Overslaan naar inhoud
Hoofdstukken van deze gidsZonnepanelen Gids · 16 hoofdstukken

Deel 1 · Werking en technologie

  1. 1Hoe een zonnepaneel werkt
  2. 2Soorten panelen
  3. 3Celtechnologie: TOPCon, HJT en back contact
  4. 4Bifaciale en glas-glaspanelen
  5. 5Rendement, wattpiek en temperatuur

Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst

  1. 6Hoeveel panelen je nodig hebt
  2. 7Opbrengst in Vlaanderen
  3. 8Oriëntatie en hellingshoek
  4. 9Schaduw, bypassdiodes en optimizers
  5. 10Opbrengst opvolgen

Deel 3 · Plaatsing en onderhoud

  1. 11Panelen op een plat dak
  2. 12Montagesystemen
  3. 13Reinigen en onderhoud
  4. 14Appartement of huurwoning

Deel 4 · Levensduur en garanties

  1. 15Degradatie en levensduur
  2. 16Product- en vermogensgarantie

Tot slot

  1. ?Veelgestelde vragen
  2. !Wist je dat?

Gids zonnepanelen · Deel 2 · Dimensioneren en opbrengst

7Opbrengst in Vlaanderen

In het kort

Een installatie van 1 kWp (kilowattpiek, het nominale vermogen van de panelen) levert in Vlaanderen op een zuidgericht dak met 35° helling ongeveer 1.050 kWh per jaar op. PVGIS geeft voor Gent 1.055.

Tussen Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt loopt ze van 1.038 tot 1.079 kWh. Een oost- of westdak haalt ongeveer 900 kWh per kWp, ongeveer 15 % minder dan zuid. Een plat dak haalt ongeveer 945 kWh per kWp. Ongeveer 68 % van de jaaropbrengst valt tussen april en september. December levert ongeveer 3 %.

Wat betekent kWh per kWp?

Het kWp-getal geeft het vermogen van de panelen onder gestandaardiseerde testomstandigheden: 1.000 W zonlicht per m² en 25 °C paneeltemperatuur. De specifieke opbrengst in kWh per kWp per jaar zegt hoeveel energie dat vermogen op een bepaalde plaats en met een bepaalde oriëntatie in de praktijk levert. Het voordeel van die eenheid: je vermenigvuldigt ze met het vermogen van elke installatie. Een installatie van 3,22 kWp (7 panelen van 460 Wp) levert in Gent op een zuiddak dus ongeveer 3,22 × 1.050 = 3.380 kWh per jaar.

Waar komen de cijfers vandaan?

De cijfers in de tabellen komen uit PVGIS, de gratis rekentool van het Joint Research Centre van de Europese Commissie. De instellingen:

  • Zonnestraling uit satellietgegevens van 2005 tot 2023, met een resolutie van ongeveer 5 km. De lokale horizon (heuvels) is meegerekend.
  • Kristallijn silicium als paneeltype, vrijstaande montage en 14 % systeemverlies. Dat verlies dekt kabels, omvormer, vuil en veroudering.
  • Vijf steden: Antwerpen, Gent, Brugge, Leuven en Hasselt.
  • Geen schaduw van bomen of gebouwen. Dat komt aan bod in Schaduw, bypassdiodes en optimizers.
Resultaat per stad

Zuid, helling 35° (volgens PVGIS):

Stad kWh per kWp per jaar Optimale helling Opbrengst bij optimale helling
Antwerpen 1.038 39° 1.041
Gent 1.055 39° 1.058
Brugge 1.079 40° 1.082
Leuven 1.064 39° 1.067
Hasselt 1.060 39° 1.062

Het verschil binnen Vlaanderen is klein: Brugge ligt ongeveer 4 % boven Antwerpen. Dat is veel minder dan het effect van de oriëntatie. Op dit platform is Gent de referentie, met ongeveer 1.050 kWh per kWp (PVGIS: 1.055).

