Overslaan naar inhoud
Hoofdstukken van deze gidsLaadpaal Gids · 14 hoofdstukken

Deel 1 · Thuis laden

  1. 1Een laadpaal thuis
  2. 2Laadvermogen
  3. 3Stekkers en laadkabels

Deel 2 · Slim en zuinig laden

  1. 4Laden met zonnestroom
  2. 5Load balancing en dynamisch laden
  3. 6Slimme laadpaal
  4. 7Laadpaal en capaciteitstarief
  5. 8Laadkosten vergelijken
  6. 9V2H en V2G

Deel 3 · Installatie en bijzondere situaties

  1. 10Installatie en keuring
  2. 11Laadpaal aanmelden
  3. 12Laadpaal van je werkgever
  4. 13Bedrijven en appartementen
  5. 14Publiek laden en snelladen

Tot slot

  1. ?Veelgestelde vragen
  2. !Wist je dat?

Gids laadpaal · Deel 1 · Thuis laden

2Laadvermogen

In het kort

Voor de meeste Vlaamse chauffeurs volstaat 3,7 kW (eenfasig, 16 A). Gemiddeld rijdt een Vlaming ongeveer 40 km per dag en dat is in ongeveer 2 uur terug bijgeladen.

De meeste thuislaadpunten leveren maximaal 11 kW (driefasig, 3x16 A), maar je wagen en je aansluiting bepalen wat je effectief kunt gebruiken. Hoe hoger het laadvermogen, hoe groter de kans dat je maandpiek en dus je capaciteitstarief stijgt.

Kilowatt, ampère en fasen
  • kW (kilowatt): het vermogen waarmee je laadt. Hoe hoger, hoe sneller de batterij vol raakt.
  • kWh (kilowattuur): de hoeveelheid energie. Laadtijd = kWh / kW / rendement. Een laadpunt dat twee uur lang 3,7 kW levert, draagt 7,4 kWh over. Hoeveel daarvan in de batterij belandt, hangt af van de verliezen. Wat de laadpaal of de meter telt en wat de batterij erbij krijgt, is dus niet hetzelfde.
  • Fase: een van de draden waarover wisselstroom verdeeld wordt. Een eenfasige aansluiting gebruikt er één, een driefasige drie. Veel woningen hebben een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A).
  • Ampère en spanning: eenfasig 16 A bij 230 V geeft ongeveer 3,7 kW. Driefasig 3x16 A bij 400 V geeft 11 kW.
Overzicht van de gangbare vermogens

Laadtijd voor 100 km, bij een verbruik van 17 kWh/100 km en 90 % rendement:

Vermogen Typische aansluiting Laadtijd voor 100 km Bereik per uur Opmerking
2,3 kW Stopcontact met laadkabel (10 A) 8 u 13 min ca. 12 km Noodoplossing
3,7 kW Eenfasig, 16 A 5 u 6 min ca. 20 km Genoeg voor nachtladen
7,4 kW Eenfasig, ca. 32 A 2 u 33 min ca. 39 km Vraagt een aansluiting die dat aankan
11 kW Driefasig, 3x16 A 1 u 43 min ca. 58 km Maximum van de meeste thuislaadpunten
22 kW Driefasig, ca. 3x32 A ca. 52 min ca. 116 km Zeldzaam thuis

Het bereik per uur is het laadvermogen × 0,9 (rendement) ÷ 0,17 kWh per km. Voor 22 kW heb je een zware driefasige aansluiting nodig. Wat jouw adres toelaat, hangt af van je aansluiting en je netspanning.

Laadtijd berekenen

Vlaanderen.be geeft deze formule: laadtijd (uren) = energie (kWh) / vermogen (kW) / rendement, met 90 % als richtwaarde voor het rendement. Voorbeeld: 20 kWh met 10 kW en 90 % rendement duurt ongeveer 2 uur en een kwart.

Voor 20 kWh extra in de batterij en 90 % rendement geeft dat:

Werkelijk laadvermogen Berekening Tijd
3,7 kW 20 / 3,7 / 0,9 6 uur
7,4 kW 20 / 7,4 / 0,9 3 uur
11 kW 20 / 11 / 0,9 2 uur en 1 minuut

Weet je al hoeveel kWh er aan de laadpaal nodig is, deel dat dan rechtstreeks door het vermogen. Tel het rendement niet twee keer mee.

Vanaf 80 à 90 % vertraagt het laden. Voor 100 % reken je een half uur tot een uur extra.

Wat bepaalt het werkelijke laadvermogen?

Het laadpunt levert niet altijd wat er op staat. Vlaanderen.be raadt aan niet krachtiger te kiezen dan je wagen aankan. 1. Je wagen: de wagen bepaalt hoeveel wisselstroom ze opneemt. Dat verschilt per wagen, dus check de handleiding. 2. Je aansluiting: op een eenfasige aansluiting van 9,2 kW blijft er naast een laadpunt van 7,4 kW weinig over voor de rest van het huis. 3. Je netspanning: op een 3x230 V-net kan een transformator nodig zijn voor driefasig laden. 4. Sturing: een slimme laadpaal kan het vermogen verlagen of het laden tijdelijk stoppen om overbelasting te voorkomen. Zie Load balancing en dynamisch laden.

