Hoofdstukken van deze gids
Omvormers Gids · 12 hoofdstukkenDeel 1 · Types omvormers
Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging
Tot slot
Gids omvormers · Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten
8 DC/AC-ratio en afkappen
In het kort
De DC/AC-ratio is het vermogen van je panelen in kWp, gedeeld door het wisselstroomvermogen van je omvormer in kVA. Een omvormer die wat kleiner is dan je panelen, kost in ons klimaat weinig opbrengst. Fluvius noemt onderdimensioneren zelfs "eigenlijk verstandiger".
Op de PVGIS-gegevens voor Gent verlies je met een zuiddak 0,03 % van je jaaropbrengst bij een ratio van 1,2, rond 2,3 % bij 1,5 en rond 10,9 % bij 2,0. Op een oost-westdak nog minder.
Je panelen halen hun wattpiek wel, op koude heldere dagen zelfs meer, maar zulke pieken duren kort. Wat de omvormer afkapt, gaat niet als warmte verloren: de panelen leveren op dat moment gewoon minder. Op een oost-westdak mag de omvormer een flink stuk kleiner zijn dan bij een zuiddak, bijna zonder verlies. Kies je verkeerd, dan merk je het pas als de installatie draait, en dan is vervangen duur. De MYNRG Check legt je offerte vooraf naast je dak.
Begrippen
- kWp, kilowattpiek: het vermogen van de panelen onder testomstandigheden, bij 1.000 W instraling per m² en een paneeltemperatuur van 25 °C. Meer in Rendement, wattpiek en temperatuur.
- kVA, kilovoltampère: het schijnbare wisselstroomvermogen van de omvormer. In dit hoofdstuk rekenen we kVA gelijk aan kW, wat een vereenvoudiging is.
- DC/AC-ratio: het kWp van de panelen gedeeld door het kVA van de omvormer. Met 6 kWp op een omvormer van 5 kVA is de ratio 1,2.
- Afkappen, of clipping: leveren de panelen meer dan de omvormer aankan, dan begrenst hij zijn uitgang. Hij verschuift het werkpunt van de panelen, zodat het deel boven die grens niet geproduceerd wordt. Er wordt niets als warmte in het toestel verbrand.
- Overdimensioneren en onderdimensioneren: bij het eerste is de omvormer sterker dan de panelen, bij het tweede zwakker. Fluvius aanvaardt beide. Je erkende installateur helpt je kiezen.
Waarom een kleinere omvormer kan
Het kWp op het etiket geldt bij 1.000 W/m² en 25 °C. Op een gewone zonnige dag is het paneel warmer en het licht minder sterk. PVGIS rekent voor een zuiddak in Gent met 35° helling met 19,7 % verlies in totaal tegenover instraling maal kWp: 14 % systeemverlies en 5,4 % door warmte en zwak licht.
Dat zie je in de uurwaarden van 19 jaar, 2005 tot 2023. Het hoogste uur komt op rond 911 W per kWp voor een zuiddak, en rond 666 W per kWp voor een oost-westdak. Een omvormer van 1 kVA per kWp draait in dit model nooit op volle toeren. Uurgemiddelden strijken pieken binnen het uur wel wat glad.
Grotere panelenvelden vangen ook meer energie op in het begin en op het einde van de dag, zelfs als de output op de zonnigste uren wordt afgekapt, schrijft NREL.
Wat afkappen kost
Wij rekenden het uit op de PVGIS-uurreeksen voor Gent over 19 jaar, met 14 % systeemverlies en 35° helling. Het zuiddak kijkt pal zuid. Het oost-westdak is het gemiddelde van een oost- en een westvlak met hetzelfde vermogen. Per uur nemen we het kleinste van twee getallen: wat de panelen produceren, en 1.000 W gedeeld door de ratio, per kWp. De uurwaarden zijn herschaald naar onze standaardopbrengst van 1.050 kWh per kWp op het zuiden en 900 kWh per kWp oost-west.

| DC/AC-ratio | Voorbeeld (kWp op kVA) | Zuid: verlies per jaar | Oost-westopstelling: verlies per jaar |
|---|---|---|---|
| 1,0 | 5 op 5 | 0 % | 0 % |
| 1,2 | 6 op 5 | 0,03 % | 0 % |
| 1,3 | 6,5 op 5 | 0,32 % | 0 % |
| 1,4 | 7 op 5 | 1,10 % | 0 % |
| 1,5 | 7,5 op 5 | 2,29 % | 0 % |
| 1,6 | 8 op 5 | 3,77 % | 0,01 % |
| 1,8 | 9 op 5 | 7,23 % | 0,31 % |
| 2,0 | 10 op 5 | 10,94 % | 1,29 % |
Het verlies loopt een pak sneller op dan de ratio. Tot een ratio van zowat 1,3 merk je er niets van, boven 1,4 wel.
