kwartier, dan kan je maandpiek stijgen. Zie Het capaciteitstarief.
- Batterij: voor de combinatie met een thuisbatterij, zie Dynamisch tarief.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- CREG, Jaarlijks verslag over de markt van de contracten op basis van een dynamische elektriciteitsprijs in 2025 (RA3159)
- VREG, Waaruit bestaat de energieprijs voor elektriciteit en aardgas
- VREG, Prijzenrapport 2025 (RAPP-2026-07)
- Studie in opdracht van VEKA, Voor wie loont een dynamisch elektriciteitscontract? (16 oktober 2025)
Gids slim sturen · Deel 3 · Dynamische prijzen
10Voor wie een dynamisch tarief loont
In het kort
Een dynamisch contract loont niet door je jaarverbruik, maar door je profiel: hoeveel stroom je verbruikt én wanneer. Het wordt interessant als je een groot deel van je verbruik kunt verplaatsen van 17.00-24.00 uur naar de namiddag of de nacht, typisch met een elektrische wagen, een gestuurde warmtepomp of boiler, of een batterij.
Wat bepaalt of het loont?
Zonder die flexibiliteit is het effect klein of negatief. In een studie in opdracht van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) betaalden gezinnen met zonnepanelen gemiddeld 6,6 % meer dan met een standaardprofiel. Gezinnen met een goed afgestemd profiel betaalden gemiddeld 10,2 % minder. ⏱
Hoe een dynamisch contract werkt, lees je in Dynamisch energiecontract. Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
De CREG (de federale energieregulator) en de studie in opdracht van VEKA komen tot dezelfde kern: - Een dynamisch contract geeft pas voordeel als je je verbruiksprofiel systematisch afstemt op de marktomstandigheden. - Het profiel bepaalt de geschiktheid, niet het jaarverbruik. Het profiel is de hoeveelheid en timing van afname en injectie, plus je flexibiliteit. - Je verbruik verschuiven van de dure avond (17.00 tot middernacht) naar de namiddag (12.00-17.00) of de nacht (0.00-6.00) is volgens de CREG een "must have". Extreme prijzen opzoeken of ontwijken is "nog eerder een nice to have". Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
Twee bronnen, twee soorten uitkomst
De cijfers die je tegenkomt, komen uit twee benaderingen. Haal ze niet door elkaar. - VREG-prijzenrapport 2025: rekent met een standaardprofiel. Dynamisch was gemiddeld ongeveer 62 euro goedkoper dan variabel en ongeveer 193 euro goedkoper dan vast. Dat zegt iets over de prijsformules, niet over jouw verbruik. - Studie in opdracht van VEKA: gebruikt echte kwartierdata van 1.014 gezinnen (augustus 2024 tot augustus 2025). Het gemiddelde gezin betaalde 5,3 % (18 euro per jaar) meer dan met het standaardprofiel op hetzelfde dynamische contract. Dat zegt iets over de timing van jouw verbruik, niet over de vergelijking met een vast contract.
Trek de twee cijfers dus niet van elkaar af en tel ze niet op.
Wat de studie per profiel vond
De steekproef is niet representatief: 83 % heeft zonnepanelen (Vlaams gemiddelde in 2024: 40 %), 27 % een laadpunt en 26 % elektrische verwarming. Enkel de energiecomponent is vergeleken, zonder nettarieven, heffingen of vaste kosten. Een negatief getal betekent een voordeel.
| Profiel | Aantal | Relatieve meerkost | Per jaar |
|---|---|---|---|
| Alle gezinnen | 1.014 | +5,3 % | +18 euro |
| Zonder zonnepanelen | 174 | −0,8 % | −7,0 euro |
| Met zonnepanelen | 840 | +6,6 % | +23,2 euro |
| Zonder elektrische wagen | 742 | +7,3 % | +26,6 euro |
| Met elektrische wagen | 272 | +0,1 % | −5,6 euro |
| Zelfverbruik zonnestroom boven 60 % | 52 | +1,3 % | −13,8 euro |
| Zonnepanelen plus wagen, warmtepomp of batterij, afname vooral in daluren | 82 | −10,2 % | −69,1 euro |
Het tijdstip van je afname telt zwaarder dan het volume. Zat minder dan 20 % van je afname in de avond, dan was de meerkost −14,0 %. Bij 20-30 % was het +3,1 %, bij 30-40 % +8,0 % en bij meer dan 40 % +12,0 %. Het gemiddelde gezin verbruikt volgens het standaardprofiel van de CREG 35,36 % van zijn stroom tussen 17.00 en 24.00 uur (1.238 van 3.500 kWh).
Wie heeft kans op voordeel?
- Gezinnen met een wagen die op prijs of zonneproductie laden. De CREG rekent voor 3.000 kWh per jaar 152 euro verschil tussen laden in de avond en in de namiddag, en 94 euro tussen avond en nacht. Zie Slimme laadpaal.
- Gezinnen met zonnepanelen én een manier om zelf veel te verbruiken: wagen, warmtepomp, boiler of batterij. Van de gezinnen met meer dan 60 % zelfverbruik heeft ongeveer driekwart een wagen, batterij of warmtepomp.
- Grote verbruikers die sturen. Boven 8.000 kWh is zowel het risico als de kans het grootst.
- Wie overdag thuis is of toestellen kan automatiseren.
Wie heeft er weinig aan?
- Kleine verbruikers (minder dan 2.000 kWh): het effect is enkele euro's per jaar.
- Zonnepanelen zonder sturing: de meerkost zit vooral aan de injectiezijde (+21,9 % op de injectiecomponent), omdat veel injectie samenvalt met de middagdip. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
- Wie vooral 's avonds en 's ochtends verbruikt en dat niet kan veranderen, of de prijzen niet wil opvolgen. De VREG schrijft dat die afnemer mogelijk niet gebaat is bij een dynamisch contract.
Checklist: past dit bij mij?
- Heb je een digitale meter en kun je meetregime 3 laten activeren? Zie Dynamisch energiecontract en De digitale meter.
- Hoeveel van je afname valt tussen 17.00 en 24.00 uur? Kijk dat na in je kwartierwaarden (Energiedata en monitoring).
- Heb je verbruik dat je kunt verplaatsen: wagen, boiler, warmtepomp met buffer, wasmachine, vaatwasser? Zie Verbruik verschuiven.
- Kun je dat automatiseren, of ben je er op de juiste momenten zelf bij? Zie Energiemanagementsysteem (EMS).
