Overslaan naar inhoud
Hoofdstukken van deze gidsZonnepanelen Gids · 17 hoofdstukken

Deel 1 · Werking en technologie

  1. 1Hoe een zonnepaneel werkt
  2. 2Soorten panelen
  3. 3Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
  4. 4Bifaciale en glas-glaspanelen
  5. 5Rendement, wattpiek en temperatuur

Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst

  1. 6Is je dak geschikt?
  2. 7Hoeveel panelen je nodig hebt
  3. 8Opbrengst in Vlaanderen
  4. 9Oriëntatie en hellingshoek
  5. 10Schaduw, bypassdiodes en optimizers
  6. 11Opbrengst opvolgen

Deel 3 · Plaatsing en onderhoud

  1. 12Panelen op een plat dak
  2. 13Montagesystemen
  3. 14Reinigen en onderhoud
  4. 15Appartement of huurwoning

Deel 4 · Levensduur en garanties

  1. 16Degradatie en levensduur
  2. 17Product- en vermogensgarantie

Tot slot

  1. ?Veelgestelde vragen
  2. !Wist je dat?

Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst

8 Opbrengst in Vlaanderen

In het kort

Op een zuiddak met 35° helling levert 1 kWp in Vlaanderen zowat 1.050 kWh per jaar. PVGIS komt voor Gent op 1.055.

Tussen Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt loopt het van 1.038 tot 1.079 kWh. Een oost- of westdak haalt rond 900 kWh per kWp, zo'n 15 % minder dan zuid. Toch is ook zo'n dak de moeite: het levert meer in de ochtend op het oosten en in de avond op het westen, net wanneer veel gezinnen verbruiken. Een plat dak komt op zowat 945 kWh per kWp.

Bijna 68 % van de jaaropbrengst valt tussen april en september, december brengt rond 3 % binnen. Het zijn allemaal gemiddelden.

Wat betekent kWh per kWp?

Het kWp-getal is het vermogen van je panelen onder vaste testomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² en een paneeltemperatuur van 25 °C. De specifieke opbrengst, in kWh per kWp per jaar, zegt hoeveel energie dat vermogen op een bepaalde plek en in een bepaalde richting echt levert.

Het handige aan die eenheid: je vermenigvuldigt ze gewoon met het vermogen van je installatie. Zeven panelen van 460 Wp, samen 3,22 kWp, leveren in Gent op een zuiddak 3,22 × 1.050 = 3.380 kWh per jaar.

Waar komen de cijfers vandaan?

De cijfers in de tabellen komen uit PVGIS, de gratis rekentool van het Joint Research Centre van de Europese Commissie. PVGIS haalt de zonnestraling uit satellietgegevens van 2005 tot 2023, op een raster van zowat 5 km, en rekent de lokale horizon mee.

Wij lieten rekenen met kristallijn silicium, vrijstaande montage en 14 % systeemverlies voor kabels, omvormer, vuil en veroudering. We namen vijf steden: Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt. Schaduw van bomen of gebouwen zit er niet in. Die bespreken we in Schaduw, bypassdiodes en optimizers.

Resultaat per stad

Volgens PVGIS, voor zuid met 35° helling:

StadkWh per kWp per jaarOptimale hellingOpbrengst bij optimale helling
Antwerpen1.03839°1.041
Gent1.05539°1.058
Brugge1.07940°1.082
Leuven1.06439°1.067
Hasselt1.06039°1.062

Binnen Vlaanderen is het verschil klein. Brugge haalt zo'n 4 % meer dan Antwerpen, en de richting van je dak weegt een pak zwaarder. Op deze site is Gent de referentie, met zowat 1.050 kWh per kWp. PVGIS geeft er 1.055.

Resultaat per oriëntatie en helling

Volgens PVGIS, als gemiddelde van de vijf steden, uitgedrukt tegenover het optimum: zuid op 39 à 40°, goed voor 1.062 kWh per kWp.