Resultaat per oriëntatie en helling

Volgens PVGIS, gemiddelde van de vijf steden, uitgedrukt ten opzichte van het optimum (zuid, 39 à 40°: 1.062 kWh per kWp):

Opstelling kWh per kWp per jaar Bereik tussen de steden % van het optimum
Zuid, 35° 1.059 1.038 tot 1.079 100 %
Zuid, 45° 1.058 1.037 tot 1.078 100 %
Zuid, 50° 1.048 1.027 tot 1.068 99 %
Zuid, 25° 1.037 1.016 tot 1.056 98 %
Zuid, 20° 1.017 997 tot 1.036 96 %
Zuid, 60° 1.010 990 tot 1.030 95 %
Zuid, 15° 992 972 tot 1.010 93 %
Zuidoost, 35° 1.000 984 tot 1.009 94 %
Zuidwest, 35° 993 970 tot 1.021 94 %
Horizontaal (0°) 884 866 tot 898 83 %
Oost, 10° 880 864 tot 890 83 %
West, 10° 877 858 tot 896 83 %
Oost, 30° 852 841 tot 860 80 %
West, 30° 845 824 tot 870 80 %
Oost, 35° 842 831 tot 849 79 %
West, 35° 833 812 tot 859 78 %
Zuid, verticaal (gevel, 90°) 761 747 tot 775 72 %
Noord, 35° 554 546 tot 561 52 %

Wat dit betekent:

  • PVGIS rekent met een vrijstaande montage en komt voor oost, west en horizontaal iets lager uit dan de rekenwaarden van de MYNRG Check: ongeveer 900 kWh per kWp voor een oost- of westdak (ongeveer 15 % minder dan zuid) en 945 kWh per kWp voor een plat dak.
  • Tussen 25° en 50° op zuid zit je binnen 2 % van het optimum. Vlaanderen.be noemt zuid tot zuidoost en zuidwest met 30° tot 50° helling als beste productie.
  • Voor een oost-westopstelling reken je niet met de helft, maar met ongeveer 85 %. Die opstelling heeft wel een ander dagprofiel, zie Oriëntatie en hellingshoek.
Verdeling over het jaar

Kilowattuur per kWp per maand, volgens PVGIS, gemiddelde van de vijf steden:

Maand Zuid 35° Aandeel van het jaar Oost 30° + west 30° Aandeel van het jaar
Januari 37,9 3,6 % 18,7 2,2 %
Februari 54,9 5,2 % 33,0 3,9 %
Maart 93,7 8,8 % 67,8 8,0 %
April 122,1 11,5 % 101,6 12,0 %
Mei 129,8 12,2 % 119,6 14,1 %
Juni 128,2 12,1 % 123,3 14,5 %
Juli 126,5 11,9 % 120,3 14,2 %
Augustus 116,2 11,0 % 102,6 12,1 %
September 101,2 9,6 % 77,8 9,2 %
Oktober 72,5 6,8 % 46,8 5,5 %
November 44,2 4,2 % 23,0 2,7 %
December 32,2 3,0 % 14,4 1,7 %
Jaar 1.059 100 % 849 100 %
  • Zuid 35°: april tot en met september levert 68,3 % van het jaar, november tot en met januari samen 10,8 %. Juni levert ongeveer vier keer zoveel als december.
  • Oost-westopstelling 30°: april tot en met september levert 76,0 %. Juni levert ongeveer 8,6 keer zoveel als december. Het jaartotaal van deze kolom volgens PVGIS is 849; reken zelf met ongeveer 900 kWh per kWp.
Zuid 35° levert in de winter veel meer dan een oost-westopstelling, maar in mei tot juli liggen beide dicht bij elkaar (ongeveer 120 tot 130 kWh per kWp).
De winter blijft het zwakke punt

De productie is ongelijk over het jaar verdeeld. Met 7 panelen is december ongeveer 104 kWh, juni ongeveer 408 kWh. Een warmtepomp heeft juist in de winter de grootste vraag, dus een positieve jaarbalans verbergt dat verschil. Een thuisbatterij verschuift stroom over uren of een paar dagen. Ze bewaart zomerstroom niet tot de winter, ook niet met een grote batterij, zie Hoe een thuisbatterij werkt.

Hoe zonnig is een Vlaams jaar?
  • PVGIS geeft voor Gent (zuid 35°) een standaardafwijking van 48 kWh per kWp per jaar, of 4,6 %. Dat is een maat voor de variatie van jaar tot jaar tussen 2005 en 2023.
  • Het KMI mat in Ukkel in 2025 een globale zonnestraling op een horizontaal vlak van 1.184,8 kWh/m². De normale waarde (1991 tot 2020) is 1.037,6 kWh/m², dus 2025 lag ongeveer 14 % boven normaal en was de zonnigste periode sinds 1991. Het laagste jaar was 1998 met 916,8 kWh/m², ongeveer 12 % onder normaal.
  • Je opbrengst in één kalenderjaar kan dus gemakkelijk enkele tot meer dan 10 % afwijken van het langjarig gemiddelde.
Wat staat er in een goede opbrengstraming?