- Heb je zonnepanelen, en verbruik je minstens 60 % van je productie zelf? Zo niet, kijk dan naar je terugleverformule en naar Negatieve prijzen en injectie beperken.
- Houd je rekening met je capaciteitstarief? Alles in het goedkoopste kwartier laten draaien kan je maandpiek verhogen (Het capaciteitstarief).
Test het vooraf met je eigen data ⏱
- Activeer de kwartierwaarden nu, ook als je nog niet beslist hebt. Je kunt de uitlezing gratis zelf activeren via het klantenportaal van Fluvius. Pas vanaf de activatie wordt een historiek bijgehouden. Vanaf 2026 worden de kwartierwaarden voor elektriciteit standaard uitgelezen, maar ze worden niet gedeeld met je leverancier, tenzij je een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel energiesysteem kiest.
- Simuleer met je eigen profiel. Wie minstens één jaar eigen kwartierdata inlaadt in de officiële vergelijkingstool van de VREG, krijgt een simulatie op zijn eigen profiel. Wie enkel zijn jaarverbruik ingeeft, krijgt een simulatie op het standaardprofiel.
- Vergelijk de aanbiedingen. De CREG zag in 2025 een verschil van 100 tot 150 euro per jaar tussen het duurste en het voordeligste dynamische aanbod, waarvan tot 100 euro uit de vaste vergoeding. Controleer de coëfficiënt bij de index (B), de mark-up (C) en de vaste vergoeding (A). Zie Dynamisch energiecontract.
Rekenvoorbeeld
Wat is er voor een Vlaams gezin met 3.500 kWh per jaar te winnen? Drie niveaus.
Aannames: - Verbruiksverdeling en kostenaandelen per tijdsblok volgens het profiel van de CREG voor 2025. - Eenheidsprijzen per blok berekend uit die aandelen: 0-6 u ca. 10,1 c€/kWh, 12-17 u ca. 8,2 c€/kWh, 17-24 u 13,2 c€/kWh. Netkosten, heffingen en btw zijn niet inbegrepen.
Niveau 1: gezin zonder wagen en zonder zonnepanelen. Verschuif een deel van het avondverbruik (1.238 kWh) naar de namiddag. Dat levert per kWh 13,22 − 8,16 c€ op.
| Verschoven deel van het avondblok | kWh | Besparing |
|---|---|---|
| 25 % | 309,5 | ca. 15,7 euro per jaar |
| 50 % | 619 | ca. 31,3 euro per jaar |
Koken en verlichting in de avond blijven staan, dus een groot deel van het avondblok is niet verschuifbaar.
Niveau 2: hetzelfde gezin met een wagen (3.000 kWh per jaar).
| Laadmoment | Kost laden |
|---|---|
| 's avonds (13,22 c€/kWh) | ca. 397 euro |
| 's nachts (ca. 10,08 c€/kWh) | ca. 303 euro |
| In de namiddag (ca. 8,16 c€/kWh) | ca. 245 euro |
Het verschil tussen avond en namiddag is 152 euro, tussen avond en nacht 94 euro. Dat veronderstelt voor de namiddag dat de wagen thuis staat. Laad je 's nachts, dan hoef je er niet bij te zijn.
Niveau 3: hetzelfde gezin met zonnepanelen, wagen en sturing. Hier gelden de cijfers uit de studie. Het profiel met zonnepanelen plus wagen, warmtepomp of batterij en afname vooral in daluren zat gemiddeld 10,2 % (69,1 euro) onder het referentieprofiel. Gezinnen met zonnepanelen die niets aanpasten, zaten 6,6 % (23,2 euro) erboven.
Hoeveel verbruik je echt kunt verschuiven, is nergens gemeten. De bedragen zijn rekenvoorbeelden, geen verwachtingen.
Goed om te weten
- Het bekende voordeel van 62 euro ten opzichte van variabel en 193 euro ten opzichte van vast is berekend op een standaardprofiel, niet op jouw verbruik. Met echte profielen betaalt het gemiddelde gezin in de steekproef 18 euro per jaar meer dan dat standaardprofiel.
- Zonnepanelen alleen maken een dynamisch contract niet gunstiger, eerder het omgekeerde. Pas bij meer dan 60 % zelfverbruik draait dat om.
- De groep blijft klein. Eind september 2025 had 0,4 % van de aansluitingen een dynamisch contract (CREG), en in december 2025 0,8 % van de Vlaamse huishoudens (VREG). ⏱
Voor- en nadelen
Voordelen - Je kunt de duurste kwartieren uit je factuur houden. - Sterk bij een wagen, warmtepomp of batterij die automatisch kan sturen.
Nadelen - Het prijsrisico ligt bij jou. Verbruik je veel in de avondspits, dan kun je duurder uitkomen dan met een niet-dynamisch contract. - Het vraagt een digitale meter, meetregime 3 en opvolging of automatisering. - Nettarieven en heffingen blijven even hoog.
Voor wie het technisch wil weten
- Waarom de VREG en de studie verschillende getallen geven: de VREG berekent het maandgemiddelde, gewogen met het standaardprofiel voor afname (RLP) of teruglevering (SPP). Een dynamisch contract factureert je werkelijke kwartierafname. De studie vergelijkt daarom het echte profiel met een standaardprofiel op dezelfde prijzen.
- Tijdsafhankelijk nettarief: Fluvius stelde in 2025 voor een tijdsignaal in het kWh-deel van het nettarief op te nemen. Dat is een voorstel dat nog door de regulator beslist moet worden. ⏱
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Studie in opdracht van VEKA, Voor wie loont een dynamisch elektriciteitscontract? (16 oktober 2025)
- CREG, Jaarlijks verslag over dynamische elektriciteitsprijzen in 2025 (RA3159)
- VREG, Prijzenrapport 2025 (RAPP-2026-07)
- Fluvius, Wat zijn kwartierwaarden?
- Fluvius, Vervolgonderzoek naar tijdsafhankelijke tarieven en injectie
Gids slim sturen · Deel 3 · Dynamische prijzen
11Negatieve prijzen en injectie beperken
In het kort
Op momenten met veel zon en weinig vraag is de groothandelsprijs van stroom nul of negatief. Met een dynamisch terugleveringscontract, en bij sommige variabele contracten, betaal je dan om stroom te injecteren.
Waarom zijn prijzen negatief?
Het bedrag blijft meestal beperkt: in een simulatie van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) bespaarde een gezin dat bij negatieve prijzen niet injecteerde gemiddeld 29,7 euro per jaar. Je beperkt het probleem vooral door meer zonnestroom zelf te verbruiken en door je terugleveringscontract goed te kiezen.