De zwakste schakel bepaalt de snelheid. Een laadpunt van 22 kW levert geen 22 kW aan een wagen met een AC-maximum van 11 kW. Een wagen die eenfasig laadt, blijft ook aan een driefasig laadpunt onder het vermelde totaal. Ook de wagen zelf kan tijdelijk minder vragen, bijvoorbeeld door de temperatuur of een ingestelde laadlimiet. Een laadpunt dat als 11 kW wordt verkocht, kun je bij veel uitvoeringen lager of eenfasig instellen: de naam van het toestel zegt niet dat het in elke woning op 11 kW werkt.

Welk vermogen volstaat voor jouw kilometers?
  • Wie minder dan 100 km per dag rijdt, heeft volgens Fluvius meestal genoeg aan de bestaande eenfasige aansluiting, mits 's nachts laden.
  • Een gewoon stopcontact geeft ongeveer 12 km bereik per uur en een lader van 3,7 kW ongeveer 20 km per uur (zie de tabel bij 'Overzicht van de gangbare vermogens', gerekend met 17 kWh/100 km). Dat is comfortabel als je minder dan 100 km per dag rijdt.
  • De gemiddelde Vlaamse bestuurder rijdt ongeveer 15.000 km per jaar, ruim 40 km per dag.
Vermogen en capaciteitstarief

Een wagen laadt vaak urenlang aan hetzelfde vermogen. Het capaciteitstarief rekent met het gemiddelde vermogen over een kwartier. Een waterkoker van 2,2 kW die 3 minuten aanstaat, telt voor ongeveer 0,44 kW. Een laadpunt dat een volledig kwartier aan 11 kW laadt, telt voor de volle 11 kW. Meer uitleg in Het capaciteitstarief en Laadpaal en capaciteitstarief.

⏱ Met het gemiddelde tarief van 2026 (ca. 53,39 euro per kW per jaar, excl. btw) is dit de bovengrens als de wagen elke maand tijdens je hoogste kwartier laadt, bovenop je andere piek:

Laadvermogen Extra kost per jaar (max.)
3,7 kW ca. 198 euro
7,4 kW ca. 395 euro
11 kW ca. 587 euro
22 kW ca. 1.175 euro

Dit is een bovengrens. Laad je 's nachts, dan komt het laadvermogen meestal niet bovenop je andere pieken, want volgens Fluvius ontstaat de hoogste piek meestal tijdens het koken. Het laadkwartier telt wel altijd mee: je maandpiek is het hoogste kwartier, wat het ook veroorzaakt.

Rekenvoorbeeld

Een gezin in Antwerpen met een eenfasige aansluiting van 9,2 kW (40 A), een wagen van 17 kWh/100 km en 40 km per dag. ⏱ Het tarief in dit netgebied is 49,40 euro per kW per jaar excl. btw in 2026.

Aannames: - 17 kWh/100 km en 90 % rendement. - Basisverbruik van het huis in het kwartier: 0,4 kW. Koken: 3,0 kW. - Het laadpunt staat vast ingesteld op één vermogen.

Laadpunt Energie per dag Laadtijd per dag Beschikbaar voor de woning bij koken Past binnen 9,2 kW?
3,7 kW 7,6 kWh ca. 2 u 9,2 − 3,7 = 5,5 kW, nodig 3,4 kW ja
7,4 kW 7,6 kWh ca. 1 u 9,2 − 7,4 = 1,8 kW, nodig 3,4 kW nee, zonder sturing
11 kW (driefasig) 7,6 kWh ca. 41 min hangt af van de driefasige aansluiting niet op een eenfasige aansluiting

Het laadpunt van 7,4 kW past hier enkel als de sturing het vermogen verlaagt tot ongeveer 5,8 kW zodra er gekookt wordt (9,2 − 3,4). Of 7,4 kW op een eenfasige aansluiting van 9,2 kW mag, vraag je na bij Fluvius.

De piek kost bij 49,40 euro per kW per jaar maximaal 7,4 × 49,40 = ca. 366 euro per jaar extra voor 7,4 kW en ca. 183 euro voor 3,7 kW. Laadt het gezin 's nachts en kookt het niet op dat moment, dan stijgt de maandpiek veel minder, maar het laden telt wel mee.

Hoe lang moet de wagen echt laden?

Dezelfde dag, nu van de kant van de batterij: 40 km aan 17 kWh per 100 km is 6,8 kWh in de batterij. Met 90 % rendement vraagt dat 7,6 kWh aan de laadpaal.

