Hoofdstukken van deze gids
Thuisbatterij Gids · 14 hoofdstukkenDeel 1 · Basis en rendement
Deel 2 · Techniek en levensduur
- 4Batterijchemie: LFP of NMC
- 5Laagspanning of hoogspanning
- 6Het batterijbeheersysteem (BMS)
- 7SoC, SoH en DoD
- 8Levensduur en garantie
- 9AC- of DC-gekoppeld
Deel 3 · Plaatsen en gebruiken
- 10Bijplaatsen bij bestaande panelen
- 11Noodstroom
- 12Dynamisch tarief
- 13Capaciteitstarief en pieken
- 14Veiligheid en plaatsing
Tot slot
Gids thuisbatterij · Deel 2 · Techniek en levensduur
5Laagspanning of hoogspanning
In het kort
Bij thuisbatterijen betekent "laagspanning" meestal een batterij van rond 48 V (nominaal 51,2 V bij LFP) en "hoogspanning" een batterij van enkele honderden volt. De acht benoemde systemen in de Duitse HTW-test van 2026 zaten tussen 192 en 512 V.
Elektrotechnisch is een "hoogspanningsbatterij" nog altijd laagspanning, want het Belgische AREI rekent gelijkspanning tussen 120 en 1.500 V tot laagspanning. Voor hetzelfde vermogen is de stroom bij 51,2 V bijna acht keer hoger dan bij 400 V. Hoge spanning past doorgaans bij een hoger omvormerrendement, lage spanning laat zich soepeler uitbreiden. De keuze volgt vooral uit de omvormer waarmee je de batterij combineert.
Spanning, stroom en vermogen
- Vermogen (W) = spanning (V) × stroom (A). Voor een vast vermogen daalt de stroom naarmate de spanning stijgt.
- De spanning van een batterij ontstaat door cellen in serie te schakelen. Een LFP-cel (lithiumijzerfosfaat) geeft nominaal 3,2 V. Zestien cellen geven dus 51,2 V. Voor 400 V heb je ongeveer 125 cellen in serie nodig.
- De HTW Berlin merkt op dat batterijen steeds grotere cellen gebruiken. Voor 10 kWh zijn dan minder cellen in serie nodig, wat een lagere spanning per kWh geeft. Fabrikanten bouwen daarom soms een DC/DC-omzetter (een spanningsomzetter) in de batterij, wat rendement kost in de batterij zelf.
Wat "laag" en "hoog" betekent: markt versus wet
| Begrip | Gelijkspanning (zonder rimpel) |
|---|---|
| Zeer lage spanning (ZLS) | tot 120 V |
| Laagspanning (LS) | boven 120 V tot 1.500 V (met rimpel: vanaf 75 V) |
| Hoogspanning (HS) | boven 1.500 V |
- Een 48 V-batterij valt dus onder zeer lage spanning. Een "hoogspanningsbatterij" van 200 tot 600 V valt wettelijk nog onder laagspanning.
- De markttermen LV en HV hebben geen wettelijke definitie.
- Bescherming tegen aanraking. Het AREI hanteert 120 V gelijkspanning (zonder rimpel) en 50 V wisselspanning als conventionele grens voor onrechtstreekse aanraking. Boven 120 V gelijkspanning zijn andere beveiligingsmaatregelen nodig.
- ⏱ Nieuw AREI. Het koninklijk besluit van 6 oktober 2025 (Belgisch Staatsblad 29 oktober 2025) voegt expliciete regels toe voor gelijkstroominstallaties zoals batterijen en zonnepanelen. Het gaat over aardingsstelsels, differentieelbeveiliging voor gelijkstroom en bewaking van isolatie. Het is van toepassing sinds 1 april 2026.
Stromen en kabels
Stroom bij hetzelfde vermogen (I = P ÷ U). De spanningen 192, 307 en 512 V komen uit de HTW-test, 51,2 en 400 V zijn typische waarden voor laag- en hoogspanning.
| Vermogen | 51,2 V | 192 V | 307 V | 400 V | 512 V |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 kW | 97,7 A | 26,0 A | 16,3 A | 12,5 A | 9,8 A |
| 10 kW | 195,3 A | 52,1 A | 32,6 A | 25,0 A | 19,5 A |
Bij dezelfde stroomdichtheid is de nodige kabeldoorsnede evenredig met de stroom. Bij 400 V is dat bijna acht keer minder koper dan bij 51,2 V voor hetzelfde vermogen. De concrete doorsnede laat je bepalen volgens het AREI en de fabrikant.