De Vlaamse Nutsregulator (VREG) legt uit dat negatieve prijzen ontstaan wanneer verschillende elementen op de elektriciteitsmarkt samenvallen, vooral veel zon- en windproductie bij weinig vraag. De federale regulator CREG spreekt van het kannibalisatie-effect: alle zonnepanelen produceren op hetzelfde moment, en die massale injectie drukt via de gekoppelde Europese markt de prijs voor de volgende dag (de day-ahead prijs) naar beneden. Jouw panelen produceren dus op het moment dat stroom het minst waard is.
Hoe vaak komt het voor?
⏱ Het aantal uren met een negatieve day-ahead prijs groeit snel:
| Jaar | Uren met negatieve prijs (VREG) |
|---|---|
| 2022 | 112 |
| 2023 | 222 |
| 2024 | 408 |
| 2025 | 520,25 (5,9 % van de uren) |
In 2025 viel 87,7 % van die uren tussen april en september en 85,1 % tussen 11.00 en 17.00 uur. Slechts 4,5 % viel 's nachts tussen 1.00 en 6.00 uur. Iets meer dan de helft (53,6 %) viel in een weekend, dus bijna de helft op een werkdag. De laagste uurprijs was -462,33 euro per megawattuur (MWh) op zondag 11 mei 2025 tussen 13.00 en 14.00 uur. Sinds 1 oktober 2025 telt een negatieve kwartierprijs voor een kwartier, niet meer voor een heel uur.
Welke contracten raakt het?
Een negatieve prijs raakt enkel de energiecomponent van je terugleveringscontract. Nettarieven, heffingen en de vaste vergoeding blijven gewoon van toepassing.
| Contract voor teruglevering | Wat gebeurt er bij een negatieve marktprijs? |
|---|---|
| Dynamisch | Je injectie wordt per uur of kwartier vergoed op basis van de day-ahead prijs. Is die negatief, dan betaal je. |
| Variabel, gekoppeld aan een spotprijs | De prijs volgt het maandgemiddelde. In een maand met veel negatieve uren kan de vergoeding van die maand negatief zijn. |
| Vast | De prijs ligt vast voor de looptijd van het contract. Lees in je contract na hoe de vergoeding precies is vastgelegd. |
| Terugleveringscontract van de netbeheerder | 0 euro per kWh. |
Een variabel contract beschermt je dus niet altijd. In 2025 hadden 20 variabele terugleveringscontracten van 8 leveranciers minstens één maand met een negatieve vergoeding. Naar schatting kregen bijna 29.000 gezinnen minstens één keer een negatieve maandvergoeding. In mei was dat gemiddeld -10,86 euro voor de getroffen gezinnen. Door de zonnige maanden duurt het lang voor de positieve wintermaanden dat goedmaken: in de winter produceer je weinig.
Een dynamische terugleverformule heeft volgens de CREG meestal een coëfficiënt tussen 0 en 1 en een negatieve toeslag (mark-up). Daardoor valt de vergoeding doorgaans laag uit.
Hoeveel gaat het om?
⏱ De VREG rekende het gemiddelde Vlaamse profiel van 2025 door: 4.781 kWh productie, een omvormer van 4,41 kW, 29 % zelfverbruik en dus 3.385 kWh injectie.
| Terugleveringscontract | Gemiddelde jaarvergoeding |
|---|---|
| Dynamisch | 65,10 euro (1,92 eurocent per kWh) |
| Vast | ca. 81,37 euro |
| Variabel | ca. 109,72 euro |
Gewogen over alle contracten was dat 3,16 eurocent per kWh, of 107,12 euro op jaarbasis. Ongeveer 90 % van de gezinnen met zonnepanelen had in 2025 een variabele terugleververgoeding en 10 % een vaste, de dynamische contracten niet meegerekend.
Het VEKA-onderzoek simuleerde een gezin dat tijdens negatieve prijzen niet injecteert (steekproef van ongeveer 840 gezinnen, niet representatief). De injectiecomponent daalde daardoor van +13,9 naar -15,8 euro per jaar. De gemiddelde verbetering was 29,7 euro per jaar (mediaan 27,0 euro). Hoe meer van je injectie in de middag valt, hoe meer je daarbij wint of verliest.
De CREG zet de extremen in perspectief voor de afname: één uur aan -266 euro/MWh weegt voor 1/8.760, of 0,0114 %, in de jaarfactuur. Extreme prijzen ontwijken of opzoeken noemt de CREG voorlopig eerder "nice to have".
Wat kun je doen?
| Optie | Wat het doet | Beperking |
|---|---|---|
| 1. Verbruik naar de middag verschuiven (Verbruik verschuiven) | Je gebruikt meer zonnestroom zelf in plaats van te injecteren. Zelfverbruik van gemiddeld 28 % kan volgens de Vlaamse overheid stijgen tot 35 %. | Enkel wat je effectief kunt verplaatsen. |
| 2. Thuisbatterij (Dynamisch tarief) | Bewaart de middagpiek voor de avond. | De CREG noemt ongeveer 7.000 euro voor 10 kWh. In het VEKA-onderzoek was geen duidelijk batterij-effect te zien. |
| 3. Vermogensbegrenzing | Een meting aan je aansluiting stuurt de omvormer bij, zodat je injectie onder een grens blijft. | De technische voorschriften beschrijven dit voor installaties met opslag. Voor enkel zonnepanelen vraag je het je installateur. |
| 4. Productie tijdelijk afschakelen | Je injecteert niets, maar produceert ook niets. | De CREG noemt dit organisatorisch en economisch weinig efficiënt. |
| 5. Omvormer kleiner dan de panelen (DC/AC-ratio en clipping) | Snijdt de piek bij maximale productie af. | Je verliest opbrengst op de allerzonnigste momenten. |
| 6. Ander terugleveringscontract | Een vaste terugleverprijs of een formule zonder dynamische injectie. | Meestal lagere of voorwaardelijke vergoeding. Vergelijk de formule. |
Optie 1 gaat voor. Zelf opgewekte stroom zo veel mogelijk zelf gebruiken blijft de meest rendabele strategie.
Voor optie 5 geeft Fluvius aan dat een omvormer die kleiner is dan het paneelvermogen een geldige keuze is. Uit hun onderzoek van augustus 2025 blijkt dat het beperken (niet uitschakelen) van de productie in de duurste 5 % van de uren de injectiepiek met 30 % verlaagt bij gezinnen en met 40 % bij klanten met een productiemeter.