Omdat de berekening met uurgemiddelden werkt, vallen korte pieken binnen het uur weg. Het echte afkapverlies ligt iets hoger dan in de tabel, vooral bij de lage ratio's.
Wanneer het afkappen gebeurt
Niet in de hoogzomer, maar in de lente. Bij een ratio van 1,5 op een zuiddak valt 55,6 % van het afgekapte deel in april, mei en juni, 9,9 % in juli en 8,6 % in augustus. In april verlies je dan rond 4,3 % van de maandproductie, in mei 3,7 %, in juli 1,9 % en in december niets. Koude, heldere lentedagen zijn de dagen waarop panelen het meest leveren.
Het verschilt ook van jaar tot jaar. Bij een ratio van 1,5 schommelt het verlies tussen 1,75 % in het minst zonnige en 2,99 % in het zonnigste jaar.
De grens van 5 kVA
⏱ Op een eenfase-aansluiting mogen al je omvormers samen hoogstens 5 kVA productievermogen hebben; de regels van Fluvius staan in Eenfase of driefase. Die grens geldt voor het wisselstroomvermogen van de omvormer, niet voor het aantal kWp. Met een hogere ratio kan je binnen die grens meer panelen plaatsen. Boven 3,6 kVA raadt Synergrid wel sterk een driefase-aansluiting aan.
⏱ Ook de andere grenzen van Fluvius gaan over het omvormervermogen. Een omvormer die enkel een batterij bedient, telt niet mee als hij bij Synergrid onder "Energy storage" staat. Een hybride omvormer telt wel mee; meer daarover in Hybride omvormer. Een laadpaal telt niet mee, behalve als hij teruglevert aan het net. Boven 10 kVA aan omvormers registreer je je als zelfstandige als je een injectievergoeding wil. Boven 25 kVA is een netstudie verplicht.
Het omvormervermogen bepaalt de regels, niet het kWp.
Uitval is geen afkappen
Vlaanderen.be schrijft dat omvormers op dagen met veel zonneproductie kunnen uitvallen, om overbelasting van panelen en net te vermijden. Fluvius noemt onder meer te hoge spanning op het net of in de binneninstallatie als oorzaak; daarover gaat Storingen en foutcodes.
Bij afkappen blijft de omvormer werken en begrenst hij zijn vermogen. Bij uitval schakelt hij uit. Een vlakke top in je productiegrafiek kan ook van een ingestelde injectiebeperking komen, of van een omvormer die door de hitte vermogen terugneemt. Bij een oost-westdak is de kans dat de omvormer overbelast raakt volgens Fluvius kleiner.
Rekenvoorbeeld
Een gezin in Roeselare heeft 7 panelen van 460 Wp, samen 3,22 kWp, op een zuiddak met 35° helling. We rekenen met 1.050 kWh per kWp, of rond 3.380 kWh per jaar, en met de afkaptabel hierboven. Het verlies drukken we uit in kWh. Wat een kWh waard is, verschilt met je contract en je verbruik.
| Omvormer | Ratio | Afgekapt | Geleverd per jaar |
|---|---|---|---|
| 3,2 kW | 1,0 | 0 kWh | ca. 3.380 kWh |
| 2,5 kW | ca. 1,3 | ca. 11 kWh (0,32 %) | ca. 3.369 kWh |
| 2,0 kW | ca. 1,6 | ca. 127 kWh (3,77 %) | ca. 3.253 kWh |
| 1,6 kW | ca. 2,0 | ca. 370 kWh (10,94 %) | ca. 3.010 kWh |
Een omvormer van 2,5 kW kost dit gezin rond 11 kWh per jaar. Pas onder 2,0 kW wordt het verlies groot. Met de waarden van de MYNRG Check, 0,35 euro voor een kWh die je zelf verbruikt en 0,045 euro voor een geïnjecteerde, zijn die 11 kWh tussen 0,50 en 3,85 euro waard. In een offerte kijken wij altijd naar het vermogen van de omvormer in kVA.
