Overslaan naar inhoud
Hoofdstukken van deze gidsZonnepanelen Gids · 16 hoofdstukken

Deel 1 · Werking en technologie

  1. 1Hoe een zonnepaneel werkt
  2. 2Soorten panelen
  3. 3Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
  4. 4Bifaciale en glas-glaspanelen
  5. 5Rendement, wattpiek en temperatuur

Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst

  1. 6Hoeveel panelen je nodig hebt
  2. 7Opbrengst in Vlaanderen
  3. 8Oriëntatie en hellingshoek
  4. 9Schaduw, bypassdiodes en optimizers
  5. 10Opbrengst opvolgen

Deel 3 · Plaatsing en onderhoud

  1. 11Panelen op een plat dak
  2. 12Montagesystemen
  3. 13Reinigen en onderhoud
  4. 14Appartement of huurwoning

Deel 4 · Levensduur en garanties

  1. 15Degradatie en levensduur
  2. 16Product- en vermogensgarantie

Tot slot

  1. ?Veelgestelde vragen
  2. !Wist je dat?

Gids zonnepanelen · Deel 1 · Werking en technologie

5Rendement, wattpiek en temperatuur

In het kort

De wattpiek (Wp) is het vermogen van een paneel onder standaard laboratoriumomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² en 25 °C celtemperatuur. Panelen halen hun wattpiek wel, op koude heldere dagen zelfs meer.

Het rendement vertelt hoeveel vermogen een paneel per m² levert. De temperatuurcoëfficiënt vertelt hoeveel vermogen je verliest per graad boven 25 °C.

Wattpiek en kilowattpiek

Het kWp-getal geldt onder STC (Standard Test Conditions): 1.000 W/m² zonlicht op het paneel, 25 °C celtemperatuur en een standaardspectrum van het zonlicht. Een installatie van 3,22 kWp is de som van de labels van de panelen, bijvoorbeeld zeven panelen van 460 Wp. Wat dat vermogen jaarlijks oplevert, noem je de specifieke opbrengst, in kWh per kWp. Voor Gent met zuid 35° is dat ongeveer 1.050 kWh/kWp, zie Opbrengst in Vlaanderen.

Wp, kW en kWh: drie eenheden voor drie vragen
  • Wp (wattpiek) is het nominale vermogen van een paneel onder testomstandigheden. Tien panelen van 460 Wp zijn samen 4.600 Wp of 4,60 kWp.
  • kW is het vermogen op een bepaald moment. Het verandert voortdurend met licht en temperatuur.
  • kWh is een hoeveelheid energie: een vermogen van 1 kW dat een uur aanhoudt. Een actueel vermogen van 0,30 kW dat twee uur aanhoudt, geeft 0,60 kWh. Een toestel dat twee uur lang gemiddeld 1 kW gebruikt, verbruikt 2 kWh.

Je jaaropbrengst druk je dus uit in kWh en je installatie in kWp. Beide zijn nodig, maar ze beantwoorden een andere vraag.

Tekening volgteen kraan boven een emmer. De kraan staat voor kW (hoeveel er op dit moment stroomt), het water in de emmer voor kWh (wat er na een uur of een jaar in zit), en het etiket op de kraan voor Wp (wat de kraan maximaal kan leveren)

Verwar kWp niet met het omvormervermogen. ⏱ Fluvius begrenst het vermogen van de omvormer (in kVA), niet de kWp van de panelen: maximaal 5 kVA bij een eenfase-aansluiting en 25 kVA bij een driefase-aansluiting. Zie Eenfase of driefase en DC/AC-ratio en afkappen.

Rendement

Het rendement van een paneel is het vermogen onder STC gedeeld door het oppervlak en door 1.000 W/m².

Een paneel van 460 Wp met een oppervlak van 2,10 m² haalt zo 460 ÷ (2,10 × 1.000) = 21,9 %. Een tweede voorbeeld: een paneel van 440 Wp meet 1,762 × 1,134 m, dus 1,998 m². Rendement = 440 ÷ (1,998 × 1.000) = 22,0 %. Dat is 220 Wp per m².

Een paneel met meer Wp is dus niet automatisch efficiënter: het kan gewoon groter zijn. Vergelijk panelen op Wp per m² of op rendement. ⏱ Volgens het Photovoltaics Report van Fraunhofer ISE was het gewogen gemiddelde rendement van kristallijne modules 22,7 % in het vierde kwartaal van 2024, met 24,8 % als hoogste waarde. Een rendement van 21 tot 24 % is dus voor goede panelen gangbaar. Meer over celtechnieken in Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact.

Rendement versus performance ratio

Die twee klinken verwant, maar ze meten iets anders:

  • Paneelrendement (bijvoorbeeld 22 %) zegt dat het paneel onder testomstandigheden ongeveer 22 % van het invallende licht in stroom omzet.
  • Performance ratio (PR, bijvoorbeeld 0,80) zegt hoe goed je hele installatie presteert ten opzichte van wat de instraling en het nominale vermogen theoretisch zouden geven. Daar zitten ook warmte, kabels, omvormer en vuil in.