Voorzichtig met aanpassingen aan je installatie
- Vervang je een omvormer of ander belangrijk onderdeel, of vergroot je het maximale vermogen, dan meld je dat schriftelijk aan de netbeheerder (zie Aanmelden bij Fluvius). Een krachtigere of extra omvormer vraagt bovendien een nieuwe keuring. Of ook het louter wijzigen van een instelling gemeld moet worden, vraag je best na bij Fluvius.
- Een batterij mag zonder zonnepanelen in principe niet injecteren. Met zonnepanelen is de injectie van de batterij afgestemd op het AC-vermogen van de panelen. Je benut negatieve prijzen met een batterij dus door af te nemen, niet door te verkopen.
- Laat omvormerinstellingen wijzigen door je installateur (Erkende installateur).
Rekenvoorbeeld
Een gezin heeft 4,41 kW aan zonnepanelen en een dynamisch terugleveringscontract. Als voorbeeldformule nemen we de vergoeding C = 0,9588 x P - 13,6289 euro/MWh, waarbij P de marktprijs is. Dat is een gemiddelde van 23 tarieven uit augustus 2025. Je eigen contract kan een andere formule hebben. De prijs van 27 april 2025 is een echte uurprijs; de andere prijzen en hoeveelheden zijn gekozen om te illustreren.
| Moment | Marktprijs P | Vergoeding C | Injectie | Resultaat |
|---|---|---|---|---|
| Doordeweekse zomermiddag | +45 euro/MWh | +29,5 euro/MWh (2,95 eurocent/kWh) | 5 kWh | +0,15 euro |
| Zonnige zondagnamiddag | -100 euro/MWh | -109,5 euro/MWh (-10,95 eurocent/kWh) | 9 kWh | -0,99 euro |
| Zondag 27 april 2025, 13.00-14.00 uur | -266 euro/MWh | -268,7 euro/MWh | 3 kWh | -0,81 euro |
Met deze voorbeeldformule is de vergoeding al nul bij een marktprijs van ongeveer 14,2 euro/MWh (13,6289 gedeeld door 0,9588). Onder die prijs betaal je dus al, ook al is de marktprijs nog positief.
Wat levert een ander contract op? Op het VREG-profiel betaalde het gemiddelde dynamische contract 65,10 euro uit, tegenover ongeveer 81,37 euro bij vast en ongeveer 109,72 euro bij variabel. Tussen de meest en minst voordelige dynamische contractversie zat 150,56 euro op jaarbasis. Het contract weegt in dit voorbeeld zwaarder dan het afschakelen van je panelen.
En een batterij? Tegenover ongeveer 7.000 euro voor 10 kWh staat een winst van 29,7 euro per jaar uit niet injecteren. Negatieve prijzen zijn dus geen reden om een batterij te kopen. Of een batterij loont, beoordeel je op je zelfverbruik en je afnameprijs (Rendabiliteit in Vlaanderen).
Goed om te weten
- Je vergoeding kan negatief zijn terwijl de marktprijs nog positief is. Bij de voorbeeldformule hierboven ligt de grens rond 14,2 euro/MWh. Kijk dus naar je eigen formule, niet enkel naar het nieuws over negatieve prijzen.
- Een variabel contract beschermt je niet. In 2025 kreeg bijna 29.000 gezinnen met een variabel contract minstens één maand een negatieve vergoeding.
- Het totaalbedrag is klein ten opzichte van de koppen. Gemiddeld 29,7 euro per jaar in de simulatie. Een batterij koop je niet voor de negatieve prijzen.
- Ook het net wint als je piekinjectie beperkt. Het aandeel netelementen van Fluvius met hun jaarpiek bij injectie steeg in vijf jaar van 4 % naar 20 %.
- Een oost-westopstelling kan helpen, maar niet altijd. Het VEKA-onderzoek veronderstelt dat een oost-westopstelling beter aansluit bij de prijspieken dan zuid. De Vlaamse overheid zegt dat een oost-westopstelling het zelfverbruik doorgaans verlaagt. Wat zwaarder weegt, hangt van jou af (Oriëntatie en hellingshoek).
Voor- en nadelen van injectie beperken
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Je ontwijkt de negatieve vergoeding op de slechtste momenten. | Je mist opbrengst op momenten met een lage maar positieve prijs. |
| Meer zelfverbruik verlaagt ook je afname later op de dag. | Het vraagt meting, sturing of aandacht van jou. |
| Je ontlast het net, waar injectiepieken sterk groeien. | Een aanpassing aan je installatie kan een meldplicht hebben. |
Voor wie het technisch wil weten
- Prijsvorming. De day-ahead prijs ontstaat in de Europese marktkoppeling. Veel gelijktijdige zonneproductie duwt die prijs naar beneden.
- Injectie is minder flexibel dan afname. Een consument kan zijn afname sturen. De productie van zonnepanelen kan volgens de CREG niet flexibel worden stopgezet, en wat niet verbruikt wordt, moet worden opgeslagen of geïnjecteerd.
- Vermogensbeheer bij opslag. De technische voorschriften van Synergrid (C10/11) eisen bij een installatie met opslagsysteem een vermogensbeheersysteem dat de geïnjecteerde stroom onder een ingestelde grens houdt. Bij een kleine installatie komt de meting van de P1-poort van de digitale meter of van een sensor. Sinds editie 2.4 (15 oktober 2025) mag de P1-poort daarvoor gebruikt worden. Een lagere vermogensgrens verandert het maximale AC-vermogen van de installatie niet.
- Hybride omvormers. Bij een DC-gekoppelde hybride omvormer is een aparte sensor niet verplicht, omdat het geïnjecteerde vermogen nooit groter kan zijn dan het maximale AC-vermogen van de omvormer zelf.
- Terugdraaiende teller. De analoge terugdraaiende teller is in Vlaanderen sinds 1 januari 2025 afgeschaft.
- Netsignaal. ⏱ Fluvius onderzocht tijdsafhankelijke nettarieven en neemt voor injectie voorlopig een afwachtende houding aan. Mogelijke toekomstige tarieven liggen dus nog niet vast.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- VREG, Prijzenrapport 2025
- CREG, Jaarlijks verslag over dynamische elektriciteitsprijzen in 2025
- Voor wie loont een dynamisch elektriciteitscontract? (onderzoek in opdracht van VEKA, 2025)
- Fluvius, Vervolgonderzoek naar tijdsafhankelijke tarieven en injectie
- Fluvius, Verplichtingen zonnepanelen
- Synergrid, Technisch voorschrift C10/11, editie 2.4
- Vlaamse overheid, Haal meer uit uw zonnepanelen met zelfverbruik
Gids slim sturen · Deel 4 · Veiligheid
12Cyberveiligheid
In het kort
Omvormers, batterijen en laadpalen zijn netwerktoestellen. Ze hebben dezelfde basisrisico's als andere slimme apparaten: een standaardwachtwoord, ontbrekende updates en een open verbinding.