Tabel van Hespul: jaaropbrengst per richting (oost tot west, per 15°) en helling (0° tot 90°, per 10°). Zuid op 30 tot 40° is 100 %, plat 87 %, oost en west op 30° 86 %.
OpstellingkWh per kWp per jaarBereik tussen de steden% van het optimum
Zuid, 35°1.0591.038 tot 1.079100 %
Zuid, 45°1.0581.037 tot 1.078100 %
Zuid, 50°1.0481.027 tot 1.06899 %
Zuid, 25°1.0371.016 tot 1.05698 %
Zuid, 20°1.017997 tot 1.03696 %
Zuid, 60°1.010990 tot 1.03095 %
Zuid, 15°992972 tot 1.01093 %
Zuidoost, 35°1.000984 tot 1.00994 %
Zuidwest, 35°993970 tot 1.02194 %
Horizontaal (0°)884866 tot 89883 %
Oost, 10°880864 tot 89083 %
West, 10°877858 tot 89683 %
Oost, 30°852841 tot 86080 %
West, 30°845824 tot 87080 %
Oost, 35°842831 tot 84979 %
West, 35°833812 tot 85978 %
Zuid, verticaal (gevel, 90°)761747 tot 77572 %
Noord, 35°554546 tot 56152 %

PVGIS rekent met vrijstaande montage en komt voor oost, west en horizontaal iets lager uit dan de waarden waarmee de MYNRG Check rekent: rond 900 kWh per kWp voor een oost- of westdak en 945 kWh per kWp voor een plat dak.

Op het zuiden zit je tussen 30° en 45° binnen 1 % van het optimum, en ook 25° en 50° halen nog 97 à 98 %. De Vlaamse overheid noemt zuid tot zuidoost en zuidwest, met 30° tot 50° helling, de beste ligging.

Voor een oost-westopstelling reken je niet met de helft, maar met zowat 85 %. Die opstelling heeft wel een ander verloop over de dag. Hoe dat eruitziet, lees je in Oriëntatie en hellingshoek.

Verdeling over het jaar

Kilowattuur per kWp per maand, volgens PVGIS, als gemiddelde van de vijf steden:

Zuid 35° levert in de winter veel meer dan een oost-westopstelling, maar in mei tot juli liggen beide dicht bij elkaar (ongeveer 120 tot 130 kWh per kWp).
MaandZuid 35°Aandeel van het jaarOost 30° + west 30°Aandeel van het jaar
Januari37,93,6 %18,72,2 %
Februari54,95,2 %33,03,9 %
Maart93,78,8 %67,88,0 %
April122,111,5 %101,612,0 %
Mei129,812,2 %119,614,1 %
Juni128,212,1 %123,314,5 %
Juli126,511,9 %120,314,2 %
Augustus116,211,0 %102,612,1 %
September101,29,6 %77,89,2 %
Oktober72,56,8 %46,85,5 %
November44,24,2 %23,02,7 %
December32,23,0 %14,41,7 %
Jaar1.059100 %849100 %

Op een zuiddak van 35° levert april tot en met september 68,3 % van het jaar. November, december en januari brengen samen 10,8 % binnen, en juni levert vier keer zoveel als december.

Bij een oost-westopstelling van 30° valt 76,0 % tussen april en september, en levert juni 8,6 keer zoveel als december. PVGIS komt voor die kolom op 849 kWh over het jaar. Zelf reken je best met zowat 900 kWh per kWp.

De winter blijft het zwakke punt

Over het jaar is de productie ongelijk verdeeld. Met 7 panelen haal je in december zo'n 104 kWh, in juni rond 408 kWh. Een warmtepomp vraagt net in de winter het meest. Een mooie jaarbalans verbergt dat verschil.

Een thuisbatterij helpt maar een stukje. Ze verschuift stroom over uren of een paar dagen, maar zomerstroom bewaren tot de winter lukt niet, ook niet met een grote batterij. Waarom, lees je in Hoe een thuisbatterij werkt.

Hoe zonnig is een Vlaams jaar?

Van jaar tot jaar schommelt de opbrengst. Voor Gent, zuid en 35°, geeft PVGIS tussen 2005 en 2023 een standaardafwijking van 48 kWh per kWp per jaar, of 4,6 %.