Een performance ratio van 80 % betekent dus niet dat 80 % van het zonlicht in stroom wordt omgezet. Voor Gent geeft PVGIS een PR van 0,80, zie Hoe een zonnepaneel werkt. Hoe je de PR gebruikt om je installatie op te volgen, staat in Opbrengst opvolgen.

Temperatuurcoëfficiënt

Een zonnecel levert minder spanning naarmate ze warmer wordt, dus daalt het vermogen met de temperatuur. De datasheet geeft dat als percentage per °C boven of onder 25 °C. Voor het vermogen (Pmax) zie je op moderne panelen waarden rond −0,26 tot −0,32 %/°C. Dichter bij nul is beter.

Een paneel van 460 Wp met −0,29 %/°C levert bij 60 °C celtemperatuur en 1.000 W/m²: 460 × (1 − 0,0029 × 35) = 413 W. Dat is een lineaire benadering.

De datasheet geeft ook de coëfficiënt voor de spanning zonder belasting (Voc). Die stijgt bij koud weer. Daar houdt je installateur rekening mee bij het bepalen van het aantal panelen per string, zie Stringdimensionering.

NOCT: het vermogen bij realistischer omstandigheden

NOCT (Nominal Operating Cell Temperature) is de celtemperatuur onder vaste omstandigheden: 800 W/m², 20 °C buitenlucht, 1 m/s wind. Op een datasheet staat bijvoorbeeld NOCT 45 °C en een vermogen van 332 W voor een paneel van 440 Wp. Dat is geen slecht paneel. Er is maar 800 W/m² licht (−20 %) en de cellen zijn 45 °C warm (−5,8 %): 440 × 0,80 × (1 − 0,0029 × 20) = 332 W. Sommige datasheets geven NMOT in plaats van NOCT. Dat is een vergelijkbare celtemperatuur onder iets andere testomstandigheden; lees bij het vergelijken welke van de twee vermeld staat. PVEducation noemt 48 °C als typische NOCT. Vergelijk dus alleen waarden met dezelfde testbasis (STC met STC, NOCT met NOCT) en tel temperatuurverlies niet nog eens af als je opbrengstberekening dat al verwerkt heeft.

Hoe warm wordt een paneel in Vlaanderen?

PVGIS rekent de paneeltemperatuur met het model van Faiman: de buitenlucht, de instraling en de wind bepalen samen hoe warm het paneel wordt. Een paneel op of in een dak met weinig luchtstroom wordt veel warmer dan een vrijstaand paneel.

Berekening voor een paneel van 460 Wp bij 1.000 W/m² (een benadering):

Omstandigheid Montage Celtemperatuur Vermogensverlies Vermogen
Lucht 5 °C, wind 1 m/s op dak 48 °C −6,7 % 429 W
Lucht 20 °C, wind 3 m/s op dak 54 °C −8,3 % 422 W
Lucht 20 °C, wind 1 m/s op dak 63 °C −11,1 % 409 W
Lucht 25 °C, wind 1 m/s op dak 68 °C −12,5 % 403 W

Het jaargemiddelde ligt veel lager, want het is meestal bewolkt of koel. Voor Gent (zuid 35°) is de gemiddelde celtemperatuur, gewogen naar instraling, 27,9 °C bij vrijstaande en 34,5 °C bij dak-geplaatste panelen. Temperatuur en weinig licht samen kosten volgens PVGIS voor Gent ongeveer 5 %. Dat zit al in de ongeveer 1.050 kWh/kWp en is dus geen extra aftrek.

Rekenvoorbeeld

Een gezin in Gent krijgt een offerte voor 7 panelen van 460 Wp op een zuiddak (35°, geen schaduw).

Aannames: - 3,22 kWp op 7 × 2,09 = ca. 14,6 m² (bij 22,0 % rendement is een paneel van 460 Wp 460 ÷ 220 = 2,09 m²). - Opbrengst 1.050 kWh/kWp, dus ca. 3.380 kWh per jaar. - Gemiddelde celtemperatuur op het dak 34,5 °C, dus 9,5 °C boven STC. - Waarde per kWh: 34 % zelfverbruik aan 0,35 euro plus 66 % injectie aan 0,045 euro, dus ca. 0,15 euro/kWh. ⏱

Getal op de offerte Wat het betekent Wat het hier is
3,22 kWp som van de labels 7 panelen van 460 Wp
22,0 % rendement vermogen per m² 220 Wp/m², dus ca. 14,6 m² voor 3,22 kWp
−0,29 %/°C verlies per graad boven 25 °C op een warme dag (63 °C) ca. −11 %
NOCT 45 °C celtemperatuur bij 800 W/m² paneelvermogen 347 W
1.050 kWh/kWp PVGIS, zuid 35° ca. 3.380 kWh per jaar

Hoeveel doet de temperatuurcoëfficiënt ertoe?