Wat kan er misgaan?
Europa voert er stapsgewijs regels voor in. Zelf win je het meeste met vier gewoonten: wachtwoorden wijzigen, updates installeren, het toestel niet open op internet zetten en functies uitschakelen die je niet gebruikt. Dat adviseert Safeonweb, de website van het Centrum voor Cybersecurity België.
Een verbonden energietoestel heeft drie zwakke plekken:
- Het account of de cloud waarmee je app inlogt.
- De lokale verbinding: netwerkpoort, Wi-Fi, Modbus of P1-lezer (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
- De software van het toestel (firmware): bevat die fouten en komen er updates?
Het gevolg kan zijn dat iemand je gegevens ziet, dat het toestel niet meer werkt of, in het slechtste geval, dat het ongewenst wordt aangestuurd. De bronnen hieronder beschrijven eisen en tests. Ze geven geen cijfers over hoe vaak dit bij woninginstallaties in Vlaanderen voorkomt.
Wat zegt onderzoek over omvormers?
Het Amerikaanse onderzoekscentrum NREL publiceerde in november 2021 een rapport over de certificering van toestellen die aan het net hangen:
- De interconnectienorm IEEE 1547-2018, die bepaalt hoe een omvormer aan het net hangt, laat cybersecurity buiten beschouwing. Een goedgekeurde netaansluiting zegt dus niets over de digitale beveiliging.
- Voor cybersecurity van deze toestellen bestonden toen geen certificeringsstandaarden of -programma's.
- Veel toestellen zijn vaak onversleuteld en missen veilige firmware-updates en basisaanmelding.
Dat rapport komt uit de Verenigde Staten en dateert van 2021. Het is geen meting van de Belgische markt.
Beveiligde Modbus
Klassiek Modbus (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud) heeft geen aanmelding en geen versleuteling. De variant Modbus/TCP Security voegt TLS (een versleutelde verbinding) toe op poort 802, met wederzijdse controle via certificaten en toegangsrechten per rol. Of jouw toestel dat ondersteunt, staat in de handleiding.
Wat de P1-poort wel en niet doet
De P1-poort van de digitale meter werkt in één richting. De voorschriften van Fluvius eisen dat de meter er niet door beïnvloed kan worden. Het risico zit dus niet in de poort, maar in de app of het toestel dat je aansluit: elke app op een actieve P1-poort kan alles lezen (Energiedata en monitoring).
Normen en wetten
⏱ Deze regels veranderen nog. Controleer de data bij de Europese Commissie of bij je fabrikant.
- Radioapparatuur. Een Europese verordening (2022/30) eist dat radioapparatuur die zelfstandig via internet kan communiceren, voldoet aan eisen voor netwerkbescherming, bescherming van persoonsgegevens en fraudebescherming. Die eisen gelden sinds 1 augustus 2025. Een toestel met Wi-Fi of mobiel netwerk valt hier waarschijnlijk onder.
- Cyber Resilience Act (CRA). Deze Europese verordening verplicht fabrikanten van hardware en software met een gegevensverbinding om cybersecurity in het product op te nemen en kwetsbaarheden te beheren tijdens een ondersteuningsperiode. De meldingsplicht voor actief uitgebuite kwetsbaarheden geldt vanaf 11 september 2026, ook voor producten die al op de markt zijn. De volledige toepassing volgt op 11 december 2027. Producten die vóór die datum op de markt kwamen, vallen daarna enkel onder de eisen bij een substantiële wijziging.
- Einddatum van updates. De fabrikant bepaalt de ondersteuningsperiode, maar moet de einddatum (maand en jaar) duidelijk vermelden bij aankoop. Vraag er dus naar.
- IEC 62443. Een reeks internationale normen voor het beveiligen van industriële regelsystemen. Een verwijzing ernaar zegt pas iets als je weet voor welk deel ze geldt: het product, het ontwikkelproces of het hele systeem.
Wat doe je zelf?
Safeonweb noemt zes gewoonten voor verbonden toestellen:
- Onderzoek vóór aankoop. Lees reviews en kijk of de fabrikant updates blijft uitbrengen en ondersteuning biedt.
- Wijzig standaardwachtwoorden. Neem een lang, uniek wachtwoord dat je nergens anders gebruikt.
- Installeer updates. Zet automatische updates aan of stel een maandelijkse herinnering in.
- Beveilig je wifi. Sterk wachtwoord, een beperkt aantal verbonden toestellen en een apart gastennetwerk voor bezoek.
- Schakel onnodige functies uit.
- Houd bij welke toestellen op je netwerk zitten en verwijder wat je niet kent.
Daarbovenop is dit verstandig:
- Zet een toestel met klassiek Modbus (poort 502) nooit open naar internet, dus geen poort doorsturen.
- Vraag je installateur (Erkende installateur) om alle beheerderswachtwoorden over te dragen. Laat geen permanente toegang op afstand open staan als die niet nodig is.
- Sluit op de P1-poort enkel apps aan van partijen die je vertrouwt.
Rekenvoorbeeld
Een gezin heeft een hybride omvormer, een thuisbatterij, een laadpaal, een warmtepomp en een P1-lezer, alles via wifi en een app. Zo maak je in twintig minuten een inventaris:
| Toestel | Wat controleer je? | Waar? |
|---|---|---|
| Router | Wifi-wachtwoord sterk en uniek, gastennetwerk voor bezoek, lijst met verbonden toestellen | Beheerpagina of app van de router |
| Omvormer | Standaardwachtwoord gewijzigd, firmware recent, toegang van de installateur nog nodig? | Beheerpagina of app |
| Batterij | Idem. Staat de lokale interface, als die er is, open naar internet? | Beheerpagina of app |
| Laadpaal | Idem, beheerderscode gewijzigd | App |
| P1-lezer | Enkel vertrouwde apps aangesloten, firmware recent | App |
| Cloudaccounts | Uniek wachtwoord per account, indien mogelijk tweestapsverificatie | Per dienst |
Vraag bij aankoop of een offerte ook de einddatum van de beveiligingsupdates. Een document of norm die een fabrikant vermeldt, is geen testresultaat.
Goed om te weten
- De norm voor de netaansluiting zegt niets over cybersecurity. IEEE 1547-2018 beschouwt het als buiten het bestek.
