Overslaan naar inhoud
Hoofdstukken van deze gidsOmvormers Gids · 12 hoofdstukken

Deel 1 · Types omvormers

  1. 1Wat een omvormer doet
  2. 2Stringomvormer
  3. 3Micro-omvormers
  4. 4Hybride omvormer
  5. 5Optimizers

Deel 2 · Dimensioneren en aansluiten

  1. 6Eenfase of driefase
  2. 7MPPT
  3. 8DC/AC-ratio en afkappen
  4. 9Stringdimensionering

Deel 3 · Storingen, noodstroom en vervanging

  1. 10Storingen en foutcodes
  2. 11Noodstroom en back-up
  3. 12Levensduur en vervanging

Tot slot

  1. ?Veelgestelde vragen
  2. !Wist je dat?

Gids omvormers · Deel 1 · Types omvormers

1Wat een omvormer doet

In het kort

Een omvormer zet de gelijkstroom (DC) van je zonnepanelen om in de wisselstroom (AC) die je woning en het net gebruiken. Hij laat de panelen ook op hun beste werkpunt draaien en koppelt de installatie veilig los van het net wanneer dat nodig is.

In Vlaanderen noemt Fluvius het "eigenlijk verstandiger" om de omvormer kleiner te kiezen dan het paneelvermogen, en een omvormer gaat gemiddeld 10 tot 15 jaar mee.

Wat doet de omvormer precies?
  • Omzetten van DC naar AC. Panelen leveren gelijkstroom. De omvormer maakt er de wisselstroom van die in huis en op het net gebruikt wordt, als een zuivere sinusgolf die je op het net kunt zetten.
  • Het werkpunt zoeken. Hij zoekt voortdurend het punt waarop de panelen het meeste vermogen leveren. Dat heet MPPT (maximum power point tracking). Meer daarover vind je in MPPT.
  • Opvolgen en communiceren. Hij meet je installatie en kan met je netwerk verbinden. Daardoor is hij ook een digitaal toestel. Vlaanderen.be raadt aan het standaardwachtwoord te vervangen door een sterk persoonlijk wachtwoord, zie Cyberveiligheid.
  • Meedraaien met het net. Bij een korte storing in spanning of frequentie blijft een gewone kleine omvormer verbonden. Duurt de storing lang of is ze ongewoon groot, dan schakelt hij uit. Moderne omvormers kunnen hun vermogen bijsturen om het net te helpen en kunnen reactief vermogen leveren of opnemen. Dat is blind vermogen dat spanning en stroom in de pas houdt.
  • Een batterij sturen. Een hybride omvormer kan ook een thuisbatterij aansturen. Bij een stroomuitval kan zo'n omvormer enkel zonder net werken als hij daarvoor ontworpen is. Zie Hybride omvormer en Noodstroom en back-up.
Welke soorten omvormers zijn er?
Type Hoe het werkt Meer lezen
Stringomvormer Eén omvormer voor één of meer reeksen (strings) panelen. Kostenefficiënt, maar bij schaduw of schade op één paneel daalt de output van de hele string. Stringomvormer
Micro-omvormer Een kleine omvormer per paneel. Schaduw op één paneel beïnvloedt de andere niet, maar het kan meer kosten. Micro-omvormers
Hybride omvormer Stuurt zowel de zonnepanelen als een thuisbatterij aan. Hybride omvormer
Centrale omvormer Eén grote omvormer voor een volledig park. Voor woningen niet relevant. Niet van toepassing

Een derde route zijn optimizers: elektronica per paneel samen met één centrale omvormer. Zie Optimizers.

Eenfase of driefase, en hoeveel vermogen mag je plaatsen?

⏱ De grenzen van Fluvius gaan over het totale omvormervermogen op je aansluiting, uitgedrukt in kVA (kilovoltampère, het schijnbaar vermogen).