Op een offerte is een opbrengstraming pas bruikbaar als je kunt nagaan waarop ze steunt. Kijk of dit erin staat:

  • de locatie, het aantal panelen en het totale kWp;
  • de richting en helling per dakvlak: meerdere dakvlakken worden apart berekend en daarna opgeteld;
  • de aangenomen verliezen (14 % is gangbaar) en hoe schaduw is behandeld, zie Schaduw, bypassdiodes en optimizers;
  • of er niet twee keer verlies is afgetrokken: temperatuur- en systeemverliezen zitten al in een PVGIS-berekening.

Vergelijk de uitkomst met de waarden in dit hoofdstuk: ongeveer 1.050 kWh per kWp op zuid, 900 op oost of west en 945 op een plat dak. Ligt een offerte er ver boven, vraag dan waarom.

Rekenvoorbeeld

Een gezin in Gent met 3.500 kWh verbruik per jaar, in twee varianten: 7 panelen van 460 Wp (3,22 kWp) op zuid (35°), of 8 panelen (3,68 kWp) op een oost- of westdakvlak (30°). Zo rekent ook de MYNRG Check: per dakvlak, zonder gecombineerde oost-westopstelling.

  • Opbrengst per kWp: zuid 35° ongeveer 1.050 kWh, oost of west 30° ongeveer 900 kWh (oriëntatiefactor 0,856). De maandverdeling volgt het PVGIS-profiel van Gent.
  • 14 % systeemverlies en geen schaduw.
  • Het gezin verbruikt 3.500 kWh per jaar (292 kWh per maand), gelijk verdeeld over de maanden. Dat is een vereenvoudiging, want in werkelijkheid verbruik je 's winters meer.
Maand Zuid (kWh) Dekking van het maandverbruik Oost of west (kWh) Dekking van het maandverbruik
Januari 122 42 % 74 25 %
Februari 176 60 % 129 44 %
Maart 301 103 % 266 91 %
April 390 134 % 397 136 %
Mei 411 141 % 464 159 %
Juni 408 140 % 479 164 %
Juli 400 137 % 466 160 %
Augustus 372 128 % 402 138 %
September 323 111 % 305 105 %
Oktober 232 80 % 183 63 %
November 142 49 % 89 31 %
December 104 36 % 57 20 %
Jaar 3.381 97 % 3.310 95 %

Op jaarbasis dekt de zuidvariant bijna het volledige verbruik (97 %) en de variant met oost of west 95 % (met één paneel meer). In november tot en met februari dekt de zuidvariant slechts 36 tot 60 % van een gelijkmatig verbruik, en in de zomer produceert ze ruim meer dan je verbruikt. Wat je met dat overschot doet, lees je in Hoeveel panelen je nodig hebt.

Goed om te weten
  • Een oost- of westdak levert ongeveer 85 % van een zuiddak, niet de helft. Ongeveer 900 tegenover 1.050 kWh per kWp.
  • Een plat dak haalt ongeveer 90 % van een zuiddak. Daarvoor reken je met 945 kWh per kWp. Volgens PVGIS haalt een strikt horizontaal paneel 884 kWh per kWp, 83 % van het optimum. Een helling van 10° naar oost of west geeft ongeveer hetzelfde.
  • Mei en juni leveren evenveel, en meer dan juli. De drie maanden samen leveren 36 % van het jaar.
  • Een verticale zuidgevel produceert in december meer dan een dak van 35°. In Gent is dat 42 tegenover 32 kWh per kWp. Over het hele jaar levert de gevel wel 28 % minder.
Voor- en nadelen
Zuid (30° tot 50°) Oost-westopstelling (10° tot 35°)
Hoogste jaaropbrengst per kWp, rond 1.050 Ongeveer 15 % lagere opbrengst per kWp
Meer winteropbrengst: december 3,0 % van het jaar Minder winteropbrengst: december 1,7 % van het jaar
Productie concentreert zich rond het middaguur Meer opbrengst in de ochtend en de avond van de zomer

Fluvius merkt op dat een verdeling over twee dakvlakken de kans op zelfverbruik vergroot en de kans op uitval van de omvormer door overbelasting van het net verkleint. Vlaanderen.be noemt oost-westopstellingen bij een groter vermogen dan nodig daarentegen vaak minder gunstig voor het zelfverbruik. De uitkomst hangt dus af van je situatie.

