Hoofdstukken van deze gids
Slim sturen Gids · 13 hoofdstukkenDeel 1 · Meter en gegevens
Deel 2 · Zelfverbruik en sturing
- 4Energiemanagementsysteem (EMS)
- 5Zelfverbruik verhogen
- 6Verbruik verschuiven
- 7Warmtepomp sturen
- 8Communicatie: Modbus, API, lokaal of cloud
- 9Voorspellingen: zon, verbruik en prijs
Deel 3 · Dynamische prijzen
- 10Dynamisch energiecontract
- 11Voor wie een dynamisch tarief loont
- 12Negatieve prijzen en injectie beperken
Deel 4 · Veiligheid
Tot slot
Gids slim sturen · Deel 3 · Dynamische prijzen
11Voor wie een dynamisch tarief loont
In het kort
Een dynamisch contract loont niet door je jaarverbruik, maar door je profiel: hoeveel stroom je verbruikt én wanneer. Het wordt interessant als je een groot deel van je verbruik kunt verplaatsen van 17.00-24.00 uur naar de namiddag of de nacht, typisch met een elektrische wagen, een gestuurde warmtepomp of boiler, of een batterij.
Zonder die flexibiliteit is het effect klein of negatief. ⏱ In een studie in opdracht van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) betaalden gezinnen met zonnepanelen gemiddeld 6,6 % meer dan met een standaardprofiel. Gezinnen met een goed afgestemd profiel betaalden gemiddeld 10,2 % minder.
Hoe een dynamisch contract werkt, lees je in Dynamisch energiecontract. Dit hoofdstuk beschrijft de regels in Vlaanderen.
Wat bepaalt of het loont?
De CREG (de federale energieregulator) en de studie in opdracht van VEKA komen tot dezelfde kern: - Een dynamisch contract geeft pas voordeel als je je verbruiksprofiel systematisch afstemt op de marktomstandigheden. - Het profiel bepaalt de geschiktheid, niet het jaarverbruik. Het profiel is de hoeveelheid en timing van afname en injectie, plus je flexibiliteit. - Je verbruik verschuiven van de dure avond (17.00 tot middernacht) naar de namiddag (12.00-17.00) of de nacht (0.00-6.00) is volgens de CREG echt nodig. Extreme prijzen opzoeken of ontwijken is volgens haar eerder een extraatje. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
Twee bronnen, twee soorten uitkomst
De cijfers die je tegenkomt, komen uit twee benaderingen. Haal ze niet door elkaar. - Prijzenrapport 2025 van de Vlaamse Nutsregulator (VNR): rekent met een standaardprofiel. Dynamisch was gemiddeld ongeveer 62 euro goedkoper dan variabel en ongeveer 193 euro goedkoper dan vast. Dat zegt iets over de prijsformules, niet over jouw verbruik. - Studie in opdracht van VEKA: gebruikt echte kwartierdata van 1.014 gezinnen (augustus 2024 tot augustus 2025). Het gemiddelde gezin betaalde 5,3 % (18 euro per jaar) meer dan met het standaardprofiel op hetzelfde dynamische contract. Dat zegt iets over de timing van jouw verbruik, niet over de vergelijking met een vast contract.
Trek de twee cijfers dus niet van elkaar af en tel ze niet op.
Wat de studie per profiel vond
De steekproef is niet representatief: 83 % heeft zonnepanelen (Vlaams gemiddelde in 2024: 40 %), 27 % een laadpunt en 26 % elektrische verwarming. Enkel de energiecomponent is vergeleken, zonder nettarieven, heffingen of vaste kosten. Een negatief getal betekent een voordeel.
| Profiel | Aantal | Relatieve meerkost | Per jaar |
|---|---|---|---|
| Alle gezinnen | 1.014 | +5,3 % | +18 euro |
| Zonder zonnepanelen | 174 | −0,8 % | −7,0 euro |
| Met zonnepanelen | 840 | +6,6 % | +23,2 euro |
| Zonder elektrische wagen | 742 | +7,3 % | +26,6 euro |
| Met elektrische wagen | 272 | +0,1 % | −5,6 euro |
| Zelfverbruik zonnestroom boven 60 % | 52 | +1,3 % | −13,8 euro |
| Zonnepanelen plus wagen, warmtepomp of batterij, afname vooral in daluren | 82 | −10,2 % | −69,1 euro |
Het tijdstip van je afname telt zwaarder dan het volume. Zat minder dan 20 % van je afname in de avond, dan was de meerkost −14,0 %. Bij 20-30 % was het +3,1 %, bij 30-40 % +8,0 % en bij meer dan 40 % +12,0 %. Het gemiddelde gezin verbruikt volgens het standaardprofiel van de CREG 35,36 % van zijn stroom tussen 17.00 en 24.00 uur (1.238 van 3.500 kWh).