Totaal omvormervermogen Wat Fluvius vraagt
Tot 5 kVA Een eenfase-aansluiting volstaat. Alle omvormers samen (zon, hybride, wind, warmtekrachtkoppeling) blijven tot en met 5 kVA. Synergrid raadt boven 3,6 kVA wel sterk een driefase-aansluiting aan.
Meer dan 5 en tot 25 kVA Driefase-aansluiting vereist. Alle zon-, hybride en opslagomvormers samen maximaal 25 kVA.
Meer dan 10 kVA Wil je injectievergoeding ontvangen, dan registreer je je als zelfstandige. De inkomsten uit injectie zijn dan belastbaar.
Meer dan 25 kVA Een netstudie vooraf is verplicht.
30 kVA Een netontkoppelingsbeveiliging is verplicht. Je installateur zegt je meer.

Volgens Synergrid tellen de omvormers voor zon, hybride systemen, wind en warmtekrachtkoppeling mee. Een hybride omvormer telt mee, ook als er nog geen panelen aan hangen. Een omvormer die enkel een batterij bedient, telt niet mee als hij bij Synergrid onder "Energy storage" staat en niet onder "Solar energy". Laadpunten tellen niet mee, tenzij ze terugleveren aan het net. Fluvius raadt driefase-omvormers aan. Ze verdelen de zonnestroom gelijkmatig over de fasen, wat de kans op uitval verkleint. Je aansluiting moet dan wel driefasig zijn. Meer in Eenfase of driefase.

Moet de omvormer even groot zijn als de panelen?

Nee. Je installateur vertrekt van je verbruik. Zowel een omvormer die sterker is dan de panelen als een die zwakker is, mag. Fluvius vindt de zwakkere variant in ons klimaat verstandiger, omdat de productiepieken kort duren en het afgekapte deel klein blijft.

Een omvormer die kleiner is dan het paneelvermogen, kapt enkel de top af. Dat heet afkappen (clipping). Een berekening op de uurwaarden van PVGIS, de zonnedatabank van de Europese Commissie, van 2005 tot 2023 voor 1 kWp in Gent geeft dit verlies per jaar:

Omvormer t.o.v. paneelvermogen (DC/AC-ratio) Verlies door afkappen, zuid 35° Verlies door afkappen, oost-westopstelling
100 % (1,0) 0 % 0 %
83 % (1,2) 0,03 % 0 %
77 % (1,3) 0,32 % 0 %
71 % (1,4) 1,10 % 0 %
67 % (1,5) 2,29 % 0 %
63 % (1,6) 3,77 % 0,01 %
56 % (1,8) 7,23 % 0,31 %
50 % (2,0) 10,94 % 1,29 %

Uurwaarden middelen korte pieken uit, dus het echte verlies ligt wat hoger. Het Amerikaanse onderzoekslabo NREL toont dat gangbare uurmodellen het afkappen onderschatten, en meer naarmate de omvormer kleiner is ten opzichte van de panelen. Het vervolg staat in DC/AC-ratio en afkappen.

Afkappen is geen warmteverlies. De omvormer begrenst alleen zijn vermogen: hij verschuift het werkpunt van de panelen, zodat die minder leveren. Er wordt dus geen stroom in het toestel verbrand, de energie wordt gewoon niet geproduceerd. Panelen halen hun wattpiek trouwens wel, op koude heldere dagen zelfs meer. Het is die korte piek die een kleinere omvormer afkapt.

Een omvormer van 77 % van het paneelvermogen kapt op een zuiddak maar 0,32 % af, bij 50 % loopt dat verlies op tot 10,94 %.
Video volgtNederlandstalige, merkvrije uitleg over wat een omvormer doet (omzetting, werkpunt, veiligheid), liefst van een netbeheerder, consumentenorganisatie of kenniscentrum
Levensduur en wat uitval veroorzaakt
  • Levensduur. Een omvormer gaat gemiddeld 10 tot 15 jaar mee. Zie Levensduur en vervanging.
  • Te hoge spanning. Een omvormer schakelt uit als de spanning te hoog wordt. Fluvius noemt drie oorzaken: de toegelaten spanningsval in de binneninstallatie of aansluitkabel is overschreden, de omvormer hangt aan de fase met de hoogste spanning, of de spanning op het distributienet is te hoog. De spanningsval over aansluitkabel en binneninstallatie samen mag maximaal 1 % bedragen (fase en nul). Bij 230 V is dat ongeveer 2,3 V.
  • Veiligheidsmodus. Op dagen met veel productie kunnen zonnepanelen in veiligheidsmodus gaan.
  • Herhaalde uitval. ⏱ Valt je omvormer herhaaldelijk uit en ligt de oorzaak niet bij je binneninstallatie, meld dat dan aan Fluvius (078 35 35 00). Los Fluvius het probleem niet binnen 30 dagen op, dan kun je recht hebben op een vergoeding.
  • Tijdelijk buiten dienst. ⏱ Zolang je omvormer niet werkt, kun je de installatie tijdelijk buiten dienst laten nemen via Mijn Fluvius. Dan betaal je geen prosumententarief.