Het KMI mat in Ukkel in 2025 een globale zonnestraling op een horizontaal vlak van 1.184,8 kWh/m². Normaal, over 1991 tot 2020, is 1.037,6 kWh/m². 2025 lag daarmee zo'n 14 % boven normaal en was de zonnigste periode sinds 1991. Het slechtste jaar was 1998, met 916,8 kWh/m² of rond 12 % onder normaal.

Je opbrengst in één kalenderjaar kan zo gemakkelijk enkele procenten, en soms meer dan 10 %, afwijken van het langjarige gemiddelde.

Wat staat er in een goede opbrengstraming?

Een opbrengstraming op een offerte heb je pas iets aan als je kan nagaan waarop ze steunt. Wij zouden nakijken of dit erin staat:

  • de locatie, het aantal panelen en het totale kWp;
  • de richting en de helling per dakvlak, waarbij elk dakvlak apart berekend en daarna opgeteld wordt;
  • de verliezen waarmee gerekend is, gangbaar is 14 %, en hoe schaduw meegenomen is, uitgelegd in Schaduw, bypassdiodes en optimizers;
  • of het verlies niet twee keer afgetrokken is, want temperatuur- en systeemverliezen zitten al in een PVGIS-berekening.

Leg de uitkomst naast onze waarden: zowat 1.050 kWh per kWp op zuid, 900 op oost of west en 945 op een plat dak. Ligt een offerte er ver boven, vraag dan waarom.

Rekenvoorbeeld

Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar. We vergelijken twee varianten: 7 panelen van 460 Wp, of 3,22 kWp, op het zuiden met 35° helling, en 8 panelen, of 3,68 kWp, op een dakvlak op het oosten of westen met 30°. Zo rekent ook de MYNRG Check: per dakvlak, zonder gecombineerde oost-westopstelling.

Op zuid rekenen we met 1.050 kWh per kWp, op oost of west met 900 kWh, een oriëntatiefactor van 0,856. Over de maanden volgen we het PVGIS-profiel voor Gent, met 14 % systeemverlies en zonder schaduw. Het verbruik verdelen we gelijk over het jaar, 292 kWh per maand. In werkelijkheid verbruik je in de winter meer.

MaandZuid (kWh)Dekking van het maandverbruikOost of west (kWh)Dekking van het maandverbruik
Januari12242 %7425 %
Februari17660 %12944 %
Maart301103 %26691 %
April390134 %397136 %
Mei411141 %464159 %
Juni408140 %479164 %
Juli400137 %466160 %
Augustus372128 %402138 %
September323111 %305105 %
Oktober23280 %18363 %
November14249 %8931 %
December10436 %5720 %
Jaar3.38197 %3.31095 %

Over het jaar dekt de zuidvariant bijna het volledige verbruik, 97 %, en de variant op oost of west 95 %, met één paneel meer. Van november tot en met februari dekt de zuidvariant maar 36 tot 60 % van een gelijkmatig verbruik, terwijl ze in de zomer ruim meer maakt dan het gezin nodig heeft. Wat je met dat overschot doet, lees je in Hoeveel panelen je nodig hebt.

Gemiddelden zijn een begin. Schaduw, helling en de plek op jouw dak schat een installateur pas juist in als hij ter plaatse komt, en elke woning is anders. Omdat je voor 25 tot 30 jaar beslist, rekent de MYNRG Check eerst uit wat jouw dak per maand oplevert.

Goed om te weten

Een plat dak haalt zo'n 90 % van een zuiddak, en daarom rekenen we met 945 kWh per kWp. Volgens PVGIS haalt een strikt horizontaal paneel 884 kWh per kWp, of 83 % van het optimum. Een helling van 10° naar oost of west geeft bijna hetzelfde.

Mei, juni en juli leveren samen 36 % van het jaar. Mei en juni leveren evenveel, en allebei meer dan juli.

In december produceert een verticale zuidgevel meer dan een dak van 35°: in Gent 42 tegenover 32 kWh per kWp. Over het hele jaar levert de gevel wel 28 % minder.