Wie heeft kans op voordeel?
- Gezinnen met een wagen die op prijs of zonneproductie laden. De CREG rekent voor 3.000 kWh per jaar 152 euro verschil tussen laden in de avond en in de namiddag, en 94 euro tussen avond en nacht. Zie Slimme laadpaal.
- Gezinnen met zonnepanelen én een manier om zelf veel te verbruiken: wagen, warmtepomp, boiler of batterij. Van de gezinnen met meer dan 60 % zelfverbruik heeft ongeveer driekwart een wagen, batterij of warmtepomp.
- Grote verbruikers die sturen. Boven 8.000 kWh is zowel het risico als de kans het grootst.
- Wie overdag thuis is of toestellen kan automatiseren.
Wie heeft er weinig aan?
- Kleine verbruikers (minder dan 2.000 kWh): het effect is enkele euro's per jaar.
- Zonnepanelen zonder sturing: de meerkost zit vooral aan de injectiezijde (+21,9 % op de injectiecomponent), omdat veel injectie samenvalt met de middagdip. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
- Wie vooral 's avonds en 's ochtends verbruikt en dat niet kan veranderen, of de prijzen niet wil opvolgen. De VNR schrijft dat die afnemer mogelijk niet gebaat is bij een dynamisch contract.
Checklist: past dit bij mij?
- Heb je een digitale meter en kun je meetregime 3 laten activeren? Zie Dynamisch energiecontract en De digitale meter.
- Hoeveel van je afname valt tussen 17.00 en 24.00 uur? Kijk dat na in je kwartierwaarden (Energiedata en monitoring).
- Heb je verbruik dat je kunt verplaatsen: wagen, boiler, warmtepomp met buffer, wasmachine, afwasmachine? Zie Verbruik verschuiven en voor de warmtepomp Warmtepomp sturen.
- Kun je dat automatiseren, of ben je er op de juiste momenten zelf bij? Zie Energiemanagementsysteem (EMS).
- Heb je zonnepanelen, en verbruik je minstens 60 % van je productie zelf? Zo niet, kijk dan naar je terugleverformule en naar Negatieve prijzen en injectie beperken.
- Houd je rekening met je capaciteitstarief? Alles in het goedkoopste kwartier laten draaien kan je maandpiek verhogen (Het capaciteitstarief).
Test het vooraf met je eigen data
- Controleer nu of de uitlezing van je kwartierwaarden actief is. ⏱ Vanaf 2026 leest Fluvius de kwartierwaarden voor elektriciteit standaard uit; daarvoor moest je de uitlezing zelf activeren. Een historiek bestaat pas vanaf dat moment. De kwartierwaarden worden niet gedeeld met je leverancier, tenzij je een dynamisch contract, energiedelen of een flexibel energiesysteem kiest. Je ziet ze in het klantenportaal van Fluvius.
- Simuleer met je eigen profiel. Wie minstens één jaar eigen kwartierdata inlaadt in de officiële vergelijkingstool van de VNR, krijgt een simulatie op zijn eigen profiel. Wie enkel zijn jaarverbruik ingeeft, krijgt een simulatie op het standaardprofiel.
- Vergelijk de aanbiedingen. De CREG zag in 2025 een verschil van 100 tot 150 euro per jaar tussen het duurste en het voordeligste dynamische aanbod, waarvan tot 100 euro uit de vaste vergoeding. Controleer de coëfficiënt bij de index (B), de mark-up (C) en de vaste vergoeding (A). Zie Dynamisch energiecontract.
Rekenvoorbeeld
Wat is er voor een Vlaams gezin met 3.500 kWh per jaar te winnen? Drie niveaus.
Aannames: - Verbruiksverdeling en kostenaandelen per tijdsblok volgens het profiel van de CREG voor 2025. - Eenheidsprijzen per blok berekend uit die aandelen: 0-6 u ca. 10,1 c€/kWh, 12-17 u ca. 8,2 c€/kWh, 17-24 u 13,2 c€/kWh. Netkosten, heffingen en btw zijn niet inbegrepen.
Niveau 1: gezin zonder wagen en zonder zonnepanelen. Verschuif een deel van het avondverbruik (1.238 kWh) naar de namiddag. Dat levert per kWh 13,22 − 8,16 c€ op.
| Verschoven deel van het avondblok | kWh | Besparing |
|---|---|---|
| 25 % | 309,5 | ca. 15,7 euro per jaar |
| 50 % | 619 | ca. 31,3 euro per jaar |
Koken en verlichting in de avond blijven staan, dus een groot deel van het avondblok is niet verschuifbaar.