- De Europese eisen komen gefaseerd. Een toestel dat je nu koopt, valt niet noodzakelijk onder de volledige CRA. Vraag daarom zelf naar de einddatum van de beveiligingsupdates.
- Een standaardwachtwoord wijzigen duurt één minuut. Safeonweb zet het op nummer 2 van zes gewoonten.
- Een beveiligingslaag tussen netwerk en toestel kan veel oplossen. Dat is een keuze voor je router of netwerk en geen standaardvoorziening.
- Het risico van de P1-poort zit bij wat je aansluit. De poort zelf is enkel lezen.
Voor- en nadelen
| Aanpak | Voordelen | Nadelen |
|---|---|---|
| Maatregelen op het toestel (wachtwoord, updates) | Weinig tijd, weinig kosten, direct effect | Afhankelijk van wat de fabrikant aanbiedt. Jij moet eraan denken. |
| Extra netwerklaag (apart netwerk voor energietoestellen) | Beperkt de schade als één toestel zwak is | Vraagt kennis of een installateur. Kan lokale functies bemoeilijken. |
| Enkel vertrouwen op wetgeving | Geen eigen werk | De CRA is pas volledig van kracht op 11 december 2027 en geldt niet volledig voor eerder verkochte producten. |
Voor wie het technisch wil weten
- Bump-in-the-wire. Een apparaat tussen netwerk en toestel dat verkeer controleert, authenticeert of versleutelt voor een toestel dat dat zelf niet kan.
- TLS in Modbus. TLS 1.2 of hoger, wederzijdse certificaten (X.509) en een rolextensie in het certificaat die bepaalt wat een client mag doen. Terugvallen op oudere versies is niet toegelaten.
- Structuur van IEC 62443. Deel 4-1 richt zich op het ontwikkelproces van de fabrikant, deel 4-2 op het product en deel 3-3 op het geheel dat een bouwer of integrator samenstelt. Wie een certificaat toont, moet zeggen op welk deel het slaat.
- Radioapparatuur en CRA. Beide gaan over producten met een netwerkverbinding. Welke van de twee in een concreet geval telt, hangt af van het toestel. Vraag dat aan de fabrikant.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- NREL, Cybersecurity Certification Recommendations for Interconnected Grid Edge Devices
- Modbus Organization, MODBUS/TCP Security
- Safeonweb, Protect your connected devices
- IEC, Understanding IEC 62443
- EUR-Lex, Gedelegeerde Verordening (EU) 2022/30
- EUR-Lex, Gedelegeerde Verordening (EU) 2023/2444
- EUR-Lex, Verordening (EU) 2024/2847 (Cyber Resilience Act)
- Europese Commissie, Cyber Resilience Act samenvatting
- Fluvius, Maak je meter slim
- Fluvius, User Ports of Smart Meters
Gids slim sturen · Tot slot
?Veelgestelde vragen
Wat kost een digitale meter?
De plaatsing is gratis. De kost van de meter zit in de netwerktarieven.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Kan ik een digitale meter weigeren?
Nee. Bij weigering kan Fluvius een juridische procedure starten.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Wanneer krijg ik hem?
Fluvius bepaalt de planning per wijk. Gebruik de planningschecker op de website van Fluvius met je EAN-code. ⏱ Bij nieuwe zonnepanelen volgt de meter binnen 90 dagen na de aanmelding.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Moet ik mijn meterstanden nog doorgeven?
Nee, de meter stuurt ze automatisch door.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Ziet mijn leverancier mijn kwartierwaarden?
Enkel als je toestemming geeft, bijvoorbeeld voor een dynamisch contract.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Is een digitale meter nodig bij zonnepanelen?
Fluvius plaatst er een bij nieuwe panelen en bij bestaande panelen die er nog geen hebben. Zie Van terugdraaiende teller naar digitale meter voor het einde van de terugdraaiende teller.
Uit hoofdstuk 1: De digitale meter
Is de P1-poort altijd actief?
Nee. Je laat ze activeren via mijn.fluvius.be/poortbeheer. Het driehoekje boven "P1" of "GP" op het display toont dat ze actief is.
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Hoe lang duurt de activatie?
Tot 72 uur. Lukt het niet op afstand, dan neemt Fluvius daarna contact met je op.
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Wat heb ik nodig om de poort te activeren?
Een recente elektriciteitsfactuur, je rijksregisternummer en je identiteitskaart of een digitale identiteitsapp. De gegevens moeten overeenkomen met je energiecontract.
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Is de P1-poort veilig?
De lijnen zijn elektrisch gescheiden van het net. Wel lezen alle toepassingen die je aansluit alle beschikbare data, dus kies bewust welke je toegang geeft (Cyberveiligheid).
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Hoe vaak is de data bijgewerkt?
Elektriciteit elke seconde, gas en water om de 5 minuten.
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Kan ik mijn batterij via de P1-poort laten sturen?
Voor het vermogensbeheer van kleine batterijsystemen is de P1-poort sinds 15 oktober 2025 toegelaten. Overleg met je installateur en Fluvius wat voor jouw installatie geldt.
Uit hoofdstuk 2: De P1-poort
Wat kan ik gratis zien?
Je verbruik en injectie in het klantenportaal van Fluvius: grafieken, kwartierwaarden en een rapport. Je moet de kwartierwaarden wel zelf activeren.
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Hoe snel zie ik mijn gegevens?
Het portaal wordt dagelijks bijgewerkt, tot en met de vorige dag. Voor realtime heb je de P1-poort nodig.
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Hoe lang duurt het om de P1-poort te activeren?
Het kan tot 72 uur duren voor een nieuwe meter in het systeem staat. Bij een recent geplaatste meter wacht je dus best enkele dagen.
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Kan mijn leverancier mijn kwartierwaarden zien?
Niet, tenzij je een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel energiesysteem kiest.
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Kan elke app mijn data zien?
Elke toepassing op een geactiveerde P1-poort kan de data uitlezen. Wees dus selectief (Cyberveiligheid).
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Zie ik mijn zonne-opbrengst in het portaal?
Nee, enkel injectie en afname. Je productie vind je bij de omvormer (Opbrengst opvolgen).
Uit hoofdstuk 3: Energiedata en monitoring
Wat is een EMS?
Een energiemanagementsysteem: een app of toestel dat je verbruik en productie meet en toestellen automatisch aanstuurt.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Wat heb ik nodig voor een EMS?
Een digitale meter met geactiveerde P1-poort (De digitale meter, De P1-poort) en toestellen die je kunt aansturen, rechtstreeks of via een gateway.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Wat kost een EMS?