Groter dak: de grens van 5 kVA
Een gezin in Sint-Niklaas heeft een groter zuiddak met 35° helling, 7,5 kWp aan panelen en een eenfase-aansluiting. Ook hier rekenen we met 1.050 kWh per kWp en dezelfde tabel.
| Keuze | Omvormer | Ratio | Productie zonder afkappen | Afgekapt | Geleverd |
|---|---|---|---|---|---|
| A. Eenfase-aansluiting blijft | 5 kVA | 1,5 | 7.875 kWh | ca. 180 kWh (2,29 %) | ca. 7.695 kWh |
| B. Driefasige aansluiting | 6 kVA | 1,25 | 7.875 kWh | ca. 9 kWh (0,12 %) | ca. 7.866 kWh |
| C. Driefasige aansluiting | 7,5 kVA | 1,0 | 7.875 kWh | 0 kWh | 7.875 kWh |
| D. Zelfde 7,5 kWp, oost-westopstelling | 5 kVA | 1,5 | 6.750 kWh | 0 kWh | 6.750 kWh |
Bij keuze A kost de grens van 5 kVA rond 180 kWh per jaar, of 2,3 %. Hadden er maar 5 kWp op dezelfde omvormer gelegen, dan leverde die 5.250 kWh. De extra 2,5 kWp brengen nog rond 2.445 kWh op, of zowat 978 kWh per kWp: 93 % van de gewone 1.050.
Of een ombouw naar driefasig dat verschil waard is, verschilt per woning. Wat de ombouw kost, ziet een installateur pas als hij je aansluiting en je zekeringkast bekijkt. En je beslist voor de 25 tot 30 jaar dat je panelen er liggen. De MYNRG Check rekent het door met jouw offerte.
Goed om te weten
De eerste 20 % dat je omvormer kleiner is dan je panelen, kost bijna niets. Daarna loopt het verlies snel op.
Op een oost-westdak past een kleine omvormer bijna zonder verlies. Een omvormer van 5 kVA met 8 kWp oost-west kapt rond 0,01 % af. Op een zuiddak met dezelfde ratio is dat 3,8 %.
Voor- en nadelen
| Ratio boven 1 (omvormer kleiner dan panelen) | Ratio 1 of lager |
|---|---|
| Weinig verlies zolang de ratio laag blijft | Nooit afkappen |
| Meer panelen binnen de grens van 5 kVA | De omvormer bereikt zelden zijn nominaal vermogen |
| Fluvius vindt het verstandiger | |
| Boven ca. 1,4 loopt het verlies snel op, en het valt in de sterkste productieperiode |
Voor wie het technisch wil weten
- PVGIS rekent uit stralingsgegevens het vermogen van een PV-systeem uit, met de systeemverliezen erbij, standaard 14 %. De tijdstippen staan in UTC.
- Zonder bijstelling geeft de uurreeks 1.036,9 kWh per kWp, de jaarberekening van PVGIS 1.055,1. Het verschil van 1,8 % komt overeen met het spectrale effect dat de jaarberekening meetelt. Wij rekenen met de afgeronde standaardwaarde van 1.050 kWh per kWp.
- Niet in het model: het verschil tussen kVA en kW, het rendement bij verschillende belastingen, en de grenzen aan de gelijkstroomkant, de maximale ingangsspanning en -stroom per tracker. Die staan in MPPT en Stringdimensionering. Een ratio onder 1,3 garandeert ook niet dat er nooit wordt afgekapt.
- Bij een hybride omvormer kan een batterij een deel van het afgekapte vermogen opvangen, maar alleen als ze op dat moment kan en mag laden. Of dat lukt, volgt uit hoe de batterij gekoppeld is. Meer in Hybride omvormer en AC- of DC-gekoppeld.
Veelgestelde vragen
Wat is een goede DC/AC-ratio?
Eén vaste beste waarde bestaat niet. Op een zuiddak kost een ratio tot 1,3 minder dan 0,4 % van je jaaropbrengst, boven 1,4 wordt het merkbaar. Fluvius vindt onderdimensioneren verstandiger.
Is afkappen hetzelfde als een storing?
Nee. Bij afkappen blijft de omvormer werken en begrenst hij zijn vermogen. Bij een storing schakelt hij uit; meer in Storingen en foutcodes.
Kunnen te veel panelen op een kleine omvormer schade veroorzaken?
Het vermogen zelf niet, dat kapt de omvormer af. Spanning en stroom op de ingangen moeten wel binnen de grenzen van het toestel blijven: lees Stringdimensionering.
Telt het kWp of het kVA mee in de grens van 5 kVA?
Het kVA van de omvormer. Je mag meer dan 5 kWp aan panelen plaatsen.
Moet ik iets melden als ik extra panelen bijplaats?
Ja, via Mijn Fluvius. Komt er een krachtigere of extra omvormer, dan is een nieuwe AREI-keuring nodig, en meld je aan binnen 3 maanden na de keuring.