Meer over storingen vind je in Storingen en foutcodes.

Keuring, aanmelding en lijst met toegelaten omvormers

Enkel omvormers op de lijst van Synergrid, de federatie van de netbeheerders (voorschrift C10/26), mogen op het net worden aangesloten. Typen die daar rood gemarkeerd staan, mogen in Vlaanderen niet geplaatst worden. Overweeg je een tweedehands omvormer, vraag dan naar merk en model, de reden van vervanging en de leeftijd.

  • Een erkende keurder keurt je installatie (AREI-keuring) voor je ze in gebruik neemt. Zie AREI-keuring.
  • Je meldt ze aan bij Fluvius via Mijn Fluvius binnen 3 maanden na de keuring. Zie Aanmelden bij Fluvius.
  • Vervangen, verplaatsen, uitbreiden of verwijderen meld je ook in Mijn Fluvius.
  • ⏱ Een laattijdige of ontbrekende aanmelding kost voor 2026 97,26 euro excl. btw (117,68 euro incl. btw) voor installaties kleiner dan 10 kVA.
  • Off-grid installaties moet je niet aanmelden. Fluvius raadt ze af wegens het Belgische klimaat, de hogere kosten en de grotere batterij die nodig is.
Rekenvoorbeeld

Een gezin in Gent verbruikt 3.500 kWh per jaar en heeft 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op een zuidgericht dak met 35° helling. Het kiest tussen een omvormer van 3,2 kW en een van 2,5 kW.

Aannames: - Opbrengst ongeveer 1.050 kWh per kWp per jaar (zuid 35°). - Verlies door afkappen bij een omvormer van 77 % van het paneelvermogen (ratio 1,3): 0,32 % (PVGIS-uurwaarden voor Gent, zie de tabel in 'Moet de omvormer even groot zijn als de panelen?'). - Geen schaduw. Het omvormerrendement zit in het systeemverlies van 14 % dat PVGIS meerekent.

Stap Berekening Resultaat
Jaarproductie 3,22 kWp × 1.050 kWh/kWp ca. 3.380 kWh
Omvormer 3,2 kW (100 %) geen afkappen ca. 3.380 kWh
Omvormer 2,5 kW (77 %) 3.380 × (1 − 0,0032) ca. 3.369 kWh
Verschil 3.380 − 3.369 ca. 11 kWh per jaar
Totaal omvormervermogen beide ruim onder 5 kVA eenfase-aansluiting volstaat

Het verschil van ongeveer 11 kWh per jaar is klein. In de praktijk loopt het wat op door afkappen bij korte pieken. Reken je met de waarden van de MYNRG Check (0,045 euro per geïnjecteerde kWh, 0,35 euro per zelf verbruikte kWh), dan is dat tussen ca. 0,50 en ca. 3,85 euro per jaar. Zie Hoeveel panelen je nodig hebt en Injectievergoeding. Controleer in je offerte altijd het omvormervermogen in kVA en of de omvormer op de Synergrid-lijst staat.