Voor wie het technisch wil weten
  • Hoe PVGIS rekent. PVGIS berekent de straling op het paneelvlak uit satellietgegevens, houdt rekening met de horizon, corrigeert voor invalshoek, spectrum, temperatuur en lage instraling, en past daarna het systeemverlies toe. De uitvoer is de wisselstroomenergie na verliezen.
  • Verliezen in Gent, zuid 35°. Invalshoek −3,06 %, spectrum +1,77 %, temperatuur en lage instraling −5,40 %, systeem −14 %. Totaal −19,74 %. Op het paneelvlak valt 1.314,6 kWh/m² per jaar en er komt 1.055,1 kWh per kWp uit de omvormer. De verhouding (performance ratio) is dus 0,80.
  • Helling. Op een horizontaal vlak in Gent valt gemiddeld 1.119 kWh/m² per jaar. Op een zuidhelling van 35° is dat 1.314,6 kWh/m², ongeveer 17 % meer.
  • Gevoeligheid. Met 10 % systeemverlies krijg je 1.104 kWh per kWp (+4,6 %), met 18 % krijg je 1.006 (−4,6 %). Panelen die volledig in het dak zijn ingebouwd, zonder luchtstroom erachter, halen 1.021 (−3,3 %). Voor nieuwere paneeltypes biedt PVGIS een instelling die ongeveer 3 % hoger uitkomt (1.086 voor Gent).
  • Temperatuur. Zonnecellen werken het best bij lage temperaturen. De gemiddelde luchttemperatuur in Gent loopt van 4,0 °C in januari tot 18,8 °C in juli.
  • Diffuus licht. De verhouding diffuus tot globaal licht is in Gent ongeveer 0,5 tot 0,7. Een groot deel van de productie komt dus uit verstrooid licht.
  • Veroudering. Panelen verliezen met de jaren wat vermogen: reken met 0,5 % per jaar, zie Degradatie en levensduur.
  • Wat PVGIS niet kent. Schaduw van bomen, schoorstenen en buren, vuil, defecten en een omvormer die op piekmomenten afregelt. De Zonnekaart van Vlaanderen houdt wel rekening met schaduw van gebouwen en bomen. Ze noemt een dak "ideaal" bij minstens 25 m² met een zoninstraling boven 1.000 kWh/m² per jaar en "bruikbaar" bij minstens 5 m² boven 800 kWh/m² per jaar.
Tekening volgtGrafiek: warmtekaart van de jaaropbrengst in Gent per helling en azimut, met 25° tot 50° op zuid gemarkeerd als "binnen 2 % van het optimum"
Veelgestelde vragen
Hoeveel kWh levert één paneel op?

Het vermogen van het paneel in kWp maal de specifieke opbrengst. Met een paneel van 460 Wp (0,46 kWp) en 1.050 kWh per kWp is dat ongeveer 483 kWh per jaar. Het werkelijke vermogen per paneel staat op je offerte.

Is 1.000 kWh per kWp realistisch?

Voor een goed gericht dak zonder schaduw wel: PVGIS geeft ongeveer 1.040 tot 1.080. Voor een oost- of westdak reken je met ongeveer 900 (ongeveer 15 % minder dan zuid) en voor een plat dak met 945. Met schaduw ligt het lager, zie Schaduw, bypassdiodes en optimizers.

Wat leveren zonnepanelen op in de winter?

Weinig. In december levert 1 kWp ongeveer 32 kWh (3 % van het jaar), in juni ongeveer 128 kWh. Met 7 panelen van 460 Wp is dat ongeveer 104 kWh in december.

Wat levert een plat dak op?

Reken met 945 kWh per kWp (0,90 × 1.050), ongeveer 10 % minder dan een goed gericht zuiddak. Volgens PVGIS halen strikt horizontaal geplaatste panelen 884 kWh per kWp.

Bronnen bij dit hoofdstuk