Rendement
- De HTW Berlin (Stromspeicher-Inspektion 2026) stelt dat hoge batterijspanningen het rendement van de omvormer verbeteren. Een extra spanningsomzetter in de batterij voegt verliezen toe die het batterijrendement verlagen.
- Het gemiddelde batterijrendement (gelijkstroom, lader en ontlader inbegrepen) liep bij 12 geteste systemen van 87,9 % tot 97,1 %. Zes van de 12 systemen haalden meer dan 95,7 %. Het laagste systeem heeft een ingebouwde DC/DC-omzetter als mede-oorzaak. De test vergelijkt laag- en hoogspanning niet systematisch.
- Hybride omvormers, die gelijkstroom rechtstreeks aan de batterij koppelen, zijn volgens HTW-auteurs vooral voordelig met hoogspanningsbatterijen, door lagere omzettingsverliezen. In Duitsland was in 2022 driekwart van de nieuwe systemen met zonnepanelen en batterij gelijkstroomgekoppeld. Het verschil tussen AC- en DC-gekoppeld lees je in AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer.
Uitbreidbaarheid
- Laagspanning: modules van dezelfde spanning kun je parallel schakelen. De spanning blijft dan gelijk en de capaciteit stijgt.
- Hoogspanning: modules gaan in serie in een string. In de HTW-test hadden de benoemde systemen modules van 1,7 tot 3,3 kWh, met een toegelaten bereik per string van 2,5 tot 20 kWh, afhankelijk van het systeem. De spanning stijgt per module mee en moet binnen het spanningsbereik van de omvormer blijven.
- Garantie. Bij sommige fabrikanten vervalt de garantie als je een module meer dan 12 maanden na de eerste inbedrijfstelling toevoegt. Bij andere kan uitbreiding binnen 2 jaar, na meer dan 5 jaar of onbeperkt. Vraag dit vooraf, zie Levensduur en garantie.
- Keuring. Een batterij bijplaatsen vraagt een keuring van de aanpassing. Heeft de batterij een eigen omvormer, dan is die keuring nodig; zonder aparte omvormer volstaat meestal een melding en keuring van de wijziging door de installateur. Zie Bijplaatsen bij bestaande panelen, Aanmelden bij Fluvius en AREI-keuring.
Compatibiliteit met de omvormer
Een batterij werkt alleen met omvormers die haar spanningsbereik en communicatieprotocol ondersteunen. De HTW noemt per omvormer het aantal compatibele batterijen van andere fabrikanten: 4 tot 18 bij de vier omvormers die dit aangeven. Controleer dit altijd per combinatie. De batterij heeft een BMS (batterijbeheersysteem, zie Het batterijbeheersysteem (BMS)) dat met de omvormer communiceert.
Rekenvoorbeeld
Een eenfase-woning heeft een batterij die 5 kW levert. ⏱ Dat is de grens van Fluvius voor een eenfase-omvormer van 5 kVA, zie Hoe een thuisbatterij werkt.
Aannames:
- De batterij staat op 3 m van de omvormer. Heen en terug is dat 6 m kabel.
- De kabel is koper met een doorsnede van 25 mm² (aangenomen).
- Soortelijke weerstand van koper: 0,0172 ohm·mm²/m bij 20 °C. Weerstand: 0,0172 × 6 ÷ 25 = 0,0041 ohm.
| 51,2 V | 400 V | |
|---|---|---|
| Stroom bij 5 kW | 97,7 A | 12,5 A |
| Verlies in dezelfde kabel (I × I × R) | ca. 39 W (0,8 % van 5 kW) | ca. 0,65 W (0,013 %) |
| Koperdoorsnede bij dezelfde stroomdichtheid | 25 mm² (aanname) | ca. 3 mm² |
Het kabelverlies is in beide gevallen gering. Wat verschilt, is het materiaal en de onderdelen die 100 tot 200 A moeten dragen (zekeringen, aansluitklemmen, kabeldoorsnede), en het rendement van de omzetting in de omvormer. Een extra DC/DC-omzetter in de batterij beïnvloedt het totale rendement meer dan het kabelverlies: de HTW-test toont 87,9 % tot 97,1 % batterijrendement over 12 systemen.
Goed om te weten
- Een "hoogspanningsbatterij" is wettelijk gewoon laagspanning. Het AREI trekt de grens tussen laag- en hoogspanning bij 1.500 V gelijkspanning, en 200 tot 600 V valt daar ruim onder.