⏱ Van 0 tot ongeveer 1.000 euro, volgens VEKA.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Bespaart een EMS geld?
Dat hangt af van wat je kunt sturen. Zelfs de onderzoekers die een EMS ontwikkelden, beloofden niet dat je factuur meteen daalt.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Is een timer genoeg?
Voor eenvoudige verschuivingen soms wel. Laat toestellen alleen draaien als er iemand thuis is.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Heb ik een EMS nodig voor een dynamisch contract?
Niet verplicht, maar het automatiseert het verschuiven naar goedkope kwartieren. Zie Dynamisch energiecontract.
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Werkt een EMS zonder zonnepanelen?
Ja, het kan ook sturen op prijs of op je piekvermogen (Het capaciteitstarief, Dynamisch energiecontract).
Uit hoofdstuk 4: Energiemanagementsysteem (EMS)
Wat is een goed zelfverbruik?
⏱ Volgens de Vlaamse overheid haalt het gemiddelde gezin zonder aanpassing 28 %. Met aangepast gedrag kan het tot 35 % stijgen. In het standaardvoorbeeld van de MYNRG Check (opbrengst ongeveer gelijk aan verbruik) is het zelfverbruik zonder batterij ca. 34 %.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Hoe bereken ik mijn zelfverbruik?
(productie − injectie) ÷ productie × 100. Productie lees je af op de omvormer, injectie in Mijn Fluvius.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Wanneer start ik best mijn wasmachine?
Tussen 11 en 15 uur, bij voorkeur de vaatwasser rond 11 tot 12 uur en daarna wasmachine en droogkast.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Mag ik toestellen laten draaien als niemand thuis is?
Dat wordt niet aangeraden, omwille van de brandveiligheid.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Heb ik een thuisbatterij nodig?
Niet noodzakelijk. Begin met gedrag en sturing en kijk daarna naar Rendabiliteit in Vlaanderen en De juiste capaciteit.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Heeft een hoog zelfverbruik altijd zin?
Niet altijd. Een kleinere installatie geeft een hoger percentage, maar minder opbrengst. Zie Hoeveel panelen je nodig hebt en Terugverdientijd.
Uit hoofdstuk 5: Zelfverbruik verhogen
Wanneer laat ik de wasmachine best draaien met zonnepanelen?
Rond de middag, wanneer de panelen het meest produceren. De Vlaamse overheid geeft als volgorde: vaatwasser rond 11 tot 12 uur, daarna wasmachine en droogkast.
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Hoeveel stijgt mijn zelfverbruik?
Volgens de Vlaamse overheid van gemiddeld 28 % tot ongeveer 35 % als je toestellen rond de middag aanzet. Het hangt af van je profiel: dat loopt van 8 tot 31 %.
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Mag ik toestellen laten draaien als ik er niet ben?
Dat is niet aangeraden. De VREG waarschuwt voor brandgevaar. Gebruik timers en laat toestellen enkel draaien als iemand thuis is.
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Laad ik de wagen best 's nachts of overdag?
Met zonnepanelen en een wagen die overdag thuis staat: overdag. Anders 's nachts aan lager vermogen, bijvoorbeeld 3,7 kW. Bij een dynamisch contract is de namiddag goedkoper dan de nacht en de nacht goedkoper dan de avond.
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Verhoogt verschuiven mijn capaciteitstarief?
Het kan, als alles in hetzelfde kwartier draait. Spreid zware toestellen (Het capaciteitstarief).
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Heb ik een energiemanagementsysteem nodig?
Niet verplicht. Handmatig, timers en vertraagde starts volstaan voor eenvoudige toestellen. Bij een wagen en warmtepomp is een EMS nuttig (Energiemanagementsysteem (EMS)).
Uit hoofdstuk 6: Verbruik verschuiven
Is Modbus veilig?
Klassiek Modbus heeft geen versleuteling of aanmelding. Er bestaat een beveiligde variant met TLS. Zet het in elk geval op een afgeschermd netwerk.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Wat is het verschil tussen Modbus TCP en RTU?
TCP loopt over Ethernet of Wi-Fi op poort 502. RTU loopt over een seriële verbinding.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Moet ik de P1-poort laten activeren?
Ja, met een aanvraag bij Fluvius. Activeren duurt tot 72 uur.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Kan een app via de P1-poort mijn meter of het net sturen?
Nee, de poort werkt in één richting.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Wie ziet mijn kwartierwaarden?
Standaard niet je leverancier of energiedienstverlener, tenzij dat nodig is voor een dynamisch contract of jij toestemming geeft.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Heb ik een lokale interface nodig?
Voor sturen op je kwartierpiek of bij internetstoring wel. Voor enkel kijken volstaat een cloud-app meestal.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Wat is SunSpec?
Een open standaard met gemeenschappelijke parameters, zodat toestellen van verschillende fabrikanten samenwerken.
Uit hoofdstuk 7: Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
Kent het systeem de prijs van morgen?
Bij een dynamisch contract wel, rond 13 uur de dag ervoor.
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Hoe ver kan je de zon voorspellen?
In een Italiaanse studie veranderde de fout amper tussen 1 en 3 dagen vooruit voor een heel land. Voor één woning is dat niet onderzocht.
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Waarom wijkt mijn opbrengst af van de voorspelling?
Bewolking is het moeilijkst te voorspellen. Schaduw en je eigen verbruik zitten niet in de weermodellen.
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Werkt de voorspelling zonder internet?
Dat hangt af van het toestel. Een EMS dat weerdata van buitenaf haalt, heeft die verbinding nodig (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Is de voorspelling van Elia ook voor mijn dak?
Nee, het is een voorspelling voor heel België.
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Heb ik een digitale meter nodig?
Voor een dynamisch contract wel, met kwartierwaarden.
Uit hoofdstuk 8: Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Wanneer ken ik de prijs van morgen?
Normaal rond 12.57 uur de dag ervoor, voor alle 96 kwartieren.
Uit hoofdstuk 9: Dynamisch energiecontract
Heb ik een digitale meter nodig?
Ja, met meetregime 3 geactiveerd zodat de kwartierwaarden worden doorgestuurd. Je geeft daarvoor zelf toestemming via Fluvius.
Uit hoofdstuk 9: Dynamisch energiecontract
Wat betaal ik bovenop de marktprijs?
De marge van de leverancier (coëfficiënt en mark-up), een vaste vergoeding, nettarieven, heffingen en btw.