Pmax-coëfficiënt Verlies bij 34,5 °C kWh per jaar Waarde per jaar
−0,26 %/°C 2,5 % 84 ca. 12,60 euro
−0,29 %/°C 2,8 % 93 ca. 14,00 euro
−0,32 %/°C 3,0 % 103 ca. 15,50 euro

Tussen beste en slechtste coëfficiënt zit ongeveer 19 kWh, of 2,85 euro per jaar. Dat is veel kleiner dan het effect van de oriëntatie (een oost- of westdak levert ongeveer 15 % minder, zie Oriëntatie en hellingshoek) of van schaduw (Schaduw, bypassdiodes en optimizers). Kies een offerte dus niet op de temperatuurcoëfficiënt.

Goed om te weten
  • Panelen halen hun wattpiek wel. Op koude heldere dagen leveren ze zelfs meer. De PVGIS-uurreeks voor Gent (2005 tot 2023) rekent met wisselstroom na 14 % systeemverlies: daarin was het hoogste uurgemiddelde 896 W per kWp. Boven 700 W/kWp kom je ongeveer 215 uur per jaar, boven 800 W/kWp ongeveer 30 uur. Dat speelt mee bij de keuze van de omvormer (DC/AC-ratio en afkappen).
  • 347 W op een paneel van 460 Wp is geen gebrek. Het is een andere test, geen slechtere.
  • Meer Wp is niet per se beter. Het zegt niets over de grootte. Kijk naar Wp per m².
  • Het aantal panelen hangt af van het paneel. Voor 3,22 kWp heb je met panelen van 460 Wp 7 stuks nodig, goed voor ongeveer 15 m². Oudere, kleinere panelen vragen meer plaats, zie Hoeveel panelen je nodig hebt.
Voor wie het technisch wil weten
  • Faiman-model. Celtemperatuur = luchttemperatuur + instraling ÷ (U0 + U1 × wind). PVGIS gebruikt voor kristallijn silicium U0 = 26,9 en U1 = 6,2 voor vrijstaande panelen, en U0 = 20,0 en U1 = 3,2 voor panelen op of in een dak. De tabel bij 'Hoe warm wordt een paneel in Vlaanderen?' rekent met de volledige instraling, zonder reflectiecorrectie. De temperaturen zijn dus een bovengrens.
  • Lineaire benadering. De coëfficiënt van −0,29 %/°C is een vereenvoudiging. PVGIS rekent het rendement met een model dat temperatuur en instraling samen beschrijft.
  • Verlieskaart Gent. PVGIS toont voor Gent (zuid 35°): invalshoek −3,1 %, spectrum +1,8 %, temperatuur en lage instraling −5,4 %, systeemverlies −14 %.
Bij de jaargemiddelde celtemperatuur in Gent (27,9 tot 34,5 °C) kost warmte minder dan 3 % vermogen, ook voor de slechtste temperatuurcoëfficiënt.
Tekening volgtéén paneel met drie bordjes ernaast, van label naar werkelijkheid: 460 Wp op het label, 368 W bij 800 W/m² licht, 347 W bij 45 °C celtemperatuur, en 409 W op een warme dag op het dak
Veelgestelde vragen
Wat is een goed rendement voor een paneel?

De beste panelen halen 21 tot 24 %. Een hoger rendement geeft meer Wp op dezelfde dakoppervlakte.

Wat is het verschil tussen kW, kWp en kWh?

kWp is het nominale vermogen van je panelen onder testomstandigheden (bijvoorbeeld 3,22 kWp), kW is het vermogen op een bepaald moment en kWh is energie. Zeven panelen van 460 Wp met 1.050 kWh per kWp leveren ongeveer 3.380 kWh per jaar.

Wat is de performance ratio van een installatie?

Het is de verhouding tussen wat je installatie levert en wat de instraling en het nominale vermogen theoretisch zouden geven. In Gent is ze ongeveer 0,80. Dat is iets anders dan het rendement van een paneel.

Wat is een goede temperatuurcoëfficiënt?

Dichter bij nul is beter. Op een Vlaams dak is het verschil tussen −0,26 en −0,32 %/°C ongeveer 2,85 euro per jaar bij 3,22 kWp.

Werken zonnepanelen beter als het warm is?

Nee. Bij dezelfde hoeveelheid licht daalt het vermogen als de cellen warmer worden, ongeveer 0,29 % per graad boven 25 °C. Zonnige zomerdagen leveren toch veel, door de lange dagen en het vele licht.

Kan een paneel meer leveren dan op het label staat?

Ja, op koude heldere dagen kan een paneel meer leveren dan zijn wattpiek. Kijk ook naar de tolerantie op de datasheet: die kan positief of negatief zijn. Bij warm weer of weinig licht ligt het vermogen onder het label.

Bronnen bij dit hoofdstuk