Goed om te weten
  • Een omvormer van 77 % verliest in Gent weinig. Bij zuid 35° is het verlies door afkappen 0,32 % bij 77 % (ratio 1,3) en 1,10 % bij 71 % (ratio 1,4). Bij een oost-westopstelling is er pas bij ongeveer 56 % een merkbaar verlies (0,31 %).
  • Afkappen verbergt vuil maar weinig. Een NREL-studie op Amerikaanse locaties vond dat een kleinere omvormer de verliezen door vuil met hoogstens 1 % (absoluut) vermindert. Een goed excuus om je panelen niet na te kijken is dat dus niet.
  • Je omvormer merkt ook paneelfouten. Volgens het IEA PVPS-rapport over degradatie en defecten (2025) kan gebroken paneelglas als eerste signaal een isolatiefout bij de omvormer geven. Vochtige, gescheurde achterfolies kunnen een omvormer 's ochtends laten wachten met starten. Een late start wijst dus niet altijd op een defecte omvormer. Zie Degradatie en levensduur.
  • Een hybride omvormer telt mee voor de 5 kVA, ook zonder panelen. Een omvormer die enkel een batterij bedient, telt niet mee op voorwaarde dat hij bij Synergrid onder "Energy storage" maar niet onder "Solar energy" staat. Zo kan er tot 5 kVA bijkomen.
Voor- en nadelen van een kleinere omvormer dan het paneelvermogen
Voordelen Nadelen
Weinig opbrengstverlies in Vlaanderen (0,32 % bij 77 %, zuid 35°) Afkappen bij pieken: onder ongeveer 71 % loopt het verlies merkbaar op
Fluvius noemt het in ons klimaat de verstandigere keuze Een latere uitbreiding (extra panelen, batterij) kan een sterkere omvormer vragen, en dan een nieuwe keuring en aanmelding
Je blijft ruim onder de 5 kVA van de eenfase-aansluiting en onder de 10 kVA waarboven je als zelfstandige moet registreren Korte pieken geven meer afkappen dan uurmodellen tonen
Voor wie het technisch wil weten
  • Netgevolgd of netvormend. Gewone omvormers zijn "grid-following": ze volgen het signaal van het net. Grid-forming omvormers genereren hun eigen signaal en kunnen een net herstarten na een uitval (black start). Voor huishoudens speelt dat nu geen rol.
  • Hoge netspanning. In wijken met veel zonne-energie schakelen omvormers soms uit bij te hoge netspanning. Fluvius vraagt eerst de spanningsval in aansluitkabel en binneninstallatie na te rekenen (er zijn rekenbladen voor 3x230 V en 3N400 V).
  • Isolatiefouten. Panelen met verzwakte isolatie kunnen de omvormer 's ochtends laten wachten.
  • Kwartiercijfers. De tabel over afkappen is gebaseerd op uurwaarden. Met kwartier- of minuutwaarden ligt het verlies iets hoger.
  • Afkappen of begrenzen? Een vlakke top in de productiegrafiek kan afkappen zijn, maar ook een ingestelde injectiebeperking of een omvormer die door hitte vermogen terugneemt. Een foutmelding met uitschakeling is weer iets anders, zie Storingen en foutcodes.
Tekening volgtdezelfde woning in zijaanzicht met panelen op het dak, de omvormer in de berging en pijlen van paneel naar omvormer, van omvormer naar zekeringkast en van de zekeringkast naar de stopcontacten en het net, met DC en AC bij de pijlen.
Veelgestelde vragen
Mag mijn omvormer kleiner zijn dan mijn panelen?

Ja. Fluvius noemt het in ons klimaat zelfs verstandiger. Bij een omvormer van 77 % van het paneelvermogen (ratio 1,3) is het verlies door afkappen in Gent ongeveer 0,3 % (zuid 35°). Meer in DC/AC-ratio en afkappen.

Hoeveel omvormervermogen mag ik plaatsen?

⏱ Tot 5 kVA op een eenfase-aansluiting en tot 25 kVA op een driefase-aansluiting. Boven 25 kVA is een netstudie nodig.

Verbrandt de omvormer de energie die hij afkapt?

Nee. Bij afkappen begrenst de omvormer zijn vermogen en verschuift hij het werkpunt van de panelen, zodat die minder leveren. De energie wordt niet in het toestel omgezet in warmte, ze wordt gewoon niet geproduceerd. Meer in DC/AC-ratio en afkappen.

Welke omvormer past bij mijn woning?

Heb je één dakvlak zonder schaduw, dan volstaat een stringomvormer (Stringomvormer). Heb je schaduw of meerdere dakvlakken, kijk dan naar een omvormer met meerdere trackers (MPPT), een micro-omvormer (Micro-omvormers) of optimizers (Optimizers). Plan je een batterij, dan past een hybride omvormer (Hybride omvormer).

Bronnen bij dit hoofdstuk