Uit hoofdstuk 9: Dynamisch energiecontract
Kan mijn totale prijs per kWh negatief worden?
Je energiecomponent kan negatief worden. Omdat nettarieven en heffingen per kWh blijven gelden, blijft je totale prijs meestal positief.
Uit hoofdstuk 9: Dynamisch energiecontract
Verandert het capaciteitstarief met een dynamisch contract?
Nee, het blijft op dezelfde manier berekend. Zie Het capaciteitstarief.
Uit hoofdstuk 9: Dynamisch energiecontract
Is een dynamisch contract goedkoper dan een vast contract?
Gemiddeld wel in 2025 voor het standaardprofiel (ongeveer 193 euro volgens de VREG), maar dat zegt weinig over jouw profiel. Je moet je verbruik verplaatsen om voordeel te halen.
Uit hoofdstuk 10: Voor wie een dynamisch tarief loont
Loont een dynamisch contract als ik zonnepanelen heb?
Niet vanzelf. Gezinnen met zonnepanelen betaalden in de studie gemiddeld 6,6 % meer. Het draait pas om bij veel zelfverbruik, bijvoorbeeld met een wagen, batterij of warmtepomp. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
Uit hoofdstuk 10: Voor wie een dynamisch tarief loont
Is het interessant met een elektrische wagen?
Vaak wel, als je laadt op de juiste momenten. De CREG rekent 152 euro verschil tussen avond en namiddag en 94 euro tussen avond en nacht, voor 3.000 kWh per jaar.
Uit hoofdstuk 10: Voor wie een dynamisch tarief loont
Wat als ik overdag niet thuis ben?
Dan kun je enkel verschuiven wat je kunt automatiseren (timer, slimme laadpaal, sturing) of naar de nacht verplaatsen. Zonder dat is dynamisch meestal niet de moeite.
Uit hoofdstuk 10: Voor wie een dynamisch tarief loont
Betaal ik echt om stroom te injecteren?
Met een dynamisch terugleveringscontract wel, op de momenten dat de dagprijs onder de grens van je formule ligt. Bij sommige variabele contracten kan de vergoeding van een hele maand negatief zijn.
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Hoe weet ik of mijn contract dat risico heeft?
Kijk op de tariefkaart naar je terugleverformule. Een negatieve toeslag en een koppeling aan de day-ahead prijs wijzen op een dynamische vergoeding. Een spotparameter in een variabel contract wijst op het maandrisico (Dynamisch energiecontract).
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Moet ik mijn zonnepanelen uitzetten bij negatieve prijzen?
Niet per se. Niet injecteren leverde in de simulatie gemiddeld 29,7 euro per jaar op, en de CREG noemt afschakelen weinig efficiënt. Probeer eerst zelf meer te verbruiken (Verbruik verschuiven).
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Mag ik de injectie van mijn installatie zelf beperken?
Dat hangt af van je omvormer en sturing. Een aanpassing aan de installatie kan meldplichtig zijn. Vraag het je installateur en meld wijzigingen bij Fluvius (Aanmelden bij Fluvius).
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Helpt een thuisbatterij?
Ze buffert de middagpiek, maar negatieve prijzen zijn geen reden om er een aan te schaffen. De besparing is klein ten opzichte van de prijs (Dynamisch tarief).
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Gebeurt het ook in de winter?
Zelden. In 2025 viel 87,7 % van de negatieve uren tussen april en september.
Uit hoofdstuk 11: Negatieve prijzen en injectie beperken
Kan een omvormer gehackt worden?
Elk netwerktoestel kan zwakke plekken hebben. Cijfers voor Vlaamse woninginstallaties hebben we niet gevonden. De beste verdediging is een nieuw wachtwoord, updates en geen open verbinding met internet.
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Wat is het belangrijkste dat ik moet doen?
Het standaardwachtwoord wijzigen en updates installeren.
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Moet ik de installateur vragen om toegang op afstand uit te schakelen?
Als hij die niet meer nodig heeft, is dat een redelijke vraag.
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Valt mijn toestel onder de Cyber Resilience Act?
De volledige eisen gelden voor producten die na 11 december 2027 op de markt komen. Voor eerder verkochte toestellen gelden ze enkel bij een substantiële wijziging. De meldingsplicht voor actief uitgebuite kwetsbaarheden geldt sinds 11 september 2026 ook voor hen.
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Moet ik me zorgen maken over de P1-poort?
De poort zelf is enkel lezen en kan de meter niet beïnvloeden. Let op welke app je aansluit.
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Is lokaal veiliger dan cloud?
Niet automatisch. Lokaal betekent dat jij het netwerk beheert. Cloud betekent dat de leverancier de server beheert (Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud).
Uit hoofdstuk 12: Cyberveiligheid
Gratis
MYNRG Check
Nog geen offertes?
Ontdek welke installatie bij jouw woning past, wat ze kost en wat ze oplevert. Daarna kan je offertes aanvragen.
Al offertes ontvangen?
Kijk of ze passen bij jouw verbruik en jouw dak, en laat ze gratis controleren.
Gids slim sturen · Tot slot
!Wist je dat?
- In 2025 dook de Belgische stroomprijs meer dan 520 uur onder nul. Een record, goed voor ruim 21 volle dagen.
- In 2025 leverden wind en zon samen 37 procent van de in België opgewekte stroom, nauwelijks minder dan kernenergie.
- Een negatieve stroomprijs is een signaal: op zonnige momenten met weinig vraag moet hij mensen aanmoedigen net meer stroom te gebruiken.
- Je digitale meter kan je verbruik per kwartier registreren: 96 meetmomenten per dag.
- Het capaciteitstarief kijkt naar je kwartierpiek: het hoogste gemiddelde dat je in 15 minuten van het net haalt. Droogkast en vaatwas na elkaar laten draaien helpt al.
- Ook als je piek lager ligt, betaal je voor het capaciteitstarief altijd minstens een piek van 2,5 kW.
- Gegevens uit de P1-poort van je digitale meter blijven bij jou thuis: volgens Fluvius gaan ze niet naar de netbeheerder.
- Sinds 1 oktober 2025 worden de Europese stroomprijzen voor de volgende dag per kwartier bepaald in plaats van per uur.
- Begin 2025 had nog geen half procent van de Vlaamse gezinnen een dynamisch contract, terwijl er al 18 te kiezen waren.
- Eind 2025 had 80 procent van de Vlaamse woningen een digitale meter: zo'n 2,95 miljoen meters. De laatste loopt tot midden 2029.
Laatst gecontroleerd op 9 oktober 2026. ⏱ markeert informatie die kan veranderen.