Stap Berekening Resultaat
Laadtijd bij 3,7 kW 7,6 / 3,7 ca. 2 uur en 3 minuten
Gemiddeld vermogen als de wagen 8 uur aangesloten blijft 7,6 / 8 ca. 0,95 kW
Netafname bij 1,5 kW overig verbruik en 3,7 kW laden 1,5 + 3,7 5,2 kW

Een gemiddelde van 0,95 kW wil niet zeggen dat de wagen de hele nacht aan 0,95 kW kan laden: de minimale laadstroom ligt hoger (6 A, ongeveer 1,4 kW eenfasig). De wagen laadt dus een deel van de nacht aan 3,7 kW en wacht de rest van de tijd. Zo blijft 3,7 kW ruim binnen je aansluiting van 9,2 kW, en is een verzwaring niet nodig.

Goed om te weten
  • Twee uur laden per dag is genoeg voor de gemiddelde Vlaming. Met 40 km per dag heb je ongeveer 7,6 kWh nodig: ongeveer 2 uur aan 3,7 kW en iets meer dan 40 minuten aan 11 kW. Een laadpunt van 11 kW is zelden nodig om elke dag voldoende bij te laden.
  • Je aansluiting kan het echte plafond zijn. Een laadpunt van 7,4 kW laat op een aansluiting van 9,2 kW nog 1,8 kW over voor de rest van het huis. Sturing is daarom vaak belangrijker dan een hoger laadvermogen.
  • Ook nachtladen telt mee voor je maandpiek. Je maandpiek is altijd het hoogste kwartier. Laad je 's nachts aan 11 kW, dan telt dat voor 11 kW plus wat er dan nog loopt; aan 3,7 kW is dat veel minder.
Voor- en nadelen

Hoog laadvermogen (7,4 tot 11 kW) - Voordelen: snel bijladen na een lange rit; ruimer venster om te laden wanneer de zon schijnt of de stroom goedkoop is. - Nadelen: groter risico op een hogere maandpiek, een sterkere aansluiting nodig, en je wagen moet het kunnen opnemen.

Laag laadvermogen (3,7 kW) - Voordelen: laag risico op een hogere piek en geschikt voor de meeste eenfasige aansluitingen. Fluvius noemt het voldoende om 's nachts bij te laden. - Nadelen: traag na een lange rit of als je weinig uren thuis bent.

Voor wie het technisch wil weten
  • Vermogen per fase: P ≈ U × I per fase. Eenfasig 230 V × 16 A ≈ 3,68 kW. Driefasig 400 V × 16 A × √3 ≈ 11,1 kW.
  • Meerdere laadpunten: Fluvius adviseert vanaf 2 laadpunten alle aansluitingen op 400 V en load balancing sterk aan. Zie Load balancing en dynamisch laden.
  • Rendement: laden verliest energie in de wagen en het laadpunt. De 90 % is een richtwaarde, geen meting.
  • Bereik per uur is geen constante: het hangt af van het verbruik van de wagen en van de laadcurve. Boven 80 à 90 % vertraagt het laden.
Tekening volgteen trap met vijf treden (2,3 / 3,7 / 7,4 / 11 / 22 kW), op elke trede een wagen met een pijltje en erbij het aantal kilometers dat je per uur bijlaadt.
Tekening volgtde zekeringkast met de aansluiting van 9,2 kW, een dikke pijl van 7,4 kW naar de wagen, een pijl van 3 kW naar de keuken en een vraagteken bij wat er voor de rest van het huis overblijft.
Veelgestelde vragen
Welk laadvermogen heb ik thuis nodig?

Voor 40 km per dag volstaat 3,7 kW. Voor hogere afstanden of weinig thuisuren kan 7,4 of 11 kW zinvol zijn, op voorwaarde dat aansluiting en wagen dat aankunnen.

Moet ik een driefasige aansluiting aanvragen?

Niet noodzakelijk. Een eenfasige aansluiting volstaat volgens Fluvius meestal bij minder dan 100 km per dag met nachtladen. Wil je 11 kW, dan heb je driefasig nodig.

Kost laden aan 11 kW meer dan aan 3,7 kW?

De energie kost per kWh hetzelfde. Het capaciteitstarief kan wel hoger uitvallen, ook als je 's nachts laadt, omdat het laadvermogen meetelt in je maandpiek.

Maakt een laadpunt van 22 kW mijn wagen sneller vol?

Alleen als je aansluiting, de kabel en de wagen dat vermogen aankunnen. Een boordlader van 11 kW blijft ook aan een laadpunt van 22 kW op 11 kW begrenzen.

Waarom haalt mijn wagen het opgegeven maximum niet?

Een andere schakel begrenst: de boordlader, de ingestelde stroom, de temperatuur, het laadniveau of de beschikbare capaciteit van je aansluiting. Het maximum op de brochure is geen garantie voor een hele laadbeurt.

Kan een laadpunt van 11 kW ook lager werken?

Bij veel uitvoeringen kun je het vermogen beperken of eenfasig instellen. Dat staat in de documentatie van het toestel; je installateur stelt het in.

Bronnen bij dit hoofdstuk