- Een 48 V-batterij is "zeer lage spanning", maar niet stroomarm. 5 kW betekent bijna 100 A en 10 kW bijna 200 A. Het aandachtspunt verschuift van schokgevaar naar grote stromen. Volgens de Europese batterijverordening moeten batterijen onder meer getest zijn op externe kortsluiting (bijlage V).
- Het kabelverlies is niet het echte verschil. Dat zit in de omvormer en in eventuele extra omzetters in de batterij.
- De HTW-test zegt iets over Duitsland. Alle benoemde systemen zitten boven 120 V. Voor Vlaanderen bestaat er geen cijfer voor het aandeel laag- en hoogspanning, en de acht systemen zijn geen representatieve steekproef van wat hier verkocht wordt.
- Uitbreiden is niet altijd gratis mogelijk. Sommige garanties vervallen of worden beperkt als je een module na meer dan 12 maanden bijplaatst.
Voor- en nadelen
| Voordelen | Nadelen | |
|---|---|---|
| Laagspanning (rond 48 V) | Zeer lage spanning (tot 120 V gelijkspanning). Modules zijn parallel schakelbaar. | Hoge stromen (ca. 100 A per 5 kW), dus dikkere kabels en zwaardere onderdelen. Volgens de HTW is het omvormerrendement bij hoge batterijspanning gunstiger. |
| Hoogspanning (enkele honderden volt) | Lage stromen (ca. 12 tot 20 A per 5 kW). Volgens de HTW een hoger omvormerrendement. Vaak de standaard bij hybride omvormers. | Boven 120 V gelijkspanning zijn extra beveiligingsmaatregelen vereist. Modules gaan in serie binnen het spanningsbereik van de omvormer, dus meer beperkt in uitbreiding. Niet elk systeem is combineerbaar met elke omvormer. |
Voor wie het technisch wil weten
- Spanningsvenster. De batterijspanning varieert met het laadniveau. Bij LFP is de curve vlak. De omvormer moet het volledige bereik ondersteunen.
- DC/DC-omzetter in de batterij. Volgens de HTW verklaart die het lage batterijrendement van een van de geteste systemen (87,9 %).
- DC-regels in het AREI 2026. TN-, TT- en IT-stelsels worden ook voor gelijkstroom erkend. Er zijn nieuwe differentieelgevoeligheden voor gelijkstroom (matig tot zeer hoog). Isolatiebewaking is verplicht bij IT-stelsels, tenzij automatische uitschakeling bij de eerste fout is voorzien.
- Vermogensgrens in Vlaanderen. ⏱ De grenzen van Fluvius voor het wisselstroomvermogen van de omvormer (5 kVA eenfase, 25 kVA driefase) begrenzen het vermogen ongeacht laag- of hoogspanning, zie Hoe een thuisbatterij werkt en De juiste capaciteit.
- C-rate. Dat is het vermogen (kW) gedeeld door de capaciteit (kWh). Een batterij van 10 kWh met 10 kW heeft een verhouding van ongeveer 1.
Veelgestelde vragen
Wat is het verschil tussen een laag- en een hoogspanningsbatterij?
Een laagspanningsbatterij werkt rond 48 V (nominaal 51,2 V bij LFP), een hoogspanningsbatterij op enkele honderden volt. Bij 5 kW loopt er bij 51,2 V bijna 98 A, bij 400 V ongeveer 12,5 A. Wettelijk blijft ook een hoogspanningsbatterij laagspanning.
Kan ik later modules bijplaatsen?
Bij laagspanning schakel je modules parallel, bij hoogspanning in serie binnen het spanningsbereik van de omvormer. Sommige garanties vervallen als je een module meer dan 12 maanden na de inbedrijfstelling toevoegt. Een extra module vraagt geen nieuwe keuring, tenzij je ook de binneninstallatie of beveiligingsautomaat wijzigt (Fluvius).
Is een hoogspanningsbatterij gevaarlijker?
Boven 120 V gelijkspanning gelden strengere beschermingsmaatregelen volgens het AREI. Het gaat om een correcte installatie en keuring.
Welke batterij heeft het beste rendement?
Het batterijrendement lag bij 12 geteste systemen tussen 87,9 % en 97,1 %, zonder systematische vergelijking tussen laag- en hoogspanning. Het omvormerrendement is volgens de HTW gunstiger bij hoge batterijspanning.
Kan ik een laagspanningsbatterij met een hybride omvormer combineren?
Alleen als de omvormer dat ondersteunt. Controleer de compatibiliteitslijst van de fabrikant, zie AC- of DC-gekoppeld en Hybride omvormer.