Niveau 2: hetzelfde gezin met een wagen (3.000 kWh per jaar).
| Laadmoment | Kost laden |
|---|---|
| 's avonds (13,22 c€/kWh) | ca. 397 euro |
| 's nachts (ca. 10,08 c€/kWh) | ca. 303 euro |
| In de namiddag (ca. 8,16 c€/kWh) | ca. 245 euro |
Het verschil tussen avond en namiddag is 152 euro, tussen avond en nacht 94 euro. Dat veronderstelt voor de namiddag dat de wagen thuis staat. Laad je 's nachts, dan hoef je er niet bij te zijn.
Niveau 3: hetzelfde gezin met zonnepanelen, wagen en sturing. Hier gelden de cijfers uit de studie. Het profiel met zonnepanelen plus wagen, warmtepomp of batterij en afname vooral in daluren zat gemiddeld 10,2 % (69,1 euro) onder het referentieprofiel. Gezinnen met zonnepanelen die niets aanpasten, zaten 6,6 % (23,2 euro) erboven.
Hoeveel verbruik je echt kunt verschuiven, verschilt per gezin.
Goed om te weten
- Het bekende voordeel van 62 euro ten opzichte van variabel en 193 euro ten opzichte van vast is berekend op een standaardprofiel, niet op jouw verbruik. Met echte profielen betaalt het gemiddelde gezin in de steekproef 18 euro per jaar meer dan dat standaardprofiel.
- Zonnepanelen alleen maken een dynamisch contract niet gunstiger, eerder het omgekeerde. Pas bij meer dan 60 % zelfverbruik draait dat om.
- De groep blijft klein. Eind september 2025 had 0,4 % van de aansluitingen een dynamisch contract (CREG), en in december 2025 0,8 % van de Vlaamse huishoudens (VNR). ⏱
Voor- en nadelen
Voordelen - Je kunt de duurste kwartieren uit je factuur houden. - Sterk bij een wagen, warmtepomp of batterij die automatisch kan sturen.
Nadelen - Het prijsrisico ligt bij jou. Verbruik je veel in de avondspits, dan kun je duurder uitkomen dan met een niet-dynamisch contract. - Het vraagt een digitale meter, meetregime 3 en opvolging of automatisering. - Nettarieven en heffingen blijven even hoog.
Voor wie het technisch wil weten
- Waarom de VNR en de studie verschillende getallen geven: de VNR berekent het maandgemiddelde, gewogen met het standaardprofiel voor afname (RLP) of teruglevering (SPP). Een dynamisch contract factureert je werkelijke kwartierafname. De studie vergelijkt daarom het echte profiel met een standaardprofiel op dezelfde prijzen.
- Tijdsafhankelijk nettarief: Fluvius stelde in 2025 voor een tijdsignaal in het kWh-deel van het nettarief op te nemen. Dat is een voorstel dat nog door de regulator beslist moet worden. ⏱
Veelgestelde vragen
Is een dynamisch contract goedkoper dan een vast contract?
Gemiddeld wel in 2025 voor het standaardprofiel (ongeveer 193 euro volgens de VNR), maar dat zegt weinig over jouw profiel. Je moet je verbruik verplaatsen om voordeel te halen.
Loont een dynamisch contract als ik zonnepanelen heb?
Niet vanzelf. Gezinnen met zonnepanelen betaalden in de studie gemiddeld 6,6 % meer. Het draait pas om bij veel zelfverbruik, bijvoorbeeld met een wagen, batterij of warmtepomp. Zie Negatieve prijzen en injectie beperken.
Is het interessant met een elektrische wagen?
Vaak wel, als je laadt op de juiste momenten. De CREG rekent 152 euro verschil tussen avond en namiddag en 94 euro tussen avond en nacht, voor 3.000 kWh per jaar.
Loont een dynamisch contract met een warmtepomp?
Vooral als de warmtepomp met een buffervat warmte kan opslaan en je haar op goedkope kwartieren laat draaien. Bij een slechte rendementsverhouding kan goedkopere stroom toch duurder uitkomen. Het voorbeeld staat in Warmtepomp sturen.
Hoe test ik vooraf of het bij mij past?
Controleer of je kwartierwaarden uitgelezen worden en bekijk hoeveel van je afname tussen 17.00 en 24.00 uur valt. Met minstens een jaar kwartierdata kun je in de vergelijkingstool van de VNR een simulatie op je eigen profiel doen.
Bronnen bij dit hoofdstuk
- Studie in opdracht van VEKA, Voor wie loont een dynamisch elektriciteitscontract? (16 oktober 2025)
- CREG, Jaarlijks verslag over dynamische elektriciteitsprijzen in 2025 (RA3159)
- VNR, Prijzenrapport 2025 (RAPP-2026-07)
- Fluvius, Wat zijn kwartierwaarden?
- Fluvius, Vervolgonderzoek naar tijdsafhankelijke tarieven en injectie