Voor- en nadelen

Zuid (30° tot 50°)Oost-westopstelling (10° tot 35°)
Hoogste jaaropbrengst per kWp, rond 1.050Ongeveer 15 % lagere opbrengst per kWp
Meer winteropbrengst: december 3,0 % van het jaarMinder winteropbrengst: december 1,7 % van het jaar
Productie concentreert zich rond het middaguurMeer opbrengst in de ochtend en de avond van de zomer

Fluvius wijst erop dat panelen verdeeld over twee dakvlakken je kans op zelfverbruik vergroten en de omvormer minder vaak laten uitvallen door een overbelast net. De Vlaamse overheid schrijft dan weer dat oost-westopstellingen meestal een lager zelfverbruik geven, net als installaties die groter zijn dan je jaarverbruik vraagt. Welke van de twee bij jou klopt, beslist je eigen verbruik.

Voor wie het technisch wil weten

  • Hoe PVGIS rekent. PVGIS berekent de straling op het paneelvlak uit satellietgegevens, houdt rekening met de horizon, corrigeert voor invalshoek, spectrum, temperatuur en lage instraling en trekt daarna het systeemverlies af. Wat eruit komt, is de wisselstroom na alle verliezen.
  • Verliezen in Gent, zuid 35°. Invalshoek −3,06 %, spectrum +1,77 %, temperatuur en lage instraling −5,40 %, systeem −14 %, samen −19,74 %. Op het paneelvlak valt 1.314,6 kWh/m² per jaar en uit de omvormer komt 1.055,1 kWh per kWp. De performance ratio is 0,80.
  • Helling. Op een horizontaal vlak in Gent valt gemiddeld 1.119 kWh/m² per jaar, op een zuidhelling van 35° 1.314,6 kWh/m², zowat 17 % meer.
  • Gevoeligheid. Met 10 % systeemverlies krijg je 1.104 kWh per kWp, of +4,6 %. Met 18 % wordt het 1.006, of −4,6 %. Panelen die volledig in het dak zijn ingebouwd, zonder lucht erachter, halen 1.021, of −3,3 %. Voor nieuwere paneeltypes heeft PVGIS een instelling die rond 3 % hoger uitkomt, 1.086 voor Gent.
  • Temperatuur. Zonnecellen werken het best als het koud is. De gemiddelde luchttemperatuur in Gent loopt van 4,0 °C in januari tot 18,8 °C in juli.
  • Diffuus licht. In Gent is de verhouding tussen diffuus en globaal licht 0,5 tot 0,7. Een groot deel van de productie komt uit verstrooid licht.
  • Veroudering. Panelen verliezen met de jaren wat vermogen. Wij rekenen met 0,5 % per jaar, uitgelegd in Degradatie en levensduur.
  • Wat PVGIS niet kent. Schaduw van bomen, schouwen en buren, vuil, defecten en een omvormer die op piekmomenten afregelt. De Zonnekaart van Vlaanderen houdt wel rekening met schaduw van gebouwen en bomen. Ze noemt een dak "ideaal" bij minstens 25 m² met een instraling boven 1.000 kWh/m² per jaar, en "bruikbaar" bij minstens 5 m² boven 800 kWh/m² per jaar.

Bronnen bij dit hoofdstuk

Veelgestelde vragen

Hoeveel kWh levert één paneel op?

Het vermogen van het paneel in kWp maal de specifieke opbrengst. Een paneel van 460 Wp levert bij 1.050 kWh per kWp zowat 483 kWh per jaar. Het juiste vermogen per paneel staat op je offerte.

Is 1.000 kWh per kWp realistisch?

Voor een goed gericht dak zonder schaduw wel: PVGIS geeft 1.040 tot 1.080. Op oost of west reken je met rond 900, op een plat dak met 945. Met schaduw ligt het lager, zoals beschreven in Schaduw, bypassdiodes en optimizers.

Wat leveren zonnepanelen op in de winter?

Weinig. In december levert 1 kWp zo'n 32 kWh, 3 % van het jaar, tegenover 128 kWh in juni. Met 7 panelen van 460 Wp haal je in december rond 104 kWh.

Wat levert een plat dak op?

Reken met 945 kWh per kWp, of 0,90 × 1.050: zowat 10 % minder dan een goed gericht zuiddak. Strikt horizontale panelen halen volgens PVGIS 884 kWh per kWp.